DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAC BEGINT DE NAV0-C0NEERENTIE TE PARIJS Russische visie op NAVO-kernmacht Ghana gaat cacao vernietigen ARJOS wil vóórgaan op fusie A.R.-C.H.U. Aandacht voor het kind in de recreatie Spaak sprak in de Veiligheidsraad Frontale botsing R.E.M.-EXPLOITATIE NU ONDER BUITENLANDSE VLAG Ernstige overstromingen in Engeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiiriug 14 december 1964 121ste jaargang Nr. 19701 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46,- per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Onderzoek in veenlagen na duinafslag Gevallenen te Renesse sober herdacht Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Politieke problemen en militaire vraagstukken PAKIJS, 13-12. De ministers van buitenlandse zaken, defensie en finan ciën van de vüftien landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie kernen dinsdagochtend in het A-vormige gebouw van het Atlantische bond genootschap in Parijs bijeen voor hun gebruikelijke decemberconferentie. Van deze conferentie mag geen vuurwerk worden verwacht, aldus de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vorige week in de begrotingscommissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken. Wel zullen de deelnemende ministers echter gelegenheid hebben tot nuttige onderlinge contacten. Op de eerste dag komen de poli tieke problemen aan de orde. Vooral - zo zegt men in het NAVO-gebouvv in de Franse hoofdstad, zullen daar de regeringswisseling in Moskou, de Chinese atoomontploffing en de te genstelling tussen Russen en Chine zen met hun gevolgen voov het Wes ten worden besproken. In Parijs wordt het als zeker beschouwd, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Gordon Walker, een uiteen zetting zal geven over de denkbeel den van zijn regering over een At lantische kernstrijdamcht. In de con tacten buiten de conferentiezaal zal de zeggenschap over een dergelijke kernstrijdmacht een hoofdpunt zijn, aldus meent men in de Franse hoofd stad. De deelnemende ministers kunnen verder bij .deze bespreking allerlei „Ontwapening beste waarborg voor de wereldvrede' MOSKOU. 14-12. Het orgaan van de communistische partij in de Sow- jet-Unie, de Prawda, schrijft, dat de voornaamste taak van de Russische buitenlandse politiek is: het schep pen van waarborgen voor vreedzame omstandigheden voor een communis tische opbouw en het voorkomen van een nieuwe wereldoorlog. In een hoofdartikel heet het, dat de regering van de Sowjet-Unie alles doet wat in haar vermogen ligt om het uitbreken van een oorlog met waterstofbommen te verhinderen. Het blad acht het in het belang van alle volkeren om het Moskouse kernstop- akkoord te bestendigen, er op voort te bouwen en te blijven zoeken naar vreedzame oplossingen van geschil len. De ontwapening „Ontwapening, de volledige vernie- ttiging van kern- en conventionele wapens, waarvan de voorraadvor- De Sint Laurens-zeeweg in Ca nada zal wegens ijsgang tot volgend voorjaar niet bevaarbaar zijn. Vier schepen, die niet tijdig open zee wis ten te bereiken, zullen op de Grote Meren moeten overwinteren. Duitse politie graaft Amsterdamse juwelen op AMSTERDAM, 11-12. Nagenoeg de gehele buit van de roofoverval op de juwelierszaak van de firma Schipper op de Heiligeweg te Amsterdam, op 26 september, is terecht. De Duitse politie heeft het overige gedeelte van de gestolen juwelen, bestaande uit 39 stenen, opgegraven onder een boom langs een kanaal by Bottrop. De gevonden juwelen hebben een totaalgewicht van 55 karaat en ver tegenwoordigen - volgens een schat ting van een Duitse juwelier - een gezamenlijke waarde van 400.000 mark. De grootste steen, die de be stolen juwelier in consignatie van een relatie had, weegt 5,11 karaat en heeft een waarde van 125.000 mark. De kostbare stenen waren gewik keld in achtereenvolgens een dames zakdoek, een zeemleren lap, een ny lon dameskous en een krant. ming en vervaardiging niet alleen ontzaglijk veel kost, maar ook de mensheid met onvoorstelbare rampen bedreigt, is de beste waarborg voor de wereldvrede". Volgens de Prawda is de Russische regering bereid met alle staten de betrekkingen uit te breiden, zowel in politieke zin als op economisch en cultureel terrein. Tot besluit wordt gezegd, dal de Sowjet-Unie uiterst vastberaden zai blijven strijden tegen de voorgeno men multilaterale NAVO-kernmachl, „die feitelijk behelst, dat de Duitse revanchisten toegang krijgen tot kernwapens". Amerikaanse lancering KAAP KENNEDY, 12-12. Met een reusachtige Atlas-Sentaur raket is vrijdag van de Amerikaanse lanceer basis Kaap Kennedy een onbemand ruimtevaartuig gelanceerd. De Cen taur kwam met 't ruimtevaartuig 12 minuten later in een cirkelvormige baan om de aarde en zou 25 minuten daarna met opnieuw aangezette mo toren in een ellipsvormige baan te recht hebben moeten komen. Dit mis lukte omdat de motoren weigerden. Ruimtevaart-deskundigen zeiden dat het verscheidene dagen zal du ren voordat bekend kan worden waardoor het tweede deel van deze vlucht is mislukt. AMSTERDAM. De 42-jarige koop man J. van D. uit de 'hoofdstad, me de directeur van een Amsterdamse groothandel in handschoenen, wordt door de andere directeur verdacht van verduistering van 720 dozijn handschoenen (inkoopwaarde f 22 duizend). problemen ter sprake brengen, zoals Cyprus, Vietnam, Maleisië en Kongo. Militaire vraagstukken De conferentie houdt zich woens dag met militaire vraagstukken be zig. Eén van de onderwerpen is het rapport dat tegen het einde van elk jaar wordt uitgebracht over de in spanningen van de lid-staten op mi litair terrein. Op deze dag spreken de voorzitter van de permanente groep, de Amerikaanse generaal Strothers, en de voorzitter van de militaire commissie van stafchefs van de lidstaten, de Belgische gene raal Cumont. Ook zal de studie van de militaire behoeften en de daartoe beschikbare middelen, waartoe op de voorjaarszitting in 1963 te Ottawa werd besloten, aan de orde komen, al is de daarvoor opgerichte commis sie nog niet klaar met haar werk zaamheden. De meeste landen, waar onder Frankrijk, hebben de door die commissie gestelde vragen beant woord, maar de werkzaamheden stuiten op moeilijkheden van zowel politieke als financiële aard. De derde en laatste dag geeft de delegaties gelegenheid tot hervatting van de politieke beschouwingen. Ook wordt dan beslist waar en wanneer de volgende voorjaarsconferentie ge houden wordt. Als vaststaand wordt aangenomen dat de ministers in mei in Londen bijeen zullen komen. Ten slotte is er dan nog de vaststelling van het slotcommuniqué. NAIROBI. In de nacht van vrij dag op zaterdag te middernacht is Kenia een republiek binnen het Britse Gemenebest geworden. In het Jamhoeri-park te Nairobi werd de presidentiële standaard ontvouwd, terwijl geestelijken van alle in het land bestaande godsdienstige rich tingen gebeden zegden. ACCRA, 12-12. De. internationale cacao raad van 'het Verbond van Oacaoproducenten iheeft bekend ge maakt dat de regering van Ghana is begonnen met de vernietiging van een deel van de ca caovoor ra den, dn overeenstemming met 'het besluit dat tij'dens de noodbijeenkomst van het- Verbond van Cacaoproducenten op 25 en 26 november in Accra is ge nomen. Tij'dens deze bijeenkomst is aan alle cacaoproducerende landen ver- zooht twee procent van 'hun uitvoer- contingenten te vernietigen. Dit ver zoek maakt deel uit van de pogingen der producenten de prijs van cacao op de wereldmarkt omihoog te krij gen. UTRECHT, 12-12. De heer J. van der Ploeg, voorzitter van de AR JOS (Anti-Revolutionaire Jongeren Studieklubs), meent dat de anti-re volutionaire en christelijk historische jongerenorganisaties samen moeten bekijken, in hoeverre zij op een fusie tussen A.R.P. en C.H.U. kunnen voor uitlopen. UTRECHT, 12-12. - Tydens een in Utrecht gehouden congres over weg en recreatie, heeft ir. M. Ie Cosquino de Bussy, voorzitter van de vereniging „Het Nederlandse Wegencongres", aandacht gevraagd voor de betekenis van het kind in de recreatie. Ily drong erop aan by onderzoeken die gedaan zijn en nog uit gevoerd worden omtrent het recreatieverkeer, de waarnemingen te splitsen naar het criterium of aan de erop uit trekkende gezel schappen het kind wel of niet deelneemt. Hy heeft het vermoeden dat het kind en zyn appreciatie van de diverse recreatiemogelijk heden een sterk overwegende rol spelen. Doel van de reis is va'ak dat wat het kinderhart trekt. Het kinderen-meenemen-verkeer ver tegenwoordigt waarschijnlijk een groot deel van de reccatietochtcn op enigszins lange afstand. Hij concludeerde dat het kind als een zeer belangrijke, misschien zelfs een overwegende factor in de openlucht-recreatie moet worden gezien. In een toelichting op zijn prc-advies zei ir. C. A. Kuystcn, adjunct- directeur verkeer cn recreatie van de A.N.W.B., dat de recreatie te veel in het teken staat van de vlucht, de vlucht uit de stad. De stedeling zonder tuin werd vroeger tot de lagere inkomensklassen gerekend, maar op het ogenblik woont ook de welgestelde op een flat. Naar zijn oordeel moet er bij de stedebouw rekening worden gehouden met recreatieruimte in de stad zelf. Hij noemde het de tragiek van de welvaart, dat men niet kan wonen zoals men wenst. RENESSE, 12-12. Namens de gemeentebesturen van Brouwershaven, Wes- terschouwen en Zierikzee legde burgemeester H. P. Everwijn donderdag middag, geflankeerd door de burgemeesters mr. F. Th. Dijckmeester en A. H. Vermeulen een krans bij de zwerfsteen in de „Laone" te Renesse, welke met het sobere opschrift „10 december 1944" herinnert aan de 10 mensen uit het verzet op Schouwen-Duiveland die twintig jaar geleden op deze plaats door de Duitsers werden geëxecuteerd. Deze korte herdenking vond plaats in aanwezigheid van nabestaanden, mensen uit het voormalige verzet en raadsleden. (Foto: Zierfkzeesöhe Nieuwsbode). Op de algemene vergadering in Utrecht, die een feestelijk karakter ihad vanwege het 35-jarig bestaan •van de ARJOS, zei hij zaterdagmor- gen, dat het in ieder geval de moeite waard is om te bestuderen of er op korte termijn mogelijkheden zijn om te komen tot een federatie van FCH JG en ARJOS. De ARJOS staat open voor alle welgemeende suggesties, die een con centratie van reformatorische chris tenen in de politiek kunnen bevor deren, aldus de heer Van der Ploeg, en ook de gedachte aan één christen democratische partij van rooms-ka- tholieken en protestanten wil zij niet zonder meer afwijzen. Het Duitse voorbeeld van de C.D.U. gaat hem teveel in de richting van een anti socialistisch monsterverbond, maar een C.D.U. met een eigen Nederlands karakter lijkt hem toch niet ondenk baar. De ARJOS moet - volgens hem - voor wat de jongerenorganisaties betreft met de FCHJG en de KVP JG in die richting durven te experi menteren. Bezoek aan Auschwitz WARSCHAU, 13-12. De drie-en- twintig redhters, aanklagers en ad vocaten van het Ausohwitz-proces in Frankfort zijn met de beklaagde dr. Franz Bernhard Lucas, een voor malig S.S.-arts, in Warschau aange komen. Zij zullen het voormalige nazi-concentratiekamp Auschwitz in Polen bezichtigen. De groep werd op het vliegveld verwelkomd door een ambtenaar van het Poolse mi nisterie van justitie. VER. NATIES, NEW YORK. 12-12. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft in de Veiligheidsraad de Bel gische actie in Kongo verdedigd en de beschuldigingen van Afrikaanse landen inzake agressie van de hand gewezen. In de verklaringen van Afrikaanse afgevaai'digden hadden sterke ele menten van rassehaat doorgeklon ken, zo zei hij. Hij had gedurende '•„iwee kwade dagen" moeten luiste ren naar een stortvloed van beledi gingen en onjuistheden. „Wat mij het meest schokte en beangstigde was dat uit sommige redevoeringen een gevoel sprak van argwaan en, ik zou haast zeggen, van haat, dat pijnlijk gelijkt op dat soort racisme dat wij zo fel hebben afgekeurd en waar tegen wij zo hebben gestreden", zo zei de Belgische bewindsman. Minister Spaak vei'klaarde, niet naar New York te zijn gekomen om in de beklaagdenbank plaats te ne men en voor een rechtbank verzach tende omstandigheden aan te voeren. Twee doden HATTEM, 12-12. Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een tractor met oplegger op de Zal- kerdijk bij Hattem zijn twee perso nen gedood en drie ernstig gewond De slachtoffers zijn de 23-jarige D. van Hemert uit Nunspeet en de 20- jarige J. J. Visdh uit Doornspijk. Ernstig gewond .werden de 18-jai*ige A. A. Vermey, en de 15-jarige W. Bijsterbosoh, beiden uit Elburg, als mede D. Dekker, 29 jaar, uit Olden- broek.- De bestuurder van de tractor bleef ongedeerd. Bij een inhaalma noeuvre botste dé auto met de vijf inzittenden - op weg niaar de appa- ratenfalbriek A.F.O. te Hattem, waar zij allen werkzaam waren - in volle vaart tegen de tractor. De ernstig gewonden zijm allen in het Sofiazie- kenhuis te Zwolle'opgenomen. Hij werd gestei'kt door zijn geweten en wist de overgrote meerderheid van zijn volk en tal van landen ach ter zich. Het besluit om parachutis ten naar Stanleystad te sturen om de blanken daar uit handen van de opstandelingen te redden, was na rijp beraad genomen en in de weten schap dat „wij internationaal wel wat moeilijkheden zouden krijgen". Peron mag in Spanje blijven MADRID, 12-12. De Spaanse rege ring heeft vrijdagavond beslist dat oud-president Peron van Argentinië met zyn gezin in Spanje mag bly ven, op voorwaarde dat hy zyn politieke activiteit staakt. Zijn politieke medewerkers zou verzocht worden Spanje binnen di*ie dagen te verlaten. De Cubaanse premier Fidel Cas tro heeft verklaard dat Juam Peron, de Argentijnse ex-president die thans in Spanje is en daar mag blij ven, naar Cuba kan komen als hij dat wenst. Amerikaans militair in Amsterdam beroofd AMSTERDAM, 13-12. In de Am- sterdamse binnenstad, vermoedelijk in de Oude Hoogstraat, is zondag- odhtend vroeg de 31-jarige in west- Duitsland gelegerde Amerikaanse militair Ronald L. B. door twee on bekend gebleven mannen neergesla gen en van zijn 'geld, 500 gld. en 250 dollar, 'beroofd. Tegenover de poli- tie verklaarde de Amerikaan met een ploertendoder te zijn geslagen. Hij kreeg een bloedende wond in zijn nek en moest in een ziekenhuis wordën verkonden. Veranderlijke wind Half tot zwaarbewolkt met voorna melijk in het zuiden van het land plaatselijk enige i*egen; zwakke tot matige vex*anderlijke wind, later noordelijk: dezelfde of iets lagere tempei*aturen. 15 dcc. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 14.31, onder 3.31. Volle maan: 19 dec. te 3.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 dec. 11.33 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 15 dec. 11.35 v.m. n.m. Doodtij: 14 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer beheerst door depressies. Nadat een depressie voor de Noorse kust zaterdag al vrij veel wind en op de meeste plaatsen ongeveer 5 mm regen had gebracht, veroor zaakte een aktieve en snel bewegen de depressie op de Noordzee zondag een zuidwesterstorm en bijna overal 10 tot 15 mm regen. Na het voorbij trekken van het bij de laatstgenoem de storing behorende 'koufront ging de storm liggen en stroomde minder zachte en drogere ludht Nederland binnen. Ondertussen kwam er bij de Golf van Biscaye een diepe depres sie tot ontwikkeling. Deze storing zal vermoedelijk in de richting van Frankrijk bewegen en daar weer minder diep worden. Een erbij beho- i*ende regengebied vei*ooi*zaakte van ochtend vooral in noord-Frankrijk regen. Het is mogelijk dat dit regen- gdbied in het zuiden van ihet land nog wat regen bi*enigt. maar overi gens is de kans op regen belangrijk afgenomen. Een overwegend matige wind blijft in hoofdzaak uit weste lijke richtingen waaien, behoudens in het zuiden van het land, waar de wind tijdelijk veranderlijk wordt. In de temperatuur komt weinig veran dering. De Cubaanse minister voor de industrie, dr. Ernesto Guevara, heeft zodag in een vi*aaggesprek voor een Amerikaanse televisie-uitzending verklaard, dat Cuba prijs zou stellen op normalisatie der betrekkingen met de Verenigde Staten, zij het niet tegen elke prijs of op door de Ver enigde Staten gestelde voorwaarden. AMSTERDAM, 12-12. De N.V. Re clame-Exploitatie Maatschappy R.E. M. heeft voorlopig het gebruik en de exploitatie van de door haar ge huurde radio- en televisiezenders beëindigd op vrijdag 11 december j.I. te 24.00 uur. De exploitatie is met ingang van dit tydstip in handen van een buitenlandse maatschappy overgegaan. Deze mededeling werd namens de gedelgerd commissaris van de N.V. R.E.M. gedaan door eer. van d'e medewerkers van deze organisatie. De 'buitenlandse maatsdhappij die de exploitatie 'heet over te nemen blijft evenzeer in nevelen als die welke eigenaar zou zijn van het platform en de zenders. Zaterdagmorgen was 'ir. P. S. Hee- rema, die beweert 'geen R.E.M.-func tie te hebben, aain de Sohevenlngse •haven druk doende om de draag vleugelboot „Speednlik" en een log ger van de rederij Frank Vrolijk met victualiën, olie en water naar het R.E.M.-eiland te dirigeren. Van wege het zware weer 'kwam d'e log ger onverrich terzake terug. Het is niet onmogelijk, dat de ge heimzinnige btrilenlandse maat schappij er een is waarmee ir. Hee roma is gelieerd. In het communiqué blijft onduide lijk of de N.V. R.E.M. cn de N.V. REPROMA programma's aan de zg. „nieuwe exploitant" leveren of blij ven leveren. „Interessant" AMSTERDAM, 13-12.' De officier- van justitie in Amsterdam mr. dr. J. F. Hartsuiker, meent dat het zo op het eerste gezicht niet zoveel uit maakt dat het nu een buitenlandse maatschappij is, die vanaf een onder Nederlandse juris dictie vallend eiland radio- en t.v.-uitzendingen verzorgt. Hij 'heeft dit zondag in antwoord op vragen aan het A.N.P. meegedeeld. Tot zondagavond heeft mr. Hartsui ker nog geen officiële mededeling van de R.E.M. ontvangen, dat deze N.V. de exploitatie van de door haar gehuurde ra'dio- en t.v.-zenders op •het R.E.M.-eiland 'heeft beëindigd en dat de exploitatie in handen is van een 'buitenlandse maatschappij. Zo als bekend heeft de R.E.M. niet be kend gemaakt welke buitenlandse maatsdhappij de uitzendingen nu verzorgt. Zaterdagavond merkte mr. Hart suiker n.a.v. de nieuwe ontwikkelin gen rond het R.E.M.-eilaud op: „In teressant". Verdere commentaar wilde hij toen niet geven. LONDEN, 13-12. De zware regen val, gepaard met hevige storm, die dc afgelopen dagen ook Engeland gc- treffen heeft, heeft in Wales cn in het noorden van het land tol over stromingen geleid, dlc een ware ramp dreigen te worden. Talrijke wegen en ook verschei dene spoorwegverbindingen zijn af gesneden en in enkele graafschappen ligt het wegverkeer praktisch geheel stil. Hel leger heeft amfibievoertuigen ter beschikking van plaatselijke autoriteiten gesteld om te worden ingezet bij de evacuatie van bewo ners van afgelegen boerderijen. In Llanidloes moest een ziekenhuis ont ruimd worden. In Wales werden zes spoor- en vcrkcersbruggen door het opgezweepte water van de rivier de Severn weggeslagen. In het graafschap Durham werd een vrachtautochauffeur door het water uit de cabine gesleurd. De man kwam om voordat hulp kon worden geboden. Elders kwam een zesjarig kind om het leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1