DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN EUROPESE TOPCONFERENTIE ZONDER ENGELAND Johnson over de eenheid van het Westen Rebellen vermoorden missionarissen Anti-Amerikaanse rel in Djakarta Noodweer in Europa Bestrijdingsmiddel tegen leukemie? Weer Nederlanders terug uit Kongo Tweede Kamer wil in overgangstijd nieuwe radio-concessies ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 december 1964 121ste jaargang Nr. 19696 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) 1,25 per stuk. In dit nummer: Westerschomven verteerpt plan Waterleiding-Mij. ■1 Denkbeeld van actieprogramma van Gaullistische zijde PARIJS, 3-12. Het parlement van üe Westeuropese linie heeft donder dag op Brits initiatief met nadruk verklaard, dat de zes landen van de Europese Gemeenschap geen topcon ferentie over een Europese politieke unie moeten houden zonder de Britse regering. Met meerderheid van stemmen hebben de afgevaardigden, om alle misverstand te voorkomen, een zin snede uit een ontwerp-resolutie ge schrapt, waarin een topconferentie werd bepleit, zelfs al zou die aan vankelijk beperkt moeten blijven tot v de zes gemeenschapslanden. Het Britse initiatief werd gesteund door afgevaardigden uit verscheidene an dere delegaties, onder wie de Neder landers. De resolutie vraagt in zijn uitein delijk goedgekeurde lezing om een topconferentie die een program van „eenheid van handeiep" moet op stellen, dat de politieke doelen van de deelnemende landen in beginsel definieert. Voorts zou er een organisatie moe ten komen waaraan de deelnemende landen voor toepassing van dat poli tieke program verantwoordelijk moe ten zijn. Uit het debat is gebleken dat dit denkbeeld van een actiepro gram afkomstig is van Gaullistische zijde. De organisatie zou van voorlopige aard moeten zijn en een minister raad, een secretariaat en een parle mentair orgaan moeten omvatten. Na een proefperiode zou men aan de hand van de ervaring een politiek unieverdrag kunnen sluiten dat open dient te staan voor andere landen. De resolutie was namens de politieke commissie van de assemblee inge diend door de Duitse christen-demo craat Von Merkatz. Hij verdedigde vergeefs de stelling, dat men de mo gelijkheid moest open laten dat de zes zonder Engeland zouden begin nen, omdat men anders de Britten, als die niet van het begin af aan zouden kunnen of willen meewerken, in feite een veto over de verdere Europese politieke ontplooiing zou geven. De meerderheid steunde ech ter de Britse opvatting dat de zes op het gebied van hun economische in tegratie uiteraard baas in eigen huis zijn, doch dat de Britten principieel betrokken moeten worden bij de ver dere politieke toekomst van Europa. WASHINGTON, 3-12. - President Johnson heeft donderdag in een toe spraak aan de Georgetown-universi- teit in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten de multilaterale kernmacht (M.L.F.) hadden voorge steld om het Atlantische bondge nootschap te versterken en de „op rechte bedenkingen" van alle leden weg tc nemen. „Dit is de bedoeling van onze voorstellen", zo zei hg. Het Amerikaanse staatshoofd noemde de M.L.F. niet bij naam. Hij sprak van een „delen van de verde digingstaak door collectief optreden". Hij verzekerde de bondgenoten, dat Amerika niet zijn wil tracht door te drijven, maar een gemeenschappe- Tsjombe keerde terug uit Parijs LEOPOLDSTAD, 3-12. De Kongo lese premier Tsjombe heeft donder dag by zijn terugkeer in Leopoldstad uit Parijs verklaard, dat zijn bezoek aan Frankrijk „positieve resultaten" heeft opgeleverd. „Frankrijk is, als andere landen, bereid ons te helpen", zo zei h(j. Intussen vernam de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad donder dag, dat de Kongolese troepen die enkele dagen geleden de stad Boenia heroverden, daar 39 missionarissen en 21 nonnen in leven hadden aan getroffen. Men had echter ook de lijken van drie missionarissen en twee nonnen gevonden. Van welke nationaliteit de overlevenden en de slachtoffers zijn is niet bekend. Er bestaat grote onzekerheid over het lot van de naar schatting 250 Grie ken die in het gebied moeten hebben gewoond. De drie missionarissen zijn op het laatste ogenblik door de rebellen ver- Frankrijks eerste sluitende be groting in 36 jaar tij'ds is door de senaat goedgekeurd met 130 tegen 115 stemmen. De nationale vergade ring had eerder op de dag met 284 tegen 143 stemmen haar aanvaard. De regering van Ceylon heeft bij de stemming over een motie van wantrouwen een nederlaag geleden. Over een aftreden is nog geen be slissing genomen. DJAKARTA. 4-12. Honderden leden van het communistische jeugdfront hebben donderdag het Amerikaanse culturele centrum in Djakarta be stormd en de daarin gevestigde bi bliotheek van de Amerikaanse voor lichtingsdienst vernield. De Ameri kaanse vlag werd omlaag gehaald en het op het gebouw aangebrachte Amerikaanse wapen werd bescha digd. evenals twee auto's. Na het gebouw te zijn binnenge drongen, sleepten de demonstranten de boeken uit de bibliotheek op straat, waarna zij ze in 'brand sta ken. moord. Onder de 150 vluchtenden be vinden zich 18 missionarissen en 17 kloosterzusters. Alle missionarissen zijn door de rebellen gevangen ge zet en geslagen. De 17 kloosterzusters hebben de Belgische nationaliteit. Verscheidene van haar zijn in het ziekenhuis van Boenia verkracht, aldus een mede deling van een der nonnen. Ook alle kloosterszusters werden door de re bellen geslagen. Dc vluchtelingen hebben meege deeld, dat de rebellen voor het ook in Boenia voor wylen Loemoemba opgerichte gedenkteken een vier- tot vijfhonderd negers hebben vermoord, die niet bij de party van de Loe- moembisten waren aangesloten. Zy werden voor het gedenkteken dood geschoten. De E.E.G.-graanprijs BRUSSEL, 3-12. De commissie van de Europese Economische Ge meenschap is optimistisch, dat nog vóór het einde van dit jaar een ak koord zal kunnen worden bereikt over een gemeenschappelijke graan prijs in de „zes", aldus wordt in Europese kringen in Brussel verno men. HAMBURG, 3-12. Hevige sneeuw jachten hebben donderdag in west- Duitsland op veel plaatsen tot een verkeerschaos geleid. Vooral in Hes sen en Rijnland-Palts vormden zich op de grote wegen kilometerslange fiiles. Er 'kwamen tal van 'ketting botsingen voor, Ook in Engeland was het donder dag noodweer. De oostkust werd ge beukt door een noord'westerstorm, die vergezeld ging va'n sneeuw en hagel. In Schotland werd een aantal wegen door opgewaaide sneeuw ge blokkeerd. DEN HAAG. Z.K.FÏ. prins Bern- hard zal op 17 december om vier uur 's middags in de Ridderzaal de ex positie „World Press Photo 1964", die in het gemeentemuseum in Den Haag wordt gehouden, officieel openen en de hoofdprijs en de wisselprijs voor de Nederlandse inzending uitreiken. WOODBURY (Lóng Island, V.S., 3-12. Be Waldcmarstichting voor medisch speurwerk op het ter hoos- te van Ntvv York gelegen Long Is land heeft meegedeeld, dat haar me dewerkers erin zyn geslaagd een vi rus te isoleren dat het optreden van bltcdkarkcr (Leukemie) bjj muizen tegengaat. Dit virus schijnt in staat te zijn de overproduklie van witte bloedli chaampjes, die een kenmerk is van bloedkanker, tegen te gaan. Gewoonlijk stierven muizen die met leukemie waren besmet binnen twaalf dagen. Doch muizen die wer den geïnjecteerd met het nieuwe Molomut-Padnosvirus bleven reeds 150 dagen in leven en zij vertonen nog geen spoor van bloedkanker. Het virus is genoemd naar dr. Norman Molomut, stichter en wetenschappe lijk leider van de Waldemarstichting en dr. Morton Padnos, die als ge neesheer aan de stichting is verbon den. Men heeft voorts geconstateerd dat het nieuwe geïsoleerde virus ook het optreden van borstkanker bij mui zen schijnt tegen te gaan. De proefnemingen met het virus op andere proefdieren dan muizen worden thans voortgezet. lijke weg poogt te vinden. „Elk nieuw plan voor het omgaan met wapens van een dergelijke kracht verdient zorgvuldige bestudering", zo voegde hij eraan toe. „Geen en kele oplossing zal in de ogen van alle betrokkenen perfect zijn. Maar het probleem is er nu eenmaal. Het moet worden opgelost. En wij zullen ons daarvoor blijven inzetten". De président haalde een Chinese zegs wijze aan, volgens welke er vele pa den de berg op leiden, maar het ge zicht van de top af altijd gelijk blijft. „Wij zijn altijd bereid naar een be ter of gemakkelijker pad uit te zien, maar wij zijn vast van plan de top te bereiken", zo verklaarde hij. Johnson, wiens toespraak in voor zichtige bewoordingen was gesteld en een verzoenende toon liet horen, noemde vier punten die de eenheid onder de westelijke bondgenoten zou den moeten bevorderen. Daarbij be steedde hij grote aandacht aan West- Duitsland. Onderzoek naai de moord op Gandhi NIEUW DELHI, 3-12. De Indiase regering zal een commissie benoemen om alle aspecten na te gaan van de moord op Mahatma Gandhi, zestien jaar geleden gepleegd. Dit heeft de minister van binnen landse zaken, Nanda, donderdag in het parlement bekendgemaakt. De minister zei dat onder de par lementsleden ongerustheid was ge rezen na een verklaring van een re dacteur van een krant, dat hij te voren inlichtingen had gekregen om trent een komplot om Gandhi te ver moorden, en dat hij deze inlichtingen aan de voornaamste minister van de staat Bombay, destijds de nu over leden B. G. Kher, had verstrekt. Weer kadaver-vlees handelaren voor rechter UTRECHT, 3-12. Wederom heeft de economische politierechter in Utrecht een weinig frisse vlees-af faire moeten behandelen. Deze keer ging het om enige lieden uit Zwar- töbroek en Terschuur (plaatsjes in de 'buurt van Barneveld) die zich hadden beziggehouden met het op kopen, uitbenen en weer doorverko pen van -ka'davervlees. De gebroeders van M. uit Zwarte- broëk bijvoorbeeld, hadden zich te zamen met 'hun vader gedurende on geveer een jaar met deze praktijken belast. Zij hadden 'het kadavervlees onder meer aan hotels en restau rants verkocht. De politierechter scJhetstc de slachtplaats van de fa milie M. waar het ongekeurde en be dorven vlees was verwerkt, als een walgelijk oord, met hopen rottend en stinkend vlees. Mr. R. W. H. Bitlo, de officier van justitie, -verzocht de zaak van de familie M. naar de meervou dige kamer te verwijzen. Dode en twee gewonden hij autohotsing AMSTERDAM, 3-12. Omstreeks 5 uur donderdag is op de rijksweg Utrecht-Amsterdam onder Ouder- Amstel de 55-jarige mejuffrouw F. J. Werner uit Amsterdam, bij een ernstige autobots-ing om het leven gekomen. Twee anderen, 'de 55-jarige heer J. Huis uit Rotterdam, secreta ris van de Nederlandse kappersbon'd werd levensgevaarlijk gewond. De 49-jarige 'heer H. Harnas uit Amster dam liep minder ernstige verwon dingen op. De drie Slachtoffers zijn naar het O.L.V. gasthuis vervoerd. Heijermans-herdenking ROTTERDAM, 3-12. - Het Nieuw Rotterdams Toneel 'heeft donderdag avond in de Schouwburg voor een goedgevulde zaal Herman Heijer- mans' „Schakels", het „Vrolijke spel van dc 'huiselijke haard", voor het voetlicht gebracht. Met deze opvoe ring van een van de bekendste wer ken van toneelschrijver Heijermans, herdacht 'het Nederlands Toneel Ver bond in samenwerking met de Rot terdamse Kunststichting 'het feit, dat Heijermans donderdag precies hon derd jaar geleden in Rotterdam ge boren werd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op de tweede dag van zijn verblijf in Bombay gaf paus Paulus VI een re ceptie tijdens welke hem een origineel India's schild alsmede een speer werd aangeboden. We zien hier de paus met het bijzondere geschenk. SCHIPHOL, 3-12. - Opnieuw zijn enkele Nederlanders, die op 23 no vember jl. in Stanleystad door de Belgische parachutisten werden ont zet, uit Kongo op Schiphol terugge keerd. Onder aan de trap van het Sabena-lijntoestel werden zy in een striemende hagelstorm verwelkomd door minister-president V. H. M. Ma- rijnen. Bij een ongeluk met een 'bijna zestig jaar ou'de tandradbaan die de Noorditaliaanse sta'd Bolzano met een aantal 'bergdorpjes verbindt zijn donderdag drie mensen om het leven gekomen en ruim dertig gewond, van wie verscheidene ernstig. Vierling in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 4-12. In een zie kenhuis in Leopoldstad heeft een jonge Engelse vrouw, mevrouwZe- leko, het leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. Moeder en babies maken het best. De vader heeft voor de kinderen de volgende voornamen vastgesteld: Kasavoeboe, Tsjombe, Holden Ro berto (de leider der Angolese opstan delingen in ballingschap, en Julien ne Aurore, (de echtgenote van Tsjombe's voorganger, Cyrille Adoe- la). Weest geen pauw in uw 5 gewaad, 4 4 t Geen papegaai in uw gepraat Lichte vorst Verwachting tot zaterdagavond Wisselende bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien; aan de kust tot krachtig of matig en in het bin nenland tot zwak afnemende wind tussen noordwest en noordoost; in de nacht en ochtend in het binnen land lichte vorst, in de namiddag temperaturen om het vriespunt. 5 dec. Zon op 8,31, onder 16.30. Maan op 9.52, onder 17.27. 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 10.47, onder 18.13. 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 11.33, onder 19.09. Nieuwe maan: 4 dec. te 2.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 dec. 6 dec. 7 dec. 3.59 v.m. 4.30 v.m. 5.00 vm. 16.13 n.m. 16.45 n.m. 17.17 n.m. BROUWERSHAVEN 5 dec. 6 dec. 7 dec. 3.40 v.m. 15.51 n.m. 4.12 v.m. 16.22 n.m. 4.45 v.m. 16.55 n.m. De meeste belangstelling ging uit naar de 23-jai'ige mevrouw Corrie Posthumus-van der Schelde uit Rhe- nen, die met een baby van drie maanden terugkeerde. De kleine Mo nique werd op 20 augustus jl. in het toen juist door de rebellen bezette Stanleystad geboren. Evenals de echtgenoot van mevr. Posthumus, die in Leopoldstad is ach tergebleven, waren de andere drie teruggekeerde Nederlanders in dienst van de nieuwe Afrikaanse handels onderneming, die in Stanleystad over een groot kantoorgebouw annex ga rage beschikte. Het waren de heer en mevrouw K. J. Blokpoel, een echt paar dat al sinds 1957 in Stanleystad werkte, ende 23-jarige Ph. D. Braak uit Bussum. Allen werden op de och tend van 23 november bevrijd door de enkele uren tevoren neergelaten Belgische para's. Het waren enkele benauwde uren. Met de heer Blok poel hield het echtpaar Posthumus zich in het kantoorgebouw schuil, de jeugdige Braak zocht dekking in een smeerkuil van de garage. Hij hoorde overal schoten, totdat van boven af Vlaamse gesprekken hoorbaar waren. De para's kwamen met de heer Blok poel de garage binnen. Buiten op straat vielen slachtof fers. Vlak in de buurt was het Vic- toria-gebouw, waar 18 blanken door de rebellen op het allerlaatste mo ment werden gefusilleerd. Springtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van koude lucht uit bet noordwesten 'hield de afge lopen vierentwintig uur aan. Er kwamen bovendien talrijke hagel en sneeuwbuien voor. Op het vlieg veld Beek in Zuid-Limburg werd vanmorgen een sneeuwlaag van acht centimeter gemeten. Aangezien de depressie boven Denemarken maar weinig van plaats veranderde, hiélld de noordwesterstorm op de Noordzee nog aan. Vanmorgen begon de de pressie echter minder diep te wor den, terwijl hij zich in de richting van Duitsland verplaatste. In ver band hiermede wordt op zee en aan onze kust een afneming van de -wind verwacht. De buiïgheid zal echter ook morgen nog aanhouden, Het weer blijft daarbij tamelijk winters met in het binnenland over het al gemeen lichte vorst gedurende de nacht en ochtend. Indonesië en Maleisië KOEALA LOEMPOER, 3-12. Pre mier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft donderdag in het par lement gezegd, dat zijn regering zich binnenkort zal uitspreken over de vraag of Maleisië in staat van een gewapend conflict met Indonesië verkeert. De premier zei bij de behandeling van de begroting voor 1965 dat reeds via Thailand aan Indonesië is ge vraagd of dat land zich in staat van een gewapend conflict met Maleisië acht.'Als dat het geval is zouden de gevangen genomen Indonesiërs als krijgsgevangenen worden behandeld. DEN HAAG, 3-12. Een motie- Baeten (k.v.p.) ten behoeve van kan didaat-concessionarissen voor (re- c!ame)-televisie ontketende in dc openbare commissievergadering over enderwijs, kunsten en wetenschap pen in de Tweede Kamer een leven dige discussie. In deze motie wordt de regering gevraagd voor 1 maart 1965 de vraag te beantwoorden, welke criteria moe ten gelden voor voorlopige zend gemachtigden buiten de bestaande concessionarissen. Zulks in verband met de overgangstijd, waarin een nieuwe omroepwet tot stand moet komen. Voorts wil deze motie licht bren gen over de wijze, waaroD reeds voor het in werking treden van deze nieuwe Omroepwet reclame in tele visie en radio zal kunnen worden Het vliegtuig met aan boerd cx- president Juan Pcron van Argentinië is donderdagechtend om 12.50 uur (Ncd. tyd) geland op het vliegveld van Scvilla. toegelaten. De heer Baeten wees in deze motie op het interimrapport van de pacificatiecommissie, waarin positief op reclame wordt gerea geerd, alsmede op de behoefte aan meer open bestel. Aangedrongen werd op het zo spoedig mogelijk verwezenlijken van een Omroepwet. „Faire kans" De heer Baeten hield een pleidooi voor het geven van een „faire" kans in het omroepbestel aan kandidaat- concessionarissen. Hij was van ooi- deel dat reclame in de televisie moet worden toegelaten, want „econo misch leven verlangt ernaar". Hij stelde, dat het rekening houden met de belangen van de Nederlandse pers bij het invoeren van reclame in televisie en radio voor hem wel van betekenis is, maar van secudaire betekenis. De heer Kleijwegt (p.v.d.a.) had ernstige kritiek op het huidige om roepbeleid. „De minister loopt be hoorlijk de kans, dat hij als kop van jut gaat fungeren of de Tijl Uilen spiegel gaat spelen", zo zei deze ver grijsde socialist. Er moet iets wor den gedaan, zo zei hij en daarom stelde hij zich achter de motie-Bae- ten. De heer Kleijwegt vroeg of nu het „Remloos tijdperk nadert", zal worden overgegaan tot uitbreiding van de legale zendtijd en aan wie die uitbreiding zal worden toegekend. Mevrouw van Someren-Downer (v.v.d.) besprak de huidige technische zendmogelijkheden en drong er bij de minister op aan van die rpoge- lijkheden gebruik te maken. Hiertoe wilde zij tveens gerekend zien de zendinstallatie van de Rem. Besloten werd tenslotte om de motie-Baeten als commissie-motie naar de olenaire vergadering te ver wijzen. Tien van de stemgerechtig de leden van de commissie waren voor en drie tegen, namelijk mevr. van Someren-Downer (v.v.d.), haar fractiegenoot van Dijk en freule Uy- tenwaal van Stoetwegen (c.h.u.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1