DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schaduw van Frans-Duitse onenigheid op NAVO-conferentie Groot aantal Zuidvietnamese militairen worden vermist Hoofdagent loste dodelijk schot op man Positieve reaktie van De Gaulle op het Brusselse graanakkoord Marine, justitie en loodswezen legden R.E.M. het zwijgen op De verzegeling van de R.E.M.-zenders Bliksemaanval op eiland bij Singapore ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 december 1964 121ste jaargang Nr. 19703 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. OU 10-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Weg over Grevelingendam in lente 1965 Moeilijkheden in Parijs Afsluiting Grevelingendam PARIJS. De tweede dag van de Par(jse N.A.V.O.-conferentie, waar op de 15 ministers van defensie zich hebben beziggehouden met een mili taire inventarisatie, is overschaduwd door een nieuwe Duits-Franse on enigheid. Frank.ruks minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- ville weigerde woensdag z\jn hand tekening te plaatsen onder een do cument, waarmee Bonn samen met Amerika, Engeland en Frankr(jk een nieuwe stap b\j de Sowjet-Unie in de kwestie-Duitsland had willen doen. Het bleef daarbij onduidelijk, of Frankrijk alléén maar uit ontstem ming over bepaalde uitlatingen van de Westduitse miniister van buiten landse /.aken, Gerhard Schroder, of om dieperliggende politieke redenen het Duitse plan voorlopig schip breuk deed lijden. Twee andere hoogtepunten op de tweede canferentiedag waren een nieuw bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, aan de Franse president, de Gaulle en de bespreking van een Duits voorstel om langs de grens met oost-Duitsland een gordel van atoom mijnen te leggen. De Amerikaanse minister van landsverdediging, McNamara, gaf een overzicht van de verde- digingski^acht van zijn land. Hij verzekerde, dat Amerika Euro pa evenzeer zal verdedigen ais het eigen land. Denis Healy. de Britse minister van defensie, zei, dat zijn regering van mening is, dat het Navo-opper- bevel geen nieuwe atoomwapens no dig heeft. Kai Uwe von Hassel, de Westduit se minister van defensie, waar schuwde voor een vermindering van de strijdkraohten die de geallieerde opperbevelhebber in Europa ter be schikking staan. Alle Navo-partners dienden de verplichtingen die zij eenmaal op 2ich hebben genomen, na te komen. De Gaulle en Rusk PARIJS, 16-12. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft woensdagmiddag in een onderhoud met president de Gaulle het Amerikaanse standpunt ten aanzien van het tegengaan van de uitbreiding van 'het kernwapen- Kosygin naar Londen LONDEN, 16-12. Sowjet-premier Alexei Kosygin zal volgend jaar voor besprekingen naar Londen komen, op uitnodiging van de Britse regering. Premier Harold Wilson, die dit in het Lagerhuis meedeelde, zei dat de Russische leider ook gaarne een be zoek van hem aan Moskou tegemoet ziet. bezit uiteengezet, zo is van Ameri kaanse zijde in Parijs verklaard. De Ver. Staten menen, dat de wereld op dit punt een kritieke toestand beleeft. Frankrijk blijkt als atoom- mogendheid dezelfde mening toege daan. Geen besluit Tijdens het onderhoud zijn ook de kwestie-Zuidoost-Azië en Afrika, Kongo inbegrepen, ter sprake geko men. Het gesprek verliep in een vriendschappelijke sfeer maar er werd geen enfkel besluit genomen. Rusk deed geen er.kel voorstel. Ook werd gesproken over de be trekkingen tussen Frankrijk en de Ver. Staten. Het gesprok duurde een uur. Uit Franse kring werd vernomen, dat het nuttig is 'geweest omdat de toestand helder is uiteengezet. Men kan niet zeggen, dat de standpunten nader zijn gekomen, maar de poging van de Amerikaanse minister wordt positief opgevat, zei men. SAIGON, 16-12. Van een groot aantal Zuidvietnamese militairen weet men niet waar zij na de grote operaties van de laatste tien dagen zijin gebleven, maar de meeste zullen wel naar hem basis terugkeren. Een paar hebben dat al gedaan, zei een Amerikaanse woordvoerder in 9aigon woensdag. De Zuidvietnamese troepen zou den zware verliezen geleden hebben. Veel soldaten zouden naar de com- De 51-jarige hotelhouder Glynn Wolfe uit Las Vegas gaat voor de ze ventiende maal trouwen. Hij zal in het huwelijk treden met zijn 19- jarige laatste vrouw, die drie weken geleden van hem scheidde. „Wij gaan het nog eens proberen", aldus Wolfe. „Al mijn vrouwen waren teenagers en die kunnen wel eens moeilijk zijn". TWEEDE KAMER De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen DÉN HAAG, 16-12. Door de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen aanvaard. Bij zitten en opstaan werden en kele amendementen, ingediend door de heer Nelissen (i.v.p.), aangeno men. Hierdoor wordt de inkomens grens, die tot nu toe f 4000,- bedroeg opgetrokken tot f 4600,-. De minister van sociale zaken, dr. Veldkamp, had f 4400,- voorgesteld, doch had geen bezwaren tegen een verdere verhoging, die toch nog altijd be langrijk onder de grens van f5200,- blijft, die de gemeenschappelijke boeren- en middenstandsorganisaties hadden gevraagd. Drama te Boxtel BOXTEL, 15-12. Naar door de po litie is meegedeeld, is in de vorige nacht een landbouwer uit Boxtel door een schot uit 'het dienstpistool van een hoofdagent 'dodelijk gewond. De landbouwer, de 31-jarige A. Olie slagers. die in de buik werd getrof fen, is kort na aankomst in het zie kenhuis zweken. aan zijn verwonding toe- Vliegende grootvader''' KAAPSTAD, 16-12. De 61-ja- rige Amerikaan Max Conrad bijgenaamd „de vliegende grootvader", is met een „Piper Commanche"-vliegtuig uit Kaapstad naar New Orleans, in de Amerikaanse staat Loui siana vertrokken. Hij ivil pro beren met deze vlucht over 13.000 kilometer een nieuw wereldrecord te vestigen voor lange-afstandsvluchten met lichte vliegtuigen. Normaal kan de Piper Commanche" 410 liter brandstof vervoeren, doch Conrad heeft, door het aan brengen van extra-tanks, deze hoeveelheid op 3.200 liter ge bracht. Hij hoopt New Orleans in ongeveer zestig uur te be reiken. Conrad heeft het lucht ruim boven de Atlantische oceaan reeds 122 maal in een licht vliegtuig doorkruist. Hij heeft 44.000 vlieguren op zijn naam staan. munisten zijn overgelopen. In een veldslag zijn 150 soldaten gedood en 400 worden vermist, de Vietcong heeft daarbij 300 soldaten verloren. In het geheel sneuvelden vorige week 260 soldaten en werden 680 re bellen gedood of gewond - hierbij zijn de verliezen van de veldslag in de An-Lao vallei, die drie dagen heeft geduurd, niet meegerekend. De Amerikaanse woordvoerder zei, dat het midden van deze vallei nog in handen van de rebellen is. De rege ringstroepen aldaar moeten per 'hef- schroefvliegtuig worden bevoorraad. Hongerstaking Ongeveer 500 boeddhistische mon niken en nonnen zijn woensdag in hongerstaking gegaan en boeddhis tische leiders publiceerden een brief aan president Johnson, waarin staat, dat de huidige regering dezelfde methoden als Ngo Di/nh Diem ge bruikt en een toestand van blijven de onrust schept. Premier Tran Van Hoeong maakte woensdag bekend, dat het ontslag van minister Fhan Tan Tsjoeik is aanvaard. In zijn plaats komt Ngoeyen Van Troeong. Deze laatste heeft onder Diem ge vangen gezeten wegens pro-boed- dhistisehe activiteiten in midden- Vietnam. Het drama speelde zich ongeveer een half uur na middernacht, af in de buurtschap Hal in Boxtel. Het gebeurde in een jachtveld op en kele honderden meters van de boer derij -^kwekerij van'het slachtoffer. De heer Olieslagers was bezig zijn buurman te helpen bij de konijnen jacht. De buurman, de 'heer K. Voor boom, bedrijfsleider van het land goed Eikenhorst, had sinds enkele dagen vergunning om door middel van kunstlicht met een geweer op konijnen te jagen. Maandagavond omstreeks elf uur waren zij met de konijnenjacht begonnen in het jacht veld, waar zij bevoegd waren te ja gen. Het kunstlicht werd verschaft door de koplampen van een kleine tractor van de heer Olieslagers, die de tractor ook bestuurde. De buur man stond met zijn geweer achterop de herinrichting van 'de tractor. De schoten, die door de heer Voorboom tusen elf en twaalf uur waren afgevuurd, trokken. aldus de lezing van de politie, de aandacht van H. B., hoofdagent van politie te Boxtel die in dit korps in het bij zonder met het toedicht op de jacht is belast en vergezeld was van de jachtopziener L. S. uit Vuglht. Zij gingen door het veld naar de plaats, waar gejaagd werd. Op een gegeven moment reed de tractor vanuit een weiland in de richting van de plaats waar de hoofdagent en de jachtop ziener zich hadden opgesteld. Daar de tractor in 'hun richting zwenkte, traden zij beiden op de tractor toe. Tegelijkertijd klonk een schot, de heor Olieslagers weiid "getroffen, viel van de tractor en 'bleef ernstig ge wond liggen. Hij overleed in het zie kenhuis. GASTARBEIDERS MET KERSTVERLOF ZURICH, 16-12. Ruim een der de van de bijna twee miljoen gastarbeiders in Nederland, België, Duitsland en Zwitser land gaat dit jaar met kerst verlof naar Italië, Grieken land, Turkije, Joegoslavië en Spanje. Deze massale uittocht bezorgt vooral de Duitse en Zwitserse snoorwegen veel ex tra werk. De Zwitserse spoor wegen S.B.B. verzorgt tussen 11 en 31 december maar liefst 460 extra treinen voor buiten landse arbeiders. Daarvan ko men er 267 leeg terug, terwijl na nieuwjaar hetzelfde beeld zich in omgekeerde richting zal herhalen als de gastarbei ders weer naar hun voorlopi ge woonoorden terugkeren. Frankrijk en Amerika PARIJS, 16-12. Na een onderhoud dat de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, woensdagoch tend gehad heeft met !de Franse mi nister van de strijdkrachten, Pierre Messmer, is woensdagavond uit goe de bron in Parijs vernomen dat er uitzicht bestaat op een zekere mili taire samenwerking tussen de Ver enigde Staten en Frankrijk. Er zou in principe 'overeenstemming over coördinatie van het voorbereiden'van militaire doeleinden zijn 'bereikt, zei men. '*Ttei werk aan de secundaire afsluitdam in de Grevelingen vadert zijn vol tooiing. Ondanks tegenslagen is de kabelbaan, welke het stortsteen verwerkt, voor Rijkswaterstaat een geschikt werktuig gebleken. Dinsdagmiddag werd het laatste gat gesloten in het stroombrekende damlichaam, dat bij eb bo ven water komt. Op de foto zien we een van de gondels met zijn 10 ton zware last op weg naar het sluitgat achtergrond PARIJS, 16-12. Generaal De Gaulle heeft ingegrepen in de woordenstrijd die ontstond aan het eind van de tus senkomst van de Franse minister van buitenalndse zaken, Couve de Mur- ville, bü de onderhandelingen over de graanprijs van de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) in Brussel, zo heeft de minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, woens dag medegedeeld. Het Franse staatshoofd heeft zelf de les getrokken uit die onderhande lingen en naar minister Pevvefitte zei de nadruk gelegd op de volgende vier essentiële punten; 1. President De Gaulle heeft er de nadruk op gelegd dat het feit van de overeenstemming nog geen einde heeft gemaakt aan het stichten van de gemeenschappelijke markt; er moeten nog verordeningen worden vastgesteld voor verscheidene pro- dukten en in het bijzonder moet er nog de financieringsverordening ko men. Van deze verordening hangt alles af. 2. Al is deze etappe dan niet be slissend, van het grootste belang is zij volgens De Gaulle wel. Zij draagt al het mogelijke bij tot de Eui-opese eenwording. 3. De gemeenschappelijke markt legt voor de Franse landbouw een nieuwe, uitgebreide en in volle ont wikkeling zijnde markt open. De overeenstemming van Brussel houdt voor de Franse landbouw een stre ven naar organisatie en hervorming 4. Tenslotte heeft de generaal ge constateerd dat deze inspanning de zes landen verbindt voor het op el kaar afstemmen van hun belangen en hun verantwoordelijkheid, het geen heeft geleid tot het in Brussel bereikte resultaat. Nog geen toestemming K.L.M.-lijn via Moskou- Pakistan-Verre Oosten SCHIPHOL, 15-12. Bij zijn terug komst uit Moskou heeft dfe presi dent-directeur der K.L.M., mr. H. Albarda, op Schiphol 'betvestdgd,- dat Rusland bereid is een verzoek van Nederland om de K.L.M. via Moskou over Russisch gebied naar Pakistan en vandaar naar het verre oosten te laten vliegen „in welwillende over weging te nemen". Met nadruk voegde mr. Albarda daar echter aan toe, dat een over eenkomst eerst na behandeling op regeringsniveau definitief tot stand kan komen en dat de K.L.M. slechts toestemming zal krijgen voor een technische landing 'bij Moskou, waar zij dus geen passagiers aan boord zal mogen nemen voor Pakistan of het verre oosten. Op de terugreis zal de K.L.M. evenmin passagiers in Moskou mogen afzetten. Omroepster brak zin af IN VOLLE ZEE BIJ IIET R.E.M.- EILAND, 17-12. Een speciale ver slaggever van het A.N.P. meldt, dat vanmorgen om precies negen uur met grote accuratesse een gezamen lijke actie van de Marine, het Loods wezen uit Rotterdam en dc Justitie en drie helikopters van de M.L.D. van Valkenburg op het R.E.M.-eiland is ingezet. Omstreeks half negen doemde aan de nog duistere kim het silhouet van het belonningsvaariuig „Delfshaven" op. Precies om negen uur daverden drie grote helicopters van. het vlieg veld Valkenburg naar het eiland toe. Één daarvan bleef boven het eiland hangen en liet om een minuut over negen aan een kabel een man op hot platform van het R.E.M.-eiland neer. Een tweede man volgde een minuut later. Beide mannen kwamen aanvliegen met de helicopter Ko ninklijke Marine 135. Toen deze wegvloog kwam onmiddellijk daarna de 134 aanvliegen. Deze liet om 5 minuten over negen een derde en om zes minuten over negen een vier de man naar beneden. Daarna vlo gen de helikopters, die als bebake- ning een rookbom hadden geworpen, weer in de richting van de kust. Naar het eiland Langzaam draaide daarna de „Delfshaven", bemand met marine personeel en rijkspolitie, naar het eiland toe. Het duurde geruime tijd voordat dit schip cr in slaagde een zodanige positie in te nemen dat men Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Te lang vermaak Beneemt de smaak. VJAT UQT DE BILT Noordelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking en aanvan kelijk hier en daar mist; op de meeste plaatsen droog weer; aan vankelijk zwakke veranderlijke wind en morgen tot matig toenemend uit noordelijke richtingen; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 18 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 15.59, onder 7.49. Volle maan: 19 dec. te 3.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 dec. 2.04 v.m. 14.26 n.m. BROUWERSHAVEN 18 dec. 1.47 v.m. 14.10 n.m. Springtij: 21 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De kleine depressie uit Frank rijk die ons de afgelopen dagen nu en dan regen bradht, trekt nu over de Noordzee in de richting van De nemarken weg. Het kleine hoge- drukgebied dat daar gisteren lag, verwijdert zich alweer over Rusland naar het oosten. Op de Britse eilan den is de luchtdruk flink gaan stij gen in verband met 'het naderbij 'ko men van een rug van hogedruk van de oceaan. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land morgen noordelijk worden. De lucht die uit deze richting wordt aangevoerd is van oorsprong koud, maar boven het water van de Noordzee wat ver warmd, zodat de temperaturen nog ni'et veel lager zullen worden. Het za'l overwegend droog zijn met een veranderlijke bewolking. Aanvanke lijk kan plaatselijk mist voorkomen. LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 16-12. De manschap pen die vanmorgen door helikopters aan boord van het R.E.M.-eiland wa ren neergelaten, bleken, nadat ze zich „ontpopt" hadden, mannen van de Rijkspolitie en Marine te zijn. De oppers en wachtmeesters schenen zich best op hun gemak te voelen in dit spectaculaire schouwspel. Toen de manschappen het eiland op alle dekken „bezet" hadden, veroverden ze ook het zogenaamde „crew bas ket" en lieten deze naar beneden. In de gestreken sloep van de „Delfs haven" namen vervolgens drie man schappen van de Rijkswaterpolitie en een grijsharige burger plaats, waar schijnlijk de substituut-officier van justitie uit Amsterdam, de heer Nu- bee. Ze werden met het motorjolletje overgezet en beklommen de „crew basket", waarna ze om tien minuten vóór tien het eiland betraden. Toen zag men alleen nog maar rond het eiland een aantal Rijkspolitiemannen op post staan. Wat zich binnen af speelde konden we aan boord van het schip niet zien. Het ligt echter in de rede, dat nadien de radio- en televisiezenders verzegeld werden. do manschappen aan boord kon brengen. Om half tien precies ver schenen opnieuw drie helikopters boven het R.E.M.-eiland. DEN HAAG, 17-12. Om negen minuten over negen zijn de radio- uitzendingen van Radio-Noordzee het zwijgen opgelegd. De omroepster, Sonja van Proosdljk, die met haar gebruikelijke ochtcndgroct het radio programma opende met dc aankon diging van het vcrzockprogramma „Flessenpost", brak om precies negen minuten over negen midden in een zin af. Sinds die tijd is op dc golf lengte van Radio-Noordzce alleen neg een krakend geluid tc horen. SINGAPORE, 16-12. Zes of zoven Indonesiërs in een snélle motorboot hebben een bliksemaanval gedaan op een eilandje bij Singapore, zo deel den gewoonlijk welingelichte klin gen woensdag mee. Het eiland, waar op een eenheid van de territoriale reserve van Maleisië is gelegerd, werd vanuit de boot met lichte ma chinegeweren onder vuur genomen. Het scheepje voer snel weg toen een Ma'leisisch patrouillevaartuig nader de. Op het er land zouden twee ge wonden zijn gevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1