gerda's EIGEN WEG HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! Somber Indonesisch perspectief 1 STAD EN EILAND Gevolg van Algemene Bijstandswet Afscheid werd genomen van de leden Dienst Soc. Zorg, Bruinisse Schouwen-Duivelandse Sportspiegel van het jaar 1964 Ingebonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD De berichten over een ziekte van president Soekamo hebben grote on gerustheid gebracht onder vele In donesiërs. Weliswaar is van officiële' zijde tegengesproken dat er iets ern stigs aan d ehand zou zijn met de bewoner van het paleis in Bogor, maar toch houden de geruchten aan: hij zou een ziekte aan de nieren heb ben. Bekend is dat het Indonesische staatshoofd vele malen naar Wenen toog voor medische behandeling. En ook dat de Chinese regering hem een paar specialisten op het gebied van de acupunctuur heeft gestuurd: een geneesmethode die berust op het tij delijk aanbrengen van naalden op bepaalde punten van het lichaam en die sinds eeuwen in China, wordt be oefend. Ziek of niet, dat beseffen de Indo nesiërs: Soekamo is ook maar een sterfelijk mens. En men ging zich voorstellen hoe het zou zijn als hij er niet meer was. Van buiten af kun nen heel wat aanmerkingen gemaakt worden op zijn beleid, maar het lijdt geen twijfel dat de president voor miljoenen Indonesiërs de verper soonlijking is van hun idealen. Ter wijl de president weg was werd een beweging opgericht van soekamis- ten, die beoogt de idealen en ideeën van Soekamo voort te laten leven als leidend staatsbeginsel. Soekamo bleek na terugkeer wel ingenomen met de idee, die vooral ook door het leger - en zeker staf chef Nasoetion - werd gesteund. Naar verluidt wees hij een commu nistische eis om de beweging op te doeken van de hand, maar ivilligde hij dit verlangen later toch in nadat nog meer pressie op hem was uitge oefend. Waarom hij dit deed is niet zo duidelijk, als waarom de commu nisten van Aidit de soekarnistische beweging wilden weghebben. Ook Aidit denkt aan de tijd die eens zal komen zonder Soekamo. Als diens persoonlijke bindings kracht wegvalt, blijft alleen de strak georganiseerde communistische par tij over als machtige organisatie. Een betere kans om van Indonesië een volksrepubliek te maken naar Chinees model kan Aidit zich niet wensen .Dan kan met kracht de te leurstelling uitgebuit worden die nu al aan het groeien is. En met reden: economisch is ook, nadat ivest-Irian vrijwel al is ingelijfd, de toestand verslechterd. De actie tegen Maleisië, de konfrontatie die het kwartet van vroegere Britse gebieden moest ver pletteren, is een fiasco aan het wor den. De gewapende mannen die er op afgestuurd worden, kapituleren al haast voor ze, aan land zijn en er gaan zelfs geruchten dat Djakarta bemiddeling - bijvoorbeeld van Ne derlandse zijde - zeer zou waarderen om van het akelige avontuur af te KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (3e pred.- pl.): F. J. Veldman, Drachten. Bedankt voor Lopikerkapel (toez.): J. C. Terlouw, Laige Vuursche. Ger. Kerken Beroepen te Staveren-Hin'delopen: kanid. A. C. Verheul, Nijkerk. Aangenomen naar Zwolle (voor de miss. dienst op Sumba): H. Olde, 1.1. te Dalfsen. Bedankt voor Zuidland-Abben- broek (2e pred.pl.): P. H. de Kleer, Sohevendngen; voor Klazienaveen (vac. Joh. Dijkstra): P. J. Wester- neng, Oosterzee. Aangezocht als hulpprediker te Montfoort: dr. E. Smilde, Blija. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Bergentheim: Tj. Boer- sma, Urk en H. W. Ophof, Houwer- zijl. Beroepen te Harderwijk: S. On os sen, Sieger swoude-Fniesepalente Bmmeloord: C. P. Plooy, Heemstede. Aangenomen naar Bruchterveld: C. Olij, Ferwerd-Ha'llum. Ohr. Ger. Kerken Beroepen te Zierikzee: B. v. Sme den, Amsterdam Nieuw-West. Aangenomen naar Rotterdam- Oharlois: C. J. Ph. Sobering, Assen. Bedankt voor Arnhem: E. Ven'e- ma, Zwijndreeht. Ger. Gemeenten Beroepen te Beekbergen: H. Lig- tenberg, Oudemirdum; te Veenen- daal: C. Harinck, Utredht. Bedankt voor Kalamazoo (U.S.A.): H. Rijksen, Gouda; voor Ridderkerk: A. Hofman, Zeist; voor Yerseke en voor IJsselmonde: H. Ligtenberg, Oudemirdum. Ingezonden mededeling Rillerig? Onprettig? Pas dèn op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. komen, waarvoor het nu ook vrijwel nergens steun vindt, ook niet in de traditioneel bevriende landen die rustig Maleisië hebben erkend. Quo Vadis? Al zouden de omstandigheden dan gunstig zijn voor Aidits goedgedril- de organisatie, er zou ook stevige tegenkanting komen. Bijvoorbeeld van stafchef Nasoetion en een twee drie zou de overgang van neutralis- tisch naar communistisch kamp niet gaan. Wat de Soekarnisten boven dien vrezen is dat ze het niet alleen tegen Aidit zullen moeten opnemen, maar ook tegen allerlei separatisti sche bewegingen op Sumatra en Borneo (Kalimantan), gebieden waar enige jaren geleden al een opsctand tegen Soekamo is gevoerd. En het is helemaal niet ondijkbaar dat juist die twee eilanden zullen pogen zich aan te sluiten bij Maleisië, waarmee ze door taal en vooral door handel al sterk verbonden zijn. En waaraan ze zich misschien wel verwanter voelen dan aan Java. En het is de vraag of de mannen die in het Soe- karnisme een samenbindende orga nisatie willen vormen, een dergelij ke strijd op twee fronten aan zullen kunnen. Een versnippering van In donesië, met een forse dosis burger oorlog, hangt als een donkere wolk aan de horizon, vrezen vrij wat In donesiërs. kleintjes uitfc ket 6tnn.en.foj DRUM DEN HAAG. De 82-jarige heer G. ter Heide uit Den. Haag is in het ziekenhuis Zuidwal overleden aan de verwondingen die hij enige uren eer der bij een verkeersongeluk had op gelopen. AMSTERDAM. Op de Weesper- zijde te Amsterdam is de 3-jarige Paulientje K. bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Zij zat op de schoot van haar moeder, die zelf achterop bij haar man op de fiets zat. Toen deze linksaf wilde slaan kwam hij in botsing met een hem tegemoetkomende auto. ROTTERDAM. Op de eerste kerstdag, zo is gebleken, heeft het Rotterdamse elektriciteitsnet voor het eerst gerekend van 1 januari af het twee miljardste kilowattuur aan elektrische energie opgenomen. Dit betekent een mijlpaal in de geschie denis van het gemeente-energiebe drijf. ROTTERDAM. In het Dijkzigt- ziekenhuis is aan zijn verwondingen overleden de 61-jarige veiligheids controleur J. M. L. Spiessens uit Rotterdam. Hij raakte eerder ern stig aan mond en neus gewond toen hij, aan boord van het Nederlandse m.s. „Amerskerk", dat aan de Lloyd- kade lag, een vallend houten luik te gen het gezicht kreeg. DEN HAAG. Met het booreiland „Mr. Cap" van de American Over seas Petroleum Ltd., dat thans in het Britse deel van het continentale plateau van de Noordzee bij Dog- gersbank ligt, is de eerste boring in dit gebied begonnen. ZUTPHEN. De 70-jarige heer G. van Altena uit Zutphen is op de Ber kensingel in zijn woonplaats van zijn fiets gevallen en door de aanhang wagen van een vrachtauto overre den. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het zie kenhuis te Zutphen is overleden. AMSTERDAM. Het oude hospi taalkerkschip „De Hoop", dat dit jaar nog vijf reizen heeft gemaakt en de nieuwe „De Hoop", die op 14 april in dienst werd gesteld, hebben in het afgelopen jaar 484 patiënten behandeld, waarvan 129 in het hos pitaal werden opgenomen. SCHIPHOL. De twee afgevaar digden van de anti-rassen-discrimi natieclub A.R.K., die 14 dagen gele den met 50.000 handtekeningen naar Amerika vertrokken, zijn uit New York op Schiphol teruggekeerd. Zij deelde op Schiphol mede, dat de permanenten missie van ons land bij de V.N. hun alle morele en prak tische medewerking had verleend. SCHIPHOL. In het door de diretcie uitgegeven beknopte jaaroverzicht van de N.V. Luchthaven Schiphol ziet men dat van al het luchtverkeer vooral het I.T.E.-vervoer (dus ge- geheel verzorgde reizen voor toeris ten) bijzonder hoog is gestegen. DEN HAAG. Met de aankomst van een viertal Spaanse landbou wersgezinnen in Bueno Aires, Ar gentinië, onder auspiciën van de in- tergouvernementale commissie voor Europese migratie, is een nieuw agrarisch vestigingsprogramma voor Latijns Amerika ingeluid. TERNEUZEN. Aan boord van het vrachtschip „Hoogland", dat te Sluiskil voor de cokesfabriek ligt, heeft de 28-jarige Nederlandse ma troos W. Th., zonder vaste woon- of verblijfplaats, de 55-jarige uit Schie dam afkomstige eerste stuurman L. E. met een koksmes in de rug ge stoken. Aanleiding hiertoe was het ontslag van de matroos. DRIEBERGEN. De 37-jarige A. van Heiningen uit Austerlitz is in het ziekenhuis bezweken aan de verwondingen die hij opliep toen hij in Driebergen met zijn scooter over een sneeuwrand slipte. ERMELO. Bij een botsing tussen een bestelwagen en een personen auto op rijksweg 28 (Amersfoort- Zwolle) onder Ermelo is een persoon gedood en een ander zeer ernstig ge wond. De auto's kwamen uit tegen overgestelde richting. Do bestuurder van de bestelwagen, de 20-jarige D. L. Best, kwam om het leven. BRUINISSE Mevrouw Wisse-Groenenberg te Bruinisse is tot tijdelijk onderwij zeres benoemd aan de o.l.-school te Zierikzee. IJspret van korte duur Het feit dat het onder water zetten van de ijsbaan, de verantwoordelij ke instanties enigszins uit de hand was gelopen, daar de vorst juist in viel voor en tijdens de kerstdagen, was oorzaak dat de schaatsliefheb bers de korte ijsvreugde moesten uitleven op de van ouds bekende plaatsen, rond de boerderij van de heer Krepel of op 's-Heeren Weel, beter bekend als „Rrkus weel". Het bestuur van de ijs vereniging, die over een en ander zeer ontevreden was, 'heeft alles gedaan om de situ atie ten spoedigste te veranderen en de ijsbaan van voldoende water voorzien toen de dooi inviel. De hoop blijft nu gevestigd op een nieu we vorstperiode om de schade in te halen en te tonen dat Bruinisse zijn ijsbaan waard is. N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Ohr. Vrouwenbond, diie onder leiding van de presidente, mevrouw Petter en de secretaresse, mevr. Pipping, een liturgie opvoerde over het kerst gebeuren, waarbij door mevr. de Groot-Fluijt en mevr. Muller-de Waal nog andere 'bijdragen wei-den geleverd, zal opnieuw bijeenkomen op woensdag 21 januari 1965. Mevr. de Jonge-de Jonge uit Yerseke zal op deze vergadering de aanwezigen doen genieten van haar declamatie- kunst. MARKTBERICHTEN Aardappclmarkt Emmeloord. EMMELOORD, 31-12. De officiële notering luidt als volgt (in guldens per 100 kg., telersprijs af boerderij): Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 40 mm klei opw. f 11,00- 12,50; Eigenheimer 40 mm klei opw. f 13,50-15,50. Consumptie-aardappelen export^ Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 11,00-11,75. Voeraardappelen f 3,00-4,25. BRUINISSE, 1-1. De opheffing van de Dienst voor Sociale Zorg, als gevolg van het in werking treden van de Algemene Bijstandswet, is in Bruinisse niet onopgemerkt verlo pen, daar men aan het afscheid van de leden van de Ccmmissie voor de Dienst van Sociale Zorg een offi- ciëel tintje heeft gegeven. De voor zitter, wethouder W. van Gilsl, heette daartoe zün collega's in het college van b. en w. welkom, het ccllegc aan wie de uitvoering van de Algemene Bijstandswet is opgedra gen. Hij noemde de verandering in de Sociale Bijstandsregelingen een mijl paal en herinnerde aan ander mijl palen: de totstandkoming van de Armenwetten 1854 en 1912. De te neur in deze Armenwetten vastge legd, was de ondersteuning van hulpbehoevenden; niemand mocht van honger en dorst omkomen. De instelling van het Burgerlijk Armbestuur handhaafde zich tot 1852 op Bruinisse. In dat jaar werd ingesteld de Dienst voor Sociale Zorg een dienst die zich voornamelijk be zig' hield met het ondersteunen van ROTTERDAM. De 32-jarjge ma troos A. Alleman uit Bergen op Zoom, opvarende van het binnen schip „Damco 247", is verdronken in de binnenhaven te Rotterdam. Het schip moest voor de brug afmeren én daarbij raakte het bakboord achterschip de ducdalf. Door de schok is Alleman, die op het voor schip stond, overboord geslagen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kenk OOSTERLAND. In de a.s. vacature M. van 't Hoff werd op ide laatst ge houden gemeente-avond van de Ned. Herv. gemeente alhier gekozen, tot ouderling de iheer Jac. C. Bouwman Mz. In eerste .instantie werd geko zen in deze vakature de heer Matth. Bal Pz., die echter heeft menen te moeten bedanken voor deze benoe ming. gezinnen of alleenstaande personen, hetzij in geld of in natura, het ver lenen van kolentoeslag en steun voor de verpleging van patiënten in rust huizen en verplegingsoorden. Naast de taak van de burgerlijke overheid, werd ook nog gedacht aan verhaalrecht van verwanten en ker kelijke gemeenschappen. In 1953 werden de heren bij de Vaate en van Gilst beiden lid van de Dienst voor Sociale Zorg. De heer bij de Vaate was afgevaardigde na mens de Geref. Kerk. Veel meer mu taties waren er in de afvaai'diging namens de burgerlijke gemeente. De samenwerking was goed. Aan de uitvoering van de zaken in de Dienst voor Sociale Zorg, werd een soepele uitleg gegeven, maar men was gehouden aan een begroting, die steeg van f 20.626.06 in 1953 tot f 54.452,74 in 1964, Wat de Armenwet 1912 niet kende is neergelegd in de wet die 1 januari 1965 van kracht wordt. De onder steuning wordt niet langer meer ge zien als een gunst, maar als een recht cp by stand. Een grote vooruitgang, maar die toch verantwoordelijkheid oplegt aan de aanvrager om ondersteuning en een verantwoordelijkheid voor b. en w., die moet voorkomen, dat mis bruik van de wet wordt gemaakt. Uitkeringen door kerken of parti culieren die binnen redelijke perken blijven komen niet meer in aanmer king om op de uitkering in minde ring te worden gebracht Dankwoorden Spreker, die van 1956 af voorzitter was van de dienst, dankte vooral ook de secretaris, de heer A. Kik, voor de steun en de samenwerking van hem ondervonden, alsmede de heer bij de Vaate, met wie al deze jaren eveneens zeer vruchtbaar kon worden samengewerkt. Dankend voor de financiële steun van de gemeente, door bemiddeling vna het college, ondervonden, vond spreker hoezeer hij de tot standko- ming van de nieuwe wet ook toe juichte, het spijtig dat het werk van (2) De Zierikzeese sportlieden maak ten een zeer geslaagde pinkstertocht naar de tweelingstad Saint Hilaire. Zierikzee en Mevo verloren beide hun voetbalwedstrijd, maar de bil jarters slaagden er in de eer hoog te houden. Een opmerkelijk feit was het terugtrekken van de sportver eniging „Brouwershaven" uit het zondagvoetbal. Wel wat geruisloos ging het 45-jarig bestaan van de voetbalvereniging „Zierikzee" aan ons voorbij. Wat zijn nu de verwach tingen van het nu aan de gang zijnde seizoen 1964-1965? In de 4e klas G zijn de perspek- tieven voor Zierikzee gunstig, wat nog niet betekent dat de kampioens titel zo maar voor het grijpen ligt. Burgh, dat nog al wisselvallig speelt moet op een goede plaats kunnen eindigen. In de le klas B van de afd. Zeeland kunnen Zierikzee II, Drei- schor en Renesse goed mee. Hun re sultaten zijn evenwel aan sterke schommelingen onderhevig, wat hen een serieuse kans op de bovenste plaats ontneemt. Voor Zonnemaire is de opgaaf in deze klas veel te zwaar. Wij kunnen alleen bewonde ring hebben voor de wijze waarop de rood-gelen iedere week weer een zware hederlaag weten te incasse ren. In de 2e klas C gaat de strijd om de bovenste plaats tussen de reser ves van Renesse en Burgh. In de le klas van het zaterdag voetbal zullen zowel Mevo als Bruse Boys zich tot het uiterste moeten in spannen om het vege lijf te redden. In de 2e klasse A kan Brouwers haven nog een belangrijke rol spe len bij het bezetten van de bovenste plaats. Duiveland blijkt aan kracht te hebben ingeboet, terwijl SKNWK het degradatiespook reeds ziet op doemen. In de 3e klas A, gaat de strijd om de bovenste plaats tussen WIK en Zwaluwen. Of een van beide teams rijp zijn voor de 2e klas me nen wij te moeten betwijfelen. Bij de junioren kan Zierikzee AI goed mee in groep AI, in groep A IV is Renesse AI uitgesproken favoriet, evenals Burgh AI dit is in groep AVI. In groep B IX gaat de strijd voor de bovenste plaats tussen Drei- schor BI en Bruse Boys BI, ter wijl in groep B X WIK BI en Brou wershaven B I onder elkaar uitma ken wie beslag op de kampioenstitel gaat leggen. Dc korfbalsport Een bewogen jaar kende de korf balsport op ons eiland. De eerste strubbelingen ontstonden reeds in 't begin van het jaar, toen de S.D.K.B. voor het spelen van haar micro- competitie het gebruik van de gym nastiekzaal wegens slechte verzor ging hiervan, wat fel door toeziende bestuursleden werd betwist, werd ontzegd. De afwikkeling hiervan vond plaats in het gymnastieklokaal te Nieuwerkerk. Burgh werd hierbij kampioen in groep I, Burgh II in groep II en ZSC in groep II. Na meer dan 25 jaar de taak van voorzitter te hebben waargenomen viel in maart als een donderslag bij helde re hemel het besluit van de heer J. Th. Brouwer, wegens gebrek aan voldoende steun van de zijde der verenigingen, nog langer het voor zitterschap op zich te nemen. Kort hierna trad het bestuur in zijn ge heel af, waarna een commissie tot november de lopende zaken waar nam. In de gehouden najaarsverga dering slaagde men er weer in een volledig bestuur te formeren. On danks deze bestuursmoeilijkheden slaagde men er in de zomercompe titie in een vlot tempo af te werken. In de le klas werd Burgh na een bijzonder spannende strijd met ZSC en WIK kampioen. In de 2e klas gingen de Burgh- reserves met de eer strijken, terwijl in de 3e klas ZSC II op de titel be slag kon leggen. Bij de adspiranten werden Burgh en Zeemeeuwen kam pioen terwijl bij de pupillen het kampioenschap terecht kwam bij ZSC. Te Nieuwerkerk organiseerde SKNWK serie-wedstrijden voor ad- spiranten en pupillen, waarbij twee teams van Brouwershaven winnaar werden. Op het tournooi van Alli ance te Roosendaal wist SKNWK op de 2e prijs beslag te leggen. Te Middelburg kwam Brouwersha ven met een le prijs voor de dag op het door de vereniging Swift geor ganiseerde toernooi. de Dienst voor Sociale Zorg moest worden geslaakt. Hij gaf vervolgens symbolisch het voorzitterschap aan de burgemeester over per I januari 1965. Burgemeester C. H. van de Linde dankte de heer van Gilst voor wat hij in de afgelopen jaren voor de Dienst van Sociale Zorg had gedaan. Hij besefte de verantwoordelijkheid, die door het symbolisch overdragen van het voorzitterschap, in handen van b. en w. was gelegd. Hij hoopte de taak op dezelfde wijze te kun nen verrichten als de heer van Gilst dat had gedaan. Spr. was nog eens in de archieven gedoken, om te zien hoe het 100 jaar geleden was en htf was geschrokken van wat toen als „gewoon" werd aanvaard. De steunnormen waren ontstellend laag en om zijn woorden te illustreren, las hü enkele brieven voor die hij in het archief had ge vonden. Veel is in deze 100 jaar ten gcede veranderd, nu wat vroeger een gunst was, een recht was geworden. De heer L. bij de Vaate, als oudste lid en tweede voorzitter van de dienst, dankte voor het vertrouwen, dat door zijn benoeming destijds in hem was tot uiting gebracht. Hij hoopte dat hij in de loop der jaren dit vertrouwen niet had beschaamd,, maar evenals de heer van Gilst dat eerder had gedaan, wees hij op de beperktheid der middelen, waarmee de taak moest worden uitgevoerd. Hij dankte voor de samenwerking, die gedurende elf jaar bijzonder goed was geweest en was op zijn beurt verheugd, dat de nieuwe wet een betere leefbaarheid voor de be trokkenen waarborgt. De secretaris van de dienst, de heer A. Kik, herinnerde aan zijn be noeming in 1939, toen de heer S. J. van Oeveren te Bruinisse wérd be noemd tot burgemeester v'ati £obrt- vliet. Hij had in de 25 jaar die sinds dien zijn verstreken, grote veran deringen gezien in wat vroeger het Burgerlijk Armbestuur was en thans de Dienst voor Sociale Zorg heet. Zijn meer dan 150 notulen van ge houden vergaderingen getuigen daarvan. Een goeQe teamgeest had vooral de laatste jaren geheerst. Vroeger waren er wel „bewogen" vergaderingen geweest. Ook andere leden van de dienst, de heren M. J. van de Velde en S. A. Jumelet, gaven ieder op hun wij ze uiting aan hun gevoelens betref fende de goede samenwerking die steeds had geheerst, waarbij de heer van de Velde vooral wees op de toe komst. Dankbaar was hij echter, voor wat thans in de Algemene Bij standswet tot stand was gekomen. Tenslotte werd nog even stil ge staan bij het feit, dat de heer A. Kik juist 25 jaar het secretariaat van de dienst had waargenomen, een feit dat de voorzitter niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Buiten bezwaar van de kas, zal aan de heer Kik een aandenken aan zijn secreariaatschap worden aange boden. Nadat de officiële toespraken wa ren beëindigd werd nog enige tijd besteed aan het ophalen van oude herinneringen betreffende bestuur en beheer en het leven op Bruinisse voor en tijdens de oorlogsjaren. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Na het melken en het broodeten zocht ze werk in de schuur en ging verwoed aan het opruimen en vegen. Daarna was de auto aan de beurt en vervolgens keek ze in de kalver- hokken, of daar niet wat te doen was. Daarmee was ze de rest van de voormiddag druk. Gewoonlijk ging ze zich na de warme maaltijd ver kleden, reed naar haar vriendin of ging met een boek buiten zitten, als het weer het nog toeliet. Of ze ver stelde kleren van haar vader en als ze een lap stof gekocht had, probeer de ze er iets aardigs van te maken, waarin ze doorgaans vrij handig was. Doch deze middag hield ze haar overal aan en ging weer aan het werk. Ditmaal was de varkensschuur aan de beurt en de boer, die des morgens al met een schuin oog naar de werkwoede van zijn dochter gekeken had, vond het nu welletjes. „Dat is geen werk voor jou", zei hij, de greep uit haar hand trekkend, waarmee ze het meststro wilde ver wijderen. „Waarom niet? „Ze rechtte haar rug en keek hem verstoord aan. „Dat is werk voor de knechts. Jij bent mijn dochter". Ze deed een stap achteruit en leunde tegen de wand. Terwijl ze nadenkend knikte, antwoordde ze: „Zo, zo, dat is praten uit twee mon den. Vroeger zei u altijd, dat een boerendochter al het werk moest doen, wat er op het bedrijf verricht moest worden. Dus ook de varkens- schuur uitmesten. Toen ik pas van school was, vond ik het ver schrikkelijk werk, maar ik moest het toch doen van u. Of bent u dat verifMc- f" Van 't Grashek begon te glim lachen. Uit zijn zak kwam de kope ren tabaksdoos en rustig begon hij een pijp te stoppen. „Op een boerderij is niets ver schrikkelijk. Wie vee bezit, heeft de plicht er goed voor te zorgen. De die ren moeten schoon liggen, dat spreekt vanzelf. En toen ik jou in dertijd opdroeg de schuur hier een keer uit te mesten, was het om jou met al het boerenwerk vertrouwd te maken. Dat ben je nu, want je han den staan nergens verkeerd voor. Maar dat wil nog niet zeggen, dat je het altijd moet doen. Daar hebben wij nu onze mensen voor". „En als ik er zin in heb?" Vader en dochter keken elkaar enige tijd diep in de ogen. Bijna ge lijktijdig begonnen ze te lachen. Gerda sprong op haar vader toe en greep zijn arm. „Kom mee, we gaan naar de knollen kijken. Ikik moet u wat vragen". Er zit haar iets dwars, was zijn ge dachte, en hoewel hij die morgen al over het stoppelland gelopen had. ging hij toch mee, rustig rokend. Buiten het gehoor van de knechts, die rond de boerderij aan het werk waren, vroeg do boer op olijke toon: „Hoeveel geld heb je nodig?" Het meisje gaf haar vader een speelse duw tegen zijn arm. „Geen cent. Ik heb genoeg aan m'n zakgeld. Nee, het is heel iets anders". „Steek maar van wal. Moeilijk heden?" Ze schudde haar hoofd. „Nee, ge lukkig niet. Ofluister eens, va derik wil u iets vragen en daar wil ik een rechtstreeks, eerlijk ant woord op, zonder omwegen". „Als dat mogelijk is?" „Het isvader, u zult toch nooit van mij verlangen, dat ik togen mijn zin met iemand trouw, he?" Hij bleef verbaasd staan en keek zijn dochter niet-begrijpend aan. „Hoe kom je daar nu ineens bij?" Heb ik dat ooit gezegd?" „Nee, maar ik weet best, dat moe der en u in stilte hopen, dat Bi-and en ik hei eens met elkaar zullen worden. Is het niet?" Van 't Grashek trok wat heftiger aan zijn pijp, zijn dochter onderzoe kend aankijkend. „Is er soms een an der?" Ze schudde beslist het hoofd. „Er is geen ander, er is niemand. Maar Brand neemt allures aan, alsof wij al zo'n beetje verloofd zijn. En dat begint me. te vervelen, gegrijpt u?" „HebfccA jullie wat gehad met el kaar?" Zo haalde haar schouders op. „Niets bijzonders. Hij wou op een avond me mee hebben, ergens heen, waar het laat werd. Ik had er geen ziit in en daarover was meneer niet le spreken. Mag ijc alsjeblieft doen, wat ik zelf wil?" Langzaam liep hij weer verdei", het meisje aan zijn zij. „Natuurlijk. En wat Brand betreft, ik vind hem een geschikte jongen. Hij is nu al een goeie boer en dat kan niet van Iedere boerenzoon gezegd worden in deze tijd. De jongen is uit het goede hout gesneden. Maar als jij niet wiltwe leven in een modernere tijd als vroeger, dusHij spreid de zijn handen. „Dus u laat me vrij?" Hij knikte bedachtzaam, „Tot op zekere hoogte. Als het geen nette, flinke jongen ls, die niet tc beroerd is om te Werken cn hard te werken, als het nodig is, hoef je hem niet bij ons op het erf te halen. Is dat dui delijk?" (Wordt vervolgd.»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 2