DE ZIERIKZEESCHE COURANT REBELLEN KONGO BEREIDEN TEGENOFFENSIEF VOOR Moskou wil nog geen contact met het Westen over Berlijn Spoorwegen verhogen de vervoerstarieven Voorlopig geen nieuwe c.a.o. in metaal Noorse kerstboom voor Rotterdam Geen verhoging kleuter- en collegegeld Nederlandse deskundigen naar Indonesië Russisch veto in Veiligheidsraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1964 121ste jaargang Nr. 19706 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 R6DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Aanzienlijk tekort op begroting 1965 Zierikzee Rechtstreekse aanval op Katanga verwacht LEOPOLDSTAD, 21-12. Inlichtin gen uit verschillende delen van Kon go wijzen er op dat de Kongolese opstandelingen een tegenoffensief voorbereiden. Volgens sommige in Lecpoldstad ontvangen berichten zouden de rebellen op enkele plaat sen reeds met succes in de aanval z(jn gegaan. In Elisabethstad is vernomen dat groepen opstandelingen op 'twee plaatsen worden samengetrokken, namelijk tussen Aibertstad en Bou- dewijnstad en op de noordoostoever Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage intermeubel - deurloo van het Tanganjika-meer. Een der gelijke concentratie zou een recht streekse aanval cp Katanga kunnen inhouden. Ook wordt gemeld dat in het gebied van Kindoe, op 400 kilo meter van Stanleystad, opstandelin gen worden samengetrokken. Het geen de regering echter het meest verontrust zijn de wapenleveranties aan de opstandelingen, die via Soe dan zouden geschieden. De regering maakt zich voorts zorgen over de huursoldaten. De contracten van de ze vrijwilligers lopen af en volgens Europese waarnemers zouden maar weinigen van hen geneigd zijn op nieuw te tekenen. Ir Lecpoldstad zelf houden de ge ruchten over een op handen zijnde opstand in de stad aan, ondanks de tegenspraken van de regering. Vol gens sommige geruchten zou een op stand omstreeks de jaarwisseling te verwachten zijn. Ondanks de voorstellen die hem in Brussel zijn gedaan om met de rebellen te onderhandelen, wil pre mier Tsjombe de strijd voortzetten. Hij heeft gezegd eerst te willen on derhandelen „als de rebellen hun wapens hebben neergelegd". Een B-26 bommenwerper van de Kongolese luchtmacht heeft zondag in Noord-Kongo, bij de Soedanese BONN, 20-12. De Russen hebben laten weten dat zjj geen informeel contact met het westen over Berlijn willen op basis die door de V.S., Frankrijk en Engeland is voorgesteld Welingelichte kringen in Bonn me nen echter dat het antwoord van de Russen een voorlopig karakter heeft. Zoals bekend hebben de drie wes- telijkè mogendheden de Russische verbindingsofficier in Oost-Berlijn meegedeeld, dat zij bereid zijn tot informele contacten met de Russen over kwesties die geheel Berlijn aan gaan. Panin heeft dit voorstel - al thans voorlopig - verworpen, zo werd zondag in Bonn meegedeeld. De Russen beschouwen de vier— mogendhedenstatus in Berlijn - een overblijfsel uit de bezettingstijd - als avn nul en genei- waarde voor zover ost-Berlijn hierbij is betrok ken. Zij zeggen dat Oost-Berlijn een deel van Oost-Duitsland is. Enkele weken geleden lieten de Russen weten dat informele bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de vier mogendheden - Rusland, de V.S., Engeland en Frankrijk - op Afschaffing doodstraf in Engeland LONDEN, 21-12. Het Britse Lager huis'heeft zich maandagavond met 355 tegen 170 stemmen uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf voor moord. Tevoren was een amendement, dat beoogde de behandeling van het des betreffende wetsontwerp op te schorten, verworpen. De uitslag van de stemming werd door voorstanders van afschaffing van de doodstraf in alle partijen met luid gejuich begroet. MILLINGEN. Maandag is in Mil- lirigen het woonhuis annex boerderij „Klein Zeeland", eigenaar C. Daa- men, door brand geheel verwoest. Heroriëntering Comité Draadomroep ROTTERDAM, 21-12. Nu de Twee de Kamer maandagmiddag heeft in gestemd met geleidelijke liquidatie van de draadomroep, gaat het lande lijk comité draadomroep, zo deelt hot mee, zioh heroriënteren. Het zal nu al zijn aandacht gaan richten op de mogelijkheden 'die het centrale antennesysteem de radioluisteraars te bieden heeft. Het comité denkt daarbij in het bijzonder aan de nood zaak van een storin^vrije ontvangst, aan verspreiding van "het C.A.S. over het hele land, aan de problemen die invoering van het C.A.S. bij minder bedeelden zal oproepen en aan de noodzaak van goede, klassieke mu- zlekuitZendingen. zoals die tot dus verre over de vierde lijn van do draadomroep zijn te beluisteren. Wanneer er particuliere onderne mingen zijn d'tc dc exploitatie van de draadomroep willen voortzetten, zal het comité bij deze gegadigden op handhaving van het culturele peil van de draadomroep aandringen. basis van wederkerigheid gehouden moesten worden. Wat de reden van deze Russische suggestie is geweest, is niet bekend. Sommige diploma ten zien er echter een poging in om vaste voet in West-Berlijn té hou den. Prinses Irene in Brussel BRUSSEL, 21-12. Prinses Irene en haar echtgenoot zijn volgens het blad „La Dernière Heure" in Brussel aangekomen voor een particulier be zoek. Zij hebben zondagmiddag in een bioscoop in het centrum van de stad een voorstelling bijgewoond van de film „My fair Lady". grens, een konvooi van de opstande lingen met manschappen en mate riaal aangevallen, zo is van ingelich te zijde in Leopoldstad vernomen. Het konvooi bestond uit 20 -vracht wagens, zo werd gezegd. Actie regeringstroepen De Kongolese regeringstroepen zetten inmiddels hun operaties ten ncorden van Boekavoe voort. In Lecpoldstad is vernomen dat de re geringssoldaten de Kongolese oever van het Albertmeer in bezit hebben. De rebellen hebben daar hevige te genstand geboden. Ook de acties bij Kindoe gaan dcor. De plaats Shaboenda ten oos ten van Kindoe is op de rebellen heroverd. Het opperbevel van het Kongolese leger heeft bekend gemaakt dat tus sen de plaatsen Doeala en Loefoeboe meer dan 2000 opstandelingen zijn samengetrokken en dat drieduizend opstandelingen een aanval op Samba voorbereiden. De regeringstroepen hebben de macht echter goed in han den. Veiligheidsraad NEW YORK, 21-12. .De Soedanese minister van buitenlandse zaken, Mohammed Ammed Mahgoeb, heeft maandag bij de behandeling van de kwestie-Kongo in de Veiligheidsraad ontkend dat Soedan zijn vliegvelden ter beschikking heeft gesteld voor het vervoer van wapens voor Kon golese opstandelingen. Hij eiste dat de Kongolese beschuldiging „wegens gebrék aan bewijs zou worden ver worpen". Prinses Margriet opent internationaal congrescentrum R.A.I. AMSTERDAM, 21-12. Prinses Mar- griet zal op donderdagochtend 7 ja nuari de officiële opening verrichten van het internationaal congrescen trum RAI-Amsterdam, het eerste specifieke congresgebouw in ons land en het modernste van Europa. De combinatie congresgebouw met tentoonstellingscomplex is uniek in de wereld. Stichtster en eigenaresse van het congrescentrum (bouwkos ten ruim 14,6 miljoen) is de gemeen te Amsterdam. De exploitatie ge schiedt door het RAI-ge'bouw N.V. De totale oppervlakte ds ruim 12.000 vierkante meter. Duurder voor reizigers, goederen en treinbrieven UTRECHT, 21-12. Dc verhouding tussen kosten en opbrengsten bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft zich in 1964 ongunstig ontwikkeld en zal voor deze onderneming tot een verlies leiden. Verwacht moet wor den, dat deze ongunstige ontwikke ling zich in 1965 verder zal voort zetten. In verband hiermee is een aanpassing van de tarieven niet te vermijden, zo delen de N.S. mede. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft daarom toestemming verleend tot een herziening van de tarieven zowel van het reizigers- als van het Dit nummer bestaat uit 12 pagina's President Lyndon Johnson loopt met zijn hondje „Him" over de luchtmacht basis Andrews voor zijn vertrek naar Texas. Hij wordt hier begeleid door agent Rufus Youngblood van de geheime dienst. De president zal de kerst dagen op zijn boerderij doorbrengen, waar hij aan de nieuwe begroting gaat werken. SCHEEPSKAT WERD HELD KOBLENZ, 21-12. Scheeps- kater „Peter", drie jaar oud, is de held van de op 13 decem ber bij St. Goar op de Rijn omgeslagen en gezonken Ne derlandse „Tjoba" uit Rotter dam. Het zwartharige dier heeft in een luchtbel in de diep onder water liggende ka juit van het schip zonder voed sel acht dagen gedwongen ge vangenschap overleefd. De 49- jarige schipper Jos. Oomens uit Rotterdam kon de lieveling van de drie opvarenden maan dag iveer in zijn armen nemen. Een dierenarts in Koblenz hoopt dat hij het geheel krach teloze dier, dat het daglicht niet meer kan verdragen, nog in leven kan houden. De „Tjo ba" is maandag door twee drij vende bokken opgetakeld en omgedraaid. „Peter" moet al die tijd grotendeels in het iva- ter gelegen hebben, met zijn kop in de luchtbel. Bij het om draaien van het schip zagen de verraste bergers de kater met zijn poot langs een der ramen vegen. Schipper Oomens haalde het dier direct uit zijn benarde positie. goederenvervoer. Voor de plaatsbewijzen enkele reis zullen de prijzen met gemiddeld 9,5 procent worden verhoogd, voor de retours met gemiddeld 6,5 procent. De verhoging bedraagt voor de alge mene abonnementskaarten 7 procent en voor de trajektabonnementen ge middeld 8,5 procent. De verhoging van de tarieven in het goederenvervoer beloopt 10 pro cent. De verhoging van de goederenta rieven gaat in op 1 januari 1965, ter wijl de hogere reizigerstarieven op 3 januari aanstaande van kracht worden. Met ingang van 1 februari 1965 zal de prijs voor het vervoer van trein brieven van 15 op 25 cent worden gebracht. DEN HAAG, 21-12. Er komt voor lopig geen nieuwe c.a.o. voor de me taal. De besprekingen hierover in de Vakraad voor de metaalindustrie hebben maandagmiddag nog geen uur geduurd. Toen verklaarden de werknemers dat zij niet bereid wa ren om op basis van de voorstellen van de werkgevers nog verder te praten over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, die op 1 jan. zou moeten ingaan. In het gebouw van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektroni sche Industrie in Den Haag, waar de werknemers-onderhandelaren na <le v akraa ds vergadering gezamenlijk overlegden, werd later op de middag een persconferentie 'gegeven door de ROTTERDAM, 21-12. Met een druk op de knop ontstak maandagavond ten stadhuize in Rotterdam de Noor se ambassadeur, de heer O. J. L. Kildal, de ongeveer 1100 lichtjes van het traditionele geschenk aan Rot terdam: de Noorse kerstboom. Het is voor de veertiende maal dat de Noorse hoofdstad Oslo een dergelij ke boom aan Rotterdam schonk. Tij dens het diner ten stadhuize gaf burgemeester mr. G. E. van Walsum uitdrukking aan zijn vrees dat aan deze traditie wellicht een einde zal komen, gezien de grote aandrang op Oslo van verscheidene andere grote steden om ook een dergelijk ge schenk te ontvdngen. Rotterdam be hoeft echter wat dit betreft geen zorgen te hebben, zo liet de burge mees ter van Oslo de heer Brynjulf Buil uitkomen. Daarvoor zijn de banden tussen Oslo en de grootste haven ter wereld te hecht, aldus Oslo's burgemeester. DEN HAAG, 21-12. Minister Bot (onderwijs) heeft besloten niet over te gaan tot de bevordering van een verhoging van de maandelijkse bij drage voor het kleuteronderwijs (van f 1,tot f 2,50) en van het indienen van een wetsontwerp tot verhoging van de collegegelden (van f 200,tot f 400,—). DEN HAAG, 21-12. Een groep Ne derlandse deskundigen gaat begin januari naar Indonesië om daar de mogelijkheden na te gaan van sa menwerking bij wetenschappelijk onderzoek en uitwisseling van we tenschappelijke werkers. Deze groep 'bestaat uit prof. dr. J. F. Arens ('hoogleraar 'in de organi sche chemie aan de rijksuniversiteit te Utrecht), prof. dr. ir. J. Smitil (hoogleraar in de theoretische cn toegepaste natuurkunde aan dé T.H. te Delft), de heer J. H. Bannier (se cretaris van de Nederlandse organi satie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek), drs. J. C. Gerritsen fwn'd. hoofd van de economisch technische afdeling van de Nederlandse centrale organisatie voor toegepast-natuur- wetenschappelijk onderzoek) en dr. H. W. te Winkel (hoofd van het bu reau experts en missies van de di rectie technische hulp van het mi nisterie van buitenlandse zaken). Tijdens de besprekingen van dc Indoncsische finandieel-economische missie van onderminister van bui tenlandse zaken Umarjaidi Njotowi- jono en de Nederlandse delegatie on der leiding van de regeringscommis saris voor Indonesische aangelegen heden van het ministerie van bui tenlandse zaken, mr. N. S. Blom, in oktober en november in Den Haag werd besloten dat deze groep over «iet al te lange tijd naar Indonesië zou gaan. De Indonesische regering zal met deze deskundigen overleg plegen over dc mogelijkheid dat Neder landse wetenschapsmensen en stu denten in Indonesië hun studie voortzetten of afronden. Leeuwin verscheurt man ADELAIDE, 19-12. Een verzorger van circusleeuwen, de 49-jarige George Hertzog, is dinsdagochtend in de Australische plaats Adelaide door een leeuwin verscheurd. Drie andere leeuwen "braken uit de kooi, zaaiden pan'ierk in de betrokken stadswijk en werden door de politie en twee jagers op groot wild afge maakt. Toorn is geen argument. NIEUWJAARS WENSEN In ons nummer van 31 decem ber a.s. kunnen weer nieuw jaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiter lijk woensdag 23 december in ons bezit te zijn. De administratie drie werknemersorganisaties in de metaalindustrie: de Christelijke Be drijfsbond, de Katholieke Bond en de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond. Deze persconferentie werd geleid door de werknemersvoorzitter van de vakraa'd, de heer I. Baart. De heer Baart deelde mee dat de werkne m ers -onderhandelaren van daag (dinsdag) aan hun respectieve beleidsorganen zullen voorstellen geen C.A.O. voor handarbeiders aan te gaan op de voorwaarden, zoals die door de werkgevers zijn gesteld. NEW YORK, 21-12. De Sowjet- Unie heeft maandag in de veilig heidsraad haar veto uitgesproken over een Brits-Amerikaanse ont werpresolutie waarin het Syrisch- Israëlische grensincident van 13 no vember wordt betreurd. Het was het 103de Russische veto. In de Brits -Amerikaanse ontwerp resolutie werd het volgende aanbe volen 1. Volledige Israëlische en Syrische ondersteuning van -het streven van de voorzitter der gemengde bestandscommissie om dé vrede in het Syrisch-Israëlische grens gebied te handhaven. 2. Algehele medewerking der bei de landen bij het inspecteren en afbakenen van het grensgebied. 3. Bijeenkomsten van de gemengde bestandscommissie zouden steeds door vertegenwoordigers van Is raël en Syrië moeten worden bij gewoond. Mevrouw Agncs Bruun, de oudste inwoonster van Denemarken, is in de nacht van zondag op maandag op 108-jarige leeftijd overleden. Ons blad zal a.s. donderdag 24 december des morgens i.p.v. 's middags worden uitgegeven. ADVERTENTIES voor dit nummer dienen uiter lijk woensdag 23 december om 12.00 uur 's middags in ons be zit te z(jn. De directie WAT ILQT VI bilt Oostelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met wolkenvelden doch plaatselijk ook opklaringen: kans op enkele mistbanken; matige tot zwakke oostelijke wind; tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 22.08; onder 12.17 24 dec. Zon op 8.47. onder 16.32. Maan op 23.28. onder 12.39. Laatste kwartier: 25 dec. te 20.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 dec. 6.11 v.m. 24 dec. 7.00 v.m. BROUWERSHAVEN 23 dec. 6.00 v.m. 24 dec. 6.54 v.m. Doodtij: 28 dec. 18.42 n.m. 19.32 n.m. 18.22 n.m. 19.16 n.m. Het laten vervallen van de voorge nomen verhoging varn de kleuter- sdhoolgelden 'heeft als consequentie een verschuiving met vier maanden van de datum van invoering van de tweede fase der leerlirogenschoolver- laging bij het lager onderwijs van 1 september 1965 naar 7 januari 1966. „Dit is het minst bezwaarlijke alter natief voor het achterwege blijven van de voorgestelde verhoging van de kleuterschoolgel'den". aldus mi nister Bot. De minister heeft maandag de Tweede Kamer meegedeeld, zioh na der te beraden over mogelijke alter natieven voor diet achterwege blij ven van ds verhoging van ds college gelden. n De ,,ExpIorer"-kunstmaan die de Amerikanen maandag hebben gelan ceerd voor bestudering van de Van Allen stralingsgordels is in de ge wenste baan terecht gekomen. Kamerlid stelt vragen over zeedijk op Texel DEN HAAG. 21-12. Het Tweede Kamerlid, mej. Schilthuis (P.v.d.A.), heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijke vragen ge steld over diens besluit in 1965 een begin te maken met de verzwaring van de zeedijk van de Eijerlandse polder op Texel. Zij vraagt welk bedrag voor dit doel in 1965 beschikbaar zal zijn en hoeveel de totale kosten van dit werk gaan bedragen. Tevens wil zij weten wanneer de dijkverzwaring voltooid zal zijn. MET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied is boven het noordelijk deel van de Noordzee aangekomen. Bij Portugal bevindt zich een omvangrijke de pressie. Tussen boide systemen staat een vrij sterke noordoostelijke wind. die droge er. vrij koude continentale lucht uit noord-Duitsland aanvoert, hierin komen naast wolkenvelden ook flinke opk 1 aringsgebie d'e n voor. De luchtdruk is in ons land intus sen tot omstreeks 1030 mb. gestegen. In verband hiermee nemen de luoht- drukverschillen iets af. zodat de wind vooral 'in de noordelijke provincies zwakker wordt. De afgelopen nacht vroor het op de meeste plaatsen 2 tot 3 graden. De komende nacht zal opnieuw op de meeste plaatsen lich te vorst voorkomen. Voorts bestaat er kans op vorming van locale mist banken. Het blijft overigens droog weer met nu en don enkele overdrij vende wolkenvelden. Moeder vergiftigt haar kinderen en zichzelf AMSTERDAM. 22-12. In 'het O.L. V.-Gasthuis te Amsterdam zijn gis teravond de 33-jarige mevrouw D. B. en haar twee kinderen opgenomen met zeer ernstige vergiftigingsver schijnselen. De vrouw, die ontoere keningsvatbaar is. heeft om nog on bekende redenen haar 13-jarig doch tertje en 11-jarig zoontje een grote dosis vergif toegediend en dit daar na ook zelf ingenomen. Dc heer B. deed deze ontstellende ontdekking toen hij te circa negen uur thuis kwam. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie. De toestand van moe dor en kinderen is nog'steeds zorg wekkend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1