Winter in het Alpenland nar 01 &ILT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting van de Arbeid over loonpolitieke mogelijkheden DE BEGROTING VAN ONDERWIJS A.V.R.O. neemt t.v.-programma van R.E.M. over Grootste tanker sn Johnson begin 1965 naar Europa Landing op kust van Maleisië Krachtmeting tussen generaal Khanh en Amerikaanse missie TUINMAN ZOON 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 december 1964 121ste jaargang Nr. 19707 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Grepen uit Zierikzeese begroting 1965 Het loonhelcid in 1965 DEN IIAAG, 23-12. De brief die het bestuur van de Stichting van de Arbeid op vrijdag j.l. aan de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid over het loonbeleid in 1965 heeft gezonden is thans voor publi- katie vrijgegeven. Het besturu der stichting acht het met het oog op de taak en de be voegdheden van de stichting op het gebied der loonpclitiek gewenst een nadere loontcchnische uitwerking te geven van de loonpolitieke mogelijk heden voor 1965. Het bestuur geeft d'e uitwerking in de brief aan minis ter Veldkamp. Het bestuur der stichting heeft het college van rijksbemiddelaars ver zocht op korte termijn een beschik king af te kondigen waarbij per 1 januari a.s. een algemene loonmaat regel zal worden genomen. Met die maatregel wordt tevens een zekere tegemoetkoming beoogd in de ten laste van de werknemers komende premieverhoging ingevolge de A.O. W. en de A.W.W. in 1965. Het wordt voorts gewenst geacht de werkgevers de mogelijkheid te bieden de uit de verhoging van de premiegrens van de A.O.W. en de A.W.W. van f 10.900 tot f 12.000,- voor de werknemer •voortvloeiende lasten gedeeltelijk te compenseren. De uit de binnenkort af te kondigen algemene loonmaat regel voortvloeiende bijslagen kun nen bij de herziening van collectieve arbeidsovereenkomsten worden ver werkt; zij komen in mindering van de in 1965 bestaande maximale mo gelijkheid tot contractsverbetering. In de binnenkort af te kondigen Iconmaatregel zal worden bepaald, dat de werkgever aan werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, boven de rechtens geldende lonen een bijslag uitkeert. Die bijslag bedraagt twee procent van het rechtens geldende loon en wordt afgerekend bij de Iconuitbetaling in de gebruikelijke betalingsperiode. Hierbij moet er rekening mee wor den gehouden dat de bijslag niet meer zal bedragen dan f 240,- per jaar of f 20,- per maand, of f 4,61 per week. In de loonmaatregel zal het col lege van Rijksbemiddelaars werk gevers toestemming geven aan werk nemers wier rechtens geldend loon meer bedraagt dan f 12.000,- over het meerdere eveneens een bijslag van twee procent uit te keren. Bijzondere bijslag In de af te kondigen algemene loonmaatregel zal het college van Rijksbemiddelaars de werkgevers voorts toestemming verlenen om bo vendien aan de werknemers van 15 jaar en ouder, doch niet ouder dan 65 jaar, over het bedrag waarmee hun rechtens geldend loon uitgaat boven f 10.900,- per jaar, een bijslag uit te keren van zesenzestiende pro cent daarvan. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan f 72.60 per jaar. Onder rechtens geldend loon moet, volgens de af te kondigen loonmaat regel, voor de toepassing van de be schikking van het college van Rijks bemiddelaars te worden verstaan; Elke rechtens geldende beloning (met uitzondering van de bijslagen op grond van de beschikking) die, onder welke benaming ook,' terzake van de arbeid wordt verstrekt, met uitzondering van vergoedingen voor zover zij geacht kunnen worden te strekken tot bestrijding van nood zakelijke kosten die de werknemer in verband met zijn dienstbetrekking heeft te maken. De bijslagen zoals die in de af te kondigen loonmaatregel zullen voor komen zijn geen loon in de zin van de beschikkingen compensatiebijslag huurverhoging. Het is de bedoeling dat de beschik king in werking zal treden met in gang van het eerste loontijdvak dat na 31 december 1964 eindigt. In de brief aan minister Veldkamp gaat het bestuur der Stichting van de Arbeid achtereenvolgens in op de ondernemingsgewijze differentiatie, verwerking huurcompensatiebijsla- gen, „equal pay", minimum inko mens, prestatiebeloning, winstde- lingsregelingen, vermogensaanwas- deling en uitkering-ineens in 1965. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-12. Bij de plenaire behandeling van de 'begroting 1965 vam het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, 'heeft minister Bot verklaard, de aanne ming van een amendement-Vis (arb.) m.b.t. de voorgestelde verschuiving van de datum van de invoering van do leerlingensdhaal-ver'Iag'ing te moeten ontraden. Hij deelde voorts mee, dat thans overleg wordt gepleegd over het vraagstuk van de salariëring van de HILVERSUM, 23-12. Ofschoon het lopende televisieseizoen reeds zover is gevorderd, 'dat het op grond van aangegane verplichtingen nagenoeg onmogelijk is ingrijpende wijzigin gen in het projecteerde programma aan te brengen, 'heeft de Avro be- CIJFERS OVER HET LAGER ONDERWIJS DEN HAAG, 23-12. Op 16 januari 1964 bedroeg vólgens het Centraal Bureau voor de Statistiek het aantal soholen voor g.l.o. 7.778 (vorig school jaar: 7.745), terwijl het v.g.l.o. op 348 (360) scholen werd gegeven. Boven dien was aan 63 (71) soholen voor g.l.o. een afdeling voor v.g.l.o. ver bonden. Het aantal leerlingen bij het g.l.o. bedroeg 1.395.400 (1.395.000) en bij het v.g.l.o. 39.200 tegenover het vo rig schooljaar ruim 39.600. Met een toeneming van 1.075 onderwijzers t.o.v. het vorig schooljaar, steeg het aantal leerkrachten bij het g.l.o. tot 43.088. Het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer bedroeg 'bij het g.l.o. 32.4 (vorig jaar: 33,2). ROTTERDAM, 22-12. In het zojuist verschenen kerstnum mer van de „Caltex Sterk" zijn enige gegevens gepubli ceerd over de Tokyo Maru", de grootste tanker ter wereld (150.000 dwt.), die volgend jaar in Japan zal worden gebouwd, voor rekening van de Tokyo Tanker Co. De bouwkosten van de „Tokyo Maru", die ru we aardolie gaat vervoeren van de Perzische Golf naar Japan, zullen ongeveer 12 mil joen dollar bedragen. De leng te zal ruim 300 meter zijn, de breedte ongeveer 30 meter, terwijl de capaciteit 1.210.000 barrels zal bedragen. De voort stuwing gaat geschieden door een stoomturbine die met een capaciteit van 30.000 p.k. het schip een dienstsnelheid van 16 knopen geeft. Men verwacht dat de bouwtijd bij de lshia- wajimu-Heavy Industries Co. slechts negen maanden zal be dragen, hetgeen betekent dat de tanker waarvoor de kiel in maart 1965 zal worden gelegd, in december van dal jaar kan worden opgeleverd. sloten enkele programma-series die bij het staken van de uitzendingen van de R.E.M. nog niet waren be ëindigd en blijhens dè reacties door vele kijkers op prijs worden gestelid, in het televisieprogramma voort te zetten. Het betreft hier o.a .de program ma's „Mr. Magqo", waarvan de Avro de eerstvolgende aflevering op za terdag 2 januari zal uitzenden, en „Robin Hood", waarvan men de eerstvolgende aflevering op zater dag 30 januari zal kunnen zien. De keuze zal voorts, voor uitzending op de vrijdagavond, via het tweede net, worden gemaakt uit de series „The Saint" en „Ben Casy". De Dick van Dyke show en de Danny Kaye show, van welke series men de afleverin gen tot dusverre beurtelings via het eerste en het tweede net kon zien, zullen voortaan uitsluitend via het eerste net door de Avro worden uit gezonden. BEESEL. De heer J. Brands te Bergen (L.), gemachtigde van de Co- operatie Lommerbergen, die de bouw en uitgifte van zomerhuisjes in het i-eoreatiegebied Lommerber gen te Beesel regelt 'heeft een scha- devergoedingseis van 340.000 gulden ingediend bij de gemeente Beesel, inza'ke de weigering van rijksgoed keuring voor de bouw van 24 zo merhuisjes. hoofden van scholen. „Het overleg over het glad strijken van de plooi en is nog niet afgesloten", aldus de minister. Hij merkte op te verwach ten, dat dit overleg spoedig tot een bevredigende oplossing zal leiden. Minister Bot zei de invoering van een studieloon in strijd te achten met het studietoelagen-beleid en daarom geen behoefte te hebben aan de instelling van een studie commissie op dit terrein. Er zijn nieuwe besprekingen gaande over concrete mogelijkheden, om te ko men tot een versnelling van de bouw van studentenhuizen. De mi nister merkte op, terzake de voor keur te geven aan permanente sys teembouw boven, een semi-perma- nente bouw. De minister wil'de nog geen definitief oordeel geven over het 'baccalaureaat. Eerst dient z.i. te worden afgewacht hoe het experi ment op de technische hogeschool in Twente uitvalt. Hij zei niet pes simistisch te zijn ten aanzien van de „concurrentieverhoudingen" tussen de H.T.S.-er, de baccalaureaat en de ingenieur. BONN, 23-12. De woordvoerder der Westduitse regering heeft woens dag verklaard, dat er op gerekend kan worden dat president J'öhnson in het komende voorjaar een bezoek aan Europa zal brengen. De woordvoerder zei het vanzelf sprekend te achten, 'dat de Ameri kaanse president dan ook de bonds republiek zal aandoen. De zwarte kater „Peter", die een verblijf van acht dagen in het op de Rijn gezonken Nederlandse motor schip „Tjoba" had overleefd, is ge storven. In Dacca, Oost-Pakistan, zijn vijf mannen ter dood veroordeeld we gens moord op een Amerikaanse zendeling tijdens de onlusten tussen hindoes en mohamedanen in janu ari jl. *0^ i» -i, "SES I Naar het uiterlijk associeert men kerstmis altijd met sneeuw een besneeuwd bos, een dorp, een bergland schap. Begrijpelijk is dat wel, want al zien „de lage landen" niet- vaak een witte kerst, met name in de bergen is dit meestal wel het geval. De winter zorgt daar voor een bijzondere entourage, waarin men ont dekken kan hoe tot de van Bethlehem uitgaande troost ook de schoonheid behoort, die zich vooral in het Al penlandschap zo majestueus openbaart. Er is ook aan die wijde witte wereld nog een ander aspect; hoe nietig en afhankelijk gevoelt de mens zich in deze immense door de winter getekende wereld. KOEALA LOEMPOER, 23-12. Ze ker 20 'bewapende Indonesiërs zijn woensdagochtend in zuidwest-Ma- leisië aan land gegaan. Dit werd door de Maleisische regering bekend gemaakt. De Indonesiërs zetten voet aan wal bij Pontian, dat enkele hon derden kilometers ten zuiden van Koeala Loempoer ligt, en waar in augustus 'de eerste Indonesische in filtranten aan land werden (gezet. Ingezonden mededeling Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eerst dan wordt vrede ge schapen als men elkaar als broeders vindt. De ontwikkeling in Zuid-Vietnam SAIGON, 23-12 Het zag er naar uit, dat het tot een regelrechte krachtmeting zou komen tussen de Amerikaanse missie in Saigon en de Zuid-Vietnamese opperbevelhebber, luitenant-generaal Ngoejen Khanh. Generaal Khanh las voor de radio een militaire dagorder voor. waarin in bedekte termen kritiek werd ge leverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Tezelfdertijd werd vernomen, dat de Amerikanen met uitbreiding van hun 'hulp aan Vietnam willen wach ten tot de hoge nationale raad, die zondag door het leger werd ontbon den, weer in functie wordt hersteld. Generaal Khanh zei voor de radio, dat de strijdkrachten <r>iet van plan zijn zich voor het karretje van een auctor land to laten spannen. Volgens hom heeft het leger reCht als be middelaar tussenbeide te komen in alle geschillen die het communisme en het kolonialisme in welke vorm dan ook ten goede zouden kunnen komen. Volgens sommige waarnemers wijst de verklaring van Khanh op zijn mogelijke terugkeer naar de po litieke macht met steun van de raad voor de strijdkrachten. Dc Amerikanen hebben volgens welingelichte kringen in Saigon de generaals die zondag dc hoge natio nale raad entbonden, laten weten, dat hun actie alles teniet heeft ge daan wat tot stand was gebracht sinds augustus j.l., toen een burger lijke regering werd gevormd. Sinds zondag zouden in Zuid- Vietnam ruim vijftig arrestaties zijn verricht. „Uitzonderlijk belang" Intussen noemde het Amerikaanse ministerie van defensie in een voor de 970.000 leden van de Amerikaan1- se landstrijdkrachten bestemde pu- 'bli'katie d'e oorlog in Vietnam van „uitzonderlijk ibelarïg". „Het is dui- delijik dat Vietnam een van de voor naamste proefterreinen is geworden voor een betrek kei ijik nieuwe com munistische strategie", aldus het ministerie. Deze strategie van „be vrijdingsoorlogen" is een nieuwe vorm van 'bedekte subversie. Wan neer de communisten er in slagen, het lanld in handen te krijgen „zou dat hen aanmoedigen tot soortgelijke pogingen in andere zuidoost-Aziati sche landen en vervolgens in andere delen van de wereld". elke woning kunnen wij comfortabel inrichten Vraagt nadere inlichtingen bij uw vakman: woninginrichters Mol 19- Tel. 2887 - Zierikzee HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat het weer in ons land bepaalt heeft zich van de Noordzee over midden- Europa uitgebreid en is tegelijkertijd iets in omvang afgenomen. De stro ming van koude en droge continen tale lucht is oostelijk tot zuidooste lijk geworden en wat in kracht ver minderd. In de algemene weerstoestand komt het komende etmaal nog wei nig verandering. De vorst was in de afgelopen nacht licht tot matig, bij een zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Overdag lopen de temperaturen weer tot om het vries punt op. Overigens zal het weer droog en overwegend zonnig blijven. WAT Zonnig en droog Verwachting tot donderdagavond: Droog en zonnig weer met tempera turen oplopend tot om het vriespunt; overwegend zwakke wind tussen oost en zuidoost. 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.33. Maan op onder 12.56. 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 0.44, onder 13.12. 27 dec. Zon op 8.48. onder 16.34. Maan op 1.58, onder 13.28. 28 dec. Zon op 8.48. onder 16.35. Maan op 3.10, onder 13.44. Laatste kwartier: 25 doe. te 20.27. 11 OOG W ATERST ANDEN ZIERIKZEE 25 dec. 26 dec. 27 dec. 28 dec. 7.48 v.m. 8.40 v.m. 9.39 v.m. 10.51 v.m. BROUWERSHAVEN 25 dec. 7.46 v.m. 26 dec. 8.41 v.m. 27 dec. 9.42 v.m. 28 dec. 10.55 v.m. Doodtij: 28 dec. 20.27 n.m. 21.23 n.m. 22.32 n.m. 23.40 n.m. 20.12 n.m. 21.11 n.m. 22.22 n.m. 23.32 n.m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1