Nieuwe rijksgroepsregelingen krachtens Algemene Bijstandswet Veel meer ongevallen op de weg in 1964 De toekomstige broodprijs Felle taa i van premier Tsjou En-Laf Schip geïsoleerd op koraalrif De metaal-c.a.o.'s In januari zal Frankrijk enorme 48-uurs-stakingen krijgen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1964 121ste jaargang Nr. 19710 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: SchoMven-Duiveland in 1964 (ioed perspektief voor 1965 Straks de twaalf slagen DEN HAAG, 30-12. Eerstdaags zullen naar verwacht wordt acht nieuwe rülisgToepsregeiingen krach tens de Algemene Bijstandswet worden afgekondigd. Deze zullen evenals de wet op 1 januari 1965 ln werking treden. De drie rjjksgroepsregelingen voor oorlogsslachtoffers 1940-1945, voor gerepatrieerden en voor Ambonezen, stemmen in hoofdzaak overeen met dc ingetrokken ministeriële regelin gen. De tydeljjke rijksgroepsregeling mindervaliden geldt niet alleen, zo als dc ingetrokken regeling, voor ongehuwde meerderjarigen, die bij hun ouders inwonen, maar ook voor degenen, die bU verwanten t/m. de derde graad inwonen, of b(j an deren, die hen van jongsaf hebben verzorgd. Als zij na overlijden der verzorgers bij anderen gaan inwo nen, blijft de uitkering gehandhaafd. De periodieke uitkering aan deze mindervaliden, die niet door arbeid in de noodzakelijke kosten van het bestaan kunnen voorzien, bedraagt f 10,30 per week. Volgens de tijdelijke rijksgroepsre geling blinden, krijgen kostwinners, die hiervoor in aanmerking komen een uitkering van f 58,- per week (te verhogen met het bedrag van de huishuur en bepaalde bedragen per minderjarig kind). Voor alleenstaan den f 40,30 per week en voor thuis wonenden van 18 tot en met 20 jaar f 28,80 per week en van 21 jaar en ouder f 40,30 per week. De tijdelijke rijksgroepregeling ar beidsinschakeling gehandicapten vervangt de gehandicaptenregeling. Op grond hiervan kan bijstand wor den verleend in kosten van voorzie ningen tot het verkrijgen of behou den van arbeid door minder-validen. - De rijksgroepsregeling werkloze werknemers is in het algemeen van toepassing op werknemers, die geen aanspraak hebben op een uitkering krachtens de Werkloosheidswet of de Wet Werkloosheidsvoorziening. Voor kostwinneers bedraagt de uitkering f 58,- per week (te verho gen met het bedrag van de huishuur en bepaalde bedragen per minder jarig kind), voor alleenstaanden f 40,30 per week en voor thuiswo nenden f 25,90 per week. De rijksgroepsregeling zelfstandi gen komt in de plaats voor de zelf standigenregeling. Op grond hiervan kunnen aan bepaalde zelfstandigen periodieke uitkeringen worden ver leend, afgestemd op het normale be- drijfs- of beroepsinkomen, en kan - veelal bij wijze van lening - be drijfskapitaal worden verstrekt. Vastgestelde bedragen vcor bepaalde kosten Eerstdaags wordt ook de afkondi ging verwacht van een algemene maatregel van bestuur, waarbij is bepaald, dat in geval van financiële bijstand tenminste moet zijn voor zien in vastgestelde bedragen voor bepaalde kosten. Deze zijn f 14,25 per week ln de kosten van voedings middelen, kleding en schoeisel van meerderjarigen, f 7,- per week, f 10,50 en f 13,50 in de kosten var verzorging in gezinsverband van een kind van resp. 0 tot en met 5, 6 tr" en met 12 en 13 tot en met 20 jaar f 180,- in de kosten van verwarming gedurende de maanden oktober tot en met april, een bedrag gelijk aan 10 procent van het A.O.W.-pensioen voor de persoonlijke behoeften van personen van 65 jaar en ouder in bejaardentehuizen en een bedrag ge lijk aan de premies voor de vrijwil lige en aanvullende ziekenfondsver zekering. DEN HAAG, 30-12. Op grond van de ongevallencijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de eerste negen maanden van 1964 valt in ons land een aanzienlijke toe neming te constateren van het aan- DEN HAAG, 30-12. De broodprijs zal in Nederland' in de periode tot 1970 met zes cent per ibrood van 800 gram kunnen stijigen, aangezien de huidige consumentensubsidie in het resterende deel van de E.E.G.-over- gangsperiode wel zal mdeten worden opgeheven. Doöh afgezien hiervan is dn de eerstkomende jaren geen drük van de E.E.G.-landbouwpolitïék op de Nederlandse broodprijs te verwach ten, zo meent drs. W. Drechsel, di recteur van de directie prijzen van het ministerie van economische za ken in Den Haag. In een artikel in „Nieuw Europa", het orgaan van de Europese Bewe ging in Nederland, wijst 'drs. Drech sel er op, dat althans tussen nu en 1 juli 1966 (de datum waarop zono dig de E.E.G.ngraanprijs zal worden aangepast) bezwaarlijk nog belang rijke wijzigingen in d'e graanprijzen kunnen worden aangebracht in de landen die, zoals Nederland, reeds op het thans overeengekomen prijs peil zitten. Zij zoUden dan immers vooruitlopen op de revisie en afwij ken van de graanprijsbesli'ssingen van de marathon der E.E.G.-minis- ters op 14 en 15 december. Ook in de voedergraansector behoeft volgens deze deskundige op korte termijn geen belangrijke kostenverhogend effect te worden verwacht. Premie vrijwillige ziekenfondsverzekering 1965 AMSTERDAM, 30-12. Dc promie voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering wordt met 'ingang van ja nuari 1965 door 78 algemene zieken fondsen verhoogd; 4 fondsen gaan per 1 februari 1965 en 13 fondsen in de loop van het volgende jaar tot premieverhoging over. De gemiddelde premie, die op het einde van 1964 per verzekerde van 16 jaar en ouder f 3,70 per week be draagt, stijgt met 12,4 pet. tot f 4,16 per 1 januari 1965. In januari 1964 varieerde de pre mie bij de onderscheidene fondsen van f 2,53 tot f 4,60, in januari 1965 zal zij zich bewegen tussen f 2,80 en f 5.35. De ziekenfondsraad heeft de pre mieverhoging goedgekeurd. Toene ming van de medische consumptie en aanpassing aan de voortdurende stijging van de lonen en prijzen, waarbij in het bijzonder de kosten van verpleging en behandeling in de ziekenhuizen een rol spelen, nopen de ziekenfondsen tot premieverho ging. Van de vrijwillig-verzekerden heeft thans ruim 87,5 procent aan spraak op de verstrekking van kraamgeld (januari 1964 82 pet.) en bijna 90 procent op gedeeltelijke vergoeding bij verpleging in een ver pleeginrichting (januari 1964 85 pet.). Een witte stad tal slachtoffers in het verkeer op de openbare weg. Het aantal dodelijk verongelukte verkeersdeelnemers, tot 1 oktober, steeg in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1963 van 1.429 tot 1.739 (toeneming 22 pro cent). Het aantal gewonden nam toe van 38.600 tot 45.100 17 procent). Over de eerste drie 'kwai-talen van 1964 zijn in den lande 188.950 ver keersongevallen ter 'kennis van de^ pdlitie gekomen, dat is 11 procent"" meer dan in hetzelfde tijdvak van 1963 (170.300). Mede in verband met het relatief geringe aantal fata'le aanrijdingen tij'dens de langdurige vorst- en sneeuwperiode in het begin van 1963 vertoonde het aantal verkeersdoden in 1963 een daling t.o.v. 1962. Uit de thans beschikbare cijfers over 1964 blijkt volgens het C.B.S. het inci dentele karakter van genoemde da ling. Ter illustratie vergelijke men de dodtencijfers over de eerste negen maanden van 1962. 1963 en 1964, d-. - ze luiden resp. 1.561, 1.429 en 1.739. Over het gehele jaar 1962 en 1963 kwamen in ons 'lalnd resp. 2.082 en 2.003 personen in het wegverkeer om het leven. Olie- en aardgasboringen bij mosselpercelen DEN HAAG, 30-12. Minister Bies- heuvel (landbouw en visserij) heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Egas (P.v.d.A.) bevestigd, dat bij Terschelling in de omgeving van mosselpercelen naar olie en/of aard gas zal worden geboord. De minister van financiën zal ech ter op verzoek van minister Bies heuvel in de vergunningen voor de olie-exploiratiemaatschappijen be palingen opnemen, die verontreini ging van de op de percelen liggen de mosselen moeten voorkomen. Over de plaats van de boring is overleg gepleegd met diensten van het ministerie van landbouw en deze hebben opdracht de activiteiten van oliemaatschappijen te volgen en waarnemingen te doen. Op grond van de ervaringen daarmee opge daan zal de minister van financiën de bijzondere bepalingen tegen ver ontreiniging in de privaatrechtelijke vergunningen laten opnemen. Het jongeren- vrijwilligersprogramma DEN HAAG, 30-12. Het Jongeren- vrij willigersprogramima heeft 35 as pirant-vrijwilligers uitgekozen voor zijn projecten in Ivoorkust. Zambia (voorheen Noord-Rlhödesië) en Nige ria. Deze aspirant-vrijwilligers diie reeds zijn goedgekeurd, zijn maan dagmiddag in het bureau van de J. V.P. ontvangen waar hun medede lingen over de werkzaamheden van de vrijwilligers werden gedaan. Na deze kennismaking zullen zij beslui ten of zij naar de voor hen gekozen projecten willen worden uitgezon den. De opleiding voor de nieuwe projecten zal begin februari begin nen. Het J.V.P. heeft thans in totaal 77 vrijwilligers in projecten in West -Kameroen, Brazilië, Colombia en het midden-oosten. Met de drie ko mende projecten hoopt het dit aan tal op ongeveer 130 te 'brengen. V>it nummer bestaat uit 20 pagina's Het eind van het jaar staat bol van verloren uren. Straks zullen weer de twaalf slagen klinken in steden en dorpen. De laatste twaalf, die het einde betekenen van een jaar. Als symbool - zelfs meer dan symbool - kozen wij een foto van het uurwerk van een oude, grote toren klok. In wezen is het een reusachtig horloge. Voordat „de twaalf" komen begint het in het hart van het eeuwenoude uurwerk te steunen en te rom melen en dan golft het geluid van de klok door de galmgaten in de toren maar buiten. Eén, twee... twaalf, een jaar is voorbij! Agressief Peking PEKING, 30-12. In zijn overzicht van de toestand, voor de kerstdagen voor het nationale volkscongres (parlement) van communistisch Chi na uitgebracht, heeft premier Tsjoe En Lai gezegd dat de oostenwind het nog steeds wint van de westen wind. In de afgelopen vijf jaren hadden de „revolutionaire wereld krachten, geleid door de marxist-le ninisten, grote overwinningen ge boekt in de strijd tegen het imperia lisme, de reactie en het moderne re visionisme. Tsjoe zei verder: Azië, Afrika en Latijns-Amerika waren de zenuw centra van de wereldrevolutie ge worden. De politiek van de presi denten Eisenhower, Kennedy en Johnson veroordelend zei Tsjoe dat de Verenigde Staten de wereld onder SYDNEY, 30-12. De honderd-en- vijf passagiers en bemanningsleden van het Schotse, 5.957 ton metende vradhtschip „Southbanlk" dat op een koraalrif bij het eiland Washington in de zuidelijke Grote oceaan ds ge lopen, zullen 'een dag of acht elkaar moeten vermaken voordat zij uit hun isolement verlost kunnen worden. Wel 'is via de radio de Britse gou verneur op het naastbij - 'dat wil zeggen 2.400 km. verder - gelegen éiland Tarawa gealarmeerd' maar ih'et zal een dag of aCht duren voor dat een redidingssohip het eiland Washington kan bereilken. Overigens zal men ook van Hondloeloe uit de gestranden trachten te bereiken. Berging door vliegtuigen is niet mo gelijk omdat ei' op Ihet 'kleine eiland Washington geen plaats is om te landen. De „Soul'hbamk" heeft proviand aan boord. de dreiging Van een kernoorlog hou den en voor eigen belang plaatse lijke oorlogen ontketenen, met name in Zuid-Vietnam, Laos en Kongo. De Amerikaanse imperialisten zijn de arrogantste van de hele geschie denis, zei hij."Maar het opkomen van de revolutionaire strijd in de we reld 'heeft de imperialisten in onge kende moeilijkheden gebracht. De tegenstellingen tussen de imperialis tische landen onderling, en speciaal tussen de V.S. en Frankrijk, zijn steeds meer toegespitst. Het impe rialistische kamp valt steeds verder uiteen en in de V.S. zijn de omstan digheden rijp voor een economische crisis. Wanneer de Verenigde Staten de oorlog in Indo-Ohina uitbreiden zal China absoluut niet lijdelijk blijven toezien, zei Tsjoe En Lai. Hij ver oordeelde „de Amerikaanse agressie en interventie in Vietnam, Laos en Cambodja" en zei het Koreaanse volk in zijn strijd tegen de Ameri kaanse bezetting te zullen blijven steunen, en eveneens voor de „vreed zame hereniging" van dit land. Geen nachtelijke knallen meer in Brielle BRIELLE, 30-12. In Brtelle karn men er voortaan zeker van zijn dat de nachtrust niet meer wordt ver stoord door knallen om de drie mi nuten van de knalapparaten, die de tuinders gebruiken om dieren (in hoofdzaak vogels) van hun tuinde rijen te verjagen. De gemeenteraad heeft een voorstel van b. en w. aan vaard, dat het gebruik van knalap paraten verboden 'is tussen een half uur na zonsondergang en 05.30 uur. Het voorstel van 'b. en w. was een gevolg van kladhten van inwoners, terwijl burgemeester Spaans ook wees op de belangen van toeristen. Namens de tuinders reageerde het raadslid de heer Briggeman met op te merken, dat de tuinders de halve nacht wakker worden gehouden door de ba dgasten WA7 UGT Dl BI IT Aanhoudende dooi Verwachting tot donderdagavond: Veel bewolking en aanvankelijk re gen, later op de dag enkele buien ge volgd door opklaringen; matige lot krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust aanvankelijk stormachtig; aanhoudende dooi. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 7.44, onder 15.26. 2 jan. Zon op 8.48. onder 16.40. Maan op 8.42* onder 16.09. 3 jan. Zon op 8.48 èr 16.41. Maan op 9;nder 17.02. 4 jan. Zon op 8.4/: ader 16.43. Maan op K 'iv, onder 18.03. Nieuwe maan: 2'jan. te 22.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 jan. 2 jan. 3 jan. 4 jan. 2.25 v.m. 3.05 v.m. 344 v.m. 4.19 v.m. 14.46 n.m. 15.27 n.m. 16.05 n.m. 16.40 n.m. 14.20 n.m. 14.57 n.m. 15.33 n.m. 16.08 n.m. 1 jan. 2.05 v.m. 2 jan. 2.43 v.m. 3 jan. 3.21 v.m. 4 jan. 3.57 v.m. Springtij: 5 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in de vorige nacht sneeuw en ijzel voorkwam bij krach tige tot stormachtige zuidelijke wind, is de temperatuur langzaam gaan stijgen. Woensdagmorgen vroeg be reikte het warmtefront dat de voor ste begrenzing vormt van zachtere lucht -het zuidwesten van het land. De daarbij invallende dooi begon zich toen vrij snel over het land uit te breiden. In zuidWest-Engeland en west- Pranilcrijk kwamen in de zachte lucht temperaturen voor van omstreeks 10 graden. Over de oceaan stroomt echter weer koudere en drogere lucht naar de Britse eilanden. Het kou front dat deze lucht begrenst, werd bij Ierland tijdelijk vertraagd door dat zic'h daar een storing aan het front ontwikkelde. Deze trekt nu snel naar de Noordzee en daarmee beweegt 'het koufront zich nu weer sneller naar ons land. Het is in de afgelopen naCht en ochtend met re gen gepasseerd, waarna vandaag drogere lucht aanleiding kan geven tot enkele opklaringen. De dooi blijft daarbij aanhouden en er blijft ook veel wind, uit zuidwestelijke richting. Vuurwerk verwondt jongetje in winkel EMMELOORD, 30-12. De 2-jarïge Raymond Pen uit Emm el oord heeft in een zelfbedieningszaak in zijn woonplaats brandwonden in het ge zicht opgelopen toen daar een doos vuurwerk ontplofte. Winkelmeisjes demonstreerden klanten een staafje koud vuur. Er vielen vonken in een doos vuurwerk, dat met luide knal len ontplofte. Het jongetje werd in het ziekenhuis opgenomen. Voornemen voor 1965 Zierikzee beleefde een witte kerst en de natuur heeft rond het jaareinde ook nog vele witte merktekens afgegeven, die tollend en wervelend - voort- gezweept door de storm - de aarde bereikten. Zo kregen we eind 1964 nog een witte stad te zien, een wit Zierikzee, \n het stadscentrum juist dan pronkend met een schoonheid, die velen wat te zeggen heeft. En hoe het nu verder zal gaan met de winter? Niemand die het weet, maar we hebben stad en eiland toch wit gezien en dat geeft altijd een schone herinnering. (Foto: ZlerikzecsChe Nieuwsbode). DEN HAAG, 30-12. De looncom- missie van de StiChtrng van de Ar beid heeft vandaag crp partijen be trokken bij de CAO's in de (metaal nijverheid een 'dringend beroep ge daan de onderhandelingen over deze CAO's voort te zetten. De löoncom- missie was niet bereid zidh uit te Laten over de mogelijkheden om tot een akkoord1 te komen. De partijen 'is aangeraden het re sultaat van hun onderhandelingen ter toetsing voor té leggen aan de Stichting van de Adbei'd. PARIJS, 30-12. De (leiders van de twee miljoen man personeel van de openbare diensten en genationali seerde industrieën in Frankrijk heb- 'ben besloten dn januari 'in geheel het land 48-uur stakingen te doen hou den. In een communiqué na besprekin gen van leiders der onder commu nistische controle staande C.G.T. ('algemeen vakverbond) en C.F.D.T. (Federatie van Democratische Arbei ders) wordt gezegd dat datum en type der stakingen nader zullen wor den aangekondigd na bespreking met de „Force Ouvriere", de socia listische vakbond. Volgens een vakbondsfunctionaris was men (het echter al eens over de data 18 en 19 januari. Deze zegsman zei tegenover „Reuter" verder dat de vakbonden tot een krachtiger ac tie dan op II december besloten waren ter ondersteuning van eisen om een loonsverhoging van vijf pro cent waardoor de lonen der in staatsdienst zijnde werkers gelijk zouden komen met die bij de parti culiere ondernemingen. Ofschoon de stakingen tezamen twee dagen zouden duren, zou er in de afzonderlijke ondernemingssecto- ren slechts een dag gestaakt worden. Door combinatie met de energie bedrijven zouden de spoorwegen toch wei voor de volle 48 uur stil kunnen komen te liggen. Premier Pompidou heeft in een t.-v.-toespraak op 22 december ge zegd dat een herhaling van stakin gen bij de elektriciteitsbedrijven „ontoelaatbaar" zou zijn. Op 8 januari komen de lelde re van C.G.T. en C.F.D.T. opnieuw bijeen, na besprekingen met de Force Ouvriere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1