Bij de PHiwiD is het goed sparen. „Een gast aan tafel" Kerstviering kon. familie en personeel U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Het Kongolese De Verenigde Staten en de NAVO vraagstuk Het ULO-onderwijs Vissers beschadigden fuiken Schelphoek Ontdekking bij kankeronderzoek Kosten lager onderwijs te Zierikzee veel duurder STAD EN EILAND ZIERIKZEE, 23-12. De lasten voor het openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs, en die voor het uit gebreid lager onderwijs blijven on derhevig aan de voortdurende prijs stijgingen. Het bedrag per leerling, ingevol ge art. 55bis van de lager-onder- wijswet 1920 steeg voor het gewoon lager enderwijs van f 65,70 tot f 72,04, voor het uitgebreid lager onderwijs van f 81,69 tot f 94.20. Voor het gewoon lager onderwijs meest hierdoor in totaal f 11.000,- meer worden geraamd dan in 1964. Voor het bijzonder uitgebreid onder wijs steeg de uitgavenraming in ver gelijking met het vorig jaar met f 9.000,-. Door daling van het leer lingenaantal kon voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs ca f 2.000 minder worden geraamd dan in 1964 De kosten van het buitengewoon lager onderwijs moesten rond f 4.000 'hoger worden geraamd dan het vo rig jaar. Muziekschool Het pand Poststraat 43 kon, zij het na veel tegenslagen, onlangs voor het bloeiende muzieksdhoolleven in gebruik worden genomen. De ex ploitatielasten van dit gebouw ko men voor rekening van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Voor bijdra ge van de gemeente in de totale las ten van deze school steeg deze met rond f 1.000,-. Op het terrein van de speeltuin de „Molleman" kwam in 1964 een eenvoudige bergruimte met toilet- gelegenheid gereed. Hiermede is in een reeds lang bestaande behoefte voorzien. Voor 1965 is aan de speel tuinvereniging een extra bijdrage geraamd van rond f 1000,-, teneinde haar in staat te stellen, de voorge financierde meerkosten te 'kunnen dekken. Het bovenstaande is ontleend aan de M. v. T. behorend bij de gemeen tebegroting 1965. DEN HAAG, 23-12. De antihonger actie „Een gast aan tafel", die in 1961 op initiatief van een kleine groep particulieren is begonnen en binnen de Stichting Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bij stand (N.O.V.I.B.) streeft naar daad werkelijke voedselhulp, treedt thans uit naar buiten en presenteert zich aan het Nederlandse volk. Nu, aan het begin van wat het NOVlB-co- mité voedselhulp ontwikkelingslan den de derde fase noemt, hebben 1650 deelnemers in totaal f 95.000 geschonken. Daarvan heeft de NO VIB tot dusver in totaal ruim f 80.000 aan projecten toegewezen. Proejcten tot bestrijding van de honger van kinderen en zieken heeft voorrang. Op een persconferentie van de NOVIB is woensdagmiddag in Den Haag meegedeeld dat het doel van deze antihongeractie is, ieder die meeleeft met het probleem van de honger en de ondervoeding in de wereld, in de gelegenheid te stellen een persoonlijke bijdrage te leveren ten behoeve van de hongerige mens in de noodgebieden. De opzet is dat de deelnemers aan de actie „een gast aan tafel" de waarde schenken van een maaltijd per dag. ZIERIKZEE Kerstviering Chr. Plattelandsvrouwenbond O Met de leden van de Chr. Meis- jesbond, kwam de afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwenbond bijeen voor de kerstviering in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, o.l.v. de presidente mevr. S. P. op 't Hof- de Rijke. Na opening op de gebruikelijke wijze werd de liturgie (gelezen door een drietal leden van de Meisjes- bond, waarbij mevr. M. Potappel-v. d. Doel declameerde. Een koortje, bestaande uit en'kele Oosterlandse dames, zong - met orgelbegeleiding van mevr. Capelle-de Ronde - de 'bijbehorende kerstliederen. In de pauze werd 'koffie gepresen teerd met versnaperingen, waarvoor enige leden hadden zorg gedragen. Na de pauze volgde eerst weer sa menzang, waarna het 'koortje nog een prachtig (kerstlied ten gehore bracht. Hierna volgde een declamatie door mevr. Laurense-Pluijster. Een spannertd kerstverhaal werd voor gelezen door mevr. van Dijke-Hoek, wat onder grote aandacht werd be luisterd. Uit d'e intense stilte tijdens het afwerken van het programma en de gezellige stemming in de zaal tij dens de pauze, kan men wel con cluderen, dat allen genoten hadden op deze fijne kerstavond. Do presidente bracht aan het ein de dankwoorden tot allen, die mee hielpen tot het welslagen. Hierna ging mevr. Laurense-Pluijster voor in gebed en werd tot slot het „Ere zij God" gezongen. Voor deze kerst avond bestond veel belangstelling. ZIERIKZEE Éénmalige contributie-inning Groene Kruis Staande voor stijgende lasten staat het bestuur van de Groene Kruis-afdeling, zo vernemen wij, voor de noodzaak van een nieuwe contributieverhoging, dan wel voor het zoeken van een mogelijkheid tot bezuiniging. In afwachting van een toekomstige ontwikkeling, meent men thans deze mogelijkheid gevon den te hebben in een éénmalige jaar lijkse contributie-inning. Reeds op de voorjaarsvergadering werd uit de vergadering geïnformeerd naar de noodzaak van contributieverhoging. Het bestuur zegde toen evenwel toe uit te zien naar andere mogelijkhe den. Men wil thans jaarkwitanties laten maken, die der. leden zullen worden gepresenteerd. Daarop staat het contributiebedrag ad f 7,50 ver meld. Een beroep wordt gedaan, op de leden dit contributiebedrag te willen betalen, zodat het niet later op het jaar nog eens noodzakelijk is kwitanties aan te bieden. De hier door te bereiken efficiëntere werk wijze, zou een dusdanige besparing opleveren dat contributieverhoging vooralsnog niet noodzakelijk is. "Wij doen - mede uit naam van de G.K.- afdeling - uiteraard gaarne een be roep op het publiek volle medewer king aan deze regeling te willen verlenen. SIRJANSLAND Kerstviering vrouwenvereniging De vrouwenvereniging „De harten omhoog" vierde 'het kerstfeest in het verenigingsgebouw. De zaal was op stemmige wijze versierd. De leiding was in handen van mevr. Padmos- Bouman. Na opening op de gebrui kelijke wijze, werd een kerstliturgie afgewerkt, waaraan medewerking werd verleend door de dames mevr. Suit-v. d. Werf, Padmos-Bouman en de Ronde-Bolle. Het muzikale ge deelte dat hierin was verwerkt was in handen van mevr. Heijboer-Stuik die verder als organiste de zang van dit kerstfeest op het orgel begeleid de. De liturgie waarin het kerstge beuren was weergegeven, kwam prachtig naar voren en had dan ook de onverdeelde aandacht van de aan wezigen. Nadat er een traktatie was gegeven werd nog een drietal ver halen voorgelezen die bijzonder ge waardeerd werden. Deze verhalen werden gelezen door 'de dames mevr. de Ronde-Hoogerhuis, mevr. Bouter- se-Wesdorp en mevr. de Ronde-Bolle Alvorens deze avond werd beëindigd kreeg elk der leden nog een prakti sche traktatie, waarna men met Ge zang 25 1 deze uitermate geslaagde kerstavond besloot. Mevr. Padmos- Bouman eindigde met dankzegging. BRUINISSE Schip verloor schroef De Tholen I (schipper J. Schot) is bij de haven van Bruinisse op de al daar liggende ton gevaren, als ge volg waarvan de schroefas brak en de schroef verloren ging. Mét een bergingsvaartuig te Roosendaal werd een contract aangegaan op basis van „no cure no pay", de schroef op te zoeken op de bodem van de Greve- lingen. Dit is tot dusver nog met gelukt. Ter aardebestelling mej. P. Huisson Onder grote belangstelling vond woensdagmiddag op de algemene be graafplaats de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mej. P. Huisson, die deze week in de leeftijd van 50 jaar overleed. Een lange stoet volgde naar het kerkhof, w.o. afgevaardigden van vele verenigingen, als de hervormde vrouwenvereniging, de bejaardenso ciëteit en vei'schillende jeugdvereni gingen, waarvan de overledene be stuurslid of presidente is geweest. Aan de groeve werd, namens het „Zonnehuis" (waarvan mej. Huisson correspondente was) het woord ge voerd door de heer P. Rutgers te Bilthoven, die het werk voor dit in stituut door haar verricht, dankbaar memoreerde. Ook namens „Kinrier- zorg" werd haar werk herdacht. Ds. A. Lam te Zierikzee, die een aan de begrafenis voorafgaande rouwdienst leidde in het Ned. Herv. Verenigings gebouw, voerde het woord. Hij sprak troostwoorden n.a.v. de Lofzang van Simeon. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Brittannic heeft het Chinese voor stel voor het houden van een topcon ferentie over een volledig verbod op en de vernietiging van kernwapens afgewezen, zo is woensdag bekend gemaakt. Verslaggevers di epresident John son op zijn verkiezingsreis hebben vergezeld krijgen van hem als kerst geschenk een gouden dasklem in de vorm van een straalvliegtuig met de initialen L. B. J. De vrouwelijke verslaggevers krijgen een medaillon. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Bean Rusk, heeft woensdag op een persconferentie duidelijk te verstaan gegeven, dat Amerika zjjn hulp aan Zuid-Vietnam gedeeltelijk zal staken wanneer de politieke eenheid in Saigon niet wordt hersteld. a Het Russische blad Izvestia meldt de posthume rehabilitatie van een slachtoffer van „de misdaden van Stalin". Het is Yossif Unsschlicht, voormalig adjuct-hoofd van de Tsje- ka (de vroegere politieke poli tie). Kat overleefde scheepsramp Ingezonden mededeling DEN HAAG, 23-12. Het koninklijk gezin heeft woensdagmiddag deelge nomen aan de gezamenlijke viering van het kerstfeest met het personeel van de hofhouding afkomstig uit Den Haag cn Amsterdam, in de konink lijke stallen in Den Haag. Prins Bernhard hield een toe spraak tot de ongeveer driehonderd aanwezigen. De koningin las enkele korte bijbelteksten voor. Door een kindergroep uit Den Haag, onder leiding van mevrouw L. Ballot, ver bonden aan het Werkcentrum voor leketoneel en creatief spel te Am sterdam, werd een geïmproviseerd spel „De drie koningen en de ster" met teksten van Godfried Bomans, uitgevoerd. De diverse programma punten werden afgewisseld door sa menzang en kerstliederen, die wer den uitgevoerd door de gemengde zangvereniging „Paleis Soestdijk", onder leiding van de heer L. J. Meijer. Ook de Koninklijke Militaire Kapel verleende haar medewerking. Toespraak prins Bernhard Prins Bernhard zei in zijn kerst toespraak, dat er wel eens mensen zijn, die tegen de kerstviering op zien, omdat de soort Kerstmis, die wij mensen rond Kerstmis hebben georganiseerd teveel van onze krach ten zou vergen. Hij vond deze ge voelens begrijpelijk „een mens blijkt meestal tot veel meer in staat, dan hij denkt", zo ging hij verder, „en als het dan toch allemaal gelukt is, en men ziet de gelukkige en dank bare gezichten om zich heen, dan is alle narigheid vergeten en zal men des te meer bereid zijn zich open te stellen voor het werkelijke kerstge- Loonbelasting en premies A.O.W. en A.W.W. DEN HAAG, 23-12. De staatssecre taris van financiën 'heeft bij een tweetal beschikkingen, opgenomen in de Staatscourant van 21 december 1964, nieuwe tabellen vastgesteld voor de inhouding van loonbelasting en van premie A.O.W. en A.W.W. Een cn ander vloeit voort uit de wijziging van de premiepercentages A.O.W. en A.W.W., van het maxi mum premie-inkomen en van de loongrens voor de werknemersver zekeringen. In deze tabellen lis - waar nodig - rekening gehouden met de per 1 juli 1964 gewijzigde wettelijke kinderbijslag. Een der beschikkingen bevat te vens bepalingen ter wijziging van enige uitvoeringsbeschikkingen loon belasting. Nieuwe waarderingsnor men zijn vastgesteld om. voor kost en inwoning cn voor koffiemaaltij den. In de loonbelasting- en premieta- bollen voor 'huispersoneel .die om praktisohe redenen tevens zijn ver lengd tot een loon in geld van f 325 per maand, is met de gewijzigde waarderingsnormen rekening ge houden. Een derde 'beschikking betreft een wijziging in de berekening van de premie A.K.W. beuren". Anderen zien tegen het vieren van het kerstfeest op, omdat het voor hen vaak heel moeilijk is de beproe vingen, die hun door het leven wer den opgelegd, zonder meer te aan vaarden. „Maar juist zij zijn het, die Krestmis het meest nodig hebben". Hij wees er vervolgens op, dat „de kerstboodschap een blijde boodschap is, die geluk en vrede schenkt aan het meest gewonde of bedroefde hai't, al zal het niet steeds het geluk zijn, waarom wij hebben gevraagd". West-Berlijners die passen heb ben vcor familiebezoek aan Oost Berlijn cp 31 december en 1 januari mogen in Oost-Bcrlyn overnachten. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam is woensdagmiddag zonder hoofdelijke stemming ak koord gegaan met het voorstel vier geldleningen aan te gaan met een totaal bedrag van f 33.625.000. BRUSSEL, 23-12. De Belgische minister van buitenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft woensdag in Brussel verklaard dat door militaire leve ranties van oostelijke 'landen „het gevaar bestaat van internationalisa tie van het Congolese vraagstuk". Tijdens de behandeling van zijn begroting in de Kamercommissie van buitenlandse zaken zéii hij verder dat trouwens de toestand in Congo „steeds moeilijker en verwarder" wordt. Over zijn recente besprekingen met minister-president Tsjombe in Brussel zei Spaak ondermeer, dat hij de Congolese leider de raad had ge geven „'het vertrouwen van zijn me deburgers te winnen". HILVERSUM, 23-12. Op de alge mene vergadering van de Vereni ging tot behartiging van de belan der der christelijke sdholen voor Mulo en voor hen die 'daarbij werk zaam zijn, die gisteren en vandaag in 'hotel Gooiland in Hilversum, ge houden werd 'is blijk gegeven van verontrusting over 'de gang van za ken bij deze tak van onderwijs, en dan wel in het bijzonder met be trekking tot het Ulo. In een resolutie is er bij de rege ring op aan gedrongen 'doeltreffende maatregelen te nemen in de vorm van het nakomen der 'beloften inzake het wegnemen van onvolkomenhe den in de jongste salarisrcgeling. In dezelfde resolutie werd de klem toon gelegd op de niet meer aange paste werking van 'de leerlingen- schaal cn op 'het ontbreken van voorzieningen om de taak van de schoolhoofden tc verlichten. Op de tweede dag sprak prof. dr. P. J. Roskam Abbing over het onderwerp „De jeugd van nu in de werdld van nu". NEW YORK, 22-12. - President Johnson heeft alle Amerikaanse di plomatieke en militaire functionaris sen opdracht gegeven geen verkla ringen af te leggen die de geschillen in de NAVO houden vergroten. De president heeft een memoran dum aan de Nationale veiligheids- Commercieel spook PASSAU, 23-12. In Oostenrijk is een merkwaardig proces aan de gang. Ten zuiden van Pas- sau ligt aan de Donau de oude burcht Krcimpelstein en daar spookt het, althans volgens vele verhalen, die de gasten van dit als hotel in gebruik zijnde slot weten te vertellen. Een Weense journalist heeft nu in zijn blad een reportage gepubliceerd waarin hij de ex ploitanten beschuldigde van bedrog: het zou in het slot he lemaal niet spoken, maar de leiding van het bedrijf zou met lal van truct de griezelige en blijkbaar zeer lucratieve repu tatie van Krcimpelstein trach ten in leven te houden. De journalist werd voor de rech ter gedaagd, die hem veroor deelde omdat - afgezien van de verschijnselen waarop de reputatie van het spookslot be rust - niet Icon worden bewe zen dat cle exploitanten zich inderdaad aan zwendel had den schuldig gemaakt. De man is in beroep gegaan en de zaak is thans aan het hoogste Oos tenrijkse gerechtshof voorge legd. Intussen heeft deze kwes tie de belangstelling voor het hotel nog aanzienlijk doen toe nemen. Voorlopig wordt er nog - cn met succes - gespookt De scheepskater „Peter", die deel uitmaakte van de bemanning van de Ne derlandse boot „Tjoba", heeft het acht dagen uitgehouden in het diep onder water liggende wrak van het schip. Waarschijnlijk is de kop van de kater in een luchtbel terecht gekomen. Toen het wrak door twee drijvende kranen werd gelicht, zag schipper Oomens de deerlijk verzwakte kater achter een der ramen. Direct haalde hij het beest uit zijn benarde schuilplaats en nam hem in een doos mee, om hem te verzorgen. Flinke schadepost voor pachters van de visrechten raad gezonden met de volgende pun ten: 1. De Verenigde Staten blijven van mening dat de defensie van het Westen „ondeelbaar" is, maar wen sen zo volledig mogelijk overleg bin nen de alliantie over kernwapenver dediging. 2. President Johnson zal geen de fensieplan goedkeuren dat niet voor zowel Brittannië als Duitsland aan vaardbaar is en zal geen enkel pro gramma aanvaarden dat tevoren niet in bijzonderheden met Frankrijk is besproken. 3. De politiek van de Verenigde Staten is het aanmoedigen van een maximum aan eenheid in Europa en niets wat in Washington ter ontwik keling van het Atlantisch bondge nootschap wordt voorgesteld, mag door een Amerikaanse functionaris als in strijd hiermee worden opgevat. 4. Op de bondgenoten moet geen „tactiele van druk" worden geoefend. De Ver. Staten hebben geen be langstelling voor het aangaan van „speciale regelingen" met een apar te bondgenoot of voor het stellen van een „uiterste termijn" voor het aanvaarden van Amerikaanse voor stellen. 5. De president zal geen enkel plan goedkeuren dht niet de deur voor iedere bondgenoot openlaat om zich op elk tijdstip in de toekomst bij de Atlantische defensiegemeen schap te voegen. Dit geldt in het bij zonder voor Frankrijk. Het blad geeft als commentaar: „Dit betekent geen verandering in de Amerikaanse politiek, maar bete kent dat president Johnson er op blijft staan dat zijn politiek aan de bondgenoten wordt voorgelegd, ter beoordeling, zonder druk wat tijd betreft, zonder wrok tegen president de Gaulle of iemand ander die het er niet mee eens is cn zonder drei gementen dat, wanneer een bondge noot niet meedoet, Washington met iemand anders een „speciale over eenkomst zal aangaan. ZIERIKZEE, 23-12. In de afgelo pen zomermaanden is in het ooste lijk bekken van het Schelphoekgat door vissersvaartuigen een nogal vr(j aanzienlijke schade toegebracht aan visfuiken, eigendom van twee parti culiere pachters van de visrechten. Bij deze illegale nachtelijke visserij is vcor een waarde van niet min der dan duizend gulden aan fuiken verloren gegaan. Tijdens de woens dagmorgen gehouden zitting van het kantongerecht Zierikzee werd de visser R. van B. uit Cclijnsplaat voor deze overtreding van de Visserij wet bij verstek veroordeeld tot een boete van f 150,- subs. 30 dagen hechtenis. Voor eenzelfde overtreding, enige tijd TOP-FRUITOOGST IN 1964 UTRECHT, 23-12. De Nederland- se appeloogst 'heeft dit jaar - naar schatting - 425 miljoen ikilo bedra gen, dat wil zeggen 100 miljoen kilo meer dan de aanvankelijke en 50 miljoen kilo meer dan de latere of ficiële oogstverwachtinlg van 'het mi nisterie van landbouw en visserij. Ook de perenoogst zal waarschijn lijk de officiële prognose van 130 m'iljocn kilo overtreffen. Dit heeft ir. C. Staf, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organi satie, in Utrecht meegedeeld op een buitengewone algemene vergadering van de N.F.O. Vrouw steekt vrouw met mes in de rug AMSTERDAM, 23-12, De Arrester- damse politie heeft woensdag in de vroege ochtenduren ide 45-jarige hostess M. C. B. van haar bed ge licht, omdat zij ervan verdacht wordt de 25-jarige Amsterdamse zonder be roep M. Koomneef vannacht op de' Blauwbrug te Amsterdam met een mes in de rug te hebben gestoken. Daarbij werd de linkerlong van het slachtoffer zodanig geraakt, dat een spoedoperatie noodzakelijk bleek. Daar de artsen meenden dat direct levensgevaar geweken wa's, mocht een rechercheur haar reeds een voor lopig verhoor afnemen. Gouda in kaarslicht GOUDA, 22-12. Het hart van Gou da baadde dinsdagavond voor de ne gende maal in een zee van stemmig en glinsterend kaarslicht. Tiendui zend flakkerende kaarsen verlichtten het marktplein waar de jaarlijkse „Kerstavond bij kaarslicht" ondanks de bijtende kou weer door duizenden mensen werd meegevierd. De ambas sadeur van Noorwegen in on's land, de heer O. J. L. Kildal, ontstak de elektrische verlichting van de door de Noorse stad Kon'gSberg geschon ken kerstboom. De volkskerstzang bracht iedereen nog meer in de sfeer van het naderende kerstfeest. Bij een treinbotsing op het sta tion van Sorocaba in Zuid-Brazilië zijn woensdag minstens vier doden gevallen. WETENSCHAP EN TECHNIEK PARIJS, 23-12. De Franse profes sor Halpem heeft in de Franse aca demie van wetenschappen maandag meegedeeld dat een groep Franse kankeronderzoekers vastgesteld beeft dat kankercellen, die onder speciale omstandigheden gekweekt waren, de neiging hadden snel samen te klon teren en grote cn samenhangende veelceliige structuren te vormen. Deze ontdekking kan belangrijke ge volgen hebben voor bet begrip van de vorming en 'ontwikkeling van be paalde soorten kanker, zei bijDeze eigenschap van kankercellen in vi tro is nog niet eerder waargenomen. De cellen vormen „ware orgaantjes, soorten kanker die zidh in bet cul tuurmilieu ontwikkelen". Na vier dagen konden gezwellen van 3 tot 4 millimeter worden waargenomen. Dit gebeurde in een culture die in beweging word gehouden, zodat de cellen elkaar konden ontmoeten. Van de aard van de aantrekkende kracht tussen deze kankercellen is tot nog toe niets beleend. Normale cellen bleken in dezelfde weefsel kweek niet samen te klonteren. later eveneens in het Schclphoekeat gepleegd, werd van B. veroordeeld tot een boete van f 250,- subsidiair 50 dagen hechtenis en een voorwaar delijke hechtenis van twee weken jnct een proeftijd van twee jaar. De uitspraak van de kantonrechter mr. A. Berkhout, was conform de eis van de officier van justitie, mr. J. Andreae. In deze zaak traden als ge tuigen op de benadeelde pachters van de visrechten, J. S. en W. K. S. uit Zierikzee en als getuige-deskun- dige de opziener der visserij P. H., eveneens uit Zierikzee. In zijn requisitoir stelde de offi cier onder meer dat wat betreft de schending van de visrechten van derden deze zomer van een algemeen heersend euvel kon worden gespro ken. In dit „euvel" was ook meege speeld door de visser A. S. uit Co- lij nsplaat. Hij werd wegens het vis sen op een perceel van „De Ham men" te Westerschouwen, een per ceel waarvan zijn Zierikzeese collega J. S. rechthebbende is. veroordeeld tot een boete van f 200,- subsidiair 40 dagen hechtenis. De kantonrech ter vond in deze zaak (nog) geen aanleiding voor een voorwaardelijke hechtenis. De eis van de officier was f 250,- subs. 50 dagen en twee we ken voorwaardelijk. S. was ook aktief geweest met varen (vissen?) in het Schelphoekgat. In zijn requisitoir noemde de offi cier deze wél verschenen Colijns- plaats visser zoveel als „de schrik van de Zeeuwse wateren". Dat S. met zijn „stropersschip" in „besmet gebied" had gevaren, achtte mr. An dreae bewijs genoeg. Hij vorderde dan ook een boete van f 150,- subs 30 dagen, maar de kantonrechter achtte het wettig en overtuigend be wijs van deze Schelphoek-manoeu- vre niet geleverd, zodat S. - die na drukkelijk had ontkend schuldig te zijn- werd vrijgesproken. „GfitOOO/i" Altijd als kerstmis nadert, ben ik kapot van de „eetadvertenties", want de pasteitjes en de likeurtjes, de zoutjes zo en de zoetjes zus, in in geblikte rariteiten, de reerug en de kalkoen kunnen een mens alleen maar misselijk maken, als hij be denkt hoe het kerstgebeuren door dit alles wordt overspoeld. Het is een aan de ziel knagende ellende met dat eten. We vinden hel alle maal wel fijn zo en lekker (is het ook), maar een groot deel van de mensheid zit onzalig aan onsmake lijke maiskoeken te kluiven of neemt dat ellendig handje vol rijst per dag. En dan hier: „toe Ans neem nog een stukje" en „Ted wil je nog een pilsje?" Onze ellende is dat alle „Ansen" en Tedsgeen „nee" zeg gen en zouden ze het al doen, dan hielp het nog niets ook. We kunnen wel radikaal worden en dan zelf ook droog brood eten, maar er is geen sterveling mee ge holpen, want we zijn nu eenmaal onderdeel van de „happy few", dat deel van de wereldbevolking waar driekwart van alle voedsel is terecht gekomen. En mogen we er dan niet eens heel smakelijk van eten? Toe vallig zijn we nu eens een keer geen zedemeesters, maar „ergens" moet in ons achterhoofd toch iels blijven hangen van die wereldwijde proble matiek, waarvan we keihard realis tisch hebben „geproefd", toen we het (kerstmis 1944) ook met soep van bevroren aardappelen en suikerbie ten moesten doen. Dat was armoede, die correleerde met de armoede van Bethlehem, voordat de koningen kwamen, want noch de herders, noch (later) de koningen, zijn naar het praalhuis van Herodes geweest, maar het werd een tocht naar een stal, indrukwekkend eenvoudig, so ber en pretentieloos naar het uiter lijk. We bedoelen niets on-„stichte lijks" met dit stukje en nog minder iets stekeligs of vervelends, maar mischien is het toch goed er even aan te denken bij „het aanschuiven". Dal kan voor de jeugd ook nuttig zijn, want de pleziertjes - hoe gun nen ive die haar - zijn in deze da gen niet van de lucht en voordat het gewoonwordt, moet dan toch maar cens voorzichtig gezegd, dat het allemaal niet zo verschrikkelijk gewoon is. Laat dit tussen kaai en schip gevallen brokje paedagogie dan maar de dissonant zijn nu de feestdagen naderen. Het komt mis schien nog wel goed terecht. En dan wordt het nog tot harmonie. Wie weetEILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6