vrede van De de vrees K oud weet* 10 °/o korting DEURLOO De woningvoorraad zal ook in 1965 nog verder toenemen Snelle vlucht om kind te redden 50. aarde (Fr.) 52. bekende voetbalclub 53. schele 55. het lozen 58. familielid 59. raken 62. pond sterling (afk.) 63. vorm van dazen 65. vrees 67. eiland in de Midd. Zee 68. gevangenis 69. dopheide 70. ketting zonder einde 71. metalen ringetje Van boven naar beneden: 1. strak 2. Engelse adellijke titel 3. leeftijd (Eng.) 4. soort 5. luizenei 6. keer 7. dappere 8. Frans lidwoord 9. wijsje 10. familielid 15. meisjesnaam 17. denk na 19. kerstartikel 21. drank 23. sierplant 25. schone verleidsters 27. volgens de nonnen 30. keurtroep 31. ooievaar 33. drank 34. oosterse jongensnaam 36. ter attentie van (afk.) 37. geheel de uwe 44. bergnimfen 45. gasten 47. neerslag 48. aanneming 51. ondiepte in zee 53. vorm van lonken 54. oogziekte 56. bovenaards wezen 57. soort inetaal 60. Europese vulkaan 61. Amerikaanse boerderij 64. vervoeronderneming 66. het Heilige Roomse rijk (afk.) Van links naar rechts: 2. kloosterzuster 6. bijnaam van Amsterdam 11. langzame 12. eerste vrouw 13. schande 14. interest 16. boom 18. krantenjongen 20. klepperen 22. in orde 24. personen 26. uitstraler 28. koor 29. jullie 32. nakomelingschap 33, wat de sterren betreft 35. 2'ente 38. rang in het leger (afk.) 39. stofmaat 40. in plaats van (afk.) 41. deel van de dag (afk.) 42. kindergroet 43. soort kunsthars 46. vorm van ervaren 49. vreemde munt VENSTER op alle wolten dekens neem een goed besluit, en koop nuf is voordeliger BLIK DOOK kleintjes het OinnenJjQtxd IJMUIDEN. De directie van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. heeft bekend gemaakt „dat oriënterend overleg" gaande is met de vakorganisaties in de metaalindustrie, teneinde de mo gelijkheid te onderzoeken van een eigen C.A.O. AMSTERDAM. De omzet van de Nederlandse scheepsbouw maakte in 1963 bijna 10 pet. uit van die van de gehele Nederlandse metaalindus trie. Van de omzet (f 1,2 mrd.) werd 35 pet. geëxporteerd. De Nederlandse scheepsbouw, die rechtstreeks werk biedt aan ruim 50.000 personen, ver sohaft via de omvangrijke toeleve ring een veel grotere werkgelegen heid. UTRECHT. De 75-jarige weduwe J. W. Busbroek-Vermeulen uit Utrecht is bij een gecompliceerd on geval* vlak bij haar woning in de Domstad om 'het leven gekomen. HILVERSUM. De Vereniging voor Christelijk Mulo, welke in Hilver sum haar jaarvergadering houdt heeft in een resolutie haar bijzonde re verontrusting uitgesproken over de trage voortgang van de voorzie ningen voor het Ulo. HEERLEN. In de ondergrondse werken van de Oranje Nassau-mijn 1 in Heelden is de 23-jarige mijn werker H. Erven uit Heerlen ver ongelukt. De man is dodelijk getrof fen door vallend gesteente. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de wijziging van de Kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen aanvaard onder aantekening dat de fracties van de P.v.d.A. en de P.S.P. geacht werden te 'hebben tegenge stemd. DEN HAAG. De laatste twee DC 3-wliegtuigen van de K.L.M. zijn ver kocht aan Indonesië en zijn 23 de cember van Schiphol voor een zeven dagen dui-er.de a f lever i n'gs vlu c h t naar Djakarta vertrokken. APPINGEDAM. De 72-jarige heer E. Rozema, architect te Tjamsweer bij Appingedam, is bij een wande ling door een fietser aangereden en in bewusteloze toestand overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen, waar ernstig 'hersenletsel werd geconstateerd. Ondanks ope ratief ingrijpen is hij aan de gevol gen van het ongeval overleden. ROTTERDAM. De 62-jarige P.T.T. besteller W. J. A. Dindemberg uit Rotterdam is, toen hij op 'de Kra- lingseweg met zijn fiets links af wilde slaan, om een 'inrit in te rij den, aangereden door een juist pas serende motorfiets. De man is over leden. MEGEN. Op de noord-zuidverbm- diing te Megen (N.B.) 'is een ongeluk gebeurd dat aan de 15-jarige Mientje van de Camp uit Megen het leven heeft gekost. AMSTERDAM. Het 'gevecht cm het behoud van de levens van de 13-ja- rige Mieke en de 11-jarige Frank B. die maandag door hun moeder ver giftigd' werden lijkt in het voordeel van de artsen beslist te worden. In 'het Onze Lieve Vrouwögastlhliis te Amsterdam waar de kinderen zijn opgenomen was men optimistisch ge stemd over de afloop van ti:e strijd. DEN HAAG. Met de Seh. 102 van de Scheveniogse rederij Jac. Vrolijk is woensdag een uit ongeveer tien personen bestaand gezelschap naar het R.E.M.-eiland vertrokken voor een 'inspectie van de verzegeling van die zenders. ROTTERDAM. In Rotterdam werd de 65-jarige heer P. Sparreboom, zonder beroep, onwel in een perso nenauto, die hij bestuurde tijdens een rijexamen op de Oost Sidehnge. Bij aankomst in 'het Dijkziigtz'ieken- huis bleek 'de man te zijn overleden. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bern- hard en een dertigtal van zijn rela ties uit binnenland en buitenland hebben op de terreinen van Het Loo 'bij Apeldoorn een jacht gehouden op groter wild, zoals wilde zwijnen en herten. De jacht duurd'e de 'hele dag. HET WERELD Begroting 1965 Zierikzee Maar als de Amerikaanse kern bommen dan op Chinese steden val len, wat moet dan de Sowjet-Unie? Met de armen over elkaar toezien kan niet, ook al zou de verstandhou ding met de Chinese volksrepubliek dan nog veel slechter zijn geworden dan hij dit jaar is geweest. Tenslotte is het ook een buur die onder de voet wordt gelopen, waardoor Mos kou opeens langs een heel lange oostgrens niet een militair betrekke lijk zwakke onaangename mededin ger in het communistische kamp krijgt, maar een regelrechte ideolo gische tegenstander die bovendien in strijdkracht voor de sowjets niet on derdoet. En dan nog: kan wie zich de voorhoede voelt van de commu nistische wereldrevolutie gedogen van ruim f 2.800.000,-, terwijl in 1964 nog venvacht wordt totaal f 435.000,- aan goedgekeuringen. Op 1 december was in uitvoering voor een bedrag van meer dan 1" 4.500.000,- (de ge meentelijke monumenten niet mede- gerekend). Voor een bedrag van meer dan f 5.000.000,- zijn nog aan vragen ingediend. Bejaardencentrum Met de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Am sterdam en de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen" is overeenstem ming bereikt over de statuten van een op te richten stichting voor de bouw van een bejaardencentrum. Nu de stichtingsacte is gepasseerd kun nen activiteiten om tot realisering van een bejaaixiencenlrum met wo ningen te komen, worden verwacht. Be uitbreidingsplannen In 1964 werden door stedebouw- kundige maatregelen vastgesteld voor de uitbreidingsplannen Malta II en Kaaskenswater. De exploitatie voor deze gebieden zal binnenkort ter vaststelling worden aangeboden, evenals een wijziging van de exploi tatie voor het restant van Malta I. In het komende begi'otingsjaar kan voorts worden venvacht dat ter be oordeling en vaststelling zal worden voorgelegd een uitbreidingsplan voor het gebied ten westen van de stads wallen. Wijzigingen voor de uitbrei dingsplannen voor de industrieter reinen worden overwogen. Nu op het saneringsplan de goed keuring van G.S. is verkregen zullen in het komende begrotingsjaar nog vele aankoopbesluiten de raad die nen te passeren. Het college zal een meer gerichte politiek daarvoor gaan voeren. Zodra mogelijk hoopt het college ook voor dit gebied een ex ploitatie-opzet aan de raad voor te leggen, na vaststelling waarvan ge tracht zal worden in de kosten van het saneringsolan een zo hoog mo gelijke bijdrage van het rijk te ver wei-ven. Plannen om met woning bouw in het te saneren gebied te be ginnen hoopt het college eveneens lot ontwikkeling te kunnen brengen. Woonruimte Onder 't (hoofd volkshuisvesting wordt verklaard, dat de woningvoor raad in 1964 behoorlijk is toegeno men en naar verwachting ook in 1965 nog verder zal toenemen. Naast de behoeften vcor de industrie bedraagt het aantal woningzoekenden nog 265, waarvan 65 aanvragen wegens ves tiging van elders, 63 aanvragen in verband met huwelük, 44 wegens be woning van krotten of byzonder slechte weningen, 19 wegens samen- wenen en 74 om andere redenen. Hieruit bin kt, dat een verdere toe name van de woningvoorraad nog steeds een eis van de eerste orde is en dat de huisvesting van de bevol king en de voorziening in de desbe treffende behoeften van zich vesti gende en uitbreidende industrieën een van de greotste zorgen blijft. Ingezonden mededeling Surinaamse landbouw in nood door regenval PARAMARIBO, 23-12. Uit (het dis- trict Nickeri'e in' Suriname komen alarmerende berichten over een noodtoestand in de rijstpolders, waar tengevolge van de zware regenval van d'e afgelopen ida'gen de nog niet binnengehaalde padi is gaan rotten. Door de felle droogte van enkele maanden -geleden werd later dan ge woonlijk geoogst. Premier Pengel en de minister van openbare werken en verkeer, J. Thijn, zullen zaterdag naar NiCkerie reizen om zich op ide hoogte te stel len vam de situatie aldaar. Latere 'berichten melden dat ook vee tengevolge van de regens is om gekomen op de stalweide in Niickerie waar het gras voor de dieren onder water kwam te staan, waardoor de 'koeien al een paar dagen zonder voedsel kwamen. SCHIPHOL, 23-12. In een wedloop met de dood heeft gezagvoerder H. J. Hij dam zijn K.L.M.-lijntoestel in record tijd van Monrovia naar Schip hol gejaagd. Hij had aan boord een jonge moeder met een baby van één jaar, die volgens het telegram uit Monrovia nog slechts kon worden gered door een onmiddellijke nier operatie voor de verwijdering van een tumor. Door de stoptijden op de vier tus senstations tot een minimum van een kwartier te beperken arriveerde het toestel met een voorsprong van één uur en twintig minuten op het normale tijdschema. Met de baby in haar armen repte de moeder, een Nederlandse vrouw, zich bij de aankomst op Schiphol als eerste de vliegtuigtrap af, waar een ambulancewagen gereed stond. Daar werd zij regelrecht in naar het aka- demisch ziekenhuis in Leiden gere den. ZIERIKZEE, 23-12. Het volgende is ontleend aan de r.ota, behorend bij de gemeentebegroting 1965, die - gelijk gemeld - op de jongste raads vergadering werd aangeboden. Eerst eind januari 1965 zal de begroting in behandeling komen, daar de le den voldoende tüd wensen zich de stof eigen te maken, hetgeen alleen het debat vruchtbaar kan maken. In 1964 zijn gereed gekomen de complexen van 40 etagewoningen aan de de Jongestraat en de 26 één gezinswoningen aan de Plevierstraat. Met de totstandkoming van deze wo ningen werd een belangrijke mijl paal bereikt voor de actieve woning bouwvereniging „Beter Wonen", die daardoor de 500 ste bij haar in be heer zijnde woning zag gerealiseerd. Een aanvang kon dit jaar worden gemaakt met de realisering van het bouwvolume voor 1963 (19) en 1964 (17) door de bouw van 36 etagewo ningen aan de Plevierstraat. Zoals reeds is medegedeeld - zo schrijft het college van b. en w. - werdt voor 1965 en de twee daarop volgende jaren getracht in samen werking met de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland, de provin ciale directie voor de Volkshuisves ting, de Nationale Woningraad en de Stichting Ratiobouw een bouw- strocm op gang te brengen. Hierdoor zullen in de genoemde jaren op het eiland in totaal 300 woningwetwo ningen kunnen verrijzen, waarvan 140 te Zierikzee. De activiteiten hiervoor zijn in volle gang en bie den naar het zich thans laat aanzien een goede kans van slagen. Over de inbreng van deze bouwstroomwo- ningen in de woningbouwvereniging „Beter Wonen" zijn met het bestuur dier vereniging besprekingen ge veerd en verwacht wordt, dat ook zij de voor die inbreng nodige me dewerking zal verlenen. In de premieseetor is in 1964 een aanvang gemaakt met in totaal 13 premieweningen, waarvan er 7 be heren tot het eomple.v van 10 wo ningen aan de Boogaardstraat.(3 wo ningen zyn vrije sectorwoningen). Een gunstige omstandigheid is nog dat na de gereedkoming van de ove rige 6 premiewoningen andere woon ruimten voer toewijzing zullen vrij komen. Voor 16 woningen in de premiesector zijn aanvragen ingediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen. Door gebruikmaking van de Pre mieregeling Woningverbetering en -splitsing 1953 werd de woningvoor raad in 1964 met 6 vermeerderd. De vrije seetor In de vrije sector kwamen in 1964 2 woningen gereed, terwijl met 4 woningen en 3 bedrijfswoningen in deze sector een aanvang' werd ge maakt. Met nog 2 woningen zal naar het zich laat aanzien, nog in 1964 worden begonnen. 14 aanvragen van particulieren en complexen van 13 woningen in de vrije sector wachten neg op goedkeuring. De bouwactiviteiten in het alge meen ontwikkelen zich in deze ge meente gunstig. Vcor bouwwerken van f 2.000,- tot 1* 10.000,- werd door ons in 1964 rijksgoedkeuring verleend tot een to taal van f 120.000,-. Voor bedrijfsge bouwen (tot f 50.000,-) bedroeg het totaal f 59.000,-. Aan rijksgoedkeu ringen buiten onze bevoegdheids- kring (boven f 10.000,-) werd toe stemming verkregen tot een bedrag bouwen was troef in 1964 Be vrede is een broos bezit, dat de mensheid maar zelden lang on geschonden heeft kunnen bewaren. Steeds weer ontstond een oorlog om de een of andere reden. Een reden die vaak uitblonk door onbenullig heid. De befaamde strijd om Troje een paar duizend jaar geleden is er een klassiek voorbeeld van: die ont stond uiteindelijk omdat een voor de titel Miss Griekenland gepasseerde schoonheid haar verlies niet kon verkroppen Met de onzekerheid hoe oorlogen ontstonden heeft men zich lange tijd wel moeten verzoenen. Dat doet men nu niet meer. Immers: als nu een strijd zou ontbranden kan dat er licht een worden waarbij de padde stoelen van kernbommen oprijzen boven slagvelden en steden, boven een onbewoonbare wereld. Een beeld dat zo afschrikwekkend is dat nie mand er ook naar verlangtMaar dat is geen garantie, zoals de ge schiedenis leert: ook ongewenst ko men de oorlogen. De polemologie is een nieuwe we tenschap die onder meer er achter poogt te komen hoe nu precies een situatie ontstaat waarin strijd on vermijdelijk is. Wanneer men daar weet van krijgt, kan men nog tijdig een oorlog trachten te voorkomen waarvoor de kiemen zich haast on gemerkt ontioikkelen. Hoe zijn nu de vooruitzichten voor een kernoorlog? Niet groot. De twee enige machten die er een zouden kunnen voeren - de V.S. en de U.S S.R. zijn beide in staat uit te halen voor een slag terug naar hun even tuele aanvaller, die onmogelijk alle raketten van zijn tegenstander (on der de grond alleen met een voltref fer le raken en op zee haast hele maal niet) kan uitroeien. Geen van beide kan met zijn kernmacht daar om veel beginnen omdat ze weten dat het zelfmoord zou zijn. Gevaarlijker De Britse en Franse kernmachten, de tweede nog miniemer dan de eer ste, zijn juist doordat ze zoveel klei ner zijn, des te gevaarlijker. Dat Moskou en Washington zo trouw hartig één lijn trekken om te voor komen dat meer landen een atoom bom van henzelf gaan bouwen is niet omdat ze jaloers het aantal le den van hun exclusieve clubje zo klein mogelijk willen houden. Het gebruik van de Britse of de Franse bom zou licht tot een situatie kun nen voeren waarbij de twee echte kernmachten tegen hun zin ook be trokken raken. En er kan dan een sneeuwbaleffect ontstaan, dat niet af te remmen is. Vandaar ook de oprechte droefe nis, waarschijnlijk in Moskou net zo diep gevoeld als in Washington, dat Peking kennelijk met onnoemelijke opofferingen aan de voltooiing van een eigen kernwapen is gaan wer ken. Van Parijs en Londen kan men wel niet zeker weten maar toch vrij veilig aannemen dat ze wél heel erg in het nauw moeten zijn gekomen voor ze van hun „force de frappe"- tje gebruik maken, al was het maar omdat een represaille van het zelfde kaliber jegens hun kleine landen met-ter-daad een totale vernieling zou betekenen. Bovendien zou dit ge bruik voornamelijk defensief zijn, daar beide landen eigenlijk weinig eisen hebben op grondgebied of eigendommen van anderen en geen behoefte hebben in eventuele ge schillen anders op te treden dan via een organisatie als de Ver. Naties bijvoorbeeld. Hoewel een kwestie als Suez - onzaliger nagedachtenis - aantoont dat het ook wel eens anders kan gaan. Het gele gevaar Heel anders ligt het overigens met China. Niet alleen is dit land syste matisch uit de Verenigde Naties ge weerd, het heeft meer dan eens zijn verachting voor dit forum uitgespro ken dat toch al vrij wat keren con flicten heeft weten te beteugelen, zo niet bij te leggen. En China heeft wel degelijk zijn aanspraken, terwijl het bovendien de overtuiging schijnt toegedaan dat het door zijn grootte weing meer te duchten heeft dan dat er later een paar miljoen nijvere „blauwe mierenminder zullen zijn en die heeft Mao er zo veel dat hij ze desnoods zo niet liever wel wil missen Eén van die aanspraken is Formo sa. Het is helemaal niet denkbeeldig dat Peking eens een groot offensief wil ondernemen tegen het laatste bolwerk van Tsjiang Kai Sjek. Het zou daarvoor een kernbom kunnen gebruiken. Formosa behoort tot de nauwst aan het hart gesloten vrien den van de V.S. Slaan die dan niet navenant naar het Chinese vasteland terug, dant ontstaat de situatie dat de Amerikanen kennelijk niet hun aangevallen vrienden te hulp snel len met alle macht die ze bezitten; de schijn ontstaat dat de V.S. bang zijn hun kernwapens te gebruiken. Die schijn te wekken is al gevaar lijk, omdat ze daarmee de geloof waardigheid te niet doen dat ze ook Europa stevig onder hun atoompara plu beschermen. Het rode blok dat het kapitalisme zo ontzettend veel terrein terugwint? Dit zijn maar suggesties; het be hoeft allemaal zo niet te lopen. Maar het kan. Het kan ook anders: de Chinezen eisen ook grote stukken van Aziatisch Rusland op, die de keizers van Peking indertijd, bij ver drag - maar dan toch wel onder dwang - afstonden. Zo zou een con- flistsituatie ontstaan, waar de rest van de wereld buiten kan blijven, hoewel het nog de vraag is of dat ook inderdaad zou gebeuren. Een dergelijk conflict gaat altijd verge zeld van een sfeer van angst, die nu niet bepaald bevorderlijk is voor lo- gisch en redelijk handelen. Hoe ook, de vrede is een groot, maar broos bezit. Naast redelijk denken en han delen kan de mensheid niet beter doen dan met vertrouwen werkend de toekomst tegemoet gaan. Ingezonden mededeling Voedsel in de wereld slecht verdeeld Ongeveer de helft van de wereld- bevci king leeft in Azië, maar dit deel van de mensheid heeft slechts de beschikking over een kwart van de tctale voedselprcduktie in de we reld. Van de eiwitrijke voedingsmid delen (dierlijke produktcn) hebben de Aziaten slechts de beschikking over negentien procent. Van de voedingsmiddelen,dievoor- namelijk koolhydraten bevatten krij gen zij rond 44 procent. Iets minder dan een derde van de wereldbevol king, namelijk 29 procent, leeft in Europa en Amerika en beschikt over 57 procent van alle voedingsmidde len: te weten over 69 procent van de dierlijke, eiwitrijke produkten en 38 procent van de plantaardige, die voornamelijk koolhydraten bevatten. De Noord-Amerikanen zijn er het best aan toe. In de Verenigde Staten en Canada leeft 6.6 procent van de wereldbevolking en deze groep heeft de beschikking over bijna 22 procent van alle beschikbare voedingsmid delen. Ingezonden mededeling PUROL OPENBARE BEKENDMAKING UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Zierikzee maakt bekend dat het ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding dezer gemeente in onderdelen „Malta I" met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 24 december 1964 tot en met 21 januari 1965 en dat belanghebbenden hun bezwaren vóór 22 januari 1965 tegen dit ont werp kunnen inbrengen bij de raad. Zierikzee, 23 december 1964. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2