Ji DE ZIERIKZEESCHE COURANl Driehonderd blanken vermist in op rebellen genomen Boenia NAVO-secr.-generaal: Geduld met M.L.F. IVANH0E speldjes d e u r I o o Kabinetsstandpunt over de lonen Eerste deel belastingverlaging: 1 juli '65 Wat doet Nederlandse volk aan sport? Nationale Vergadering hecht goedkeuring aan Frans militair program ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1964 121ste jaargang Nr. 19695 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: 99- „Beter Wonen" beheert 500 huizen Kongo blijft bloedig land Prins Bernhard legde geld op tafel LEOI'OLDSTAD, 2-12. De blanke vrijwilligers en militairen van het centrale Kongolese leger, die, als gtmeld, maandag j.l. de plaats Boe- r.ia. op de rebellen hebben veroverd, hadden verwacht daar een 300-tal Europese gijzelaars te zullen aan treffen. Zjj vonden er echter slechts twee missionarissen, aldus is woens dag in Leopoldstad van betrouwbare zijde vernomen. Men weet nog niet wat van deze 300 bLanken is geworden. Men adht het in Leopoldstad mogelijk dat zij npar Oeganda zijn uitgeweken, doch men koestert ook de vrees dat de rebellen ze bij hun terugtocht heb ben meegenomen. Regeringsmilitairen en blanke vrijwilligers hebben woensdag de stad Poli veroverd. Poli ligt onge veer 80 -km. ten zuidwesten van het dinsdag bezette Dingila, waar een 150-tal Europeanen werd bevrijd. Te Leopoldstad wordt vernomen dat Kongolese regeringseenheden en blanke vrijwilligers op het voetbal veld van Stanleystad een tiendui zend Kongolezen bijeen hebben ge bracht, die een voor een door een speciale jury worden ondervraagd. Zij, die niet als rebellen worden aangemerkt, krijgen 'het recht een witte zakdoek of een das van de zelfde kleur te dragen. Kongolezen in Stanleystad, die niet in 'het bezit zijn van diit „vrijgeleide", worden volgens een journalist, die uit Stan leystad in Leopoldstad is aangeko men, zonder meer neergeschoten. De schuldenaars-crisis in de Ver. Naties NEW YORK, 2-12. De ministers van buitenlandse zaken van Ame rika en Rusland, Rusk en Gromiko, hebben in New York drie uur ge confereerd, onder meer over de „schuldenaarscrisis" in de V.N. Rusk gaf na afloop blijk van een voorzichtig optimisme. „Ik geloof dat wij een constructieve benadering van het probleem hebben gevonden", zei hij. Er is ook over ontwapening ge sproken. Op een vraag van gen verslaggever zei Rusk, dat de Sowjet-Unie geen betaling in enigerlei vorm van haar schuld aan de V.N. of van een deel daarvan heeft aangeboden. Ingezonden mededeling Lijken in Stanleystad Volgens deze zelfde journalist vechten de 'honden in Stanleystad om d? in staat van ontbinding ver-" kerende lijken, waarmode de straten van de stad zijn bezaaid en die een steeds oiwerdragelijker wordende reuk verspreiden. De linkse rebellen beschieten Stan leystad onophoudelijk vanuit stellin gen op de linkeroever van de rivier de Kongo. Hun vuur is eohter erbar melijk sledht gericht, aldus deze journalist nog. NEW YORK, 2-12. Adlai Steven son, Amerikaans vertegenwoordiger bij de V.N., heeft secretaris-generaal Oe Thant in een brief verzocht zijn invloed aan te wenden om de bevrij ding te bewerkstelligen van de gij zelaars dig zioh nog in handen van de Kongolese rebellen bevinden. Er wordt geen aantal genoemd maar Stever.son zegt dat deze menseji in een wanhopige situatie verkeren. Hij doet een beroep op alle V.N.-leden zich het lot van de gijzelaars aan te trekken. Alleen deze week bij elk overhemd „ELEGANT" KLEDING Havenplein 1 1 PARIJS, 2-12. De secretaris-gene raal van de N.A.V.O., de Italiaan Manlio Borsio, heeft in Partfs ge waarschuwd tegen overhaasting van de onderhandelingen over een multi laterale N.A.V.O.-kernmacht. BEN HAAG, 2-12. De conclusie van het kabinet over de loonpolitieke mcgelykheden voor 1965 luidt: 1. Naast een algemene loonmaat regel van 1,5 procent (ten behoe ve der compensatie van de A.O. W.- en A.W.W.-premie) kan per contract maximaal 3,2 procent loonstijging worden doorge voerd.. 2. Doorvoering per 1 juli i.s. van de eerste tranche der belasting aanpassing. 3. Verhoging minimum-inkomen tot ruim f 108,per week. 4. Mogelijkheid voor nader gesprek tussen kabinet en stichting als eccncmische ontwikkeling afwijkt van de verwachtingen van thans. 5. Voorshands geen verdere verrui ming der ondernemingsgewijze differentiatie. 6. Voorshands geen verdere door- veering equal pay van mannen en vrouwen. Het overlegorgaan der drie vak- centralen heeft kennis genomen van de conclusies van de regering met betrekking tot de loonpolitieke moge lijkheden in 1965. Het overlegorgaan acht het teleurstellend dat de rege ring praktisch vóór het werkgevers- standpunt heeft gekozen. De drie vakcentralen zullen zich morgen elk in eigen kring beraden over de con sequenties van het regeringsstand punt. Donderdagmorgen zal het overlegorgaan dan weer bijeen ko men om zijn standpunt te bepalen. REM-wetje aangenomen DEN HAAG, 2-12. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp „In stallatie Ncordzee" met 57 tegen 9 stemmen aanvaard. De fracties van de V.V.D. en de P.S.P. stemden te gen. Brosio, die sprak in het parlement van de Westeuropese Unie, betoogde dat er in de Atlantische alliantie een fundamentele eenheid van visie ten aanzien van de atlantische strategie bestaat. Doch er is een zuiverder af spraak op het gebied van de kern- wapenpolitiek nodig. Brosio achtte het echter nog niet bewezen dat de 'huidige plannen voor een multilaterale vloot met kernwapens 'het eni'ge middel is om deelneming van Europese landen aan de Navo-defensie met kernwapens te bereiken. Hij drong daarom aan op een open discussie over de me ningsverschillen op dit punt, een dis cussie die zonder enige overhaasting zou moeten worden gevoerd. Een uiteindelijke beslissing hing volgens 'hem sterk af van de invloed die een Navo-kernmacht zou bebben op de politieke en administratieve struc tuur van het bondgenootschap én van de militaire waarde ervan voor de Atlantische defensie. Prins Bernhard heeft een gouden penning gekochtde eerste van een serie van 5.000 genummerde exem plaren, uitgegeven ten bate van het' World Wildlife Fund. De penning draagt aan de ene zijde de beeltenis van de prins, aan de andere kant die van een lachende olifant. De koop werd gesloten in de Fokkerfabriek- Schiphol, waar de prins een aan deelhoudersvergadering zou bijwo nen. Op de foto v.l.n.r.: beeldhouwer Dick Stins, de ontwerper; prins Bernhard; de heer F. H. Overtoom, seer. Lions Club Amsterdam-Cen trum; de heer D. C. van Splunter, Director Activities Lions Interna tional. iDEN HAAG, 2-12. - In de zomer van 1963 deed 38 °/n van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder op enigerlei wijze aan spert. Door de mannen werd veel meer aan sport gedaan (45 °/o) dan door de vrouwen (30 °/o). t Deze gegevens staan vermeld in een zojuist verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „Sportbeoefening, zomer 1963". Genoemde publikatie maakt deel uit van een reeks, welke l handelt over twee vrjje-tijdsonderzoekingen, die in de herfst van t 1962 en de zomer van 1963 zjjn gehouden. Van de totale sportbeoefening zowel als die van de jeugd, wordt 66 °/o ongeorganiseerd - d.w.z. niet in verenigingsverband - gedaan. I Er bestaan in dit opzicht overigens grote verschillen tussen de t diverse takken van sport. De teamsporten (bjjv. de balsporten) en J de sporten waarbij een trainer moeilijk gemist kan worden (judo), atletiek, enz.) worden bijna uitsluitend in verenigingsverband be- l oefend. Daarentegen zjjn van de zwemmers, biljarters-, kaarters, wandelaars enz. slechts weinigen (10 tot 20 °/n) georganiseerd. De takken van sport welke het meest worden beoefend zjjn: zwein- J iren, (18 0 van de bevolking van 12 jaar en ouder) en kaarten (7 °/o) f en voor de mannen bovendien voetbal (15 °/n van de mannelijke be- f vclking). Alle andere sporten worden door minder dan 5 °/n van f de bevolking gedaan. De belangrijkste hiervan zjjn: gymnastiek, hen- J gelen, wandelsport, tennis, biljart, volleybal, schaken en tafeltennis (2 tot 4 i Het onderzoek van het C.B.S. heeft verder aangetoond dat drie- f kwart van de sportbeoefenaars jonger is dan 40 jaar, slechts 5 °/o J is 60 jaar of ouder. Voor deze laatste groep bestaat de sportbcoefc- ning hoofdzakelijk uit kaarten, verder uit wandelen, hengelen en biljarten. Bij dc jeugd ligt het accent op de sporten die een grotere f vitaliteit vereisen, zoals zwemmen, voetbal en gymnastiek. f Premier Tsjombe terug naar Kongo PARIJS, 3-12. Premier Tsjombe is woensdagavond uit Parijs terug gekeerd na o.m. besprekingen met president de Gaulle. Voor zijn ver trek verklaarde hij dat zijn overleg met de Franse president „zeer op bouwend" was geweest. Op een persconferentie had hij eerder verklaard dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen met de rebellen in zijn land. Het zijn moordenaars die al meer dan zesduizend Kongolezen hebben gedood, aldus Tsjombe. Succes voor Vietcong-rebellen SAIGON, 2-12. Communistische Vietcong-rebellen -hebben in de pro vincie Binh Thoea-n een districts- 'hoofd'lcwartier overvallen, waarbij zij de distrrctsleider doodden en een grote hoeveelheid wapens en muni tie buitmaakter., zo is van officiële zijde in Saigon gemeld. De aanval 'geschiedde in het Tien Giao district in de provincie Binh Thoean, die 'geldt als een van de weinige provincies die geheel onder controle van de Zuid-Vietnamese regering staan. Er werden 14 Zuid- 'vietnamese militairen gedood, 30 ge wond en er zijn zes vermisten. DEN? KAAG, 1-12» De eerste helft van de aangekondigde verlaging van loon- en inkomstenbelasting zal in gaan op 1 juli 1965. Dit stellen de minister en staatssecretaris van fi nanciën voor bij nota van wijziging op de voorstellen tot verlaging ten bedrage van ruim één miljard gul den. Deze nota van wijziging spreekt van twee gelijke gedeelten. In een nota naar aanleiding van het eindverslag zeggen de bewinds lieden te verwachten, dat bij door voering van d'eze 'beslissing en 'hand having van het overige complex van conjunctuur-politieke maatregelen, het verloop van de totale bestedin gen binnen de grenzen van het ge wenste evenwichtsherstel za'l blijven. Naast andere belangrijke redenen voor -het vaststellen van de datum van 1 juli zien de bewindslieden als voordeel, dat per 1 juli enige beste- dingsverruiming zal ontstaan. De teruggang aan inkomsten van PARIJS, 3-12. De nationale ver gadering heeft vannacht met 278 te gen 178 stemmen en 16 onthoudingen haar goedkeuring gegeven aan het dcor de regering ingediende militaire programma voor de periode 1965- 1970. m&k- i A 'W-, Dit nummer bestaat uit 14 pagina's - Ongelijk bekennen is op be scheiden wijze tonen dat wij verstandiger zijn geworden. het gemeentefondszal m 1965 op rond 30 miljoen gesteld kunnen wor den. De reserve zal niet uitgeput ra ken, maar het voedmgspercentage zal moeten worden -gewijzigd. Het provinciefonds zal op grond van re serves de verlaging kunnen dragen. DE VRIJGEZELLEN BELASTING DEN HAAG. 2-12. De Nedei'land- se 'bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep en de Nederlandse vrijgezellenbond hebben gezamen lijk een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Aan de Kamerleden wordt gevraagd te ijve ren voor een zo groot mogelijke on middellijke extra-verlaging van de ongeihuwden'belasting en voor het instellen van een onderzoek naar levensomstandigheden en uitgaven- peil vain de verschillende lecftij'ds- en inkomensgroepen der vrijgezellen Op het bouwterrein Deltaweg te Haamstede zullen zeventien huizen ver rijzen, waarvan er reeds een vijftal gereed is. Op het terrein zijn nog enige kavels vrij, maar dat zal niet lang meer duren, Want. er is belangstelling genoeg. De huizen vliegen hier als paddestoelen de grond uit. Men zie ook een artikeltje over dit bouwterrein, elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesöhc Nieuwsbode). Dit programma heeft betrekking cp zowel de conventionele bewape ning als de verdere ontwikkeling van Frankrijk's kernmacht. Met dit programma zal in de ko mende zes jaar een bedrag van bijna 55 miljard Franse frank (ruim 40 miljard gulden) zijn gemoeid. De helft daarvan zal worden besteed aan de kernbewapening en de rest aan modernisering van leger, vloot en luchtmacht, alsmede aan .re search" op het gebied van nieuwe defensiemethoden. Bij de verdediging van het pro gramma verklaarde premier Pom pidou, dat het niet alleen Frankrijk, doch ook Europa ten goede komt. Frankrijk heeft er nooit aangetwij- feld dat de Verenigde Staten hun belofte om Europa te verdedigen, zullen nakomen, doch de Verenigde Staten liggen zesduizend kilometer van Europa af, aldus de Franse mi nister-president. Wat Frankrijk voor zijn eigen defensie doet, is „volledig en automatisch" beschikbaar voor de verdediging van de rest van Europa, welks verdediging onafscheidbaar is van die van Frankrijk, zo zei Pom pidou verder. Dc N.A.V.O. Met het aannemen van het pro gramma is de hoop in Washington en elders, dat Frankrijk ooit zijn kern macht in de N.A.V.O. zal inbrengen onder Amerikaans commando, wel volledig de bodem ingeslagen. De minister-president sprak ver der de hoop uit, dat thans begon nen zal worden met reorganisatie van de Noordatlant'ische verdragsor- gariisatie. waarbij ten volle rekening wordt gehouden met Frankrijks kernmacht, zelfs al verkeert deze op het ogenblik nog in het beginsta dium. Guur weer Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw; matige tot krachtige, nu en dan harde noordwestelijke wind, aan de kust tijdelijk nog noord wester storm; over het algemeen iets kouder. 4 dec. Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 8.49, onder 16.49. Nieuwe maan: 4 dec. te 2.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 dec. 3.22 v.m. 15.38 n.m. BROUWERSHAVEN 4 dec. 3.04 v.m. 15.19 n.m. Springtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-12. Het K.N.M.l. deelt mede: Een depressie die woensdag middag van IJsland komende Zuid- Scandinavië bereikte, is daar in do afgelopen nacht belangrijk in diepte toegenomen. De kern van de depres sie lag vanmorgen vlak ten zuiden van Oslo. Het bijbehorar.de front trok in de afgelopen nacht, vooraf gegaan door een stormachtige zuid westelijke wind en vergezeld van regen en natte sneeuw over ons land. Bii het passeren van 'het front kwam ook plaatselijk onweer voor. Achter het front stroomt met stormachtige noordwestelijke winden uit de pool streken afkomstige lucht naar ons land, waarin reods vanmorgen hagel en natte sneeuwbuien voorkwamen. De noordwesterstorm op de Noord zee en aan onze kust zal nog gerui me tijd aanhouden, zodat het guur weer blijft met nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of nat te sneeuw. De temperaturen zullen in de komende naoht rond het vries punt liggen. Dc regering van India heeft ter gelegenheid van paus Paulus' bezoek aan India een postzegel uitgegeven met de beeltenis van de heilige Tho- mns, één van de twaalf apostelen die volgens de overlevering het christen dom naar India heeft gebracht. GROOTEBROEK. Een zware uit slaande brand heeft een grote hou ten fabriekshal van de metaalperse- rij „Mctapers" op het industrieter rein in Grootebroek volkomen ver woest. In deze löods werden gas- aanstekers gemonteerd en gevuld met vloeibaar gas. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1