gerda's EIGEN WEG AUTO'S DOOR RUKWINDEN VAN DE WEG AF GERAAKT Beschieting op zee nabij Singapore Perspectieven voor de korfbalsport op Schouwen-Duiveland Kunstnalatenschap van het „Derde Rijk" STAD EN EILAND Scheepvaartverkeer ondervond veel hinder van storm EMMES, 13-12. In Sieuw Dor drecht kwam zondagmiddag een zes tienjarige inwoner van deze plaats de heer L. van Rijswük. om het le ven, toen de auto waarmee hij op weg was naar zijn echtgenote in het ziekenhuis in L'mmen tegen een bcom botste. Zijn dochter en schoon zoon, die de auto bestuurde, liepen verwondingen op. Waarschijnlijk is de auto door een stevige rukwind van de weg geraakt. DELFT, 13-12. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks vijf uur is onder Delft op rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag) de 26-jarige J. P. M. van der Lans) uit Den Haag bij een ongeluk met een door hem bestuurde auto om het leven geko men. Zijn passagiere, 'de 23-jarige mej. H. J. S. uit Amsterdam, is ern stig gewond in het ziekenhuis het Gasthuis te Delft opgenomen. DOETINCHEM, 13-12. Even bui ten het dorp Laak-Keppel in de richting Doesburg is zondagmiddag de auto van de 38-jarige loodgieter J. Sigtenhorst uit Doetinchem door een rukwind van de weg geraakt. De wagen ramde enkele bomen en kwam tegen een boom tot stilstand. De heer Sigtenhorst overleed ter plaatse. Zijn echtgenote werd ernstig gewond. Schepen in moeilijkheden IJMUIDEN. 12-12. Voor de kust bij IJmuiden is zaterdagmiddag om streeks drie uur een loods jol waar mee drie man onderweg waren van de loodsboot „Deneb" naar een te beloodsen schip, in stormweer volge- slagen met water en gekapseisd. De drie opvarenden vielen in zee. Zij waren uitgerust met zelf-opblaas- bare zwemvesten. De loodsboot „Deneb" wist de drie man ondanks het zeer slechte weer te vinden en aan boord te nemen. De loodsdienst IJmuiden is daarna voor alle schepen gestaakt, daar het stormweer tot windkracht acht uit zuidwester richting was toegenomen. De loodsjol is niet teruggevonden. DEN HAAG, 14-12. Het bijna 5000 ton metende Liberiaanse schip „Na- vidad" is heden (maandag)morgen vroeg bij Ameland op een zandbank gelopen. Het schip heeft om sleep boothulp verzocht. De sleepboot „Stortemelk" en red dingboten zijn naar de „Navidad" onderweg. ROTTERDAM, 12-12. Zaterdag morgen is de 23500 brt metende Pa namese tanker „Texaco Virginia" nab\j boei 95 op de Westerschelde bij het invaren van de Boudewijnsiuis aan de grend gelopen. De toegang tot de sluis - die weer de toegang vormt tot het Antwerpse havenge bied - werd hierdoor voor grote schepen geblokkeerd. Een poging enkele uren na het stranden bij hoog water gedaan om de „Texaco Virginia" weer vlot te krijgen, mislukte. Het schip bleef geboeid. Zaterdagavond is het schip even voor acht uur met sleepboot hulp weer vlot gekomen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen ver volgd. IJMUIDEN, 12-12. Bij het verla ten van de haven van IJJmuiden is de Nederlandse kustvaarder Willi Bohmer, die 599 ton meet en eigen dom is van de N.V. Rederij Nautiek te Rotterdam, zaterdag om vier uur vastgelopen in stormweer, met wind kracht 8 uit zuidwestelijke richting, op de Noorderpier te IJmuiden. Omstreeks zeven uur is de zee- Scheepvaartberichten Esso Rotterdam, pass. 11-12 Perim naar Augustua. Vier Amsterdammers mishandelden Marokkaan AMSTERDAM, 13-12. Op de Prins Hendrikkade in de hoofdstad hebben vier Amsterdammers in de leeftijd van 21 tot en met 26 jaar zondag ochtend vroeg een 25-jarige in Utrecht werkende Marokkaan, een metaalbewerker, mishandeld. De Marokkaan liep met een 23- jarige landgenoot tegen de vier Am sterdammers op. Er ontstond een ge sprek. Waarschijnlijk heeft het verschil in taal toen zoveel moei lijkheden opgeleverd dat men meen de dat er andere argumenten bij moesten komen. Toen de eerste klap viel vluchtte meteen de 23-jarige Marokkaan. Zijn landgenoot liep in het gevecht vermoedelijk een lichte hersenschud ding op, zijn linkerboventand werd in tweeën geslagen. Ook kreeg hij nog een hevige schop in zijn buik. De vier Amsterdammers zijn dooi de politie in verzekerde bewaring gesteld, in afwachting van de be slissing van de officier van justitie justitie, wat er met het viertal vech tersbazen moet gebeuren. sleepboot „Nestor" van Wijsmuller erin geslaagd de kustvaarder vlot te brengen. Daarvoor waren al twee pogingen ondernomen door de sleep boot „Hector" waartoe met raketten verbinding was gemaakt, maar tot tweemaal toe brak de sleepverbin- ding. Daarna maakte de „Nestor" eveneens met behulp van een raket vast en slaagde men er in de „Willi Bohmer" vlot te trekken en op sleeptouw te nemen naar de Bijleg gershaven, waar een onderzoek naar de schade en eventuele lekkage zal worden ingesteld door duikers. DEN HAAG, 13-12. De „AvaJon", een schip van de Britse spoorwegen, dat vaart op de lijn Hoek van Hol land-Harwich, is zaterdagnacht bij het ontmeren in de zuidwesterstorm te Hoek van Holland beschadigd. Er ontstond een fiinke scheur in de stuurmachinekamer. Het schip is daarom niet uitgevaren. De passa giers hebben de nacht aan boord doorgebracht en zullen zondag met de dagboot van Hoek van Holland naar Harwich vertrekken. De „Ava- lon" zal bij Wilton-Feijenoord gere pareerd worden. HEERLEN. Op het bovengrondse terrein van de staatsmijn Hendrik in Brunssum is de 58-jarige gehuwde arbeider T. L. de Wit uit Heerlen levenloos aangetroffen. Hij is ver moedelijk aangereden en ter plaatse overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwe Tonge: A. J. Wijnmalen, Maartensdijk; te Mij drecht: J. Jukema, Holwierde. Aangenomen naar Hulst: J. A. H. Brok, kand., Waddinxveen. Geref. Kerken Beroepen te Doezum: H. Feddes, Raard. Aangenomen naar Oude Pekela: J. Jeuring, Hoornsterzwaag. Bedankt voor 3russel( vak. E. H. Nagel): S. A. Boonstra, Rijswijk (Z.- Holland). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zierikzee: H. Bies- ma, Stadskanaal en B. van Smeden, Amsterdam-nieuw-west. Beroepen te Ermelo: G. J. Buijs, Murmerwoude; te Boskoop: W. Heer- ma, Nunspeet. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rhenen: P. Blok, Dirks- land en H. Ligtenberg, Oudemirdum. Beroepen te Aalburg: G. Schipaan- bcord, Apeldoorn; te Kalamazoo (U. S.A.): H. Rijksen, Gouda. Baptisten Gemeenten Ds. M.- G. Boeschoten te Amster dam-west-noord, heeft de benoeming tot algemeen vormingsleider van de Nederlandse Baptisten Jeugdbewe ging aangenomen. Ned. Protestanten Bond Ds. mi*. G. D. Boerlage, predikant secretaris van de Ned. Prot. Bond, te Amsterdam, is benoemd tot voorgan ger van de afdeling Uithoorn. Hij heeft deze benoeming aangenomen. Zeeuwse wachtmeester verschalkte stropers KORTGENE, 13-12. Drie uur lang heeft opperwachtmeester L. M. de Jager van de rijkspolitie uit Kam perland op Noord Beveland zondag morgen midden in een van de pol ders van dit eiland tijdens hevige slagregens onder juteza'kken gelegen om twee stropers op heterdaad te be trappen. Het lukte. Vanaf zaterdagavond had de opper met een aantal collega's reeds de wacht betrokken. Zondagmorgen om tien uur verliet hij zijn doorweekte schuilplaats om twee stropende in woners van Eindhoven aan te hou den, die per auto naar het aan hazen rijke Zeeland waren gekomen. Hun auto, zes hazen en dertig strikken zijn in beslag genomen. Stijging studentenaantal universiteit Amsterdam AMSTERDAM, 12-12. Het aantal studenten, dat op 31 oktober was in geschreven aan de universiteit van Amsterdam, bedroeg 10.111, dat is 1053 of 11,6 pet. meer dam vorig jaar op dezelfde teldatum. Het aantal eerstejaars-studenten onder hen was 1940, tegen 1518 een jaar geleden, een toename derhalve van 27,8 pet., in welk cijfer duidelijk de betekenis van de na-oorlogse „geboortegolf" voor de universiteit tot Uiting komt: vorig jaar bedroeg de stijging van de eerstejaars slechts 9 pet. Meer dan gemiddelde belangstelling bestaat on'der ben voor aardrijkskunde, so- GENÈVE. In Genève is na afloop van een werkbijeenkomst van twee weken van de commissie vcor de handel tussen Oost en West van de Economische Commisise voor Europa (E.C.E.) der Verenigde Naties, mede gedeeld, dat de nieuwe Sowjetrus- sische regering en de regering en van de andere landen van het commu nistische blok, een snelle vergroting van de handel tussen Oost en West wensen. SINGAPORE, 14-12. Naar een Britse woerdvoerder in Singapore heeft medegedeeld, heeft in de nacht vac zondag op maandag in de wate ren b(j Singapore een vuurwisseling plaats gehad tussen een Australische mijnenveger en een Indonesisch scheepje. Volgens gewoonlijk betrouwbare zegslieden zouden hierbij echter twee of drie Indonesische motorbo ten, waarin zich gewapende Indone siërs bevonden, betrokken zijn ge weest. Één Indonesiër zou zijn ge dood en vier gevangen genomen. Nederlandse musici op toernee in Japan DEN HAAG, 12-12. De pianist Ma- rinus Flipse en de violist Henryk Szeryng zullen dinsdag 15 december naar Japan vertrekken voor een con- certtoumee van een maand. Onder meer zullen ze concerten geven in Tckio, Kyoto en Kobé. Verhoging brandpremie voor industrie DEN HAAG, 12-12. De bijzonder ongunstige ontwikkeling van de brandschade'in Nederland, met name in de sektor 'hamdel en industrie - in de meest uitgebreide 'betekenis van het woord - heeft de 'hier te lande werkende brandverzekeraars ge noodzaakt tot een herziening van de premiestelling voor inldustriële be drijven. Deze tecbnisöhe herziening, welke voor de afzonderlijke objecten tot een gedifferentieerde premiever hoging zal kunnen leiden, zal op 1 januari 1965 van kracht worden, zo deelt de voorlichtingscommissie uit het schadeverzekeringsbedrijf mede. Radicale methode De 41-jarige Italiaan Umberto Montanarï paste in zijn woonplaats Riodi Vergalo een zeer radicale me thode toe om muizen, die aan de be kleding in zijn auto hadden zitten knagen, onschadelijk te maken. Hij plaatste in zijn wagen een vat met water en wierp daar een groot blok carbid in in de hoop, dat het gas de muizen zou doden. Het gas kwam op een gegeven moment echter tot ont ploffing en toen vlogen behalve de muizen ook de auto en de garage de lucht in. Van huizen in de naaste omgeving sprongen de ruiten. ZUTPHEN. De 64-jarige heer J. de Vries uit Zutphen is om het leven gekomen toen hij op de splitsing van de Zweedsestraat en de Industrieweg in zijn woonplaats met zijn fiets te gen een bus reed. (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 12-12. - De korfbal sport telt op Schouwen-Duiveland ongeveer 730 liefhebbers, die zijn verdeeld over twaalf verenigingen. Deze 730 leden zijn verenigd in de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond, welke in groter verband is aangeslo ten bij de K.N.K.B. Door een be stuursapparaat wordt een zomercom petitie utigeschreven, aanvangende 1 april tot ongeveer half juli. In een tijd van goed drie maanden worden 230 wedstrijden gespeeld, hetgeen neerkomt op gemiddeld zestien wed strijden per week. In deze drie maanden wordt inten sief gekorfbald, maar voor de rest van het jaar - met uitzondering van een maand microkorfbal - wordt er niets aan de korfbalsport gedaan. Voor de heren is dit misschien geen bezwaar, daar deze gedurende de wintermaanden voor een groot deel de voetbalsport beoefenen. Maar hoe veel jongens geven niets om voetbal en zouden graag een partijtje korf ballen? Voor de damesleden is het weer anders gesteld. Zij betalen trouw hun contributie aan de vereni gingen voor een heel jaar, maar korf ballen maar drie maanden. Voor de rest moeten de verenigingen maar de nodige activiteiten opbrengen om htm dameslëden bezig te houden. Niettemin komen van de dames geen klachten en trachten zij niet om de rest van het jaar hun sport te blijven beoefenen. Reeds jaren is het bestuur der S.D. K.B. over deze zaak aan het dokteren en verschillende suggesties én po gingen zijn reeds in het werk gesteld om tot intensiever korfbal te komen. Door gebrek aan medewerking zijn deze pogingen gestrand. Men blijft op Schouwen-Duiveland vasthouden aan de zomercompetitie, dit in te genstelling met de andere bonden, weer verenigd in de K.N.K.B., die practisch allen wintercompetitie spe len. Wij moeten vaststellen dat de be slotenheid van ons eiland hierin een grote rol speelt. Verenigingen buiten MÜNCHEN, 12-12. - De Westduitse regering zal het uit de na latenschap van het nazi-bewind overgenomen kunstbezit, dat in twee kelders in Münchcn ligt opgeslagen, in de openbaarheid brengen. De kunstvoorwerpen, voornamelijk schilderijen, zullen over musea in de Bondsrepubliek worden verdeeld. Daaronder bevinden zich twintig stukken van meesters als Rubens, Titiaan, Cranach en Von Lcnbach. Het ministerie van staatsbezit heeft de voorwerpen in enkele groepen ingedeeld. Tot de eerste groep behoren 857 schilderijen, waarvan er tachtig van zeer hoog niveau worden genoemd. Groep twee omvat 989 schilderijen, grafieken, plastieken en gobelins. Een derde groep kon niet in cijfers worden uitgedrukt. Er vallen bijvoor beeld muntenverzamelingen onder. De minister vcor staatsbezit, die dit bekendmaakte, legde er de nadruk op dat na 1945 grote hoeveelheden kunstschatten aan hun rechtmatige eigenaars zijn teruggegeven. De onderhavige waren met Duits belastinggeld betaald, zei hij. het eiland wensten geen contact met de verenigingen op het eiland op te nemen, huiverig van de grote reis kosten en langdurige reizen i.v.m. de verbindingen. Omgekeerd is dit voor de verenigingen op Schouwen- Duiveland evenzo het geval. In 1965 volgt de ontsluiting van Schouwen-Duiveland en reeds over enkele maanden wordt gesproken over een noodweg over de Greve- lingendam van Bruinisse naar Goe- ree-Overflakkee. De brug over de Oosterschelde zal in 1965 nog niet gereed zijn. Voor de S.D.K.B. is nu de vraag: gaan wij naar noord of naar zuid; of blijven wij in onze kleine kring? Zuid-Beveland heeft een winter competitie, waarin opgenomen ver enigingen uit Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen, allen verenigd in de Z. K.B. De brug gaat geld kosten en de dam niet. Te voorzien is dat weinig medewerking van verschillende ver enigingen in de Z.K.B. te verwachten valt. Zij hebben immers reeds een grotere competitie en de noodzaak tot aansluiting bij andere bonden is oiale wetensdhappen en rechtsge leerdheid. daar niet zo urgent. Meer mogelijkheden In een contact met het noorden liggen voor de S.D.K.B. meer moge lijkheden. De korfbalbond op Goe- ree-Overflakkee, de K.B.G.O., is nog jong en te klein voor een onderlinge competitie. Wel komen hier nieuwe verenigingen bij en korfbal gaat in populariteit winnen. Nog zeer kort geleden is van de zijde van de S.D. K.B. contact opgenomen met de K.B. G.O. In een onderlinge bespreking zijn een aantal plannen besproken om tot intensiever korfbal te komen in beide bonden. Getracht zal worden om in de aan staande zomercompetitie van de S.D. K.B. twee verenigingen van de K.B. G.O. op te nemen in de le klasse van de S.D.K.B. en wel de verenigingen „Thor" te Dirksland en „Delta" te Ooltgensplaat. Verder gaan de plannen uit naar het vormen van een wintercompe titie 1965/1966, te spelen tussen ver enigingen aangesloten bij de S.D.K.B. en de K.B.G.O. Van de zijde van de K.B.G.O. is reeds toegezegd dat vier vijf verenigingen hieraan deel kun nen nemen. Het bestuur van de S.D. K.B. staat geheel afchter dit plan en van verschillende verenigingen be staat reeds belangstelling voor deze •wintercompetitie. Reeds nu kunnen de leden van de verenigingen contact opnemen met hun bestuur voor deel name aan de wintercompetitie. De belangstellende verenigingen kunnen dan contact opnemen met het be stuur van de S.D.K.B. De jcugdtraining Gezamenlijk met de K.B.G.O. zal in het najaar 1965 een jeugdleiders cursus worden gehouden te Bruinisse. Iedere vereniging heeft moeilijkhe den met de jeugd training. Men weet niet hoe men de jeugd moet opvan gen en welke mogelijkheden er open liggen. Voor diegenen die interesse De bouw van de fabriek voor elektrische apparatuur Handelsonderneming W. Hagen, op het industrieterrein in de Zuidhoek te Zierikzee maakt goede vorderingen. Al zijn de werkzaamheden enigszins vertraagd tengevolge vati het slechte weer, momenteel wordt door het aannemingsbedrijf F. den Har- top en Zn. onder hoogspanning gewerkt om het gebouio „dicht" te krijgen. De eerste machines zijn inmiddels reeds gearriveerd, hl een inmiddels ge reed gekomen bijgebouw is reeds met de produktie begonnen, zodat in feite deze nieuwe fabriek al langzaam draaiende is. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). hebben voor de jeugdtraining, een oplossing om er achter te komen welke mogelijkheden er zijn. Het reisgeld voor het bezoeken van de cursus, welke 's avonds zal worden gehouden, wordt vergoed. Een wedstrijd tussen een verte genwoordigend S.D.K.B.-team en een K.B.G.O.-team zal in maart aan staande op een nader aan te wijzen terrein worden gespeeld. Om het korps scheidsrechters op een hoger peil te brengen zal dit voorjaar een scheidsrechterscursus worden geor ganiseerd. Reeds op 15 januari, a.s. zal het bestuur van de S.D.K.B. een vergadering beleggen met de scheids rechters en eventueele nieuwe kan didaten, die zeer gewenst en nood zakelijk zijn. Getracht zal worden om een scheidsrechtersvereniging binnen de S.D.K.B. op te richten. Het doei van deze vereniging is om te komen tot verhoging van de spelregelkennis, onderling contact en medezeggen schap by de aanwijzing van scheids rechters voor competitiewedstrijden. BROUWERSHAVEN Winkelweek werd succes Vergadering De Sint Nikclaas winkelweek, wel ke werd georganiseerd door de mid denstandsvereniging „De Corridor" werd zaterdagavond afgesloten in café v. d. Weijde te Noordgcuwe met het bekend maken van de verloting der winkelweekbonnen ert de uitsla gen van de diverse attrakties en etalagewedstrijden. Naar vernomen wordt is deze actie in zijn geheel geslaagd en kan het bestuur op een goede samenwerking in de vier kernen terugzien. Het is echter wel te betreuren, dat er nog zakenlieden zijn (o.a. de slagers) die aan deze middenstandsactie meenden niet te moeten meewerken. ZIERIKZEE Afd. Duiveland N.F.O. De afdeling Duiveland van de Ned. Fruittelers Organisatie houdt op dinsdagmiddag 15 december a.s. in het „Huis van Nassau" de algemene ledenvergadering. Na het huishoude lijke gedeelte van deze vergadering zal de heer ir. L. Vellekoop, rijks- tuinbouwconsulent te Goes, een in leiding houden getiteld „De ontslui ting van ons eiland". Hierna zal een forum worden gévormd, bestaande uit de heren ir. Vellekoop, J. A. van der Weel en P. Huisen. BURGH/HAAMSTEDE Vergaderagenda Op maandagavond vergadert de 1 andbouwvereniging „C. et C." in 'hotel Bakker te Burgh. Dinsdagavond gaat in hotel „Het wapen van Burgh" de Rode Kruis- film „Gods Geuzen". Vrijdag de jaarlijkse feestavond, georganiseerd door de sportvereni ging „Burgh", gegeven in verband met het behalen van enige 'korfbal- kampioenschappen in id'e S.D.K.B.- competitie. De avond wordt gehou den in hotel „Het wapen van Burgh" en 'bestaat hoofdzakelijk uit diverse vrolijke toneelstukjes. De onont beerlijke medewerking van de to neelgroep „De Hutspot" staat borg voor een avond vol vermaak en vro lijkheid. Natuurlijk wordt de avond besloten met een bal. RENESSE Geslaagde Kinderpostzegelactie De postzegel- en tohrderska ar ten - a'ktie van 'de 'leerlingen van de open bare lagere school te Renesse heeft dit jaar het fraaie bedrag opgebracht van f 636,25. BROUWERSHAVEN: Filmavond Ned. Blindenbond Vrijdagavond werd de film ver toond, welke enige maanden geleden te Brouwershaven werd opgenomen door de Ne'd. Blindenbond. Des mid dags werd de film vertoond voor de kinderen, terwijl 's avonds een twee tal voorstellingen werd gegeven in de bovenzaal van hotel „Jacob Cats" Alle drie keren was de zaal totaal bezet, daar velen zichzelf eens op het witte dodk wilden zien. Dat de lachlust dikwijls werd opgewekt be hoeft geen betoog, daar we diverse malle situaties op het witte doek za gen verschijnen. De contactman van deze film, de heer J. Dekker, sprak in de pauze een dankwoord tot allen die hun volledige medewerking heb ben 'gegeven om de opnamen te doen slagen, in het bijzonder aan het adres van het 'gemeentebestuur voor dë ontvangen steun en het feit, dat vanwege deze Blindenbondactie geen plaatselijke vermakelijkheidsbelas ting wordt geheven, zodat de volle 100 pet. aan de Bond kan worden afgedragen. Na de pauze volgden nog een tweetal komisdhe films, die bij het publiek bijzonder in de smaak vielen. Al met al was een be zoek meer dan de moeite waard. BRUINISSE Verbouwingen Horecabedrijven In de café's te Bruinisse vindt de laatste maanden een aantal verbou wingen plaats, die even zovele ver beteringen betekenen in de horeca- sector. De heer P. M. van de Velde opende de rij. Hij verplaatste in zijn café „Het Centrum" het buffet, richtte de vrij gekomen ruimte in als magazijn en liet zijn magazijn verbouwen tot een keurig vergader zaaltje voor bestuurs- en andere kleine vergaderingen. De nieuwe eigenaar van „Hotel Storm", de heer W. J. Hoek, pakte eveneens de zaak energiek aan en voert een omvangrijke verbouwing uit, waarvan thans alleen nog maar duidelijk is, dat het buffet eveneens een andere plaats kreeg. Op de rest komen wij te zijner tijd terug. Ook de heer J. Bout, café „Het Veerhuis", heeft nog wel een mo dernisering op het programma, ter wijl ten slotte de heer J. A. Gilden, café-restaurant „Bru", (hoopt kort na nieuwjaar 1965 te kunnen begin nen met de bouw van zijn nieuwe zaak aan de Grevelingendam, iets wat van het begin af aan het doel van deze vestiging is geweest. Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK Gerda pakte de rest van het tablet op en keek er naar. „We zullen maar zeggen, dat we niets verstaan 'heb ben van het gesprek tussen u en Lex", zed ze op droge toon. „Het was ook alleen voor Lex be stemd", troefde hij. Ze borg de Chocolade in haar tasje en stond op. „Het 'begint kil te wor den. Overigens, ik wil voor donker thuis zijh". Zwijgend stapten ze op hun fietsen terwijl de hond volgde. Toen Gerda 'niets zei, sprak de jonigen: „Ik had mijn mond moeten houden. Nu bent u 'kwaad op me". „Welnee, ilk word niiet zo gauw kiwaad. Overigens, dat is me de moeite ook niet waard. Ik vind het een beetje belachelijk". „U hebt gelijk. Het is natuurlijk belachelijk. Er is een te groot ver schil tussen ons". „Dat bedoel ik niet. Daar heb ik zelfs geen ogenblik aan gedacht. Maar uw bewering, dat u mij sym pathiek vindt „Had ik dan moeten zeggen, dat ik u een naar spook vond?" Ze proestte ihet uit. „Is er mis schien ook nog iets tussen in?" „Ja, dat zal wel. Maar ik heb het nu eenmaal gezégd en u 'kunt het beladhelijk noemen, 'het is toch echt waar. Dacht u, dat ik zo maar wat zei?" Ze lachte vrolijk. „U bent me er eentje. Laten we maar terugkeren tot de nuchterheid, hé? Dat lijkt me wol zo verstandig". Maar bij het hek, toen ze afgestapt waren, aarzelde ze nog even. In de schemering greep hij haar hand en drukte 'die. „Dank u wel, juffrouw van 't Grashek, dat u me 'gezelschap wilde houden. En dat van Amster dam, dat meen ik. Hier, ik zal u mijn aldres geven. Als u wilt. schrijft u me dan. Ik ben helemaal tot uw be schikking. Alleen, ik moet natuur lijk 'geen dienst hebben". Hij scheur de een 'blaadje uit zijn opschrijf boekje, waarop hij zijn adres had geschreven en overhandigde dat. Wilt u het doen? Ik bedoel, als u zin hebt, om met mij Amsterdam te bekijken, wilt u me dan schrijven?" Ze schudde haar hoofd. „Er zal wel nooit iets van komen, maar goed ik zal het bewaren. Danik u wel voor alles. Een paar dingen ben ik al vergeten en voor de rest vond ik het erg prettig". Opnieuw drukte hij haar hand. „Tot ziens, juffrouw van 't Grashek" „Och ja, de wereld 'is tegenwoor dig zo groot niet meer. We lopen el kaar neg wel eens tegen". „Lex, beste hond, zorg goed voor het vrouwtje, hé?" „Waf!" antwoordde de herder en toen Gerda naar 'huis reed, keek de hond nog een keer om er, blafte hartelijk naar de jongeman, die een zaam achterbleef bij de ingang. Hoofdstuk 9. En Brand ligt er uit. De toneelavond, waarop Gerda zich min of meer verheugd 'had, werd een 'grote teleurstelling. Dat was niet de schuld van 'de spelers, want die deden werkelijk hun 'best en ver tolkten het blijspel dam ook zoals het moest zijn. En het publiek genoot eveneens. Maar voor Gerda was de vreugde vergald a'l vóór hel doek voor de eerste keer was opgegaan. Want nauwelijks ha'd ze met haar vriendin in de zaal op een van de voorste rijen plaats genomen, of de brede, forse gestalte van Brand van Gispelaar verscheen 'in de i-ij en met een vriendelijk. „Hallo, Gerda, tref ik het even vanavond?" ging hij naast ihaar zitten, alsof dat de meest vanzelfsprekende gang van zaken was. Het meisje fronste haar wenk brauwen en constateerde gelijktijdig, dat naast haar vriendin eveneens een jongen ging zitten. De lange Wil lem Labots, waarmee Tannie wel vaker een avond uit was geweest. Dit is een doorgestoken kaart van TanmÜe dadht ze. Die heeft dit waar schijnlijk achten' mijn rug om bekok stoofd. Nou, dan zal ze er plezier van hebben. En Brand eveneens. Ik ben niet in de stemming voor een jongen, en zeker niet voor Brand met z'n eigendomsallures. Ik ben niets van hem en hij kan 'geen enkel recht op me laten gelden, als hij dat maar weet en er rekening mee houdt. Ik 'ben vanavond uit om een toneel stuk te zien en verder geen bijkom stigheden. Brand begon opgewekt te babbe len, verklaarde dat hij een pracht van een avond er van zou maken en dat ze er maar niet op moest reke nen dat het na het derde bedrijf afgelopen was. „Daarna gaan we een paar yurtjes naar Apeldoorn, Ger; daar weet ik een fijne tent. die tot drie uur open is. Zullen we 'm van avond eens flink van katoen geven". Gerda keek 'hem met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Zo? Jc bent nogal wat van plan. Nou, je amuseer je maar". (Wordt vervolgd.*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2