Zware lasten voor Zierikzee door restauratie van monumenten STAD EN EILAND „Flitsen" uit het buitenland Voor 30 jaar.... KERKDIENSTEN EERSTE KERSTDAG HET ZWAARD VAN PALERMO 7.IERIKZF.ESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 december 1964 Nr. 19707 ZIERIKZEE, 23-12. „De restau ratie van de monumenten is zover gevorderd, dat deze juwelen van vroegere bouwkunst, naar zich nu reeds laat aanzien, in de komende jaren, in oude luister zullen zjjn her rezen. Dit zal ongel wij leid de aan trekkelijkheid van Zierikzee als mo- numentenstad in sterke mate verho gen. Niettemin zal bij de voortgaan de restauraties en het aanvangen van eventueel andere restauratie-objec ten als het ware op een goudschaal tje het nut moeten worden afgewo gen tegen het offer". Aldus de bij de gemeentebegroting 1965 behorende Memorie van Toelichting. De restauratie van de Zuidhaven poort zal naar de thans bekende ge gevens een bedrag van f 734.000,- vergen. Hiervan is f 732.000,- sub sidiabel tegen 90 procent, zodat het gemeentelijk aandeel in de kosten zal bedragen f 73.200,- f 2.000,- (niet subsidiabel) is f 75.200,-. Van laatstgenoemd bedrag is to t dus ver in de gemeentebegrotingen ver werkt f 45.200,-, zodat in 1965 nog maals f 30.000,- ten laste van de ge meente blijft. Voor de Noordhavenpoort is het aanvangskrediet van f 150.000,- (waarin een subsidie van 90 procent is verleend) verhoogd moeten wor den met f 923.600,- tot f 1.073.610,-. In de verhoging is nog geen algehele subsidietoezegging ontvangen. Tot en met 1964 is voor restauratie van de voorgevel van het stadhuis in de gemeentebegrotingen rekening gehouden met een restauratiebedrag van f 268.500,-, waarin 45 procent subsidie wordt verkregen (40 procent Nobelpoart: geen geld voor restauratie FINANCIËN EN ECONOMIE Uitkeringen bij dodelijke ongevallen zijn stijgende UTRECHT, 23-12. De levensverze keringmaatschappijen hebben in de eerste drie kwartalen van dit jaar f 296,3 miljoen uitbetaald wegens overlijden van verzekerden, het be reiken van de einddatum van polis sen en aan periodieke uitkeringen. Dit was f 21 miljoen of 8 procent meer dan in de eerste negen maan den van 1963. Vooral de uitkeringen wegens overlijden door een ongeval geven een sterke stijging te zien. Zij bedroegen in de genoemde periode f 8,2 miljoen, tegen f 8,1 miljoen ge durende het gehele jaar 1963. Dit. betekent dat gemiddeld per verze kerde die dodelijk verongelukte f 11.325,werd uitgekeerd, terwijl Sport met weekeinde (Slot Sportspiegcl) VOETBAL K.N.V.B. Daar de za terdagvoetballers in verband met de feestdagen deze week vrijaf hebben staat onsijs en weder dienende, een klein maar interessant programma van de zondagvoetballers te wach ten. In de 4e klas G gaat Zierikzee op het sportpark Bannink de strijd aanbinden tegen RKFC, waar te Bergen op Zoom met 4-2 van werd gewonnen. Hopelijk hebben de enige weken rust Zierikzee geen kwaad gedaan ivaardoor het er redelijker wijs in moet kunnen slagen de punt jes thuis te houden. Toch zullen de rood-zwarten er goed aan doen RK FC niet te onderschatten, daar zij met hun sterk verdedigend spel, waarmee zij vorig seizoen Zierikzee met 1-0 klopte en onlangs Burgh in eigen huis nog de das omdeden, vaak tot verrassingen in staat zijn. Burgh gaat op bezoek bij S.C. Gastel, waar thuis met 4-1 van werd verloren. Of de groen-witten er in zullen sla gen voor deze nederlaag revanche te nemen, menen wij te moeten be twijfelen daar de thuisclub nog al tijd een kans heeft om Zierikzee ernstig te gaan belagen in de strijd om de titel. Halsteren is zeker niet bij voorbaat kansloos bij het bezoek aan Nw. Borgvliet, terwijl DIVO voor eigen publiek met goede winst kansen start tegen Vosmeer. NVS, dat de puntjes best kan gebruiken, zal zich terdege moeten inspannen om het bezoekende Oude Molen van de winst af te houden. Kruisland en De Schutters zullen op het terrein van eerstgenoemde elkaar niet veel ontlopen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B zien wij weer weinig perspektief voor Zon- nemaire in de thuiswedstrijd tegen Kruiningen. De Zierikzee-reserves hebben geen gemakkelijke opgaaf bij het bezoek aan Patrijzen. Als er flink door het gehele elftal ivordt aangepakt moet het toch mogelijk zijn beslag op de inzet te leggen. Renesse gaat op bezoek bij Robur waar, als de tegenpartij niet te veel wordt onderschat, beslag op de punt jes kan worden gelegd. Hansweertse Boys zal in eigen omgeving wel niet veel moeite hebben om Kwadendam- me van het lijf te houden. In de 2e klas C staat de belangrijke wedstrijd tussen de reserves van Burgh en Renesse, op het terrein van eerstge noemde, op het programma. Veel zullen beide teams in deze wedstrijd elkaar niet ontlopen. Zou Renesse II er in slagen ook deze wedstrijd in winst om te zetten dan zal de kam pioenstitel hen moeilijk meer kun nen ontgaan. Tenslotte gaat SVO- WK, ondanks het feit dat hun elftal veel aan kracht blijkt te hebben in geboet, met goede winstkansen op bezoek bij hekkesluiter Zonnemaire II. dit gemiddelde vorig jaar f 9.270, bedroeg. Zo deelt de voorlichtings commissie uit het levensverzekering- bedrijf mede. Niet alleen het bedrag van de uit keringen, maar ook het aantal ver zekerden dat door een ongeval om het leven kwam, vertoonde een stij ging. In de periode januari t/m sep tember 1963 bedroeg het 621, in de zelfde periode van dit jaar echter 724. Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op verzekerden van 1000 gulden en hoger en rent everzekerin gen. Door andere oorzaken overleden in de eerste drie kwartalen van dit jaar 9.470 verzekerden, waardoor de le vensverzekeringmaatschappijen aan uitkeringen f 68,7 miljoen verschul digd werden. ZIERIKZEE Kerstconcert in Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Onder grote belangstelling vond in de hal van het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis dinsdagavond een klein vokaal concert plaats door de Zie- rikzeese Oratorium Vereniging, met medewerking van de meisjes van de zangklassen der muziekschool. Een grote moeilijikJheid was het plotseling door ziekte uitvallen van de dirigent, de heer Jac. M. Luike naar. Met gezamenlijke krachtsin spanning is het evenwel toch gelukt het concert tot een goed einde te brengen. Eén der leden, mevr. J. Bij de Vaate-Eckhardt, leidde het koor, terwijl mevr. M. Odhtman-Mo'eilijiker in korte tijd zich voorbereidde op de pianobegeleiding van deze door zieken en patiënten altijd zo ge waardeerde uitvoering, waarin dit maal een 'kantate was opgenomen. Vele belangstellenden in de hal be luisterden het geslaagde program ma. Onder hen bevonden zich de voorzitter en de secretaris van het ziekenhuisbestuur, mr. F. Th. Dijok- meester en de heer H. Uijl. Een dankbare adjunct-directrice, zuster Kuyper, dankte na afloop de exe cutanten voor het gebod'ene, dat zeer in de smaak was gevallen. In de hal stond een fraai verlichte kerstboom opgesteld. HAAMSTEDE 8randweer redt schuur Het zeer snel ingrijpen der Haam- steedse brandweer heeft dinsdag avond de land'bouwsohuur van de heer P. M. v. d. Berge aan de Bou- mansweg voor de ondergang be hoed. Omstreeks 20.55 'bra'k de brand uit en in tijd van enige minuten reed de nevelbluseen'heid al van het vertrekstation weg en 'in 10 minuten waren de reeds door het dak slaande vlammen gedoofd. De eveneens ge waarschuwde hogedrukspuit uit Re nesse behoefde geen dienst meer te doen. De brand tastte lalleen een houten tussensohot in de schuur aan en verwoestte wat dakbedekking, terwijl eveneens wat pakken stro en hooi in vlammen opgingen. De oorzaak moet gezocht worden in kortsluiting in dc op het schot aangebrachte schakelkast van het liChtnet. De gehele installatie kwam met een knal stroomloos le staan, waarop de eigenaar de brand ont dekte. De brand had met de felle oostenwind een grote omvang kun nen krijgen. van het rijk -r 5 procent van de provincie Zeeland). Dit krediet is verhoogd moeten worden met f 105.500,-, waarvan 55 procent of f 58.025.- op de begroting 1965 drukt. Over de verschillende begrotings jaren verdeeld bedraagt het gemeen telijk aandeel in de onderhavige res tauraties totaal f 563.261. Bij de subjectieve correcties van de uitkeringen uit het gemeente fonds die aan deze gemeente zijn toekend vóór de inwerkingtreding van de financiële verhoudingswet 1960 is met voornoemde bedragen nimmer rekening gehouden. Dit kon ook moeilijk daar met bedoelde res tauraties grotendeels eerst werd aan gevangen onder de werking van de financiële verhoudingswet 1960. Dit nu houdt in, dat in de thans nog bestaande „garantie-uitkering" voor kapitaalslasten van genoemd bedrag ten laste van de gemeente blijvend deel ad f 563.261,- niemen dal is begrepen. De „garantie-uitke ring is in het verleden voor andere doeleinden geobjectiveerd. Daarom cok verwachten het college van de z.g. verfijningsregeling van de alge mene uitkering voor de monumenten voor de gemeente bijzonder weinig heil. De verfijningen worden immers weer gekort op de garantie-uitke ring. Onder deze omstandigheden kan moeilijk de restauratie van andere objecten ter hand worden genomen. Gedacht wordt hierbü aan: a. stadhuis, gedeelte tussen de to ren en de nieuwe secretarie appartementen, de raadzaal en de benedengang; b. de Nobelpoorl; c. het Blauwe Bolwerk; d. dc korenmolen „De Haas"; e. gemeentelijke bijdragen aan par ticulieren bij monumentenrestau raties. Het college hoopt, dat in de finan ciële nood waarin de gemeente mede door de rijkdom aan monumenten is komen te verkeren, op enigerlei wijze uitkomst kan en zal worden geboden. De voorlopige monumentenlijst heeft in het. afgelopen jaar nuttig gewerkt. Het college van b. en w. hoopt, dat ook in de toekomst mede door de totstandkoming van deze lijst veel van het oude schoon kan worden behouden. Hierover vindt in voorkomende gevallen een goed wer kend intensief contact plaats met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg OOSTERLAND Kerstviering bejaardensociëteit Er bestond dinsdagmiddag goede belangstelling voor de 'kerstf eest vie ring van de bejaardensociëteit in het herv. verenigingsgebouw. De leiding berustte bij ds. H. J. Groenewegen jr. Aanwezig waren behalve vele be jaarden, het gehele damescomité. Nadat gezongen was Ps. 72 1 en 6, ging de predikant voor in gebed, en las hierna voor Jesaja 8 9-16, waarover'hij 'de 'kerstmeditatie hield. Na het zingen van Gez. 25 1 en 2 dëklameerden de dames mevr. Stout- jesdij'k-van 't Hoff en mej. A. E. Boot kerstgedichten, resp. „De stal" en „Kerstmysterie". In de eerste pauze werd thee met gebak geser veerd, waarna allen „Stille Nacht" zongen. De heer A. Stoutjesdijk bracht het kerstgedicht „Ga mee naar Bethlehemu", dat met aandacht werd gevoligd. Nadat Gez. 18 was ge zongen las mevr. Niikerk-van dei- Haven een verhaal over „De herdérs in Bethlehems velden", dat eyenals het vrije kerstverhaal „Het donkere huis", gebracht door mevr. Hoekman -Jumelet, met aandacht werd ge volgd. In de tweede pauze werden de aanwezigen op melk getrakteerd. Verder deklameerde zuster Compag- ne nog een kerstgedicht. Tot slot las mevr. Nikerk „Het kerstwonder", waarna al'len staande de bekende Engelenzang ten gehore brachten. De orgelbegeleiding was in handen van mevr. Stoutjesdij'k-Borst. Ds. Groe newegen eindigde ten 'slotte deze ge slaagde feestmiddag met dankgebed. De heer W. Kloote, één der trouwe bezoekers, was ongetwijfeld de tolk van alle aanwezigen toen hij een woord van oprechte dank bracht voor al het genotene. Ook de heer C. Bolle, kortgeleden uit het ziekenhuis ontslagen, sprak een dankwoord. President Milkoyan van de Sow- jet-Unie, die maandag voor een on officieel bezoek in de Finse .hoofd stad was gearriveerd, is woensdag morgen weer naar Moskou vertrok ken. SAIGON. Phan Khac Soe, het Zuidvietnumese staatshoofd, heeft negen generaals ontslagen. Hij heeft het bevel ondertekend, waar door de generaals, onder wie luite nant-generaal Doeong van Minh, tot aftreden worden gedwongen. DAMASCUS. De Syrische rege ring heeft besloten tot „nationalisa tie" van de oliebronnen en de mine rale reserves van het land waarvan de exploitatie aan geen enkele bui tenlandse maatschappij kan worden opgedragen, zo heeft radio Damas cus bekendgemaakt. Dit besluit is door de Syrische ministerraad ge nomen. TRIER. Zowel aan de Duitse als aan de Luxemburgse kant van de gekanaliseerde Moezel tussen Gre- venmacher en Remich hebben zich de afgelopen dagen ernstige aard verschuivingen voorgedaan. Op de Luxemburgse oever is de daarlangs aangelegde nieuwe verkeersweg over een afstand van driehonderd meter weggeslagen. MUNCHEN. Tijdens graafwerk zaamheden in een grindhoeve in Beieren is een meer dan 3.000 jaar oude urn gevonden, waarin zich nog beenderen en een metalen sier speld bevonden. DJAKARTA. President Soekarno heeft in een rede voor studenten van de Gadjah-mada universiteit ge zegd dat de Indonesische guerilla- strijders Maleisië binnengaan om dat Indonesië de Maleisische soeve reiniteit niet erkent. TEL AVIV. Twee gewapende in filtranten uit Jordanië zijn door een Israëlische patrouille in het zuiden van de Negeb-woestijn dood geschoten. Bij een der lijken werd een Tsjechisch wapen en munitie gevonden. NEW YORK. De New York Times meent te weten, dat de regering van Laos in het geheim toegestemd heeft in een verscherping van de aanval len op communistische aanvoerwe- gen in Laos door Amerikaanse vliegtuigen. EUREKA. In het noorden van Californië hebben zich ernstige overstromingen voorgedaan. In het gebied van de Humboltbaai heeft men ruim 2000 mensen moeten eva cueren. In het dal van de rivier de Eel zijn 1350 mensen dakloos ge worden. BONN. De Westduitse raketspe cialist dr. Wolfgang Pilz heeft te genover een Westduits blad, ook namens zijn in Egypte werkende collega's gezegd, dat zij naar huis terug willen keren als de Westduitse regering hun persoonlijke veiligheid kan gai-anderen. NEW YORK. De V.N. hebben 1000 vluchtelingen uit Roeanda per vliegtuig uit de Kongolese provincie Kivoe naar West-Tanganjika laten overbrengen. Er zullen nog 1000 volgen. De vluchtelingen uit Roean da werden in Kivoe door de rebel len lastig gevallen. TUBINGEN. Twee voormalige S.S.-bewalcers zijn na een proces van zes weken, in Tübingen veroor deeld wegens medeplichtigheid aan massamoord in het concentratie kamp Stutthof bij Danzig. VILLA HERMOSA. De machinist van een goederentrein die te Villa Hermosa in Mexico van achteren op een personentrein inreed, als gevolg waarvan 42 mensen om het leven kwamen, wordt beschuldigd van misdadige onachtzaamheid. Volgens de autoriteiten heeft hij' zitten sla pen. JOHNSON CITY. President John son heeft de plannen voor de ont wikkeling van 's werelds grootste transportvliegtuig voor het vervoer van troepen en materiaal naar plaatsen waar moeilijkheden zijn, goedgekeurd. Het toestel zal 600 personen kunnen bevatten. SAN DIEGO, (Californië, V.S.) In een groot gedeelte van Zuid-Cali- fornië is een aardschok gevoeld. LONDEN. De bestuurder van een dieseltrein is achter zijn bedienings paneel doodgebleven terwijl het voertuig met de nietsvermoedende passagiers op volle snelheid voort- raasde. Gelukkig was een stoker in staat de besturing over te nemen. Hij bracht de trein veilig het station van Carlisle, in noord-Engeland, binnen. KERKNIEUWS Samenwerking tussen katholieken en protestanten UTRECHT. 23-12. „Alleen wan neer wij katholieken en protestan ten gemeenschappelijk proberen al les weg te nemen en op te ruimen wat het uitzicht op het wezen van de eigen kerk belemmert, zal voor de christelijke kerken de advent aanbreken, de tijd van verwachting dat de Heer zelf ons te hulp zal ko men om ons te verlossen uit de on macht om gestalte te geven aan de kerk die Iiy wil". Zo besloot mgr. W. M. Beckers, de bisschop van 's-Hertogenbosch, een toespraak welke hij hield op de volkskerstzangbijeenkomst woens dagavond in de Utrechtse Margriet- hal, die door duizenden Utrechters en inwoners van omliggende ge meenten werd bijgewoond. Mgr. Beckers zei, dat Kerstmis veel mensen als herinnering aan Gods intrede in deze wereld weinig of niets zegt. Dat geldt ook voor de genen die verlangen naar een waar achtig christelijk kerstfeest en die - door de romantiek en de feestelijk heid heenkijkend - het scherpe ver wijt plaatsen dat er in Kerstmis van nu nauwelijks getuigenis is terug te vinden, dat de kerstviering, mede door de schuld van de christenheid, is uitgehold en een onwaarachtigheid geworden is. Maar kunnen wij ons schoonwas sen met in onze oren de tekst: „Gij kunt de Vader niet liefhebben als ge uw naaste niet liefhebt", aldus mgr. Beckers; er is honger in de wereld, maar weten wij wat dat zeggen wil als bij ons na de kerst de vuilnis bakken naast de straat uitpuilen van weggedaan voedsel? Er is twee dracht, rassenwaan, rebellie, de vrede is gewapend tot de tanden. In de kerstnacht, aldus de bisschop, klopt Christus aan de deur in dui zenderlei gestalten van mensen die liefde vragen en liefde brengen en Nieuwe schouwburg in Middelburg MIDDELBURG, 23-12. Staatssecre- taris van de Laar (O. K. en W.) zal vrijdagavond 22 januari de nieuwe schouwburg in Middelburg openen. Het Nieuw Rotterdams Toneel wijdt het gebouw in met een opvoering van de mu9icai „Kiss me Kate". De nieuwe sdhouwburg, die is ver rezen op de plaats van zijn voorgan ger, 'heeft 500 zitplaatsen en «biedt de mogelijkheid alle stukken van het toneelrepertoire, ba'llet, opera én operette ten tonele te voeren. Voorts kunnen er congressen en vergade ringen worden gehouden. Bij de schouwburg behoort een restaurant met terras. De schouwburg is ont worpen door de Middelburgse archi tect P. Götzen, de bouwkosten heb ben twee miljoen bedragen. Rijk en provincie 'hebben een belangrijke subsidie a fonds perdu toegekend. bij dit alles bestaat er tussen katho lieken en protestanten geen onder scheid. ZIERIKZEE. De winter is zeer zoel. Een stadgenoot toonde ter re- daktie een meikever. De decem bermaand ivas de warmste sinds 1849. KERKWERVE. Aan de los- en laadplaats Flaauwers werd in hei afgelopen jaar gewogen en verladen 6051290 kg. goederen en 29 stuks hoornvee. NOORDWELLE. Het kerstconcert in dc kerk zal worden verzorgd door de heer E. van Bergen (orgel) en R. Spalter (viool). NIEUWER KERK. De chr. meisjes vereniging ..Dorcas" vervaardigde 84 kledingstukken, die over 50 gezinnen werden verdeeld. ZIERIKZEE. Op de jaarlijkse Kweekschoolavond voerden de leer lingen een aardige revue op, die in januari nog eens zal worden her haald. ZIERIKZEE. Het aantal inwoners bedraagt thans 6902 personen (3376 vr. en 3526 m.). ZIERIKZEE. Het toneelgezelschap „De Jonge Spelers" heeft Herman Heijermans ,.De opgaande zon" in studie genomen. HAAMSTEDE. In 1934 steeg het aantal in- en uitgaande luchtreizi gers op het vliegveld Haamstede lot 6968. SCHUDDEBEURS. De M.C. Spar ta organiseerde in zaal Cannoo zg. honge trainers-wedstrijden. N1EUWERKERK. Aan de heer W. is gegund het werk aan de nieuxve verkeersweg naar Westenschouwen voor een bedrag van f 52.875. KERKWERVE. De heer E. - ge boortig van hier - werd bevorderd tot inspekteur van de dienst voor weg en werken bij de Delispoorweg- mij. (Sumatra's oostkust). BROUWERSHAVEN. Voor het Nutsdepartement sprak ds. G. West- mijse le Rotterdam over het onder werp „De stille genieting". BURGH. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der S.D.A.P. hield de plaatselijke afdeling een bijeen komst in zaal van der Moer. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepar tement sprak de bekende oorlogs- journalist en publicist dr. L. H. Grondijs. Ned. Herv. Kerk Zierikzee; Grote Kerk: 10 uur ds. Lam (medewerking kerkkoor). Gast- huiskerk: 10 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld, 6 uur kerstfeest zondagsschool. Serooskerkt: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. 6.30 uur kerstdienst zondagsschool. Haam stede: 9.30 uur ds. Roodenburg, 7 uur ds. Don. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Nocrdwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 11 uur ds. Roo denburg, 6 uur kerstdienst zondags school. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort, 4 uur kinderkerstfeest. Zonne maire: 10 uur ds. Huijser (gez.dienst) 6 uur kerstfeest zondagsschool. NoGrdgouwe 11 uur ds. Kelling, 4.30 uur kerstfeest zondagsschool. Drei- schor: 9.30 uur ds. Kelling (mede werking kerkkoor7 uur kinder kerstfeest. Ouwerkerk: 11 uur ds. Vellekoop, 6 uur kerstfeest. Nieu- werkerk: 9.30 uur ds. Vellekoop. Oosterland: 10 uur ds. Groenewegen, 6.30 uur kerstzangdienst. Sirjans- land: 10 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur ds. Duvekot, Brielle, 4.30 uur zangdienst (ds. Groenewegen). Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur cand. H. Mudde, Utrecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Nawijn. Haamslede: 10 en 3 uur ds. Hoog- steen. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwer- kerk: 10.30 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur dr. Becker, 3 uur ds. Nawijn. Bruinisse: 11 en 5 uur ds. Scholing. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Westerink, 6 uur leesdienst. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. Karens. Gereformeerde Gem. in Nederland Zierikzee: 10 en 2.30 uur de heer J. Pannekoek, Gouda. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 en 2 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Hcils Zierikzee: 6 uur vroegdienst, 10.30 uur kerstwijdingsdienst, 7.30 uur kerstzangdienst. Tweede Kerstdag: 6.30 uur openbaar familie kerstfeest. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 5.30 uur nachtmis (2), 7.30 uur H. Mis (2), 10 uur Hoogmis; 's avonds om 7 uur: lof. Haamstede: 's nachts om 12 uur: nachtmis; 's morgens om 10 uur: H. Mis. Tweede Kerstdag. Zierikzee: 7.30 en 10 uur H. Mis. Haamslede: 10 uur H. Mis. 11. „Ge moet u niet teveel zorgen maken over mijn zwaardschede, vriend Aram", verzekerde de dichter luchthartig, terwijl zij verder reden. „Die bezorgt mij vanzelf een hertogdom. Daar behoeven wij ons in het geheel niet druk om te maken". „Op het ogenblik maak ik me dan ook zorgen om het weer", zei de avonturier, do lucht argwanend afturend. Zware wolken pakten zich samen. „Wij kunnen beter doorrijden, Palermo. Er komt onweer!" Zij zetten hun paarden aan tot: groter spoed. Maar het duurde toch nog verschei dene uren eer zij in de verte een herberg ontwaarden. Reeds striemde hagel neer over het veld. Haastig zochten zij beschut ting in de taveerne. „Kunt ge een paar eerlijke lieden vannacht herbergen, ook al kunnen zij niet veel betalen, heer waard?" vroeg de avonturier hoffelijk. „Wij zijn op onze laatste penningen aangewezen, maar ge zult niet veel last van ons hebben en wij nemen een kleine slaapruimtc voor lief". „Dit is een huis met een heel goede naam", zei de waard zuinig. „Maar ik heb een hart, heren. Treedt binnen!" „Schonk mij een glas goede wijn, brave man", verklaarde Palermo, terwijl hij zich op een bank liet neervallen. Klaarblijkelijk was Arams uiteenzetting over de stand van hun geldmiddelen niet tot de dichter door gedrongen. Maar de waard wist beter en vergenoegde zich ermee hem een zurige landwijn in le schenken. „Drink mee, Aram".... drong Palermo aan. Doch de avonturier antwoordde niet. Hij staarde opmerkzaam naar de krijger die thans in de deuropening was versche nen en hen dreigend opnam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5