Feestelijke intocht geven, krijgen, ruilen PUZZELEN MET SINT EN PIET of heimelijk over de daken evolutie Z1ERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 december 1964 Nr. 19695 „Al sinds de grijze oudheid placht ik me in de weken vooraf gaand aan mijn verjaardag; uitslui tend in nachtelijke teruggetrokken heid over de daken te bewegen, in hoge vlucht," zo vertelde ons Sint Nicolaas-in een interview, dat wij dezer dagen met hem mochten heb ben. „Voor zulk winters gevel- en dak- toerisme was een goede voorberei ding nodig, maar", zo vertrouwde de hoogbejaarde ons toe, „tenslotte had ik tien maanden per jaar voor conditietraining. Nu, met al die te- lev isiemasten is dat allemaal heel anders geworden. Hoe graag zou ik het nog eens doen, zo onbespied en onbelemmerd over de daken suizen Peinzend strijkt Sint over zijn lange, witte baard, en wij wagen het niet hem te storen. Maar dit stilzwijgen duurt niet lang, want Sint heeft te veel ple zier in de bijna vorstelijke intochten in onze steden en dorpen. Herinneringen „Langzamei-hand heb ik de laat ste jaren wel ervaren, dat het ook bij deze intochten een eerste vereis te is om maar gewoon te doen, zo als indertijd op mijn heimelijke, maar wilde ritten over de daken." Ja, Sint Nicolaas is, zelfs in Ne derland, wars van onnodige ge heimzinnigdoenerij en hij vertrouwt ons zelfs iets toe van de emoties, die het leven van een goeddoend heiligman zo boeiend maken. Legio kostelijke herinneringen heeft Sint. Neem alleen eens de briefschrijven de kleuters, wier openhartigheid al tijd weer ontroerend is. Ook de re acties van de ouderen zijn soms de moeite waard: „Wilt u even wuiven bij het huis met. de halve gordijntjes, Station straat G6? Daar zitten de kinderen bij oma voor het raam!" De hoetl up de ogen! Op zijn intochten wordt het Sint ook wel eens erg moeilijk gemaakt, om niet in schateren uit te barsten. Bijna gebeurde het hem toen hij een enthousiaste vader opmerkte, die zijn jonge spruit op de schouders getild had om haar toch maar niets van het schouwspel te laten ont gaan. Vindingrijk had hij zijn (hinderlij ke) hoed op de bol van de kleine ge zet. Het hoofdje in de nek probeer- de ze onder de hoedenrand door" nog een glimp van het gebeuren op te vangen. Vader hield stijf haar armpjes vast, zodat ze met geen mogelijkheid kans zag het gevaarte op haar hoofd weg te schuiven. Alaar vader, vreugdevol meelevend met opmerkingen als „Zie je dit" en „Zie je dat" had niets in de gaten van liet kleine drama, dat zich bo ven zijn hoofd voltrokMaar Sint, de man die alles ziet, zag het wel, maar kon er met zoveel men sen om zich heen, niets aan doen. „Ik heb het meisje later iets ex tra's :n de schoen doen stoppen," zei hij. ALs de maan „En wat denkt u van al die maan- raketten, Sinterklaas?", hebben we de goedheiligman gevraagd. „Heel erg", was zijn antwoord, „heel erg'. Maar ik heb het altijd voorzien. Ik heb het voorzien. Daar om heb ik de mensen steeds ge leerd: „Zie de maan schijnt door de bomen. Makkers staakt uw wild ge raas „Bent u niet erg bang, dat ze de maan nog eens kapot zullen schie ten, Sint?" „Ja, soms wel. En dan is het hier afgelopen. Dan is het afgelopen. Dan komt er misschien geen heer lijk avondje meer. Misschien ga ik dan wel naar Mars. Mars heeft twee manen, dus dan heb ik er één voor de breek, als ze daar ook op gaan schieten. Maar Mars heeft weer geen bomen en hoe dat dan met dat liedje moet Geen achterkant Bekommerd schudde de grijsaard het zorgelijke hoofd. Even verviel hij in droef gepeins. Maar plotse- Ergste vind ik het nog voor het ling flikkerden de vriendelijke ogen fel op tussen mijter en baard, ,,'t mannetje in de maan. Hij is er ver schrikkelijk van geschrokken. Geluk- is hij zelf niet geraakt. Hij is zo'n vriendelijk mannetjeSinter klaas ging wat rechtop in zijn stoel zitten en sprak: „Waarom denkt u dat de maan zoveel schijngestalten heeft? En waarom ze altijd de zelfde kant naar ons toekeert. Ik heb daar al eens met Vrouwe Luna over ge sproken. Ze heeft iets te verbergen. Ze heeft namelijk helemaal geen achterkant. En daarom is het zo hoogst onbehoorlijk van de mensen om er toch op af te willen en haar van alle kanten te willen bekijken. Het is bijna even erg als twijfelen aan Sint Nicolaas. Sinterklaas is al sinds eeuwen Van het standpunt uitgegaan, Dat je, als je méé wilt tellen, Met de tijden -mee moet gaan. Tal van nieutve, grootse plannen Heeft h\} in elkaar gezet: Hij moet het Heelal bereizen Jn een Slnterklaasraket. Venus krijgt een hart van borstplaat, Mars een repeteergeweer; Een zak haver voor de Steenbok, Honing voor de Grote Beer. Voor de Tweelingen een tandem En de Stier heeft hodi gevraagd. Voor Mercurius een brandkast, 'n Bruidstoiletje voor de Maagd. Mevrouw Luna zal zéér zeker In haar sas en dankbaar zijn (Met het oog op aardse inkijk) Met een ijzeren gordijn. CLINGE DOORENBOS. Kleine geschenken onderhouden de vriendschapMaar een pas send, welkom geschenk voor een an der te vinden is een kunst, die niet iedereen even gemakkelijk afgaat. In de eerste plaats is het belang rijk, dat we ons verdiepen in de wensen van die ander. Want niet altijd vindt een ander het zelfde mooi en begerenswaardig als wij. Ten tweede zullen we er met en thousiasme op uit moeten gaan om iets te zoeken. Van te voren een lijstje met wen sen vragen, vergemakkelijkt de aan koop meestal wel. Maar moet het helemaal een verrassing blijven, probeer dan in een gesprek onver vulde wensen te weten te komen. Of vraag het aan wederzijdse vrienden of familieleden. Van binnenuit We geven iemand iets als bewijs van vriendschap of uit dankbaar heid, om hem of haar een werkelijk plezier te doen. Van dat standpunt uit moeten we dus te werk gaan. Vanzelfsprekend is het, dat de kost baarheid van het cadeau van on dergeschikt belang is. Om een blij gezicht te krijgen, behoeft u niet met geld te smijten en behoeft het cadeautje ook niet meer te lijken dan het is. Er is in de winkels keus genoeg in allerlei gezellige nuttige en mooie presentjes. Voor een goede vriend of vrien din kunt u het beste zelf iets maken. En zelfgemaakte presentjes geven de krijger het gevoel dat men tijd, werk en moeite voor hem of haar ever heeft gehad. Nu heeft u gewinkeld en u heeft iets gekocht waar u zelf erg verrukt van bent. Merkt u later, dat de an der foch liever iets anders gewild had? Wees dan niet teleurgesteld. Het was toch uw bedoeling de an der echt te plezieren? En hel ontvangen? Maar niet alleen presentjes ge ven, ook presentjes ontvangen is een kunst. Durf in sommige geval len ronduit te zeggen, dat u liever ruilt, dat is beter dan dat de ander zijn ol haar cadeautje nooit ziet gebruiken. Het gebeurt soms dat we een picsentje afschuwelijk vinden, maar door de blijde ontwapenende ma nier waarop het gegeven wordt, kunnen we toch verheugd zijn. We kunnen namelijk ook blij zijn met iets om de herinnering of om de persoon. Een gezellige vriendin van ons, werd eens door haar echtgenoot rnel een trui verrast. Ze vond de trui uitgesproken lelijk en heeft hem geruild. Wij vroegen of papa niet in zijn wiek geschoten was. „Als je al een poosje getrouwd bent, kan hij je smaak toch weten? Hij weet toch dat ik niet van draperieën houd en ook niet van die bepaalde kleur blauw. In zijn wiek gescho ten? Dan was hij toch echt mis, en dat zou hij altijd toegeven." Het bleek dat ze haar echtgenoot goed kende. Ja, het geven én krijgen van ca deautjes behoort tot de kleine ge noegens van het leven. Het beste is om het ook werkelijk een genoegen te laten blijven Voor mannen Vindt u het moeilijk voor mannen een passend cadeau te vinden? Och, dat lijkt erger dan het is. Er zijn zoveel goede en aardige ge schenkjes. dat het maken van een keus neg het moeilijkste is. Wat denkt v van een verrekijker? Het is wel even puzzelen vóór u de juiste gevonden hebt. Maar weet u dat het allernieuwste op kij- kergebied een kijker met zoomlens is, die zeven, acht, negen, tien, elf of twaalf maal, naar wens, kan vergroten? Dit vergroten kan „hij" gemakkelijk instellen met een aan het oculair, de ooglenzen, beves tigde handle. Aan het huis van de kijker, dat van metaal is en bovendien met leer bekleed, kunt u met een schroefdraad een draagkoord be vestigen. In plaats van dit draag koord kunt u ook het bijbehorende statief indraaien. Zo'n statief is on misbaar bij sterke vergroting, om dat het 't trillen van het beeld ze ker voorkomt. Ondanks al deze vele goede eigenschappen heeft de kijker een normaal formaat en is hij zeer licht in gewicht. Er zijn ook stof- doppen bij, die aan het strand, of als de kijker een poosje niet gebruikt wordt, de lenzen zo goed bescher men. Wilt u het helemaal goed doen, dan iieemt u er ook zo'n ste vige leren tas bij. Leer Van leer zijn er nog veel aardige en praktische dingen, waar u mis schien niet zo gauw aan zou den ken. Wij zagen een tabakszakje, dat behalve de tabak, ook de pijp, in een apart vakje, kan bergen. Gaat uw echtgenoot of vriend vaak op reis? Verblijdt hem dan met een necessaire, die plaats geeft aan een beknopte, maar volledige apotheek. Weer eens iets anders dan een ver- bandtrommeltje. Gekleurde, metalen wijnbekertjes, die, in elkaar gezet, door een saf fraan leren huls bij elkaar gehou den worden zijn zeker ook weer eens iets anders. En wie zou het niet. waarderen als hij een foto krijgt in een piepklein lijstje, dat ook nog dichtgeschoven kan worden en in deze toestand maar heel wei nig plaats inneemt? Zou opa niet blij '.iin met die mooie dobbelbeker of het etui met schaar en brief opener? Iets heel anders Helemaal in strijd met het sei zoen is het om vader een hengel te geven. Maar zou het geen verras sing zijn? Dat een hengel niet zo maar -een hengel is, ontdekt u al gauw, als u temidden van vierdeli ge bamboe hengels, uitgeboorde Ja panse hengels en vierdelige vaste hengels van holglas staat. Er is ook een telescoop werphen gel. Deze spinhengel is in drie de len uitschuifbaar, heeft een vaste railhouder en een kurken handvat, uiterst soepel en buigzaam. Hele maal compleet is zo'n hengel pas, als er nog een molentje, snoer en spinner tj es bij gegeven worden. Maar dan is het ook de hengel van zijn dromen. Iets heel bijzonders voor een he renkamer'is wei een sierdoos voor Het materiaal, hol glas, maakt hem sigaren en sigaretten. Wij zagen een exemplaar van groen reptiel, met een deksel van grijs bont. Er zijn er ook met speelwerk. Handschoenen En kent u de speciale autohand- schoenen, die meer bewegingsvrij heid geven dan gewone handschoe nen? Ze zijn van stroef leer, heb ben geperforeerde vingers en a an de bovenkant van de pols en bij de Knokkels zijn uitsparingen gemaakt. Bij de eerste aanblik moeten we even aan deze handschoenen wen nen, maar al gauw zien we het praktische nut er van in. Dat ze er ook voor dames zijn, in de beeldig- ste uitvoeringen, zal u niet ver wenderen. Voor mensen, die ge voelig zijn voor reumatiek, zijn er handschoenen, speciaal gevoerd met kattenbont. Ondanks de warme bontvoering zijn ze zeer modieus verwerkt en hebben ze een sierlijk model. Zoekt u nog een gezellig klein presentje? Dan zagen wij nog een etui met gereedschap set. Het is al tijd gemakkelijk voor een man om in klein bestek, een tangetje, hamertje, *'iji of kurkentrekker bij zich te heb ben Dit is dan zo maar een greep uit ✓tel aantrekkelijke, mooie din gen. Wellicht hebt a ei iets aan of wordt u er verder door geinspi- reero. L< En hier is weer onze „Sint Nicolaaspuzzel", ditmaal in de vorm van een kruiswoordpuzzle, waarvoor de omschrijvingen U hieronder aantreft. De oplossing ervan dient uiterlijk op woensdag 16 december a.s. in ons bezit te zijn. Adresseer uw oplossing aan: Redactie Zierikzeesche Nieuws bode, Jannewekken 11, Zierikzee en schrijf in de linkerbovenhoek van de briefkaart of enveloppe „Sint Nicolaaspuzzel". Indien U uw oplossing per post inzendt gelieve U haar te frankeren met Kinderpostzegels. Als prijzen voor de goede oplossers stellen wij beschikbaar: 1 waardebon ad f 25, 1 waardebon ad f 10, 1 waardebon ad f 5, 4 waardebonnen ad f 2,50 alle voor 2S december a.s. te besteden bij onze adverteerders. Denkt eraan: tijdig inzenden en alleen inzendingen van de ingevulde figuur zijn geldig. Doet uw best en veel succes! DE REDACTIE. Van links naar rechts: 54. muurholte 20. te weten (afk.) 56. gebaar 22. plezieren 1. gewicht (alk.). 57. rangtelwoord 23. steundraad 3. gewicht (afk.). 59. lyrisch dichtstuk 25. de oudste 5. god der liefde. 61. ieder 28. glazen uitbouw 7. plaats. 63. Duitse badplaats 31. voegwoord 9. knecht van St. Nicolaas 67. afstandsmaat (afk.). 32. hang naar 12. goedheiligman 68. streek 35. rustend 13. Eurepeaan 70. titel (afk.) 37. Engelse ontkenning 14. Frans lidwoord 71. destilleerkolf 39. te den (samentrekking) 15. verlangen 74. muziekinstrument 40. ongeduldig wachten 16. lager onderwijs (afk.) 75. water in Friesland 41. klein roofdier 17. pers. voornaamw. 76. plaats in Japan 44. paardentuig 18. einde 77. plaats in Frankrijk 46. scheel 19. deel van de Bijbel 79. land in Europa 48. inkorten 21. verwachtingstijd 81. water in Utrecht 49. keurtroep 24. prikkels overbrengend 82. Indonesisch eiland 52. netuurkundeterm (afk.) orgaan 83. kunnende gebeuren 53. hetzelfde 26. part 85. het Romeinse rijk (afk.) 55. soort groente 27. deel van Amerika 86. armoede 57. zelfzucht 29. visgerei 88. onmeetbaar getal 58. hennepbraak 30. manier van varen 60. moesplanl 33. 34. heilige (afk.) zich loeëigenen Van boven naar beneden: 62. 63. kloin watertje uitbouw 36. interest 1. kleine steentjes 64. huurder 38. mens 2. schoorsleenzwart 65. niet kunnende spreken 39. muziekterm 3. stad aan de Rijn 66. rang in het leger (afk.) 40. teerprodukt 4. vorm van graaien 67. geluid 41. streek met een stof/er 5. tijdperk 69. plek 42. ambtshalve (Lat. afk.) 6. wederrechtelijk nemen 72. deel van de Bijbel 43. deel der Ver. Staten 7. vis 73. jongensnaam 45. Frans pers. voorn.w. 8. onwijs 74. harde stoot m. d. vuist 47. soort schip 10. aanzien 77. nummer (afk.) 48. liefje 11. soort schip (afk.) 78. nieuw (Lat.) 50. Frans voegwoord 12. zeegroen 80. Frans pers. voorn.w. 51. bovenaards wezen 17. vrucht 84. goud (Fr.) 52. gelaatsdoek 19. zonder nut 87. zangnoot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 13