DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOC ALTIJD DUIZEND BLANKEN IN BEZET KONGO Kongolese ambassade in Moskou verwoest Ernstig ongeluk bij paniek in Mexico Meer spreiding radionieuwsuitzendingen Amerika lanceert Mars-ruimtevoertuig West-Duitsland en de graanprijs K.L.M. IN 1965 WAARSCHIJNLIJK ZONDER VERLIES Schrijver Anne de Vries overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muamlag 3(1 november 1964 121ste Jaargang Nr. 19(194 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Verhoging V.V.Vcontributie Renesse Belgische parachutisten vertrokken Druk van opstandelingen wordt steeds groter LEOPOLDSTAD, 29-11. Volgens niet-offieiële ttellingen bevinden zich altijd nog een duizentai blanken in het door de opstandelingen beheerste gebied van Kongo. Men vreest in Leopoldstad dat dezen, vooral na de actie van de valscherintroepen, in zeer groot gevaar verkeren. Waarnemers verwachten nog een harde en langdurige strjjd vooraleer Kongo van opstandelingen zal zijn gezuiverd. De Britse majoor Mike Hoare, commandant van de huurlingen, heeft aan premier Tsjombe gerap porteerd, dat er pas vrede kan ko men als de Knogolese regering over een leger van 35 a 40.000 goed ge oefende en gedisciplineerde soldaten beschikt. De druk van de opstande lingen in Stanleystad op mijn man schappen, aldus het rapport van Hoare, wordt steeds groter en er moet meer munitie beschikbaar ko men. In Stanleystad bevinden zich 8000 Kongolese regeringssoldaten en 200 blanke huurlingen. Zij staan aan zware aanvallen van de rebellen bloot. De regeringstroepen in Boeta in het noorden en Beni in het oos ten znij te zwak om een offensief te beginnen. Volgens de laatste cijfers zyn sinds dinsdag 2100 blanken en Aziaten uit de gevaarlijke streken geëvacueerd. Zeker 83 blanken hebben de dood tal slachtoffers groter blijken te zijn gevonden. Vermoedelijk zal het aan- Een woordvoerder van de Soda- nese regering heeft zondag het be richt tegengesproken als zouden de vier leiders van de opstandelingen in Sodun zijn aangekomen. Het Egyptische persbureau heel't gemeld dat Gbenye en Soumialot zaterdag Soedan zijn binnengekomen en dat Mulele en Olenga spoedig zouden volgen. Nog 130 Nederlander» Tot de ongeveer duizend blanken, die zich naar schatting nog in het door de opstandelingen beheerde ge bied van Kongo bevinden, zouden voorzover in Leopoldstad bekend, 130 Nederlanders behoren. Van de overigen zijn er 450 Grie ken, minstens 200 Belgen, 29 Luxem burgers, 13 West-Duitsers, 20 Itali anen. 5 Fransen en 4 Amerikanen. Het door de opstandelingen bezet te gebied beslaat een oppervlakte van ongeveer 400.000 vierkante kilo meter. Waarnemers menen dan ook, dat nog een bittere strijd gestreden MOSKOU, 28-11. De Kongolese ambassade in Moskou is door beto gers verwoest. Volgens de zaakgelastigde van de ambassade, Gaston Nlgambani, zijn MEXICO STAD, 30-11. Bij een ongeval, dat zich zondag tijdens een politieke demonstratie in de Mexi caanse stad Jalapa heeft voorgedaan, zijn 24 mensen gedood en 37 gewond. De slachtoffers waren onder de voet gelopen, toen tijdens een poli tieke bijeenkomst in een arena, die door vijfduizend mensen werd bijge woond, alle in paniek geraakte aan wezigen plotseling de uitgangen trachtten te bereiken. De oorzaak van deze paniek is nog volslagen onbekend. Amerikaans marine- demonstranten bij verrassing de ambassade binnengedrongen, waar zij alles kort en klein sloegen. Ngam- bani wist zich door te vluchten in veiligheid te stellen. Zijn auto werd eveneens vernield. Bij de betogingen van zaterdag in Moskou waren een tweeduizendtal studenten betrokken. Ruiten van de Kongolese ambas sade werden 'ingegooid met stukken steen en regenpijp, welke van de muren van het gebouw waren afge trokken. Een twedhonderd'ta'1 beto gers wist door de ihekken te komen en twee van hen 'klommen door een stuk gegooide ruit de particuliere werkkamer van de ambassadeur bin nen van waaruit zij papieren en mappen op straat gooiden. Dit twee tal werd door politiemannen gegre pen en één van hen zou weer 'het raam uitgeduwd zijn. Bij de voor deur van de ambassade ontstond een worsteling tussen drie politiemannen en een betoger. zal moeten worden om dit enorme gebied van rebellen te zuiveren. Tsjombe naar Parijs De Kongolese premier, Moise Tsjombe, is zondagavond uit Leo poldstad naar Parijs vertrokken voor, naar hij bij zijn vertrek ver klaarde, bespx-ekingen over Kongo lese aangelegenheden. Hoewel hij niet in de eerste plaats naar de Franse hoofdstad gaat om president de Gaulle te ontmoeten, zal hij toch waarschijnlijk dinsdag a.s. een on derhoud met deze hebben. Tsjombe denkt twee of drie dagen in Parijs te blijven, om daarna naar Leopoldstad terug te keren. Een be zoek aan Brussel en/of Washington ligt niet in zijn voornemen. Para's vertrokken BRUSSEL, 29-11. De Belgische parachutisten, die hebben deelgeno men aan de reddingsoperaties in Kongo, zijn zondagochtend van de basis Kamina naar het Britse eiland Escension vertrokken. Zij zullen dinsdagochtend in Brussel aankomen Met het vertrek uit Kamina van de 650 paracommando's is de opera tie voltooid. Ze hebben in Stanley stad 1800 en in Paulis 375 blanken gevangenen uit de handen van de Kongolese opstandelingen bevrijd. De Belgische minister van defen sie deelde mee, dat zondagochtend om 8.10 (Ned. tijd) de laatste vlieg tuigen met parachutisten waren op gestegen. Dinsdag wacht hun in België een grootse ontvangst. Tot grote opluchting, vooral van de kleintjes, is Sint Nicolaas toch weer op Schouwen-Duivelend gearriveerd. Al is zaterdag 5 december dé grote dag. Sint heeft hier en daar schoensgewijs toch al wat vreugde gebracht in het hart van menig kind. Bij deze twee kleuters lijkt het echter wel of ge goedheilig man alvast maar al zijn voor hen bestemde gaven heeft afgegeven. Sint moet tenslotte ook een beetje op zijn werkschema letten. HILVERSUM, 27-11. De Neder landse Radio Unie is met het Alge meen Nederlandsch persbureau A.N. KAAP KENNEDY (Florida), 28-11. De Verenigde Staten hebben zater dag vanaf Kaap Kennedy, in Florida, een 260 kilogram wegend „Mariner- 4"-voertuig gelanceerd, dat Mars als bestemming heeft. De geslaagde lancering geschiedde door middel van een uit twee trap pen bestaande Atlas-Agena-raket. De „Mariner-4" bereikte na vijftig minuten een „parkeerbaan" op 115 mijl hoogte, van waaruit, na 32 mi nuten met een snelheid van 24.586 mijl per uur, de 325 miljoen mijl lange reis naar Mars begon. De raket heeft zich volgens plan van het ruimtevoertuig losgemaakt. De op kracht van het zonlicht wer kende „vleugels" van het ruimte zijn volledig in werking getreden. De voertuig hebben zich ontvouwd en „Mariner-4" volgt de juiste koers. Het is de bedoeling dat de „Mari ner-4" Mars omstreeks 15 juli 1965 bereikt. Hij moet dan 22 foto's van deze planeet nemen en deze naar de aarde doorzenden. Schade van f 15.000,- door 99-® ies vliegtuig verongelukt BclgiscllC IlOtH 3B11 dc Sowjct-UniC KODIAK (Alaska). 29-11. Een ver kenningsvliegtuig van de Ameri kaanse marine is bij slecht weer bij Kaap Newenham tegen een heuvel- wand gevlogen. De stoffelijke resten van 11 leden der bemanning zijn ge borgen. Een bemanningslid wordt vermist. (Kaap Neweniham ligt 400 km. ten noord-westen van Kodiak). BONN, 29-11. Na een vergadering van twee-en-een-half uur zijn zon dagavond de bondskanselier Erhard, de Westduitse ministers van finan ciën, binnenlandse zaken, en van het Westduitse Boerenverbond uit een gegaan zonder dat zij het eens waren geworden over een kompro- mis voorstel voor een Europese graanprijs. Maandag zullen bonds kanselier Erhard. afgevaardigden van de coalitiepartijen F.D.P. en C.S.U. en 'het Boerenverbond 'het vraagstuk in bespreking nemen. BRUSSEL, 29-11. Paul-Henri Spaak, Belgies minister van buiten landse zaken, zegt in een nota aan de Sowjet-Unie, dat haar lezing van de tussenkomst van Belgische para chutisten in Kongo „een parodie van de werkelijkheid" is. De Belgische regering acht het on denkbaar, dat de Sowjet-regering, die diplomatiek in Kongo is verte genwoordigd, niet op de hoogte zou zijn van de wreedheden die de op standelingen jegens blanken en Kon golezen hebben begaan. België had, aldus de nota, eerder een beroep gedaan op staatshoofden en regeringen die mogelijk een ma tigende invloed op rebellenleider Gbenye konden uitoefenen en ook stappen gedaan bij instellingen als de organisatie voor Afrikaanse een heid en het Rode Kruis, maar deze pogingen en die van talrijke regerin gen hadden niets uitgewerkt. De Belgische regering had toen besloten dat zij zich niet langer kon onttrekken aan „een elementaire menselijke plicht". Zij handelde met toestemming van de wettige regering van Kongo. De actie had niet ten doel het Kongolese leger te helpen bij de herovering van Stanleystad, maar het voorkomen van een mas sale slachting onder de gijzelaars. Bij een 'besluit van president Soekarno zijn thans alle Britse maat schappijen en hun filialen in Indo nesië onder rechtstreeks bestuur van de Indonesische regering gesteld. In het besluit wordt niet gesproken over „onteigening" of „verbeurdver klaring". AMSTERDAM, 29-11. Zaterdag middag hebben drie jongens in de woning van de heer D. B. Pfann in de Sophialaan in Amsterdam uit louter baldadigheid een schade ver oorzaakt van naar schatting f 15.000. De jongens waren op een naast de wening van de familie P. gelegen bouwterrein aan het spelen. Mevrouw P. verzocht hun weg te gaan. Dat scheen de jongens niet te bevallen, want nadat ze eerst met stenen naar mevrouw P. hadden ge gooid, stopten ze toen zij de heer en mevrouw P. hun woning hadden zien verlaten een op de waterleiding aangesloten slang in de brievenbus. De kraan werd opengedraaid en het water stroomde vrij de woning' in door de gang naar de kelder. Het bleef stromen totdat het echtpaar na enige uren weer thuis kwam. De schade, die het water aan de in de kelder opgeslagen technische teken behoeften, lichtdrukken en ander materiaal had veroorzaakt, was aan zienlijk. De jeugdige daders zijn tot nu toe onbekend. Beclrijfsrekeiiing komt weer in evenwicht De schepper van „Bartje" ZEIST, 29-11. Anne de Vries, de schepper van „Bartjc", is zondag avond, terwijl hy by vrienden in Zeist, zyn woonplaats, op bezoek was, aan een hartverlamming over leden. Anne de Vries, wiens boeken in vele talen zijn vertaald, bereikte de leeftijd van 60 jaar. Hij werd op 22 mei 1904 in Assen geboren; van 1923 tot 1935 is hij onderwijzer geweest, het laatst in Zeist. In 1935 verscheen ..Bartje". zijn eerste boek, dat een enorm succes is geworden en we reldvermaardheid heeft ge<kregen. Het jaar na het verschijnen van „Bartje" legde Anne de Vries zijn onderwijzersfunctie neer om zich voortaan alleen aan het schrijven te wijden. In 1938 verscheen „HiTde", in 1940 „Bartje zodkt het geluk". An dere romans van zijn 'hand zijn „De levensroman van Johannes Post" en „De man in de jachthut". Samen met de onlangs overleden Jan Fa- bricius sdhreef Anne de Vries „De ring van de profeet". Evenals Jan Fabricius was Anne 'de Vries ere burger van Assen; bei'dcn waren in Assen geboren. Anne de Vries heeft voorts tal van kinderboeken geschreven. Veel suc ces oogstten ook zijn kleuterbij'bcls, die in niet minder dan 18 talen zijn verschenen. Ook op onderwijsgebied heeft Anne de Vries publicistische arbeid verricht; hij sdhreef o.a. Lees methoden voor 'het lager onderwijs. In 1951 werd hij door de regering van Suriname belast met de ver nieuwing van het onderwijs in lezen en Nederlandse taal. DEN HAAG, 28-11. De ministers van Aartsen (verkeer en waterstaat) en Witteveen (financiën) hebben goede hoop, dat de K.L.M. er in 1965 in zal slagen haar bedryfsrekening in evenwicht te brengen. Er is vol gens de ministers sedert de inwer kingtreding van de wet tot verle ning van tydclyke financiële steun aan de K.L.M. in 1962 veel bereikt by de K.L.M., in alle geledingen van het bedryf is de efficiency snel toe genomen en de ministers menen dat cr thans een bclangrykc ontwikke ling ten gunste is gekomen in dc gang van zaken bij onze nationale luchtvaartmaatschappij. Dc bewindslieden delen dit mede in hun memorie van toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van wet tot verlenging van de geldigheidsduur van de wet van 2 augustus 1962 tot verlening van tijdelijke financiële steun aan de K. L.M. De voorgestelde wet heeft tot strekking de tot 1 januari 1965 ver leende financiële steun met één jaar te verlengen. De financiële steun houdt in, dat de staat zich garant stelt voor de be taling van rente en aflossing op dooi de K.L.M. op te nemen geldleningen tot een bedrag van f 375 miljoen en voorts dat de staat directe liquidi teitshulp tot een bedi-ag van f 50 miljoen kan verlenen. De omvang van de steun, waartoe de wet de mogelijkheid verschafte, is de afgelopen jaren ruim voldoen de gebleken, zo zeggen de ministers in hun memorie van toelichting. De K.L.M. had tot heden nimmer méér dan f 250 miljoen gegarandeerde le ningen uitstaan. Bij een limiet van f 375 miljoen. Het bedrag aan opge nomen leningen onder rijksgarantie zal per 1 januari 1965 f 217 miljoen bedragen. Geen directe slcun nodig De liquiditeitspositie van de K.L.M. bleef in de betrokken periode bevre digend, zodat geen beroep behoefde te worden gedaan op de directe li- quiditeitssteun ad f 50 min. Het Rijk heeft de K.L.M derhalve niet op di- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's P. overeengekomen dat aan de uit zendingen van de radio-nieuwsdienst met ingang van 1 januari 1965 een grotere spreiding zal worden gege ven. Als uitvloeisel van dit overleg zul len de nieuwsuitzendingen om 7 uux\ 8 uur en 13 uur na de zendemvisse- ling op 1 januari via één zender (Hil- vex'sum I) plaats hebben. Op de an dere zender (Hilversum II) zullen nieuwsuitzendingen worden ingelast om 7.30 uur. 8.30 uur en 12.30 uur. Deze uitzendingen omvatten - afhan kelijk van de omvang van het nieuws - tien minuten. Het kox-te nieuwsbulletin om 11 uur dat over de zender Hllvei-sum I uit gezonden wordt, blijft gehandhaafd. De mededelingen voor land- en tuin bouw zullen in vex-band met deze wijzigingen om 12.27 via Hilvex'sum II worden uitgezonden, voox-afgaand aan de daax-op volgende nieuwsuit zending. De uitzendingen van de radio nieuwsdienst in de namiddag en avonduren blijven ongewijzigd. Deze spreiding betekent dat net aantal nieuwsuitzendingen in enkele jaren tijd is gestegen van 7 tol 13. Koningin Elizabeth van Engeland heeft vrijdag, begeleid door de Ne- dex-landse ambassadeur J. H. van Roijen, en de directeur van het mu seum Maux-itshuis in Den Haag, dr E. B, de Vries, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Oi-anje en de Roos" in het Victoria en Albert mu seum in Londen. Nedexiand zal aan de tweede Bel gisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie deel nemen met zes leden en een be drag van aéht miljoen 'Belgische franik, dat is 576.000 gulden. Dit is vrijdag op een persconfei-entie dooi de leiding van de expeditie mede gedeeld. Zie toe waar gij de voeten zet: Veel hangt er af van d'eerste tred. Zuidelijke wind Vex-wachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in het westen van het land plaatselijk enige regen of sneeuw en vooral aanvankelijk ook nog mist- gebieden; zwakke tot matige, later aan de kust af en toe krachtige zui delijke wind; enige stijging van tem peratuur, maar in de nacht en och tend plaatselijk lichte vox-st. 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.32. Maan op 5.19. onder 15.37. Nieuwe maan: 4 dec. te 2.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 dcc. 1.19 v.m. BROUWERSHAVEN 1 dec. 1.08 v.m. Spx-ingtij: 6 dec. x-ecte wijze behoeven te steunen. Dc kans dat het Rijk aangespi-oken zal werden uit hoofde van de verleende gax-anfies moet, bijzondex-e omstan digheden vooi-behouden, gering wor den geacht. Wat het lopende jaar betreft, hoe wel dit nog met een vexdies zal af sluiten, zal er volgens de minislex-s van een aanmerkelijke verbetering t.o.v. het voorafgaande jaar sprake zijn. Dat nog geen evenwicht tussen inkomsten en uitgaven in 1964 kan worden bereikt moet voor een goed deel worden toegeschreven aan de loonsvex-hogingen in Nederland per 1 januari 1964. Deze treffen een be- drijf als de K.L.M. ernstig, omdat er voor haar geen mogelijkheid bestaat haar tarieven, die internationaal worden vastgesteld te verhogen. In tegendeel, op enkele belangrijke rou tes zijn de tarieven juist aanzienlijk verlaagd. Met name is de efficicien- cy van het vlootgebruik snel toege nomen. Bij een grotere produktie is hel aantal werknemers belangrijk verminderd. Amerikaanse tegenspraak vertrek burgers Indonesië O TOKIO, 28-11. De Amerikaanse ambassade in Tokio heeft namens de Amerikaanse ambassade in Djakar ta officiëel het bericht tegengespro ken, dat Amerikaanse gezinnen in Indonesië de raad zouden hebben ge- kregen, zich gereed te houden voor spoedig vertrek uit het land. „Dit bericht is ongegi*ond". aldus de Amerikaanse ambassade in Tokio De Sowjet-Unie is bex-eid aan Noord-Vietnam de nodige hulp te verlenen, „want zij kan niet onver schillig blijven voor de voortduren de bedreiging van Noord-Vietnam" door de Vex-cnigde Staten, aldus een verklaring van het Sowjet-Russische persbureau Tass. VLAARDINGEN. De afdeling Vliaardingen van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" heeft zondag een nationale prentbrief kaarten-ruilbeurs gehouden. Er was veel belangstelling uit alle delen van ons land en uit België en west- Duitslnnd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1