ciyro Rooster...! Danriy Kaye Show Voor de vuist weg DE ZIERIKZEESCHE COURANl Para's konden doden van gijzelaars in Paulis niet voorkomen Amerikanen zoiiden Indonesië verlaten DE VERTICALE PRIJSBINDING Er moet een school komen in Milopotanos Aanvaring bij New York eist 16 levens STRIJD OM LONEN EN PRIJZEN Tuinman zoon V.S. rechtvaardigen zich over deelname reddingsactie in Kongo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 november 1964 121ste jaargang No. 19692 WAARIN OPGENOMEN 1 797 - 188*- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Groene Kruis Zierikzee wil bejaardengyninastiek Triest nieuws uit Kongo STANLEYSTAD, 26-11. Terwül in middels een tweede vliegtuig met Belgische vluchtelingen uit Kongo te Brussel is aangekomen, blijven de berichten uit het door de rebellen geteisterde gebied van Kongo uiterst triest en mensonwaardig. De Bel gische paracommando's hebben na de zuivering van Stanleystad hun actie voortgezet, waarbü het vooral ging om bezetting van de stad Pau lis. Hier bleek zich een groot drama te hebben afgespeeld. Zeventien door de rebellen vastgehouden gyzelaars zfón in deze plaats doodgeknuppeld, voordat de reddende para's konden ingrüpcn. De tien eersten werden dinsdag nacht uit het huis, waarin zij waren ondergebracht, gehaald. Hun werden de handen op d'e rug gebonden, waarna zij langzaam werden dood geknuppeld. Hetzelfde geschiedde met de twee de groop van zeven, die enkele uren voor de komst der Belgische val- schermers werd afgemaakt. Onder hen bevond zich de enige Italiaan, die deel uitmaakte van de groep. De Amerikaanse ambassade in Leopoldstad heeft medegedeeld ver nomen te hebben dat de rebellen 110 blanke gijzelaars uit Paulis heb ben meegenomen. Op de ambassade werd verondersteld dat de Belgische valschermen; deze gijzelaars onder hun hoede hebben weten te nemen. Verovering van Paulis Paulis werd door 267 Belgische parachutisten op de rebellen her overd. Na zeer krachtig verzet waar door een para wérd gedood en vijf zwaar werden gewond. Tevoren had den Amerikaanse vliegtuigen het militaire kamp der opstandelingen gebombardeerd. Tweehonderd blanken werden be vrijd. Het merendeel is in Leopold stad aangekomen. Hun 'gezondheids toestand is zeer slecht en een van hen is tijdens de vliegreis overleden. Volgens verklaringen van de vluchtelingen werden woensdag alle blanke mannen, van Paulis in een pensionaat bijeen gebracht. De blan ke vrouwen moesten thuis blijven, bewaakt 'door „simba's" („leeuwen"). In de vier maanden van bezetting zouden 4.000 Kongolezen door de re bellen zijn afgeslacht. Ingezonden mededeling Vanavond TV Nederland-1 3 programma's uit het AVRO-huis, ook üw huis! ALGEMEEN - ONAFHANKELIJK - NATIONAAL 19.30 20.40 21.30 DJAKARTA, 26-11. Donderdag is in Djakarta van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen dat de Ameri kaanse ambassade in Djakarta tot de vrouwen en kinderen van Amerika nen in Indonesië het verzoek heeft gericht cm zich gereed te houden om van het ene ogenblik op het andere te kunnen vertrekken. Men wilde bij de ambassade geen commentaar op deze berichten ge ven. Er bevinden zich ongeveer vier duizend Amerikaanse burgers in In donesië, zowel in de hoofdstad Dja karta, als in andere delen van de Archipel. Een duizendtal hiervan werkt bij de ambassade en de con- Neus afgesneden door breken van brilleglas AMSTERDAM. 26-11. De neus van de 14-jarige Marcel Stibbe uit Am sterdam werd geheel afgesneden door een gebroken glas van zijn bril, die ibrak toen hij van zijn fiets viel. De oorzaak daarvan was het breken van de voorvork van de fiets. Toen een 5 8 wagen van de politie ar- riveerd, stond de jongen met zijn neus in zijn hand. De knaap werd naar het W.G. overgebracht en daar opgenomen. In Rome is woensdagnacht de bij het ongeluk met de Boeing-707 zwaar gewonde Franse stewardess Simone Bazin overleden, waarmee het aan tal slachtoffers van de ramp is ge stegen tot 47. sulaten der Verenigde Staten, bij het bureau voor internationale ontwik keling en bij andere officiële verte genwoordigingen. De overige drie duizend zijn zakenlieden of werkne mers van de Amerikaanse oliemaat schappijen Stanvac en Caltex. De Amerikaanse ambassade zou voorts de in Indonesië werkende Amerikanen in het algemeen hebben verzocht zich naar Djakarta te be geven, om een eventueel wegbren gen uit Indonesië gemakkelijker te doen verlopen. De ambassade zou tot deze maat regel hebben besloten omdat zich steeds sterker anti-Amerikaanse ge voelens in Indonesië openbaren, zo wel in Djakarta als in de rest van het land. De ambassade zou vrezen dat zich, deze keer met de Amerika nen als doelwit, dezelfde soort ge weldplegingen zouden kunnen voor doen. als in september j.l. tegenover de Britten in Indonesië plaats ge vonden hebben. De vrouw van een Canadese zendeling vertelde nl., dat de re bellen in Paulis ook iedere Kon golees vermoordden „die niet vcbr honderd procent aan hun zijde stond, die beter gekleed ging of als intellectueel bekend stond, of tegen wie ze een oude wrok koesteren". De in totaal 20 blanken die door hen werden doodgeslagen waren allen man- nen. Een van hen, de 49-jarige Ameri kaanse zendeling dr. Joseph Tucker, Stierf na drie kwartier met knuppels te zijn bewerkt. Zijn lij"k was met de stoffelijke resten van de anderen in een van krokodillen wemelende ri- Toen met het vallen van de duis ternis de vluchten tussen Paulis en Leopoldstad gestaakt werden 'bevon den zioh nog ongeveer 70 blanken in eerstgenoemde plaats. Neg blanken bij rebellen Men vreest dat verscheidene 'hon derden blanken nog in handen zijn van de Kongolese rebellen. Zij zou den worden gevangen gehouden in Boen'ia en Watsoe in het noordoos ten van ihet lan'd. In Leopoldsta'd arriveerde don derdag een vliegtuig met vrouwen en kinderen van wie allen de sporen van geweld droegen. Een vrouw, wier man was gedood, ha'd men met een geweerkdlf de neus gebroken en van een vijfjarig kind hadden de, re bellen een 'hand met een lans door boord. STANLEYSTAD, 26-11. De Kongo lese rebellen, die uit Stanleystad waren verdreven door Belgische pa - ra commando's, hebben donderdag een tegenaanval ingezet en een ge deelte van de stad opnieuw bezet. In de Europese wijk van de stad en sommige Afrikaanse wijken werd gistermiddag hevig gevochten. Ongeveer 100 Kongolese burgers zijn door regeringstroepen naar het vliegveld geëvacueerd omdat hun huizen in de vuurlinie kwamen. Verklaring Spaak BRUSSEL, 26-11. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, iheeft donderdagavond in Brussel verklaard, dat de reddings actie van de Belgische paracomman do's in Kongo uiterlijk volgende week woensdag definitief zal zijn be ëindigd. Dan zal het bataljon para troepen op zijn laatst in België zijn teruggekeerd. Zesduizend cent ROZENBURG, 26-11. Julia Sloos uit de Goudenregenstraat in Rozen burg heeft donderdag van haar bur gervader zesduizend cent gekregen. Het meisje, dat die dag voor het eerst het levenslicht aanschouwde, kreeg dit (per cheque aangeboden) cadeau, omdat zij door haar geboor te het zielental van de gemeente Ro zenburg op zesduizend bracht. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 26-11. Staatssecreta ris Bakker (economische zaken) ziet geen aanleiding om thans reeds stappen te ondernemen tegen de on langs uitgevaardigde verkoopregels van „een grote gloeilampenfabriek in het zuiden des lanlds", wel zal van zijn zijde de 'Uitvoering van d'ie ver koopregels nauwlettend worden ge volgd. Mocht die uitvoeiring in strijd zijn of komen met het verticaal prijsbeleid van de overheid, dan zal UTRECHT, 26-11. - In het dorp Milopotanos, op het Griekse eiland Kythcra, staat een oud gebouw dat als huishoudschool wordt gebruikt. De lessen worden gevolgd door veertig meisjes, van wie er ook enkele van het vasteland afkomstig zjjn. De bisschop van het eiland wil een nieuwe, tweemaal zo grote school bouwen. Onder leiding van het team van de Wereldraad van Kerken dat op Kythera werkt, zijn de afgelopen zomer twee werkkampen voor jongeren gehouden en de fundamenten van de nieuwe school zyn inmiddels gelegd. I)c fondsen zijn echter op het ogenblik uitgeput. De Griekse re gering verleent pas subsidie als de bouw al in een tamelijk ver gevorderd stadium verkeert. De Nederlandse teamleider, de heer Koksma, heeft berekend dat er nog 11.000 gulden nodig is voordat het punt is bereikt waarop de Griekse regering wil bespringen. Men wil proberen het nog ontbrekende bedrag in 1965 in Nederland by elkaar te brengen. De nieuwe School zal dan in 1967 klaar kunnen zyn. daartegen worden opgetreden. „In wélke vorm is thans nog niet te zeggen", aldus de 'bewindsman. Hij beantwoordde 'in de Tweede Kamer met deze opmerkingen de mondelinge vragen van mevrouw Brautigam (Pw.d.A.), die o.m. had geïnformeerd of het uitvaardigen van de verkoopregels „door een groeft concern te Eindhoven" de staatssecretaris aanleiding 'geven tot enigerlei optreden. In haar vragen had mevrouw Brautigam er op ge wezen dat hét bedoelde bedrijf (Philips) met inigan'g van 1 decem ber „de detailhandelaren zal binden aan zeer stenige regels voor de ver koop van bepaalde prodükten van dJit concern en dat bij niet-naleven daarvan de detailhandelaren een deel van hun korting kunnen ver liezen of van levering uitgesloten kunnen worden". Staatssecretaris Bakker merkte in do beantwoording o;m. nog op, dalt de verkoopregels ten clcle in over eenstemming zijn met on verbindend verklaring van bepaalde vormen van individuele verticale prijsbin ding. Deze regels hebben, aldus de staatssecretaris, per sé niét dc be doeling tegen die verticale prijsbin ding in te gaan. Dit was tevens door de directie van het betrokken be drijf verzekerd. De uitvoering van de verkoopregels zullen evenwel „sterk onze aandacht" hébben. Naar dc mening van staatssecretaris Baik- Tcer bomt V.ijn streven door de maat regel van Philips niet op losse schoeven te staan. Huur-officier ondervraagt rebellen NEW YORK, 26-11. Zestien op varenden van de Noorse tanker „Stolt Dagcli", die donderdagochtend ter hoogte van New York door de Is raëlische „Shalom" werd aangeva ren, zijn omgekomen. Vier worden er nog vermist. De overige 23 opvaren den konden worden gered, zo h^eft de Amerikaanse kustwacht donder dagavond meegedeeld. Aan boord van de „Shalom" werd slechts een vrouw licht gewond. De „Shalom" heeft op eigen kracht New York bereikt. De aanvaring geschiedde bij dich te mist. De „Shannon" had New York juist verlaten voor een tocht door de Caradbische Zee. De Stolt Dageli kwam uit Philadelphia en was op weg naar het noorden. De aanvaring geschiedde midden in de nacht, even voor half drie. Door de schok brak de tankei door midden, het achterste deel zonk on middellijk, het voorste drijft nog. De tien zeelieden, die zich daarop be vonden, zijn met hefschroefvliegtui- gen gered. DEN HAAG, 26-11. De voorzitter van het Centraal-Sociaal Werkge versverbond ir. J. Bosma uit Borne, heeft in zijn in het Kurhaus te Sche- veningen uitgesproken jaarrede uit voerig aandacht besteed aan de pro blemen waarmede het bedrijfsleven en de overheid te kampen hebben. Problemen die vooral woensdagmid dag reeds zowel door de overheid als door werkgevers, middenstand, landbouw en werknemers zyn be licht. De 'heer Bosma deelde voorts on der meer mede dat nog woensdag- avond aan de bij het "Verbond aan gesloten organisaties het dringende verzoek is gericht, ziéh voorlopig 'te onthouden van het doen van toezeg gingen of het maiken van afspraken op het gebied der lonen. Gezien de 'huidige situatie en in afwachting van het volgende week vrijdag in te dienen standpunt van de Stichting moet voorkomen worden dat men een weg opgaat die niemand wenst op te gaan. De heer Bosma heeft verder onder andere aandacht ge vraagd voor de beloning van jeug digen. Veelal verdienen deze jeug digen thans veel meer dan zii nodig hébben. De heer Bosma misgunt ze dat niet, maar hij meent dat de wijze waarop het teveel wordt uitgegeven, in het belang van de jeugd maar ook in het algemeen 'belang, wel voor verbetering vatbaar is. Hij zag er bijvoorbeeld een mogelijkheid in om de wonliinlgbouw mede daardoor te financieren. Het 'denkbeeld van politieke groe peringen over het minimumloon, van Het Europese parlement heeft zich denderdag uitgesproken voor Straatsburg als voorlopige zetel van het parlement. b Volgens het Noord-Vietnamese persbureau hebben in de nacht van 25 op 26 november Amerikaanse en Zuid-Vietnamese oorlogsschepen een uur lang het Noord-Vietnamese eiland Con-co ten noorden van de 17e breedtegraad, gebombardeerd. 21-jarigen en van dienstplichtigen noemde 'hij in dit verband als on derwerpen voor verdere studie. De heer Bosma telde onder zijn gehoor onder anderen staatssecreta ris de Meijer, de voorzitter van de vakcentrales, representanten van zusterverenigingen en middenstands- en landbouworganisaties, kortom, met elkaar bestuurders van de Stichting van de Arbeid, van de So ciaal Economische Raad, en van het Ooilege va-n Rij'ksbemiddelaars. Ook de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman woonde de och tendvergadering bij. Ingezonden mededeling Nuttige Sint Nicolaas- geschenken zoals: losse clubs in vele modellen secretaires bijzettafeltjes lectuurbakken haardbankjes salontafelkleedjes en nog veel meer bij woninginrichters Mol 19 Zierikzee een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad, welke functie hij momenteel zelf bekleedt, zegt Ste venson dat eik uitstel „een nog veel groter aantal even zinloze als tra gische moordpartijen" itot gevolg zou hébben gehad. Stevenson wil zijn brief als een officiëel document behandeld zien, wal inhoudt dal hij aan de Veilig heidsraad zal worden voorgelegd en onder de delegaties bij de Ver. Na ties zal worden verspreid. WASHINGTON, 27-11. Dc perma nente Amerikaanse vertegenwoor diger by de V.N., Adlai Stevenson, heeft donderdag over een Ameri kaanse deelname aan dc reddings actie in Kongo verklaard, dat het enige doel van zijn regering is ge weest, „dc dood 1c helpen voorko men van onschuldige burgers. Hun leven werd bedreigd door de activiteit van rebellen met schending van elk internationaal recht". In Een Belgische officier van het huur leger ondervraagt Kongolese rebel len in Stanleystad wegens de moord op de gijzelaars. Een soldaat van het regeringsleger (links) houdt zijn ge weer gericht op de rij verdachten. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zij, die nooit een mening terug nemen beminnen zich zelf meer dan de, waarheid. \y^,: WAT UQT Di bilt Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar ook nu en dan buien; koudere nacht, morgen over dag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag; matige en aan de kust al en toe krachtige lot harde wind tussen zuidwest en west. 28 nov. Zon op 8.21, onder 16.35. Maan op 1.41, onder 14.49. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 2.55, onder 15.04. 30 nov. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 4.08, onder 15.20. Nieuwe maan: 4 dec. te 2.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 nov. 29 nov. 30 nov. 10.32 v.m. 11.46 v.m. 0.32 v.m. BROUWERSHAVEN 28 nov. 10.37 v.m. 29 nov. 30 nov. 11.50 v.m. 0.20 v.m. 23.24 n.m. n.m. 12.44 n.m. 23.15 n.m. n.m. 12.45 n.m. Doodtij: 28 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie bij Schotland is de afgelopen 24 uur verder in diepte toegenomen en heeft zijn weg ver volgd in de richting van de Noorse kust. De luchtdruk in het centrum werd ongeveer 965 m.b. Rond dit centrum stak een zware storm op, die echter geconcentreerd bleef in een betrekkelijk klein gebied. Op de eilanden voor de Schotse kust wer den gemiddelde snelheden van 80 a 90 km per uur gemeten. Aan de Ne derlandse kust werd de wind niet sterker dan 6 Beaufort. Intussen bereikte het front van de depressie vrijdagochtend met regen ons land. Achter het front stroomt koudere oceaanlucht binnen, waarin af en toe opklaringen voorkomen. Op de oceaan heeft zich aan dc noordflank van een krachtig hoge- drukgebied, waarvan het centrum midden op de oceaan ligt, een weste lijke stroming ingesteld. In dc stro ming zal ccn randstoring morgen de wind cn buiigheid lijdelijk doen toe nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1