DE ZIERIKZEESCHE COURANT LOT HONDERDEN MISSIONARISSEN IS NOC ONZEKER Om eenmaking van graanprijzen in E.E.G. HET LOONBELEID Tsjombe in Parijs Ook Russische raket naar Mars De Franse defensie Penning Churchill WAT UQT DE BILT Alg. vergadering der Ver. Naties Churchill 90 jaar deurloo Weer Indonesische infiltratiepoging ZIERIKZEESCHE w NIEUWSBODE» Dinsdag 1 (IccfinLtr 1961 121ste jaargang No. 19693 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 18A9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. n. au nummer. Zierikzee aan liet werk voor Eén tegen allen De toestand in Kongo Concentratie van schoenen DEN 1IAAG, 30-11. Het aantal Ne derlanders, dat in Kongo door de rebellen om het leven is gebracht, bedraagt volgens de laatste berich ten 'zeven. Maandag is bekend ge worden, dat ook de 55-jarige pater Henricus van der Vegt en de 40- jarige pater Henricus Mathijs Ver- berne te Stanleystad een geweldda dige dood zijn gestorven. Van de zijde van de missieprocuur in Rotterdam wordt vernomen, dat de paters van der Vecht en Ver- beme, evenais de paters ten Bosch en Brabers, wier dood al eerder ge meld werd, behoorden tot de con gregatie van de priesters van het Heilig Hart. Er bevinden zich in het bisdom Stanleystad en het bisdom Wamba nog 31 Nederlandse missionarissen, over wier lot nog niets bekend is. Op de missieprocuur maakt men zich over hen ernstige zorgen. Van deze 31 Nederlanders hadden de meesten hun post in het bisdom Wamba. Het is reeds bekend, dat deze paters ern stige moeilijkheden hebben onder vonden. Zij zijn gevangen genomen en in de stad Wamba samengedre ven. Over de paters op buitenposten in het bisdom Stanleystad is in het geheel nog niets vernomen. De vier paters, die zijn vermoord, vonden de dood in een buitenwijk van Staleystad aan de linkerzijde van de rivier de Kongo. In het gebied, dat in handen van de Kongolese x*ebellen is, bevinden zich naar schatting, met inbegrip van de 31 missionarissen van de congre gatie van de priesters van het Hei lig Hart, in totaal ongeveer 50 Ne derlandse missionarissen, over wier lot men in onzekerheid verkeert. Het totale aantal missionai-issen in de ocstprovincie. van wie niets meer is vernomen, wordt geschat op 200 a 300. Afrikaanse V.N.-groep NEW YORK, 30-11. Een aantal Afrikaanse delegaties, bij de Ver enigde Naties, waaronder Algerije, heeft maandag een brief voorgelegd aan de Afrikaanse groep waarin om een spoedbij eenkomst van de veilig heidsraad woi'dt gevraagd om de toestand in Kongo te bespreken. De blanke bevelhebber van de Kongolese strijdkrachten in Stanley stad. majoor Hoare, heeft bij zijn aankomst in Leopotdstad gezegd, dat het vliegveld van Stanleystad maan dag „als gevolg van de ge-vechten rond het vliegveld tijdelijk gesloten was". Volgens sommige berichten was de toestand in Stanleystad maandag hopeloos voor de regeringstroepen. Eén van de blan'ke soldaten zei dat van de 250 blanke huurlingen die Stanleystad na de Belgische para chutistenlanding waren binnenge trokken nog 60 over waren. Majoor Hoare. die naar Leopoid- stad was gekomen om versterkingen te 'halen, zei dat de toestand niet te veel moest worden gedramatiseerd. PARIJS, 30-11. Kongo-Leopold- stad zal deelnemen aan de topcon ferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, die volgende maand in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba wordt gehouden. Dit heeft de Kongolese premier, Tsjom- be, in Parijs meegedeeld. BRUSSEL, 30-11. De eenmaking van de graanprijzen in de Europese Economische Gemeenschap, de be trekkingen met Oostenrijk en Nige- rië, de samensmelting van de drie uitvoerende Europese organen en de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement zijn de agendapunten voor de maandag in Brussel begonnen tweedaagse bijeen komst van de ministerraad van de „zes". De kwestie van de graanprijzen zal eerst dinsdag' aan de orde komen na de verklaring, die naar wordt verwacht de Duitse minister van eco nomische zaken, K. Schmücker. over het standpunt van de bondsrepubliek jegens het „plan-Mansholt" voor de harmonisering daarvan zal afleggen. Daarnaast heeft Italië in een nota aan de E.E.G. zijn bezwaren tegen een aantal onderdelen van het plan nogmaals uiteengezet Over de Oostenrijkse en Nigeri- aanse verzoeken om associatie met de Europese Gemeenschap wordt ook dit keer nog geen beslissing ver wacht. De beide kwesties worden nog on derzocht in het comité van perma nente vertegenwoordigers van de „zes" in Brussel. DEN HAAG, 30-11. Naar verluidt zullen de heren ir. J. Bosma, drs. D. Roemers en dr. P. S. Pels reeds heden (dinsdag) van minister Veld kamp het standpunt vernemen, dat het kabinet heeft ingenomen over de weg die zou moeten worden gevolgd bij het loonbeleid voor 1965. Tot dusverre is over deze vervroe ging van het onderhoud, van het pi*esidium en de secretaris van het bestuur van de stichting met minis ter Veldkamp, van de zijde van het ministerie geen bevestiging te krij gen. Ontmoeting na 45 jaar KLAZ1ENAVEEN, 29-11. Een vader en zijn zoon, die elkaar in 45 jaar niet hadden gezien en elkaar hadden doodge waand, bleken op nog geen 20 kilometer van elkaar te 100- nen. Inmiddels hebben zij el kaar in Klazienaveen, waar de zoon woont, teruggezien. De vader, de heer G. Mulderij, die thans 72 jaar is, was in 1918 naar Duitsland vertrok ken om werk te zoeken. Zijn vrouw was overleden en zijn foonlje Jan, dat nog geen jaar oud was, had hij toevertrouwd aan de zorgen van de familie T. Harlgers in Klazienaveen. Aanvankelijk ging het vader Mulderij niet goed in Duits land en na veel omzwervin gen kwam hij in Emmeln te recht, waar hij in 1928 voor de tweede maal in het huwelijk trad. De heer Mulderij die nog steeds de Nederlandse naiona- liteit bezit, is de laatste jaren wel enige malen in Nederland geweest, maar hij had gedacht dat zijn zoontje was overle den. De familie Hartgers bij wie de zoon ruim 23 jaar heeft gewoondhad gemeend, dat de vader was overleden. De heer T. Mulderij, die inmiddels is getrouwd en vijf kinderen heeft, wist dus niet beter, of zijn vader was allang dood. Toen plotseling, drie weken geleden een nicht plotseling kwam binnenvallen met het grote nieuws, dat vader Mul derij nog leefde en in Wesuwe woonde in Duitsland, op nog geen 20 kilometer van Kla zienaveen. Evenmin wordt een beslissing ver wacht over de fusie van de hoge autoriteit van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, de commissie van de E.E.G. en de Euratom-commissie. De Luxemburgse en Franse standpun ten over de zetelkwestie van het Europese parlement, dat de Luxem burgers naar hun land willen halen als compensatie voor het verlies van de hoge autoriteit, die bij een fusie naar Brussel zal verhuizen, zijn geen stap nader tot elkaar gekomen. Bij de kwestie van de bevoegd heden van het Europese parlement wordt een verklaring verwacht over het Nederlandse standpunt, dat zal worden toegelicht door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Om Sint een beetje te helpen en diens werkzaamheden te saneren, kwam een Westhoekse winkelier op het idee een groot aantal schoenen bij elkaar ie brengen, ivaarin de goedheilig man uiteraard in snel tempo iets depo neerde. Het spaarde de Pieten heel wat schoorsteenwerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo MOSKOU, 1-12. De Sowjet-Unie heeft maandag een mcertrapsraket naar de planeet Mars gelanceerd, al dus een bericht van „Tass". X Het nieuwe Russische ruimtevoer- lüig,' de „Sonde 2", 'i* uitgerukt mei een apparatuur voor het vastleggen en naar de aarde seinen van op de Vlucht vergaarde gegevens. Dit is de tweede Russische poging om de geheimen van de rode planeet te ontrafelen. De eerste poging werd op 1 no vember 1962 ondernomen met de „Mai's 1", doch zes maanden later ging het contact verloren. Naar Tass nog meldde, bracht maandag de laatste trap van de ra- PARIJS, 30-11. Premier Tsjombe van Kongo is maandagochtend in Parijs aangekomen. Hij zal hier een onderhoud hebben met president de Gaulle. Op het vliegveld zei de Kon golese regeringsleider niet de bedoe ling te hebben wapens aan Frank rijk te vragen en dat hij met de Gaulle wil spreken over de toekomst van Kongo en internationale vraag stukken. Fabriek voor nieuw soort plastic ARNHEM, 1-12. Algemene Kunst- zijde Unie N.V. (A.K.U.) en de Ame rikaanse General Electric Company hebben gezamenlijk een onderne ming, de N.V. Polychemie A.K.U.- G.E. opgericht. N.V. Polychemie zal zich bezig houden met het ontwikkelen en pro duceren van een nieuw thermoplas tisch materiaal P.P.O. (Polypheny- leen Oxyde). De verkoop van P.P.O. zal geschieden door het Verenigd Plastic Verkoopkantoor N.V. te Zeist Het nieuwe produkt is een poly meer dat verkregen wordt door re actie van een phenol met lucht. Deze reactie die oxydatieve koppeling ge noemd wordt, werd enige jaren ge leden ontdekt door General Electric. Sedertdien heeft G.E. veel research op dit gebied bedreven en is thans in staat P.P.O. op technische schaal te produceren. Herdenkingszegels Koninkrijksstntuut DEN HAAG, 28-11. Ter gelegen- heid van de herdenking 10 jaar Sta tuut voor het Koninkrijk zal van 15 december Ï964 tot en met 15 januari 1965 op alle postinrichtingen in Ne derland een bijzondere frankeerze gel van 15 cent zonder bijslag ver krijgbaar zijn. Dc zegel, ontworpen door de heer S. L. Hartz te Haarlem, toont een afbeelding van H.M. koningin Juli ana. Boven het portret van H.M. staat de tekst „Tien jaar Statuut voor het Koninkrijk' en er onder de jaar tallen 1954-1964, dc namen van de rijksdelen: Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland en het waar decijfer. De overige gegevens zijn: kleur: groen; beeld formaat: 22 33 mm; zegelformaat: 25 36 mm; tanding: 12-3/4 14; papier: zonder water merk; gomming: normaal; vellen van: 10 10 100 zegels. Op 30 november 1964 vierde sir Winston Churchill zijn 90ste ver jaardag. Bij deze gelegenheid gaf de Koninklijke Begeer te Voorschoten een fraaie penning uiit van deze grote staatsman. Ontwerp en modelé van de penning zijn van de medailleur Willem Vis, die ook de fraaie Luther King penning ontwiierp. Op de voorzijde is afgebeeld het portret van ChurchiH met het rand schrift: „Winston Leonard Spencer Churchill 90th birthday 30-11-1964". Op de 'keerzijde is afgebeeld de vre desduif met een gedeelte uit Chur chill's wereld radiotoespraak die hij kort na de oorlog, m mei 1945 'hield: ..Forward unflinching, unswerving, indomitable, till tihe whole task is done and the whole world is safe and clean" „Voorwaarts, onwankel baar, onbedwingbaar, lot de hele taa'k verzet is en do gohele wereld veilig en gezuiverd is". Van deze penning zuJJen in goud 2 genummerde series worden geslagen: 250 exemplaren met de afmeting 50 mm en 2000 exemplaren met de af meting 38 mm. De stem péls van deze genummerde series worden na uit gave vernietigd. Andere uitvoering, niet genummerd, zijn: muntgoud. 30 mm, 25 mm. 22 mm en 18% mm cn zilver 25 mm. De penning zal binnenkort ver krijgbaar zijn. PARIJS, 30-11. Aan de vooravond van het debat over de militaire be groting in de nationale vergadering heeft de Franse minister van defen sie. Pierre Messmer, aan de pers meegedeeld, dat de vervaardiging van kernwapens voorrang zal genie ten. In de periode van 1965 tot 1970 zal 40 procent van de militaire kre dieten aan deze wapens worden be steed. Een grootscheepse aanval op het Franse gi-ondgebied. aldus de minister, wordt automatisch met kernwapens beantwoord. Tot de kernwapens die worden aangemaakt, behoren ballistische strategische raketten. Vader en 5-jarig zoontje verdronken MEPPÊL. 30-11. De 41-jarige heer W. Willems uit Aalsmeer en zijn vijfjarig zoontje Jan zijn verdron ken, toen de auto, die de heer Wil lems had geihuurd, bij sluis 4 van de weg Den Hulst-Balkbrug in de Dedemsvaart was gereden. Het ne genjarig zoontje Johannes, dat ook in de auto zat, 'kon worden gered. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto slipte. Voordat de wagen te water naakte, reed hij nog een fiet ser aan, die licht werd gewond. De minister van buitenlandse za ken van Urugay heeft maandag me degedeeld, dat ex-president Peron van Argentinië morgen, woensdag, uit Madrid naar Asuncion, in Para guay zal vertrekken. Verrader gezin-Frank blijft onvindbaar AMSTERDAM, 30-11. Naar het A. N.P. verneemt is de Nederlander, die in 1944 het gezin Otte Frank en vier andere Amsterdamse Joden aan de Sicherheitsdienst heeft verraden, niet gevonden. Het nieuwe onder zoek werd precies een jaar geleden gelast door de Amsterdamse justitie, nadat nazi-speurder dr. Simon Wie- senthal de Weense politie-inspecteur Silberba-uer had ontmaskerd als één van de S.D.-ers. die bij de arresta tie van Anne Frank en haar familie waren betrokken. Het heropende on derzoek is 'gestrand op hel on tbre- lcen van voldoende aanknopingspun ten en het feit, dal inmiddels veel mogelijk waardevolle goluigen zijn overleden. Daarbij is een Duitser, van wie men aanneemt dat hij veel nuttige informaties had kunnen ge ven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets overtuigt mensen met J weinig verstand zozeer dan hetgeen ze niet begrijpen. ket een zware kunstmaan in een baan om de aarde. Vervolgens werd vanuit deze kunstmaan een raket tot ontbranding gebracht, die de „Sonde 2" de nodige snelheid gaf voor zijn vlucht naar Mars. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten zaterdag met succes de „Ma riner 4" gelanceerd, die foto's van Mars zal moeten overseinen. NEW YORK, 30-11. Secretaris generaal Oe Thant heeft maandag avond medegedeeld, dat de opening van de algemene vergadering dei- Verenigde Naties, die op vandaag (dinsdag) was bepaald, mogelijk zal worden uitgesteld in verband met het nog steeds niet opgeloste geschil over de stemrechten der landen, die achterstallig zijn in hun betalingen aan de wereldorganisatie. Een beslissing zou dinsdagochtend worden genomen, nadat de vertegen woordigers van verschillende groe pen van landen hun inzichten ken baar zullen hebben gemaakt. Öe Thant gaf voorts te kennen, dat als niet tot uitstel der opening wordt besloten, de algemene verga dering vermoedelijk zal beginnen met het kiezen bij acclamatie, van haar voorzitter en daarna voor ten minste vierentwintig uur uiteen zal gaan. Zuidvietnamese militairen hebben maandag bij een gevecht op bijna 600 kilometer ten noordoosten van Saigon tenminste 35 Vietcongrebel- len gedood. UITHOORN. Door het losraken van de rem van een lier is een op 2% meter hoogte hangend tableau, waarop zich een transformator be vond, in de A.M.C. Melkcentrale te Uithoorn naar beneden gekomen. Daarbij werd de 32-jarige A. Th. Bouwmeester uit Amstelveen dode lijk getroffen. LONDEN, 30-11. Met drie ver jaardagstaarten, een zee van bloe men, het luiden van de kerkklokken en 60.000 felicitatiekaai'ten en -tele grammen heeft sir Winston Chur chill maandag zijn 90ste verjaardag gevierd. Lang voordat de grote staatsman maandag tegen het middaguur uit zijn bed kwam, hadden zich velen verzameld op de daken en in de straat rond Hyde Park Gate 28, in de hoop dat hij - zoals hij zondag had gedaan - even voor het raam zou verschijnen. Ze werden teleur gesteld, Churchill bleef in huis en verscheen niet. Tot de blijken van belangstelling die de staatsman ontving, behoren telegrammen van koningin Elisabeth cn van regeringsleiders. Êén van de taarten woog ruim 50 kilo en droeg hel opschrift: „In oor log-vastberaden, bij nederlaag-uit dagend, bij overwinning-grootmoedig bij vrede-welwillend". Premier Wilson feliciteerde de 90- jarige - mede namens het kabinet - persoonlijk. Ook oppositieleider sir Alec Douglas Home bracht oen be zoek aan Hyde Park Gate 28. Op ile meeste plaatsen droog weer Verwachting tol woensdagavond: Wolkenvelden maar ook plaatselijlj opklaringen; op de meeste plaatsen droog weer; overwegend matige wind lussen zuidoost en noordoost; weinig verandering in temperatuur. 2 dec. Zon op 8.27. onder 16.32. Maan op 6.30, onder 15.56. 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 7.41, onder 16.20. Nieuwe maan: 4 dec. te 2.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 dec. 2.04 v.m. 14.20 n.m. 3 dec. 2.46 v.m. 15.00 n.m. BROUWERSHAVEN 2 dec. 1.50 v.m. 14.10 n.m. 3 dec. 2.29 v.m. 14.44 n.m. Springtij: 6 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressiegebied dat maandag IJsland in zuidoostelijke richting voorbijtrok, gaf aanleiding tot vorming van een randstoring bo ven oost Enigeland, terwijl de hoofd kern zo goed als geheel opvulde. Een front ervan naderde dinsdag morgen ons land en gaf in het uiter ste zuidwesten aanleiding tot enige regen en natte sneeuw. Elders kwa men nog opklaringen voor maar doordat er meer wind was waren de minimumtemperaturen wat minder laag dan de nacht daarvoor. Ver wacht moet worden dat de depressie over België en Frankrijk naar het zuidoosten zal wegtrekken. Het neer- 9laggebied zal in ons land dan ook waarschijnlijk beperkt blijven tot de zuidelijke provincies. De winden krimpen geleidelijk verder naar het oosten, maar in Duitsland komen geen lagere temperaturen voor dan in ons land, mede omdat er nog al veel laaghangende bewolking voor komt. De temperaturen blijven dan ook ongeveer op het zelfde niveau met in de nacht plaatselijk een paar graden vorst, maar overdag tempe- ratui-en enkele graden boven nul. Ingezonden mededeling IVANH0E speldjes Alleen deze week bij elk overhemd „ELEGANT KLEDING" Havenplein 1 1 Zierikzee SINGAPORE. 1-12. Naar een woordvoerder van het .ministerie van defensie in Singapore heeft medege deeld, is dinsdag een zeilboot met negen Indonesische infiltranten aan boord vijf kilometer ten oosten van Singapore onderschept door een Ma leisisch patrouillevaartuig De Indonesiërs openden het vuur met stenguns, waarop het patrouille vaartuig terugschoot, met gevolg dat de zeilboot tot zinken werd gebracht. Een der infiltranten werd gedood en drie werden gevangen genomen. Dc vijf anderen zijn vermoedelijk verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1