dolle opblaasbare Caltex boemerangballen slechts 60 ct. Ratio-bouvv te Oosterland en Nieuwerkerk Een leuke St.Nicolaas surprise verkrijgbaar bij de meeste Caltex dealers Een visie op toekomstige ontwikkeling van Seliouwen-Duiveland STAD EN EILAND De prijzen op de rundveemarkt ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1964 Nr. 19695 ADVERTENTIES Een nieuw, fascinerend balspel voor raken? Ze blijven oefenen. Urenlang! alle jongens en meisjes. Ze vinden Haal zo'n bal - voor St. Nicolaas - het verrukkelijk! Wie reageert het de eerstvolgende keer, snelst? Wie blijft de bal het langst' dat u Caltex Boron tankt. Kaderdas N.V.V. OOSTERLAND, 3-12. Er bestaat een streven bü de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid cm de capaciteit uit te breiden. Zo wordt b.v. het bouwen van „pre-fab" -woningen gestimuleerd door toe wijzingen van extra contingenten, mede cmdat voor dit soort fabrieks matige bouw veel minder bouwvak arbeiders nodig zijn. Een andere mogelijkheid ter vergroting van de bouwcapaciteit is dat zoveel moge lijk woningen van één type tegelijk werden gebouwd. Het wordt dan. mogelijk om de verschillende werkzaamheden te la ten uitvoeren door arbeiders, die op eigen gebied gespecialiseerd zijn, zo veel als aan-de-lopende-band-werk. In de bouwwereld spreekt men mo menteel dan van „bouwstromen". Wanneer zo'n „bouwstroom" kan worden gerealiseerd, zoals nu in Duiveland het geval is, dan zou dit betekenen dat men in één plaats be gon met uitzetten enz., terwijl na vertrek van deze uitzetploeg naar elders, een ploeg grondwerkers het werk verder voortzetten kon. En zo vervolgens. In dit geval spreekt men in de praktijk van „ratiobouw", waarvoor door de minister ook extra contingenten worden toegewezen. Om nu deze bouw zo ratio(neel) mo gelijk te krijgen moet worden ge bouwd in blokken van 4 en 6 wo ningen en om te voorkomen dat sommige plaatsen al direct-het volle aantal woningen zou krijgen terwijl andere plaatsen eerst aan het einde van de bouwtijd aan bod zouden ko men, ligt het in de bedoeling in twee stromen te bouwen, beide de helft van de toewijzing. Duiveland En omdat Duiveland nu in totaal 40 woningen is toegewezen werd be sloten om er 20 te Oosterland en een even groot aantal te Nieuwer kerk te doen verrijzen. Aanvankelijk was het nog de vraag welk dorp er het eerst aan de beurt zou komen, doch aangezien Oosterland met zijn Duur manuscript HAMBURG2-12. Het manus cript van Schopenhauers „Die Welt als wille und vorstel- lung" heeft maandag op een openbare verkoping in Ham burg 180.000 mark ongeveer 160.000 gulden) opgebracht. Flitsen uit het buitenland HANNOVER. Ongeveer 55 km ten noorden van de Duitse Noordzee kust is volgens een woordvoerder van een consortium van 10 West- duitse en buitenlandse ondernemin gen brandbaar gas aangeboord. Het is evenwel nog niet bekend of er vol doende van het gas aanwezig is om boringen op grote schaal te begin nen. BRUSSEL. Zowel liberale als so cialistische woordvoerders hebben in de Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers bezwaren geuit te gen het Belgisch-Nederlandse ver drag tot verbetering van de verbin ding tussen de Schelde en de Rijn. MEXICO. De nieuwe Mexicaanse president, Gustavo Diaz Ordaz, heeft in Mexico officieel de functie van president van Mexico voor een periode van zes jaar aanvaard. Hij legde de eed af in het bijzijn van meer dan tweeduizend personen, on der wie 500 diplomatieke vertegen woordigers uit zestig landen. Ordaz is 53 jaar, advocaat en politicus en oud-minister van binnenlandse za ken. BRUSSEL. Toegejuicht door een grote menigte hebben de 540 Belgi sche para-commando's in Brussel gedefileerd voor het graf van de on bekende soldaat. Voor het monu ment hadden de para's die bij de be vrijdingsactie in Stanley stad en Paulis waren gewond, plaatsgeno men. KARATSJI. President Ajoeb Chan van Pakistan heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat een verzoening van India met China nog „slechts een kwestie van tijd" is. Hij waar schuwde de Westelijke mogendhe den, dat hun wapenleveranties aan India groot gevaar opleveren voor de kleine buurlanden, met name Pa kistan. STUTTGART. Het grootste deel van de processen tegen de nazi- misdadigers in Westduitsland is nog in het geheel niet begonnen, zo heeft het hoofd van het centrale West- duitse justitie kantoor voor vervol ging van nazi-misdaden, Erwin Schüle. in Ludwigsburg (Baden- Württemberg) bekendgemaakt. PARIJS. De Verenigde Staten hebben de beschikking over ruim 1150 raketten met atoombommen en de Sowjetunie 1070, zo blijkt uit gege vens die de griffie van het parle ment der Westeuropese Unie heeft verzameld uit verscheidene Weste lijke studies op dit gebied. WASHINGTON. President John son heeft Maxwell Taylor, de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, verzocht dringend overleg te plegen met de Zuidvietnamese regering over maatregelen die genomen moe ten worden om de toestand in Viet nam in alle opzichten te verbeteren, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. BRUSSEL. Het eerste gevolg van het Duitse besluit om mee te werken aan de totstandkoming van een Eu ropese graanprijs is geweest, dat ook dit jaar de Europese Economische Gemeenschap een decembermara- thon zal houden. Tussen 7 en 19 de cember zal op zeven dagen worden vergaderd. 27 woningzoekenden er 3 meer heeft dan Nieuwerkerk, viel terecht het besluit dat eerstgenoemde plaats eerst, en wel volgend jaar, aan bod komt. De twintig woningen, waarbij op het voorlopig plan ook verschil lende garages waren geprojecteerd, zullen worden gebouwd op een ter rein ten oosten van de Molenweg tussen de windkorenmolen en de boerderij van de heer J. Dorst. Voor wat Nieuwerkerk aangaat, daar zul len de woningen verrijzen langs de Molenstraat één blok van 4 wonin gen en verder langs de Schoolstraat twee blokken van zes en één van 4 woningen. Wanneer deze plannen gerealiseerd zijn zal dit voor de ge meente Duiveland ongetwijfeld een welkome verruiming van de woon gelegenheid betekenen. November goede landbouwmaand De maand november 1964 w«ys voor de landbouw een goede maand, want er viel belangrijk minder re gen dan normaal, namelijk 47 mm, tegen 70 mm normaal, waardoor de landbouw werkzaamheden tamelijk vlot konden verlopen. Verdere bij zonderheden waren er eigenlijk niet. ZIERIKZEE Het Nutsdepartement In het verslag van de vergadering van het Nutsdepartement stond ver meld, dat de Nutsspaarbank niet kón voldoen aan een verzoek van het de partement tot verhoging van de jaar lijkse subsidie. Over dit „kon" is men van de zijde der bank gevallen. Ten onrechte o.i., want uiteraard ging het hier om een kwestie van incapa- biliteit, maar „speelde" een motive ring die des banlks is en die ter ver- gadering niet uit de doeken kwam. Gelijk gemeld stond de bank aan het departement een eenmalige subsidie toe van f 200, aanvullend op het ge bruikelijk subsidie. Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" Op woensdag 9 september a.s. wordt in het „Huis van Nassau" de ailgemene vergadering gehouden van de Coöp. Aankoopveremiging „Schou wen-Duiveland" G.A. Op deze ver gadering komen de jaarstukken aan de orde. Verder een bestuursverkie zing i.v.m. het overlijden van de heer P. L. Vis te Haamstede en door 'het bedanken van de iheer J. Deïst te Zierifkzee. Aftredend en herkies baar zijn de heren: J. A. v. d. Bijl- Boot, C. Dalebout, K. A. van Lange- raad en C. J. van Westen C.Jz. Na afhandeling van het huishou delijk gedeelte wordt een lezing ge houden door de heer L. J. P. Kupers te Wageningen over het onderwerp: „Het technisch en economisch pers- pektief van het klei-akkerbedrijf in zuidwest Nederland". De bejaardensociëteit Aanvullend op het verslag van de St. Nicolaas viering van de Bejaar densociëteit, georganiseerd döor de U.V.V.-afdeling, zij nog medegedeeld dat feitelijk voor de eerste maal ook de bejaarden zelf op 'het slappe koord kwamen. Zo was er een leuk schetsje „De schoonheidswedstrijd", gebracht door enkele dames terwijl een ander lid een op rijm gebracht verslag bracht van een door haar ge maakte reis naar Canada. Dat was bijzonder aardig dn elkaar gezet en het ging er in 'bij de talrijke aan wezigen als speculaas. Van ver ko mende speculaas dan, want bejaar den - het bleek weer - vliegen soms ver uit. Ouderavond Openbare U.L.O. Dinsdag vond in d'e aula van de sdhool een goed bezochte ouderavond plaats van de openbare ULO. De aanwezige ouders werden welkom geheten door de voorzitter van de oudercommissie, de heer L. M. Moer- rnond te Dreischor. Het hoofd der school, de heer W. Donker, deed hierna enige -mededelingen over za ken betreffende de algemene school orde en wdkte voorts de ouders op om achter de school te staan.. Vervolgens hield de heer G. Kroe- se een praatje over de moeilijkhe den van het wiskunde-onderwijs in de beginperiode. Deze moeilijkheden zijn vooral terug te voeren op .het feit dat de wiskunde een logische opbouw en gedachtegang vereist, hetgeen de jongere kinderen nog maar moeilijk kunnen opbrengen. Na dit wiskundepraatje wekte de heer H. Asma de ouders op om de kinderen te stimuleren deel te nie- men aan culturele evenementen als sChoolconcerten, toneeluitvoeringen e.d. Een propagandistisch praatje voor Volksonderwijs hield vervol gens de heer J. J. D. van Male, waar na koffie werd aangeboden en de ouders van de leerlingen der eerste klassen kennis maakten met het per soneel. Deze geslaagde ouderavond werd besloten met een geanimeerde discussie over de besproken onder werpen. OOSTERLAND De Kinderpostzegelactie De postzegel- en kinderkaarten actie van de leerlingen van de chris telijke school alhier, hoofd de heer Cromwijk, heeft opgebracht de mooie som van f 411,25. Verder hebben de leerlingen meegewerkt aan de zg. „bril'lenactie" uitgaande van de „Lions-club" op het eiland. Het re sultaat hiervan was dat ze samen 84 oude brillen wisten te vergaren, die opgezonden worden naar de on derontwikkelde gebieden in Afrika etc. Ook hier is oen woord van op rechte dank aan de gevers(sters) en aan hen die hun 'beste krachten ga ven aan dit mooie werk zeker niet overbodig. BRUINISSE De heer A. Hage, adspirant bij de rijkspolitie te Bruinisse is met ingang van 1 november 1964 'bevor derd tot wachtmeester der rijkspo litie te Bruinisse. Haarlok van Napoleon PARIJS, 2-12. In Saint Brieuc, in het Franse departement Cotes-du- Nord, is woensdag op een openbare verkoping een haarlok van Napoleon voor 5.300 francs (ongeveer f 4.000, verkocht. UTRECHT, 2-12. Het is niet uit gesloten, dat de prijzen op de rund veemarkt deze week weer een niveau bereiken 'dat boven 105 procent van de oriëntatieprijs ligt. Dat zou be tekenen, dat de heffing op de im port zou vervallen. Dit deeldle de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk. mee op de openbare vergadering van het Produktschap in Utrecht. Op 23 november lag de rundvee- prijs op 104,5 procent van de oriën tatieprijs en uit de marktgegevens waarover men thans 'beschikt blijkt dat er sprake is van een lichte prijs stijging. Onevenwichtige balans DEN HAAG, 2-12. In een le- vensmiddelenbedrijf in het zuiden des lands heeft men zich geruime tijd het hoofd gebroken over de voorraden balans die maar niet in even wicht wilde komen. Een on derzoek bracht aan het licht dat ratten de schuldigen wa ren. Ze hadden in de eerste helft van dit jaar voor onge veer 600 gulden opgesoupeerd op één dag werd 5 kg. kaas verorberd. Volgens de afde ling bestrijding van ongedier te van de hoofdinspectie mi lieuhygiëne te Wageningen bleek de oorzaak van de on evenwichtige balans ook ten dele bij de leiding van het be drijf zelf ie schuilen. Men had namelijk een dorado voor hel ongedierte geschapen: vlak bij een rioolput met een niet goed afsluitende houten deksel had men een hoop oud papier en dozen opgestapeld. ZIERIKZEE, 1-12. Op de kader dag van het N.V.V. heeft drs. K. Laansma, naar aanleiding van aan hem gestelde vragen, zijn visie ge- géven op de ontwikkeling van Schcuwen-Buiveland. Naar aanlei ding van de herindeling werd de vraag gesteld of het achteraf gezien toch niet beter zou zijn geweest voor de 23000 inwoners een gemeente te creëren. Drs. Laansma was de me ning toegedaan dat men verder had moeten gaan dan nu met het schep pen van 6 gemeenten het geval is geweest. Van belang is hierbij de basis te leggen voor 1980 waarvoor het aan tal gemeenten lager had moeten kunnen zijn. Drie gemeenten was, naar mening van spreker, beter ge weest. Bij de bevolking ontbreekt het aan de nodige voorlichting daar men de achtergronden niet kent Volkomen fout is de instelling van een aantal kleine gemeenten die zich kapot vechten voor het behoud. Als voorbeeld hiervan noemde drs. Laansma de zak van Zuid-Beveland, waar men nu al 25 jaar bezig is met het maken van een herindeling. Dit is verspilling van energie welke be ter kon worden aangewend om tot een krachtiger geheel te komen. De mening dat plaatsen met een be paalde geaardheid als Arnemuiden, Bruinisse en Breskens niet in een groter geheel zouden kunnen wor den opgenomen is volkomen uit de boze, daar ook deze plaatsen snel aan het veranderen zijn. Over de motieven welke nu nog worden aan- De Belgische senaat heeft woens dag met 124 tegen 10 stemmen en 3 onthoudingen het wetsontwerp goed gekeurd waarbij de verjaring van 'bij verstek uitgesproken doodstraf fen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd 'van 20 tot 30 jaar. Het ontwerp werd 'de vorige maand reeds aangenomen door de Kamer van vol ksver tegenwoord iigers. Het wrak van het 11.400 ton me tende Argentijnse passagiersschip „Maipu", dat op 4 november 1951 na een aanvaring in de mist, ten noor den van het lichtschip in de Weser zonk, vormt geen gevaar meer voor de scheepvaart. Door dynamiet is een ruimte van zestien meter tussen het wrak en de waterspiegel geschapen. gevoerd wordt over twintig jaar ge lachen. Zuiging van randstad Hierna kwam de positie van Zie- rikzee ten aanzien van de industria lisatie ter sprake. „Hét huidige beeld", aldus drs. Laansma, „is dat Schouwen-Duiveland georiënteerd is op Rotterdam. Zelden heeft men contact met Middelburg en maar sporadisch met Goes. Of dit beeld in de toekomst zo zal blijven is nog een vraag, ondanks het feit dat na het openstellen van de dam Bruinisse nog maar 60 km van Rotterdam zal liggen. Momenteel kan Zeeland nog niet op tegen de zuigkracht van de randstad. De mogelijkheid is even wel niet uitgesloten dat een tegen stroom gaat ontstaan". Vcor Zierikzee is nu belangrijk de secudaire positie die het inneemt tussen het zuiden en het noorden. Moeilijk is het te zeggen wat de in dustrie gaat betekenen. Het zal een illusie zijn te denken dat meer kan werden ingenomen dan een tussen positie. Voor de positie van Zierikzee zal het van belang zijn dat het kan re kenen op de steun van geheel Schou wen-Duiveland In dit verband wer den de plannen genoemd om te ko men tot een N.V. Concertzaal die al leen kunnen woi'den verwezenlijkt door geheel Schouwen-Duiveland, daar dit niet met 7000 mensen is te realiseren. Aan het slct werd de conclusie ge trokken dat Zierikzee vooral in de eerste tien jaar een moeilijke tus senpositie zal innemen. Een uitvoerig punt van bespreking vormde ook de positie van de recreatie op Schou wen-Duiveland. De districtsbestuur der, de heer C. Hoek, vroeg zich af of het in Zeeland niet de verkeerde richting uitgaat, daar de ontwikke ling rond hel Veerse Meer hem met ongerustheid vervult. De jachthaven te Wolfaartsdijk en Kortgene, welke met geld van de gehele gemeenschap tot stand zijn gebracht, zijn nu over gegaan in particuliere handen en niet meer voor ieder toegankelijk. Voor de overheid is z.i. hier een re gelende laak weggelegd. Geen goed woord had spr. over voor de wijze waarop in de Westhoek vaak met grond wordt gespeculeerd. Drs. Laansma haalde ten aanzien van de recreatie een tweetal ver trouwde beeldspraken aan, n.l. „De kip met de gouden eieren" en „De broedende kip die men niet moet storen". In Zeeland is in de eerste plaats de rerceatie de kip met de gouden eieren. Het gevoerde beleid wekt hier en daar onrust. Dit vooral ten aanzien van de voorzieningen die worden getroffen. Te veel wordt door de kleine groep die hier veel aan verdient éénzijdig economisch gedacht. De middenstand is geen knip voor de neus waard als zij niet bereid is voor het functioneren van een goede V.V.V. contributie te ver hogen, wanneer dit noodzakelijk is. Verplichtingen gastheerschap In Zeeland wordt nog teveel ma terialistisch gedacht, waarbij verge ten wordt dat het gastheerschap ver plichtingen schept. De tijd om een flinke schop tegen het hoenderhok te geven is zeker aangebroken. Voor de nodige voorzieningen, waarvoor de financiën niet beschikbaar zijn, zal het rijk moeten bijspringen. Voor de gemeenteraden ligt er een be langrijke taak om alles in hun gebied in goede banen te leiden, waarbij vooral moet worden voorkomen, dat b.v. alleen een kleine bovenlaag op de beste plaatsen beslag legt. Wes- terschouwen heeft een machtig en ruim recreatiegebied dat er over tien jaar geheel anders zal uitzien. Een heel belangrijke kant is de pro blematiek rond de seizoenarbeid. Ge zinnen die dit meemaken komen in deze tijd niet aan zich zelf toe. Een waarschuwend woord liet drs. Laan sma horen ten aanzien van het een zijdig materialistisch denken en de commerciële exploitatie. Wanneer de gedachtengang alleen zal zijn afge stemd op de economische kant en men daarbij het sociaal-culturele vlak vergeet, wordt er gefaald. De gedachten om kaderdagen zoals deze te doen plaats vinden in samenwer king met C.N.V. en N.K.A.B. vond drs. Laansma de moeite van het pro beren waard. In dit verband wees 'hij op de samenwerking van de her vormde en gereformeerde kerk in het kerkelijk recreatieschap aan het Veerse meer. Ten aanzien van het afsluiten van de zeearmen werd het niet verantwoord geacht de bevol king van de vissersplaatsen te laten teruglopen. Alles zal gedaan moeten worden om deze plaatsen op peil te houden. Voor de jonge vissers zal het noodzakelijk zijn, mede voor de ver antwoordelijkheid welke men voor het gezin heeft, zich tijdig om te schakelen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5