DE ZIERIKZEESCHE COURANT In sociaal-democraat Saragat heeft Italië een nieuwe president West-Duitsland en de Franse A-wapens Het familiebezoek aan Oost-Berlijn Drama's aan de Duitse zönegrens Russische onderzee bootbasis op Cuba? A.O.W. kost ruim twee miljard gulden Ontwikkeling in Zuid-Vietnam blijft zonder veel perspektief ZIERIKZEESCHE», NIEUWSBODE K REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h iakenman Ochtman, Zierikzee. Dinsdag 29 december 1964 121ste jaargang Nr. 19709 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent! - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De industrialisatie te Zierikzee Na inaratiioiivei'kiczing van 13 dagen Redding Egyptische kunstschatten ROME, 28-12. Eindelijk, na een marathcnverkiezing van dertien da gen, heeft Italië een nieuwe presi dent. Maandagavond omstreeks ze ven uur kon de voorzitter van de Italiaanse nationale vergadering de scciaal-dtmocratische leider Guisep- pe Saragat, tot op heden minister van buitenlandse zaken, tot staas- hocfd uitroepen. Saragat had van de 927 uitgebrachte stemmen er 646 gekregen, terwijl de vereiste meer derheid 482 bedroeg. Met de 66-jarige Giuseppe Saragat krijgt het katholieke Italië voor de eerste maal een socialistische presi dent. Saragat staat overigens bekend als rechts-socialistisch, al bepleitte hij de laatste tijd hereniging van zijn sociaal-democratische partij met de Nenni-socialisten. In 1947 scheid de de gematigde vleugel van de soci alistische partij onder zijn leiding zich af van de socialistische partij wegens het besluit tot ver-gaande samenwerking met de communisten. Saraga richtte toen de (meer links- burgerlijke dan socialistische) soci aal-democratische partij op. die bij tijden zelfs rechts van de christen democraten stond. Saragat heeft, sinds hij vorig jaar december minister van buitenlandse zaken werd in premier Aldo Moro's regering van centrum-links, een ac tieve rol gespeeld in het verkennen de overleg over de mogelijkheden om te komen tot Europese eenheid. De recente Italiaanse voorstellen ter zake dragen duidelijk z(jn stempel. Hcevvel hy zich neerlegde by voor lopige beperking van het overleg tot de „zes" deed h(j zich kennen als een krachtig voorstander van een Europese gemeenschap. De nieuwe Italiaanse president werd in 1898 in Turijn geboren. Hij studeerde economische wetenschap pen en trad kort voor de opkomst ven het Italiaanse fascisme in 1922 toe tot de Italiaanse socialistische partij, waarin hij een vooraanstaan de rol ging spelen. Vlucht naar buitenland Vier jaar later moest hij vluchten voor het fascistische regime, eerst naar Oostenrijk, later naar Frank rijk. Tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk slaagde hij er in, uit han den van de nazi's te blijven. In 1943 keerde hij terug naar Rome, waar hij werd gearresteerd en overgege ven aan de Gestapo, die hem in de gevangenis wierp. Hij wist na en- Israëlisch-Jordaans grensincident TEL AVIV. 28-12. Verschillende Jordaanse posten hebben maandag ochtend het vuur geopend op een Israëlische patrouille die zich op Is raëlisch gebied in de streek van Boedroes en ten oosten van Kfar Kassem bewoog, aldus 'is officieel in Tel Aviv meegedeeld. De patrouille beantwoordde het vuur. Er waren aan Israëlische zijde geen verliezen te betreuren. De wapenstilstands- commissie van de V.N. is op de 'hoogte 'gesteld van dit incident, het zevende van 'de afgelopen drie we- 'ken aan de Jordaans-Israëlische grens. Rode Kruis-hulp voor rampgebied op Ceylon DEN HAAG, 28-12. In verband met de overstromingsramp in Cey lon zal het Nederlandsehe Roode Kruis ais eerste 'hulpverlening zo spoedig mogelijk vijfhonderd dekens en 4950 blikken 'baby- en kindervoe ding zenden naar zijn zusterorgani satie in het rampgebied. kele maanden te ontsnappen naar het bevrijde zuiden van Italië en werd daar in 1944 minister zonder portefeuille in de pro-geallieerde Italiaanse regering. In april 1945 werd Saragat be noemd tot ambassadeur van Italië in Parijs. Het daaropvolgende jaar was hij voorzitter van de Italiaanse wetgevende vergadering, die de grondwet voor de republiek opstelde. Sinds 1947 heeft Saragat deel uit gemaakt van verscheidene Italiaanse kabinetten. Saragat is weduwnaar. Zijn vrouw is enkele jaren geleden gestorven. Hij heeft een zoon, Giovanni, in di plomatieke dienst en een dochter. Hij bezit een grote kennis van filosofie en is een groot liefhebber van poëzie BONN. 28-12. West-Duitsland zal trachten ook iets te zeggen te krij gen over de Franse atoombewape ning, zo heeft de minister voor spe ciale opdrachten, dr. Heinrich Krone, in „Politisch-Sociale Korrespondcnz" van maandag geschreven. West-Duitsland is dankbaar voor de Franse verzekering dat ook Euro pa door de „Force de Frappe" zal worden beschermd. „Maar wanneer wij tegen de Verenigde Staten zeg gen hoe belangrijk wij het vinden iets over het gebruik van kernwa- BERLIJN, 27-12. Voor de tweede maal sedert de 'bouw van de Beriijn- se muur op 13 augustus 1961 konden dit jaar Oost- en Westberl ij tiers sa men kerstmis vieren. Ongeveer 200 duizend Westjberiij'ners bezochten donderdag en de beide kerstdagen hun familie en vrienden in het oos telijke stadsgedeelte. Voor het eerst sedert het bestaan van de muur mochten met 'kerstmis ook de Oostberlijners en Oostduit sers in de pensioengerechtigde leef tijd naar het westen gaan. De huidige 'bezoekperiode duurt tot drie januari. Op grond van de passenovereen'komst van september jl. zijri er nog twee bezoëkperiodën, namelijk met Pasen en Pinksteren komend jaar. In de eerste helft van de huidige periode hebben ongeveer 400.000 Westberl ijners van de overeenkomst gebruik gemaakt. LÜNEBURG (West-Duitsland). 28-12. De bezetting van een Oost-Duitse wachttoren aan de grens met West- Duitsland heeft een kogelregen af gegeven op een Duitse vluchteling, die veertig meter van de West-Duitse grens bleef liggen. Men neemt aan dat de man is gedood. Het stoffelijk overschot werd later door leden van de Oost-Duitse grensbewaking met een vrachtauto weggevoerd. Vier jeugdige Oost-Duitsers en twee Oost-Duitse soldaten zijn er zondag in geslaagd naar de Bondsrepubliek uit te wijken. Een 23-jarige Oost-Duitser, die vijf jaar geleden naar de Bondsre publiek is gevlucht, is zaterdag j.I. door Oost-Duitse grensbeambten ge arresteerd, toen hij in een auto op weg was naar West-Berlijn. De Oost duitser werd aangehouden op de 175 kilometer lange autoweg, die onder Duits toezicht staat. Zijn verloofde, die met hem mee reed, werd naar West-Duitsland te rug gezonden, terwijl de auto in be slag werd genomen. De Oost-Duitser zal in vervolging worden gesteld we- gen's het ontvluchten van de „Duitse Democratische Republiek". VERGADERING N.O.V. DEN HAAG. 28-12. Op de in Schevcningen begonnen algemene vergadering van de Nederlandse On derwijzers Vereniging (N.O.V.) heeft voorzitter W. van der Gevel ernstige kritiek geleverd op het uitstel van de verlaging van de lcerlingenschaal bij het lager onderwijs. „In alle ernst en met grote na drukkelijkheid" stelde hij, dat het beleid van minister Bot de N.O.V. niet alleen met verbijstering vervult, maar ook het vertrouwen in deze bewindsman ernstig aantast. „De vaststelling van de data van ingang der verschillende fasen van de leer- lingenschaal-verlaging was een be lofte aan alle onderwijzers van het lager onderwijs. Deze belofte is zon der enig overleg verbroken", aldus de N.O.V.-voorzitter. pens te zeggen te hebben om het Duitse volk zo veel mogelijk te be schermen, dan moeten wij dezelfde wens ten aanzien van Frankrijk uiten. Des te meer nu Frankrijks atoombewapening als werkelijke macht aan belang wint. In dit. op zicht zal de Duitse regering ook aan onze Franse vrienden en bondgeno ten bij de komende besprekingen vragen te stellen hebben", aldus Krone. Krone had kritiek op het plan van de Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, voor een flexibele tegenaanval wanneer 'de Sowjets in Europa zouden aanvallen. Deze ver andering in de Amerikaanse strate gische opvattingen is van Ameri kaans standpunt begrijpelijk. „Maar het brengt voor ons, de mensen in midden-Europa, ernstige consequen ties mee". Al enige jaren geleden is bewezen dat het westen een aanval slechts met behulp van atoomwapens kan beantwoorden schrijft Krone. Een gezamenlijke N.A.V.O.-kem- macht betekent voor West-Duitsland niet in de eerste plaats een middel tot toezicht op de bewapening' maar tot verhoging van de veiligheid en versterking van de westelijke strijd macht. Krone stelde in zijn artikel voor een atlantische bondgenoot schap op basis van gelijke rechten te vormen, zoals president Kennedy dat destijds wilde. NORFOLK (Virginia), 28-12. Vol gens een Amerikaans omroepstation zijn op Cuba vier Russische on'der- zeebootbases aangelegd. De Ameri kaanse inlichtingendienst zou van het bestaan ervan op de hoogte zijn. Twee van deze bases zouden gele gen zijn aan de noordkust van de provincie Gamaguey, de derde aan de 'kust van d'e provincie Matanzas, 160 kilometer van Havanna, en de vierde in de provincie Pinar 'del Rrio. Twee der ibases zouden zijn inge richt voor drie, en de beide andere voor twee onderzeeboten. DEN HAAG, 28-12. In totaal 1.270.000 mensen in ons land (380.000 echtparen en 510 alleenstaanden) ontvangen A.O.W. Zij krijgen vol gens de laatste opgaven, waarover het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid beschikt, tezamen 2.080.000.000 gulden per jaar, waar een premie-ontvangst van 2.1 mil- ^»rd gulden tegenover staat. Het ver schil tussen ontvangsten en uitke ringen gaat grotendeels weg aan kosten. Aan de Algemene Weduwen- en Wezenvoorziening (A.W.W.) wordt overgehouden. In totaal 135.700 we duwen en wezen krijgen per jaar 327 miljoen gulden uitgekeerd, of 63 miljoen gulden minder dan aan pre mies werd ontvangen. De kosten be dragen ongeveer 12 miljoen gulden per jaar. Aan kinderbijslagen wordt in ons land ruim 1.1 miljard gulden per jaar uitgekeerd, een bedrag, dat on geveer in evenwicht is met de ont vangsten. Ontvangsten Werkloosheidswet Verre van in evenwicht zijn de uit keringen ingevolge de Werkloos heidswet en de ontvangsten. Hieraan werd een kleine 200 miljoen gulden overgehouden. De zeer geringe werk loosheid in ons land heeft tot gevolg dat men al een aardig vermogen aan overgehouden ontvangsten heeft kunnen kweken, dat thans anderhalf miljard gulden beloopt. Overigens moest er dit jaar. ondanks het onge kend kleine aantal yverklozen, toch nog 112 miljoen gulden aan werklo zen., worden uitgekeerd. Hiertegen over stonden prerpie-ontvangsten van 216.5 miljoen gulden en een rijksbijdrage' van 83.5 miljoen. Ziekte van werknemers kost per jaar ongeveer 540 miljoen aan uit keringen (premie-ontvangsten 551 miljoen -kosten 55 miljoen per jaar). Er zijn ongeveer 2 miljoen gevallen per jaar, waarin uitkering is ver leend. ROTTERDAM. De sleepboot ,ELbe' van L. Smit en Co.'s (internationale sleepdienst, 'die het sinds enige da gen onbemande er. met zware slag zij ronddrijvende Amerikaanse vrachtschip „Smith Voyager" (7600 ton), van dè rederij S. A. Long in New York, op sleeptouw had geno men, heeft de sleep verloren. Kritiek op uitstel verlaging van de leerlngenschaal Hij herinnerde er aan, dat de ver laging van de leerlingenschaal een meerjaren-plan was, waarvan de data waren vastgesteld. „Welk geloof in welk plan ook kunnen wij heb ben, als het eerste de beste zuchtje al in staat is het plan te wijzigen", aldus de heer van der Gevel. „Ons vertrouwen in de minister en in de meerderheid van de Tweede Kamer is door deze affaire ernstig geschokt. Zij hebben niet begrepen, dat juist deze zaak ons allen na aan het hart ligt". De heer van der Gevel, die in dit verband het woord „onverteerbaar" hanteerde, wees er op, dat ons land m.b.t. de klassebezetting bij het la ger onderwijs reeds vele jaren tot de meest achtergebleven gebieden van Europa behoort. „Wij zullen dit nu nog langer blijven", zo merkte hij op. SAIGON, 28-12. Na de staats greep een week geleden in Zuid- Vietnam, waarbij de groep jongere generaals - de „jonge Turken" - de hoge nationale raad naar huis stuur den, zjjn de pogingen om de poli tieke toestand op te helderen nog steeds zonder succes gebleven. Naar gezegd wordt zouden de „jonge Tur ken" eventueel de hoge nationale raad willen laten terugkeren, zy het met toevoeging van bepaalde nieuwe leden om hun gezicht te redden. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Maxwell Taylor, die een week geleden na de coupe in Saigon het ernstige misnoe gen van de Verenigde Staten hier over tot uitdrukking bracht, heeft sedertdien zijn besprekingen beperkt tot een kring van Zuid-Vietnamese burger-funktionarissen met premier Tran van Hoeong aan het hoofd. De bevelhebber der Zuid-Vietnamese strijdkrachten, luitenant-generaal Ngoeyen Khan, zou zich geërgerd hebben aan het optreden van Tay- Op lste kerstdag zijn in Argen tinië door het ontsteken van vuur werk drie men'sen om ihet leven ge komen, meer 'dan 100 gewond en tal rijke branden ontstaan. Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo lor, dat hij arrogant en ondiploma tiek zou hebben genoemd. Inmiddels zouden de V.S., zoals de „New York Times" meent te kunnen melden, druk willen oefenen door een be sluit van vorige maand tot verho ging van de steun aan Zuid-Vietnam met zestig zeventig miljoen dollar in het komende financiële jaar voor lopig aan te houden totdat de bur gerlijke regering in Saigon weer ge heel in haar macht is hersteld. Weinig hoop? De „Ne\V York Times" heeft spe ciaal de aandacht gevestigd op een verklaring van de Amerikaanse se nator Frank Church in een gesprek met het. liberaal-katholieke tijd schrift „Rampart" dat de politieke crisis in Saigon vele tekenen ver toont van niet meer op te lossen te zijn en dat geen enkele „oplossing" veel hoop kan bieden zolang de Boeddhisten medewerking weigeren en zich zowel tegen de bestrijding van de Viet-Cong verzetten qls tegen de Amerikaanse hulp daartoe. Ook de „Herald Tribune" schrijft dat in Zuid-Vietnam een stabiele vrije regering vereist is om het getij van communistische veroveringen te keren voordat het geheel Zuid-Oost- Azië overspoelt. Volgens de laatste berichten van het strijdtoneel zijn alle in het ge bied van de benedenloop van de Me kong aanwezige Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen ingeschakeld voor steunverlening aan de Zuid-Vietna mese regeringstroepen die daar in een gevecht met minstens een batal jon Viet-Cong guerilla-strijders ge wikkeld zijn. Laos en Zuid-Vietnam BANGKOK. 28-12. Een Thailandse autoriteit heeft maandag in Bang kok verklaard, dat de Noord-Vietna- mese communisten hun bevoorrading der Zuid-Vietnamese Viet-Cong re bellen hebben moeten staken als ge volg van het bombarderen en be schieten van de zogenaamde over Laotiaans gebied lopende „Ho Tsji Minh-aanvoerweg" door Laotische „T-28"-vliegtuigen. Deze zegsman wees er in dit verband op, dat de Laotiaanse luchtmacht de laatste tijd uitbreiding heeft gegeven aan haar acties tegen de communistische be- voorradingslij nen. De Thailandse woordvoerder ver klaarde ook nog dat thans in de door de Laotische communisten be zette provincie Phong Saly troepen uit communistisch China en Noord- Vietnam worden samengetrokken voor een aanval op de Laotiaanse regeringstroepen. Het woningtekort AMSTERDAM, 29-12. Naar aanleiding van de recente uit spraak van de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid, dat het woningtekort in 1970 overwonnen kan zijn, schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom uit Hilversum in het jongste nummer van Eco- nomisch-Statistische Berich ten o.a.: Het is by voortzet ting van het tegenwoordige systeem wel zeker dat wij de door de minister beoogde aan bouw van 125.000 woningen per jaar op geen stukken na halen en dat ons volk veel langer dan tot 1970 onder het woningtekort te lijden zal heb ben.. „Zal de woningnood in 1970 voorbij zijn?" is de titel van de bijdrage, waarin de schrijver de uitspraak van de minister wil toetsen aan de objectieve statistische cijfers. Toen enige jaren geleden de Egyp tische regering aankondigde in de Nijl de Assoeandam te bouwen, we zen Egyptologen uit de gehele we reld prompt op de onvervangbare waarde van de enorme, uit de oud heid stammende, beelden van koning Rames II en zijn gemalin, die door het te vormen stuwmeer aan hel menselijk oog onttrokken zou wor den. Met steun van de Unesco tracht men de giganten thans te verplaat sen. De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden, die in het werk gesteld worden, om deze oudheid kundige schatten voor het nageslacht te bewaren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoe meer wij tot de wer- f f kelijkheid naderen hoe dichter f f wij tot de eenheid komen. f Invallende dooi Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met sneeuw val gevolgd door ijzel of regen; ma tige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende zuidelijke tot zuid westelijke wind; vanavond en van nacht nog matige of lichte vorst, morgen overdag van het westen uit invallende dooi. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 5.31, onder 14.24. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 6.39, onder 14.51. Nieuwe maan: 2 jan. te 22.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 dec. 0.44 v.m. 13.00 n.m. 31 dec. 1.36 v.m. 13.51 n.m. BROUWERSHAVEN 30 dec. 0.34 v.m. 12.55 n.m. 31 dec. 1.22 v.m. 13.41 n.m. Springtij: 5 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-12. Het K.N.M.I. deelt med: In de afgelopen nacht pas seerde een rug van hoge druk ons land. De wind werd daarbij zwak en er trad een sterk warmteverlies door uitstraling op. Op verscheidene plaatsen in het binnenland werd 12 tot 14 graden vorst gemeten. In Frankrijk kwam in gebieden waar veel sneeuw ligt zelfs 17 graden vorst voor. Intussen trekt de rug van hogedruk langzaam weg terwijl de invloed van een actieve depressie waarvan de kern bij IJsland ligt, zich snel over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Minder koude lucht is al tot west Engeland doorgedron gen en baant zich een weg naar het oosten voorafgegaan door een neer slagzone. Deze zal vannacht over ons land komen. De neerslag zal in eerste instantie uit sneew bestaan, later is ook ijzel en wellicht regen mogelijk. De wind gaat daarbij flink aanwakkeren uit zuidelijke richting. De vorst zal vannacht al aanmerke lijk minder zijn dan de afgelopen nacht, terwijl zich morgen overdag lichte dooi van het westen uit over ons land zal uitbreiden. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1