alles Cs) kan met Ci!Ë gerda's EIGEN WEG Peking heeft geen hoop meer Bij de PkvsD is het goed sparen. U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Belgische artsen waarschuwen VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Groot aantal Kongolezen gedood Ernstige scheepsbotsing ci ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 november 1964 No. 19690 Sinterklaas heeft dit jaar een wol len baard. Het is niet de bedoeling om hier de vraag aan de orde te stellen of Sinterklaas een echte of een aangeplakte baard heeft, maar wél om de aandacht te vestigen op de vele aardige cadeau-mogelijkhe den, die de talloze wollen accessoires die op het ogenblik en vogue zijn, bieden. Hier zijn er een paar afgebeeld. Links op de tekening ziet U een wollen omslagdoek in de vorm van een halve cirkel. Het is een zeer fraaie exemplaar met ingezette wol len kantmotJieven en siergeknoopte franje. De prijs is uiteraard niet laag. Goedkoper zijn de driekante omslagdoeken van double-faced „laime des Pyrenees", odk met ge knoopte franje. Voor de koude dagen heeft de joffer onder in de tekening aardige presentjes gekregen: 1. Een losse wollen col, die op elik eenvoudig palkje of manteltje kan worden ge dragen. Deze halswarmer is in lus sen gehaakt en geeft het effect van een bonit-col. 2. Heerlijk warme, ge breide wollen handschoenen. Ze zijn halfrianig en hebben een sportief, in- gebreid patroon. Er zijn vele soorten in verschillende prijsklassen. En dan de hoofddeksels. Van bo ven naar beneden ziet men: een bei ge wollen muts met klep en banden, die over de oren vallen; een donker blauwe baret mot blauw-witte pom poen; een wit wollen hoedje met ge borduurde bloemen ('blauw, groen en pareltjes). Hiernaast een zuiver wollen trui mot bijpassende sportkousen - alles in effen kleuren als rood, groen, ca mel-kleur of petrol. Bijzonder mooi is het ingebreiide bladmotief. Rug en mouwen van de trui zij>n glad ge breid). Tot slot nog een tip voor iets, wat zeker bij sohaats- en ski-liefhebsters in de smaak zal vallen: wollen trui en met 'bijpassende mutsjes (met bandjes onder de kin of met een pompoen of een 'bivakmuts) en slob kous. Alles is in een Noors dessin uitgevoerd. (Kleurstellingen: blauw/ groen en roodzwart). BLIK DOOR HET WERELD op een verandering in het Kremlin Een jaar nadat het schot in Dallas een eind maakte aan het leven van president John F. Kennedy is veel veranderd. Een nieuw bewind in het Kremlin, de Chinese kernbom, een regeringswisseling in Londen. Maar verrassend is hoe in de kern de za ken toch gelijk zijn gebleven. En dat blijkt het meest uit de verhouding tussen Peking en Moskou. Hoewel niemand zag hoe dat dan wel kon gebeuren, voorzag men een voging om dat geschil zo niet op te lossen, dan toch in de ijskast te schui ven. Het werd ook enigszins kalmer aan het scheidfront en eerste minis ter Tsjoe En Lai ging persoonlijk in het Kremlin poolshoogte nemen wie daar nu wel de lakens uitdeelde. Wie dat is, blijft voorlopig een raadsel Dat het collectief leider schap, waarvan ieder daar de mond vol heeft, lang zal bestaan, lijkt niet waarschijnlijk, nu zomin als na de dood van Stalin. Toen kwam min of meer uit het duister Chroesjtsjef naar voren als de man die de touw tjes in handen nam. Zo zou het ook nu weer kunnen gaan. De opvolger Maar er is een verschil: ook toen Chroesjtsjef op het hoogtepunt van zijn macht verkeerde, rekende ieder er al op dat Brezjnew zijn opvolger zou worden. En deze heeft inderdaad ook de machtigste posten bezet, waarover men zich wel een beetje kan verbazen, gezien de bepaald niet vrijwillige afgang van zijn meester. Ditmaal ziet men ook al een op volger gereed staan in de persoon van Podgorny, als Brezjnew en Chroesjtsjef een Oekraïner. Boven dien hebben de drie over de belang rijkste zaken ongeveer de zelfde ge dachten. Wat men in het Kremlin nu ziet gebeuren, is clat weliswaar op aller lei binnenlandse politieke en econo mische maatregelen van Chroesjtsjef wordt teruggekomen, maar dat de voor de hele wereld belangrijke za ken als de „vreedzame coëxistentie" en het streven spanningen te voor komen als tevoren de nadruk krij gen. De Chinezen hebben kennelijk nu al de hoop opgegeven dat er met de nieuwe machthebbers meer valt te marchanderen dan met de heenge zonden Chroesjtsjef. De aanvankelij ke gematigdheden in de beschou wingen der Russische politiek is weer verdwenen en er wordt weer geful mineerd tegen „chroesjtsjefisme zonder Chroesjtsjef". Bovendien wordt een reeks eisen gesteld over een herstel van de harmonie tussen de twee grote communistische sta ten, die dermate neerkomen op een capitulatie der sowjets voor de vol gelingen van Mao, dat Moskou er onmogelijk op in kan gaan. Het is weer als vanouds. Europa's toekomst President de Gaulle heeft op zijn 74ste verjaardag in een rede de Duitse bondsrepubliek nogmaals ge waarschuwd zijn defensie niet af hankelijk te maken van de V.S. Enigszins nieuw in zijn rede was dat hij repte van een met de V.S. ver bonden, maar toch onafhankelijk Europa. De noodzaak van die relatie met Washington placht hen tot dus ver niet zo nadrukkelijk te stellen! Maar waar men meer behoefte aan had was wat meer duidelijkheid over hoe hij zich voorstelt een Europees defensie-apparaat tot stand te laten komen en hoe daarin de verhoudin gen zouden moeten liggen. In dat opzicht werd men niets wijzer uit de rede in Straatsburg. Het is wellicht niet toevallig dut de rede in die stad werd gehouden. In 1944, toen de Wehrmacht met een laatste krachtsinspanning zijn kerst offensief begon, gaf de geallieerde opperbevelhebber Eisenhower bevel aan de Franse generaal Delattre de Tassigny om Straatsburg te ontrui men. De tegenorder De Gaulle gaf zijn generaal de te genorder niet te gehoorzamen aan Eisenhower: hij wilde niet dat de bevolking van de stad de terugkeer van S.S. en Gestapo zou moeten ver duren. Eisenhower gaf toe, hoewel hij later wel zei geen begrip te kun nen opbrengen waarom de Gaulle zo'n ophef maakte over een zuiver taktische maatregel als een kleine rechttrekking van het front. Dit voorval zou de kern zijn voor Ingezonden mededeling de Gaulles ongeloof dat men de ver dediging van Europese steden kan toevertrouwen aan Amerikaanse veldheren. Daarom zou hij ook nu nog geloven dat de Fransen het zelf moeten doen, eventueel met een „force de frappe". Een andere zaak is natuurlijk dat een Franse generaal meer moeite zal hebben met het besluit een Franse stad op te geven dan bijvoorbeeld een Amerikaan, of - wat, men met evenveel recht kan zeggen - een Duitser of een Belg. En daarmee verschuift de zaak ook weer wat: zou een Franse generaal er op zijn beurt weer niet gemakkelijker toe komen bijvoorbeeld een Duitse of een Belgische stad prijs te geven? Dit soort problemen wordt ook met de Europese concepties van de Gaulle niet opgelost. ZUTPHEN. De 73-?jarige M. J. Ste- ketee uit Zutphen is, toen 'hij op zijn bromfiets in botsing kwam met een auto op d'e Rustoordlaan te Eefd'e dodelijk gewond. De man werd door de auto gegrepen, 'toen hij plotseling de weg overstak. Tijdens het vervoer naar het algemeen zliekenhuis te Zutphen .bezweek hij aan zijn ver wondingen. BRUSSEL, 26-11. Om uiting te ge ven aan hun ontevredenheid over de regelingen vcor de honoraria in de ziekenhuizen zullen de Belgische art sen vandaag (vrijdag) hun patiënten niet in de ziekeninrichtingen, maar wel thuis ontvangen. De patiënten in de ziekenhuizen zullen normaal worden verpleegd. Een woordvoerder van de Belgische artsenfederatie verklaarde, dat de „waarschuwingsstaking" in feite neer komt op het vervroegen van de weekeinddiensten tot vrijdagochtend. De artsen maken bezwaren tegen de financiële regelingen voor de ver pleging in de ziekenhuizen, omdat daardoor de vrije artsenkeuze één van de redenen voor de artsensta king in april van dit jaar in ge vaar wordt gebracht. Besprekingen over deze kwestie tussen de zieken fondsen, artsen en het ministerie van volksgezondheid hebben nog geen oplossing kunnen brengen. Kunt U dichten Nog één weekje blijft u over In dit moeilijk tijdsgewricht: Het cadeautje kunt u kópen, Doch hoe zwaar is het gedicht. U weet wel dat soes op poes rijmt, Samengaan op lichte maan, Maar dat dansen past bij sjansen Waait u nog maar zó niet aan. Laten wij u ev enhelpen Met de balpunt in uw hand: Ranjarietje op Sofietje En de krant op binnenbrand. Kikker hoort bij billentikker Maneschijn op mistgordijn, Kamerkatje bij waratje, Marsepein bij Coen Moulijn. Ook gemeier kan met vrijer, Tijger haai met bonte kraai; Een molière in de serre Vol taai-taai en herebaai. Denk aan blole(n) - pepernoten, Boezeroen en Klaas Kapoen: Oudste zusje - eerste kusje Wil het wel eens prachtig doen. Doklerslitel past op beatle, Zangeres op lege fles: Nog acht dagen, vrienden, magen, Aan de slag en veel succes! JAAP MIJDERW1JK. Flitsen uit het buitenland AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zonder 'hoof delijke stemming het voorstel van b. en w. om een open internationale prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw ontwerp van een stadhuis goedgekeurd. Dit gebeurde onder aantekening dat de vijf leden sterke V.V.D.-fractie geacht wenst te wor den tegen te hebben gestemd. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam 'heeft besloten voor 930.000 gulden het Spinoza-zieken- huis en de bijbehorende grond te ko pen van de Vereniging tot oprich ting en in standhouding van een ge sticht ter behandeling van ooglijders UTRECHT. Deze week is in het academisch ziekenhuis in Utrecht de 29-jarige heer D. Vet overleden. De heer Vet, die opzichter was bij het Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijfwerd op 25 augustus jongstleden ernstig ge wond door een vlamboog. AMSTERDAM. Bij de aanhouding van een zonder licht op het Singel te Amsterdam rijdende auto heeft de politie in het autokastje een enve lop met 25 gram marihuana gevon den. De bestuurder de 25-jarige kan toorbediende J. A. P.. die in een in richting te Lunteren verblijft, werd aangehouden en overgegeven aan de afdeling narcotica-bestrijd'ing der centrale recherche. DELFZIJl£ Het 'is nu wel zeker dat de driemastbark „P. A. Koerts" uit de Delfzijlse haven zal verdwij nen. B. en w. van deze gemeente zien geen nadere weg meer dan het schip, dat hoognodig aan een (voor Delfzijl te kostbaar) onderhoud toe, is, te vexkopen. UTRECHT. In een zandschuit aan de loskade van een zand- en grint- bedrijf in Utrecht is een Engelse vliegtuigbon ontdekt. De bom is waarschijnlijk meegekomen met het zand. Waar vandaan staat nog niet vast. ROTTERDAM. Op 'het goederen emplacement Rotterdam-Zuid zijn op een wissel aCht met aardolie geladen •ketelwagens ontspoord van een goe derentrein, die uit Pe.rnis kwam. Een van de wagens is gekanteld. Hoewel de toestand zidh niet ernstig laat aanzien hebben de spoorwegen voor a'lle zekerheid de Rotterdamse brandweer gewaarschuwd. AMSTERDAM. Meijer S'luyser opent op diinsdag 1 december in Am sterdam de brug over de Nieuwe Herengracht 'tussen d'e' Weesperstraat en 'het J. D. Meijerplein. Op dezelf de dag worden drie andere bruggen geopend door de voorzitters van de Amsterdamse afdelingen van de drie journalistenverenigingen Theo M. Eerdmans (N.J.K.), G. v. d. Boomen (K.N.J.K.) en drs. H. Glimmerveen (P.C.J.K.). LEEUWARDEN. De driejarige Jan van der SChors uit Goutum 'bij Leeu warden is voor zijn ouderlijke wo ning door een achteruitrijdende vrachtauto, 'bestuurd 'door de 35-ja- ri'ge J. B. uit Leeuwarden, overre den. Het jongetje werd op slag ge dood. DEN HAAG. Op het Schenkvia- duct in Den Haag werd de 22-jarige mejuffrouw T. J. Vos bij een ver keersongeval zo ernstig gewond, d'at ze korte tij'd na aankomst in een ziekenhuis is overleden. Mejuffrouw Vos, die op de fiets reed, week plot seling naar links uit en werd ver moedelijk door een 'haar achterop komende personenauto overreden. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM Mening van minister Bogaers: kleine aannemers overtrokken zaak .Droogstand' MAASTRICHT, 26-11. De minister van volkshuisvesting en bouwnüver- heid, drs. P. C. W. M, Bogaers heeft in Maastricht gezegd dat de zoge naamde „droogstand" van kleinere aannemers in de zuidelijke provin cies een overtrokken zaak is. Zoals bekend heeft de Nederlandse Katho lieke Aannemers- en Patroonsbond laatst onder zyn leden een enquête gehouden. De minister die over de cijfers van die enquête beschikte noemde de uitkomst cr van verbluf fend. Van de door de aannemers zelf in gezonden 200 formulieren behoefden door het secretariaat slechts 54 ter verificatie bij de hoofdingenieur-di- rekteur te worden ingediend; 35 van deze 54 aannemers bleken inmiddels reeds werk in uitvoering te hebben kunnen nemen, dat van een rijks goedkeuring was voorzien. Van de resterende 19 bedrijven hadden ex- zes geen contacten met opdrachtge vers, zeven wensten er alleen wo ningen voor de verkoop te bouwen zonder opgave van kopers en de overige zes hadden slechts te dure of te i-ecente plannen in reserve. Hieruit blijkt wel, aldus de bewinds man, dat de droogstand een over trokken zaak is: een overtrokken- heid waarmee men de opheffing van de woningnood geen dienst bewijst. Bouwstromen in Maastricht De minister was in Maastricht om daar de eerste steen te leggen in het woningcomplex „Malberg", 'n stads wijk die in de toekomst 9.000 bewo ners onderdak moet verschaffen. De i-ealisering van die wijk zal geschie den in zogenaamde bouwstromen. Dit kan omdat vier woningbouwvereni gingen samenwerking hebben ge zocht en gevonden. Over de uitvoe ring van de plannen in „Malbei-g" zei de minister nog dat het hem ver heugt dat de gehele produktie daar LEOFOLDSTAD, 26-11. - Op hel grote plein van Paulis in noordoost- Kongo zijn donderdagochtend vóór de aankomst der Belgische parachu tisten driehonderd Kongolezen gefu silleerd. In Leopoldstad vreest men in Belgische kringen dat de opstan delingen eveneens verscheidene Bel gen hebben geëxecuteerd. Voorts staat vast dat twee priesters, een Amerikaan en een Italiaan, even vcor de aankomst der parachutisten, met kapmessen zjjn gedood. gebaseei-d is op en woi-dt uitgevoerd met gebruikmaking van standaard bouwelementen. De bewindsman wees er in Maastricht ook nog eens op dat dB financiei-ing van de inves- tei-ingen de bottle-neck dreigen te gaan vormen voor de noodzakelijke opvoei-ing van het bouwpi-ogi-amma. Ik zie die moeilijkheden als ernstig, maar ik hoop dat ze als gevolg van een doelbewuste nationale inspan ning van vooi-bijgaande aard zullen zijn, aldus de bewindsman. Mening mgr. Bekkers over het Concilie te Rome HILVERSUM, 25-11. „De curie in Rome moet in opzet en werkwijze hervormd worden, met decentralisa tie van het bestuur over de kerk tot een ï-aad i-ond de paus, die op zijn beui-t weer steunt op deskundigen van studiegroepen en commissies uit heel de wei-eld en uil het gehele godsvolk". Dit was een van de vijf punten, die de bisschop van 's-Hex-- togenbosch, mgi\ W. M. Bekkex-s, woensdagavond in de K.R.O.-televi- sierubi-iek „Brandpunt" opsomde als noodzakelijk, „wil het Vaticaans con cilie het begin zijn van een groot „aggx-iornameto". De andere punten wax-en: een ster ke verandei'ing van kerkelijk recht en wetboek; vrijheid binnen de kerk, een eenheid in grote verscheiden heid; een diepe bezinning op de waarachtigheid, de opx-echtheid en „het concilie mag nooit meer ophou den, het zal op een andere wijze al tijd moeten doox-gaan". NEW YORK, 26-11 De Noorse tan ker „Stolt Dagali" van 12.723 ton is vanmoi-gen na een botsing met een ander schip buiten de haven van New York in zinkende toestand ge raakt, aldus een mededeling van de Newyorkse kustwacht. Volgens de kustwacht in Boston is het andere schip het Israëlische passagiersschip „Shalom", dal 25.320 ton meet. De „Shalom" zou ernstige schade heb ben opgelopen. In twee ruimen zou water binnenlopen. Hefschroefvlieg tuigen, vliegtuigen en x-eddingsvaar- tuigen spoeden zich naar de plaats des onheils. De Bx-i'tse regering zal een con tract voor de levering van 16 ..Buc caneer' -vliegtuigen aan Zuid-Afrika honoreren, zo heeft premier Wilson woensdag in het Lagerhuis verklaax-d Ingezonden mededeling Feuilleton door HENK VAN HEESWIJK In het gezin Van 't Grashek werd vijf jaar na de trouwdag een dochter geboren. Het was een moeilijke be valling, maar moeder en kind bx-ach- ten het er levend af. Doch dokter Vink bracht de vader zeer discx-eet aan het verstand, dat hij blij mocht zijn met deze spx-uit, maar dat het hierbij moest blijven, wilde hij zijn vrouw niet vex-liezen. Iets, wat de boer van „De Peppelhorst" aanvan kelijk moeilijk kon verwerken, om dat hij al zijn hoop gevestigd had op een stamhouder, een opvolger op het gx-ote bedrijf. Maar zijn vx-ouw was hem tenslotte toch meer waard en als gelovig man aanvaax-dde hij deze dochter dankbaax-, die met beider liefde werd omringd en gx-oot ge bracht. Op „Oud Vanenbeek" en „Groot Wullerihoven" waren de huwelijken vx-uchtbaarder. In enkele jax-en wei'd het gezin van Gradus van Gispelaar uitgebreid met één zoon en drie dochtei-s, terwijl de vx-ouw van Ger- rit Jan Maayenberg in tien jaar tijds het leven schonk aan vijf zoons en een dochter. De Gispelaars gingen in Gx-oeven- wijk op school, maar dc kinderen van Maayenbei'g, die net tussen de beide plaatsen woonden, gingen mot Gerda van 't Grashek naar de chris telijke lagere school in Nijloo, zaten gezamenlijk in de banken van de hoge kant, zoals dat Ier traditie ge trouw geschiedde, vochten op z'n tijd mee met de andere hoge kanters om de zandvreters op hun falie le geven of kregen soms zelf ook wel eens een ongenadig pak slaag, want onder de lage kanters zaten ook po tige boex-enzoons, die vast niet bang waren voor de hufters van de hoge kant. Allen waren ze middelmatige leerlingen, die geen uitblinkex-s op leverden, maar verder behooxTijk mee konden en dus geen klas dou bleerden. Na de lagere schooltijd gingen de jongens naar de land bouwschool en de meisjes naar de huishoudafdeling of een nieuwig heid in die dagen de V.G.L.O., maar bleven in de hooitijd dagen lang weg van school, hoewel dit of ficieel natuurlijk niet mocht, maar geen schoolhoofd die het durfde de inspekteur hiervan in kennis te stel len, want het waren kinderen van de hoge kant en met de vadei-s daax-van kon je beter goeie vrienden blijven, temeer omdat enkele van hen in het schoolbestuur zaten en die moest je beslist niet tegen je in het hax-nas jagen. Of wel soms Van de schoolbanken af was Gei-- da van 't Grashek feitelijk al vx-ien- din met Tannie Maayenberg, nauwe lijks één jaar ouder. Doch omdat Gex-da in augustus zes was geworden en Tannie al in oktober van het vo- x-ige jaax-, kwamen ze beiden gelijk tijdig in de eei'ste klas te zitten, naast elkaar in dezelfde bank. Misschien dateex-de van die eerste schooldag af hun vx-iendschap al. Een feit was, dat Gerda van 't Grashek in haar schooljai-en op gezette lijden speelde met Tannie op „Groot Wullenhoven" waarna ze netjes door een der gro tere broers op de fiets naar huis wex*d gebracht. Of Tannie vermaak te zich op „De Peppelhorst", tijdig voor het donker weer opgehaald. Na de schooljax-en ging iedex-een op het eigen erf aan het werk, hetgeen vanzelfspx-ekend was, want uit de kinderen moesten uiteindelijk goede boex-en en boerinnen groeien, die la ter zelf in staat zouden zijn een be drijf te beheren. Men kwam op de zelfde verenigingen, samen met an dere" hoge kantex-s. doch wijl de de mocratie uiteindelijk ook in Nijloo voortschreed, kwam er zo nu en dan ook een lage kanter bij, genadiglijk toegestaan door het bestuur, dat na- tuux-lijk weer geheel of voox-namelijk uit hoge kantex-s bestond, vex-getende de oude schoolvetes, die slechts bij hoge uitzendex-ing nog wel eens ont brandden, vooral als het om een meisje ging. De dochtex-s van Gx-adus van Gispelaar evenwel hielden zich aan de oex-oude traditie en trouwden op hun beurt weer met gx-ote boe x-en, tex-wijl de zoons van Maayen- bex-g niet anders deden. Het ging al lemaal nogal vlug en zo om het jaar was er op „Oud Vanenbeek" of „Groot Wullenhoven" een bruiloft, waar alle jongelieden uit de verre omgeving bijeen kwamen, feest viex-- den en na afloop een stil hoekje op zochten om een potje te vx-ijen. Ten slotte ben je maar eenmaal jong en zoenen kest weinig moeite. Vooral als de stemming er een beetje in zit. Zo ontstond er op zo'n bruiloft doox-- gaans weer vaste verkering tussen één of meer stelletjes, zodat er geen jaar voorbij ging, of er wei-d een nieuw huwelijk gesloten. Gerda en Tannie waven altijd van de partij. En niet alleen bij de Van Gispelaax-s of Tannie's familie, ook eldex-s in de stx-eek. Al spoedig wa x-en ze door een paar vlotte boex-en zoons uitverkoren om hun partners te zijn. Ze deden volop mee aan de feestelijkheden, lieten zich de ronde zoenen en verdwenen in het nachte lijk uur naar een donker plekje, om wat individueler te genieten van de liefkozingen en de brandende kussen van de jongeman. (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9