Algemene Bijstandswet Rennies Drink real American Cola STAD EN EILAND A. Vijverberg kampioen 2e klasse libre 1 januari treedt iu werking Financiële hulp nu zaak van de overheid (I). 1 januari 1965 is een uitzonderlijk belangrijke datum in de sociale ge schiedenis van ons volk. Op die dag treedt de Algemene Bijstandswet in werking, die de van 1912 daterende Armenwet zal vervangen. Deze wet vertoont zovele aspec ten, dat het onmogelijk is ze in kort bestek alle min of meer gedetail leerd te bespreken. De hoofdstrek king van deze wet is echter, dat van nu af aan de rechtsplicht tot het ver lenen van bijstand rechtstreeks op de overheid rust. Tot dusverre trad de overheid wat de financiële bij stand betreft slechts subsidiair, aan vullend op. De overheid verstrekte pas dan hulp als men die niet kreeg van familie, kerkelijke of particu liere instellingen van weldadigheid. Artikel 1 van de Algemene Bij standswet bepaalt „aan iedere Ne derlander, die hier te lande in zoda nige omstandigheden verkeert of dreigt te geraken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de nood zakelijke kosten van het bestaan te voorzien, wordt bijstand verleend door burgemeester en wethouders1' Hoeveel? De wet gaat dus uit van één be grip: „Noodzakelijke kosten van het bestaan". Wat daaronder moet wor den verstaan, wordt niet nauwkeurig omschreven en dat is ook moeilijk vanwege de veelheid van omstan digheden die zich kunnen voordoen. Toch is er wel iets van te zeggen. Over de grootte van de bijstand zegt de wet o.a., dat ze wordt afge stemd op de omstandigheden en mo gelijkheden van personen en gezin, alsmede op het betoonde besef van verantwoordelijkheid van de voorzie ning in het bestaan. Het bedrag van de bijstand hangt dus af van de om standigheden van de aanvrager en de bepaling daarvan is in sterke mate overgelaten aan degenen die de wet moeten uitvoeren, t.w. burgemeester en wethouders c.q. de diensten van sociale zaken. Wel kunnen voor bepaalde groe pen van personen van rijkswege re gels worden gesteld voor uitkerin- gen( oorlogsslachtoffers, gerepatri- eerden, blinden en andere minder- validen), maar deze groepsregelingen berusten thans ook op de Bijstands wet. Beroep mogelijk Er blijft echter altijd een zeer grote restgroep, die niet onder een groepsregeling valt. Deze groep is nu, wat de materiële bijstand betreft aangewezen op de plaatselijke over heid. Hun rechtszekerheid is versterkt; - doordat zij van een beslissing van b. en w. in beroep kunnen gaan. In 1912 bij de totstandkoming van de Ar menwet heeft men dit beroepsrecht niet toegelaten, maar in de Algeme- KERKNIEUWS Hulp gevraagd voor vluchtelingen in India GENÈVE, lè-12. De Wereldraad van Kerken in Genève heeft bij de raad aangesloten kerken 193.500 dol lar gevraagd voor steun aan onge veer 276.000 Oost-Pakistaanse vluch telingen in India. Het geld zal wor den gebruikt voor de medische dien sten, de bouw van huizen en land bouwprojecten. De vluchtelingen le ven in 97 kampen in negen Indiase staten. Eerder dit jaar werd reeds 60.000 dollar door de raad bijeengebracht voor dit doel. Ingezonden mededeling SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klas G: Burgh-Nw. Burgvliet 2-1; RKFC-S.C. Gastel 1-2; Halste- ren-DIVO 0-0; Vosmeer-NVS 4-1; Oude Molen-Kruisland 1-0. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas B: Zierikzee II-Kruiningen 5-1; Zonnemaire-Patrijzcn 1-8; Luc- tor-Renesse 1-7; Hansw. Boys-Drei- sdhor 8-0; Kwadendamme-Robur 3-6 2e klas C: Renesse II-Zierikzee III 8-2; Zonnemaire II-Burgh II 2-9; Drcischor II-SVOWK 3-3. Zaterdagcompetitie le klas MEVO-Nieuwdorp 4-4; Bruse Boys-Middelburg 0-6; Hoek- Kapelle 6-1; Zaamslag-AZVV II 6-2; Sput-Wemeldinge 4-2; Wblfaartsdijk- Beren 8-0. 2e 'klas A: Duivelanid-Br.haven 1-5 SKNWK-Colpl. Boys 1-3; Wissen- kcrkc-Kloetinge II 10-2; Veerc- Wolfaartsdijk II 7-0. 3e klas A: WIK-BrJhaven II 13-2;' Z wal uwen -S K N WK II 8-1; MEVO II-Bruse Boys II 2-5. ne Bijstandswet is deze mogelijkheid wel opgenomen. Wanneer iemand het met een be slissing van b. en w. niet eens is, kan hij een bezwaarschrift indienen bij deze instantie. Wie met de reac tie van b. en w. op het bezwaar schrift geen genoegen neemt, kan in beroep komen bij Gedeputeerde Sta ten, en van de uitspraak van Gede puteerde Staten nog eens bij de Kroon. De toekenning van dit be roepsrecht is een der belangrijkste punten van de nieuwe wet. Gebouw voor K. en W. te Den Haag afgebrand DE NHAAG, 18-12. In enkele uren tyds is vrijdagavond het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag door brand verwoest. Slechts de muren staan nog over eind. De Haagse brandweer, die met alle beschikbare materieel was uit gerukt, hield de omliggende panden nat. De brand, die gepaard ging met een vonkenregen en enorme rook ontwikkeling, was tot op grote af stand zichtbaar. Duizenden sloegen het blussingswerk gade. Antilliaanse arbeiders naar Nederland SCHIPHOL, 19-12. Het voorbeeld volgend van de N.V. Bronswerk in Amersfoort, die met dit experiment de spits afbeet en van nog enkele andere Nederlandse bedrijven, heeft de electrotechnische industrie Van der Heem N.V. in Den Haag beslo ten 80 Antilliaanse arbeiders in haar bedrijven op te nemen. Met een vliegtuig van Martin's Aircharter is de eerste groep van 20 dezer arbei ders op Schiphol gearriveerd. Zij zullen terstond bij de eerste Neder landse Autorijwielfabriek Enaf N.V., een dochtermaatschappij van Van der Heem, tewerk worden gesteld bij de fabricage van bromfietsen. Bijzondere schilderijen expositie te Delft DELFT, 18-12. De tentoonstelling „De schilder en zijin wereld", die in 'het Prinsenhof te Delft wordt ge houden en zaterdagmiddag werd ge opend door mr. H. J. Reinink, direc teur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele be trekkingen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap per., omvat een 'buitengewoon kost bare collectie van schilderijen die zich uitstrekt over een tijdvak van vijf eeuwen en wel van Jan van Eyck tot Vincent van Gogh en Ja mes Ensor. De expositie, die tot stand 'kwam onder auspiciën van het Belgisch-Nederiands cultureel akkoord, blijft tot en met 24 januari in Delft. School voor individueel onderwijs HILVERSUM, 19-12. De hoofdin- specteur van het buitengewoon on derwijs te Utrecht, de heer N. Y. Vlietstra, zal woensdag 23 december de nieuwe school van de stichting voor individueel onderwijs officieel openen. De school, bestemd voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden, is zowel een lande lijke als een streekschool voor Hil versum en omgeving. Er is een in ternaat aan verbonden voor plm. 65 leerlingen. HAAR OP KAAL HOOFD PHILADELPHIA, 19-12. Dr. Christoffel Papa, een 32-jarige huidspecialist in Philadelphia die er bij toeval in geslaagd is haar op een kaal hoofd te voorschijn te toveren, klaagt erover dat hij zo druk lastig gevallen wordt om gegevens over zijn ontdekking, dat hij niets meer kan uitrichten. De telefoon staat geen moment stil, tot ver na middernacht bellen mensen die iets over het haargroeimiddel willen weten of zich als proefkonijn aanbieden. Dan antwoordt hij: „Er bestaat geen haargroei middel en ik verkoop er geen". De telefoontjes begonnen bin nen te stromen nadat hij don derdag zijn ontdekking op een bijeenkomst van 1.500 huidart sen in Chicago had meege deeld. „Het groeien van haar op een kaal hoofd gebeurde bij toeval", zei hij. „Het deed zich voor tijdens een ander on derzoek, het was ons doel niet haar te doen groeien. Maar we kwamen tot de ontdekking dat dat gebeurde als wij het hormoongeneesmiddel testos terone op de okselhuid wre ven. Toen probeerden wij het op het hoofd - en er begon haar te groeien. Hel duurde vele maanden, maar het groei de. In een geval duurde het een jaar voordat er iets te zien was", zei hij. Dr. Papa blijft erbij dat zijn ontdekking nog in een experimenteel sta dium is. Hij wil zijn haaron derzoek voortzetten naast zijn voornaamste interesse, de oor zaken en gevolgen van ver ouderende huid, en hoe deze le verjongen. Anneke Grönloli en Blue Diamonds naar Indonesië SCHIPHOL, 19-12. Anneke Grön- loh en de twee Blue Diamonds zijn voer de eerste maal in hun leven te ruggekeerd naar hun geboorteland: Indonesië. Ze vertrokken per K.L.M. naar Djakarta, waar ze in de komen de drie weken voorstellingen zullen geven. Het drietal vormt het eerste groep je artiesten, dat sinds de betrekkin gen met Indonesië weer zijn genor maliseerd een reis naar Indonesië onderneemt. De laatste Nederlandse artiest die daar optrad was- de dit jaar plotseling gestorven acteur Cruys Voorbergh, die in 1957 een toemee door Indonesië maakte. WEERT. In de naoht van zaterdag op zondag heeft de 22-jarige onge huwde student L. W. van Grunsven uit Herpen bij een verkeersongeval ■het leven verloren. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Gerhard Schdröder, zal zich begin februari naar Cairo begeven voor belangrijke besprekin gen met de Egyptische leiders, zo meldt het Egyptische blad „Al Ach- ram". ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" Dinsdag 22 december a.s. wordt in de „foyer" van „Mondragon" een vergadering gehouden van de afd Schouwen-Duiveland van de intern, vereniging „Philatelica". In bespre king komt (nogmaals) de komende tentoonstelling te Oostburg. OUWERKERK Kerstviering Afd. Plattelandsvrouwenbond In de stemmig versierde zaal van •het dorpshuis te Ouwerkeric vierde de afdeling Duivelan'd van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen het kerstfeest. De bijeenkomst stond on der leiding van de presidente, mevr. van Eeten-de Vries. Na ihet gezamen lijk zingen van Gezang 1 vers 1, las zij het kerstevangelie. Een koortje bracht op verdienstelijke wijze kerst liederen ten gehore. Hierna verkreeg mevr. Diet Bouwknecht 'het woord, met declamatie van „In de mensen een welbehagen" van Top Naeff en „Het afgetreden pad" van En'dora Welty. Na het gezamenlijk zingen van „Stille Naoht" zong het koortje, waarna mevr. Bouwknecht decla meerde „De onderbroken reis" van Annie Vivanti en „Het geschenk der wijzen" van O. Herury, Na het geza menlijk zingen van „Ere zij God", was het de presidente d'ie dank 'bracht aan mevr. Bouwknecht voor •haar prachtige declamatie. Verder bracht zij dank aan de dames van Ouwerkerk voor het versieren van de zaal en de verzorging der con sumpties, die voortreffelijk waren. Woorden van dank kreeg ook de leidster van het koortje mevr. Klaas- sen-van IJseldij'k cmet haar dames Zij allen ontvingen een presentje. De presidente wenste tot slot allen een rijk gezegend kerstfeest toe. FINANCIËN EN ECONOMIE Engeland stelt betaling van schulden uit LONDEN, 19-12. In een schriftelijk antwoord op een vraag uit het La gerhuis heeft de Britse minister van financiën medegedeeld dat Groot- Brittannië de terugbetaling van na oorlogse schulden van byna 62 mil joen pond sterling aan de Verenigde Staten en Canada uitstelt. De regering heeft besloten gebruik te maken van de uitstelclausule in de overeenkomsten van 6 maart 1957 ten aanzien, van de terugbetalingen van 1964 en zij heeft de Verenigde Staten en Canada hiervan op de hoogte gesteld. Het betreft bedragen van 138,1 miljoen Amerikaanse dollars en 37,7 miljoen Canadese dollars, respectie velijk 49,3 miljoen en 12,6 miljoen pond sterling. flitsen" uit het buitenland SINGAPORE. De Maleisische rege ring is begonnen met de tenuitvoer legging van haar plan. Een duizend tal bewoners van het grensgebied in Noord-Borneo over te brengen naar het eiland Sebatik, waar ze zich op nieuw zullen vestigen. De betrokke nen stonden volgens de regering voortdurend bloot aan Indonesische guerilla-aanvallen. DJAKARTA. De Indonesische bond van luchtvervoerspersoneel heeft meegedeeld, uit protest tegen de Amerikaanse interventie in Kongo met ingang van 1 januari alle Ame rikaanse militaire vliegtuigen in In donesië te zullen boycotten. WASHINGTON. President Johnson heeft de Nobelprijs-winnaar domi nee Martin Luther King ontvangen. Dominee King verklaarde na de ont vangst, dat hij de Amerikaanse pre sident had verzekerd, dat de Ame rikaanse integratie-bewegingen vast van plan zijn alles in het werk te stellen om alle negers, vooral in Ala bama en Mississippi, het stemrecht deelachtig te doen worden. WASHINGTON. President Johnson heeft vrijdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten bereid zijn, in sa menwerking met Panama en andere belanghebbende regeringen, plannen cp te stellen en voorbereidingen te treffen voor de aanleg van een nieuw kanaal op zee-niveau tussen de At lantische oceaan en de Stille oceaan. Het kanaal zou moeten lopen door Centraal-Amerika. ROME. Van het eiland Wallops (Virginia) is met behulp van een „Scout"-raket de eerste Italiaanse kunstmaan, de „San Marco" gelan ceerd. WASHINGTON. Een poging van Amerikaanse negerorganisaties om de verkoop van obligaties van de staat Mississippi op de Newyorkse markt te verhinderen schijnt voor de eerste maal succes te hebben ge had. Het waterleidingbedrijf van Jackson, de hoofdstad van Mississip pi, kon dinsdag obligaties voor een totaal bedrag van ruim 24,5 miljoen dollar niet van de hand doen omdat geen aannemelijk bod werd gedaan. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft verklaard, dat de V.S., Frankrijk, Engeland en west- Duitsland hebben besloten de moge lijkheid te onderzoeken voor het ont plooien van nieuwe initiatieven die kunnen leiden tot een regeling van het Duitse vraagstuk. BERLIJN. Oostduitse grenswach ten nemen proeven met een nieuw, elektrisch alarmsysteem voor het ontdekken van vluchtelingen die naar het westen willen uitwijken. Volgens de Westduitse politie zijn langs de grenslijn draden gespannen die bij aanraking een bel in werking stellen in de controletorens van de Oostduitsers. FORTH WORTH (Texas). Een KC- 97 vliegtuig van het Amerikaanse le ger is met elf inzittenden bij de lan ding op een vliegveld bij Forth Worth in de Amerikaanse staat Texas verongelukt. Vier militairen kwamen om en zeven werden ge wond. DJAKARTA. Voorlopige cijfers van het Indonesische Centraal Bu reau voor de Statistiek tonen aan, dat Nederland uitsteekt boven de an dere landen als afnemer van Indone sische thee. JOHANNESBURG. In Johannes burg zijn twee blanken, twee Indiërs en een Afrikaan veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van 12 jaar tot levenslang wegens het ple gen van 'sabotage en de bevordering van de belangen van het communis me. Premier Tsjombe van Kon'go is zondagavond uit Brussel naar zijn land teruggekeerd. Hij iheeft bespre kingen gevoerd met de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak. De veiligheidsraad heeft vrijdag met algemene stemmen besio tenhet verblijf van de V.N.-strij dhiacht op Cyprus met drie maanden te ver lengen, tot 26 maart volgend jaar. SPORT BILJARTEN ZIERIKZEE Inter Amicos" bracht „De Verklikker" Voor een redelijk bezette Concert zaal bracht de Kon. Rederijkerska mer „Inter Amicos" te Dordrecht vrijdagavond, onder auspiciën van het Zierikzeese Nutsdepartement, het toneelspel in drie bedrijven „De Verklikker" van William Faïrohild voor het voetlicht. Het was een weerzien voor Zierikzee met deze volhardfende toneelgroep na twee jaar en het tableau d'e la troupe bleek nogal gewijzigd, hetgeen niet zuiver winst betekent. „De Verklikker" is een „thriller" met een dubbele bodem, verrassend genoeg om spanning en verbazing tevoorschijn te roepen, een spanning en verbazing die er incidenteel ook wel waren, maar niet continu, 't li de vertaling van Ans Koppen gebrachte stuk, brengt de lotgevallen van een echtpaar met een akuut gebrek aan huwelijksgeluk. De man, een dualis tisch mens (hij schrijft roerend tere kinderverhaaltjes), blijkt in dc hu welijkspraktijk een geslepen cynicus die door zijn houding en optreden zijn gemalin regelrecht stuurt in de armen van een ander. Die „ander" maakt een plan voor 'de „volmaakte moord", maar bij de bespreking van de details blijkt een bandopname- apparaat (meneer dicteert zijn ver haaltjes voor zijn secretaresse) te hebben aangestaan en meneer kan zich tijdig wapenen tegen de schiet- lust van zijn vrouws minnaar. Het bandje blijkt verreikend chantage middel te zijn om de secretaresse een ogenschijnlijke kans te geven bij de verliefde minnaar, maar als de doodgewaande c.q. vermiste echtge noot weer opduikt, is de vrouw „er gens" tot bezinning gekomen en blijkt al'les voor niets te zijn ge weest. Geen fris verhaal bij elkaar, maar in zijn ontknoping wel inte ressant. Het stuk werd gedragen door onze oud-stadgenoot de heer J. C. A. Rib- bens, die een bijna professionele to- neelflair heeft ontwikkeld in zijn al langdurige amateur-carrière. Als te genspeelster 'had hij Yvonne Paulus- sen-Wayers, een te dief blijvende vrouw om haar criminele intenties op het toneel geloofwaardig te ma ken. Wat spitser spel bracht Henny van der Loos-Hentenaar als secre taresse. Een „oude bekende" was Jac. H. van der Laan. als de minnaar, met spél dat Zierikzee nu wel van hem kent. J. W. J. van Reymersdal zorgde voor een (ziwakke) inspek- teursrol en met de „bobby" Nash, ge/bracht door A. Darten wist betrok kene bepaald riiet goed raad. Een met al waren de spelkvval'itatieve verschillen wat te igroot, om een gaaf geheel te krij'gen, 'hetgeen niet wegneemt dat „Inter Amicos" nog best eens terug mag 'komen, maal ais 't kan dan eens met een stuk met „fond". De Nutsvoorzittcr, dr. J. C. Röhner bood de dames na afloop bloemen aan en dankte met enkele hartelijke woorden de medewerken den, een speechje dat 'innemend be antwoord werd 'door een Dordtse supporter. De regie van het stuk was in handen van Froukje de Waard. Voor de meubilering zorgde meubel bedrijf A. H. Ha ge, voor de stoffe ring N.V. Mondragon Zieri'kzce, voor de verlichting Magazijn Electra en voor de „fleurige noot", 'bloemen/huis H. A. Felius. Voor de lichteffekten zorgde de heer A. v. d. Berge. In het toernooi om het kampioen schap 2e 'klas libre van ihet distrikt Schouwen-Duiveland der K.N.B.B., dat te Njeuwerkenk in hotel „De Meebaal" in het afgelopen weekeind weid gehouden, is Overweel er niet in geslaagd voor de derde achter eenvolgende maal beslag op de titel te leggen. Het kampioenschap kwam deze maal terecht bij de jeugdige Ouwerkerkse biljarter A. Vijverberg die hiermee eens te meer te kennen gaf ernstig van plan te zijn de voet sporen van zijn vader te gaan volgen. Alleen in de slotpartij moest hij zich de mindere tonen (zijn enige neder laag) van J .den Haan waardoor bei de spelers evenveel winstpunten be haalden. Het algemeen gemiddelde van Vij verberg was evenwel aanzienlijk beter dan dat van den Haan. wat uiteindelijk de doorslag gaf. Ook den Haan, die alleen tegen Clerxs de vlag moest strijken, 'kan op een uit stekend toernooi terugzien. Vijver berg, die het distrikt zal vereegen- woordigen op de gewestelijke kam pioenschappen welke op 19 en 20 fe- A. Vijverberg, D.O.S., Ouwerkerk J. den Haan, Witte van Haemstede J. Clerxs, K.O.T., Zierikzee A. Overweel, Drie Schapen, Dreischor W. Kesteloo, O.K.K., Nieuwerkerk A. Dorst, Drie Schapen, Dreischor. Door zijn algemeen gemiddelde van 4.89 promoveert 'kampioen Vij verberg naar de le klhsse. bruari a.s. te Helmond zullen wor den gespeeld, bracht met een partij van 7.50 het hoogste part ij gemiddel de in dit toernooi op zijn naam. Clexs scoorde met een serie van 38 caramboles de hoogste serie. Een merkwaardig feit speelde zich bij dit toernooi af. dat van het normale aan tal van acht deelnemers moest wor den afgeweken, dit naar aanleiding van de behaalde resultaten in de voorwedstrijden. Van de dertien spe lers die hieraan deelnamen, kampi oen Overweel was vrijgesteld, pro moveerden er twee, J. L. de Hooge en R. P. Hogerheijde, naar de 1ste klasse, terwijl er niet minder dan zes spelers naar de 3e klasse degradeer den. Hierdoor bleven er maar zes spelers over om de finale te spélen. Aan het slot overhandigde de dis- triksvoorzitter, de heer A. Brand, aan de kampioen de distriktswissel- beker waarna de voorzitter van O. K.K., de heer L. <v. Popering, de ove rige prijzen aan de deelnemers over handigde. Namens de deelnemers sprak de heer J. Clerxs woorden van dank tot de oi'ganiserer.de vereni ging O.K.K., die ziöh weer op voor treffelijke wijze van haar taak heeft gekweten, en de fam. v. Felius voor de uitstekende verzorging. De eind uitslag zag er als volgt uit: 8 748 153 7.50 37 4.89 8 747 180 6.25 28 4.15 6 654 187 5.00 38 3.50 4 601 198 3.88 23 3.04 2 586 185 5.00 31 3.17 2 548 175 5.20 18 3.13 Volgens een officiële verklaring van het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken zijn sinds 21 decem ber 1963 op Cyprus 210 Turkse Cy prioten gedood, 523 gewond en 208 verdwenen. De materiële schade <van de Turkse gemeenschap wordt op 800 miljoen Turkse pond (driehon derd miljoen gulden) 'gesdhat. Vlak bij een uitkijkpost voor hoge bezoekers heeft de politie van west- Berlijn zondag in „de muur" een microfoon ontdekt. Het luisterappa raat dat zaterdag moet zijn aange bracht was in een spleet verborgen. Toen de Oostberlijnse grenswachten bemerkten dat hun microfoon was gevonden haalden zij 'hem weg. Predikant kan niet bidden bij hakenkruis SANKT MARGARETEN, 19-12. Do minee Schimmelpfennig in Sankt- Margareten in Sleeswijk-Holstein zal gerechtelijk vervolgd worden omdat hij eigenhandig met hamer en beitel een hakenkruis op een grafsteen van het kerkhof heeft weggewerkt. De dominee, die gezegd heeft niet te kunnen bidden „bij een dergelijk te ken", is door de familie van de be trokken overledene aangeklaagd we gens grafschennis. Staking om pruik NEATH (Zuid-Wales), 19-12. Een „beatle-pruik", bij wijze van grap gedragen door een 52-jarig perso neelslid, is er de oorzaak van dat het 1000 man tellende personeel van een metaalwarenfabriek in Neath (Zuid-Wales) reeds 2 dagen staakt. De 52-jarige Iris Lewis veroor zaakte grote hilariteit toen zij met de pruik op haar werk verscheen. Een chef vond de grap echter niet zo geslaagd. Hij zei dat de produktie op andere afdelingen stagneerde om dat de arbeiders hun werk in de steek lieten om aan de vreugde deel te nemen. De klacht werd later ge volgd door een schriftelijke waar schuwing van de directie. Het personeel ging in staking toen de directie weigerde in te gaan op een verzoek van de vakbonden de waarschuwing in te trekken. Logeerbelastiiig in Valkenburg VALKENBURG, 19-12. De gemeen- te Valkenburg-Houthem heeft als eerste gemeente van Nederland een logeerbelasting ingevoerd. Het des betreffende raadsbesluit werd vrij dagavond met meerderheid van stemmen genomen. De belasting be draagt een kwartje per persoon bo ven zes jaar bij een verblijf van ten minste zeven dagen. „Wij grijpen slechts noodgedwongen naar deze onsympathieke maatregel", aldus burgemeester F. Breekpot. „Reeds jaren dringt het gemeentebestuur bij de provinciale overheid en het rijk aan op bijzondere maatregelen om uit de noodsituatie te raken. De ge meentebegroting is overbelast door enorme uitgaven die tot ongeveer een half miljoen gulden oplopen en die speciaal in het belang van de toerist genomen moeten worden. Salariëimg bij het B.L.O. AMSTERDAM, 19-12. Het bestuur van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF) heeft in een telegram aan de minister van O. K. en W. geconstateerd dat nog geen sl'issing ten aanzien van de salari ëring der b.l.o.-onderwijzers bekend is. Het bestuur herinnert o.a. aan de toezegging in de memorie van ant woord rijksbegroting 1964, dat een beslissing in 1964 zou worden geno men en dringt met de meeste nadruk aan op een spoedige behandeling in de commissie van georganiseerd overleg. IDEE VOOR SCHOUWEN „Exploitatie Mij. Texel" DEN BURG, 19-12. Door een twin tigtal bewoners van Texel is de N.V. „Exploitatie Maatschappij Texel" opgericht, d'ie in de eerste plaats tot doel heeft te voorkomen dat recre- atiégronden op het eiland in handen komen van niet-Texelaars. Dit laat ste leidt namelijk reéds tot grove 'grondspeculaties die zich over de grenzen, onder andere Duitsland, uitstrekken. Dc 'nieuwe N.V. zal zich bezighouden met het exploiteren van recreatieterreinen. Aïleen ingezete nen van Texel kunnen aandeelhou der zijn. Zij gaat van «tart met een maatschappelijk kapitaal van f 540 duizend. Hiervan is reeds f 20.000 in aandelen geplaatst. Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 19-12. Op 1 decem ber waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.817.286 televisietoestel len aangegeven tegen 1.798.832 per 1 november j.l. (t./m. 17 december 1.830.297). Er waren op 1 december 2.660.938 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.662.262 op 1 november j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 december 438.076 tegen 441.433 op 1 november j.l. Ingezonden mededeling helpen direct Wb tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD '99 „SPUIT ELF TILBURG, 19-12. De oude uit 1927 dat',-rende brandweerauto „Spuit elf" die een belangrijke rol speelt in de nieuwste Ne derlandse film met deze naam zal woensdagmiddag half drie in Tilburg worden overgedra gen aan het Nationaal Brand weermuseum in Den Haag. Deze plechtigheid gaat gebeu ren voor de deuren van het Harmonietheater waar des avonds de Zuid Nederlandse (voor)première plaats vindt. Deze zal o.m. worden bijge woond door de vrijivillige brandweer van het Limburgse Thorn, xoaarvan de leden hun medewerking verleenden bij het tot stand komen van de film. ONGELUKKEN DODELIJKE BERGUM. De zevenjarige Wietske Veenstra van het Tichelwerk uit Stiens is bij het oversteken van de weg door een vrachtauto gegrepen. Het kind werd hierbij zo ernstig ge wond, dat het tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden overleed. APELDOORN. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is de 73-jarige J. Wijn- gaards, toen hij per fiets plotseling de weg overstak, door een auto aan gereden en op slag gedood. HAPERT. Op de provinciale weg onder Hapert in Noord-Brabant is de 77-jarige M. Helsen uit Arendonk (België), bij een verkeersongeluk ge dood. De man stak plotseling met zijn fiets over en werd aangereden door een autobus. ERMELO. Het zevenjarig dochter tje van dc familie H. H. van dc Werdt uit Ermelo is toen het dc rijksweg daar overstak, door een auto aangereden en gedood. Het meisje was enig kind van het echt paar. BEEK (L.). Op de rijksweg te Beek in Limburg is dc 42-jarige mevrouw W. E. Boesten-Wetzels uit Schinncn bij het oversteken aangereden door een auto en zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later in een ziekenhuis te Sittard is overleden. AMSTERDAM. Dc rijkspolitie te water heeft uit het Binnen-IJ achter het Centraal Station ter hoogte van het havengebouw te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van een onbekende naar schatting 50- jarige man.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2