DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCHE VOORSTELLEN IN ALGEMENE VERGADERING Prinses Beatrix gaat naar de West Gas aangeboord nabij Harlingen Chinese troepen langs Indiase grens Verklaring over actuele Europese vraagstukken Tito over China Lifter verdronken Iets doen aan beroemde baan van Ascot ROTTERDAMSE FABRIEK IN VLAMMENZEE OPGEGAAN I I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 december 1964 121ste jaargang Nr. 19698 WAARIN OPGENOMEN 1797 -18B9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Hoe gaat het met de winter 1964/1965? Waarnemers»: „Gematigde verklaring in beleefde termen" NEW YORK, 7-12. Andrei Gro- miko heeft maandag een Sovvjetrus- sisch memorandum ingediend bü de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Het uit elf punten opge bouwde document kreeg van de Rus sische minister van buitenlandse za ken de volgende toelichting. Met betrekking tot de kwestie- Duitsland pleitte Gromiko voor nor male betrekkingen tussen Oc^t- Duitsland en de Bondsrepubliek en toelating van beide staten tot de Verenigde Naties. Hij waarschuwde echter dat de voorgestelde multila- Inqezonden mededeling J Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo Het „elektronische oog" waarmee het ruimtevaartuig „Mariner 4" zich rioht op de ster Canopus, heeft het contact met de ster opnieuw verlo ren. zo is maandag door het Ameri kaanse bureau voor luoht- en ruim tevaart (Nasa) meegedeeld. DEN HAAG. 7-12. II.K.H. prin ses Beatrix zal van 19 februari tot 10 maart 1965 achtereenvolgens een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen en Suriname. HARLINGEN, 7-12. Op de boorto ren van de voor een Franse maat schappij werkende N.V. Petroland bij het dorp Kimswerd, brandde maandagmiddag om ongeveer één uur een gasvlam. De vlam was zo sterk dat zij gemakkelijk in het vijf kilometer verder gelegen Harlingen kon worden waargenomen, en bleef ongeveer anderhalf uur branden. Reeds op 27 november was op een d'iepte van ongeveer 1100 meter gas aangeboord. De toen brandende veel kleinere vlam is gedoofd en de boor toren, die tot een diepte van 4500 meter kan komen, is doorgegaan met boren. Men wilde tot nu toe niet zeggen of een exploitabele hoeveelheid gas is aangeboord, maar gezien de groot te van de nieuwe vlam neemt men aan dat de vondst deze 'keer belang rijker is. terale kernmacht en een hereniging van de twee Duitslanden niet samen kunnen gaan. De Sowjet-Unie weet dat de bur gers van de Bondsrepubliek even zeer vrede willen. Onsland is be reid goede betrekkingen met West- Duitsland aan te knopen, zei de Rus sische minister. Het beste middel om de, betrek kingen tussen de landen van 't wes terse en het oosterse blok. de NAVO en het Warschau-pact, te verbeteren zou een akkoord zijn om alle strijd krachten die in het buitenland zijn gelegerd terug te trekken. De Sow jet-Unie is bereid haar strijdkrach ten in Oost-Duitsland en andere Europese landen te verkleinen, wan neer de westerse mogendheden zulks cloen met hun in West-Duitsland en elders gestationeerde troepen. De Sowjet-Unie veroordeelt de po gingen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om nieuwe bases te stichten in de Indische oceaan. Het ontmantelen van militaire ba ses in de gehele wereld zou bijdra gen tot vermindering der spanningen en de onafhankelijkheid van de lan den in Azië, Afrika en latijns-Ame- rika vergroten. Verdrag Rusland stelt een internationaal verdrag voor dat zou verhinderen dat de landen die niet over kernwa pens beschikken hiertoe in de gele genheid komen, rechtstreeks of via militaire bondgenootschappen. Zij is voorstandster van een inter nationale conferentie, zoals is vooi*- gesteld door de Afrikaans-Aziatische staten, om over een verbod van kern wapens te spreken. De instelling van kernwapenvrije zones acht de Sowjet-Unie van drin gende betekenis voor die gebieden waar voorraden kernwapens zijn ge- concenti'eei'd en waar het gevaar van een conflict groot. is. Zij schaart zich achter het Poolse voorstel de kern bewapening in midden-Europa te be vriezen en hier een kernwapenvi'ije zóne te vormen. Zij is ook vooi'stand- ster van de voi*ming van dei-gelijke gebieden in de Balkan, in Afrika, in het Middellandse-zeegebied, in het Midden-Oosten en andei-e delen van de wei-eld. Men moest het voorbeeld volgen van Ceylon, dat zijn havens en vliegvelden heeft gesloten voor schepen en vliegtuigen die kei-nbom- men vei-voeren, zei Gromiko. Hoewel bommenwerpei-s vei-ouderd zijn, voi-men zij nog èen belangi'ijk element in het kernwapenax-senaal. De Sowjet-Unie zou een „vreugde vuur van bommenwerpei-s" een be langrijke stap vinden naar het op heffen van het gevaar van een kern oorlog. De grote mogendheden dien den volgens haar hierin voor te gaan. Amerikaanse reactie NEW YORK, 7-12. „De heer Gro miko heeft voor de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties een toespi-aak van de koude oorlog ge houden". Dit' vei-klaai-de de Ameri kaanse afgevaardigde, Stevenson, maandagavond naar aanleiding van het memorandum dat de Russische minister in de Algemene Vexgade- ring heeft ingediend. Stevenson hoopte dat de Rus slechts propa gandistische oogmerken had. Waariemers vonden de toon van de Russische verklaring echter ge matigd. Hoewel Gromiko een herha ling gaf van de bekende Russische kritiek op de westerse politiek, deed hij zulks in beleefde termen, wat naar hun mening contrasteerde met polemieken bij vorige gelegenheden. NIEUW DELHI, 7-12. De Indische minister van defensie, Chavan, heeft in het Indische parlement in ant- wooi*d op' vragen gezegd, dat bij de noordelijke grens va:n India zich veertien tot zestien pai-ate Chinese berg'divisies bevinden. De regeling van India is voorne mens tien bergdivisies naar het Hi- malayagebied te zenden als tegen wicht. De Indische minister deelde nog mee, dat 80 procent van de.door de Verenigde Staten toegezegde uitrus ting voor deze troepen i-eeds ontvan gen is. Op vragen over 'het bestaan van Chinese raketbases in Tibet zei de minister, dat het niet in 'het alge meen belang zou zijn de inlichtingen prijs te geven die de Indische rege ring hierover bezit. Luchtdoelrakettcn Volgens minister Ohavan zullen hichtdoelra'ketten door de Indische luchtmacht worden gebiruikt om be langrijke gebieden te beschermen. De luchtmacht van In'd'ia zal tot 45 „squadrons" uitgebreid worden en bestaan uit Russische Migs, Britse Gnats en de in India vervaardigde Bindoestanjager. India koopt ook Russische MI-4 hefschroefvliegtuigen die op grote hoogte kunnen vliegen en Franse Alouettes zullen in Indië gefabri ceerd worden. BELGRADO. 7-12. President Tito van Zuid-Slavië heeft bij de opening van een partijcongi-es in Belgrado ex-pi-emier Ohroesjtsjef van de Sow jet-Unie geprezen, die „ondanks de vergissingen en tegenslagen van de laatste jaren een grote rol heeft ge speeld bij de destalinisatie en veel heeft gedaan ten beihoeve van de persoonlijke vrijheid van de Sowjet- bui-gers en van de wereldvrede". Tito verweet de Chinese leiders dat zij „de wereld met alle middelen hun wil willen opleggen en het cen trum van de internationale arbei dersbeweging naar Ohina willen verleggen". De maai-schalk waai'schuwde ..hen die de illusie koesteren dat zij met China tot een compromis kunnen ko men". DEN HAAG. 7-12. Het hoofdbe stuur van de Europese Beweging in Nederland heeft met het oog op het Tweede Kamer-débat over de be- gi-oting van buitenlandse zaken een ^verklaring uitgegeven, waarin posi tie woi'dt gekozen ten aanzien 'Van actuele Europese vraagstukken. De verklaring stelt o.m., dat er geen gemeenschappelijke Europese politiek ten aanzien van het wereld gebeuren - en in het bijzonder ten aanzien van de Europese bijdrage aan de westerse defensie - geformu- leexxl kan worden, zolang fundamen tele meningsverschillen over de rol van Europa in de wereld de ge sprekspartners verdeeld houden. Men dient echter het gesprek over deze essentiële punten ruiet te ontwijken, aldus de verklaring, die in dit ver band pleit voor effectuering van de bestaande afspi'aak tot regelmatige politieke consultatie (van de landen der Europese Gemeenschap en En geland in het ka'der van de W.E.U.). Dit klemt volgens de Europese be wegging temeer, nu het er naar uitziet dat de plannen voor een multilaterale N.A.V.O.-kern- macht binnen afzienbare tijd vaste vorm krijgen. Een definitief oordeel over deze plannen, die nog onvoldoende be kend zijn en aan wijziging onderhe vig, acht men niet mogelijk. De Europese Beweging is echter van mening, dat een werkelijke integra tie van nucleaire strijdkrachten van verschillende Eui*opese landen met kernstrijdkrachten van de Verenig de Staten een belangrijke bijdrage zou kunnen vox-men voor een nauwe politiek-militaire aaneensluiting van zoveel mogelijk Europese landen - waaronder de zes en Engeland - en ter versterking van de banden met de Verenigde Staten. De verklai-ing spréékt voorts het vertrouwen uit dat de zes een ak- koord .zullen 'bereiken over de land bouwpolitiek en dat ibij het bepalen van het gemeenschapsbeleid voor de komende jaren ook de verdere de mocratisering met kracht aan de or de zal wordengesteld. Tsjombe gaat naar Rome LEOPOLDSTAD, 7-12. Premier Tsjoinbe van Kongo heeft maandag op een persconferentie bekend ge maakt dat hij woensdag naar Rome gaat waar hij een onderhoud met paus Paulus hoopt te hebben. Daarna gaat hij naar New York, waar hij waarschijnlijk zaterdag zal aankomen. Auto te water - OUDENDIJK. 7-12. Op de rijksweg Hoorn-Amsterdam, ter hoogte van de gemeente Oudendijk, is maandag morgen om half elf een personen auto geslipt, tegen het betonnen uit einde van een brug gebotst, over de kop geslagen en in het water van d'e Beemster Uitwatering terecht geko men. Een lifter, de twintigjarige dienstplichtig soldaat A. Keesman uit Enkhuizen. werd uit de auto ge slingerd en verdronk. De bestuur der, J. S. uit Bovenlcarspel. raakte bekneld in de wrakstukken van zijn totaal vernielde wagen. Hij werd ernstig gewond. SCHIPHOL, 7-12. - Dr. ir. F. Sonneveld cn dr. ir. K. van der Meer van de Nederlandse Heide Maatschappij, zijn maandagmorgen per K.L.M. van Schiphol naar Londen vertrokken om de Britten te helpen met de drainage van hun beroemde Ascot racebaan, 40 km ten westen van Londen. Deze blijkt voor de steeds verdere perfec tionering der raspaarden lang niet altijd meer de juiste bodem gesteldheid te hebben, is soms te hard en andere malen veel te drassig, zodat de paardenhoeven er in weg zakken. De Ascot Authority wil hierin verbetering brengen en heeft zich op advies van haar vaste Engelse aannemersmaatschappij, de firma Wimpies, die de Heide Maatschappij bij werkzaamheden in Irak leerde kennen, tot onze landgenoten gewend. Dr. Sonneveld en dr. Van der Meer zullen advies uitbrengen en keren binnen enkele dagen terug, doch drie andere deskundigen van de N.H.M., t.w. de bodemdeskundige ir. L. Touwer, de opzichter De Weert en de landmeetkundige Podt, die zondagavond per boot naar Engeland zijn vertrokken, blijven er tot Kerstmis. „De Ascot baan heeft een totaal ontoereikende drainage", aldus dr. Van der Meer bij zijn vertrek op Schiphol. „Vroeger stelde men niet zulke hoge eisen aan de baan, die toen nauwelijks werd ge- irrigeerd". Bij een eerder bezoek heeft dr. Sonneveld vastgesteld, dat de on dergrond veel te hard was, zodat het water er niet in wegzakt. Bü fikse regenbuien werd de bovengrond dus veel te drassig, zodat het zelfs is voorgekomen dat een race moest worden afgelast. Verbetering kan thans worden aangebracht door uitbreiding van de kunstmatige drainage met buisjes, maar voorts door de activiteit en de aanwas van wormen te stimuleren. Deze dringen dieper de bodem in wanneer de bovenlaag uitdroogt cn helpen daarbij de grond losser te maken. Door de vertikale gangetjes die zij daarbij graven wordt de te harde onderlaag eveneens gemakkelijker bereik baar voor vocht en zuurstof. Zware brand mei; enorme watermassa's ingeperkt ROTTERDAM, 8-12. Een aanzienlijk gedeelte van de Rotterdamse be roeps- en vrijwillige brandweer heeft maandagavond deelgenomen aan een grootscheeps gevecht tegen een enorme vlammenzee, die in korte tijd, een schuimrubberfabriek, daarbij behorende opslagplaatsen en kantoorgebouwen en vier woningen totaal vernielde. Anderhalf uur lang, van kwart voor zes tot kwart over zeven, hebben de vele tientallen brandweerlieden met groot materieel getracht de hel van vuur met ontzaggelijke watermassa's zoveel mogelijk getracht in te perken, om daarmee een deel van westelijk Rotter dam, cn wel de drukke woonwijk nabij de Schielandseweg en de Blok makersstraat, te vrijwaren van een ramp. Hierdoor kon de schade beperkt blijven. Toch vernielden d'e vlammen aan het fabriekspand, de daarin opgesla gen goederen en aan de vier woon huizen nog voor een bedrag van rond 2,5 miljoen gulden, voorts lie pen drie brandweerlieden min of meer ernstige verwondingen op aan gezicht en handen. Zij werden, door ambulance wagens van dc G.G. en G.D. naar het Dijkizigtziékon/huis ge bracht. Men is er, zoals dat zo vaak na een brand het geval is, nog niet ge heel zéker van wat de ooi-zaak is geweest. Van welingelichte zijde ver neemt het A.N.P. echter dat de brand in het magazijn, waar grote hoeveel heden schuimrubber lagen opgesla gen, is ontstaan tengevolge van kort sluiting. Een grote steekvlam deed het schuimrubber onmiddellijk vlam vatten. Het vuur groep zo snel om zich heen dat het niet mogelijk was ook maar iets uit het gebouw te red den. Gelukkig kon'den zich 10 men sen die irn het magazijn aan het werk waren toen de brand uitbrak, nog juist op tijd in veiligheid stellen. Duizenden Roltei-dammers zijn ge tuige geweest van de 'brand aan dc Schiedamseweg, die door brandweer- officieren als een „bijzonder zware" wondt gekenmerkt. In de onmiddel lijke omgeving van d'e vlammenzee werd het publiek vaak zo opdringe rig dat de tientallen politiemannen dikwijls de grootste moeite hadden de menigte in bedwang te houden. Opstoppingen Doordat de toegangswegen naar de plaats van de bran'd door de ver keerspolitie waren afgezet oin de vele brandweerwagens dc mogelijk - President Segni van Italië is afge treden. Hier zien we hel 73-jarige staatshoofd met zijn kleinkinderen, voor de eerste maal na zijn hartaan val in augustus gefotografeerd in het Quirinale te Rome. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Wie niet alleen kan staan f drukt zwaar op anderen. Nieuwe depressie Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk ï-egen; aanvankelijk matige, later ki-achtige en aan de kust hai'de of stoi-machtige zuidwestelijke wind; aanhoudend zacht weer. 9 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. - Maan op 12.39. onder 21.20. 10 dev. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 13.03, onder 22.30. Eerste kwartier: 12 dec. te 7.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 dec. 10 dec. 6.06 v.m. 6.41 v.m.' 18.29 n.m. 19.08 n.m. 18.09 n.m. 18.52 n.m. beid le bieden zo snel mogelijk ter plaatse te zijn, kwamen in hel cen trum en in het westelijk stadsdeel af en toe flinke opstoppingen voor. De eigenaar-directeur van „Good will" schuimrubbei'fabriek N.V.. dc heer J. A. Hartman, verklaarde la ter dat in zijn bedrijf te Rotterdam 70 mensen te werk gesteld waren. Nu hot fabriekspand aan de Schie landseweg geheel is vernield, zullen zij in de dochterbedrijven te Rotter dam, Ridderkerk en Zevenbergen te wei-k woi'den gesteld. De heer Hart man geloofde niet ooit nog toestem ming te zullen krijgen zijn bedrijf aan de Schielandseweg weer te kun nen opbouwen. Hij is deze mening toegedaan, omdat vier jaar geleden ock een vrij ernstige bi*and in het pand heeft gewoed. Gevaarlijk bedrijf In brandweerkringen heefl men, zo werd maandagavond duidelijk, toch al niet begrepen waarom ..Good- wil" schuimrubber N.V. na de brand van 1960 toestemming heeft gekre gen om op dezelfde plaats een nieuw fabriekspand te bouwen. Men is van oordeel dat een bedrijf als „Good will", waarin met dermate brandba re grondstoffen wordt gewerkt, een ernstig gevaar oplevert voor do dichtbevolkte woonwijk in do on middellijke omgeving. BROUWERSHAVEN 9 dec. 5.55 v.m. 10 dec. 6.35 v.m. Doodtij: 14 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Er beei-st op de oceaan een zeer grote depressie-activiteit. Een depressie, die gisteren bij Ierland aankwam, koerste in de nacht van maandag op dinsdag snel over de lei-se zee naar het zeegebied tussen Schotland en Noorwegen en veroor zaakte een kortdui'ende storm. Hier bij werd de wind aan de Nederland se kust tijdelijk 8 tot 9 Beaufort. Het front van de depressie passeerde dinsdagochtend vroeg ons land met plaatselijk wat regen. Midden op dc oceaan is een nieuwe actieve depres sie aangekomen, die met zeer gi-ote snelheid een oostelijke koers volgt. Deze zal waarschijnlijk voor de Ier se kust wat naar het noordoosten af zwenken. Op de nadering van de depressie zal de wind terugdraaien naar richtingen tussen zuidwest en zuid cn geleidelijk aanwakkeren, aan de kust wellicht opnieuw tot storm achtig. Het front van de depi-essic zal vannacht al enige regen in ons land veroorzaken. De temperaturen handhaven zich op een niveau dat 3 tot 4 graden boven normaal is. DJAKARTA. Ongeveer duizend Indonesiërs hebben maandagavond de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Soeraba.ia ge plunderd. zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Djakarta meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1