SPINWIEL Dienst van Publieke Werken komt in pand van Herverkaveling 10 °/o korting DEURLOO Kapitaalswerken Zierikzee voor 1965 Vokaal concert Middelburgs Mannenkoor Luchtgevecht boven Israël STAD EN EILAND De geldomzetten bij de middenstand HET ZWAARD VAN PALERMO VRIJMOED -SCHIEDAM i Z1ERLKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdat 22 d«rabn dm .\r. isms Gemeenteraad Zicrikzee Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 21-12. In ecu vlot tem po heeft de Zierikzeese raad zich, i.iuler voorzitterschap van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester, maandagmiddag door een niet pun- tcntalrijke agenda heengewerkt. Hoe wel hierover eerst aan het eind der vergadering werd gerept, hing in de raadszaal toch iets van „alweer de laatste"; de laatste vergadering in het stilaan vervliegend 1904. Een in teressant punt bij de ingekomen stukken was een schrijven van G.S. inzake de financiële afwikkeling van de Centrale Dienst Noord-Zeeland. In dit schrijven wordt bepaald dat deze afwikkeling („zittenblijvers" en uitgetredenen zijn het gelijk be kend - niet eens kunnen worden) ter beslissing aan de Kroon zal worden voorgelegd. Verder was aanwezig de begroting voor het dienstjaar 1965 van het Zweedse Rode Kruis zieken huis. De begroting toont een nadelig saldo van t' 106.255,99, tegen f 93.507,74 in 1964. Voor Zierikzee wordt de bijdrage per inwoner op getrokken van f 4,- tot f 4,60. De bijdrage voor de wachtgeldregeling ex-ziekenhuis Noordgouwe gaat met f 0,50 per inwoner omlaag. De heer Verheljen sneed nog eens de (op de vorige vergadering be handelde) „oliekwestie" aan, zulks n.a.v. de notulen. De nieuwe regeling voor oJieleverantie gaf - blijkens verklaring van de wethouder van publieke werken - een besparing van f 1800,-. De formulering in de notulen zou - naar mening van de heer Verheijen - de indruk kunnen wekken dat de Zierikzeese leveran cier f 1800,- meer zou rekenen dan de nieuwe leverancier. De voorzitter zeide dat dit niet het geval is en zo Is het ook niet bedoeld te zeggen. Mevr.,v .cl. Werve-Schouls merkte n.a.v. de ingekomen stukken nog op, dat bepaalde stukken (jaar verslagen e.d.) aangetroffen tussen het andere agenda-materiaal, niet zo tot zijn recht komen. Zij had hier al eerder op geattendeerd. De voorzitter merkte op dat hier voor inderdaad nog geen bevredi gende oplossing is gevonden. Het is tot nu toe gebleven bij een eenmalig rondzenden van een bepaald stuk. Rjjk cn gemeenten De P.v.d.A. zond een schrijven in over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, waarin wordt op gemerkt dat de vergaande besnoei ing op financiëel gebied de zaak voor de gemeenten er bijzonder moeilijk op maakt. De heer Doeleman was het met de inhoud van het stuk wel eens, maar wilde het voorlopig voor kennisgeving aangenomen zien. De heer Dankers stemde ook in met de inhoud, er op wijzend dat voortgaan de op deze weg de gemeenten het financiëel niet meer kunnen redden. De voorzitter concludeerde dat de gehele raad het wel eens was met de zakelijke inhoud van deze op een P.v.d.A.-congres aangenomen reso lutie. Saneringsplan De gemeenteraad ging akkoord met een voorstel tot aankoop van het perceel Venkel 1 van de heer J. L. J. L. v .d. Houten. De aankoop is nodig i.v.m. het saneringsplan. Ook teg enaankoop van een per ceel grond met opstal ten behoeve van de zwaaikom aan het Sas ontmoette geen bezwaar. Een be paald 'bedrag aan rentevergoeding is nodig als schadeloosstelling aan de fa. J. P. v. Beveren, wdens bedrijfs panden in het sanerinigsgebied zijn komen te liggen, waardoor over plaatsing der zaak noodzakelijk wordt. De raad gaf Ihieraan zijn fiat. Idem aan een voorstel tot paohtont- bind'ing van een perceel aan het Kaaskenswater ten name «van de heer H. L. de Vlieger. Deze maatregel is nodig voor de realisering van het uitbreidingsplan. Gelijk reeds vermeld in een uit treksel uit de raadsstukken 'heeft de gemeente voor de vestiging van tie Dienst voor Publieke Werken het oog laten vallen op het vrijkomende pand van de Herverkaveling aan de Oude Haven 51. Het oorspronkelijk plan de dienst onder te brengen in de bedrijfspanden van de gemeente lijke gasfabriek komt hierdoor te vervallen. De plannen van de N.V. „Ze- garn" zijn weliswaar nog niet be kend, maar de positie en struk- tuur van het gemeentelijk gas bedrijf wordt hierdoor ingrij pend veranderd, zodat het colle ge besloot - in afwachting van een nadere precisering der plan nen - de verbouwing van het gasbedrijf niet aan te pakken, maar een andere oplossing te zoeken, In het pand Oude Haven 51 zullen parterre vier en op de bovenverdie ping twee ruimten worden gehuurd voor een prijs van f 125 per maand, met bijkomende kosten. Het verbaasde met name de heer de Moor dat het destijds zo vlijtig gehanteerde argument van de „grote afstand" tussen bureau Dienst Pu blieke Werken en gasbedrijf geheel is komen te vervallen. Hemelsbreed maakt het geen verschil of de dienst zou zij-n ondergebracht in het voor malige pand van de Centrale Dienst dan wel straks in het pand Oude Haven 51. De heer bij ;de Vaate wees op de gewijzigde omstandigheden ï.v. m. de plannen van de N.V. „Zegam", die in de toekomst de gasvoorziening gaat verzorgen. De heer Doeleman merkte op dat de gemeente nu niet meer in het gasbedrijf terecht kwam. Ook wethouder Koevoets wees op de veranderde situatie. De voorzitter verklaarde dat de zaafk thans inder daad in een geheel ander licht is ko men te staan dan destij'ds. Het voorstel tot huur van genoemd Oude Haven-pand werd hierna aan genomen. Herziening uitbreidingsplan Zij het niet zonder diskussie ging de raad verder akkoord niet een voorgestelde herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak. De heer bij de Vaate had enig bezwaar tegen de gevolgde procedure. Hij zou het veel beter vinden als de raad reeds in eerste aanleg over dergelijke plan nen werd ingelicht c.q. er iets over zou kunnen zeggen. Is eenmaal het plan gereed dan kam de raad er nog wel bezwaar tegen maken, maar in de praktijk wordt het dan zeer moei lijk en moet een veel tijd en moeite vergende weg worden gevolgd om correcties aangebracht te willen zien. De heer Doeleman was het hiermede geheel niet eens. Hij vond de voor bereiding typisch een zaaik van het dagelijks bestuur der gemeente. „We moeten" - zo schertste 'hij - „het da gelijks bestuur niet teveel werk uit handen nemen". De heer Dankers wees er op dat tenslotte de moge lijkheid tot het aanbrengen van ver anderingen altijd blijft bestaan. De heer bij de Vaate beaamde dit wel, maar zag naar de praktijk, die in zo'n geval, veel last met zich brengt. De heer de Boer kon een eindweegs met de heer bij de Vaate meegaan. Zeker wilde hij rriet tornnen aan de bevoegdheden van b. en w., maar het leek hem toch wel 'goed dat bepaal de zaken informeel jcunnen worden doorgepraat. De heer Doeleman wees er op dat het uitbreidingsplan ook in de commissie voor publieke wer ken komt. De heer Coumou merkte op dat de raadsleden tenslotte zelf gebruik kunnen maken van de ter- visielegging. Wethouder mr. Keuning meende dat de raad bij eventueel - door hem niet bewonderd - voor overleg veel meer 'gebonden zou zijn dan nu. De voorzitter tenslotte wees op de wettelijke bepalingen op dit punt. Hij Wilde niet horen van een verschuiving der verant woordelijkheden. Tenslotte kun nen de raadsleden ook ter secre tarie alle gewenste inlichtingen krijgen. Tot regent van het Burgerweeshuis werd m.a.s. herbenoemd mr. C. J. B. du Croo. Een voorstel medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de Chr. Nat. School ging onder de hamer door. Idem een voorstel het maxi mum krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te bepalen op f 446.000. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Dankers op de schaarse verlichting van de provinciale weg ter hoogte van het ter plaatse staande benzine station. Het fietspad toont hier een knik en is in het duister gevaarlijk. De heer Jonker had kritiek op het weinig vergaderen van de Woon ruimtecommissie. De leden van deze commissie zijn niet op de hoogte van de gang van zaken. De leden zouden - zoals destijds werd toegezegd - be richt krijgen van eventuele toewij zingen, maar - aldus spr. - „we we ten nergens van". Wethoud.r Koe voets zei dat de zg. grote commissie een half jaar lang niet 'heeft verga derd, maar dat de aangesneden kwestie aan de orde 'komt op in ja nuari te houden vergadering. De heer Leij dekkers zei dat de grote commissie in 1964 maar eenmaal heeft vergaderd. De 'heer tie Boer sprak er zijn teleurstellng over uit, dat 'honorering van de indertijd ge dane toezegging een half jaar heeft moeten duren. „Er 'had spoediger ge reageerd dienen te worden. Ik spreek hier mijn afkering over uit" aldus de heer de Boer. De wethouder meende dat de heer de Boer de za ken te scherp stelde en gaf nog een wat nadere toelichting. De heer de Boer evenwel zei door de wethouder niet te zijn overtuigd. De heer de Moor wilde 'het anker in het Ha venpark beter vastgemaakt zien, daar het niet altijd op zijn plaats schijnt te liggen. Tot slot wenste de voorzitter den raadsleden gezegende kerstdagen, een goed uiteinde en een gelukkig 1965 toe. ZIERIKZEE Het Middelburgs Mannenkoor on der leiding van de dirigent Jan Kui ler heeft het „gewaagd" in de Grote Kerk een vokaal concert van kerst liederen te brengen. Tegenwoordig is dat een waagstuk, niet artistiek gesproken, maar met het oog op de door de organisatoren zo zeer ver langde publieke belangstelling. Ge lukkig was het kerkgebouw redelijk bezet, al blijft het spijtig dat nog niet veel meer mensen dit zeer so noor klinkend koor hebben beluis terd. Hoewel nog gepoogd is -het niet gelukt het concert wat over vloediger te larderen met orgelspel, waardoor de mogelijkheid zou zijn geschapen de zangers iets meer rust te/gunnen tussen de verschillende nummers. Op het laatst ging toch wel duidelijk vermoeidheid een rol spelen. Het interpretatief schoonste accent lag" o.i. dan ook in het begin. Het bekende devote lied: „Es ist ein Reis entsprungen" had de noblesse van een zeer ingetogen en gevoelige interpretatie. De dirigent had in het algemeen zijn koor strak in de hand en uitstekend werd gereageerd op zijn intenties, die - soms bij het summiere af - een gedegen voorbe reiding van 'het 'koor verrieden. Heel gelukkig vonden wij het in lassen van specimen uit de rijke schat van Franse kerstliederen in het programma, dat trouwens alle sporen droeg van een zorgvuldige samenstelling. We noemen: „D'Ou viens-tu, belle bergère" een Frans kerstlied in de bewerking van Jan Kuiler, met een zeer welluidende tenorsolo door één der leden van het koor. Hoogtepunt uit het Franse programmadeel was een keus uit: „Quatre petites prières", met name: „O mes tres chers frères et mes bénds pour toute l'éternitéWat is Frans rijk aan sfeer en klank in een programma als het onderhavige. Nadien bracht het koor nog wat Nederlandse kerstliederen w.o. het bekende: „Ons ghenaket die avond- staer". Het duidelijk bij het publiek aansprekende concert werd afgeslo ten met het: „Ere zij God" in de be werking van Jan Kuiler. Bij enkele (Nederlandse) liederen assisteerde een tweetal jeugdige sopraantjes, waarvan één (haar naam stond niet vermeld) zorgde voor een verruk kelijk zuivere toon. Een bijzondei* waardevolle bijdrage tot het wel slagen van het geheel bracht de heer Peter Dogger, die - met orgel- Ingezonden mededeling je op alle wollen dekens neem een goed besluit, en koop nul is voordeliger Ondanks tekort wordt uitgegaan van i 300.000,— TEL AVIV. 21-12. Naar een Isra ëlische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, zijn vier Israëlische straaljagers maandag m een lucht gevecht gewikkeld 'geweest met vier Jordaanse straaljagers, die het Isra ëlische luchtruim boven het gebied van de Dode Zee waren binnenge drongen. De Israëlische toestellen, van het type-Mirage, liepen geen sChade op, aldus de woordvoerder. De Jordaanse vliegtuigen vlogen boven Israëlisch gebied in het dis trict Ein Geddi, aan de westkust van de Dode Zee. CAIRO. De opperste Sowjet der Sowjet-Unie heeft de overeenkomst tussen Egypte en de Sowjet-Unie, in mei jongstleden tijdens het bezoek van ex-premier Chroesjtsjov aan Cairo gesloten en waarbij voor ont wikkelingsdoeleinden aan Egypte een lening van 252 miljoen roebel (ruim een miljard gulden) wordt verstrekt, geratificeerd. TUBINGEN. Volgens de gepubli ceerde resultaten van de opiniepei ling is precies 50 procent van de Westduitsers voor het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël. Van de overige 50 procent sprak 16 procent der ondervraagden zich icgen een dergelijke stap uit, bleef hei 15 procent onverschillig en weigerde 19 procent te antwoor den ZIERIKZEE, 22-12. Evenals vorig jaar - zo blijkt uit de nota van toe lichting by de gemeentebegroting 1965 - is voor de raming van ka|ii- taalswerken ondanks het niet suli- tend zyn van de begroting wederom uitgegaan van een totaalbedrag van f 300.000.-. Door de steeds stygende kosten, aldus schreven b. en w., is het nodig het totaalbedrag groten deels te versnipperen over reeds eer der voorgenomen en in uitvoering gekomen kapitaalsobjecten. De ontbrekende financiën beletten evenwel enkele grotere kapitaals- werken in 1965 in uitvoering te ne men. Met name noemen b. en w.: reconstructie Grachtweg, voltooiing rioolwaterzuiveringsinstallatie en verbetering riolering binnenstad. De vraag zal zelfs zijn of en zo ja in hoeverre de begroting genoemde ka pitaalswerken tot uitvoering kunnen komen in verband met het geraamd tekort. De volgende werken zijn o.a. geraamd: Voorzieningen gebouw o.i, school. Het in 1964 voor herstel, tegelijk uit te voeren met herstel van na-zout- schade, geraamd bedrag ad f 21.500,-, te verhogen met f 10.000.-. Voor ver betering verlichting zal nodig zijn f 7.500. Vewracht wortd dat na 1965 nogmaals een krediet zal moeten worden verleend voor verbetering van 4 leslokalen op de verdieping. Verbetering jachtaccomodatie: In 1964 is hiervoor geraamd f 100.000,- en is een subsidie geraamd van f 85.000,-. De subsidietoezegging be draagt echter f 77.000,-, zodat een aanvullend krediet nodig is van f 8.000,-. Parkeerplaatsen in bouwplan Buijse en Malta I: Het in 1964 geraamde krediet ad f 27.500,- is in de loop van dat jaar teruggebracht tot f 14.500,-, in verband met opvoering van an dere noodzakelijke kredieten. Het af gevoerde, bedrag is opnieuw ge raamd en gelet op prijsstijgingen ge steld op f 15.000,-. Gemeentetuin cn gebouwen: Voor de verplaatsing van de gemeentetuin is in 1964 een eerste krediet verleend van f 15.000,-. Voor de algehele ver plaatsing zal naar de thans geldende lonen en prijzen nodig zijn f 40.000,-, zodat een aanvulling nodig is met f 25.000,-. uitgegaun van Vernieuwing bestrating Manhuis straat: Hiervoor te ramen 1' 10.000,-. Terrein na hij ïwembad: Voor drai nage van het lei-rein tussen het zwembad en de oprit naar de Oos- teischeldebrug. voor het inzaaien met graszaad en het aanbrengen van een randbeplanting rond dit terrein zal nodig zijn f 12.000,-. begeleiding van de heer Jac. M. Luykenaar - zorgde voor enkele fluitsoli. Ook ditmaal bleek deze jongeman over een zeer beheerste en geciseleerde toon te beschikken, die het in de kerk bijzonder wellui dend deed. Zo werd het concert een devote inleiding op het komend kerstfeest. B.d.V. ZIERIKZEE Uitbreiding verlichting in centrum in '65 nog niet mogelijk In de nota van toelichting beho ren by de gemeentebegroting 1965 delen b. en w. mee, dat in verband met het monumentale karakter van in het bü zonder het centrum van de stad, gelegen tussen de beide haven poorten en de St. Lievens Monster- toren, wordt onderzocht of het mo gelijk is voor dat gedeelte een meer aan dat karakter beantwoordende straatverlichting te doen aanbren gen. Gezien de financiële uitkomsten van de begroting is het echter niet te ver wachten dat een dergelijk plan reeds in '65 in uitvoering zal komen. De exploitatielasten van het straatver- Hchtingsnet hebben in vergelijking met het vorig jaar een stijging on dergaan van pl.m. f 1.400,-. Op ver dere uitbreiding van het nefc in de uitbreidingsplannen dient te worden gerekend. OOST-BERLIJN. Bijna 75.000 Westberlijners zijn zaterdagmorgen naar het oostelijke stadsdeel ge stroomd voor een bezoek aan ver wanten, mogelijk gemaakt door de speciale pasjesregeling voor Kerst en nieuwjaar. MOSKOU. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio, heeft in het Kremlin een onderhoud gehad met de Russische premier Kosygin. Een Indonesische zegsman zei na afloop, dat Soeban- drio zeer tevreden was over het gesprek. FINANCIËN EN ECONOMIE DEN HAAG, 21-12. De geldomzet ten >in Ihet midden- en 'kleinbedrijf blijven zidh over ihet algemeen in stijgende lijn bewegen. Dit .blijkt uit gegevens over 19 branches van de detailhandel, verstrekt door het eco nomisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. Hieruit 'kan zelfs worden afgeleid dat de procentuele toeneming van de geldomzetten in de eerste drie r kwartalen van 1964 'bij 15 branches' groter en bij slechts twee kleiner was dan de procentuele' stijging in geheel 1963 ten opzichte van 1962. In het dende kwartaal 1964 week de pro centuele toeneming overigens niet belangrijk af van de gemiddelde -stij- ginig in de zes maanden daarvoor. Bij de voedingsmiddelenbranches lagen de geldomzetten in de eerste negen maanden 7 tot 13 procent bo ven die in hetzelfde tij'dva'k van 1963. Het geringst was de stijging in de detailhandel in aardappelen, groen ten en fruit. De grootste omzetver- meerdering wei'd geboekt in 'het sla- gersbedrijf. Deze moest geheel wor den toegeschreven aam de sterk ge stegen vleesprijzen. De omzetstijgingen in de branches in duurzame consumptiegoederen waren veelal groter en liepen ster ker uiteen dan in de voedingsmid delensector. In de sdh'oendetailhan- del werd de kleinsteomzetvermeer- dering geboekt met 10 procent, ge volgd door de detailhandel in tex tiel met 11 procent. De stijging was het grootst bij de detailhandel in goud, zilver, juwelen en uurwerken met 25 procent. Brouwershaven's bejaarden vierden het kerstfeest BROUWERSHAVEN, 21-12. Maan dagmiddag werd in ihet Ned. Herv. Jeugdgebouw het kerstfeest voor de bejaarden gevierd, waarvoor veel be langstelling 'bestond. De burgemees ter van Brouwershaven, de heer A. H. Vermeulen woonde het feest bij. In haar welkomstwoord sprak de presidente, mevr. R. Vermeule n- Wijkstra haar voldoening uit over het feit, dat zoveel bejaarden aan wezig waren. De zaal was stemmig versierd met dennegroen en kaarsen, wat zeker bijdroeg tot verhoging van de sfeer. Ds. Wentsel opende de kerstviering met gebed, waarna het 'dameskoor, bestaande uit leden der vier plaat selijke vrouwenverenigingen een kerstcantate zongen met orgelbege leiding door mevr. K. v. d. Bijl-Kik, wat bijzonder tot zijn recht kwam. Dat de aanwezigen hier ook van ge noten bleek wel uit de intense stilte welke in de zaal heerste. In de pau ze werd getracteerd op chocolade melk, waarna koorzang en samen zang elkaar afwisselden. Ds. Wentsel hield een voordracht, waarna solo-zang volgde door ds. Oort. Het aangekondigde kerstver haal door ds. Keizer kon helaas niet doorgaan, daar de /betrokken predi kant wegens familie-omstandigheden n'iet aanwezig kon zijn. Bijzonder in de smaak vielen de declamaties door door mevr. Bran.den'burg-Bökelaar 'het verhaal door mevr. v. d. Hamer- v. 'd. Weele, dat ook ditmaal weer sterk boeide, en de voordracht van mevr, Provoost-Krijger. De feeste lijke bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van Gezang 10, waarna de presidente allen dank te voor hun aanwezigheid en de da mes, die weer veel weik hebben ver zet om alles tot in de puntjes ge smeerd te doen verlopen. Mevr. Ver meulen wenste allen prettige 'kerst dagen en een goed'e jaarwisseling toe, waarbij ze de 'hoop uitsprak allen op 12 januaid in het volgend jaar weer gezond te kunnen begroeten. Allen keerden voldaan huiswaarts, waarbij de dames aan de uitgang nog fruit ontvingen en de heren een rokertje. Voor enkele rioleringswerken aan het Siabberswerf en tussen St. Do- musstraat en Nieuwe Haven wordt geraamd f 16.000,-. Voorzieningen sportpark: a. aan leg 100 m. verharding atletiekbaan f 8000,-; b. betegeling rond nieuwe kleedlokalitelten en aanbrengen van een eenvoudige fietsenstalling f 20.000,- (met verbetering van toe gangsweg en het aanbrengen van pa i'keerstroken wordt in verband met financiële positie gewacht; c. af zetting atletiekbaan f 4.000,-, inrich ting speelveld f 600,-, 2 springbakken voor schoolgebruik f 1.100,-, wijzi ging lichtmast in 2 lichtpunten met grondkabei f 1.500,-. 11. Verbetering van de Balie: Voor het uitwerken van een reorga nisatieplan voor het gehele gebied rond de Balie en voor het geven van een eenvoudige opknapper aan het terrein wordt geraamd f 10.000,-. Mcnumentenrestauratie: gemeen telijk aandeel in restauratiekosten a. Zuidhavenpoort (1965) f 30.000,-; b. Noordhavenpooit (1965) f 30.500; c. voorgevel stadhuis (1965) f 58.000,- Restauratie gang stadhuis en raadzaal: In verband met de vorde ring van de 2*estauratie van de voor gevel is hiervoor in 1965 geen kre diet geraamd. Overwogen wordt de trouwzaal geschikt te maken voor het houden van de raadsvergaderin gen. Voor eventuele voorzieningen en eventuele aanvulling van passend meubilair wordt geraamd f 10.000,-. Ponton aan het Luitje: Opknap beurt aan leuning en hekwerk f 5.000,-. Flitsen uit het buitenland MOUNT VERNON, (New York). Dr. Victor Fi*ancis Hess, de in Oos tenrijk geboren ontdekker van de kosmische straling, is in zijn wo ning in Mount Vernon in de Ame rikaanse staat New York op 81-jari ge leeftijd overleden. NEWARK, (New Jersey). De Amerikaanse ingenieur John Buten Ko en de chauffeur van de Russische inkoopmissie te New York, Igor Ivanov, zijn schuldig bevonden aan spionage voor de Sowjet-Unie en tot resp. 30 en 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. LONDEN. De Engelse minister van buitenlandse zaken Gordon Walker zal in april Zuid-Slavië en Tsjecho- Slowakije bezoeken en in de tweede helft van het komende jaar Polen, zo wordt in Londen af- ficieel meegedeeld. GENEVE. De wereldgezondheids organisatie (W. II. O.) heeft gemeld dat de geslachtsziekte syfilis zich sinds 1955 heeft uitgebreid. De or ganisatie noemt als oorzaak hier van de verstedelijking en de moder ne gemakkelijke manier van reizen. NAPELS. Bij een botsing tussen twee treinen nabij Pompei, in Italië, zijn drie mensen omgekomen en een honderdtal gewond. PEKING. Het derde „volkscon gres" (zitting van het Chinese par lement) is in Peking geopend. OOST-BERLIJN. Dr. Wolfgang Ha rich, een 43-jarige Oostduitse fi losoof die een gevangenisstraf van tien jaar uitzat omdat hij getracht zou hebben de Oostduitse regering omver te werpen, is op vrije voeten gesteld. KAAP KENNEDY. De Verenigde Staten hebben maandag een kunst maan, de Explorer 26, gelanceerd om de van Allen-stralingsgordels te onderzoeken. De kunstmaan moet in een ellipsvormige baan terechtko men, waarvan het verste punt 25.280 km van de aarde vei-wijderd is en het meest nabije 380 km. PARIJS. Op de gezamenlijke bij eenkomst van het comité van minis ters en afgevaardigden van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, die elk jaar in decem ber wordt gehouden, was men het er over eens, dat er jegens de Oost- europese landen een opener houding moet worden aangenomen. klare FINANCIEEL NIEUWS Uitslag tender R.T.M. AMSTERDAM, 19-12. Voor de tender van de 3Vfe obligaties Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij N.V., waarvoor een bedrag van f 45.000,- beschikbaar werd gesteld, wordt geaccepteerd nominaal f 58.200 obligaties tegen de koers van 77%, zo deel.t men ons van bevoegde zijde mede. Vorig jaar werd f 53.400,- in gekocht tegen 84 Vervolgens werd voor de tender van restantbewijzen Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij N.V., waarvoor een bedrag van f 20.000,- beschikbaar werd gesteld, geaccep teerd nominaal f 31.518,- tegen de koers van 63 Vorig jaar werd ingekocht nomi naal f 34.000,- tegen de koers van 59 procent. 10. „Komaan", sprak de edelman met een onaangename glimlach. „Een zwervende huurling als gij kan zich niet veroorloven kieskeurig te zijn. Aanvaard deze goud- stukken en geef mij uw zwaardschede. Laten wij kort zijn, uw gezelschap begint mij te vervelen". De dichter Palermo maakte een ai*mge- baar alsof hij op. het toneel van een stamp vol theater stond. „Hoe kil dit hart! Hoe stotend dom dit brein!" riep hij uit. „Niets dan gouddorst heerst over dit ijskoud ge moed?" Hij staarde de edelman hoofd schuddend aan. „Hebt gij dan geen gevoel, ai'mzalige! Ik zei u toch dat mijn goede vader mij deze zwaardschede op zijn sterf bed overhandigde en mij bezwoer dat het dierbare voorwerp mij een hertogdom zou bezorgen! Hoe haalt ge clan de dwaze ge dachte in uw afstotelijk hoofd, dat ik deze schede voor enkele goudstukken van de hand zou doen? Klopt er dan niet het min ste gevoel voor kindertrouw aan schone oude gebruiken in uw boezem....?" Hij kon niet verder gaan, want met een kwaadaardig gebaar had de fatterige edel man zijn dienaren bevel gegeven door te rijden. De koets vertrok schommelend. Het laatste wat zij van de eigenaar zagen was een blik vol haat, die hij hen toewierp eer hij zich zwaar in de kussens terug liet vallen. „Hoe leeg moet het leven van die man zijn", prevelde Palermo. „Hij beschikt in het geheel niet over diepo dichterlijke ge voelens. Wij zullen er goed aan doen deze onsmakelijke ontmoeting zo snel mogelijk te vergeten, vriend Aram". De avonturier wierp de koets een pein zende blik na. „Ik weet het niet, Palermo", zei hij, „maar ik heb het gevoel dat wij ons moeilijkheden op de hals gehaald hebben!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5