NIEUW GEBOUW VOOR INKOOPVERENIGING, BRUINISSE STAD EN EILAND Het probleem van de ongeorganiseerden Nieuwe eontributieregeling van V.V.V. „Renesse Vooruit" Doden bij explosie te Lamia (Griekenland) Herv. kerkeraad Elburg geschorst LEERLINGENDALING BIJ HET LANDBOUWONDERWIJS kleintjes uit ket binnen M ORG HA V, de magiër CoojK'ratief lichaam in belang van schippers en vissers BRUINISSE, 28-11. Onder grote belangstelling van tal van genodig den werd zaterdagmorgen op de ha ven het gebouw geopend van de inkoopvereniging „Onderling Be lang". Deze opening werd verricht door burgemeester C. IL van de Linde, die de vereniging complimen teerde met het mooie gebouwtje. Hy herinnerde aan de vele moeilijkhe den die mcesten worden overwonnen eer tot de bouw kou worden over gegaan, maar hy wees op de stelre gel, dat als er in Bru iets gedaan wordt, het ook goed wordt gedaan en prees de vooruitstrevendheid van het bestuur. De heer J. van der Linde uit Mid delburg, de ontwerper van het ge bouw, memoreerde eveneens de wor dingsgeschiedenis en was blij dat thans dit gebouw kon worden over gedragen. Daarna was het woord aan de heer A. Jumelet, voorzitter van de „Oliebond", zoals de vereniging in de wandeling heet, die zich gelukkig prees, dat thans een wensdroom van vele jaren in vervulling was gegaan. Het had hem persoonlijk ook veel kopzorg gekost, want de moeilijk heden die overwonnen moesten wor den waren vele, vooral de plaats waar het gebouw moest komen, was een onderwerp waar jarenlang over werd geschreven en gewreven. Veel dank was de vereniging ook verschuldigd aan burgemeester van de Linde, diens broer de heer J. van de Linde, de aannemer van de Vel de, aan de smeeroliefabriek Beverol, die belangrijke economische steun gaf in de vorm van een renteloos voorschot, aan burgemeester Hack van Amemuiden en aan de heer B. Bakker, coöperator op visserij gebied uit Wielingen. De produkten die in de eerste ja ren na de oprichting coöperatief werden ingekocht, waren: olie, smeerolie, poetskatoen, weldra ge volgd door bakens, teerprodukten en kwasten. Thans kunnen alle denkbare vis serij benodigdheden worden geleverd De vereniging is opgericht om het belang van de schippers te dienen, in die eerste jaren de economisch zwakkeren, het devies „Eendracht maakt macht" werd gehuldigd en zodoende werd een sterke coöpera tie verkregen. Ongetwijfeld zal deze vereniging enige schade berokkenen aan de omzet van de middenstand, maar daar staat tegenover dat ook in de huidige maatschappij teveel middenstanders in een bepaalde branche elkaar beconcurreren en er slachtoffers vallen. Met vertrouwen en hoop op de toekomst voor de vereniging zag de voorzitter de komende jaren tege moet. De heer B. Bakker, uit Den Oever (Wieringen) zei de verheugd te zijn over de opening van dit gebouw, dat tot in de nok gevuld is met allerlei benodigdheden. Samenwerking Noord en Zuid Hij prees de samenwerking tussen Noord, waar hij zelf toebehoort en Zuid (Zeeland) op dit gebied, de coöperatie brengt Noord en Zuid dichter bij elkaar. Hij had gezien dat reeds in 1927 de vereniging was opgericht en dat deze vereniging toen ook direct vaste voet kreeg in Bruinisse. Hij feliciteerde Bruinisse daarmee, want ook op Wieringen waren in die jaren pogingen gedaan een Inkoopcombinatie te stichten, die echter weinig levensvatbaarheid had en spoedig van het toneel ver dween. Eerst in 1957 bleek men op Wieringen rijp voor een coöperatie, die eenmaal opgelicht tot een groot geheel uitgroeide, omdat een zo gro te vloot er gebruik van maakt. De aannemer, de heer van de Velde dankte tenslotte eveneens voor de prettige samenwerking tussen hem als aannemer van Dreischor en het bestuur van „Onderling Belang". Van de Beverolfabrieken, waar van de vertegenwoordiger door auto pech te laat kwam om de opening bij te wonen, was een fraai bloem stuk aanwezig. De heer Jumelet was trots dat ook de financiering op coöperatieve grondslag geregeld was geworden. UTRECHT, 28-11. De juristen van de drie vakcentralen hebben een stu die gemaakt van het probleem van de ongeorganiseerde werknemers en de mogelijkheid van een belonings systeem, waardoor de georganiseer- den enig voordeel genieten van hun vakbondslidmaatschap. De beste op lossing van de vele mogelijkheden werdt nu bestudeerd. Dit heeft de secretaris van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, de heer P. Damming, op het congres van zijn bond in Utrecht bekend gemaakt. „We zullen de broedende kip nu maar niet meer storen, want we verwachten vol gend jaar het gouden ei van deze juridische kip", aldus de heer Dam ming. De A.N.A.B. stelde als eerste vak bond vorig jaar bij de loononder handelingen voor het loon van de georganiseerden met een gulden per week te verhogen. Dit voorstel vond evenwel geen genade in de ogen van de werkgevers, maar de A.N.A.B. hoopt nu dat het resultaat van de studie van de drie vakcentralen een basis voor nieuw overleg zal ople veren. Over de pensioenvoorzieningen zei A.N.A.B.-voorzitter Sake van dei- Ploeg nog, dat hij het waardevast maken van de pensioenen belangrij ker acht dan het verlagen van de pensioenleeftijd tot 60 jaar. Dat acht de A.N.A.B. geen haalbare kaart. De heer van der Ploeg toonde zich een voorstander van een nieuwe organi satie van de pensioenvoorziening. Met name zou hij graag de admini stratiekosten, die bij de bedrijfspen sioenfondsen verloren gaan, graag in pensioenen willen omzetten door de A.O.W.-uitkering te verhogen. ZIERIKZEE Jaarvergadering Vrouwenbond P.v.d.A. Woensdagavond 25 mei jl hield de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid ihaar jaarvergadering. Na de opening door de voorzitster mevr. J. S. v. d. Berge-in den Bosch wer den door de secretaresse, mevr. A. M. Kraijenbrink-Doorten, het jaar verslag en door de penningmeester- esse, mevr. G. Nouwen-Noorthoek, het financiële verslag voorgelezen. Het aftredende bestuur werd in 2ijn geheel herkozen. Na de pauze volgde een wat luchtiger programma. Mevr. M. Catshoek-v. d. Velde en mevr. C. P. Kaashoek-de Vos droegen en kele schetsjes voor. waarna door beide dames een gezelschapsspel met de aanwezigen werd gespeeld. Alle dames hadden voor deze avond een cadeautje meegebracht, sommigen met een toepasselijk gedicht. Deze druk bezochte en gezellige vergade ring werd besloten met een dank woord door de voorzitster. KERKWERVE Aanrijding op provinciale weg In de nacht van zaterdag op zon dag 29 november, omstreeks 1.30 uur is op de provinciale weg te Kerk- verve, nabij de kruising Zwaard- weg de motorrijder W. K., wonende te Scharendijke, aangereden door een personenauto bestuurd door J. Everaers te Renesse. De motorrijder K. wilde vanaf de provinciale weg afslaan naar de Zwaardweg en had voor dit afslaan snelheid verminderd. Aohter de motorrijder, komende uit de richting Zierikzee en rijdende richting Renesse, reed de personen auto in dezelfde richting als de mo torrijder. Van tegenovergestelde zij de naderde een tot nu toe onbeken de personenauto. In verband' met de tegenligger werd op dimlicht gere den en bij het passeren van de on bekende personenauto, bemerkte E. dat dé voor 'hem rijdende motorrij der onmiddellijk voor zijn auto reed. AMSTERDAM. De 36-jarige auteur V., die onder verdenking van het verhandelen van 25 gram marihuana door de hoofdstedelijke recherche werd aangehouden ,is aan de officier van justitie voorgeleid. Nadat V. een volledige bekentenis heeft afgelegd, heeft de rechter-commissaris zijn in bewaringstelling voor 6 dagen be volen. EINDHOVEN. Ir. F. J. Philips heeft de commissie jubileumviering 1966 geïnstalleerd, die tot taak heeft gekregen plannen te coördineren en uit te voeren verband houdend met de viering van het 75-jarig bestaan van het Philips-bedrijf in 1966. DEN HAAG. In oktober is in acht bedrijven tijdelijk korter gewerkt in verband met verminderde bedrijvig heid en op grond van verleende zg. short-time vergunningen. In septem ber waren dit er zeven en in oktober 1963 vier, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam zijn ten zeerste verontrust over het achterblijven van de mid delen, in het bijzonder de uitkerin gen uit het gemeentefonds, bij de door de loon- en prijsstijgingen ver oorzaakte noodzakelijke toeneming van de uitgaven. Zij zeggen dit in hun toelichting op de ontwerp-be- groting voor 1965, die bij een totaal aan uitgaven van f 671.102.187 een tekort vertoont van f 31.934.033. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het instituut voor sociale stu diën in „Het Oude Hof", het voor malige koninklijk paleis aan het Noordeinde in Den Haag. De konin gin woonde een gedeelte van een werkbijeenkomst en van een college bij en zat aan de lunch in de eetzaal van het instituut. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft op het ogenblik te kam pen met een personeelstekort van 486 man. Dit tekort geldt vooral het lagere actieve personeel - agenten en hoofdagenten - waar het 332 be draagt. DORDRECHT. Op de jubileumvei ling van de N.V. Mak te Dordrecht hebben klokken en oude meubelen hoge tot zeer hoge prijzen opge bracht. Voor een staande Louis XVI klok met speelwerk uit de 18e eeuw werd f 4800 betaald. Een staande klok uit dezelfde tijd deed f 4000. Een verguld koperen empire pendule ging weg voor f 1150. Voor de staart klokken werd gemiddeld f 400 be taald. AMSTERDAM. Ook na 1 decem ber zullen de fotografische en cine- matografisdhe artikelen blijven val len onder de verticale prijsbinding, hetgeen dus betekent, dat de vastge stelde verkoopprijzen in de fotohan- del blijven bestaan. LAREN (N.H.). H.M. de Koningin heeft onofficieel deelgenomen aan de jaarlijkse bijeenkomst van oud- Lekke studenten uit het Gooi, welke bijeenkomst ditmaal werd gehouden in de SLniger-Concertzaal in Laren (N.H.). RENESS, 27-11. Op de alhier ge- hcuden najaarsvergadering van V.V. V. „Renesse Vooruit", onder voorzit terschap van de heer J. L. Frummel, is - na ampele besprekingen (waar op wy nog nader terug komen) een nieuwe contributieregeling vastge steld, die voorziet in een rubrice ring in zeven groepen, elk met een eigen tarifering. Onderstaand vindt men deze groepen aangegeven met de bijbehorende contributies. Greep 1: Begunstigers, ongewijzigd Groep 2: Gemeubileerde kamers met pension en gedeelten van huizen met gebruik van keuken: bassi con tributie f 10,- verhoogd met ver- huurcapaciteit a f 2,50 per persoon. Groep 3a: Bugalows en zomerwo ningen: basis contributie f 10,- ver hoogd met voor elke woning ver huur capaciteit h f 2,50 per persoon. LAMIA, 29-11. Bij een ontploffing in de buurt van Lamia in centraal Griekenland zijn zondag 13 mensen om ihet leven gekomen en 51 gewond De explosie deed zich voor tijdens de herdenking vain het feit, dat Brit se commando's en Griekse verzets strijders in 1942 'hier een viaduct op bliezen. Deze verzetsdaad luidde min of meer de strijd 'in tegen de Duitse bezetters. Ron!d 5.000 mensen woonden de herdenking bij. De politie kon nog niet zeggen of de ontploffing ver oorzaakt is door 'een granaat of een oude mijn. Volgens onbevestigde berichten zou de explosie zyn teweeg gebracht door uiterst-rechtse elementen uit protest tegen de linkse neigingen van de Griekse regering. ELBURG, 29-11. In de ochtend dienst in de ned. hervormde kerk in Elburg is zondagmorgen een schrij ven van de classis Harderwyk van de Ned. Hervormde Kerk voorgele zen, waarin wordt medegedeeld dat de kerkeraad van de Ned. Hervormde Kerk te Elburg in zyn geheel is ge schorst. Na deze mededeling verlieten en kele kerkeraadsleden en lidmaten het kerkgebouw. De dienst werd geleid door ds. Wieman uit Nunspeet. Ds. Van dei- Wiel, rond wie zoveel rumoer is ont staan, leidde de morgendienst in Oosterwolde bij Elburg. De geschorste kerkeraad bestaat uit twaalf leden, van wie er negen behoren tot de Gereformeerde bond in de Ned. Hervormde Kerk en drie tot de confessionele richting. Bejaard echtpaar kwam om door kolendamp DEN BOSOH, 28-11. Het 'bejaarde odhtpaar Dankers te Vught is aan kolendampvergiftiging overleden Buren constateerden zaterdagmor gen rond elf uur da't het echtpaar nog niet op was. Toen op kloppen geen gehoor werd gegeven, werd de politie gewaarschuwd, cl'ie de beide echtelieden levenloos aantrof. Er blcek een sterice koolmonoxydc-cen- centratie ontstaan door 'het niet goed functioneren van de haard. Zowel de man (77) als de vrouw (72) waren vrijdag uit het ziekenhuis thuis ge komen. Groep 3b: Kamphuisjes, kam- met gebruik van keuken: basis con tributie f 10,- verhoogd met voor kampeerhuisjes, logiescapaciteit f 1,50 per persoon en voor kampeer wagens en caravans f 7,50 per wa gen. Greep 4. Middenstanders: basis contributie f 10,- verhoogd met eer ste zaak f 40,- en elke volgende zaak f 15,-. Groep 5a. Hotels en pensions: ba sis contributie f 10,- verhoogd met voor cafébedrijf f 25,- en voor logies capaciteit f 2,50 per persoon. Groep 5b. Caféta ria's en café's: basis contributie f 10,- verhoogd met f 40,-. Groep 6. Kampeerbedrijven. Deze worden gesplitst naar grootte en ca paciteit volgens exploitatievergun ning in de groepen A, B, C en D. A. Bedrijven met een exploitatie vergunning tot 500 personen: basis contributie f 10,- verhoogd met toe gestane aantal personen a f 0,40. B. Bedrijven met een exploitatie vergunning van 500-1000 personen: basis contributie f 10,- verhoogd met eerste 500 personen a f 0,40 en vol gende personen f 0,20. C. Bedrijven met exploitatiever gunning van 1000-1500 personen: ba sis contributie f 10,- verhoogd met: eerste 500 personen a f 0,40, tweede 500 personen a f 0,20 en volgende personen a f 0,15. D. Bedrijven met exploitatiever gunning van meer dan 1500 perso nenbasis contributie f 10,- verhoogd met: eerste 500 personen f 0,40, tweede 500 personen a f 0,20, derde 500 personen a f 0,15 en volgende personen f 0,10. Een punt van bespreking vormde nog de afdracht aan de Prov. V.V.V. van f 0,08 voor ieder kampeerder, waarbij ook moet worden afgedra gen van de campings welke even tueel niet by de V.V.V. zouden zyn aangesloten. Afdracht aan Prov. V.V.V. De heer van Zuijlen vond het ab surd dat zoiets mogelijk is daar van deze ondernemingen geen cent bin nen komt. Verder is er een afdracht aan de Prov. V.V.V. van f 0,15 per bed. Daar voor andere plaatsen weer andere maatstaven worden genomen werd de contributieregeling van de Prov. V.V.V. niet juist geacht en aan kritiek onderhevig. Juister vond men het als voor de kampeerders ook een korting per aantal zou worden toe gepast. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter dat voor de kampeerbedrijven de exploitatie vergunning als maatstaf zal worden gezien, daar men er weinig voor voelt als politie-agentje te gaan spelen. De heer van Zuijlen zegde toe dat de R.T.M. haar bijdrage met 100% zal verhogen. De heer Goeman stelde voor een lid, gezien zijn gedragingen, te royeren, waar de voorzitter niet op wilde ingaan. De heer N. Dale bout vroeg hoe het staat met de ver harding van de duinpaden en het verwijderen van prikkeldraad dat gevaar oplevert langs deze paden. Wethouder v. d. Klooster deelde mee ,dat een en ander in de begro ting is opgenomen. Volgend seizoen zullen er ook meer bakken en manden worden geplaatst waarin afval kan worden geworpen. Hoewel de gasten zelf klagen over de verontreiniging, merkte de heer Roozeboom op, dat zij zelf in de eerste plaats hier de schuld van dragen. De bestuurder E. reed toen de voor hem uitrijdende motorrijder aan, waardoor K. van zijn motor werd geslingerd en de motor verder in de sloot terecht kwam. De motorrij der K. tbekwam een ernstige hoofd wonde en is door de 'heer E. overge bracht naar het Rode Kruis zieken huis te Zierikzee. Beide voertuigen werden beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. Verkeersongeval op Heuvelsweg Zaterdagmorgen 28 november vond op de kruising Heuvelsweg-Kakkers- weelweg te Kerkwerve een aanrij ding plaats tussen twee personen auto's. Over de Heuvelsweg komen de uit de richting Zierikzee en rij dende in de richting Scharendijke reed een personenauto bestuurd dooi de echtgenote van F. G. A. de Wilde, wonende te Duivendijke. Bij de kruising K akkers weelweg, kwam van reohts een personenauto be stuurd door A. Viergever, wonende te Noordgouwe, komende uit de riahting Noordgouwe en rijdende in de richting Kerkwerve. De personen auto van de iheer Viergever werd in ■de linkerflank aangereden door de andere personenauto, met het gevolg dat de heer Viergever uit de auto werd geslingerd en in een naast de weg liggende sloot terecht kwam. De auto bestuurd door mevr. de W. kwam na de botsing 'in de sloot te recht, tengevolge waarvan mevr. de W. een ernstige hoofdwonde be kwam, en naai- het Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee is overgebracht. De politie" stelde een onderzoek in. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Jaarvergadering landbouwver. „Landbouw Belang" G.A. Donderdagavond jl .vond de alge mene jaarvergadering plaats van 'de Coöperatieve Landbou wveren iging G.A. Kerkwerve plaats in café „De Heerenkeet", De voorzitter, de heer K. A. van Langeraad kon in zijn openingswoord welkom heten de he ren J. H. Zwart van de R.L.V.D. en J. Francke van 'de C.A.V. Na het voorlezen van een citaat uit een van de maandelijkse coöperatieve bladen over samenwerking in nationaal en internationaal verband, wat zeer te denken gaf, deed de voorzitter enige mededelingen over Z.L.M.-zaken, waarna de agenda vlot werd afge werkt. De jaarrekening van de pen ningmeester de heer S. A. van Koo- ten werd na advies van de financiële commissie bij monde van de heer M. P. Bolier, door de vergadering goed gekeurd. De heer K. A. van Lange raad die periodiek aftredend was, werd bij acclamatie herkozen. In de financiële commissie werd gekozen de iheer C. M. van de Velde. Verder werd de agen'öa van de te hou'den jaarvergadering van 'de C.A.V op 9 dec. a.s. behandeld en werden de nodige besluiten 'genomen welke op dzee vergadering naar voren zullen worden gebracht. Vervolgens kreeg de heer ZZwart het woord voor een causerie over de 'tanve-stengelgal - miug, waaruit bleek dat dit gevrees de insect dn opmars ds. Gelukkig kan hier tegen worden opgetreden, o.a. door toepassing van goede vrucht- opvolging, kweekbestrijding en be spuitingen. Op deze causerie volgde een goede nabeschouwing, waarna de voorzitter dank tora'dhit voor deze in teressante leziing. ELLEMEET Opvoering toneelclub van „De lelijke man" Zaterdag gaf de toneelclub „Elle- meet" haar aangekondigde opvoering van „De lelijke man". De keuze van dit dramatische stuk was. volgens de voorzitter, de heer H. Ha ge, ge daan op verzoek van de spelers, die- graag eens iets ernstigs wilden bren gen. We kunnen dit begrijpen, maar een groot succes is deze verandering helaas niet geworden. Gelukkig was hel komische niet geheel weggela ten en konden we, zoals burgemees ter S. Francke in zijn dankwoord opmerkte, van een spannend en ont spannend stuk spreken. De slechte zoon had wat gekuister taal kunnen spreken, zonder aan zijn rol afbreuk te doen. Hij wenste de toneelclub nog vele opvoeringen toe en dankte de spelers en speelsters voor hun prestaties. De loterij, nodig om de kosten te dekken, slaagde naar wens en „De Melody Stars" 2orgden voor een gezellig bal na. BROUWERSHAVEN Geslaagde feestavond sportvereniging De algem. sportvereniging „Brou wershaven" •heeft zaterdagavond met haar feestavond in hotel Ringelberg veel succes geboekt. De voorzitter, de heer P. de Moor, was zeer ver heugd, dat de zaal tot in alle hoeken bezet was. Het programma weid ge opend door zang van een dames kwartet, de „Anjaleja's", bestaande uit de dames Lenie Janse, Annet Lievense, Jarmie Botibijl cn Jannie van Bevelen. Dit groepje oogstte veel succes, daar zuiver werd gezon gen. Vooral het liedje „Honey Moon in Saint Tropez, werd bijzonder gaaf vertolkt. Ook de tonelisten onder re gie van de 'heer Flip van Ast brach ten een tweetal éénacters op de plan ken, waarbij de lachspieren nogal eens in beweging 'kwamen. Zang en muziek door een junioren meisjes- groep o.I.v. mevr. Bokelaar-v. de Velde werd aardig uitgevoerd. Al met al een zeer geslaagde avond waarop de sportvereniging met ge noegen kan terugzien. Een grot e ver loting werd gehouden voor het dek ken der onkosten. Tot besluit volgde een gezellig bal. Bezoek van SI. Nicolaas Op zijn S chou we n - D uiv el a nds e trip heeft Sinterklaas zaterdagmid dag ook Brouwershaven bezocht en wel met de rondvaartboot „De Al- doen'de". Begeleid door een schare 'kinderen en ouders werd de Sint door de muziekvereniging Apollo" aan de kade afgehaald, waarna de soet zich naar de muziektent begaf. Hiier werd de goedheiligman verwel komd door de voorzitter van de mid- densitandsvereniiging „De Corridor" de heer P. de Moor, die in zijn toe spraak de Sint 'bedankte voor zijn 'komst bij de aanvang der winkel week. De kinderen mochten allen een zakje snoep in ontvangst komen nemen bij de twee zwarte Pieten. Apollo" speelde tijdens het uitdelen van deze milde gaven enige Sint Nicolaasliedjes, waarbij de jeugd naar hartelust meezong. Van Brou wershaven ging het gezelsohap naar Zonnemadre. Op het Auchwitzproces in Frank fort heeft vrijdag een voormalige ge vangene van het kamp verklaard dat een SS-dokter die nu terecht staat, de 53-jarige Franz Lucas, zijn voedselrantsoen deelde met de zieke gevangenen en dat hij hen van me dicijnen voorzag. Aantal scholen zal in de komende jaren verminderen AMERSFOORT, 28-11. De con stante teruggang van het aantal leer lingen van de lagere land- en tuin bouwscholen was het belangrijkste onderwerp van de besprekingen op de jaarvergadering van de groep land- en tuinbonwonderwijs in de Nederlandse onderwijzersvereniging, welke zaterdag werd gehouden in het gebouw „De oude tram" te Amersfoort. Ir. A. G. D. M. Verkouteren, in specteur van het landbouwonderwijs die dé wegens familie-omstandighe den verhinderde directeur van het landbouwonderwijs, ir. P. van de Schans, verving, wees daar in zijn causerie eveneens op. Voor de oor log was er een voortdurend opgaan de lijn in het aantal leerlingen. Na 1945 is er wel een steeds toenemend aantal scholen gekomen, maar voor al in de laatste jaren was er voort durende teruggang in het aantal leerlingen. Er zijn steeds minder mensen werkzaam in de landbouw, gedeeltelijk veroorzaakt door gebrek aan grond en gedeeltelijk door het pessimisme van mensen die menen de bedrijfsvoering niet aan te kun nen. Ir. Verkouteren concludeerde uit deze gang van zaken dat in de komende tien jaar het aantal la gere land- en tuinbouwscholen zal moeten worden verminderd van 280 tot 200. Wel dienen scholen te wor den gehandhaafd ook indien er slechts een gering aantal leerlingen zou bestaan, ten einde het land- en tuinbouwonderwijs in alle gebieden te kunnen bevorderen. Het land- en tuinbouwondeiwijs ondergaat mo menteel veranderingen als uitvloei sel van de Mammoetwet, ten eerste worden er twee diploma's afgege ven, een als einddiploma voor de minder begaafden en een dat de an- dei*en in staat stelt tot studie aan de middelbare land- of tuinbouw school. Tevens zal er, zoals bij elk beroepsonderwijs, een brugjaar in gesteld worden, waarvoor experi- menteerscholen zullen worden ge bruikt. Zorgwekkende toestand Ook de voorzitter van de groep land- en tuinbouwonderwijs van de Nederlandse onderwijzersvereniging, de heer P. A. van Zorge uit Twello, stond uitvoerig stil bij de teruggang van het aantal leerlingen. Hij noem de de toestand zorgwekkend omdat in de gehele E.E.G. de teruggang zo'n half miljoen per jaar bedraagt. Het zal voor de latere mens gevaarlijk zijn wanneer in de voedselsector een tekort aan arbeidskrachten en on dernemers gaat optreden. Een voed- selproduktie, die juist voldoende is, kan in een jaar van tegenspoed ca tastrofaal worden. Volgens spreker gaan wij een catastrofale toestand met rasse schreden tegemoet. In de agrarische sector vindt men boven dien een verschuiving naar minder op de voedselvoorziening gerichte af delingen. In de tuinbouw neemt het aantal bloemisten zeer toe en het aantal groentekwekers wordt aange vuld uit het boerenareaal. Het aan tal producenten van het doodgewo ne dagelijkse voedsel neemt dage lijks af. Een gevolg daarvan is, dat 't inkomen van de agrariërs zal stij gen. Het is zaak de jeugd attent te maken op de mogelijkheid, dat in de land- en tuinbouw aantrekkelijke arbeid voor hen ligt te wachten, die steeds beter betaald zal worden. 91. Toen op een teken van graaf Ahvyn, Ambrosius weggesneld was om de uitste kende Spaanse wijn eer aan te doen, keerde Silvia zich langzaam naar Aram. „Ik kan mijn erkentelijkheid niet onder woorden brengen, heer!" zei het jonge meisje. „Zonder u zou dit alles ondenk baar zijn! Waar ge u ook moge bevinden, bedenk altijd dat ons hele huis tot uw be schikking staat, wanneer ge in moeilijk heden zijt!" Een ogenblik keken zij elkaar in de ogen. „Er is geen reden om mij te bedanken!" zei de avonturier eindelijk. Gij zelf hebt alles gedaan om uw vader te redden". „En laten we nu onze goede Ambrosius niet vergetendie huivert van begeerte om een fles van mijn Spaanse wijn te ont kurken", beëindigde graaf Alwyn lachend de zin. „Laten wc naar binnen gaan, want ik vrees dat bij zich niet meer beheersen kan! Volg mij! Heer Aram! Vandaag bent gij mijn eregast". Inderdaad troffen zij de geleerde genees heer aan, druk doende de bokalen te vul len. Met brede gebaren nodigde hij hen uit tc gaan zitten cn toen hief hij zeer sierlijk zijn groot glas wijn. EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2