DE ZIERIKZEESCHE COURANT De militaire leiders ontbonden de Hoge Nationale Raad Weer een kier in „de muur" Bejaarden bij brand om: gekomen Moet kerkdorp Molenschot uitsterven De verdeling van de loonruimte De Sowj et-marine Het fatale schot te Boxtel Russisch voertuig Departement beloont „doorschuifsysteem" op weg naar Mars Uitbreiding Veiligheidsraad NAVO blijft duur 57 doden bij mijnontploffing Massale moord op missionarissen en zendelingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 december 196-1 121ste jaargang Sr. 19705 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. OlltO-2938. Uitgave: N.V Drukkerij Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Pri|s per 3 maarHen bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jir omver shaven en de ratio-houw Coup in Zuid-Vietnam SAIGON, 20-12. Zuid-Vietnamese militaire leiders van de vrydag j.l. gevormde raad voor de strijdkrach ten htbben zondagochtend vroeg de hoge nationale raad, die zeventien leden telt en de politieke toekomst van het land moet uitstippelen, ont bonden en een aantal leden ervan gearresteerd. Voorts werden Boeddhistische en studentenleiders opgepakt, echter geen Boeddhistische geestelijken. De mededeling werd gedaan in een pro clamatie van de raad voor de strijd krachten van de regering van pre mier Trail van Hoeong, die uit bur gers is samengesteld, blijven steunen Dt raad voor de militaire strijd krachten werd gevormd om te advi seren in belangrijke besluiten aan gaande militaire zaken. Bevelhebbers van belangrijke gevechtseenheden hadden op de vorming aangedrongen cm enige controle uit te oefenen op de opperbevelhebber luitenant-gene raal Ngoeyen Khanh. Deze laatste is voorzitter maar de meeste leden zijn bevelhebbers van gevechtseenheden in plaats van staf officieren. De raad wil onder meer streven grotere discipline en vecht lust in het leger en zich verzetten tegen degenen in de strijdkrachten die uit zijn op het behalen van per soonlijk prestige. Toekomstige ontwikkeling De militaire leiders lieten latei- weten dat de premier en het staats hoofd van Zuid-Vietnam akkoord zijn gegaan met het besluit om de 17 man sterke hoge nationale raad te ontbinden. Brigade-generaal Ngoejen Chan BERLIJN, 19-12. Van vrijdag jl.. tot 3 januari a.s. is de Berlynse muur weer open voor Westberlijners, die gedurende d ekerst- en nieuw jaarsperiode een familiebezoek in oost-Berlijn willen afsteken. Men verwacht, dat ongeveer een miljoen inwoners van het westelijk stadsdeel van deze gelegenheid ge bruik zullen maken. Dit is de derde maal. dat de muur voor dit doel wordt opengesteld. In de komende periode zal iedere Westberlijner gelegenheid krijgen twee maal een bezoek van één dag aan zijn familie in de oostelijke stadshelft te brengen. Hij zal dan echter in oost-Berlijn telkens drie Westduitse marken tegen gelijke koers moeten omwisselen in Oost- Duitse marken. De koers, die de Westberlijnse banken berekenen is echter 3.5 Oostduitse mark voor één Westduitse. Thi zei op een persconferentie in Saigon, dat Phan Khac Soe, het Zuid-Vietnamese staatshoofd, alle wetgevende macht zal uitoefenen tot de regering een nationale vergade ring bijeen heeft geroepen. Dit moet binnen drie maanden gebeuren. De untvoerende macht berust bij de re gering onder leiding van premier Tran van Hoeong. De stap van de hoge militairen moet gezien worden als een staatsgreep, omdat zij vol gens de grondwet niet het recht heb ben de hoge nationale raad te ont binden. De rund van de strijdkrachten heeft de hoge nationale raad ervan beschuldigd dat hij zich heeft laten ..misbruiken door contra-revolutio- naire elementen, die in strijd met de geest van nationale eenheid hande len". FOUNTAINTOWN, 19-12. Bij een brand in een verpleeghuis te Foun- taintown in de Amerikaanse staat Indiana zijn in de nacht van donder dag op vrijdag 20 bejaarden om het leven gekomen. De meesten van hen werden op de bovenverdiepingen van het houten gebouw ingesloten toen de trap het 'begaf. 14 personen zijn gered. Het huis brandde geheel uit. GILZE RIJEN, 19-12. De bewoners van Mclenschct, kerkdorp der ge meente Gilze-Rijen, menen dat hun dorp met uitsterven wordt bedreigd nu er vrijwel geen huizen mogen werden gebouwd. Sinds de bevrijding is nog geen enkele woningwetwoning in het kerkdorp gebouwd: de particuliere bouw wordt verhinderd door het ontbreken van een uitbreidingsplan. Het laatste plan dateert van 1936. VOORBURG, 19-12. Op een in Voorburg gehouden vergadering van de Christelijke Besturenbond zei de heer C. A. Bakker, secretaris van het C.N.V., dat de verdeling van de loon ruimte primair een zaak is van het georganiseerde bedrijfsleven. Het is naar zijn mening dan ook onjuist dat de regering bij voorbaat loonruimte vastlegt en opeist. De re gering stelt daarmee-niet alleen het georganiseerde bedrijfsleven voor een moeilijke beslissing, maar maakt daarmede a prioxd de loonontwikke ling als sluitpost van 'het economisch beleid. Daarbij komt volgens de heer Bakker de moeilijkheid, dat de altijd voorzichtige gegevens van het Cen traal Planbureau als uitgangspunt hebben de beleidsbeslissingen van de regering. Ook dit acht het C.N.V. on juist. Van een objectieve analyse van de economische situatie is dan geei. sprake en het bemoeilijkt het ver krijgen van overeenstemming in de S.E.R. en de Stichting van de Ai'beid. Fraude ine! examens UTRECHT,, 19-12. Het college van rector en assessoren van cle rijks universiteit te Utrecht heeft drie studenten aan de faculteit der dier geneeskunde voor een termijn van vijf maanden de toegang tot de uni versiteit ontzegd. Deze schorsing volgt op een onder zoek dat is ingesteld nadat de hoog leraren Romijn, Swierstra, van dei- Schaaf en Wagenaar van de dierge neeskundige faculteit bij de rector magnificus, prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh. een klacht hadden ingediend over om-egelmatigheden, gepleegd bij het laatste gedeelte van het diergeneeskundig examen op 26 en 27 november jongstleden. Bij het vaststellen van de straf heeft het college er rekening mee gehouden, dat de drie studenten bij een schorsingstermijn van vijf maan den hun co-assistentsdhap infectie ziekten nog net voor de gx*ote va kantie kunnen herhalen en in dit onderdeel opnieuw examen zullen kunnen afleggen. In de jongste raadsx'ex-gadering heelt burgemeester mr. E. Van Mierlo meegedeeld, dat thans een uitbrei dingsplan wordt ontworpen. Intussen is het gemeentebestuur een petitie aangeboden, ondertekend door een aantal inwoners. van Mo lenschot, waarin erop woi-dt aange- drong entot continuebouw met ar- beidsbespai-ende bouwmethoden te komen. Op deze wijze zouden in drie jaar 35 woningen kunnen ven-ijzen, zender dat dit voor Gilze-Rijen na delige gevolgen zou hebben. Een aannemer buit enhet dox-p is bei-eid het plan xe realiseren. In de petitie wordt gewezen op de vele nadelige gevolgen van het huidige (bouw)- beleid. De hvee raadsleden van Molen schot zullen de kwestie in de eerst volgende vergadering van de ge- meentex-aad van Gilze-Rijen aan de orde stellen. LONDEN, 19-12. Raymond Black- man, de samensteller van het be kende gezaghebbende boek op het1 gebied van 's werelds marinestrijd krachten „Jane's Fighting Ships", schx-ijft in de in Londen verschenen uitgave voor I964-1S65 onder meer: ..Er voltrekt zich thans op onopval lende wijze een verandering in sa menstelling en uitrusting der Sow- jet-Russische vloot, waarbij er naar gestreefd wordt de rode marine van alle overbodigheden te ontdoen en haai in overeenstemming te brengen met de eisen, die onze gespeciali seerde en technisch hoog ontwikkel de tijd stelt. BOXTEL. 19-12. De weduwe van de heer Olislagers, die in de nacht van maandag op dinsdag, toen hij met zijn buurman op de konijnen jacht was, dodelijk werd getroffen door een schot uit het pistool van een hoofdagent, ovex-weegt een civiel rechtelijke pi*ocedui-e te voeren, ten einde schadevergoeding te verkrij gen. Zij heeft hiertoe een advocaat, mr. C. M. van Leeuwen in 's-Herto- genbosch, in de arm genomen, die in eex-ste instantie de gemeente Box tel aansprakelijk wil stellen. Waar schijnlijk zal hij echter afwachten, of er een strafvervolging tegen de hoofdagent, die het schot heeft af gevuurd, zal worden gevoerd. Inmiddels deelde de officier van justitie uit Den Bosch, mr. J. Brui gom, die de leiding van het onder zoek heeft, mede, dat de hoofdagent x-eeds vex-scheidene malen is gehoord maar dat de zaak nog steeds een legpuzzle is, die hij nog lang niet in elkaar kan passen. APELDOORN, 19-12. In Apeldoorn heeft de directeur-generaal van de volkshuisvesting, ir. H. M. Buskens, een woning geopend die gebouwd kon worden na het nemen van een initiatief. Dit initiatief kwam, nadat vorig jaar het gemeentebestuur een dringend beroep deed cp ingezetenen, die gezien hun inkomen een te goedkoop huis bewoonden, cm te verhuizen naar een duurdere woning. Een aantal Apeldoorners die per maand f 56,- tot f 110,- aan huur verwoonden, veelden voor dit door de gemeente gepropageerde „doorschuifsys teem". Zy verenigden zich in een woningbouwvereniging die ze „Het Appèl" noemden, zochten contact met een architect en een bouwer en begonnen in april van dit jaar met het bouwen van 96 royale drie-woonlagen hebbende eengezinshuizen. Het departement beloonde het initiatief door slechts 25 procent van deze woningen ten laste van het gemeentelijk en provinciaal wcningcontingcnt te laten komen. Voer het restant (75 procent dus) werd een extra contingent toegekend. Ir. Buskens maakte vrijdag middag bekend dat om dit doorstromingsproces te laten voortduren, het departement besloten heeft om voor een tweede „Appclproject" van 96 woningen begin januari rijksgoedkeuring te verlenen en bo vendien om opnieuw 75 procent daarvan niet ten laste van het ge meentelijk contingent te laten komen. Dit nummer bestaat ui( 12 pagina's De „mannen van de mode" willen met de feestdagen de dames heel chique voor de dag laten komen en een keus valt te doen uit een menigte van mo- r> II. en, waaruit blijkt dat lang weer „in" is geworden. Deze lange avond- jiipó'n van zachtgroene zijde heeft een bovenstuk, afgewerkt met een ruche van dezelfde kleur. De rok eindigt in wat men een kleine sleep zou kunnen noemen. Verhoging loongrens ziekenfondsverzekering DEN HAAG, 19-12. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een algemene maatregel van bestuur waarbij de loongrens voor de zieken geld- en de ziekenfondsverzekering ingaar.de 1 januari 1965 wordt ver hoogd van f 9700 tot f 10.000. Na 1 januari 1965 zal alleen voor deze beide takken van verzekering nog een loongrens van kracht zijn. Met ingang van die datum wordt - zoals bekend - de loongrens voor de Wachtgeld- en Wex-kloosheidsver- zekering afgeschaft, tei'wijl de loon- gi'ens voor de Invaliditeitsverzeke ring haar betkenis zal hebben verlo- ren in verband met de stopzetting van de premiebetaling' ingevolge de Invaliditeitswet. Het maximum dagloon, waarnaar de premie en de uitkeringen worden berekend, zal ongewijzigd worden gehandhaafd op f 27,- per dag bij een zesdaagse werkweek en f 32,50 per dag bij een vijfdaagse werkweek. MOSKOU, 19-12. Het Russische ruimtevoertuig Zon'd-2, dat 19 dagen geleden is gelanceerd in de richting van Mars, reageert 'goed op seinen van de aarde. Er wordt gebruik ge maakt van een nieuw soort elektri sche straalmotoren, die met plasma werken, aldus het Russische persbu reau. Het toestel bevindt zich al op ongeveer vijf miljoen kilometer van de aarde. NEW YORK, 19-12. De Sowjet- Unie heeft do voorgestelde wijzigin gen van'het handvest der Verenigde Naties, waarbij het aantal leden van de veiligheidsraad van elf op vijf tien wordt gebracht en dat van de economische en maatschappelijke raad van 18 op 25, goedgekeurd. De Russische permanente vertegenwoor diger bij de V.N. heeft de leden van de veiligheidsraad in kennis gesteld van dit besluit van het presidium der Opperste Sowjet. De Sowjet-Unie is de eerstp van de vijf grote mogendheden, die zich achter de voorgestelde wijziging schaart. Branrl iii koffiebranderij te Roosendaal ROOSENDAAL, 20-12. Een schade van mogelijk meer dan een miljoen gulden is zaterdag aangericht door een brand in het bedrijf van de N.V. A. van den Biggelaar en Co. te Roo sendaal. De brand in deze fabriek, die naast koffie en thee in hoofdzaak tabaksprodukten vervaardigt, ont stond in alle vroegte, 's nachts om half drie, in het magazijn. Dit ging voor een gedeelte verloren, alsmede ongeveer 25 ton koffie. 150 ton tabak en 5 ton thee, die hetzij verbrand- den, hetzij door rook of water waar deloos wei-den. De 'koffiebranderij en de bedrijfsruimten, waar thee werd bewerkt en verpalkt, werden oveneens een prooi der vlammen. Het geweten spreekt, maar het eigenbelang schreeuwt. NIEUWJAARS WENSEN .':x ons nummer van 31 decem ber a.s. kunnen weer nieuw jaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiter lijk woensdag 23 december in ons bezit te zijn. De administratie WAT HOT VI bilt PARIJS, 16-1. Woensdag is in Parijs bekend gemaakt, dat het to taal der militaire uitgaven van de N.A.V.O. voor 1964wordt geschat op 75.941 miljoen dollar, hetgeen 3.289 miljoen meer is dan in 1963. Alle N.A.V.O.-landen, met uitzon dering van IJsland, dat geen weer macht bezit, geven thans meer voor hun landsvex'dediging uit. Het totaal der militaire uitgaven van de Europese N.A.V.O.-staten wordt voor dit jaar geschat op 19.949 miljoen dollar. De Verenigde Staten en Canada zullen hiervoor in 1964 een 55.992 miljoen dollar uitgeven. LIMA. 21-12. Een ontploffing in een steenkoolmijn in Peru heeft zon dag aan tot dusver 57 mijnwerkers het leven gekost. 20 arbeiders wor den vermist. In de loop van zondag brachten reddingsploegen 34 gewon den naar boven. De ooi-zaak van de ontploffing is niet bekend. De mijn ligt bij de Pasco-bergtop. in het Mid- den-Andcsgebergte. Overdag om het vriespunt Verwachting tot dinsdagavond: Half- tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar wat lichte sneeuw of regen; zwakke tot matige wind tus sen noordoost en oost; temperaturen om het vriespunt-tot lichte vorst. 22 dec. Zen op 8.46, onder 16.30. Maan op 20.44, onder 11.49. Laatste kwartier: 25 dec. te 20.27. 11 OOG W ATF.R ST A IN DEM ZIER IK'/, hh 22 dec. 5.21 v.m. 17.52 n.m. BROUWERSHAVEN 22 dec. 5.06 v.m. 17.30 n.m. Springtij.21 dec. I i ET WEER O V ER ZICHT DE BILT. 21-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zaterdag op zondag ti*ok een zwakke rug van ho ge luchtdruk over Nederland naar het zuiden. Het werd nagenoeg on bewolkt en de temperatuur daalde in het binnenland tot 2 a 5 graden beneden het vriespunt. In de loop van de zondag breidde zich frontale bewolking over Nederland uit, die snmenh'ing met een kleine in het Slcaigerak ontstane storing. Deze sto ring, die weinig te betekenen heeft, trekt in zuidwestelijke richting weg. Ze passeert daaxbij dicht langs of over ons land. maar zal weinig of geen neerlag meer veroorzaken. Een krachtig gebied van 'hoge lucht druk ten westen van de Britse eilan den heeft zich sterk in de richting van Scandinavië uitgebreid. Na het verdwijnen van de reeds genoemde storing zal daarom bij ons de wind weer uit richtingen tussen noord oost en oost gaan waaien. Er vindt dan aanvoer van continentale lucht plaats, waarin des nachts lichte vox-st zal voorkomen en waarin overdag de temperatuur om het vriespunt zal schommelen. ARNHEM. Ir. W. ten Hove heeft in een vergadering van de raad van commissarissen van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij af scheid genomen als directeur van de ze maatsohappij. De Kongolese furie LEOPOLDSTAD, 20-12. Drie vrou welijke zendelingen hebben in Leo- pöldstad, waar zij zondag aankwa men, verklaard, dat de Kongolese rebellen mogelijk nog 29 zendelingen hebben vermoord. Blanke huursol daten onder bevel van majoor Mike H'oare hadden uit bepaalde aanwij zingen kunnen opmaken dat er te Banalia in noordoost-Kongo 16 zen delingen waren vermoord vlak voor zij er aankwamen. Een zendelinge zei tegen verslaggevers, dat zij scho ten had gehoord toen zij en verschil lende anderen naakt uit het huis in Bafwasende werden gehaald waar zij werden vastgehouden. Elf geredde Italiaanse klooster zusters en de vrouwelijke zendelin gen mej. Rimmer en mej. McCarton uit Londen en mevrouw Burke uit Canada, hebben zondag, by hun aan komst per vliegtuig ui( Stanle.vstad in Lccpoldstad verklaard, dal ge vreesd mote worden dat 24 blanke missionarissen en zendelingen en zes kinderen door de rebellen zyn ver moord. Cnder de vermoedelijk vermoor den bevinden zich vijftien Britten, acht Nederlandse missionarissen, 3 Belgische kloostexv.ustei's, een Belgi sche priester en een Australische, een Amerikaanse en een Canadese zendeling. Banalia en Bafwadondc De kloosterzusters en de vrouwe- lijke zendelingen menen dat zestien der slachtoffers in de missiepost te Banalia. ten noorden van Stanley- stad, zijn vermoord, terwijl de veer tien anderen vermoedelijk te Baf wasende, ongeveer 270 km ten oos ten van Stanleystad, om het leven zijn gekomen. De elf Italiaanse kloostex'zusters, die Bafwasende als standplaats had den, zijn door de blanke vrijwilligers van majoor Hoare uit deze plaats af gevoerd. De Italiaanse minister van ai> beid Umberto Delle heeft zaterdag bekend gemaakt dat de uitgevers en de persfederatie overeenstemming hebben bereikt over 'betere lonen en arbeidsvoorwaarden. De staking be gon vrijdagochtend en zou een week duren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1