Een jaar dat niet af is gerdo's EIGEN WEG De gebeurtenissen in stad en eiland Anno 1929 71*1 denken., na een JAAR ZIERIKZEESC.HE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1964 Nr. 19710 Record luchtvervoer '64 10 korting DEURLOO kerke, een man van formaat en met gezag, die veel voor stad en streek heeft weten te bereiken. In augustus werd tot zijn opvolger benoemd bur gemeester J. C. A. Bannink, die op 17 september een grootse inhuldiging van de burgerij ten deel viel. De ei- landelijke landbouw leed een gevoe lig verlies in de persoon van de heer J. W, van Oeveren, voorzitter van de Kring Schouvven-Duiveland der Z.L. M. Groot feest was het in juli, toen het 60-jarig bestaan van de „Zierik- zeese H.B.S." werd gevierd. Prettige feesten waren hieraan verbonden, alsmede een herdenkingssamenkomst ten stadhuize, een autotocht over het eiland en een groots diner in een ste delijk hotel. Belangrijke zaken voor het eiland waren de waterleiding de bouw van de watertoren aan de Grachtweg vorderde gestadig de elektriciteit en het besluit van hei waterschap Schouwen aanslag te heffen op gebouwde eigendommen. Zierikzee beleefde 'n drietal bran den in ons verslagjaar, branden, die de aandacht vestigden op de erbar melijke toestand waarin de blusmid delen verkeerden. Spoedig nadien zou er verbetering in worden ge bracht. Burgemeester mr. Fokker ontviel aan Zierikzee in,h«.!SJU' e" d"'iS jaar !Vf... van de »»ona®hterhaalba- re 'Ud ,ll t '5 maar een korte span ne tyds, maar het is lang. vooral voor htm die poogt zich te herinneren wat er 35 jaar geleden allemaal gebeurd Ook in 1929 immers had Schou wen-Duiveland zijn geschiedenis en die begon inderdaad ijskoud, want de winter van 1929 is een spreek woordelijk strenge geweest. Begin tebruart zette de vorst met ongeken de felheid in. Op 1! februari vroor het 20 graden en dat bleef wel onge veer zo tot 3 maart, toen het getij keerde tot grote opluchting van de bevolking. Schouwen-Duiveland wist ook toen eiland te zijn. Enorm waren de verkeers- en vervoersproblemen Alle veerdiensten werden stopgezet, behalve (de geschiedenis herhaalde zich in de winter 1962-1963) de dienst Zijpe-Anna Jacobapolder. Maar dit was lange tijd dan ook het enige muizengaatje, waardoor het eiland kon worden bevoorraad. Op grote schaal werd schaats gereden. De Oosterschelde veranderde in een pooiwereld. Er werd zelfs geschaatst op gedeelten van het vaarwater bui tengaats, iets waarvan nog nimmer iemand had gehoord. Zierikzee verloor burgemeester Cp 6 maart ontviel Zierikzee zijn eminente burgemeester mr. A. J. F. Fdkker van Crayenstein van Rengers- Z1ERIKZEE. De toneelvereniging Semper Crescendo" bracht het spel in vier bedrijven „Strijd" voor het voetlicht in de Concertzaal. NIEUWERKERK. De zg. oude- jaarscollecte bracht in deze gemeen te de som op van 190. ZONNEMA1RE. Hel aantal inwo ners verminderde in het afgelopen jaar met 79. Op 31 december bedroeg hei aantal: 907. ZIERIKZEE. Voor het Comité Wint er lezingen trad op de heer L. U. Stenis, oud-resident in Neder- lands-Indië met als onderwerp „Het eiland Bali". Het gesprokene iverd toegelicht met lichtbeelden. RENESSE. Het leesgezelschap „Tot Nut en Uitspanning" te Renesse, Noordwelle en Serooskerke, her dacht het 70-jarig bestaan. ZIERIKZEE. In de Concertzaal ging de film „The Kid" met Charley Chaplin en zijn jochie (Jackie Coo- 9an). ZIERIKZEE. De Hongaarse kin- dertrein wordt op 21 januari a.s. in Zeeland verwacht. De kinderen voor Schouwen-Duiveland reizen via Rot terdam. NIEUWERKERK. In de Gemeen tekamer vergaderde het bestuur van het Onderlinge Ondersteuningsfonds bij Ziekte. HAAMSTEDE. De nieuwe consis toriezaal, uitgebouwd tot kerkzaal uerd in gebruik genomen. ELKERZEE. Een aantal landbou- wers-melkslijters heeft de prijs van de volle melk teruggebracht op 12 cent per liter. KERKWERVE. Zeven melkvee houders met 42 koeien hebben zich opgegeven voor de opgerichte melk- contrólevereniging. HAAMSTEDE. In de Ned. Her vormde kerk trad op prof. Kallay uit Hongarije, die sprak over de nood in zijn land. DREISCHOR. Voor een stamp volle zaal van hotel Aarnoudse gaf „Dreischor's Kinderkoor" een uit voering. de watertoren VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Het jaar waarin de Russen Chroesjt- sjef het Kremlin uitsmeten en de Chinezen hun eerste kernbom lieten ontploffen, kan men moeilijk een saai jaar noemen. Maar hoeveel op zienbarends ook gebeurde: het was ook typisch een jaar dat niet af is. Vrijwel ieder opmerkelijk feit ken merkte zich doordat de (vaak al weer geworden. Het sterkst spreekt dal vergeten) vraag hoe het nu verder moet, weer actueel werd. Een aan tal zekerheden, waarmee we in janu ari begonnen, zijn weer twijfelachtig in het geval van Chroesjtsjef. Tus sen hem en vooral president Ken nedy leek een soort gentleman's agreement aan het groeien. Het fel tegenover elkaar staan werd meer en meer vervangen door een besef dat geen van beiden het erg met de an der eens was, maar dat ze nu een maal samen op de wereld zaten en er het beste maar van moesten pro beren te maken. Deze „détente" was sterk gebonden aan de personen van de twee machtigsten der aarde. Toen vorig jaar Kennedy wegviel, veranderde er weinig, want Johnson ging op dezelfde voet verder. En nu dit jaar de rode premier de laan is uitgestuurd, komen uit het Kremlin nog steeds de zelfde klanken die wijzen op een bereidheid door te gaan met de „détente". Op losse schroeven Er is echter een groot verschil: in de V.S. wist men wie het roer over nam en in de sowjet-unie is dat geenszins zeker. Brezjnew en Kosy- gin zijn nominaal samen de nieuwe machthebbers. Maar blijven ze dat? Het lijkt wel zeker dat het huidige bewind, dat zo de nadruk legt op het collectieve leiderschapop een dag zal worden vervangen door - of wellicht langzaam zal overgaan in - de oude, vertrouwde toestand van één man die de toon aangeeft. De vraag is nu wie dat zal wezen. Een van het tweetal dat nu op de voorgrond staat, of zal net als na Stalin uit de achterhoede iemand komen opzetten: Podgorny bijvoor beeld of Schelepin? In de voornaam ste stegenstelling in de wereld is een groot element van onzekerheid ge slopen dat er een half jaar geleden nog niet was. Met bom meer mans De ontploffing van de eerste Chi nese kernbom is uiteraard zeer be langrijk. Indertijd trok Chroesjtsjef zijn hulp aan China in, ten dele waarschijnlijk om te voorkomen dat Peking een kernmacht werd. Mao Tse Toeng heeft het desondanks toch klaar gespeeld en dat heeft zijn prestige in deze interne communis tische tweekamp belangrijk ver hoogd. Een zelfde prestigewinst heeft hij met die knal geboekt in de onder ontwikkelde landen van Azië en vooral Afrika en niemand hoeft van de Chinezen te verwachten dat ze daar geen dankbaar gebruik van zullen maken. Ho;- dat zal uitpakken is weer zo'n vraag waarmee de wereld nu nog klemmender zit opgescheept dan toen 1964 begon. En bovendien met de ongewisheid of - nu China het Rus- sisch-westers monopolie der kern wapens heeft doorbroken - niet ook anderen zullen pogen een A-boni of een H-bom te construeren. Egypte werkt er aan, India heeft het al la ten doorschemeren en merkwaardi gerwijs ook Indonesië, al neemt niemand dat laatste voorlopig erg serieus. Wat men wel serieus dient te ne men, is de Indonesische poging om Maleisië te verpletteren. Wanneer dit alleen een zaak was van die tivee landen, dan was dit al een onaan genaam geval. Maar de Chinezen doen al hun best om het vuurtje nog wat hoger op te stoken. De 45 oorlogen Een gevaarlijk front tussen de westerse wereld en Pekings 'com munisme vindt men daar in de buurt in zuid-Vietnam. Een zwak regiem voert daar, om de Amerikaanse am bassadeur generaal Maxwell Taylor te citeren „op zijn minst een 45 oor logen. tegen de Viet Kong en verder onderling tussen allerlei groepen. Een beslissing kan haast niet val len, wanneer men op de huidige voet doorgaat. En er zijn al vele stem men opgegaan om de strijd naar Noord-Vietnam over te brengen. Hoe dan ook: iets moet gebeuren. Niet omdat de Zuid-Vietnamezen met hun ontelbare onderlinge twisten aller sympathie verliezen, maar ook om dat een communistische overwin ning hier - vooral omdat dat nu een overwinning ook op Amerika zou be tekenen - een enorme psychologi sche invloed zou hebben op tal van landen in Azië en Afrika, die China onophoudelijk poogt voor zijn kamp te werven. Geel en zwart Hoe actief de Chinezen daarbij zijn was vooral in' Kongo te zien, waar ze de rebellen van Gbenje en Soe- maliot uitgebreid bijstaan, zij het voorlopig voornamelij met woorden. Dat die toch veel invloed hebben, werden de Belgen en Amerikanen gewaar na de parachutistenactie om te voorkomen dat blanke gijzelaars in massa werden afgeslacht. Prompt werd alom in Afrika en Azië dit in grijpen uitgelegd als een nieuw te ken van imperialisme. Veel good will heeft het westen daar kennelijk niet. Kongo heeft indirect ook bijgedra gen tot. een enorme crisis in de orga nisatie der Verenigde Naties. De wei gering van de U.S.S.R. om bijdragen te leveren voor de acties der blauw helmen daar en op Cyprus heeft er toe geleid dat de Russische contribu tieschuld zo groot is, dat het land het stemrecht kan worden ontnomen Een teer punt dat de algemene ver gadering voorlopig zoveel mogelijk uit de weg is gegaan. Vele knopen De lijst is nog lang niet uitgeput. India zoekt zijn vorm na de dood van NehroeCyprus zit nog steeds in zijn dilemma: Rhodesië ligt haast, onontwarbaar in de knoop met zijn wens onafhankelijk een nieuwe apartheid te worden en de gevol gen die het daarvan ducht; Zuid- Afrika ziet door de Britse weigering wapens te leveren zijn isolement vergroot en zijn weerbaarheid be dreigd: in het nabije oosten zijn weer allerlei ontwikkelingen aan de gang om meer één lijn te gaan trek ken onder leiding van Nasser, waar bij het een netelige vraag is hoe men van het conflict in Jemen af komt; enzovoort. En over vragen gesproken: de M.L.F., de door vele naties bemande kernvloot, waartegen vooral de Gaulle zich verzet, omdat hij daar door zijn Europese ideeën ziet be dreigd en oost-Europa omdat het de Duitse vinger aan de trekker ducht. Het oorspronkelijke plan is wel defi nitief van de baan. En het zoeken is nog naar de oplossing voor de vraag hoe toch zoiets op touw kan worden gezet met deelneming van Groot-Br ittannië. Raadsels Van de Gaulle is het geen verras sing dat hij de wereld raadsels op geeft: hij houdt er van voor myste- rieuse figuur te spelen. Wil hij de N.A.V.O. boycotten als de M.L.F. op de een of andere manier doorgaat? Zal hij de E.E.G. laten afsterven als hij zijn zin niet krijgt? Wat .zijn de konsekwenties als Bonn toch de band met Washington van groter belang blijft vinden dan die met Parijs? Zijn woorden zijn niet duidelijk, niet over deze punten, maar ook niet over wat hem dan wel voor ogen staat inzake de politiek en militaire samenwerking. Italië, west-Duits- land en ook de Beneluxlheren Luns en Spaak doen hun uiterste best om een weg te vinden om de Europese samenwerking toch het elan te la ten behouden, maar helaas zijn die pogingen zo mogelijk nog minder duidelijk dan de verlangens van de Gaulle. De Europese toekomst - dat is haast een traditie geworden - ziet er in december altijd wat zwart uit, waarna lang praten tot over twaalven toch weer wat licht pleegt te brengen. Maar al hebben de Duit sers op het netelige punt van de graanprijs dan uiteindelijk toch wat toegegeven, over allerlei vormen van Europese samenwerking bestaat thans minder zekerheid dan ooit te voren. Zelfs in 'het stabielste land van de westerse wereld, de Verenigde Sta ten, is thans onzekerder geworden 3roe het zijn buitenlandse politiek zal voeren. Johnson, de glorieuze overwinnaar van de aartsconserva tieve volgelingen van Goldwater, be schouwde zich tot dusver verplicht te-werken als de voortzetter van wat de vermoorde Kennedy aan plannen uiteen had gezet. Nu is hij presi dent, niet door toeval, maar door een uiterst krachtige uitspraak van de kiezers. Nu oo'k 'heeft hij de ge legenheid en zelfs de opdracht om een eigen politiek op te zetten en uit te voeren. Waarschijnlijk minder idealistisch dan zij'n 'Voorganger en veel zakelijker. Maar hoe precies, dat is weer zo'n vraag waar we 1965 mee ingaan. Zij 'het dat we wel ze ker zijn dat van alle antwoorden dat op deze vraag het minst is voorbe stemd om de wereld te laten schrik ken. 1964 is voorbij. Een jachtig jaar, vol gestouwd met gebeurtenissen in een onrustige wereld, die de media van. pers, radio en t.v. in de huiskamers brachten. Ook dit jaar mondt weer uit in de laatste dag, een vreemde, feitelijk toch altijd nog wat meer verstilde dag. als men het lawaai van „precies twaalf uur" er van aftrekt. Een dag, die misschien toch even de kans biedt terug te zien, een zeld zamer wordende kans in een sneller razende en van opzienbarende actualiteit gonzende wereld. Hóe moet het geweest zijn aan boord van een hooggetuigde „Vliegende Hollander", die soepel en majestueus de golven doorkliefde, een droomschip dat door een perfecte mense lijke hantering der zeilen over de wijde zeeën voer en ondanks kommer en moeite van menig schepeling altijd appeleren zal aan de diep ver stoken gevoelens van romantiek, zelfs nu het alles mateloos efficiënter gaat, gevaarlozer ook en veiliger? Hoe moet dat wel niet geweest zijn? Men zou er een ogenblik aan kunnen denken op deze laatste dag. Van het fregat naar de fiets is een «Tv enorme en feitelijk een dwaze sprong. C Maar deze fiets is echt een „ouwetje" JN-r-1n*_ uit de tijd dat de heren stevig ge- Jrmv 3^^s laarsd, gekousd en in rijbroek hun stalen ros bestegen om te peddelen Ift' langs de vaderlandse dreven, nog \07i\ 'i niet opgeschrikt door het tumult van motorisch geweld en nog niet bedreigd door flitsende schichten op wielen. Fietsen was toen nog fietsen. Het vogelkoor liet zich horen in bomen en struiken, die de slingerende wegen omzoomden en een zwoegende ïï^an in het veld keek op naar de weg: „hé, een man op een fiets". Fietsen leren deed men op rijscholen en toen de heien juist dachten dat deze efficiëntere vorm van voortbewegen tot hun exclusief voorrecht zou blijven behoren, kwamen ook de dames aan hod. Dat gaf veel opzien en voor de betrokken pioniersters veel zwetens en worste len, want de rokken waren maximaal kuis en mitsdien zeer lang. Het gaf niet, men had de tijd. Het zou echt nog wel even duren totdat de bromfiets kwam, die het fietsen degradeerde van puur genot tot ge dachteloos gebruik in een sfeer van noodzakelijkheid. Men zou er een ogenblik aan kunnen denken op deze laatste dag. En daar is hij dan. de auto. Niet de vroegste. Die was compleet rij tuig, zonder paard. Maar toch wel één uit de oude gezellige doos, die een slinger vergde om gereutel in liet motorisch ingewand te bewerk stelligen. Van stroomlijn had hij geen weet, maar interessant was de ach- terseat met de neergeslagen kap,» waartegen men het hoofd kon laten rusten. Wie hebben er niet in ge zeten? De hoogsten der aarde op weg naar de conferenties van toen, bruidsparen, die - de hele familie wist het al - met de auto op huwe lijksreis gingen en liepen er in Parijs niet zulke, toen de „póihi's" over haast met taxi's naar het duivelse front van Verdun moesten? Vergeet niet het koper aan deze auto's, zo gloedvol, degelijk en sierlijk en altijd glanzend gepoetst. Die auto's.enkelen staan nog in de musea hier en daar en ginds. Eens snorden ze - de chauffeur met pet en bril voor op „de bok" - over de wegen, andere wegen dan nu, want het is alle maal al zo lang geleden. Of nee kort nog maar, want de jaren snellen haastig voorbij. Men zou er een ogenblik aan kunnen denken op deze laatste dag van 1964. MONTREAL, 30-12. Uit cijfers van de Internationale Organisatie voor de Burgerludhtvaart (ICAO) blijkt dat 1964 het beste jaar in de geschie denis van het luchtvervoer is gewor den. On de internationale en de bin nenlandse lijndiensten van de 107 aangesloten 'landen zijn 156 miljoen passagiers vervoerd, of zestien pro cent meer dan in 1963. De lucht vaartmaatschappijen heb'ben 107 mil jard meer passagiersmij'len gevlogen, wat zeventien procent meer is dan in het vorige jaar. Dez groeicijfers zijn de hoogste sedert 1955 voor het aantal passagiers en sedert 1950 voor het aantal passagiersmijlen. lngej.oi»c'-.rt mededeling op alle wollen dekens neem een goed besluit, en koop nu! is voordeliger Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Hij keek op de verlichte wijzer plaat van zijn horloge. „Bij half twaalf". „O, als vader wakker wordt, denkt hij er heel wat van". Arie grinnikte. „Is hij niet jong geweest? Hoe is hij aan je moeder gekomen? Toevallig tegenaan gelo pen?" Ze lachte vrolijk. „Stel je voor. Nou, opgemarcheerd, jongeman. Waar is je fiets eigenlijk gebleven?" „Ja, dat is waar ook. Waar heb ik die neergezet? Was het niet bij ...spannend, gevaarlijk en verward bleef de toestand, in Kongo, evenals Zuid-Vietnam een zorgenkind van 1964 bijtot waar Lex kon komen?" „Wacht eensja, dat kan wel. Ik loop even met je mee. Ik weet hier de weg. Kom, Lex, morgen slaap je maar verder; vannacht word je geacht een waakhond te zijn". Gedrieën liepen ze terug en aan het eind van de lijn stond ook de fiets. Arie greep haar hand: „Tot ziens, Gerda". Het meisje hield nu op haar beurt zijn hand vast en terwijl ze zich dichter tot hem boog, antwoordde ze zacht: „Jij bent ook maar een droge vrijer, hoor. Kan er niet eens een zoen overschieten?" „O, Gerda!" Het volgende ogenblik vonden hun lippen elkaar. Hoofdstuk 12 Het kan Gerda niets meer schelen. Gerda van 't Grashek beleefde tien ellendig dagen. Als ze 's morgens opstond, was haar eerste gedachte Arie de Nots, de keurige, verlegen jongen, die verklaard had van haar te houden. Die evenwel zoveel zelf beheersing bezat, dat hij haar zelfs geen zoen zou geven zonder haar toestemming. En die haar deze tien dagen bedenktijd had afgedwongen. Tijdens haar werk dacht ze ver stoord: Ik ben niet lekker. Ik voel niets voor dat jong. Stapel ben ik. om me zo op sleeptouw te laten ne men. Ik had er die avond meteen een eind aan moeten maken. Het is nee en het blijft nee. Afgelopen. Het werd zo erg, dat de boerin op een middag aan haar dochter vroeg: „Wat mankeert jou de laatste dagen? Je bent zo verstrooid en afwezig. Heb je soms ruzie gehad met Brand? Ik heb hem al een hele poos niet gezien". „Brand?" herhaalde het meisje en trok haar wenkbrauwen op. „Wat heeft Brand ermee te maken?" „Och niets. En wat Brand betreft, ja, we hebben een beetje gekibbeld. Hij wilde met me naar een nacht kroeg in Apeldoorn, toen die avond na de toneeluitvoering. Ja, ik ben daar gek. Waar ziet hij me voor aan?" „Naar een nadhfkroeg? Zijn die er dan in Apeldoorn?" Ze haalde haar schouders op. „Dat zal dan wel, ik weet het niet. Maar ik voel ei', niets voor. Zou u het goed gevonden hebben?" ..Nou, liever niet". De vrouw aar zelde tussen haar afkeer voor derge lijke gelegenheden en het feit, dat ze de jonge Van Gipselaar overigens wel een goede partij voor haar doch ter vond. „Meneer was gebelgd. Moet hij we ten. Ik ben niet met hem verloofd, als hij dat maar weet". De boerin zweeg over dit onder wérp. Zo min mogelijk ovef praten, dacht ze, dan komt het vanzelf wel in orde. Gerda bleef gedurende deze dagen wispelturig en cok haar vader begon eht te merken. „Waarom ga je niet weer eens een dagje naar tante Ger- dien?" Het meisje schudde haar hoofd. „Nu nog niet. Ik heb er geen zin in. Later misschien". De boer haalde zijn schouders op. „Je moet het zelf weten. Ik dacht, dat je het wel prettig zou vinden. Misschien wil Brand een dag mee. Zo veel is er niet meer te doen". „Komt later wel eens. Ik heb er nu geen zin in. Of wilt u me soms een dag kwijt?" Grote verbazing bij vader van 't Grashek. „Ik? Waarom zou ik dat willen? Ik heb je maar het liefst bij me". „Dat ben ik, iedere dag. Dus weest u tevredeh. Ben ik zo uitgaanderig?" „Nee, gelukkig niet. Ik heb Brand cok al een hele tijd niet gezien". Gerda knikte gedecideerd. „Dat klopt. Zeker al enige weken niet. En Willem Labots al in geen maanden. En Geert Alfrinkhof evenmin. Is dat erg?" De boer slaakte een zucht. „Ik zal maar niets meer zeggen. Je stem ming is de laatste dagen een beetje beneden peil". ..Dat verbeeldt u Zich". Maar 's avonds op haar kamer dacht ze: Iedereen merkt het. Ik wou, dat ik dat vervelende jong nooit ontmoet had. Was ik maar niet met de tram gegaan. De volgende morgen zei ze tot zichzelf: „Ik wil niet meer aan hem denken. Ik ken geen Arie de Nots meer. dat was in een ver verleden, waarvan niets meer in mijn herin nering is blijven hangen. Uit'.'. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 11