DE ZIERIKZEESCHE COURANT OP (WITTE) KERSTAVOND ONTSTOND VERKEERSCHAOS Zuidpool-expeditie vertrok uit Brussel Zware overstromingen in westen van V.S. Ruim 225.000 auto's verkocht in 1964 Minister Rusk over het Duitse vraagstuk Overstromingen in de Verenigde Staten VEEL STORMSLACHTOFFERS IN CEYLON EN ZUID-INDIA i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 december 1964 121ste jaargang Nr. 19708 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Kerstvieringen op Schouwen-Duivelawl Volgens politie reden veel automobilisten met te grote snelheid DEN HAAG, 24-12. - Kerstavond 1964 ïykt voor het verkeer even rampzalig te zijn geworden als de beruchte Sinterklaasavond van 1962. Op Rijksweg 12 tussen Bodegraven en Vleuten ontstond door de mist een enorme verkeersopstopping. De weg Arnhem-Zutphen zat ook dicht van de mist. Tussen vier en vijf uur kwamen er bovendien moeilijkheden in de grote steden. Waarschijnlijk omdat de politie geen rekening had gehouden met de vervroegde sluiting van de kantoren, was het in Den Haag al kort na vier uur een enorm gefoeter en getoeter. De mist is ook de oorzaak geweest van enige aanrijdingen op overwe gen, die overigens afliepen zonder persoonlijke ongelukken. Tussen Maarssen en Breukelen werd een landbouwtrekker gegrepen door een militaire trein, die daardoor een kwartier vertraging had. Tussen Boxtel en Best greep een trein de aanhangwagen van een trekker. Het verkeer op deze lijn is een uur lang over één spoorgeleid. De grote wegen Wat de grote autowegen betreft, zijn de meeste moeilijkheden voor gekomen op de weg van Den Haag naar Utrecht en op die van Utrecht naar Den Bosch. Op de weg Den Haag-Utrecht stond tegen half zes een file van ongeveer 10 km lengte in de buurt van Linschoten. Het ver keer is daar, in verband met werk zaamheden aan de weg, over één rij baan geleid. Kort voor 2 uur zijn aan het begin van deze rijbaanverlegging in de doorsteek door de middenberm vier auto's met elkaar in botsing ge komen. Er ging zich toen spoedig een file vormen, waarip zich telkens bot singen voordeden, die de file steeds groter maakten. De rijkspolitie telde tot half zes 35 gekraakte personen auto's. 7 trucks met opleggers die bij een botsing waren betrokken en eén zwaar gewonde. Tussen Utrecht en Den Bosch, waar het - behalve mistig - ook glad was, zijn onder Vianen twee vrachtauto's tegen elkaar gereden. Uit deze bot sing resulteerde weer een aantal an dere aanrijdingen. De politic constateert dat er, ge zien de omstandigheden, door veel automobilisten onverantwoord werd gereden. Overigens hebben ook tal van automobilisten zich zeer ver dienstelijk gemaakt bij het waar schuwen van achteropkomende ver keer en het weer in goede banen leiden van de chaos. UTRECHT, 24-12. De Nederlandse Spoorwegen hadden weinig last van de mist. De treinen reden over het algemeen op tijd. Alleen bij sommige overwegen had het wegverkeer soms last omdat of de treinlichten of de automatische knipperlichtinstallaties te laat werden opgemerkt. Ongelukken TILBURG. Het zesjarige jongetje Harry van Linschoten uit Moergestel is om het leven gekomen op de Rijks weg Tilburg-Oirschot. onder de ge meente Moergestel. Het ventje was spelend in de berm van de weg en rende vanuit die berm plotseling de weg op. Hij liep tegen een passe rende auto op. Het kind werd zo zwaar gewond dat het ter plaatse stierf. UTRECHT. De 70-jarige Utrechtse aannemer E. W. van der Linden is op een zebrapad in de Biltstraat te Utrecht aangereden en bij dit onge val omgekomen. Zijn 63-jarige vrouw liep schedelletsel en een gecompli ceerde beenbreuk op. NOORD-SCHARWOUDE. Op de provinciale weg Noord-Scharwoude- Verlaat, ter hoogte van Harenkar spel, zijn twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén der inzittenden, de 78-jarige A. Schrijver uit Zuid-Scharwoude, werd zo ern stig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Zijn zoon, die de wagen bestuurde, de 50-jarige F. Schrijver uit Slootdorp, diens dochtertje en zijn zuster werden gewond. BUNNIK. Op de autosnelweg Arn hem-Utrecht, onder Bunnik, zijn zon dagmorgen drie jonge Duitsers met een in Zeddem ontvreemde auto, in botsing gekomen met een andere auto. De drie jongelui werd gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Utrecht. BRUSSEL, 27-12. De leden van de Belgisch-Nederlandse Zuidpool-ex peditie 1965 zijn zondagmiddag met een D.C.-6 toestel van de Belgische luchtmacht van de militaire lucht basis Mclsbroek b(j Brussel vertrok ken. Atoom-onderzeeër V. S naar Chinese wateren WASHINGTON. 26-12. De Ameri kaanse atoom-onderzeeboot „Daniël Boone", die is uitgerust niet zestien Polo ris" -r akettenis uit haar basis op het eiland Goeam, in de Grote oceaan (ten noosten van de Phflip- pijnen en ten noorden van de eilan dengroep der Carolinen), naar de wateren tev hoogte van de Chinese kust vertrokken, waarin zij een twee maan'den gaat patouilieren, om daarna te worden afgelost. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging,, dat dit zaterdag bekend maakte, deelde verder mede dat zes andere onderzeeërs zich in de nabije toëkomst bij de „Daniël Boone" zullen voegen. Soldaat wurgde vrouw DEN HAAG. 24-12. "Woensdag avond is i>n de Kalfmaikersteeg te Loiden de 50-jarige mevrouw W. T. door wurging cm 'het teven gebracht. Een haar onbekende bezoeker, de 19-iarige dienstplichtige soldaat A ■T. K. uit Eindhoven, werkzaam bij de koksscthcol in Leiden, heeft haar gewurgd. (Hij 'heeft dit bij terug koor in de kazerne gemel'd bij de sergeant van de week). Deze heeft de koninklijke marechaussee inge licht. K. is opgesloten in de marechaus- seeij'kazerne te Leiden. De vrouw loofde reeds enkele jaren geschei den van haar man. Meisje viel in wak PURMEREND, 27-12. De 16-jarige Johanna Maria van Dam uit Pur- merer, d is zondagmorgen in haar woonplaats in een wak in de Molen- gracht gevallen en verdronken. Het meisje, dat op weg was naar haar werk, in een tehuis voor bejaarden, is vermoedelijk van de pontonbrug gereden, welke een tijdelijke verbin ding vormt tussen de Overweerse- polderdij'k en 'het Möienplants'oen. In de loop van de middag heeft de politie het stoffelijk overschot ge borgen. De expeditie, die onder leiding staat van de Belgische mijningeni- eud Winoc Bogaerts, zal de vorig jaar vertrekken Belgisch-Nederland se ploeg op de Boudewijnbasis aan de Zuidpool aflossen. De aflossing zal enkele weken in beslag nemen om het materieel, dat reeds per schip vooruit is gestuurd, uit te laden en de nieuwe „overwin teraars" in staat te stellen de taak van de vorige expeditie over te ne men. Er wordt ook een zomercampagne uitgevoerd, waarbij gespecialiseerde ploegen geologische, a a rdmeetkundi - ge en fotogrammetrische gegevens zullen verzamelen. Tijdens de reis van het Deense schip „Ma!gga Dan", waarmede het materiaal wordt verwoord, tussen Kaapstad en de Zuidpool worden oceanografisChe en biologische on derzoekingen gedaan. Het is ook met dit schip, dat de leden van de expeditie, die dinsdag in Kaapstad aankomen, de dag daarna naar Bou dewijnbasis zuilen doorreizen. SAN FRANCISCO, 26-12. In het westen der Verenigde Staten hebben zich overstromingen voorgedaan, die duizenden hebben gedwongen hun woningen te verlaten, terwijl er voor miljoenen dollars schade is aange richt. De hevfge regen, die de over stromingen heeft veroorzaakt, duur de oök woensdag onverminderd voort. Verkoopstijging hoger dan in voorgaande jaren NEW YORK, 24-12. Wat het Duitse vraagstuk betreft heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, verklaard, dat als de wereld ergens behoefte aan heeft, dat een permanente oplossing van dit probleem is op basis van het zelfbeschikkingsrecht van het Duit se vclk. Hij hoopte, dat in 1965 in die rich ting werkelijke vooruitgang zou worden geboekt. Er waren echter van Russische kant geen aanwijzin gen, dat c£t gemakkelijk zou zijn. De minister merkte verder op, dat dit jaar een aanzienlijke verbetering te zien heeff gegeven in de betrekkin gen tussen de westelijke en oost- Luropese landen. Dit was een posi tieve ontwikkeling clie de nodige aandacht verdiende. Rusk sprak ook nog over Kongo en de Verenigde Naties. De hulpver lening van de Verenigde Staten aan Kongo heeft niets te maken met in menging in de binnenlandse aange legenheden van dat land, zo zei hij. Daaraan maken zich wel schuldig de landen die wapens leveren aan de Kongolese rebellen. Wat de vredesoperaties van de V.N. betreft moet de veiligheidsraad wel een eerste stem hebben, maar niet alle verantwoordelijkheid. Een deel daarvan berust ook bij de alge mene vergadering. De minister besloot met de opmer king. dat het voorbije jaar niettegen staande de elementen van gevaar die er nu nog zijn „bemoedigende en be vredigende" aspecten bood. Minister Rusk liet nog doorsche meren, dat Amerika mogelijk de le vering van landbouwoverschotten aan Egypte zou staken naar aanlei ding van het neerschieten van een Amerikaanse particulier vliegtuigje kort geleden, bij Alexandrië en de vernieling van de Amerikaanse bi bliotheek in Cairo. AMSTERDAM, 24-12. Het afgelo pen jaar zijn er in ons land ruim 225.000 personenauto's verkocht. De verkoopstijging (circa 25 procent) ligt percentueel nog iets hoger dan in de voorafgaande jaren, sedert in 1960 dc „auto-hausse" in ons land begon. Aldus êen art'kdl in het jongste nummer van het orgaan der Ned. Vereniging de Rijwiel- en Automo biel-Industrie (R.A.I.), waarin 1964 „een goed jaar" wordt genoemd. Ook de gehele bedrijfswagen sector, met d.e bestelauto's (verkoopstijging van ruim 30 pet.) voorop heeft betere re sultaten te zien gegeven dan ooit tevoren. In 1963 werden aan vracht en bestelauto's e.d. nog geen 30.000 wagens verkocht. Dit jaar zullen het er ruimschoots 35.000 zijn. Opge merkt wordt dat de grote concur rentie op de automarkt geen prijs verhoging veroorloofde, terwijl 'het a'lgemene prijspeil met meer don 5 pet. is gestegen. In wezen een prijs daling dus, die ten laste van de winstmarges komt. Zodat de winsten Door het ijs gezakt en verdronken HEERLERHEIDE, 24-12. In het Zuid-Limburgse Heerlerheide is de eenentwintig jarige J. Lang door het ijs gezakt en verdronken. De jonge man was daar >op een van de onder gelopen zandkuilen gaan schaatsen. Op een gegeven moment zakte hij door het dunne ijslaagje. Een voor bijganger die het ongeluk zag gebeu ren waarschuwde de politie en de brandweer. De brandweer die snel tor plaatse was, 'kon geen hulp meer bicden. Toen hij uit het water werd gehaald, bleek de jongeman reefds te zijn overleden. bepaald niet evenredilg met de ver koopcijfers meegestegen zijn. Er zijn dit jaar 240.000 bromfiet sen verkocht, een stijging met bijna 20 pet., en ruim 600.000 fietsen, een stijging met 'bijna 10 pet. V;in zes personen staat vast dat zij cm het'leven zijn gekomen. Vier van hen, die de verdrinkingsdood stier ven, waren inwoners van de staat Oregon. Voorts wordt de drie man sterke bemanning van een hefschroefvlieg- tuig vermist. De helikopter is, na tien bewoners van een eiland in de CaMfom'i'sche rivier de Eel in vei ligheid te hebben gebracht, niet op zijn basis teruggekeerd. Men ver moedt dat de wentelwiek omlaag is gestort. Een vijfduizend personen hdbben hun woningen reeds ontruimd. Daar nieuwe overstromingen, dreigen, zul len eventueel nog elfduizend mensen naar elders worden overgebracht. In verscheidene Californische ste den ondervindt men, met het naar elders brengen van inwoners, hin der van de 'krachtige wind, die in sommige gebieden een snelheid van 105 kilometer per uur bereikt. SAN FRANCISCO, 24-12. De over stromingen die de Amerikaanse sta ten Washington, Oregon, Californië, Idaho en Nevada hebben geteisterd, hebben volgens voorlopige cijfers aan veertig mensen het leven gekost. Er zijn 10.000 daklozen. Klamailh, een vissersdorp met 250 inwoners, is verdwenen. In Roose velt in de staat Washington, heeft een transportvliegtuig van het leger donderdag voedsel uitgeworpen voor 300 passagiers van twee treinen, die sedert dinsdag door het water zijn geïsoleerd. Uit Portland zijn auto bussen op weg naar de treinen om te trachten de treinpa'ssagiers uit GELUKKIG NIEUWJAAR LINNE, 24-12. Op 1 januari a.s. zal een geheel gezin van zes broers en drie zusters „van Drees" trekken. Vrijdag 1 ja nuari wordt de heer Piet Vrin- sen te Ooi-Herten bij Roer mond 65 jaar. Hij is de jongste uit het gezin. De oudste is 86 jaar. Te zamen tellen zij 662 jaar, hetgeen een geiniddelde leeftijd van 73Vi jaar betekent. Alle leden van het gezin wo nen in de provincie Limburg. COLOMBO (Ceylon). 26-12. - Dc wervelstorm, die woensdag jl. het uiterste zuiden van India en noord en oost-Ceylon heeft geteisterd, heeft vermoedelijk aan een duizendtaf per sonen het leven gekost. Men vreest dat er weinig hoop be staat voor ongeveer 350 Ceylonese vissers, die zich in tweehonderd vis sersscheepjes op zee bevonden, toen zij door de uiterst krachtige wind vlagen en reusachtige golven werden overvallen. Honderd vijftien personen kwamen om het leven toen een passagiers- trein op het eiland Ramesjwaran, in de zeestraat, tussen India en Ceylon, door reusachtige golven werd over spoeld en meegesleurd. Het station van Danoesjkodi, waar de trein juist binnenreed, is geheel weggevaagd. Men vreest dat op dit eiland, dat het ergst door de wervelstorm werd getroffen, een drieduizend personen van de buitenwereld zijn afgesneden. Indische marineschepen hebben tientallen overlevenden opgepikt. Anderen werden gered door de be manningen van kleine bootjes, die zich in de smalle vaarwateren om Ramesjwaran waagden en, tussen de brokstukken van de weggeslagen spoorbrug, een aantal mensen wisten te redden. De op Ceylon aangerichte schade wordt begroot op ongeveer 150 mil joen gulden. Trincomalec, de groot ste uitvoerhaven voor thee van Cey lon, heeft zeer te lijden gehad. Vloed golven hebben honderden huizert langs de noord- en oostkust van Cey lon vernield, waardoor tenminste drieduizend mensen dakloos zijn ge worden. Dc voornaamste wegen in noord en oost-Ceylon zijn door omgewaaide bomen versperd, terwijl reusachtige gebieden onder water staan. Ramp op Indisch eiland MADRAS, 25-12. Het uiterste zui den van India is woensdag getroffen door een vloedgolf, die naar wordt gevreesd aan vijfhonderd mensen het leven heeft gekost. Een groot, aantal schepen is vergaan. Het feit, dat 73 van de 115 delegaties bij de Verenigde Naties in New York de speech van de Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Hilard Muller nie wilde aanhoren en voortijdig de zaal verlieten, ver hinderde de minister niet tegen een bijna lege zaal te praten. Muller verdedigde de rassenpolitiek van zijn land. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Achterna praten is geen kunst Vooruitzien is een grote gunst Op donderdag 31 december zal ons blad in plaats van 's mid dags, 's morgens worden uit gegeven. ADVERTENTIES voor dit nummer dienen uiter lijk woensdagmiddag 30 de cember te 12.00 uur in ons be zit te zijn. De directeur hun isolement te verlossen. Het vlïegdekscbip „Bennington" heeft opdracht gekregen om te sto men naar de Humboltbaai waar ver scheidene tientallen mensen zijn ge- isöleerd. President Johnson heeft de zwaarst getroffen gebieden iin Noord-Califór- n'ië eh Oregon tot .rampgebieden ver klaard, waardoor ze federale hulp kunnen krijgen. Elf personen dakloos na een kleine brand AMSTERDAM, 27-12. Elf personen werden op de avond van tweede kerstdag dakloos toen hun bovenwo ning iin de Kraaipanstraat in Am sterdam grotendeels door brand ver nield werd. De bewoners, het echt paar Val'klhof met acht kinderen en een schoonmoeder, vonden bij buren tijdelijk onderdak in afwachting van een onderbrenging door de rampen - dienst van sociale zaken. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht is de vorst in Nederland toegenomen. Niet alleen was de temperatuur over het algemeen lager dan in de vooraf gaande nachten, maar bovendien waaide 'het af en toe vrij krachtig. De vorst bedroeg in vrijwel het ge hele land ongeveer 10 graden. De toeneming van de wind hing samen met een diepe depressie boven Frankrijk, die daar plaatselijk veel sneeuw heeft gebradht. Vanochtend vulde de storing weer snel op en ver wijderde zich 'bovendien naar het oosten. De depressie wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk. Daardoor zal de wind belang rijk gaan afnemen en veranderlijk worden. Hoewel de temperatuur ook in de komende nadht weer tot onge veer dezelfde waarde zal kunnen da len als in de afgelopen nacht zal de kou todh in verband met de afne ming van de winid enige tempering ondergaan. De kans op mist wordt weer groter. Ook morgen overdag blijft de temperatuur beneden liet vriespunt. De rug van hoge lucht druk wordt gevolgd door een depres sie ter. noorden van Schotland. Het is niet waarschijnlijk dut het bij deze storing behorende neorslaggobiod ons land morgen zal hereiken. Aanhoudende vorst Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook wolkenvel den, hier en daar enige sneeuw en plaatselijk mist; matige tot zwakke veranderlijke wind; in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag matige tot lichte vorst. 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.36. Maan op 4.21, onder 14.02. Nieuwe maan: 2 jan. te 22.07. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 dec. 11.59 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 29 dec. 12.01 n.m. n.m. Doodtij: 28 dec. Telefonische nieuwsdienst ook in Zeeland DEN HAAG, 27-12. Op 31 decern- ber om 12 uur des middags zal de telefonische nieuwsdienst, d'ie iai sa menwerking met P.T.T. verzorgd wordt door hol A.N.P., worden uit gebreid met de telefoondistricten Goes (alle telefoonnetten in Zeeland mot uitzondering van Tholen en St. Philipsland) en Nijmegen (alle tele- fonnet ten welker netnummer begint met 088). De telefonische nieuwsdienst is reeds te beluisteren in de telefoon- districten Amsterdam (met de stad Amsterdam) en Groningen. Wanneer men in de aangesloten districten het nummer 06222-333 draait, kan men een nieuwsbulletin van ongeveer \Vz minuut beluiste ren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1