B4L A StaUuir. P.T.T. NOTEERT OVER 1964 „HOGE RODE CIJFERS" Elke derde Duitse werknemer een vrouw Eén tegen allen... INDONESIË TREEDT UIT VER. NATIES Dak van nieuwe kerk in Mexico stortte in Duitse syieraar Tien meisjes bij botsing gewond De Gaulle over Frankrijk en de V.S. V.S. bereid hun troepen terug te trekken Aantal missionarissen terug uit Kongo Britse para's naar Verre Oosten Geesink gevraagd voor rol in speelfilm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEM. ZIERIKZEE B18L10TKEKEN JVL ■h WAARIN OPGENOMEN uitlag 4 januari 1965 121ste jaargang Nr. 19711 DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese eenden slachtoffers van olie Ondanks twee tariefsverhogingen: Dit nummer bestaat uit G pagina's DEN HAAG. 4-1. De exploitatie uitkomsten van het op 1 januari 1965 vijftig jaar oude staatsbedrijf der P. T.T. zullen over 1964 hoge rode cij fers te zien geven. Ondanks twee ta riefsverhogingen in januari en juli moest directeur-generaal prof. ir. G. H. Bast deze constatering in zijn nieuwjaarsrede voor het personeel doen. In 1964 versterkte de dalende tendens der bedrUfHultkomsten op nieuw. Naar de menihg van spreker zul len de belangrijke inkomsten buiten de exploitatiesfeer geen voldoende tegenwicht vormen. Om aan de ver plichte reserveringen te voldoen zal wellicht nog een klein beroep op de conjunctuurreserve moeten worden gedaan. Prof. Bast verwacht ondanks nieuwe tariefsverhogingen, over 1965 aanzienlijk ongunstiger uitkomsten, dan de staatsbegroting kon aange ven, ofschoon een iets gunstiger ont wikkeling dan over 1964 mogelijk is. In zijn financiële beschouwing be trok hij de bijzonder verliesgevende positie van de postdienst en de open bare telegrafie en een weliswaar aan getaste, maar nog steeds duidelijke positieve positie van telefonie en te- lexdienst. Ingezonden mededeling OLGA matrassen voor iedereen! NEW YORK, 2-1. Een lid van de Indonesische afvaardiging naar de Verenigde Naties heeft medcsi-deeld, dat Indonesië zich uit dc Volkeren organisatie heeft terug getrokken. Het lid, een zekere Arsad, die als attaché aan de afvaardiging is ver benden, verklaarde tegenover „Reu ter", dat de Indonesische regering de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, 31 december, kort voor mid dernacht, van zijn besluit in ken nis heeft gesteld. Direct nadat hij van het Indone sisch besluit op de hoogte was ge steld heeft secretaris-generaal Oe Thant, die op de Maagden-eilanden vertoeft, aan president Soekarno een boodschap gezonden waarin hij het Indonesische staatshoofd verzoekt onmiddellijk op zijn besluit terug te komen. Ook de V.S. hebben Indonesië ver zocht van zijn besluit terug te ko men. Een Indonesische woordvoer der heeft echter laten weten dat de uittreding al een feit is. Waarom De „Maleisische kwestie" vormde een bewijs van het toenemend reac tionair karakter van de Verenigde Naties zelf, aldus de door Antara verspreide verklaring. ,,In Indone sische ogen is het lidmaatschap van „Maleisië" van de Veiligheidsraad een extreme manifestatie van het feit dat de wereldorganisatie is gede genereerd tot slechts een werktuig van de neokolonialistische, kolonia listische en imperialistische mogend heden, met name de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. Het optre den van Indonesië is een nieuwe de monstratie van het gebrek aan ver trouwen in de Verenigde Naties als een organisatie bedoeld om zorg te dragen voor de veiligheid en de wel vaart van de gehele wereld, van alle landen, grote en kleine". Postcheque en girodienst De postcheque en girodienst zal in 1965 de vruchten plukken van de automatisering na een verlies van 8,5 miljoen gulden in 1964. In Arn hem zijn alle rekeningen op de com puter gebracht. In Den Haag wordt deze mijlpaal over enige maanden bereikt. In 1964 werd voor bijna een miljoen rekeninghouders 220 miljard gulden omgezet. Meevallers in de rentesector voor deze dienst en voor de Rijkspostspaarbank steunden de positie dezer bedrijven. Bij de spaar bank trad een spaarverschil op van f 190 miljoen of 20 procent minder dan over 1963. Het tegoed steeg tot 3,9 miljard gulden. De administratie zal met een computor worden ver sterkt. Prof. Bast wees erop, dat de ta riefsverhogingen in 1964 de baten met 6 procent versterkten. De lasten stegen echter met 11,5 procent. Hij zei dat de welkome aanmerkelijke hogere investeringsbegroting voor 1965, door stijging van het prijsni veau in effect afneemt. Telefoonaansluitingen De produktie van telefoonaanslui tingen werd in 1964 met ruim 15 procent opgevoerd. De vraag steeg met 8 procent. Netto nam het aantal aansluitingen met 98.000 toe. De groei van het verkeer was iets ge matigder, maar leidde desondanks tot belangrijke uitbreiding van het verkeersapparaat. Uitbreiding en vernieuwing gingen in verhoogd tempo door. WASHINGTON, 3-1. Tijdens een interview voor een Amerikaans te levisie-station heeft de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zon dag verklaard, dat de Verenigde Sta ten bereid zyn hun troepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken, op basis van een eventueel te sluiten poli tieke overeenkomst, op voorwaarde evenwel dat Noord-Vietnam en China hun agressie staken. In beginsel hebben de Verenigde Staten geen bezwaar tegen een poli tieke oplossing van de kwestie Zuid- Vietnam, al hebben de politieke over eenkomsten welke in 1954 en 1962 met betrekking tot Indo-China wer den gesloten, niet doeltreffend ge werkt, omdat de communistische re geringen in Hanoi en Peking er nog steeds niet toe zijn overgegaan Zuid- Vietnam en Laos met rust te laten. Minister Rusk verklaarde onder de huidige situatie volkomen afwijzend te staan tegenover volledige terug trekking der Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Vietnam of uit breiding van de oorlog aldaar. Te rugtrekking zou bij de Viet Cong- rebellen de gedachte wekken dat zij voor hun agressie worden beloond. Uitbreiding van de oorlog sloot mi nister Rusk uit, omdat daarmee geen in Syrië Minstens 58 mensen kwamen om MEXICO CITY, 4-1. Bij de in wijding van een nieuwe kerk in het Mexicaanse dorp Rjjo zijn zondag minstens 58 mensen omgekomen en 54 gewond toen het dak instortte. Tot degenen die zijn omgekomen be hoort de priester die de mis cele breerde. Zijn broer had het toezicht gehad bij de bouw van de kerk. Doordat het dorp niet in telefoni sche verbinding met de buitenwereld staat en de weg naar de grote ver keersweg in zeer slechte «taat ver keert, duurde het uren voprcfet van buiten het dorp hulp k<jn worden geboden. i Brandweer, politie en dorpelingen 7 MAASTRICHT. Bij een botsing in Maastricht tussen een bus van de firma Meussen, die werkneemsters van de Philipsfabriek in Heer bij Maastricht vervoerde en een lege bus van de Belgische Spoorwegen zijn een tiental meisjes zodanig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis St. Annadal moesten worden over gebracht. De botsing geschiedde op de kxaiising Viaductweg en Beatrix- wcg. Volgens de politie heeft de chauffeur van de bus die meisjes vervoerde vermoedelijk geen voor rang verleend. Als gevolg van het ongeluk was het verkeer op de druk ke weg enige tijd gestagneerd. hebben bij het licht van schijnwer pers de gehele nacht gezocht naar slachtoffers. Men vreest dat het do dencijfer nog zal stijgen. Overlevenden vertelden dat het drama zich zo snel had voltrokken dat niemand er in geslaagd was de kerk tijdig te verlaten. Een politie officier uit een naburige plaats deel de mee, dat vrijwel de gehele dorps bevolking zich in de kerk bevond toen het dak instortte. verongelukt GARMISCH PARTENKIRCHEN, 3-1. Theo Gering, een Duitse ski leraar, is zaterdag tijdens een skiles 'in Garmisch Fartenlkirdhen veronge lukt. Op de 'hellingen van de Ko- dhelberg kwam Gering bij een val teredht op 'het afgebroken piket van een slalompoortje. Met zware ver woningen aan de huik werd' hij in een ziekenhuis opgenomen, waar hij m de loop van zaterdagnacht over leed. PARIJS, 1-1. President De Gaulle heeft tegen journalisten verklaard, dat het atlantisch bondgenootschap niet moet worden verward met de organisatie daarvan. „Ik geloof dat de huidige vorm van de organisatie van het atlantische bondgenootschap niet bestemd is om te blijven bestaan. „Niemand denkt dat deze moet blijven bestaan, een organisatie ontwikkelt zich volgens de omstandigheden, zei hij. De Ver. Staten en Frankrijk bestonden al voor de N.A.V.O. Dat liep zo gek nog niet en misschien zelfs beter, hun betrekkingen waren misschien zelfs beter. Wat Europa betreft zei de Gaulle: „Frankrijk heeft voorstellen gedaan inzake de Europese politiek. Deze voorstellen liggen er. Men behoeft ze alleen maar aan te nemen". De Franse presidentsverkiezingen zullen in december worden gehou den, zoals dit. jn de grondwet is vast gelegd, maar „niemand weet wat er KEULEN. Het aandeel van de vrouwelijke arbeidskrachten aan het bedrijfsleven in de Bondsrepubliek is tegenwoordig hoger dan ooit te voren. In 1963 waren 32 procent van dc* :n handel en bedrijf werkzamen vrouwen of meisjes, dat betekent, dat globaal berekend op elke derde arbeidsplaats een vertegenwoordig ster van het zogenaamde „zwakke geslacht" staat, Dat is zonder twijfel een gevolg van de sterke industriële en economische expansie bij een zo als altijd al gespannen toestand op de Duitse arbeidsmarkt (in septem ber 1964 ongeveer 671.000 vacatures). Sedert het einde van de tweede we reldoorlog heeft er een opmerkelijke verschuiving plaatsgevonden in het totaalbeeld van het bedrijfsleven: de vrouwenarbeid steeg van 1950 tot 1963 met 74 procent, die van mannen in dezelfde periode slechts met 38 procent. Volgens de mening van het Duit se Industrie-instituut is op grond van waarnemingen 'bij de arbeidsbu reaus en in de bedrijven in de ko mende jaren echter nauwelijks nog een verdere stijging van de vrou wenarbeid te verwachten. Het reser voir van vrouwelijke arbeidskrach ten schijnt op het ogenibliik uitgeput te zijn. Sociale bezwaren met beti-ek king tot een misschien nu reeds te grote arbeidsbelasting van 'het vrou welijke deel van de bevolking zou den echter wel ongegrond kunnen zijn. Er bestaan een reeks van ge ruststellende tekenen voor de gezon de structuur van de vrouwenarbeid in Duitsland. Een analyse naar leef tijdsgroepen toont bijvoorbeeld aan, dat in het algemeen tevredenheid bij het werk en familiaire taken hoger gewaardeerd worden dan financiële voordelen. Zo valt bijvoorbeeld bi.i ctugehuwden in de leeftijd van 15 tot 25 jaar een achteruitgang van het aandeel aan het beroepsleven te be speuren. Dit komt volgens het Duit- sce Industrie-instituut doordat een stijgend aantal meisjes voortgezette algemeen vormende opleidingen volgt of vakscholen bezoekt. Als Noord-Vietnam en China agressie staken: snelle oplossing wordt bereikt. Wel liet minister Rusk de moge lijkheid open, dat de Verenigde Sta ten gaan optreden om een einde te maken aan de infiltratie en bevoor rading der opstandelingen vanuit Noord-Vietnam en Laos. „De infil tratie vanuit Hanoi dient te worden gestaakt en maatregelen zullen moe ten worden genomen om te bereiken dat dat gebeurt", aldus minister Rusk, die voorts nog uiting gaf aan een bepaalde mate van bezorgdheid die in Washington heerst over de houding van Moskou met betrekking tot Zuid-Vietnam en Kongo. Massale nationalisaties DAMASCUS, 3-1. Syrië heeft 107 óndernemirtgen genationaliseerd bij decreet van de presidentiële raad, aldus meldt radio-Damascus. Een ieder, die het nationalisatieproces afbreuk tracht te doen, stelt zich bloot aan levenslange gevangenis straf en zelfs aan de dood, aldus de bekendmaking. De economische or ganisatie van de regering zal voor lopig de ondernemingen, waaronder textiel- en suikerfabrieken, olie- en rubber-ondernemingen en bouwma- teriaalfabrieken, in beheer nemen. Jong meisje aan de bankschroef in een leerlingenwerkplaats. kan gebeuren. Een kogel kan veel veranderen, maar niet alle kogels treffen doel". Voor komend jaar zag de Gaulle geen catastrofale gebeur tenissen, „maar er zal ongetwijfeld veel gebeuren, in ieder geval kan ik u verzekeren, dat u zich niet zult vervelen", zei de president tot de journalisten. Overdracht van de „Willem Ruys" ROTTERDAM, 31-12. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de overdracht van het passagiers schip „Willem Ruys" aan de nieuwe eigenaar, de Italiaanse rederrij Flot- ta Lauro, dinsdagmiddag rond twee uur aan een der kaden van de werf Wilton Feijenoord te Schiedam plaats hebben. Het schip wordt daar daags tevoren aan een bodeminspec tie onderworpen. SCHIPHOL, 2-1. - Verwelkomd door minister-president Marijnen is zaterdagochtend een groep van der tien Nederlandse missionarissen, die woensdagochtend in Kongo door twintig soldaten van het nationale leger uit hun gijzeling zijn bevrijd, met het lynvliegtuig van de K.L.M. uit Brazzaville op Schiphol aange komen. Het waren de paters en broeders van de congregatie van de priesters van het Heilig Hart (S.C.J.)In het zelfde toestel keerde voorts een tien tal Britse zendelingen alsmede één Luxemburgse pater naar Europa te rug. De geredde Nederlandse missiona rissen zijn allen afkomstig van de missie in Wamba, waar zij eind ok tober in handen van de rebellen vie len. Nu eens werden zij een week lang in een veel te nauwe cel van een plaatselijke gevangenis opgeslo ten, dan weer stonden de rebellen hen toe terug te keren naar de mis sie. Die beperkte vrijheid duurde nimmer lang en telkens werden de missionarissen streng bewaakt en op hardhandige wijze (er vielen vele klappen) naar de gevangenis terug geleid. Dat waren groepen van vele tientallen, zendelingen onder wie vele Belgen en ook Belgische planters. Eind november werden 24 van deze Belgen, onder wie ook de Belgische mgr. Joseph Wittebols, tot grote ont zetting van het Nederlandse con tingent, buiten de gevangenismuur zonder pardon doodgeschoten. Tegen Kerstmis werden onze land genoten met 45 zusters van de missie in Wamba, in vrachtauto's naar Mun- gbere, op 120 km afstand van Wam- ba gebracht. Dit geschiedde omdat troepen van het nationale leger be gonnen op te dringen. Woensdag jl. werden allen bevrijd door twintig blanke soldaten van Tsjombe, die on der de rebellen een ware slachting aanrichtten. EMST. De heer H. van D., één der directeuren van Becker's Sons fa briek te Brummen, is op de Oranje- weg te Ernst met zijn auto geslipt en over de kop geslagen. Zijn echtge note, mevr. E. van D.-L., 60 jaar, die bij hem in de auto zat, werd op slag gedood. WA7 ZEGT VI Stijging van temperatuur Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk nog opklaringen met in het binnenland lichte vorst; mor gen meer bewolking met plaatselijk wat motregen; tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest; ge leidelijk stijging van temperatuur. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.44. Maan op 10.43, onder 19.10. Eerste kwartier: 10 jan. te 21.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 jan. 4.52 v.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN 5 jan. 4.32 v.m. 16.43 n.m. Springtij: 5 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een dliepe depressie naar Finland en noord-Rusland 'heeft zich op de oce aan een- in betekenis, toom-ménd ho- ffedrukgobied langzaam m oostelijke ridhtirug naar Ierland verplaatst, waar de luchtdruk maandagmorgen tot 1036 m'ill'iibar was gestegen. Over de Noordzee stroomde voortdurend lucht van polaire oorsprong waarin vooral in de kustprovincies regen-, sneeuwij of hagelbuien voorkwamen, naar ons land. Tijdens nachtelijke opklaringen kwam daarbij op de meeste plaatsen liidhte vorst voor. Inmiddels vormde zidh ten noorden van IJsland een nieuwe actieve depressie welke naar noord Noorwegen koerst. Tusen deze depressie en het hogGdrukgebicd bij Ierland voeren nu westelijke winden zadhtere lucht aan. Deze lucht zal morgen ook tot over ons land door dringen waarbij de temperaturen tot ongeveer 3 a 6 graden zullen oplo pen. Voordien zal er echter vooral in het zuidoosten van het land in de avond en nacht nog weer lichte vorst voorkomen. De winden nemen toe tot matig of krachtig uit westelijke richtingen. Morgen stijging van temperatuur. Tussen Ayachucho en Huancayo. in het midden-Andesgebergtc. is een bus van meer dan 100 meter hoogte in de rivier de Mantaro. in Jeru. ge stort. Zevenentwintig inzittenden zijn verdronken. LONDEN, 2-1. De Britse regering heeft laten weten, ciat zij in januari twee bataljons - rond 1.000 man in totaal - naar bet verre oosten zal zenden in verband met de verscher ping van de Indonesische aanvals- politiek tegenover Maleisië. Eén van deze 'bataljons bestaat uit parachutisten. Van welingelichte zij de is meegedeeld, dat nog dit week einde met het vervoer van de troe pen per vliegtuig begonnen zou wor den. UTRECHT, 3-1. De Italiaanse San Paolc-filmmaatschappü heeft judo kampioen Anton Geesink gevaagd dc titelrol te spelen in een speelfilm over het leven van de bijbelse figuur Simson. De opname voor deze nieuwe film van spektakel-regisseur Marsello Baldi, die onder meer reeds de rol prenten „Saul en David" en de Gi- deon-story op zijn naam heeft staan, worden in februari en maart ge maakt in de Cinecitta-studio's in Rome. Er zijn ongeveer vijf weken mee gemoeid. Anton Geesink weet nog niet of hij op de aanbieding zal ingaan. „Het aangeboden honorarium is wel aan trekkelijk, maar", zegt Geesink, „al zou hetjeen miljoen zijn, ik moet me er toch) mee kunnen verenigen" Over nadenken Deze week gaat Geesink er se rieus over nadenken, want de belan gen van zijn sportschool wil hij be slist niet verwaarlozen. Voorts speelt bij zijn uiteindelijke beslissing de overweging een rol, of hij op 16 en 17 oktober van dit jaar zal meedoen aan de wereld-judokampioenschap pen in Sao Paulo. „Dan ben je met mijn verjaardag weer niet thuis", reageerde prompt Geesink's dochter Lenie. Geesink beseft heel goed dat Sao Paulo en film niet- kunnen samen gaan, want als hij zijn wereldkam pioenschap wil prolongeren, moet hij deze maand zijn training serieus gaan hervatten. De film zou Item zeker drie maanden kosten, want hel blijft "olgens Geesink natuurlijk niet bij de vijf opnameweken. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1965 | | pagina 1