Twintigtal woningen in ratio-bouw komt te Scharendijke Britse premier gaat praten met Johnson Peron uit Madrid en N.V.V. vreest kansen op arbeidsonrust terug naar Madrid Zweeds schip ver sperde Waterweg Spionagezaak in de Ver. Staten Beperkte dijk bewaking in Zuid Tragische vergissing bij dood van para Oktober rekordmaand voor woningbouw STAD EN EILAND y Gemeenteraad Middenschouwen SCHARENDIJKE, 1-12. In de dinsdagmiddag j.L gehouden verga dering van de raad der gemeente Middenschouwen waren de heren J. H. de Jonge en J. der Weduwen af wezig, de eerste wegens ziekte. Onder de ingekomen stukken be vond zich een besiuit van de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid betreffende gedeeltelijke goedkeuring van de herziene weder- opbouwplannen voor Kerkwerve en Scharendijke. Niet goedgekeurd is voor beide wederopbouwplannen een bepaling in de bebouwingsvoorschriften, dat de hoogte van bedrijfsgebouwen ach ter de achtergevelrooilijn 5.50 m. zal bedragen. Volgens de minister mag deze hoogte maximaal 3 m. bedra gen. Ten aanzien van het wederop- bouwplan Kerkwerve werd boven dien goedkeuring onthouden aan een bebouwingsstrook op de hoek van de Vloedstraat-Weelweg. „Burge meester en wethouders zullen", aldus de voorzitter, „t.z.t. een wiiziging van de plannen aan de raad over leggen". Het voorstel van b. en w. om te Scharendijke 20 woningen te bou wen volgens een plan voor ratio- bouw, is, zoals de voorzitter mede deelde, eerst na moeilijk beraad ge daan. Burgemeester en wethouders be treuren het, dat de fcouweenheld niet kan worden gesplitst in 10 woningen voor Kerkwerve en 10 voor Scha rendijke. Het aantal woningaanvra gen voor Kerkwerve en Scharendijke is vrijwel gelijk. Van doorslaggevende betekenis is, dat in het uitbreidingsplan Kerk werve geen ruimte meer is voor 20 woningen. Te Scharendijke is deze ruimte wel aanwezig. Een bijkomen- ed factor vormt 't feit, dat te Scha rendijke een groter aantal krotwo ningen moet worden vervangen dan in Kerkwerve. Bij een volgende toe wijzing van woningen zal ernstig gestreefd worden naar het bouwen van een aantal woningen in Kerk werve. Vooral voor de heer L. W. van Kooten is het voorstel van b. en w. een moeilijk te verteren stuk. De heer van Kooten vindt het bijzonder jammer, dat de bouw van de 20 woningen niet in Kerkwerve kan ge schieden, daar deze plaats z.i. in ver band met de werkgelegenheid te Zierikzee levensvatbaarheid heeft, dit in tegenstelling tot Scharendijke en omgeving, waar de zee het ach terliggend gebied vormt. Kerkwerve en Scharendyke Spreker vond, dat Kerkwerve de dupe is van het gedwongen bij el kaar voegen der gemeenten- De heer J. N. Viergever betreurde het eveneens, dat niet tevens te Kerkwerve een aantal woningen ge bouwd worden. In tegenstelling tot de heer van Kooten is hij echter van mening, dat de woningbehoefte te Scharendijke vooral met het oog op de toekomst groter is dan te Kerk werve. De afstand van woonplaats tot werkgelegenheid is niet meer zo belangrijk als vroeger tengevolge van de betere vervoersgelegenheid. De raad besloot hierna met alge mene stemmen tot uitvoering van het voorgestelde bouwplan. Op haar verzoek werd aan de ker- keraad der Chr. Ger. Kerk te Kerk werve optie verleend voor aankoop van de volkstuinen ten noordwesten en zuidwesten van de tegenwoordige noodkerk aan de Beatrixstraat in verband met de plannen tot het bou wen van een nieuw kerkgebouw. Grenswijziging Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloot de raad tot wijziging van de grens der bebouwde kom Scharendijke in gevolge de bouwverordeningen. De komgrens zal thans lopen langs de achterzijde van de erven van de panden aan de westzijde van de Dijkstraat. De bestemming van de gronden gelegen tussen Dijkstraat en Elkerzeeseweg kan thans bij het uitbreidingsplan worden geregeld, waardoor in dit gebied eventueel on gewenste bebouwing kan worden ge weerd. De raad besloot het krediet in re kening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1965 vast te stellen op f 150.000,-. Nood-gymnastieklokaal Conform het voorstel van burge meester en wethouders besloot de raad in principe tot het aangaan van een huurovereenkomst met de ker- keraad der Ger. Kerk te Scharen dijke voor de als gymnastieklokaal in te richten grote zaal van het Ger. Jeugdgebouw. De huurovereenkomst zal voor een tijdvak van 10 jaar worden aangegaan. De huurprijs is voorlopig gecalculeerd op f 1800,- per jaar. De aanschaffing van gym- nastiekbenodigdheden voor rekening der gemeente wordt geraamd op pl.m. f 7.000,-. De inrichting van het jeugdge- fccuvv tot gymnastieklokaal zal plaats vinden op verzoek van het bestuur der chr nat. school te Scharendijke. De consulent voor de lichamelijke cpvoeding heeft over de inrichting tot gymnastieklokaal geadviseerd. Vaststelling geschiedde van de ex ploitatiekosten van het openbaar kleuteronderwijs over 1963 evenals van de werkelijke uitgaven van het openbaar lager onderwijs over ge noemd jaar. In verband met een beslissing van de Pensioenraad na een uitgebracht geneeskundig rapport, werd aan mej. E. P. Kloet te Dreischor met ingang van 1 januari 1965 eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school te Kerkwerve. Achttien jaar bewusteloos ST. JOSEPH, 2-12. Katherine Sue Groce in de plaats St. Joseph in de Amerikaanse staat Missouri, die achttien jaar geleden waarschijnlijk door een soort hersenontsteking dn een toestand van bewusteloosheid geraakte toen zij achttien maanden oud was, is nu zonder ooit tot be wustzijn te zijn gekomen overleden. LONDEN, 3-12. De Britse premier Harold Wilson zal zondag a.s. naar Washington vertrekken, waar hij maandag en dinsdag besprekingen zal voeren met president Johnson. De Britse premier zal bij zijn be zoek aan de Verenigde Staten ver gezeld zijn van minister van buiten landse zaken Gordon Walker, de minister van defensie Healey, de chef van de Britse generale staf lord Mountbatten en twee andere hoge ambtenaren. Minister Healey zal, voor bespre kingen met zijn Amerikaanse ambt genoot Mc Namara, een dag langer in Washington blijven dan de pre mier en de minister van buitenland se zaken. Beide laatstgenoemden rei zen woensdag door naar New York, waar zij dan een ontmoeting zullen hebben met secretaris-generaal Oe Thant. Dezelfde dag nog vertrekken zij naar Ottawa, voor besprekingen met de Canadese premier Lester Pearson. Sint Nicolaas te Zierikzee RïO DE JANEIRO. 3-12. Our UTRECHT, 2-12. - „De regering krjjgt koekjes van eigen deeg", zo beoordeelt de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos, de moei lijke beslissing over het loonbeleid die de regering dinsdag heeft geno men, maar waarvan hü nog geen kennis droeg toen htf een hoofdarti kel voor de N.V.V.-bladcn schreef. De heer Kloos geeft daarin te ken nen, dat het hele economische en fi nanciële beleid van de regering tot het ontstaan van de huidige situatie heeft bügedragen. Hij vestigt er de aandacht op dat enkele weken scheiden van de fatale datum van 1 januari, waarop de c.a.o.'s aflopen. In diverse bedrijfs takken zijn de onderhandelingen al begonnen. Het zal volgens de heer Kloos van de werkgevers afhangen of men tot loonakkoorden met de af zonderlijke bonden komt. Houdt men zich aan het advies van de centrale Ingezonden Reumatiek T O Griep T O Migraine T O Menstruatiepijn T O Verkouden T O Hoofdpijn T O Spit T O mededeling GAL HELPT GAL HELPT GAL HELPT GAL HELPT GAL HELPT GAL HELPT GAL HELPT De Belgisch-Nederlandse Zuidpool-expeditie BRUSSEL, 2-12. Het Deense vaar tuig „Magiga Dan" is woensdag in Antwerpen aangekomen om het ma teriaal aan boord te nemen van de Belgisch-Nederlandse Zui dpoolexpe- ditie. Het schip zal zaterdag ver trekken en in Kaapstad de deelne mers aan de expeditie aan boord nemen. Dit jaar nemen aan de „overwin- terin'gsploeg" zes Nederlanders en tien Belgen deel. De „Magiga Dan" vervoerde vorig jaar ook de eerste Belgisch-Neder landse expeditie naar de Koning Boudewijn-basis aan de Zuidpool. Leidse truien organisatie van werkgevers, dan ko men die c.a.o.'s niet tot stand. Zou de regering een naar ons oordeel te lage loonsverhoging willen afdwin gen door middel van het college van rijksbemiddelaars, dan kan de situa tie ontstaan dat onze bonden weige ren c.a.o.'s af te sluiten. Het behoeft volgens de heer Kloos geen nader betoog dat de situatie in beide gevallen grote spanningen in het bedrijfsleven gaat veroorzaken, met een toenemende kans op ar beidsonrust. Wij zoeken dergelijke explosies niet, maar zij kunnen door de omstandigheden wel eens onver mijdelijk worden, zo meent de vice- vqorzitter van het N.V.V. ROTTERDAM, 2-12. Een Zweeds vrachtschip, dat op de Nieuwe Wa terweg aan de grond liep, (heeft woensdagavond dè scheepvaart? op Rotterdam praiktisdh lamgelegd. Van half tien af mochten alleen nog maar kleine schepen de Waterweg binnen varen en dan nog slechts nadat Loodswezen, en Rijkshavendienst er toestemming voor hadden gegeven. De uitgaande vaart lag helemaal stil. Rotterdam had 'bij dat ongeluk één geluk. Er was tot gisteravond laat weinig scheepvaart. De schepen di)e zich kwamen melden aan de mon ding van de Waterweg waren alle maal kleintjes. Inmiddels 'hebben sleepboten bij hoge vloed het Zweedse schip - de „Carmen" - weten los te slepen, zo dat Rotterdam weer verlicht ademen kan. NEWARK, 3-12. De „Grand Jury" van het Federale Hof van Newark 'heeft de Amerikaanse ingenieur John ButenJko en de Rus Igor Ivanov schuldig bevonden aan „samenzwe- ring" tot spionage. De twee mannen werden op 29 ok tober 1963 op een spoorwegstation aangehouden, toen zij zich in gezel schap bevonden van drie leden van de Sowj et-vertegeniwoordiging bij 'die Verenigde Naties. Volgens de Ame rikaanse federale recherche zouden zij er toen op zijn betrapt documen ten aan de drie andere Russen te hebben uitgeleverd. Deze laatsten, die diplomatieke onschendbaarheid genoten, werden kort na hun aan houding weer in vrijheid gesteld1 en keerden inmiddels naar de Sow iet- Unie terug. Ivanov was chauffeur bij de Sowjet-d ëlegatie, doch had geen diplomatieke status. Het proces heeft acht weken ge duurd. De Duitse graanprijs STAD EN EILAND BRUSSEL, 2-12. De Westduitse minister van economische zaken, Schmücker, heeft in de ministerraad van de E.E.G. in Brussel meegedeeld, dat West-Duitsland akkoord wil gaan met de invoering, van gemeen schappelijke graanprijzen op 1 juli 1967 en ook bereid is de Duitse graanprijs, op het ogenblik de hoog- ste In de E.E.G., te verlagen. De Leidse studenten kunnen zich, in navolging van hun Amerikaanse col lega's, hullen in truien welke uitgevoerd zijn met het wapen en opschrift van hun universiteit. De truien zijn gewoon in de confectiehandel in ver koop. BRUSSEL, 3-1. Dcor een tragische vergissing zijn de vrouw en de euders van een van de twee in Kon- j go gesneuvelde Belgische para-com- mando's nara het vliegveld gekomen cm hun man cn zoon af te halen. In het bataljon waren twee soldaten met de naam Welvaert, Didier en Lucien. De ouders van Didier hadden bericht gekregen, dat hun zoon bij dc operatie in Kongo was gesneuveld Da vrouw van Lucien Welvaert en zijn ouders kregen echter op de mi litaire luchtbasis van Meisbroek ge- RIO BE JANEIRO, 3-12. Oud president Peron van Argentinië, die in de nacht van dinsdag cp woens dag uit Madrid vertrok op weg naar Buenos Aires en wie dcor de Bra ziliaanse regering voortzetting van zjjn reis cnmcgeljjk werd gemaakt, is thans weer op de terugreis naar de Spaanse hoofdstad. Woensdagochtend om 7.35 uur plaatselijke tijd was Peron met zijn gevolg in een Boeing-vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" op het vliegveld El Galeao van Rio de Janeiro geland. De Braziliaanse politie trok on middellijk een cordon om het vlieg tuig en de regering liet Peron weten, dat er voor hem slechts één moge lijkheid bestond: terugkeer naar Ma drid. Vervolging wegens verspreiding nazi-lectuur DEN HAAG, 3-12. De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht is voornemens op korte termijn tot ^vervolging over te gaan van de ge- wezeh S.S.-er P. van T. wegens ver spreiding van het boek „Hitiers Kampf gegegen die Miinusseele". Dit deelt minister Scholten. mede na*- mens de ministers Marijnen en To- xopeus, mede in antwoord op schrif telijke vragen van het Eerste Ka mer-lid Polak (Pjv.d.A.). Volgens in lichtingen van de regering dateert het boek van 1955 toen 'het verscheen in Beunos A'ires onder het pseudo niem W. von Asenbach. De ware identiteit van de auteur is niet be kend. Wat P. van T. betreft, wordt nog meegedeeld', dat deze niet be trokken was bij de uitgave van het zogeheten „Europafront". Vragen over VARA-t.v.-uitzending DEN HAAG, 2-12. Het Eerste Ka- merlid, de heer van de Vliet (VVD) heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schrifte lijke vragen gesteld over de televi sie-uitzending van het Lurelei ca baret, die de Vara op dinsdag 24 no vember uitzond. Het Kamerlid vraagt of de minis ter de mening deelt, dat verscheide ne bevolkingsgroepen zich terecht door deze uitzending gekwetst kun nen gevoelen. Voorts vraagt hij of de bewindsman zijn zienswijze ter kennis van d'e Vara wil brengen.. DEN HAAG, 3-12. Rijkswaterstaat heeft vanmorgen om 8 uur beperkte dijkbewaking ingesteld in district Zuid, omvattende de provincies Zee land, Noord-Brabant Zuid-Holland en Nocrd-Hclland tot Callandsoog. Er wordt als gevolg van de storm verwacht, dat het hoog water een stand van 1.30 meter boven normaal zal bereiken. BRUINISSE De H.A.M. 209 spuit Dc zandzuiger H.A.M. 209, die vo rige week bjj de Grevelingendam ar riveerde, is met het spuiten begon nen. Dit zandopspuiten zal enkele maanden dag en nacht moeten door gaan. Er zal nog een tweede zuiger werden ingezet. heel onvoorbereid te horen, dat hij was omgekomen. De twee vrouwen verloren het bewustzijn. De vader hield een baby van vijf maanden, zijn kleinkind, in de armen. Didier Welvaert keek intussen vergeefs uit naar zijn familieleden, niet wetend dat zij dachten hem nooit meer te zullen zien. Op het ministerie van defensie werd verklaard, dat de naamsver wisseling was veroorzaakt door de slechte verbindingen en het feit dat de gesneuvelde para geen identiteits bewijs bij zioh had. De stedelijke jeugd kan - na zaterdag - gerust zijn. De Sint immers is ge arriveerd en maakte weer zijn triomfantelijke intocht in de stad. Sint zag er best uit dit jaar. De Spaanse zon had hem goed gedaan. Hij mengde zich ongedwongen tussen de jeugd en deed menig kinderhart sneller kloppen. Het speelde zich alles af in het Zierikzees' centrum bij uitnemendheid het Havenplein. (Foto: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). DEN HAAG, 2-12. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand oktober van dit jaar 10.145 nieuwe weningen opgeleverd. Dit is hel hoogste aantal, dat ooit in één maand werd bereikt. In oktober 1963 kwa men 9.153 woningen gereed. In de jaren 1958 t.m. 1962 kwamen in de maand oktober gemiddeld 8.111 wo ningen gereed. In de periode januari t.m. oktober 1S64 werden 76.174 nieuwe woningen opgeleverd, tegen 60,755 in de over eenkomstige periode van 1963. Ge middeld kwamen in de overeenkom stige periode van de jaren 1958 t.m. 1962 66.663 woningen gereed. Van de in oktober voltooide wo ningen werden er 1.220 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste tien maanden van 1964 kwamen 9.712 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.169.801 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 124.782 werden uitge voerd in systeembouw. In oktober 1664 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 10.572 woningen (in oktober 1963 met 9.767 woningen). In de periode januari t.m. oktober 1964 werd een aanvang ge- In september kwamen bij ver keersongelukken in west-Duitsland 1495 mensen om het leven, gemid deld ongeveer vijftig per dag. Dit betekent een toename met 4,2 pro cent in vergelijking mat september vorig jaar. HAAMSTEDE Afbraak Oostenrijkse woningen Op de heden (donderdag)morgen gehouden raadsvergadering is be- slcten alle Oostenrijkse woningen af te breken, i.v.m. de dure ondergrond. Het betreft hier de woningen te Re- nesse, in „De Kure" en te Westen- schouwen en het z.g.n. Oostenrükse cdrp. Tre vervanging staat Haam stede als eerste op de urgentieiyst. Voorlopig zullen 49 huizen in ratio- bcuw worden opgetrokken, zodat de bewoners van 0.-woningen kunnen worden geholpen. Wat later met de ondergrond van de af te breken hui zen gebeurt is nog niet bekend. Die grend valt in een nieuw uitbrei dingsplan aan de Julianaweg; het plan zuid. Scheep vaart berichten Ampenan, pass. 2-12 Ouessant n Hamburg. Zafra, 2-12 t.a. bij Pta. Cardon. maakt met de bouw van 89.108 wo ningen, tegen 78.023 in de overeen komstige periode van 1963. Daar het aantal in aanbouw geno men woningen in oktober groter was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 149.102 op het einde van die maand. ZIERIKZEE De bejaardengymnastiek De door de Groene Kruis-afdeling georganiseerde voorl i'chtingsbi j een - komst Ln het wijkgebouw heeft vruchten afgeworpen. Dc bijeen komst zelf was een succes. De be kende mej. W. Haarsma bracht op bijzonder prettige wijze het nut van gymnastiek voor bejaarden onder de aandacht van haar gdhoor en on middellijk waren cr vrijwilligers (sters) beschikbaar om mee te doen aan de demonstraties. Onder hen be vonden zidh zelfs enlkele 87-jarigen. Men ziet het weer Een en ander was voor het afde lingsbestuur aanleiding de zaak nu verder door te zetten. Zo zal op dins dag 8 december a.s. (4.30 uur) de eerste gymnastiekles worden gege ven voor bejaarden in het wij'kge- bouw. Leider is de heer H. Enzing, die met een enthousiast ploegje aan het werk wil gaan om de stramme spieren los te maken, tot lichamelijk heiil van de bejaarden, die we graag zo lang mogelijk fit en gezond wil len zien. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het -districtsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te 'bdkomen over de na volgende gevonden voorwerpen: 2 huissleutels. 1 'huissleutel no. 12, 1 klein sleuteltje, 1 speelgoedvracht- auto met aanhangwagen (Dinky tous) een kinderportemonnaie (rood), een briletui met bril, een damesporte- monnaie suède met kettinkje. Brommer reed man aan Toen de 'bietentareerder S. van Gilst uit Bruinisse zich van zijn werk op de gemeentehaiven naar zijn woning begaf, werd hij aangereden door de bromfietser J.. Goudzwaard uit Oosterland. De heer van Gilst kwam te vallen en moest met een bloeduitstorting in het dijbeen naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee worden vervoerd. Haainsteedse Kloosterweg krijgt nieuwe gedaante HAAMSTEDE, 2-12. Nu alle in de weg staande obstakels, zoals de ja ren oude populier en een strook loof hout zpn gesloopt langs de oude Kloosterweg, kan men pas zien hoe treed de nieuwe weg wel wordt. Een dragline trekt de grenssloot en graaft het tracé uit voor de onder touw van de nieuwe weg. Het oude fietspad is verdwenen en de nog ever getleven rijweg is nu vry smal. De aannemer heeft een verkeersver- lichting aangebracht. Het weer werkt hard mee en tot nu toe ontstond nog geen stagnatie zodat alles er op wijst dat de nieu we Kloosterweg ver voor het seizoen klaar zal zijn. Toch is er nog heel wat te doen en de situatie op de driehoek bij de villa „Boschlust" wordt een hele kluif. Hier loopt de Kloosterweg momenteel over in de Prov. weg naar Renesse, terwijl ze wordt voortgezet na een afsplitsing. Als de nieuwe uitvoering klaar is zal de Kloosterweg doorlopen naar de richting vliegveld terwijl dan de weg naar Renesse bereikt kan wor den na een afsplitsing. In de toe komst wordt de huidige situatie dus juist andersom. Het verkeer heeft momenteel wat vertraging door de regelmatige wachttijden, doch dit is niet te vermijden. ZEER M GEVAARL'Jt OVER 60C Bü de indraai van de Kloosterweg (oude stijl) komende van Haamstede springen de verkeersproblemen bordsgeivijs op de berijder af. De foto geeft er een beeld van. Straks op de bredere Kloosterweg zal alles gemakkelijker gaan, al gaat hel wel ten koste pan wat intimiteit, die deze iveg altijd ken merkte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2