Het einde van Tsjombe's nut.. 10 7o korting DEURLOO DE INDUSTRIËLE ONTWIKKELING VAN ZIERIKZEE HET ZWAARD VAN PALERMO Rijdt veilig met melk ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 29 december 1961 Nr. 19799 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Kongo's premier Moise Tsjombe is na een merkwaardige toernee terug gekeerd in Leopoldstad. Intussen heeft hij in Berlijn de muur gezien, is op het Vaticaan ontvangen en werd bij beide gelegenheden aanlei ding tot relletjes. Tsjombe mag dan het beste zijn wat de Kongo aan staatslieden kan opleveren, de waardering voor hem is- kennelijk maar beperkt. En dat toonde men niet alleen op straat, maar ook op de ministeries. Tsjombe was uit op eeonomsiche hulp, maar hij schijnt niet veel succes te heb ben. De enige bronnen die hij nu nog heeft zijn België en de V.S., maar ook daar heeft men zo zijn be denkingen gekregen. Net voor zijn terugkeer naar Leo poldstad sprak hij twee uur met de Belgische eerste minister Spaak. Dat was vast een praatje vooraf op een financieel gesprek dat voor ja nuari is bepaald. Vertrouwen niet groot In Brussel is met niet opgetogen over Tsjombes besluit de mijnrech ten te nationaliseren. Dat wil zeg gen: niet de mijnen, maar de eige naars van de concessies, die een be drag opstreken van de winsten der koperwinning. Voor een deel waren die maatschappijen al buiten wer king, want een deel van deze royal ties werd al aan de staatskas afge dragen en dat moet nu de normale gang van zaken worden. Daartegen is niet veel protest. Maar er is ook nog zoiets als een aantal Kongolese leningen, die niet door Brussel zijn gegarandeerd. De houders van deze stukken - veelal Belgen - zien van terugbetaling niet veel komen en het is een logische gedachtengang dat de ene transactie van Tsjombe, die hem geld in het laatje brengt, gekoppeld moet wor den aan dit belang van Belgische burgers, zodat die hun obligaties niet als behang hoeven te gaan gebrui ken. Het Brussels vertrouwen is niet zo groot dan men hierover niet eerst eens een hartig woord wil wis selen voor men weer nieuw geld in Tjombes wankele staat steekt. Mdeilükheden Is de Belgische houding al niet zo erg hoopvol voor Tsjombe, die van de V.S. is dat nog minder. Daar is het niet zozeer een geldkwestie, maar een van politiek nut. Het Kon golese nationale leger ondervindt nu nogal wat moeilijkheden. De rebel len krijgen wapens - vaak van ach ter het ijzeren gordijn, maar ook uit de reserves van een aantal Afrikaan se staten. En er zijn ook al allerlei militaire adviseurs gesignaleerd. Washington vreest - en daar is men het in Brxissel ook wel mee eens - dat zich een soort Vietnam aan het ontwikkelen is. Een gesprek tussen Tsjombe en rebellenleider Gbenje lijkt niet wel mogelijk, ook' al heeft Tsjombe een reeks verbluf fende verzoeningen gedemonstreerd in de eerste tijd van zijn bewind. Ziekenfondspremie voor bejaarden DEN HAAG, 28-12. Ten aanzien van de premiebetaling voor de zie kenfondsverzekering bejaarden zul len, zo deelt 'het ministerie van so ciale zaken mee, met ingang van 1 januari 1965 drie categorieën van in komen gelden, in plaats van twee zoals tot nu toe. De premiebedragen voor deze inkomens-categorieën zijn als volgt vastgesteld: Inkomen niet -hoger dan f 3954 per jaar: premie f 1,93 per week. Inkomen niet hoger dan f 4964 per jaar: premie f 3,86 per week. Inkomen niet hoger dan f 5648 per jaar: premie f 5,79 per week. Ingezonden mededeling op alle wollen dekens neem een goed besluit, en koop nuf is voordeliger Een man als de vorige premier Adoela zou wellicht wel met Gbenje tot een akkoord kunnen komen en zo de bodem onder de rebellie weg kunnen trekken. Dat zou twee goede resultaten hebben: voorlopig althans een eind aan de tweedracht in Kongo en bo vendien een eind aan de militaire infiltratie van sowjet- en Chinese wapenen, die onvermijdelijk ook ge paard moet gaan met een ideologisch bruggehoofd. Met andere woorden: men gaat een eind zien aan het nut van Tsjombe's premierschap. Maar een andere zaak is dat Tsjombe in zijn Katangese tijd - toen hij rebel was - heeft getoond niet voor één gat te vangen is als het er om gaat in zijn zetel te blijven al wil ieder een hem er uit hebben. kleintjes uit£ ket binnen DRUNEN. De 37-jarige heer M. Vos uit Heusden is hij een verkeers ongeval in Drunen zo ernstig ge wond dat hij op weg naar het zie kenhuis is overleden. Toen zijn auto slipte, is hij eruit gevallen, vermoe delijk doordat het portier niet goed was gesloten. NIJVERDAL. Voorbijgangers heb ben in een droge sloot naast de Haarlerveldweg in de buurtschap Haarie het stoffelijk overschot van de 16-jariige - B. W. Huisman uit Haaide bij zijn bromfiets gevonden. AMSTERDAM. Het Angola-comité heeft een dringend beroep gedaan op de minister van justitie de jonge Portugees Ed-gar da Sylva Franco - die in juni 1964 zijtn gevangenisstraf heeft uitgezeten maar nog steeds in het huis van bewaring te Haarlem verblijft - in 'geen geval tegen zijn wil aan Portugal uit te leveren. ARNHEM. De 43-jariige Wagening- se los arbeider J. K. moet zes maan den met aftrek van voorarrest in de gevangenis doorbrengen omdat !hij en zij-n vrouw door hun 10-jarige zoontje gestolen -bedrag van f 5000 volledig hebben opgemaakt. DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken, prof. idr. J. E. An- d-riessen, za'l van 4 tot en met 20 ja nuari een bezoek brengen aan enige met de E.E.G. geassocieerde Afri kaanse landen, te weten aan Kame roen, aan Ivoorkust en aan Senegal. Het doel van dit bezoek is een ver steviging van de economische be trekkingen tussen -Nederland en de ze landen. 's-HERTOGENBOSOH. Op het Mr. Loeffplein te 's-Hertogen'bosch is het monument onthuld, dat in 1960 ter gelegenheid va-n zijn afscheid als burgemeester van deze stad aan mr. H. Loeff is aangeboden. Het monu ment, voorstellend de patroon van de stad St. Jan evangelist, is ver vaardigd door Mari Andriessen. ZAAMSLAG. Het vijfjarige zoon tje van de familie de Blaay is te Othene (gem. Zaamslag) in het wa ter van de kreek -geraakt en ver dronken. Eerst een 'half uur later vertelden de kinderen, met wie het jongetje had gespeeld aan een vol wassene wat 'er was gebeurd. Na een kwartier dreggen -werd het lichaam gevonden. ZALTBOMMEL. Op het terrein van de Coöperatieve Veiling Zalt- bommel en Omstreken is de 22-jari- ge timmerman J. W. J. Hensen uit Alpher. (Gld.) door een zandauto overreden en gedood. LEEUWARDEN. Op de rijksweg Heerenveen-Leeuwarden is de 51-ja rige fabrikant P. Boonstra uit Leeu warden verongelukt. De heer Boon stra, die een 'lijkkist in Heerenveen had bezorgd, slipte met zijn auto op een brug. De auto sloeg met de zij kant tegen een pilaar va-n de ophaal brug. DEN BURG. De 25-jarige mevrouw B. Vlaming-van Dijk uit Oosterland op Texel, moeder van drie kinderen, is hij een auto-ongeluk om het leven gekomen. UTRECHT. Een 4-jarig Utrechts jongetje, Ronald Rolvink, is ver dronken. Hij was op een paar ijzeren balken geklommen 'dire over een slootje langs het parkeerterrein Leidseveer liggen. Het 'kind viel er af zonder dat iemand het zag, dreef onder dc brug door en werd tiental len meters verder in de Catharijne- singel opgemerkt door een Amster damse schipper, «die hem uit het wa ter haalde. De jongen leefde nog, maar overleed in het ziekenhuis. LAND- EN TUINBOUW „Laiulbouwactualiteiten in Zeeland 1964" Dezer dagen verscheen het jaar boekje Landbouwactualiteiten in Zeeland 1964, de tweede keurig ver zorgde en met vele foto's geïllus treerde uitgave van de gezamenlijke verenigingen voor Bedrijfsvoorlich ting op de Zeeuwse Eilanden. De re dactie werd verzorgd door de heren ir. H. J. M. van Miltenburg en O. Hoekstra. In deze publikatie wordt aandacht besteed aan diverse land bouwproblemen voor Zeeland. Zo zijn enkele artikelen opgenomen ge baseerd op onderzoek in de provin cie in verband met de toenemende noodzakelijkheid van mechanisatie en rationalisatie en verricht door de Commissie Rationalisatie en Mecha nisatie van de stichting Prov. On derzoekcentrum. Aandacht vraagt opnieuw de chemische onkruidbe st rij ding. Een jurist 'oelicht in een apart artikel de juridische aspecten toe die naast de economische en so ciale van betekenis zijn nu gebleken is dat steeds meer bedrijven samen werken. Verslag Boekhoudbureau Z.L.M. Dezer dagen versaheen het verslag van het boekhoudbureau en accoun tantsdienst vat} de Z.L.M. over de boekjaren '62 en 63. In de verslag periode, zo wordt medegedeeld, heeft de ontwikkeling van het bureau zich in opgaande lijn bewogen. Opvallend wordt het genoemld dat door de deel nemers steeds meer adviezen wor den gevraagd, en dat niet alleen van fiscale aard. De steeds toenemende vra'gen op fiscaal terrein en de vele verande ringen in de fiscale wetgeving dwin gen tot een nauwgezette studie. De ingrijpende structurele veranderin gen welke land- en tuinbouw in deze tijd doormaken, gaan uiteraard het bureau niet ongemerkt voorbij. Over de stand van de werkzaam heden wordt een redelijke tevreden heid uitgesproken. De werkzaamhe den op fiscaal terrein kwamen tijdig klaar maar tooh zou hier nog wel iets te verbeteren zijn. In deze twee jarige verslagperiode zijn door het bureau ingediend 675 'bezwaarschrif ten, nl. in 1962 283 en in 1963 312. In totaal waren per 1 januari '64 jl. bij het bureau aangesloten 2.399 be drijven, nl. bij de landbouwboekhou ding fiscale afd. 2.070, bij de bddr. ec. afd. 216, bij de afdbling accoun tantsdienst 113. Op Schouwen-Dui- velafnd zijn in totaal 303 bedrijven bij de verschillende afdelingen van het boekhoudbureau aangesloten. Te Zierikzee word enjaarlij'ks (op don derdagen) 52 zitdagen gehouden. „Hartewens"-festival te Haarlem HAARLEM, 28-12. Ongeveer twaalf- honderd jongeren uit alle delen van ons land zijn maandagmorgen in de Grote Kerk in Haarlem 'bijeengeko men voor de openingsplechtigheid van het „Hartewens Festival", dat gedurende drie -dagen in Haarlem wordt gehouden. Het programma omvat 54 manifestaties. Het ligt in 'de bedoeling om in Haarlem een twee jaarlijks nationaal muziekfeest voor de jeugd te organiseren waar bij deze zichzelf kan confronteren met muziek 'in zoveel mogelijk fa cetten: lichte er» serieuze, klassieke en moderne muziek, jazz en teen- a/germuriek, opera, ballet en film muziek, kerk-, kamer- en orkest muziek. In totaal zijn met het weekeinde 555 Amerikanen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen. In de zelfde periode vielen in Canada 57 verkeersdoden. ZEEUWS TIJDSCHRIFT Verschenen is het laatste nummer van de veertiende jaargang van het Zeeuws Tijdschrift. De inhoud is - als hekkesluiter van het jaar - weer zeer gevarieerd. Drs. S. P. van dei- Zee schrijft over: „Veren en ver keer", een rijk met cijfers gedoku- menteerd artikel over de Zeeuwse veren. Een „pittig stuk" is gewijd aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinndge Vorming. Een even grappig als ernstig verhaal schrijft de heer A. L. Borst over het onder werp: „Stokpaardje rijden", waarin hij pleit voor „popularisering" van de kunst in dde zin, dat een breder publiek met de kunst in aanraking wordt gebracht. Een historische bijdrage is van de hand van mej. A. A. v. d. Poel over: „Het Munndkenlhof te Grijpsfkerke". Behalve enkele stopartikelen „Bin- nen-gemeentelijke decentralisatie" en „De Zeeuwse ontwilkkelinJgskemen", treft men in ,cüt het jaar afsluitend nummer een zeer lezenswaardig en actueel artikel over de opgravingen bij slot Haamstede. Tenslotte is een artikel gewijld aan de vroegere mee krapcultuur. Gemeentebegroting 1965 ZIERIKZEE, 28-12. Over de in dustriële ontwikkeling te Zierikzee, wordt in de Memorie van Toelich ting op de gemeentebegroting 1965 opgemerkt, dat deze gunstig mag worden genoemd. De verschillende bedrijven worden met name ge noemd. In de nota schrijft het college: „De nieuwe fabriek van de van ouds gevestigde Koninklijke Zeelan- diia N.V. nadert de voltooiing, terwijl met de mogelijkheid van verdere uit breidingen reeds nu wordt rekening gehouden. De vergroting (verdubbeling) van een fabriekshal van de N.V. Super dam as reeds in gebruik, terwijl ook hier de mogelijkheid van verdere uitbreidingen wordt opengelaten. Verwacht 'kan worden, dat een grote uitbreiding van de fabriek voor scheepsmotoren van Smit Bolnes N.V. gerealiseerd zal worden. De bouw van de fabriek voor de vervaardiging van electromische ap paratuur van de fa. Hagen is reeds zover gevorderd, dat binnenkort met de productie een aanvang zaïl wor den genomen. De N.V. Delta-electronika mag niet onvermeld blijven bij deze gunstige t ontwikkeling. De groei van dit be drijf verdient alle aandacht bij het veikrijgen van industriële facilitei ten. De a.s. uitbreiding van de gebou wen op het industrieterrein van de Coöperatieve Telersveremiging dient eveneens te worden genoemd, ook al ligt diit wellicht niet direct in de in dustriële sector. Tenslotte dient nog vermeld de voorgenomen stichting van een timmerfabriek door het aanne mersbedrijf D enHartog N.V. en de onderhandelingen, die wor den gevoerd met enkele bedrij ven op de laatste voorhanden zijnde kavels van het industrie terrein aan de Engelse Kade. De gunstige ontwikkeling tekent zich overduidelijk af in de groei van het bevolkingsaantal en de toename van de werkgelegenheid. In de wo ningbehoefte van de industrie is, mede door de toewijzing van indus trie-contingenten tot dusver, zij het meermalen met veel moeite en zorg, steeds kunnen worden voorzien. Dat de inidustriebelangen ter. dele wel eens prevaleren boven de belangen van de overige bevolkingsgroepen is niet te voorkomen. Ontwikkelingskern De vorenvermelde tot tevreden heid stemmende ontwikkeling is mo gelijk gemaakt door de aanwijzing in 1959 van de gemeente tot ontwik kelingskern. Bijzonder betreurens waardig is het daaa-om dat de staats secretaris van economische zaken in zijn nota aan de Tweede Kaïmer der Staten-Generaal dd. 1 juli 1964, in zake het te voeren industriesprei- diingsbeleid 1965 t.m. 1968, o.m. aan de gemeente Zierikzee de status van ontwikkelingskern heeft ontnomen. Hoewel, zoals te verwachten was, deze nota, zowel bij de betrokken gemeenten als bij de leden van de Tweede Kamer op verzet heeft ge stuit, is het uitgestippelde beleid •nliiet zodanig omgebogen, dat de aan wijzing van Zierikzee tot ontwikke lingskern is gehan'dhaafd. De genoemde staatssecretaris heeft in zijn aanvullende brief aan de Tweede Kamer dd. 26 oktober 1964 wel verklaard, dat ookin de zg. secundaire kernen, vertrouwen in de vooruitzichten aanwezig dient te blijven en dat op voortzetting van de facilitei ten in de periode 1965 t.m. 1968 kan word engerékend, niettemin zal er rekening dienen te wor den gehouden met aflopen van het stimuleringsbeleid voor deze kernen. Het college hoopt van harte, dat genoemde ombuiging de verdere ont wikkeling van de thans gevestigde industriële bedrijven niet in de weg zal staan en dat zal blijken, dat de door de kernstatus verkregen ver grote aanzet voldoende stimulans zal zijn voor een nog verdere industriële groei. Daarop zal, voorzoveel zulks mogelijk is, het plaatselijk beleid moeten zijn gericht, mede met het oog op de aanstaande vaste oever verbindingen naar noord en zuid. De ontsluiting De door die verbindingen te ver werven ontsluiting is voor de gehele bevolking, doch in het bijzonder voor de industrie van eminent belang. Het jaar 1965 zal door het gereedkomen van de Grevelingendam duidelijk in het teken van deze ontsluiting ko men te staan. Verwacht wordt dat in 1966 de Oosterscheldebrug voor het verkeer zal worden opengesteld. In het kader van de infrastruc turele wenken kwam in 1964 de ver betering van de toegangsweg naar het industrieterrein langs het Groe ne Weegje gereed. Het zwaaikom- project kon nog niet worden aanbe steed, door bet uitblijven van de machtiging 'daartoe. Deze machtiging is thans ontvangen, zodat 'dit werk binnenkort in uitvoering kan komen. Onderzocht wordt in hoeverre door middel van ide zg. sociaal-cul turele infrastructuur verbeteringen zijn aan te brengen aan gebouw en accomodatie van de Concertzaal". Ron en Tony Anton uit Portland, in de Amerikaanse staat Oregon, staan op de motorkap van hun auto op redding te wachten. De wagen is ge heel door het water omspoeld op een spoorwegovergang. Hevige win terregens in het noordwesten van de V.S. hebben overstromingen veroor zaakt, waardoor 5.000 mensen hun huizen moesten verlaten. KERKNIEUWS Oud-Geref. Kerk BRUINISSE. Woensdagavond 30 december, 7.15 uur, ds. Gebraad van St. Philipsland. Tenminste tweehonderd huizen van een voorstad van Djakarta zijn door een brand verwoest, waardoor 2.600 personen dakloos zijn gewor den. Er is voor een twee miljoen gulden schade aangericht. Prinsessen bij Nationale Ballet UTRECHT, 28-12. Prinses Beatrix zal op 7 januari in de stadsschouw burg in Utrecht een voorstelling bij wonen van het Nationale Ballet. Die dag is voor de nationale balletfor matie trouwens in dubbele betekenis „koninklijk", want 's ochtends zal prinses Margriet ter gelegenheid van de officiële opening van het Con gresgebouw in Amsterdam ook naar een optreden van het Nationale Bal let onder leiding van Sonia Gaskell ■kijken. Sinds de oprichting van het Nationaal Ballet in september 1961 ontving de groep nog geen b.ezpek van een lid van het koninklijk huis. Ingezonden mededeling Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige uk tie Rijdt veilig met melk". LAND- EN TUINBOUW Necl. suikerproduktie meer dan voldoende DEN HAAG, 28-12. De schattin- gen zijn nog wel heel voorlopig, maar het staat wel al vast dat er dit jaar in Nederland meer dan vol doende suiker is geproduceerd om de binnenlandse behoefte te dekken. Volgens die heel voorlopige schat tingen van het Instituut voor Ratio nele Suikerproduktie in Bergen op Zoom zijn in de afgelopen campagne 4.06 miljoen ton suikerbieten met een gemiddeld suikergehalte van 16.85 procent verwerkt. De hoeveelheid geproduceerde witsuiker zou 575.000 ton kunnen bedragen. Vooral dit cij fer geeft men in Bergen op Zoom met het grootste voorbehoud, omdat men nog slechts van acht van de twaalf fabrieken exacte gegevens heeft. Een afwijking van 5000 ton is daardoor wel mogelijk. Maar dat de produktie royaal boven de binnen landse jaarconsumptie van 525.000 530.000 ton uitkomt staat als een paal boven water. hij zijn aanvaller de ligging van het slaap vertrek uit en toen ze hem mee naar bui ten trokken en hem dwongen hen een lad der te wijzen, gehoorzaamde hij opnieuw, zij het dan ook onder veel gekerm en zuch ten.. Dit was een keurig huis als het zijne in geen mensenleeftijd overkomen, verze kerde hij. „Zorg dan dat niemand het uit uw mond verneemt of ge leeft niet veel langer, ke rel!" beet de zwaardvechter hem toe. En na de ongelukkige waard een trap gegeven t te hebben, beklom hij de ladder, terwijl zijn tochtgenoot bleef wachten. „Ik geloof dat ik weet wie de tochtge noot van die zwaardvechter is, Palermo", prevelde Aram op dat ogenblik. „Het is of ik zijn gezicht gezien heb bij de draag koets van die fatterige edelman!" Maar Pa lermo antwoordde niet. Hij was reeds in vreedzame slaap verzonken. Met een laat ste blik op die zwaardschede sloot Aram de ogen en geen van beiden zag de scha duw, die zich eensklaps voor het venster aftekende AMSTERDAM. In een pension te Amsterdam is de 25-jarige student W. L. Klein uit Driebergen door zijn 'hospita dood in bed aangetroffen. Hij is om bet leven gékomen door igebrek aan zuurstof en roetvergifti- ging van een petroleumkachel. UTRECHT. De heer Evert Kupers. oud-voorzitter van bet N.V.V., boopt op 5 januari zijn tachtigste verjaar dag te vieren. Vijftien jaar geleden nam hij afsChei'd van de vakbewe ging na een lanige staat van dienst in allerlei bestuursfuncties. DEN HAAG. Op de Monsterseweg is mevrouw G. Kruithof, wonende in Loosduinen, aangereden. Zij reed op het rijwielpad dn de richting Mon ster. Plotseling maakte zij een be weging naar links waarbij zij door de achterop komende bestelauto werd1 aangereden. Zij werd met ern stig hoofdletsel en een linkerbeen fractuur naar de Zuidwal vervoerd en as daar overleden. BEESD (Gld.). In Acquoy, gemeen te Beesd (Old.) is op 74-jarige leef tijd overleden de boor N. Stufkens, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer voor de P.v.d.A. I 13. Toen de waard, die Aram en Palermo hun slaapvertrek had gewezen, in de ge lagkamer terugkeerde, stond de zwaard vechter langzaam op en trad op hem toe, gevolgd door zijn tochtgenoot. „Waar hebben die beide melkmuilen zich te ruste gelegd?" vroeg hij dreigend. En toen de waard achteruit deinsde in plaats van te antwoorden, greep hij hem vast en hief dreigend zijn vuist met de zware, ijzeren handschoen. „Geen uitvluchten, ke rel! Spreek op!" De waard sprak. Dodelijk beangst legde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5