gerda's EIGEN WEG Niet alleen gejuich over graanprijs Boeiende lezing over Hongarije van Simon de Waard Jaarverslag 1963 proeftuin Haamstede Negentig jaar Ned. Rundvee-Stamboek Het ontwikkelings- en Saneringsfonds in de landbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 december 1964 Nr. 19705 CULTURELE VERENIGING OUWERKERK OUWERKERK, 19-12. De Culturele Vereniging Ouwerketfk 'hield vorige week in het Dorpshuis de tweede avond in het seizoen met een lezing met lichtbeelden en fiilm over Hon garije door Simon de Waard. Spr. zei, dat er een zekere antipa thie bestaat, om dit Land te bezoe ken; het volk echter is niet veran derd. De mensen zijn zeer hoffelijk en spontaan van karakter en zij om armen iemand bij de 'kennismaking. Ook de angst, de grens te passeren hoeft er niet te zijn, want met goede papieren valt diit bijzonder mee. Hongarije is een 'klein Land (3 maal Nederland, 10 miljoen inwoners, hoofdstad Boedapest 'bijna 2 miljoen) en rijk aan natuurschoon met veel herinneringen aan een meer dan duizendjarige geschiedenis. Het is voor een groot deel-vlak. Bij de grens zijn er prikkeldraad, mijnenvelden en wachttorens. De controle van bagage is soepel. Na het passeren van de slagboom wordt men in drie talen welkom geheten. Er zijn goed geasfalteerde, maar smalle wegen. Ook achter het gordijn is de tijd nret blijven stilstaan en er zijn maar weinig krotten. Er zijn nog maar erikele dorpen, waar op zonda'g kle derdrachten te Zien zijin. Van de kle ding is de kwaliteit van de stof min der, maar de snit en de stijl zijn het zelfde als bij ons. Romantiek en schilderachtigheid moet men echter zoeken. Er zijn veel realistische mo numenten, welke herinneren aan de bevrijding door d'e Russen. Moeilijke taal Het Hongaars is zeer moeilijk, zeer mooi en sonoor klinkend; de taal ver raadt de Slavische afkomst. De ste den 'hebben brede straten, zeer veel voetgangers en weinig auto's. Het is er 's avonds erg druik op straat en m de café's. De mensen zijn levendig van aard. Er werken veel getrouwde vrouwen, omdat de voedingsmidde len duur zijn. Het eten in een res taurant is eohter goCdlkoop. Het kli maat is heerlijk. Muziek en dansen overal maakt het leven vrolij'k; men treurt niet, spaart niet en leeft een beetje zorgeloos. Opvallend is d!e reinheid op straat. Vrouwen vegen de straat, werken in pakken enz. De ctalage's in groente- en bloe menwinkels, hebben gebrek aan luxe en comfort. Op reis door het land merkt men, dat Hongarije zich meer en meer op industrialisering toelegt; alle aandacht is gericht op de zware industrie en de arbeider verdient er twee maal zoveel al's 'bv. de d'dkter. Een merkwaardig voorbeeld hiervan is de pas na 1950 gebouwde indus triestad Duna-üj-varos (Donau- N'ieuwstadj, een geheel nieuwe stad dus, met moderne fabriekscomplex en en woonwijken met flats, crèches (waar de "babies en kleuters van de buitenshuis werkende moeders de gehele dag verzorgd worden), scho len, winkels, theaters en wat er ver der hoort in een stad van 43.000 in woners. Alles is genationaliseerd, er zijn ge enparticuliere bedrijven en er is dus geen concurrentie. Van de bevolking is 65 pet. katho liek, 25 pet. protestant en 10 pet. be lijdt geen godsdienst. Het is niet ver boden naar de kerk te gaan, maai er zijn 2 dingen, óf communist, óf godsdienst. Enkele prijzen van levensmiddelen zijn :roomboter f 4 a f 5, 'koffie f 28 per kg. Voorts: nylonkousen f 10; kleding en schoeisel zijn zeer duur. De mooie, gezellige 'hoofdstad Bu dapest, is magnifiek gelegen aan weerszijden van de Donau. De twee delen hebben ieder een 'heel ander karakter. Buda is schilderachtig en stil, Pest is modern met een 'halve ring vormende boulevards, dae steeds op de Donau uitkomen. De Turken hebben 150 jaar ge heerst; dat is een verschrikkelijke tijd geweest. Van de eerste christen koning Stefan I, de 'heilige is er een ruiterstandbeeld. Verder staat op een heuvel een standbeeld van bisschop Gellert. Het bevrijdinigsmonument is in de gehele stad te zien. Het noorden en het zuiden zijn burgterreinen, de 'hoogste berg is 1000 m. Bezienswaardig zijn hier en kele kleine steden, bv. Eger. Dit is een prachtig stadje met moskeeën en een bekende paardenfokkerij (ras: Lippizaner). Deze dieren zijn stevig gebouwd en geschikt voor de dres suur. Aartshertog Karei is met deze fokkerij begonnen. Toeristisch bekend is vooral het Balatonmeer. 77 km. lang en het grootste meer van midden-Europa. Er zijn hier tal van gezellige, mon daine badplaatsjes, terwijl de meest al heuvelachtige omgeving veel na tuurschoon biedt. Het is een vakan tie-oord bij uitstek met mooie mo tels en campings (heel modern). Het water haa'lt 28 gr. C. Ook vinden wij hier kuuroorden, o.a. Hévis, met warme bronnen en een warm meer (35 'gr. C.), waar men 'kan zwemmen of baden temidden van een weelde aan lotusbloemen. De op de lichtbeelden aansluitende film haalde al het vertoonde nog eens extra naar voren. De heer de Waard zei tenslotte te hopen, dat Hongarije een bekend land zal zijn geworden. De voorzitter der Culturele Ver eniging, de heer C. P. Kuijper, die de spreker ook had ingeleid vond. dat wie niet gekomen was, veel heeft gemist en 'hij dankte de spreker zeer hartelijk voor de zeer interessante, leerzame, genotvolle en bovenal cul- turele avond. HAAMSTEDE. 17-12, Een dezer dagen hebben de leden van de Ver. tot Bevordering van het Tuinbouw- enderwijs op Schouwen-Duiveland het keurige jaarverslag over 1963 ontvangen. Somber weer, met een lange vorst- en sneeuwperiode, de den de voorjaarswerkzaamheden drastisch vertragen, doch toch kon atles op tijd klaar komen. De kg- opbrengst bü de zwarte bessen viel wat tegen, dcch bü de appels was dit, gezien de groei en de leeftijd beslist een meevaller. De proeftuin ontving in dat jaar 788 mm regen water met uitschieters in juni 105 en in november 133 mm. De aardbeien werden na een oogst die nog al te lijden had van Botry- thus opgeruimd. Tegen meeldauw in de appels werd geknipt. De groei der fruitbomen was vrij behoorlijk en het ligt in de bedoeling de weg der spillensnoei in te slaan. Schurftin- fecties werden weer geregistreerd en de omwonende kwekers konden hier hun voordeel weer mee doen. De appels werden zuiver en glad gehouden met Kwik, Capan en Aa- teck, waarbij insecten werden ge weerd met Folidol, Animert, Gusa- thion, Meta-Iso-Systox en D.D.T. Deze middelen werden eveneens ge bruikt voor de andere fruitsoorten. Hoge "opbrengsten De opbrengsten waren weer veel BLIK DOOR HET WERELD De leden van de E.E.G. hebben door de Brusselse overeenkomst voor een systeem van graanprijzen er voor gezorgd dat de volledige in tegratie van de Euromarkt, zoals die de ontwerpers van het verdrag van Rome eertijds voor ogen stond, nog slechts een kwestie is van afwerken. De grote belangstelling die lang bestond, dat er op industrieel gebied als maar vooruitgang werd gemaakt en dat de landbouw ver en ver ach teraan bleef sukkelen, die is nu wel verdwenen. Het is ongetwijfeld een succes voor Mansholt dat hij dit met zijn plannenmakerij heeft kunnen verwezenlijken. In de loop van eni ge jaren zal er geen reden meer zijn voor het gevoel van ten achter stel ling dat de agrarische producenten onder de Euromarktlanden nogal eens konden koesteren wanneer ze naar de industrielanden keken. Dit is allemaal reden tot gejuich. Maar het zou verkeerd zijn alleen de zonzij te zien. In de eerste plaats duurt het nog twee en een half jaar voor het graanakkoord in werking treedt en vooral voor een land als Nederland, maar bijvoorbeeld ook een exporteur van tuinbouwproduk- ten als Italië, moet maar afwachten of tegen die tijd de Duitse produktie niet zodanig is toegenomen dat de afzet op deze grootste markt van de E.E.G. aanzienlijk moeilijker zal zijn. Te hoog En er is nog een reden tot onbe hagen. De nu overeengekomen graan prijzen - tarwe met 425 mark per ton is daarbij uitgangspunt - zijn nog altijd anderhalf keer de wereld marktprijs en daardoor bepaald niet aan de lage kant. Voor de Franse graanverbouwers betekent het zelfs een verhoging, die er licht toe kan leiden dat ze meer gaan zaaien. Hoe dan een situatie moet ontstaan - zo als Mansholt die voorspelt - dat de zes als grootste markt voor voedings middelen toch nog de grootste im porteur van buitenlandse agrarische produkten zullen zijn? Men zou zeggen dat er zo'n stimu lans tot produceren gegeven kan worden dat de club-van-zessen-klaar in tegendeel exporteur wordt. En te maken krijgt met de wereldmarkt prijzen, die dan wellicht nog verder zijn gedaald. Export is alleen moge lijk in zo'n geval met een subsidie die de bevolking van de zes dan maar moet opbrengen. Er is al een dergelijk geval geweest, waarbij de E.E.G. eigenlijk geld toelegde op een Franse graanexporl naar rood-China. Nieuwe problemen De daling van de wereldmarktprij zen heeft nog een gevolg. De kosten van levensonderhoud in de E.E.G. komen hoger te liggen dan nodig zou zijn, wat betekent dat de lonen ho ger komen te liggen dan in een in dustrieland als bijvoorbeeld Enge land en dat gaan de industriële ex porteurs wel merken als ze moeten concurreren op de wereldmarkt. Waarbij nog komt datdepotenti- ele kopers van machines de prijs pas- kunnen betalen als ze hun agrari sche exporten kunnen verkopen, wat ze in de toekomst wellicht gemakke lijker bijvoorbeeld in Engeland kun nen doen dan op het vaste land in eigen kring. Een laatste barrière op de teeg naar de totale Euromarkt is inder daad geslecht. Maar een reeks kern problemen voor de hele E.E.G. is daarmee nog allerminst van de baan. Integendeel. Oude koe in Israël David Ben Goerion, de bejaarde oud-premier van Israël, heeft voor zijn land ontzettend veel betekend. Voor veel zijn de Israëli's hem dank verschuldigd, maar waarschijnlijk niet voor de kabinetscrisis die hij nu heeft aangeblazen. Hij bedankte voor zijn Mapai-partij, die met een andere socialistische groepering een coalitie sluiten. Daarbij haalde hij de affaire-La- von weer eens op. Dat is een nogal mysterieuze zaak over een blunder bij de geheime dienst, die nogal wat mensenlevens zou hebben gekost. Een ministerscomité onderzocht in dertijd de zaak - vermoedelijk het verraden van een spionagecentrum in Cairo - en bevond minister Lavon onschuldig. Een uitspraak waarin Ben Goerion nooit heeft berust. En de zaak is maar blijven vreten aan het politieke leven van het land en ook van de Mapai. Premier Esj- kol heeft door nu af te treden wel licht een oplossing geforceerd omdat nu de Mapai zal moeten uitspreken: blijft men de vleugel van Lavon ver volgen of zetten de Mapai'ers nu eindelijk eens een punt achter de zaak. Dat laatste zou men eigenlijk zon der meer al moeten doen ook al twij felt men er aan of dat geval van een jaar of tien geleden toch niet een beetje de schuld van die minis ter Lavon is geweest. Als er al een land is dat zich niet kan permitteren onderling ruzie te maken over voort durend uit de sloot gehaalde oude koeien, dan is het Israël wel. hoger dan in het vorige jaar en som mige rassen, o.a. van James Grieve (E.N.R.) en Ellison's Orange gaven een 3-voudige oogst te zien in verge lijking met het vorig jaar. De Gol den Delicious deed het nog beter en op type II geplant werd de oogst 4 maal zo groot, op VII zelfs bijna 6 maal. Gp IV ongeveer hetzelfde i resultaat. Bij de nieuwste onder stammen sprong bijv. bij de M.M. 109 de kg-opbrengst van 1.3 in 1962 naar 17 kg/boom in 1963. Winston sprong eveneens vaak met stukken omhoog in opbrengst. Bij de bestrijdingsmiddelenproef bleek dat een proef op ven-u wing bij Golden Delicious de verruwing het minst was bij een regelmatige be spuiting met SpuitzwavCl Tuzet. De ander onderdelen: Captan +Ka- rathane -4- Urbacid en als derde proef Captan -j-Karathane gaven weinig verschillen te zien, doch er was op de appels veel meer verru wing te zien. De middelprijzen voor het fruit waren vrij goed. Zo zien we o.a. Mantet 47 cent. Daarentegen de Yel low maar 28 cent. Tydeman's Aerly Worcester 53 cent, James Grieve 42, Cox's 44 en Golden Delicious 42 cent. Over het geheel genomen was de middenprijs 40.5 cent tegenover 58.6 in 1962. Regelmatig werden bezoeken ge bracht door personen die eens wat wilden opsteken over nieuwe ras sen op fruitgebied of in de zwarte bessenteelt. Het Rijks Tuinbouw Consulentschap toonde veel belang stelling en de ass., de heer J. A. v. de Weel, hield weer een snoeidemon- stratie. Ook voor het a.s. seizoen is een bezoek aan de proeftuin aan de Ho- gezoom zeker verantwoord en nu de zaak eenmaal goed groeit kunnen al veel duidelijke verschillen gezien worden. De chef-proeftuin, de heer J. Jonker, zal iedereen graag te woord staan en zo mogelijk rond leiden. Uitwisseling van atoomdeskundigen DEN HAAG, 19-12. Een delegatie, van Sowjtt-deskundigen op atoom gebied heeft een bezoek van tien da gen aan Nederland en België afge sloten met de bespreking van ont werp- akkoord voor uitwisseling van deskundigen met het R.C.N. (Reactor Centrum Nederland) en het Belgische Commissariaat voor Atoomenergie. De leider der Sowjet-delegatie. de heer I. D. Morogov, vice-voorzitter van de Sowjet-Senaatscommissie voor vreedzaam gebruik van kern energie, verklaarde donderdagmid dag op een persconferentie, dat men overeenstemming over dei nhoud van het ontwerp had bereikt. Naar verluidt waren de Neder landse en Belgische gastheren uiter aard niet gemachtigd - zoals de Rus sen - die het ontwerp kant en klaar uit Moskou met zich meebrachten - het akkoord meteen ook te tekenen. Men verwacht dat de ondertekening in februari zal geschieden, als Ne derlandse en Belgische deskundigen een tegenbezoek aan Moskou gaan brengen. Nog eens Nieuw-Guinea KOE AL, A LOEMPOER, 19-12. Het steunen van de Indonesische aan spraken op Nederlands Nieuw Gui nea is het ergste wat dit land heeft gedaan, heeft de premier van Singa pore, Lie Koean Joe, gezegd. „Als zij de kwestie Nieuw-Guinea niet hadden opgelost, zouden wij nu nog in vrede leven. Hieruit leren we dat bepaalde vraagstukken in de wereld nooit kunnen worden opge lost en misschien zullen er minder vraagstukken geschapen worden wanneer bepaalde vraagstukken on opgelost worden gelaten", zei hij. De premier uitte deze mening in een parlementair debat. Maleisië moet nauwer betrokken worden bij de Afrikaanse en Aziatische landen, vond hij verder. Isolering van deze landen zou tenslotte de dood bete kenen, zei hij. AMSTERDAM. Een bende van 8 jonge Amsterdammers in de leeftijd van 18 tot 20 jaar heeft zich voor de reahtban'k te Amsterdam moeten verantwoorden terzake van een groot aanta'l diefstallen van brom fietsen en grammofoonplaten. De knapen d'ie, zoals de president uit drukkelijk stelde, afkomstig zijn uit fatsoenlijke gezinnen, 'hadden elkaar gevonden in een bar in d'e hoofdstad, waar veel jongeren vertoeven. OOSTERLAND In 1965 gaat verkeerseursus van start KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oisteinvijik-Hel- voirt: kan'd. H. G. v. Duyl, Hilver sum. '-.Ger. Kerken - Beroepen te Putten: C. W. PIooy, Andel (N.B.). Bedankt voor Wirdum: P. J. Wes- temeng, Oosterzee. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Heerenveen: J. D. Houtman, Vollenhoven. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee: C. Smits, Sliedvecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Lisse: P. Blok, Dirks- land. UTRECHT, 19-12. „Het Neder- landsch Rundvee-Stamboek" bestaat negentig jaar. Ter gelegenheid daar van heeft het N.R.S. in Utrecht een jutrleumvcrgadering gehouden. De voorzitter van het N.R.S., de heer J. Leenheer, memoreerde in een rede ever „verleden, heden en toekomst", dat het N.R.S. sinds dc, reorganisatie in 1S07 meer dan 90.000 stieren heeft goedgekeurd en dat sinds datzelfde jaar ruim een miljoen koeien en meer dan drie miljoen kalveren in stamboek en register van het N.R.S. zün ingeschreven. Het aantal koeien dat op het ogen blik jaarlijks wordt ingeschreven be draagt 70.000. Het initiatief tot de oprichting van het N.R.S. werd genomen op 27 sep tember 1873 in het Paleis voor Volks vlijt in Amsterdam, op een sectie vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Volgens het verslag van die bij eenkomst wilde men de „Renomme" die het Nederlandse vee in het bui tenland al genoot, nog ver-hogen. Er werden voorbeelden genoemd van voordelige transacties (een in ons land voor f 100,- aangekochte koe MOSKOU. Het Kremlin heeft de Kongolese diplomatieke vertegen woordiger in Moskou verzocht de Sowjet-Unie, met al zijn medewer kers. op zo kort mogelijke termijn te verlaten. KERKNIEUWS Mis in geref. kerk NIJMEGEN, 19-12. In de gerefor meerde Maranat'hakerk in Nijmegen wordt in de kerstnadht een mis op gedragen voor in de omgeving wo nende katholieken. Het verzoek hier toe is uitgegaan van een pastoor, wiens 'kerk vorig jaar 'niet groot ge noeg bleek te zijn om plaats te kun nen bieden aan alle parochianen die de kerkelijke 'kerstviering wil'dën bij wonen. Het moderamen van de Ge reformeerde Kerk had geen bezwaar waardoor het mogelijk is geworden, dat in de kerstnacht in de parochie kerk en in de gereformeerde kerk gelijiktij'di'g een mlis wordt opgedra gen. ging op een Franse tentoonstelling voor twaalf maal zoveel van de hand) en er was zelfs een spreker die mededeelde dat niemand minder dan de Russische keizer zeventig Hollandse stieren had gekocht: „zulk een keizer nu is een uitmuntende klant, Engeland is dat ook en de Franse kooplieden ziet men bij ons ook gaarne" In de Ccnferentiekamer hield, ge lijk gemeld, de afdeling „Duiveland" van het Verbond voor Veilig Ver keer een prepaganda-avond, waar voor de belangstelling niet bijzonder grcot genoemd kan worden. De voor zitter, de lieer T. Walhout uit Nieu- werkerk, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot opperwachtmeester Van der Meyden uit Nieuwerkerk en tot wachtmeester Hoekman van de Rijkspolitie alhier. Verder heette hij welkom de heer Modderman van de Bataafsche Petr. Mij., die, onder auspiciën van de fa. M. J. Mol uit Schuddebeurs, deze avond opluisterde met enige mooie DEN HAAG. De regering heeft enige beslissingen genomen, welke op korte en op iels langere termijn spreiding vgn de vakanties kunnen bevorderen. Zij zyn van drieërlei aard en hebben respectievelijk be trekking op de voorlichting, het on derwijs en de bedrijfsvakanties. SNELLE TREIN FRANKFORT, 17-12. De Duit se spoorwegen gaan volgend jaar op het 50 kilometer lange traject Augsburg- Miïnchen met een snelheid van 200 ki lometer rijclen. Deze snelheids proefneming wordt gepresen teerd ter gelegenheid van de internationale verkeersten- loonstelling in München, die midden volgend jaar wordt gehouden. Nederland zal op deze expositie worden verle- gemvoordigd met een collec tieve inzending van water-, weg- en railverkeer. Voor de nieuwe snelle Duitse trein, die S0 kilometer sneller gaal rij den dan de normale Duitse treinen, is een speciale loco motief ontworpen. kleurenfilms. Het speet de voorzitter dat de opkomst gering was, temeer daar het in de bedoeling ligt even als vorige jaren, ook hier weer met een verkeerseursus te starten, zoals dit ook te Nieuwerkerk zal worden verwezenlijkt. Misschien zullen er dan toch 15 deelnemers(sters) moeten kunnen worden ingeschreven. Staan de de vergadering gaf zich een twaalftal personen op, terwijl er ge gronde hoop bestaat dat dit aantal nog wel zal toenemen. De mening van de aanwezigen werd verder ge vraagd betreffende de aard van de te openen cursus, die, evenals de vo rige in het algemeen kan worden gegeven, doch ook gespecialiseerd, voor bromfietsen, auto's, rijwielen, e.d. Algemeen vond men dat een al gemene cursus de beste resultaten afwerpt. Het zal weer een leergang van zes avonden worden, met één examenavond. De eventuele onkos ten zullen gering zijn. De lessen zul len plaats vinden op de woensdagen. Gezien het steeds intensiever wor dende verkeer wrordi het volgen van een verkeerseursus sterk aangeraden Het ligt ih de bedoeling om, bij vol doende deelname, zo spoedig moge lijk in het nieuwe jaar te starten. De grote verkeerstafel, die de afde ling rijk is, stond in de zaal opge steld en de aanwezigen werden in de gelegenheid gesteld een aantal hierop aangebrachte verkeersfouten op te sporen. Voor de beste oplos singen waren enige prijzen beschik baar gesteld. Voor en na de pauze draaide de heer Modderman enige fraaie kleu- ren-films. Na afloop dankte de voorzitter de heer Modderman en de firma Mol en de politiemensen voor de bereid willigheid op deze avond aanweYig te willen zijn. inzonderheid de heer Hoekman voor zijn deskundige voor lichting bij de verkeerstafel. De heer Modderman deelde ten slotte nog mede, dat de directie van de Bataafsche Petr. Mij. voor de cursist van de a.s. verkeerseursus al hier een mooie verrassing in petto heeft. LAND- EN TUINBOUW ARNHEM, 18-12. Laat voortaan bij de bepaling van de inkomens grens voor dc bcëindigingsrcgclirig van cnUvikkelings- en sanerings- fends vcor de landbouw de uitkerin gen krachtens wettelijke regelingen buiten beschouwing. De voorzitter van de Geldcrsche Maatschappij van Landbouw, de heer W. Lonkhorst, pleitte hiervoorin de algemene vcr-._ gadering van zijn organisatie in Arn hem. Om voor de beëindigingsvergoeding in aanmerking te komen moet men gedurende drie iaar een gemiddeld inkomen van niet meer dan f 6500,- hebben gehad. Bij vaststelling van die inkomenslemiet, zo meende de heer Lokhorst, heeft het bestuur van het O. en S.-fcnds ongetwijfeld meer het oog gericht op inkomens uit ar beid en vermogen, dan op inkomens krachtens wettelijke regelingen. Nu vormen deze laatste inkomens een vrij gering onderdeel van de totale inkomens, wanneer dit gemiddeld per greep avn gegadigden wordt be zien, maar in een aantal individuele gevallen vormt dit „toevallige" in komen een handicap voor bedrijfs- geeindiging op grond van de regeling De heer Lonkhorst achtte het ook wenselijk, cle limiet van f 6500.- te verhogen. Rentesubsidie Van het belang vlan vooi'beeldob- jecten ten behoeve van het O. en S.- fonds kon hij moeilijk overtuigd ra ken. De Gelderse Maatschappij van Landbouw, zo zei hij. is voor stander van het systeem van rente subsidie, dat speciaal toegepast kan worden als de agrarische onderne mer zich inspant om de interne pro- duktie-omstandigheden ingrijpend aan te passen aan de behoeften van de moderne bedrijfsvoering. De heer Lokhorst vertelde dat per eind november in totaal 4137 aan vragen voor~~B<fdrijfsbecindiging bij het fonds zijn ingediend. Daarbij viel op dat het aantal aanvragen uil dc noordelijke provincies naar verhou ding hoog was. In Friesland was het zelfs onge veer vier per honderd grondgebrui- kers. Voor Gelderland, de overige zandprovinci^s en het westen onge veer één per honderd, in Zuid-Hol land slechts 0.4 per honderd. Afgewezen gronden Verscheidene aanvragen moeten werden afgewezen en wel op ver schillende gronden. Van de 640 aan vragen uit de provincie Gelderland bleken er 93 niet aan de voorwaar den te voldoen. Als belangrijkste oorzaak voer de afwijzingen geldt de inkomensgrens of het feit dat de helft van het verkregen inkomen di rect uit het 'eigen landbouwbedrijf afkomstig dient te zijn. De heer Lokhorst schaarde zich onder diegenen, die pleiten voor één afzonderlijk landelijk krediet voor vrijwillige ruilverkavelingen. In het aan de E.E.G. gewijde gedeelte van zijn rede pleitte hij voor een behoor lijke verhoging van de oriëntatie prijs voor rundvee. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Hij ging er niet op in. „Ik 'heb toch veel aan u 'gedadht. En een stille hoop gekoesterd, dat ik op een goeie clag 's morgens een briefje van u zou krijgen". Ze keek hem verbaasd aan. „Waar om zou ik u schrijven?" „Ja, u 'hebt gelijk. Een idiote ge dachte natuurlijk. Maar het kon zijn, dat u eens een dagje naar 'Amster dam zoudt willen en iik dan uw gids mooht zijn, ziet u?" „O, datNee, ik ben 'bij mijn weten niet verder geweest dan Nij- loo en Groevenwij'k. We hebben op „De Peppelihorst" de ruiimte. Waar om zullen we dan zo ver gaan?" „Gaat u nooit met vakantie?" „Welnee. Dat is niets voor ons soort mensen. In de zomer begint d'e dag vroeg en einidiigt laat. Mijn grootvader zei 'ailtijd: Dat a's niet toevallig. In de bij'bel staat immers: werk zolang -het dag Is?" Hij knikte. „Ja, op de boerderij is zomers volop werk. Ik weet er alles van. En nu 'krijgt u wat meer vrije tij'd". ,,'s Avon'ds ja. Maar hier moet ik rechtsaf, meneer de Nots. De ver gadering is in „De Bonte Koe". Ze bleef staan en 'keek 'hem aan, terwijl ze baar hand uitstak: „Tot ziens, meneer de Nots". Hij nam haar hand en 'hield' die vast. „Mag ikmag iik u na af loop van de vergadering naar huis brenigen?" Hun blikken ontmoetten elkaar en hoewel Gerda begon te kleuren, pro beerde ze 'hem te doorgronden. Lang zaam kwam er een 'glimlach op haar gezicht. „Maar meneer de Nots, het kan wel tien uur wonden", „Wat geeft dat? Ik vermaak me zolang wel". Gerda aarzelde enkele ogenblik ken. „A'ls ik u daarmee een plezier kan doen. „Dat weet u wel, juffrouw van 't Grashok". Ze trok haar hand los. „Vooruit, u krijgt uw zin. Höb ik in 'het den ker een veilige vrijgeleide naar 'huis. Rekent u maar zo tussen half tien en tien uur. Dus u zult geduld moe ten hebben". „U weet niet 'half, hoeveel geduld ik bezit". Ze sprong op haar fiets en wuifde. „Ik begin er iets van te begrijpen. Tot straks dan". Hoewel Gerda zich op deze eerste wiintenbij eenkomst had verheugd, vond zc de vergadering, die maar matig bezocht was - misschien was het rrog te vroeg in het seizoen, op perde de voorzitter - vrij .saai. Zo luisterde lusteloos naar de 'gesprek ken oven' het winterprogramma. dat men opstelde, mengde zich vrijwel niet in 'de 'gesprekken en sla Uk te op gelucht een zucht, toen om iets over half tien de bijeenkomst gesloten werd. Buiten 'klampte Tannic haar aan. ..Breng je me nog een eindje thuis?" Gerda schudde haar hoofd'. „Nee, vanavond niet. Een andere keer". „Zo je will. Ik wip van de week wel een middagje over". „Doe dat. Bye bye". ..Doeg". Terwijl ze dc smalle straat uit fietsten dacht Gerda: als hij nu maar niet op de hoek staat te wach ten. want dan heeft Tann'ie meteen door, waarom ik haar r>iet wil weg brengen en ze heeft er niets mee te maken. Ze is toch zo nieuwsgierig. Doch op de hoek was niemand te zien. Ze wensten elkaar welterusten en gingen ieder een kant op. Gerda fietste langzaam de lange straat af. In de bocht zag ze 'hem staan. Keu rig, dacht ze. dat hij me hier op wacht. Hij heeft zelfs daar aan ge dacht. „Dat is vlug. juffrouw van 't Gras hek. Was 'het leuk?" Ze haalde haar schouders op. „Ma tig. Zo'n eerste avond is doorgaans mi et veel aa n". „Dan moet ik proberen uw avond goed le maken". Het meisje schoot in een lach. „Dat zal u wel niet lukken". „Je 'kunt nooit weten", opperde hij optimistisch. Terwijl ze de stad uitreden, ver- lelde Ar ie voorvallen, die hij op de tram meegemaakt had met passa giers en collega's. „Ik 'had laatst dienst op een oud trams tel, met een beugel, düe je nog draaien moet. als je de andere kant op rijdt. Het was op lijn 24. Nou hebben die oude trams nog borden, die je bij ieder eindpunt moet omdraaien: Stadi on - staat er: Centraal Station-Stn'dwn- pleim, niet waar? Dat omdraaien wordt nog wel eens vergeten. Goed, ik kom in dienst in de morgenspits en. (Wordt vervolgd.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7