DE ZIERIKZEESCHE COURANT Europa krijgt op 1 juli 1967 gemeenschappelijke graanprijs Minister Luns over bijeenkomst van de NAVO-ministerraad Ombouwplan gasaansluitingen De vredesmacht van de V.N. op Cyprus HONDERDDUIZENDEN! Kongolese rebellen krijgen nog wapens Uw gordijnspecialist Vier westelijke militaire attaché's worden uit Moskou teruggetrokken NIEUWJAARS WENSEN De onaanraakbaren in India WAT 2EQT VI Herdenking tienjarig bestaan Statuut van het Koninkrijk Texel beducht over de waddenzeedijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 december 1964- 121ste jaargang Nr. 19702 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per sluk. In dit nummer: De wijzigingen in de Zuidlioek-situatie De „kogel door de kerk" te Brussel „Bevredigend" voor Nederlandse landbouw BRUSSEL. 15-12. Eurona. kriiirt on 1 iuli 1967 een cremeensrhanneliike T"v-11l.i Bijzondere postzegel Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUSSEL, 15-12. Europa krügt op 1 juli 1967 een gemeenschappelijke graanprijs. De beslissing is dinsdagochtend om vijf minuten voor half vijf door de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel genomen. Het resultaat werd bereikt na een vergadering, die zaterdagoch tend om tien uur is begonnen en met een onderbreking op zondag bijna veertig uur heeft geduurd. De laatste delegatie, die de bezwa ren liet voren, was die van Italië. De aankondiging van de voorzitter van de voorzitter van de Europese minis terraad, de Duitse minister van eco nomische zaken K. Schmücker, dat hiermee het „plan-Mansholt" was aanvaard, werd met langdurig ap plaus begroet. De Nederlandse minister van land bouw, mr. B. W. Bicsheuvel, noemde het bereikte resultaat „bevredigend" voor de Nederlandse landbouw wat het prijsniveau betreft. Van bijzonder belang noemde hij het, dat ook besloten is tot de vol ledige vrijmaking van het handels verkeer in de veredelingsprodukten in de „Zes" - eieren, slachtpluimvee en varkensvlees - op dezelfde datum als de inwerkingtreding van de ge meenschappelijke graanprijs en de afschaffing van de „sluisprijs" voor varkensvlees tussen de E.E.G.-landen onderling. „Wij hadden liever gezien, dat de gemeenschappelijke graanprijs reeds op 1 juli 1966 van kracht zou zijn geworden", aldus mr. Biesheuvel. „De Duitse delegatie stond echter strak op het standpunt dat dit een jaar later moet zijn. Nadat de andere delegaties zich hiermee akkoord had den verklaard, sloot Nederland zich hierbij aan. Minister Biesheuvel verklaarde voorts, dat de Duitse delegatie „be langrijke politieke concessies" heeft gedaan en daarmede een groot aan deel heeft in het bereikte, belang rijke resultaat. De Bondsrepubliek verlangde aanvankelijk aanzienlijk hogere prijzen en hogere schadeloos stelling voor de boeren, die door een lagere graanprijs hun inkomens zien verminderen. Italiaanse wensen Bijzender moeilijk was om tege moet te komen aan de Italiaanse wensen, waarvan overigens enkele niet onrechtvaardig konden worden genoemd. Deze lagen vooral op fi nancieel terrein. Daarom is overeen gekomen de Italiaanse bijdrage aan het Europese landbouwfonds te be perken van 28 tot 18 procent in het oogstjaar 1965-66 en tot 22 procent tot 1966/67. Minister Biesheuvel kwam nog in een scherp conflict met zijn Belgi sche collega Heger by de bespreking van de financiële aspecten van de gemeenschappelijke graanprijs in het bjjzonder en van het landbouwbe leid van de E.E.G. in het algemeen. België had voorgesteld per 1 juli 1967 alle heffingen voortvloeiend uit het gemeenschappelijke landbouwbe leid in het Europese landbouwfonds te doen storten naarmate er gemeen schappelijke prijzen worden vastge steld. PARIJS, 14-12. Minister Luns heeft maandag in Parijs tot verslag gevers gezegd, niet te verwachten dat op de bijeenkomst van de N.A. V.O.-ministerraad gesproken zal worden over de bestaande geschil punten als de multilaterale kern macht en de reorganisatie vna de N.A.V.O. De Nederlandse minister, die maan dagmorgen een onderhoud van veer tig minuten had met zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Dean Rusk en ook met de Italiaanse minister Sara- gat sprak, deelde mee dat hij met Rusk voornamelijk gespreken had over de kwestie van de nucleaire in tegratie en de verschillende daartoe voorgestelde formules. Tijdens het overleg was een grote mate van wederzijds begrip gebleken. Volgens minister Luns is de Ame rikaanse houding na het Brits-Ame rikaanse overleg over de kernmacht „tamelijk soepel" geworden. Hij sloot de mogelijkheid niet uit van een conferentie in een „min of meer nabije" toekomst over de naar voren gebrachte plannen voor een N.A.V.O. -kernmacht. Deze bijeenkomst zou niet beperkt behoeven te blijven tot de acht landen die momenteel deel nemen aan het overleg over de mul tilaterale kernmacht. De mogelijkheid van een dergelij ke conferentie was maandagmorgen tijdens het onderhoud met Rusk ter sprake gekomen. De Nederlandse re gering heeft nog geen definitieve houding bepaald ten opzichte van de M.L.F. Minister Luns had met zijn Itali aanse ambtgenoot hoofdzakelijk ge sproken over de Europese éénwor ding en dan met name het Italiaanse DEN HAAG, 14-12. De regionale organen op het gebied van gasvoor- ziening en de N.V. Nederlandse Gas unie hebben een plan voor de om bouw van de bestaande gasaanslui tingen in Nederlandse gemeenten op gesteld. Dit „ombouwplan 1965" voorziet in de ombouw van ruim 500.000 aan sluitingen. dat as rond 20 procent van het totaal aantal aansluitingen in Nederland. Daar thans reeds ruim 20 procent van de verbruikers puur aardgas ontvangt, betekent dit, dat tegen het eind van het volgend jaar ruim 40 procent van de Nederlandse verbruikers puur aardgas zullen ont vangen. Naar schatting zal met dit plan 100 tot 125 miljoen gulden zijn gemoeid. Of het kan worden gereali seerd is echter in hoofdzaak afhan kelijk van de finaincieringsmogelijk- heid. plan voor een Europese politieke Unie. Brussel's akkoord nodig „Als in Brussel een akkoord be reikt wordt zal de lucht opgeklaard zijn en zullen zich nieuwe ontwik kelingen kunnen voordoen in de op bouw van Europa", zo zei Luns. Ne derland i9 bereid, met zijn E.E.G.- partners de diverse politieke aspec ten van de Europese éénwording te bespreken zonder vast te houden aan het onmiddellijk betrekken van En geland daarbij. De Nederlandse re gering staat echter zeer gereserveerd tegenover technische besprekingen tussen de „zes" over defensie-vraag stukken. In tegenstelling tot het Westduitse plan wordt daarover in het Italiaanse plan ook niet gespro ken. LONDEN. De Britse minister van defensie, Healy, heeft gezegd het buitengewoon onwaarschijnlijk te achten dat Engeland meedoet aan een met gemengde bemanningen uit geruste N.A.V.O.-kernvloot. NEW YORK, 14-12. De secretaris generaal der Verenigde Naties Oe Thant heeft de Veiligheidsraad maandag in een rapport voorgesteld, de termijn, gedurende welke de V.N.-vredesmacht op Cyprus aanwe zig zal zijn, met drie maanden tot 26 maart 1965 te verlengen. Oe Thant licht toe dat „alle rechtstreeks hierbij betrokken partijen", namelijk Cyprus, Griekenland, Turkije en Groot-Brittannië, met deze verlen ging hebben ingestemd. In de V.N.-kringen meent men dat de Veiligheidsraad het voorstel van Oe Thant ongetwijfeld zal aanvaar den. De zuivelprothikteii Nederland echter wenst dit eerst te doen als er een gemeenschap pelijke markt voor het gehele land bouwgebied is, om een verstoring van het evenwicht te voorkomen. In het bijzonder wordt daarmede gedoeld op de regeling van de ge meenschappelijke prijs voor zuivel- produkten. Een tweede absolute Nederlandse voorwaarde voor de storting van alle heffingen in het gemeenschappelijke Europese fonds is het verlenen van het begrotingsrecht aan de Europese assemblee, om daarmede dit lichaam in staat te stellen de financiële wer king van het fonds, dat over enorme bedragen gaat beschikken, te contro leren. Deze controle is een eis van het Nederlandse parlement. Ingezonden mededeling Wij leven in een wereld van grote getallen en steeds groter wordende aantallen. Toch kan de bijna dage lijks voorkomende hoeveelheid „hon derdduizenden" nog wel iets bijzon ders zijn. Bij de Koninklijke Etna te Breda is begin december het 300.000ste Etna gasapparaat uit de produktie 1964 gekomen. Al deze apparaten werden bij Neder landse gezinnen afgeleverd en des ondanks kan nog niet onmiddellijk aan de steeds stijgende vraag wor den voldaan. Dat is niet alleen een compliment voor de Etna, maar vooral ook voor het gezonde verstand van de Neder landse huisvrouw, die o.a. uit "de overvloed van keuze, in overgrote meerderheid steeds weer het Etna gasfornuis kiest, het merk dat haar het beste voor haar geld garandeert. Dat, behalve de kwaliteit, de prijs wel degelijk een rol blijft spelen, blijkt ook bij de verkoop van de nieuwe gasconvectoren. Ook daarvan is Etna thans reeds het meestverkochte merk. De consument wil kwaliteit voor zijn geld en dat geeft de Etna. Niet voor niets voert de Etna reeds meer dan 100 jaar het devies: „Beter kan niet, duurder hoeft niet". MOSKOU, 14-12. De ambassades in Moskou van de Ver. Staten en Brittanndë hebben maandag medege deeld dat drie Amerikaanse militai re attaché's en een Britse assistent- marine-attaché uit Moskou zullen worden teruggetrokken. De vier at- tadhé's zijn dn september j 1. door de "Sowjetrussische autoriteiten van spionage 'besöhuldlgd, toen zij, via de transsiberische spoorweg, op weg waren naar Wladiwostok-Tokio. De Britse minister van staat voor buitenlandse zaken Thomson heeft voorts dn 'het Lagerhuis medegedeeld dat de Britse regering de Sowjet- Uniie heeft verzocht een aan de Sow- jet-ambassade in Londen verbonden assistent-imarine-attaohé terug te trékken. De vier attaché's zijn teruggetrok- LEOPOLDSTAD, 14-12. Volgens een officiële mededeling van de ge neral e staf van het Kongolese leger in Leopoldstad, is kortgeleden een belangrijke hoeveelheid oorlogsma teriaal ter beschikking van de op standelingen gesteld. Deze wapens en munitie zouden met een buitenlands vliegtuig in Soedan zijn aangebracht en door be middeling van een „hoofdofficier van een buitenlands leger" in het district Aroe. In het noordoosten van Kongo, dicht bij de Soedanese grens, aan de opstandelingen zijn overgedragen. Wat de militaire situatie betreft, wordt in Leopoldstad vernomen, dat regeringstroepen in de richting van Watsa, ten noordoosten van Stanley- stad, optrekken. In Watsa zouden de opstandelingen twee a driehonderd Europeanen bijeen hebben gebracht. De verbindingen met Stanleystad werden nog steeds met vliegtuigen onderhouden. Enige dagen geleden kon een boot met 500 ton levensmid delen niet verder komen dan Basoko, 300 kilometer voor Stanleystad ge- De Verenii'gde Staten en de Sow- jet-Ume hebben maandag in Was hington een akkoord ondertekend over de visserij -iin 'het noordoosten van de Stille oceaan. Hieronder wor den de Amerikaanse krabbenvissers schadeloos 'gestel idvoor de schade die aan hun uitrusting is toegebracht door de Sowjetrussische trawlers die bij het eiland Kodtiak en nabij Alas ka vissen. legen. Mitrailleurvuur van „Soemia- listen" belette het schip de reis naar Stanleystad voort te zetten. Ingezonden mededeling heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziel etalage! intermeubel - deurloo Men draait geen bouten Uit alle houten. In Den Haag zijn ter herdenking van het tot stand komen van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden op 15 december 1954 een serie post zegels uitgereikt aan de Nederlandse premier mr. V. G. M. Marijnen, de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, Z.E. W. F. M. Lampe en de plv. gevolmachtigd minister van Suriname, Z.E. dr. J. F. E. Einar. Op de foto overhandigt de directeur-generaal van de P.T.T. mr. Marijnen een serie van de zegels. Tn ons nummer van 31 decem ber a.s. kunnen weer nieuw jaarswensen worden geplaatst legen speciaal tarief. Opgaven hiervoor dienen uiter lijk woensdag 23 december in ons bezit te zijn. De administratie ken omdat zij, na het incident, geen vergunning meer van de Russische autoriteiten 'kregen om buiten Mos kou te reizen. Het zijn de Ameri kaanse legerattadhé kolonel Aubrey, zijn plaatsvervanger luitenant-kolo nel Liewer, de plaatsvervangende Amerikaanse 'luchtmachtattaché ma joor Smith en de Britse assistent- marine-attaché luitenant-ter-zee eer ste klasse' Laville. Nader wordt gemeld dat de Ame rikaanse regering het vertrek heeft geëist van drie aan de Russische ambassade in Washington verbon den militaire attaohé's. Voorts heeft de Amerikaanse am bassadeur in Moslkou maandag bij het Sowjet-nrinisterie van buiten landse zaken geprotesteerd tegen de aan de drie Amerikaanse militaire attaché's opgelegde reisbeperking. Hij verklaarde dat dit er op neer kwam dat de attaohé's tot „onge wenste personen" waren verklaard, hoewel dit niet officieel door het Kremlin was medegedeeld. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix heeft het tweede deel van het eindconcert, gegeven door leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag in'het Kurhaus te Sche- veniingen bijgewoond. NIEUW DELHI, 15-12. Een parle mentslid van de republikeinse partij in India heeft beleend gemaakt, dat in de afgelopen week bijna 30.000 aanhangers van 'de partij zijn gear resteerd bij 'het voeren van acties voor de verbetering van het lot van de o n a anr aak baren en andere maat schappelijk achtergebleven groepen. Dg republikeinse partij zegt 150 duizend leden, merendeels onaan raakbaren - de laagste groep in het Indische kastestelsel - te tellen. BILT KOUDER Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt, plaatselijk mist en aanvankelijk hier en daar enige regen; zwakke tot matige wind, morgen draaiend naar zuid tot zuid oost; kouder met in de ochtend tem peraturen om het vriespunt. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 14.53, onder 4.54. 17 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 15.21, onder 6.21. Volle maan: 19 dec. te 3.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 dec. 0.18 v.m. 12.38 n.m. 17 dec. 1.11 v.m. 13.30 n.m. BROUWERSHAVEN 16 dec. 0.08 v.m. 12.33 n.m. 17 dec. 0.57 v.m. 13.20 n.m. Springtij: 21 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-12. Het K.N.M.I. deelt med'e: Het front van een kleine de pressie die van de Golf van Biscaye naar Frankrijk trok, 'bracht in de afgelopen nacht op de meeste plaat sen in ons land enige regen. De de pressie neemt nu verder in beteke nis af en verplaatst ziöh in de rich ting van Duitsland. Intussen is een volgende depressie in 'het zeegebied ten westen van Ierland aangekomen. Dit lagedrukgebied zal morgen dicht bij ons land komen en opnieuw re gen veroorzaken. De wind draait onder invloed van deze depressie naar zuidelijke richtingen en in de temperatuur komt niet veel veran dering. De ministeriële zitting van de raad van de Noord Atlantische Ver- dragserganisatie in Parijs is dins dagochtend omstreeks half elf be gonnen. Een bijzonder feit De polder Eierland zelf kan dit miljoenen vergende object - verho ging van de dijk tot het zgn. Delta niveau (ongeveer 8 meter) niet be kostigen. Alle inwoners van Eier land De Cocksdorp zijn uitgenodigd zaterdagmiddag a.s. in een vergade ring bijeen te komen om plannen te bespreken die de aanvang van de dijkwerken zouden kunnen bespoedi gen. Het ligt in de bedoeling de mi nister een resolutie of een petitione- men toe te zenden. Voor deze vergadering zijn des kundigen uit de Tweede Kamer en de Provinciale Staten uitgenodigd. DEN BURG, 14-12. De mededeling van de minister van verkeer en wa terstaat, dat in 1965 nog niet kan worden begonnen met verhoging van de Waddcnzcedyk op Texel wegens gebrek aan financiële middelen, heeft grote ongerustheid veroorzaakt op het eiland. Deze dijk, die in 1953 zeer ernstig te lijden had - het heeft maar een haartje gescheeld of de polder Eier land met De Cocksdorp was over spoeld - is 4.19 hoog. Door afslag van honderden meters duin bij de vuurtoren heeft de dijk de laatste jaren steeds meer te verduren van stroom en branding. DEN HAAG. 15-12. Ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, hebben de ministers presidenten van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zich in korte toespraken via de microfoon van radio Nederland Wereldomroep tot land- en rijksgenoten gericht. Na te hebben vastgesteld dat de rijksgenoten zich jaarlijks op 15 de cember zeer met elkaar verbonden voelen, en dat het statuut Suriname, de Nederlandse Antillen en Neder land als gelijkwaardige partners naast elkander stelt, zei de Neder landse premier, mr. Marijnen: „Deze rechtsregeling trok in het buitenland algemene aandacht. De Verenigde Naties concludeerden in 1955, dat Suriname en de Nederland se Antillen onder vigeur van dit sta tuut niet langer niet-zelfbesturende landen zijn. Deze conclusie is juist, want zelfs bij vluchtige lezing van het statuut is het een ieder duidelijk dat slechts een klein aantal zaken, die nauw verband houden met het optreden van hel koninkrijk naar buiten, gemeenschappelijk kunnen, soms moeten, worden verzorgd. Alle andere aangelegenheden worden zelf standig door onze landen behartigd. Wat in het buitenland warme sym pathie ondervond was vooral de wijze waarop het statuut ontstond". Aldus minister-president Marijnen. Vertrouwen De Surinaamse premier, de heer J. A. Pengel, zeide o.m.: „Het is een onloochenbaar feit, dat na het in werkingtreden van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, de verhoudingen aanmerkelijk werden veranderd en dat het wantrouwen uit de koloniale dagen plaats maakte voor vertrouwen. De samenwerking tussen de drie partners Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen is gedurende de tien achter ons liggende jaren uitste kend geweest. Het begrip dat hierbij is ontstaan om elkanders streven, zo verschillend van aard, te onderken nen en daarbij aan te vullen, heeft ongetwijfeld daartoe bijgedragen. Het is wel jammer dat juist na dit grote succes, dat voor de wereld steeds een voorbeeld is geweest van wat de kracht van goede samenwerking ver mag, er gedurende de laatste tijd te kenen zijn, dat wat moeizaam tot stand is gebracht in gevaar kan ko men. Mocht het zo zijn, dat het statuut, wat geen ecuwig edict is, opnieuw aanleiding geeft voor een gesprek hierover, dan juichen wy dit ten zeerste toe. Laten wij echter goed beseffen, dat onze verantwoordelijk heid, nl. van alle drie partners in het koninkrijk, zo groot is, dat wy Gods zegen moeten afsmeken om ons kracht en wijsheid te geven al dat gene wat tot dusverre in het licht van tien jaar statuut tot stand is ge komen, te behouden." De minister-president van de Ne derlandse Antillen, de heer E. Jonck- heer, memoreerde het bijzondere feit dat hem als enige in de drie rijks delen, de eer en het voorrecht te beurt is gevallen om in de kwaliteit van minister-president rechtstreeks aandeel te hebben in de groei van de rechtsregels van het statuut tot een tastbare realiteit. ITij stipte aan dat zich in de afge lopen tien jaar meningsverschillen hebben voorgedaan, doch belangrij ker dan de inhoud der verschilpun ten zelf, is de wil die bij alle par tijen steeds heeft voorgezeten om middels verdraagzaamheid en over leg binnen het raam der regeling zelf, de weg naar oplossing te zoeken en ook te vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1