Wat de aandacht vroeg in het vervlogen jaar 1964 Eén jaar Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1964 Nr. 19710 Als symbool van de snel veranderende structuur in de provincie, zag men in 1964 de groeiende Oosterscheldebrug „op weg" naar Schouwen-Duiveland. kwam er in de plannen van de Han delsonderneming W. Hagen, die la ter startte met de bouw van een nieuwe fabriek voor elektronische produkten op het Zierikzeese indus trieterrein. Na een lange afwacht- periode konden na de eerste week van april de landbouw-voorjaars- werkzaamheden een aanvang nemen. In het Burgerweeshuis was een „ju- melage"-tentoonstelling te zien van werken, die later te St. Hilaire wer den ge-ex poseerd. Heropening museum Een belangrijk punt in april was ook het gereedkomen van de reorga nisatie van het stedelijk museum, dat officieel werd heropend. De Oud Ger. Gemeente te Oosterland be sloot tot de bouw van een nieuwe kerk, die dit jaar al een eindweegs opschoot. Droevig was het verschei den te Renesse van het oud-school hoofd de heer J. M. de Nooyer, een man die zich grote verdiensten voor het eiland in een arbeidzaam leven verwierf. Een opvallende drukte bracht de Hatfieldweek teweeg, waarin de raad van de Engelse stad Hatfield een bezoek bracht aan Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Een bijzon dere raadsvergadering vormde het officieel hoogtepunt van de eerste dag; diverse trips worden gemaakt. Hel kon niet op in april, want in de zelfde week werden twee Marcus- senorgels te Zierikzee in gebruik ge nomen, respektievelijk in de R.K.- en de Gasthuiskerk. Op een jaarverga dering van het Groene Kruis te Zie rikzee bleek de toestand van de nieu we vleugel zorgen te baren. In het kader van de Engelse week opende Hatfield's burgemeester mr. V. C. Fitzpatrick een in het Gravensteen ingerichte tentoonstelling van Del- tafeto. In de persoon van de heer J. H. Blom kreeg de harmonie „Witte van Haemstede" een -nieuwe diri gent. In de Westhoek werd een gro te Rode Kruis-oefening gehouden, waarbij de reddingsboot „Koningin Juliana" werd ingeschakeld. Een an der feit in Rode Kruis-verband was het afleggen van E. H. B. O.-ex amens door leden van de R. K.-ko- lonrie te Zierikzee. Kern-faciifc H'Tii In de vergadering van de Prov. Staten werd warm gepleit voor het behoud van kernfaciliteiten voor voltooiing van de uitbreiding en modernisering van 's Landskamer, dat - na geruime tijd buiten gebruik te zijn geweest - officieel werd her opend. Te Noordgouwe werd (teken des tijds) de varkensvoedervereni ging opgeheven. Ir. J. M. Knaap te Zierikzee ontving de atletiek-presta- tie-beker. De huishoudschool te Haamstede beleefde een openbare les.... voor het laatst in de oude school, daar het nieuwe schoolge bouw gereed kwam. Met enige plech tigheid vierde de bekende vereniging „Slad en Lande" het zilveren jubi leum o.m. met een rede van de voor zitter dr. J. J. Westendorp Boerma, die een indrukwekkend overzicht gaf van de activiteiten gedurende een kwart eeuw. Het hotel „Het wapen van Zeeland" te Zierikzee ging in an dere handen over. De Inasleerlingen van de huishoudschool te Zierikzee ontvingen speldjes. Het beurtschip „Koophandel" werd omgebouwd tol mosselvaartuig (Z. Z. 4) I-cgcr fles Heils- jeugdwerk Op een feestelijke bijeenkomst te Zierikzee werd het tweede lustrum herdacht van het Leger des Heils- jeugdwerk. In de kantoren van de Rijkswaterstaat te Bruinisse en Den Osse waren vandalen aan het werk, die vernielingen aanrichtten. Te Bruinisse vierde opperwachtmees ter R. W. A. Bruggeman zijn zilve ren jubileum. Met een gi-ool feest aan het prof. Zeeman-lyceum her dacht mej. A. C. G. Oudemans, le rares Frans, haar veertig jarig ju bileum. Plaltelandsvxuuwen uit Ne- dex'land brachten een bezoek aan Zierikzee. Op zeer opgewekte wijze vierden stad en eiland het koningin- nefeesl op de 30ste. Zilver viel - in het kader van de „lintjesx-egen" ten deel aan de heer S. Beekman te Brui nisse en brons aan mevr. J. M. Krij- ger-Meganck. fMEIÏ^g Begin mei ki*eeg firüinisse zeker heid dat het niet snel zal komen tot de bouw van een dorpshuis. Een plechtigheid met stijl vond plaats in de Gasthuiskerk. waar het charter werd uitgeieikt van de Lions-club Schouwen-Duiveland. Te Haamste de deed ds. W. Hoogsteen zijn intre de als predikant van de gex-efor- meei-de kerk. Op de 4e mei vond de herdenking plaats van de in de oor log gevallenen, met name te Zierik zee en te Renesse. „Deltasport" was actief te Rottei-dam. Zes Zierikzeese meisjes wonnen niet minder dan elf medailles. Op Hemelvaartsdag ge noot een talrijk publiek van 'n voet baltoernooi te Ouwei'kerk. De tradi tionele 25-k.m.-wandeltocht werd onder slechte weersomstandigheden In het vroege voorjaar werden de banden, die Zierikzee met de Engelse stad Hatfield verbinden, stevig aangehaald. De gemeenteraad van Ilatfield kwam op bezoek. schouwen wekte het bericht over temporisering der werken tot afslui ting van het Brouwershavense Gat enige ongerustheid. Te Oosterland bleek het oude „Dox*pshuijs" de Mo numentenlijst niet te kunnen halen. Aan het Havenplein te Zierikzee werd een nieuw modehuis geopend. Het gewest Zierikzee van het Ar beidsbureau meldde de gx-ootste uit gaande pendel in de px-ovincie. De Chr. Ger. gemeente te Zierikzee nam afscheid van ds. M. v.d. Klis. Uit een jaaroverzicht van de burge- meester bleken de zaken in de gem. Duiveland zich gunstig te ont wikkelen. De raad van Brouwersha ven - deze raad had niet het rustig ste jaar - had kritiek op de verkoop te Noordgouwe van het verenigings gebouw. De Zierikzeese raad wenste indeling in een gemeenteklasse van 10- a 12000 inwoners. Wethouder M. C. Verheijen van Ziex-ikzee legde zijn funktie neer en werd opgevolgd door mr. K. A. Keuning. De Oudercommis sie der o. 1.-schooi organiseerde een forumavond. Op de vergadering van de Ambachtsschool „Schouwen Dui veland" bleek het technisch onder- wijs de (industrie)-wind mee te heb ben. Rumoer ontstond er over de perebomen aan de Burghse Dorps- ring, die op het nippertje voor rooi en werden behoed. Talrijke prijzen w ex-den uitgereikt op de vergadex-ing van de Fok- en contx-olevei-eniging „Schouwen-Duiveland". Te Burgh- sluis werd de x-eddingsboot „Presi dent Jan Leis" gestationeei'd. Jubilea De C. B. T. B. Schouwen-Duive land herdacht het 30-jarig bestaan. Een zelfde jubileum viei'de de Hé- zojéka-padvindstersgi-oep te Zierik zee. De oudex's van de Chr. Nat. School namen afscheid van het schoolhoofd de heer L. Th. Fenne- ma. Op het industx-ieterx-ein te Zie rikzee verrees een nieuwe fabriek van de Kon. Zeelandia N.V. Te Nieu- werkerk werd een kalverdrieling ge boren, maar helaas stier-ven twee van de dx-ie diertjes kort na de ge boorte. De heer P. R. Kommer chef van de technische dienst van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis viex*- de zijn zilvex-en jubileum. De chauf feur le klas der gemeente Zierikzee de heer W. M. Schiettekatte ging met pensioen. Op een tuinbouwver gadering te Oostexiand bleek dat het met de glascultuur in Duiveland nog niet zo vlotten wil. Met ringste ken te paard als traditioneel hoogte punt vierde Noordwelle op ouder wetse wijze een prachtig Strafeest. Begin maart werd besloten tot concentratie van het Groene Kxuis- wezen in het gebied van Midden- schouwen, waartoe het aantal wijk zusters op vier zal woi-den gebracht. Op een wijkavond van de Rechtzin nig Hervox-mde gemeente te Zierik zee werd meedgedeeld, dat in 1965 een begin zal worden gemaakt met de restaux-atie van de Grote Kerk. Feest was het te Haamstede op de 4e, toen de landbouwvereniging „C. et C." het zestigjarig jubileum vier de. Bruinisse zag zich geplaatst voor de noodzaak tot wijziging van de ste- debouwkundige plannen. Zijpe - hoe druk zou het daar wox-den in de zo- mei-avonden - beleefde alweer lan ge wachttijden voor het pontverkeer. G. S. van Zeeland zonden bericht dat de gemeente Brouwershaven r>iet mag overgaan tot realisering van het raadhuisplan. Te Zierikzee hield het Sociaal Fonds „D. E. L." een geslaagde familie-avond. Te HaamstedeBux-gh wex-d de bouw van een nieuw V. V. V.-kantoor aan besteed. Ook Ellemeet bleef niet ach ter*, wat betx-of het traditionele Stx-a- feest en vierde het met grote opge- wekheid. De Water-leiding Mij be sloot tot het invoeren van een spe ciaal watertarief voor kampeex-be- drijven. Een stuk duinterx-ein te Wes- terschouwen ging door bx-and verlo- i*en. „Flox-alia" te Brouwershaven organiseerde een tentoonstelling. Dc wensen van de Zeeuwse vissers - er waren (en zün) er vele in verband met het Deltaplan - kwam in een t.v.-uitzending. V. V. V.- Scharcn- dyke protesteerde helaas tevergeefs tegen een diep ingrijpende vermin king van het strand door Rijkswater staat. Na prachtig en zacht voor- lente-weer kwam op de 12e plotse ling de koude de irxensheid verras sen. Een karakteristiek te geven van een jaar. Ditmaal van 1964. Het is feite lijk bijzonder moeilijk, maar latexi we beginnen met „onze eilandstatus", die nu helemaal aan een zijden draad hangt. In het oosten is er het lint(je) dat Schouwen-Duiveland met Goeree-Overflakkee verbindt. Straks zal het een stevige dam zijn, met daarover heen een heirbaan. De eilandstatus loopt nu snel ten einde en dan is het gebeurd met de rust, met het isolement en met veel dat men nog altijd karaktex-istiek kan noemen voor een eiland. Aan de andere kant groeide in 1964 „de brug", de gigant, die de Oosterschelde gaat overspannen. Een imponerend object, dat respekt afdwingt en trait d'union gaat worden tussen hetgeen eenmaal Schouwen-Duiveland was en de rest van Zeeland. In dit (afwachtende) jaar is er veel gebeurd op eigen territoir. Er waren veelsoortige gebeurtenissen, feiten en feitjes. In een overzicht hebben w\j getracht daar weer een beeld van te geven; een opsomming die nog lang niet volledig is, maar een „keus uit", want het leven is zo kaleidosco- pisclx geworden, dat een all round-samenvatting bijna niet meer is te geven. Veel zal men er in aantreffen dat „van andere jaren was", in die zin dat het behoort tot hetgeen ook voorheen als traditioneel feit of verschijnsel kon worden gesignaleerd. Veel ook was echt nieuw en het waren specimen van een voortschrijdende ontwikkeling ook in deze streek, een ontwikkeling waarvan men elders in het land - zo komt het ons voor - niet altijd precies weet heeft. Ook in 1964 was er het ondoorgrondelijk ritme van afwisselend vreugde en droefheid, van mee- en tegenvallers, van opwekkende en neerdrukkende gebeurtenissen. Wie het echter in het algemeen beziet, komt tot de lofzang van de oude kerk: „God is goed", want vrede, voorspoed en welvaart mar keerden deze streek. We erkennen dat het „doorworstelen" van de lange reeks van feiten en feitjes een hele opgave is, maar Iaat de troost voor de schrijver zijn dat men echt intens een ogenblik stil staat bij het bijna vervlogen jaar Anno Domini 1964. Inderdaaddat gebeurde allemaal in deze streek in één jaar tijds. Geprojekteerd tegen het wereldgebeuren is het niet schokkend en wel licht niet eens veel, maar het gebeurde en vulde de 366 dagen die ons van daag scheiden van 1 jaxxuari 1964, toen het nieuwbegonnen jaar nog was als de onbeschreven bladzijde van het boek der eeuwen. In de Westhoek wierp januari reeds zomerse schaduwen vooruit, want het hotel - restaurant „Witte van Haemstede" werd heropend. Paarden dx-aafderx. door de duinen in het kader van een cross-country, die „De Schouwse Ruiters" organi- seex'de. Te Bruinisse werd een nieu we fabriekshal geopend. Er was veel nieuws in 1964 op kex-kelfjk tex*rein. Op de 5e nam ds. C. M. Boer-ma af scheid van de gerefox-meerde kerk van Haamstede. Een uniek jubileum werd te Burgh gevierd, waar mej. A. J. A. Hartog veertig jaar aan de o.l. -school was vex-bonden. Een minder prettig belicht was de groeiende di-eiging voor de Schouwse vogels, door afneming van het aantal bx-oedterreinen. Op een feestavond van „Volksonderwijs" te Zierikzee voerde een „eigen-lu-achten" -groep een zeer geslaagde thriller op. Op de 17e ki-eeg de - inmiddels voltooi de - aan de Grachtweg te Zierikzee gebouwde lagere land en tuinbouw school de naam „De Kluut". In één der muren werd een herinnexïngs- steen ingemetseld. Op dc vergade ring van de vissersvereniging „Helpt Elkander" kwam tot uiting dat 1963 een uitstekend mcsseljaar is geweest hetgeen trouwens cck van het nu af gesleten 1964 kan werden gezegd. Aan de lagere technische school te Zierikzee werden contactdagen ge houden V. V. V. Bux-ghHaamste de besloot tot de bouw van een nieuw kantoor op de Kox-enmarkt. Een onprettige noot was een sex-ie vx-agen, die een kring van ontevre den landbouwei's stelde aan de mi nister van landbouw over de her verkaveling op Schouwen-Duive land. Op een ouderavond van de o.l. -school te Burgh werd afscheid ge nomen van het ex-schoolhoofd. Er waren er trouwens meer die af scheid namen. Zo verdween ook de heer L. Broekema, als voox-zitter van de bestuurdersbond op Schou wen-Duiveland. Klokken stadhuiscarillon De klokken van het oude stadsca- rillon werden - op enkele na - over gebracht van het museum naar de Zuidhavenpoort. In Oostexiand startte een verkeerscursus. Het Con vent van Strandpastoraat deed uit de doekjes wat er in 1963 allemaal aan werk was verricht. Een groot aantal namen prijkten op de „predi- katenlijst" tijdens een opgewekte C. M. M. C.- vergadering te Bruinisse. De raad van Brouwershaven be sloot de nieuw gebouwde o.l.-school te Zonnemaire niet officieel te ope nen. De nieuwjaarsrede van Brou- wershaven's eerste burger was in mineur gesteld over de teruggang van 't aantal inwoners. Heil werd en wordt gezien in de recreatieve ont wikkeling van de Smalstad. De Zie rikzeese gemeentebegroting toonde de penibele financiële positie der gemeente aan. Opgericht werd de boogschuttersvereniging „Sint Jan" Een film over de inlagen kwam tot stand, die vooral te Kerkwei-ve alle aandacht kreeg. De afdeling Schou wen-Duiveland van „Schuttevaer" hield een belangrijke vergadering en de hervormde diakonieën staken te Oosterland de hoofden bijeen om te spi'eken over een te stichten rust huis. Eveneens te Oostexiand werd een hei'bouwde kruidenierszaak her opend. De maand februari begon „zoet", want de afdeling Schouwen-Duive land van de Bijentelersvereniging viei'de het veertig jarig jubileuxn. „Pomona" in de Westhoek stelde zich de vx-aag of 't kweken van fruit in Nederland nog wel verantwoord is, een vraag die bevestigend werd beantwoord. Renesse opende op de 3e de rij van Stx-afeesten in de Schouwse Westhoek. Bekend werd dat „De Punt" te Westenschouwen, wegens een ingrijpend oever-werk vanwege het waterschap Schou wen-Duiveland, als parkeergelegen- heid in het zomerseizoen niet kon worden gebruikt. Voor het Nutsde- paiiement te Zierikzee sprak dr. C. ■i'~' Gulan over; „Het perspekfïef voor Schouwen-Duiveland na de dam men". De hoofdcontroleur bij de be lastingdienst de heer L. Bx'oekema nam afscheid. Het waterschap S.-D. voerde gelijk geschot in voor het ge hele eiland. Te Zierikzee hielden de oud-leerlingen van de Inas-cursus der landbouwhuishoudschool, een slaagde reünie. Aan de Grachtweg te Zierikzee werd een nieuw olie- bènzinestat-ion officieel geopend. Het bekende jeugdcentrum „De Lichtboei" te Zierikzee vierde het tweede lustrum. Het Strafeest te Burgh-Haamstede mislukte tot spijt vooral van de liefhebbers van fol klore. Op grcctse wüze vierde de Ccöp. Boerenleenbank" te Drclschor het zestigjarig jubileum, gevolgd door de zusterbank te Oosteiiand, die het feest vierde c.m. met 'n druk bezochte receptie in „De Blauwe Kec-t". Een einde kwam aan twee honderd jaar Zierikzeese beurtvaart door het vertrek van de laatste „Koophandel" uit de haven. De af deling Schouwen van de Platte- landsvx-ouwenbond nam afscheid van de px-esidente. In de persoon van de heer A. Jonker kreeg de ste delijke raad een nieuw lid, ter voor ziening in de vakature L. Th. Fenne- ma. Brouwershaven en het toerisme Op een V. V. V.-vergadering te Bi'ouwershaven bleek de Smalstad de toeristische trom te zullen roe ren. Een primeur in dit verband be tekende een cursus voor gastvrou wen en -heren. Te Kerkwerve ging 'n cursus veeverloskunde van stax-t. Te Bruinisse werd een nieuwe kapsalon geopend. In de raad van Wester- lngrijpend en geslaagd was de verbouwing in 's Landskamer te Zierikzee. Een kijkje in het vernieuwde trappenhuis. De Zuidhavenpoort- restauratie Door voltooiing van de weergang aan de zijde van de Oude Haven, passeerde de Zuidhavenpoort-res- taux'atie te Zierikzee een belangrijke mijlpaal. Het Gx-oene Kruis te Oos terland ging noodgedwongen over tot contiibutieveiixoging. Het Nuts- departement te Brouwershaven zorgde voor een eigen-ki*achten-to- neelavond. Geslaagden van een ver- keex-scux'sus, georganiseerd door de afdeling Duiveland van het Vex*- bond voor Veilig Verkeer ontvingen het diploma. De historische luid- klok van het Zierikzeese stad huis werd overgebracht naar de Zuidhavenpoort. Te Zierikzee vond een geslaagd biljartfestijn plaats om de nationale titel kader 38-2. De oud-voorzitter van de Ox-anjevex-e- niging, de heer M. C. Doeleman, werd ex-e-burger van Zierikzee. Blijkens het jaax-vex-slag 1963 werden in de Vleeskeuringskring Zierikzee 765 dieren afgekeurd. Oud staatssecretaris B. Roolvink hield een rede te Zierikzee. Op een te Brouwershaven gehouden vergade ring werd besloten tot centralisatie van Gx-oene Kruis-verenigingen op Schouwen-Duiveland. Burgh zag bomen vallen aan het Duinweegje. De Zierikzeese x-aad maakte een ex cursie langs de nieuw gebouwde woningcomplexen in Malta. De S. D. IC. B. worstelde met allerlei moei lijkheden en op een vergadering werd een voorstel aangenomen om uit de begrotingsimpasse te geraken. Aan de beide stedelijke u. 1. o.-scho- len werd besloten tot invoering van een drie-jarige cursus. Als laatste in de rij viex-de ook Serooskex-ke een geslaagd Stx-a-feesl. De voorzitter van de S. D. K. B. de heer J. Th. Brouwer legde zijn funktie neer. Schouwse judoka's wax-en succesvol actief te Hoeven (N. B.). Px-ovinciale Watex-staat maakte een begin met het uitzetten van de Zuidweg te Westex-schouwen. De gymnastiek- vei-eniging „Rust Roest" begon met trampolinespringen. De hervormde kerk van Haamstede kreeg de luid- klok tex-ug. Het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis kreeg een volledige vex-- pleegstersopleiding. De begroting van V. V. V.-Renesse werd in „mi neurstemming" aangenomen. Het ziekenfonds „Schouwen-Duiveland" nam afscheid van de heer J. Dekker. De Grevelingendam Rijkswaterstaat hield met hard nekkigheid vast aan het kabelbaan- pi-oject tot sluiting van de Gx-evelin- gen. De baan werd onmisbaar ge acht voor een „geleidelijke sluiting", zij het dat het werk met veel moei lijkheden gepaard bleef gaan. De Groene Kruisafdeling Burgh - Haamstede besloot niet deel te ne men aan de concentratieplannen van de Kruis-vereniging op Schou wen. Een gx-oot sportief succes werd het schoolvoetbaltoernooi Schou wen-Duiveland op het sportpark „Bannink". De M. C. „Sparta" orga niseerde de traditionele eierzoekrit. De zondagsschool te Serooskerke nam afscheid van mej. K. de Meij. Het Heilsleger zorgde voor allerlei Paasactiviteiten. Het was een koude Paas, zodat de dx-ukte bij Zijpe en op het eiland beperkt bleef. Zèjji*,ysiiUL" - Begin april speelde een „px-o- bleempje" in de raad van Wester- schouwen. Enkele vragen werden gesteld over het beleid ten aanzien van de Oostenx-ijkse woningen. Een verrassing voor Zierikzee betekende de komst van het patiëntenschip „Pieter Caland". De Jongex-en Hulp Dienst in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis viex-de de eerste vex-jaar- dag. Voor Schouwen-Duiveland verscheen een nieuwe V. V. V.-gids. De x-aad van Duiveland besloot een éénmalige subsidie te vex-lenen aan V. V. V. GrcGt was dc plechtigheid te Zie rikzee cp de 7c, toen de bisschop van Breda mgr. G. II. dc Vet de nieuwbouw van de Ccrncliastich- ting officieel opende, een plechtig heid die dc dag vukle met vele spre- kcx-s en met opgewektheid, want de uitbreiding bleek ccn voortreffelijke te zijn. Aan de Boerenleenbank,, Oos terland" steeg het aantal dagboek- posten tot ongeveer 40.000. Na uit gebreide debatten besloot de Ziexik- zeese raad het kantoor van de Dienst Publieke Werken onder te bxengen in het gemeentelijk gasbedrijf. De stad werd verontrust door een dui- vendief, die er akelige nachtelijke praktijken op na hield. Tekening

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5