Qyl& MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE ACTIE BELGISCHE PARA'S IN DE KONGO? E.E.G.-inflatie nog niet beteugeld Betogingen contra regering in Saigon Vrouw overreden door trein De komst van het aardgas en de vaste brandstoffen Neem geen risico.verf met De verf met flexabiliteit* Tijdstip van belastingverlaging is nog altijd onzeker Paniek in school in West-Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 november 1964 121ste jaargang No. 19691 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Ook ratiobouw in gemeente Zierikzee Afrikaanse landen wensen bijeenkomst Veiligheidsraad LEOPOLDSTAD, 26-11. Belgische parachutisten zullen vandaag (don derdag) worden neergelaten boven de stad Faults in noordoost-Kongo waar naar schatting 200 personen nog als gijzelaars in handen z(jn van de rebellen, zo heeft een gezaghebbende zegsman meegedeeld. Paulis is de grootste stad die de opstandelingen nog in hun macht hebben na de herovering van Stan- leystad door Belgische para's en de Kongolese regeringstroepen. Het ligt ongeveer 370 kilometer ten noord oosten van Stanleystad. VERENIGDE NATIES (New York). Vier Afrikaanse landen hebben naar verluidt woensdagavond besloten om een spoedbij eenkomst van de Veilig heidsraad te vragen naar aanleiding van de gebeurtenissen in Kongo. Het zijn Soedan, Algerië, Guinea en Ma li. Verwacht wordt, dat Kenia en Boeroendi zich bij dit verzoek zullen aansluiten. Volgens betrouwbare kringen slaagde men er woensdag avond op een besloten bijeenkomst van de Afrikaanse delegaties bij de V.N. niet in, de gehele Afrikaanse groep achter het verzoek te krijgen. De Afrikaanse groep bij de Ver enigde Naties heeft een commissie gevormd ter bestudering van de toe stand in Kongo. Deze maatregel staat los van een eventueel verzoek van individuele delegaties om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad. LEOPOLDSTAD. Woensdagavond zijn in Leopoldstad Amerikaanse transport vliegtuigen aangekomen met aan boord de stoffelijke resten van 24 dinsdag door de rebellen in Stanleystad vermoorde blanken. Daar onder bevond zich het lijk van de Amerikaanse zendingsarts P. Carl-' Ingezonden mededeling ^zeidekip.' 'Ik ben veruit de beste kip van het land. Ik mag met enige trots wijzen op mijn proporties. Dat zijn porties. Smakelijke, malse porties vooral. Ik ben bestemd voor mensen die weten wat lekker eten is. En daarom zal ik wel in de kippenbouillonsoep van Califor nia gaan. Daar nemen ze altijd de allerbeste kippen voor. Dus mij.' son, dat op verzoek van zijn vrotiw zal worden begraven op een protes tants kerkhof in de Kongolese pro vincie Oubangui. Be opstandelingen hebben in het etsten van Kongo volgens vluchte lingen de afgelopen tyd ontzettende gruweldaden bedreven. Z|j hebben stelselmatig plaatselijke bestuurs- funkticnarissen, politiemannen en Afrikanen die geen lid waren van de Lcemoemba-beweging vermoord. Velen werden levend verbrand. Een vliegtuig van het internatio nale comité van het Rode Kruis is woensdag met medicamenten en le vensmiddelen aan boord uit Boe roendi naar Stanleystad gevlogen, zo is in Genève meegedeeld. Met het toestel reisden mee drie Rode Kruis- fup.ktionarissen onder wie een arts. Zij hebben opdracht, bijstand te ver lenen aan alle slachtoffers van de gebeurtenissen daar, zonder onder scheid naar ras of politieke sympa thieën. Ook zullen zij inlichtingen trachten te krijgen over vermisten. Reacties ALGIERS. - President Ben Bella van Algerië heeft woensdagavond in een toespraak verklaard, dat* Algerië wapens en vrijwilligers naar Kongo zal zenden om „onze Kongolese broe ders" te helpen. Tsjombe vormt vol gens hem een „bedreiging voor ge heel Afrika". In Cairo deed de secretaris-gene raal van de organisatie voor Afri kaans-Aziatische solidariteit, Joessef Sebai, een beroep op alle Afrikaanse, en Aziatische landen, de Kongolese „revolutie" snel en krachtig te steu nen. WASHINGTON, 26-11. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft heden-donderdagmorgen bekendgemaakt, dat Belgische val schermtroepen inderdaad bezig ztfn met de bevryding van enkele hon derden blanke gijzelaars uit Paulis in Kongo-Leopoldstad, 370 km ten noordoosten van Stanleystad. De Belgische troepen zullen na de operatie in Paulis onmiddellijk uit Kongo teruggetrokken worden, aldus de mededeling van het Amerikaanse ministerie. De Belgische troepen zijn met Ame rikaanse vliegtuigen aangevoerd. Amerikaanse toestellen van het type C-130 hebben bijna honderd blanken geëvacueerd die door de re bellen als gijzelaars werden vastge houden, aldus de bekendmaking. De staking van de 65.000 Britse havenarbeiders die 1 december zou beginnen, is woensdag na een ver gadering van vakbondsleiders met de havenarbeiders afgelast. STRAATSBURG, 25-11. Nederland bevindt zich in een overgangsfase waarin het herstel van het economi sche evenwicht vry sterk zal afhan gen van de uitkomst der huidige loononderhandelingen, zo heeft Ro bert Marjolin, vice-vcorzitter van de E.E.G.-commissie, woensdag in het Europese parlement verklaard. Marjolin zei dit in het jaarlijkse grote debat van het Europese parle ment met de Europese ministerraad en de Europese executieven, dat dit jaar stond in het teken van de in- flatiebestrijding. Wat Nederland be treft, merkte hij voorts op. dat dit het enige land van de gemeenschap is, waar vertraging van de stijging der overheidsuitgaven, die men in Brussel was overeengekomen, nog niet aan het licht treedt. Doch hij had kennis genomen van de Neder landse verklaring waarin voor het volgend jaar beterschap werd be loofd. De Westduitse minister van econo mische zaken Kurt Schmücker deel de de afgevaardigden namens de mi- In Rotterdamse haven nu al de 25.000ste ROTTERDAM, 24-11. Tijdens de 'huldiging van de kapitein van de „Alhena" (die met stukgoed van Buenos Aires kwam), de heer R. Bijlsma, heeft de voorzitter van de Stichting Haven'belangen. mr. A. Blussé-van Oud ADbliass, hem voor het schip een schi'l'd overhandigd waarop later een inscriptie zal wor den aangebracht, die het feit van binnenkomst a'ls 25.000ste schip in Rotterdam zal memoreren, terwijl de kapitein als persoonlijke herinnering een zilveren sigarettenkoker 'kreeg aangeboden. De heer Blussé-van Oud Alibi as zei in zijn toespraak, dat het voor de derde keer in één kalender jaar is. dat in Rotterdam 25.000 sche pen zijn "binnengelopenen dat dé steeds vroegere datum waarop dat gebeurt een bewijs is dat het de ha ven goed gaat. Onderzoek op t.b.c. in binnenland van Suriname PARAMARIBO, 24-11. - Het onderzoek dat het consultatiebureau voor longziekten van het ministerie van volksgezondheid te Para maribo onder Wayana cn Trio-indianen in het binnenland instelde, is beëindigd. Onder de Wayana's (aan de Lawa en in het dorp Apc- tina) leverde het onderzoek een vry hoog percentage positief rca- gcrenden op. Hoewel hiermede niet is gezegd dat deze groep Iydt aan t.b.c.. hebben verschillende overwegingen geleid tot het besluit deze mensen (36 procent van de Wayana-bevolking preventief te be handelen met een der anti-t.b.c.-medicynen. By enkelen is actieve t.b.c. waarschijnlijk. Zij zullen, zodra moge lijk, naar Paramaribo worden overgebracht voor verder onderzoek cn eventuele opname in een t.b.c.-inrichting. Onder de Trio's daarentegen werd een geheel verschillend beeld waargenomen. Aan de Paloemeu werd slechts een gering aantal (4 procent positief-rcagcrenden gevonden, terwijl verder westwaarts in het dorp Alapadoc in het geheel geen aanwijzing bestond dat men ooit met t.b.c. in aanraking is geweest. Voortzetting van het onderzoek onder de Wayana's is noodzakelijk, hetgeen zeer vergemakkelijkt wordt door dc hulp van de evangelisten van de „Surinam Interior Fellowship", die onder leiding van dr. J. van Mazijk reeds veel gedaan hebben voor dc medische verzorging van deze indianen. Bij het organiseren van de expeditie werd finan ciële steun ondervonden van de Nationale Stichting Tuberculose bestrijding Suriname en dc medische dienst van dc T.N.O., die ook technische bijstand verleende. nisters mede, dat de inflatiebestrij- ding in de E.E.G. weliswaar positie ve resultaten heeft opgeleverd, doch nog niet tot de gestelde doelen heeft geleid. ALKMAAR, 25-11. De 49-jarige mevrouw J. R.-M. uit Mïd'den-Beem- ster is woensdagavond op de met een 'auibomaitlisohe ikmipperiicht in stallatie 'beveiligde overweg in de Kalikovenstraalt te Alkmaar door een trein overreden en gedood. SAIGON, 25-11. Verscheidene hon derden scholieren en studenten, ge wapend met stokken en allerlei pro jectielen, hebben woensdag in Sai gon de politiemannen op de vlucht gejaagd toen zij een school wilden ontruimen. Overal in de stad worden heftige betogingen gehouden tegen de rege ring! - -n Tran Van Huong. De politie hperf kennelijk opdracht niet te hard handig op te treden. Zij is slechts met stokken bewapend, waarmee niet veel uit te richten valt tegen de grote meerderheid van betogers. Meestal moeten de politiemannen het haze- pad kiezen om niet te worden ver wond. Er zijn onder hen trouwens al gewonden gevallen. Inschakeling van de brandweer werd ook geen succes. De mannen kregen geen tijd hun slangen uit te rollen. BEN HAAG, 25-11. De komst van het aardgas in Nederland bewerkt een sterke relatieve teruggang van het verbruik van vaste brandstoffen voor ruimtelijke verwarming. In ab solute zin blyft het verbruik in to taal gezien ongeveer gelyk. Hiermede vat prof. dr. H. O. Goldtschmit van de economische hogeschool te Tilburg in een op verzoek van de Nederlandse katho lieke bond van handelaren in brand stoffen St. Theobald samengestelde „beleidsnota" de vooruitzichten voor de brandstoffenhandel samen, zoals die door de distributie op gro te schaal van aardgas worden bein- vloed. Is er dus over het geheel genomen voor de Nederlandse brandstoffen- De veiligheidsraad zal vrijdag om 16.30 uur bijeenkomen om de be handeling voort te zetten van de wederzijdse beschuldiging van agres sie van Syrië en Israël in verband met de incidenten van 13 november. handel geen terreinverlies als ge volg van de komst van het aardgas te verwachten, regionaal en plaat selijk zal dit heel anders kunnen uit vallen. Prof. Goldtschmit verwacht namelijk, dat het verbruik van vaste brandstoffen in grote bevolkings centra en centra met sterke bevol kingsaanwas zal dalen. Geen paniek De Tilburgse hoogleraar raadt de organisaties van de brandstoffen- handel aan te trachten een paniek stemming te voorkomen. Men zal in deze branche naar zijn mening o.a. moeten trachten te komen tot vrij willige sanering en collectieve re clamecampagnes moeten voeren. Bij de overheid zou eventueel moeten worden aangedrongen op het instel len van een saneringsfonds. Ook zal er bij de overheid op moeten wor den aangedrongen, dat er normale concurrentieverhoudingen worden geschapen tussen vaste brandstof fen en aardgas. Dit betekent, dat het aardgas op volledig economische basis moet worden geëxploiteerd en dat de gemeentelijke overheden geen speciale steunmaatregelen moeten geven aan het aardgas. Er zijn ook militairen op straat verschenen. Zij maakten de indruk niet goed te weten wat te doen. De betogers bleven meester van het ter rein. Op alle boeddhistische scholen prijkt de leus „wij willen het on middellijke aftreden van de rege ring". Boeddhistische monniken ver spreiden vlugschriften. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11. Het K.N.M.I. deed-t mede: Het front dat de begrenzing vormt van de zachte lucht en kou dere polaire lucht 'drong tot in Ne derland door. Dit had tot gevolg dat de afgelopen nadht de temperatuur tot 'het vriespunt daalde. In het zui den van het lan'd 'bleef het echter nog dicht bij de 10 graden. Intussen is aan 'het front een depressie tot ontwikkelirng gekomen, die van de Azoren naar Schotland koerste en sterk in diepte toenam. Om 7 uur donderdagochtend was de druk in het centrum 'gedaald tot 990 m!b. liet ziet er naar uiit dat de depressie nog verder uitdiept en af gaan zwakken naar ihet oosten in de richting van 'het S'kaigera'k. Rond het centrum ont wikkelt zich een stormveld. In ver band hiermee wordt verwacht, dat de wind het komende etmaal in ons land sterk zal aanwakkeren en aan de kust later mogelijk stormkracht zaïl bereiken. Verder zal een fronten- stelsel met regen passeren. De zachte 1'uCht wordt dan verdreven en ma de frontpassage stroomt koudere mari tieme lucht binnen. Ingezonden mededeling "extra speling voor de doe-het-zelver Verkrijgbaar bij Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee i t 4 DEN HAAG, 25-11. De minister en de staatssecretaris van financiën ver keren nog steeds in het onzekere om trent het tijdstip, waarop het eerste deel van dc voorgestelde verlaging van de loonbelasting cn dc inkom stenbelasting zal kunnen ingaan. Dit bl|jkt uit de verschenen Memorie van Antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake de belastingvoorstellen. De bewindslieden herinneren er in de Memorie van Antwoord aan, dat minister Witteveen bij de algemene politieke en financiële beschouwin gen over 1965 de hoop heeft uitge- sprokerY, dat het mogelijk zou zijn het eerste deel van de verlaging per 1 juli 1965 te doen ingaan. Hij heeft daarbij overwogen, dat nog onzeker heid bestond over een aantal fakto- ren in het bijzonder de besteding betreffende die het proces van evenwichtsherstel beheersen. Die on zekerheid is op dit ogenblik niet weg genomen. Onder die omstandigheden blijven de minister en de staatsse cretaris een geïsoleerde beslissing over een van de bestedingsbepalende elementen, i.e. de belastingfaktoren onjuist achten. Zij zeggen echter toe dat zodra in enig stadium meer ze kerheid is verkregen zij de desbe treffende maatregel op zo vroeg mo gelijk tijdstip zullen treffen. Het eerste deel Invoering van het eerste deel van de verlaging per 1 januari 1965 is uit een technisch oogpunt praktisch ge sproken onmogelijk, omdat de hef fing van de loonbelasting eist dat de werkgevers aanstonds na hel inwer kingtreden van een nieuw tarief over uitgewerkte belastingtabellen beschikken. Het samenstellen van deze tabellen, het drukken en het toezenden aan de werkgevers vergt normaal een tijdsbestek van tenmin ste drie maanden. Daarenboven zou het invoeren van slechts een gedeel te van de verlaging nog een zodanige complicatie opleveren dat. daarmede vrijwel zeker een langer tijdsverloop gemoeid zou zijn. Het tweede deel De bewindslieden menen dat om de verlaging conjunctureel zo ge schikt mogelijk te kunnen inpassen ook de mogelijkheid moet worden opengehouden het tweede gedeelte ten hoogste een jaar na 1 ja nuari 1966 in te voeren. Invoering van een deel op 1 juli 1965 behoeft immers niet noodzakelijkerwijs te betekenen dat een zodanige ontspan ning is ingetreden dat inwerkingtre ding van het tweede gedeelte zeer kort daarop, namelijk op 1 januari 1966 geen conjuncturele bezwaren meer zou opleveren. Bovendien moet toch ook de mogelijkheid worden opengehouden het eerste gedeelte op 1 januari 1966 in te voeren, het tweede gedeelte daarna. Woensdagochtend vroeg is het eerste vliegtuig met evacuees uit Stanley stad op het vliegveld van Brussel aangekomen. Op de foto zien toe hoe de vluchtelingen o.a. begroet werden door prins Albert en prinses Paola. die ook op de luchthaven aanwezig waren. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Piekeren over wat men had j kunnen doen is het slechtste ■wat men kan doen. KOUDER Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later wisse lend bewolkt met nu en dan enkele buien; tot krachtige, aan de kust wellicht tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind, later ruimend naar west; lagere temperaturen overdag. 27 nov. Zon op 8.19. onder 16.35. Maan op 0.25, onder 14.32. Laatste kwartier: 26 nov. te 8.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 nov. 9.13 v.m. 22.06 n.m. BROUWERSHAVEN 27 nov. 9.15 v.m. 21.56 n.m. Doodtij: 28 nov. FRANKFORT, 25-11. - Onder de Amerikaanse gezinnen in Frankfort heerst sinds begin deze week onrust. Veertien dagen geleden werden in Hanau 49 kinderen ten dele ernstig gewond door een onploffend stuk oorlogstuig, maandag en dinsdag werden anonieme telefoontjes ont vangen dat er in een Amerikaanse school en een dito kinderbewaar plaats op een bepaalde tijd bommen zouden ontploffen. Nauwkeurig on derzoek leverde niets op. Verdeling van het totale bedrag In antwoord op een vraag naar de verdeling van het 'totale bedrag aan verlaging uit hoofde van dc extra- optrokking van do belastingvrije voet voor oen aantal inkomensgroepen. geven de bewindslieden de volgende - zeer globale - cijfers. Inkomen benoden f 10.000 f 190 min. f 10.000 - f 20.000 f 75 min. f 20.000 - f 50.000 f 30 min. f 50.000 en hogor f 5 min. Verder delen zij nog mede dat door de verhoging van de belasting vrije voet. wat 'de inkomstenbelas ting bolrcft. naai" globale schatting omstreeks 50.000 aanslagen minder worden opgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1