Voorlichtingsavond kankerbestrijding Betere bestrijding van pijn en griep! Ckefarme,4 Voor 30 jaar.... Een bouwprimeur: de twee-in-één-woning Woensdag gesprek werkgevers-minister STAD EN EILAND Sint komt... Stanleystad bezet door para's GROOT Nog éénmaal op <!e brug kerknieuws ZIERIKZEE, 24-11. Voor oud-kapitein J. C. Rolh te Zijpe was het zaterdag jL oen bijzondere dag toen hij op uitnodiging van ka pitein Joost Kik de laat ste tooht van de veerboot „Minister C. Lely" mocht meemaken. De 87-jarige heer Robh heeft nl. bijna 30 jaar als kapitein op de ze bekende boot gevaren en in die jaren ongeveer vier en een half miljoen passagiers vervoerd. Het was daarom voor de oude heer Roth een geweldige ervaring om zaterdaig de laatste tocht van 'het trou we schip te mogen mee maken en van het aanbod van kapitein Kik om het roer nog eens te houden maakte de bejaarde kapi tein een dankbaar gebruik En het mag gezegd wor den: 'hot ging nog best! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). brouwershaven BROUWERSHAVEN, 23-11. In het Herv. Jeugdigebouw alhier bestond maandag een uitstekende belangstel ling voor de voorlichtingsavond over kankerbestrijding, welke gegeven werd door de Zeeuwse Stichting voor de Kankerbestrijding, in samenwer king met hot Koningin Wilhelmina- fonds. Het was de distriotsverpl cegster in de dienst vam de Stichting Samen werkende Kruisverenigingen, mej. A. Bvertse, een genoegen zovelen wel kom te kunnen heten. De plaatselijke arts dokter W. Terpstra, hield een lezing over het ontstaan en de be strijding van 'kanker en stelde 'hier in duidelijk vast dat de strijd tegen kanker zeker bij voorbaat geen ver loren zaak is. Aller medewerking is echter nodig. Uitvoerig schetste spr. de opbouw van het menselijk li chaam, in het bijzonder de cellen- vorming waarin na 'het groeiproces op volwassen leeftijd een even wichtstoestand ontstaat. Enerzijds worden nieuwe cellen gevormd en anderzijds worden oude opgeruimd. In dit proces treedt soms een storing op en dan kan men ie maken hebben met de ziekte die kanker genoemd wordt. De cellen delen aióh ongeremd en in een snel tempo. Als eenmaal een gezwel gevormd is kunnen de zieke cellen zich via de bloedbaan uitzaaien naar andere delen van hei lichaam. Als een der belangrijkste oorzaken noemde dokter Terpstra de „chronische schadelijke prikkeling". Voorts besprak hij het ontdekken van kanker en 'het vaststellen van de diagnose, alsmede het doel van de behandeling, nl.vernietiging van de abnormale cellen. Dokter Terp- Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. stra bestreed de mening dat er niets aan kanker te doen is. De huidige middelen stellen (in staat 30 a 40 pro cent van de kankerlijders te genezen. Aan do hand van een serie dia's gaf dokter Terpstra nog een explicatie waarbij de aanwezigen diverse beel den konden zien van verschillende soorten huidkanker, zowel voor als na de genezing. Het K.W.F. De heer van Wijck hield vervol gens namens het K.W.F. een propa gandistisch praatje, waarbij hij wees op de doelstellingen van dit fonds. De plaatselijke vrouwengroepen ble ken bereid een huis-aan-buis actie te houden om ieder gezin lid van de kankerbestrijding te maken tegen een contributie van f 2,50 minimaal per jaar. Aan de hand van een film kon men diverse apparaten bewon deren, welke tegen de bestrijding van kanker worden 'gebruikt en wel ke door ide ontvangen gelden kun nen worden aangeschaft. Dat dit grote bedragen zijn blijkt wel uit het feit, dat de bestraiings kobalt- bom alleen reeds f 850.000 kost. De vereniging telt momenteel 185 duizend leden en spr. wekte ieder een op lid te worden, om het „leed, dat kanker 'heet" te helpen bestrij den. Na de pauze werden nog diver se vragen gesteld, welke dokter Terpstra beantwoordde, waarna de prachtige kleurenfilm „The Royal River" deze leerzame propagamda- avohd besloot. Zr. Evortse dankte dokter Terpstra voor zij ncauserie en de aanwezigen vöor hun opkomst. ROTTERDAM. In Tuinhoven, een wijk van Rotterdam-Zuid bij rijks weg 16, is maandagmorgen het 4- jarig ejongetje Jollies van Hulst in een afvalput, waarin IV2 tot 2 meter regenwater stond, verdronken. Appel schillen met vis Als er één diersoort is, die zijn naam. met ere draagt, is het de uit de tropische zeeën afkomstige scheermesvis. Het is een hoogst merkwaardig wezen, waarvan de buikzijde zo scherp is, dat men het met gemak als fruitmesje zou kun nen gebruiken. Met een dood exemplaar heeft men overi gens in een dierentuin eens een appel geschild! Een aan tal van deze scheermesvissen is enkele dagen geleden in de collectie van het Artis-aquari- um opgenomen. Daar trekken ze grote aandacht door hun wonderlijke manier van zwem men. De vissen, die een lengte van ongeveer tien centimeter hebben, doen dit namelijk ver ticaal met hun kop omlaag ge richt. Men ziet de scheermes- vissen slechts zelden in gevan genschap. Pas de laatste jaren hebben enkele aquaria beslag op ze weten te leggen. Over hun levenswijze is vrijwel niets bekend. Nog niet zo lang geleden dacht men dat de die ren verticaal met hun kop om hoog zwommen, zoals zee paardjes, daarna schreven on derzoekers dat de vissen zich in horizontale houding voort bewogen. Pas dank zij recente waarnemingen - en men kan dit nu ook in het Artis-aqua- rium zien - weet men, dat hun kop onder normale omstandig heden naar de bodem is ge richt, waar ze met hun tuit mondje voedsel zoeken. Dure retoertjes Het Concilie-decreet over de oecumene ALABAMA, 23-11. Retoerbe wijzen voor een ruimtevlucht met een Amerikaanse raket en een verblijf van drie maanden aan boord van een ruimtesta tion zullen omstreeks 1970 een miljoen dollar (ruim 3,5 min. gulden) per stuk kosten, aldus de leider voor toekomstprojec ten van een ruimtevaartcen- irum in Alabama. Hij opperde de mogelijkheid dat andere landen voor hun geleerden een plaats voor een dergelijke vlucht reserveren. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 29 november luidt: 4e klasse G: Zierikzee-Vosmeer (half 3); NVS-Burgh; DIVO-S.C. Gastel; Nw. Borgvliet-RKFC; Kruis land-Halsteren; De Söhut/ters-Oude Molen. Afdeling Zeeland le klasse B: Dreischor I-Renessel (half 3, scheïdsr. A. van der Rest); Zonnemaire I-Kwadendaonme I (half 3, sdheidsr. A. J. Dorst); Robur I- Zieri'kzee II (half 3, sdheidsr. L. Cor nells); Patrijzen I-Hansweertse Boys I; Kruiningen I-Luctor I. 2e klasse C: Dreischor II-SVOWK I (half 3, scheïdsr. M. Krijger); Zon nemaire II-Renesse II (half 1, J. Haringman soheidsr.); Burgh II- Zlerikzee III (half 3, scheid'sr. J. M. Thiery). Z at erdagmidda gcompeti t i e Het programma voor a.s. zaterdag 28 november luidt: le klasse: AZW II-MEVO I (2.45 uur, scheidsr. S. v. d. Hooft); Spui I- Bruse Boys I (kwart voor 3, scheidsr. J. Zuidweg); Zaamslag I-Middelburg V; Kapelle I-Wolfaartsdijk I; Nieuw- dorp I-Wemeldinge I. 2e klasse A: Brouwershaven I-SK- NWK I (kwart voor 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Wolf aartsdijk II- Duiveland I (2 uur, so'heidSr. J. Lau- er); Colijnsplaatse Boys I-Seroos- kerke I. 3e klasse A: Zwaluwen '61 I-Zee meeuwen I (kwart voor 3, scheidsr. M. Krijger); Zwaluwen '61 II-Brou- wershaven II (kwart voor 3, schéidsr. N. Speelman); SKNWK H-WIK I (kwart voor 3, schei'dsr. A. J. Dcxrsit); Bruse Boys II-MEVO II (kwart voor 3, scheidsr. J. M. Thiery). J uniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Goes A I (3 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wie len); Zeeland'ia A I-Zeeland Sport A I; Vlissingen A I-Middelburg A I. Groep A IV: Zierikzee A II-MEVO A I (kwart voor 2, soheidsr. G. M. v. d. Wielen); Duiveland A I-Bruse Boys A I (kwart over 2, scheidsr. L. Verloo). Groep A VI: Volharding '32 A I- Burgh A I (kwart voor 3, scheidsr. A. van der Rest); Klodtinge A I- Röbur A I; Nieuwdorp A I-Goes A II Groep B IX: Zierikzee B II-Drci- sohor B I (half 2); MEVO B I-Zie- rikzee B I (half 2, scheidsr. J. C. de Bilde); Bruse Boys B I-SKNWK B I (kwart voor 2). Groep B X: WIK B I-Renesso B I (half 3); Burgjh B I-Erouweröhaven B I (half 3, schéidsr. Th. Kramer). Op zijn reis naar Bombay ter ge legenheid van het internationale eucharistische congres zal paus Pau- lus een kerkklok meenemen. De klok is gegoten in Milaan en zal met hetzelfde vliegtuig worden vervoerd waarmede de paus op 2 december de reis naar Bombay onderneemt. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag 'bekend ge maakt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag boven midden-Laos een Amerikaanse verkenningsvliegtuig met straalaandrijving van het type „RF-LOL" is neergesahoten. De ge wonde vlieger kon gered worden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft (vak. J. v. Root- selaar): P. de Jong, Veenendaalte Vlaardingen (toez.): K. Blei, Auster- litz. Ger. Kerken Beroepen te Driebergen-Rijsen- burg (vak. J. C. Houtzagers): H. R. Zijlstra, Buitenpost; te s-Graven- zande (va'k. M. T. Mirmema): C. L. Timmers, Amstelveen; te Oude Pe- kela: J. Jeuring, Hoornsterzwaag. Bedankt voor Leeuwarden-Hui- 2um (vak. wijlen W. v. d. Heide): D. BouWknegt, 's-Gravenihage-Moer- wijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Heerenveen: J. D. Houtman, Volilerihove. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Robterdam-Chariois J. W. de Bruin, Zaandam en C. J. Ph. Sobering, Assen; te 's-Graven- hage-West: J. Brons, Bunschoten en dr. W. H. Velema, Lelden. Beroepen te Ensohed - OostJ, Keuning, Veenendaal. Bedankt voor Katwijk aan Zee: M. Baan, Zedst;. voor Amsteidam- West: I. de Bruyne, Rotterdam-Cen trum. Ger. Gemeenten Tweetal te Vlissiinigen: A. Hofman, Zeist en H. Ligteriberg, Oudemirdum Bedankt voor Leiden: H. Ijigten- berg, Oudemirdum. Missionair predikant naar Soeniba UTRECHT, 23-11. Na een verlof van acht maanden is ds. H. Baarlink opnieuw vertrokken naar Soemba als missionair predikant van de ge reformeerde kerken. De zending op Soemba gaat uit van de gerefor meerde kerken in de provincies Gro ningen, Drenthe en Overijssel en van „die altreformierte Kirehen in Ne- dersachsen", in samenwerking met de christelijke Soembanese kerk. Na mens deze kerken werken daar nog twee predikanten, een landbouwkun dige, een arts en een bouwkundig in genieur. ZIERIKZEE. De kerkelijke kies vereniging „Steunende op den bij belis ontbonden. Gelijktijdig be sloot het bestuur over te gaan tot oprichting van een Vereeniging voor Rechtzinnig Hervormden. BROUWERSHAVEN. Op 1 januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer W. H. Ittmann zich alhier als geneesheer vestigde. NIEUWERKERK. Een kleine hon derd leden waren aanwezig op de algemene vergadering van de Groe ne Kruis-afdeling o.l.v. ds. M. G. Westerhof. OOSTERLAND. De Gemengde Ar beiderszangvereniging „De stem des volks" gaf voor een volle zaal een uitvoering in de Conferentiekamer. ZIERIKZEE (adv.): Gelderse worst 37 ct. per pond; appelstroop 32 et. per kg.-busrozijnen 1G ct. per pond; pondspak braadvet 24 ct. Edammer kaas 5 et. per ons. ZIERIKZEE. Voor de sociëteit „Landbouw en Handel" sprak prof. dr. W. C. Mees over „Crisisbestrij- dirig zonder monetaire experimen ten". ZIERIKZEE. De begroting van het Waterschap Schouwen voor het dienstjaar 1935 sluit met in ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 722.495,63 met een onvoorzien van f 10.270,99. NOORDGOUWE. De raad besloot aan alle werkloze hoofden van ge zinnen, ingeschreven bij de arbeids bemiddeling, in december een gave te schenken van f 2,50. ZIERIKZEE. De bazar ten bate van het Crisiscomité heeft niet min der dan f 2993,31 bruto opgebracht. NOORDGOUWE. De bekende vio list R. Spalter te Zierikzee verleen de zijn medewerking aan een kerk- concert alhier. RENESSE. In zaal-Kappers gaf „De Watergeus" een opvoering van het blijspel „De ridder van den Kou seband". VATICAANSTAD 23-11. Het de creet over de oecumene, dat zater dag op de - inmiddels afgesloten derde zitting van het Concilie - is afgekondigd, beschrijft de middelen om te werken aan de eenheid van de 980 miijcen christenen ter wereld. Het decreet telt drie hoofdstukken en in totaal 8.000 woorden. De verdeeldheid der christenen „in openlijke tegenstrijd met de wil van Christus, geeft ergernis aan de wereld en schaadt de heilige zaak van de verkondiging van het evange lie aan ieder schepsel", zo staat er in te lezen. In de huidige tijd voelen de christenen meer dan voorheen spijt over hun verdeeldheid en ver langen zij naar eenheid, wat tot de „Oecumenische Beweging" aanlei ding heeft gegeven. Het eerste hoofdstuk van het de creet beschrijft hoe door alle tijden vanaf het begin der christenheid scheuringen zijn ontstaan, die dooi de apostel Paulus sterk waren ver oordeeld. „De kinderen die in deze gemeenschappen zijn geboren en die opgroeien in het geloof in Christus, kunnen niet van de zonde van af scheiding worden beticht, en de ka tholieke kerk beschouwt hen als broeders". „Want mensen die in Christus ge loven en waarlijk gedoopt zijn leven in werkelijke gemeenschap met de katholieke kerk, zelfs al is deze ge meenschap onvolmaakt". De christelijke kerken en gemeen schappen die afgescheiden zijn van Rome „zijn niet van betekenis en be lang in het mysterie van de verlos sing ontbloot". Zij zijn echter niet gezegend met de eenheid die Chris tus wilde", aldus de kern van het de creet, die het alles omvattende heils middel is, kunnen zij ten volle van de heilsmiddelen gebruik maken. Cp de Rcoms-katholieken wordt een beroep gedaan alles te vermij den wat de wederzijdse betrekkingen „met onze gescheiden broeders" moeilijker zou maken. Aangedrongen wordt op een gesprek met „bevoegde deskundigen" van andere kerken en gemeenschappen. !OSS, 23-11. - Binnenkort zal in Oss worden begonnen met de bouw van een nieuw type woning: de zogenaamde twee-in-één- a woning. Uitgangspunten bij dit plan zijn: het creëren van woningen 4 met toekomstwaarde en het leveren van de grootst mogelijke bü- f f drage tot leniging van de woningnood. De minister van volkshuis- J vesting en bouwnijverheid heeft veel belangstelling voor dit initiatief 4 van het gemeentebestuur van Oss en mede dank zij zyn medewerking 4 zullen er vijftig van dergelijke woningen in uitvoering genomen kun- f nen worden. Twee-in-één-woningen zijn royale ééngezinswoningen, die voorals- a nog uit twee wooneenheden bestaan. De toekomstige eigenaar-be- woner moet zich verbinden de tweede wooneenheid bijvoorbeeld vijf jaar te verhuren aan een in overleg met het gemeentebestuur ge- kezen echtpaar. De gemeente verplicht zich dit gezin na verloop van die termijn andere woonruimte aan te bieden. Daarna dient de eige naar-bewoner het pand tot ééngezinshuis te verbouwen. Bij de opzet is er rekening mee gehouden, dat deze verbouwing zeer eenvoudig te verwezenlijken is. Op deze wijze krijgt de eigenaar-bewoner in de eerste jaren een verlichting van financiële lasten door de huur die hij ontvangt; na verbouwing beschikt hij over een ruim één gezinshuis. De twee-in-één-woningen wijken in gunstige zin af van de vroe- J gere duplexwoningen, die wegens een te beperkte inhoud geen ideale oplossing konden bieden. bouw en visserij) en Toxopeus (bin nenlandse zaken). Zoals van de kant van de repre sentanten van werkgevers vorige week na afloop van het overleg in het bestuur van de Stichting van de Arbeid is meegedeeld, stellen werk gevers er prijs op dat afgevaardigden van werknemersorganisaties bij dat gesprek tegenwoordig zijn. Een uur nadat dit gesprek zal zijn begonnen zal het beraad in het be stuur van de Stichting van de Ar beid worden voortgezet DEN HAAG, 23-11. Woensdag a.s., des middags om 14.00 uur, zal het deer werkgevers gewenst geachte ge sprek met de minister van economi- schc zaken, dr. J. E. Andriessen. wor den gehouden. Dit gesprek zal worden bijgewoond door de ministers Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) en Witte- veen (financiën) en mogelijk ook door de ministers Biesheuvel (land- ZIERIKZEE Najaarsvergadering Nutsdepartement Op maandag 30 november a.s. wordt in „Mondragon" de najaars vergadering gehouden van het Nutsdepartement. Op deze vergade- dering zullen de jaarverslagen wor den uitgebracht. Het enquêteformu lier zal in diskussiegroepen worden besproken. Gelet op de belangrijk heid van de agenda is opkomst der leden ditmaal dringend gewenst. Bijzondere cursus Een Limburgs instituut lanceert op Schouwen-Duiveland voorlopig te Zierikzee en Haamstede een bij zondere cursus machineschrijven. De resultaten hiervan blijken in de praktijk groot te zijn. Gebruik wordt namelijk gemaakt van „blinde schrijfmachines", dat wil zeggen ma chines, waarvan de letters zijn over- plakt met papier in verschillende kleuren. Iedere vinger heeft een be paalde kleur (uiteraard corresponde rend met een bepaalde letter). Deze methode schijnt het snel en grondig aanleren van de tienvinger-methode gemakkelijker te maken. Is de leer- ling(e) „volleerd" dan gaan de kleu ren er af, maar doorgaans heeft men zich dan al zo vertrouwd gemaakt met de kleuren, dat de letters „van zelf" uit de machine komen. Er wor den aparte cursussen gegeven voor jeugdigen en volwassenen. Een bij zonderheid is nog dat de leerlingen een (kleurige) schrijfmachine thuis krijgen, zodat geoefend kan worden op elk gewenst moment. Het systeem is van Zwitserse orgine. De cursus sen duren een jaar. Vergadering B.O.S.K.-afdeling Op vrij'da'g 27 november a.s. wordt in „Concordiia" -een vergadering ge- hou'dên van de afdéling Zierikzee van de B.O.S.K. Op deze vergade ring za'l het woord worden gevoerd door de 'heer E. de Priester, contact ambtenaar van 'hét ministerie voor maatschappelijk wenk, dde zal spre ken over de nieuwe Bijstandswet, die per 1 januari a.s. van kraolit wordt. ellemeet Uitvoering toneelclub Op zaterdag 28 november a.s. zal de toneelclub „El'lemeot" in café Van der Have het tonbelst.uk „De lelijke man" van P. Mossin'kof op voeren. Zocht, dit dapper volhouden de clubje het voorheen in het ko mische genre, deze keer is de keuze gevallen op een wat ernstiger stuk. De rollen zijn alle in handen van medewerkenden, di'e "htm sporen op het gebied van de toneelspelkunst al verdiend hebben. We mogen dus rekenen op een goéde opvoering en een grote 'belangstelling. Uitvoering S.V.O.W.K. A.s. vrijdagavond 27 november zal in «het Dorpshuis alhier de jaarlijkse uitvoering plaats hebben van „S.V. O.W.K." voor leden, donateurs en niet-leden. De generale gaat één dag vroeger vooraf. Groene Kruls-vergadering De Groene Kruisvereniging, welke is opgericht 25-11-1935. moet ver lenging der statuten aanvragen, om dat de termijn van 29 jaar vei-stre ken is. Op de vrijdagavond jl. gehou den algemene ledenvergadering is besloten hiertoe over te gaan. De „Rode Vlag", hel theoretische orgaan der Chinese communistische partij, schreef vrijdag, dat de val van Chroesjtsjov een grote overwinning is voor de Marxisten-Leninisten over de gehele wereld in hun strijd tegen het revisionisme. LAATSTE NIEUWS De toestand in Kongo is in één klap veranderd door het inzetten van Belgische parachutisten, die boven het door de opstandelingen bezette Stanleystad werden neergelaten en een succesvolle aktie hebben uitge voerd. De para's namen de stad on middellijk in handen. De Belgen werden vervoerd met Amerikaanse toestellen. Doel van de aktie het le ven te redden van de honderden gij zelaars, die door de opstandelingen werden vastgehouden. Vclgens de door V.N.-kringcn in Leopoldstad ontvangen berichten hebben de parachutisten eerst het vliegveld veroverd om de landing mogelijk te maken van vliegtuigen met meer Belgische valscherm troe pen. Het besluit om de Belgische para chutisten in te zetten is, naar het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verder meedeelt, geno men door de regering der V.S, en die van België, met toestemming van de regering van Leopoldstad. Premier Tsjombe van Kongo-Lco- poldstad heeft bekend gemaakt, dat inmiddels ook de troepen van de re gering-Leopolds tad Stanleystad zijn binnengerukt. Medegedeeld werd verder dat een onbekend aantal gijzelaars door de Belgische para's is bevrijd en voor onmiddellijke evakuatie naar het vliegveld zijn overgebracht. Evenwel werd ook gemeld dat verschillende gijzelaars door de opstandelingen zijn gedood of gewond toen zij na de luchtlandingen poogden zelf standig het vliegveld te bereiken. De goede Sint in 't ver Madrid Staat met zijn knechten in 't gelid Om snel naar Zierikzee te komen Zo wordt Tiit goede bron vernomen. Zoals al eerder is gebeurd. Krijgt ditmaal „Brouw" ook weer een beurt. Kortom de Sint komt Tiaar het eiland Meert af aan zilte waterkant. Misschien voor 't laatst, want volgend jaar. Neemt hij „de dam" per Jaguar. SCHARENDIJKE Filmavond mei Simon de Waard De bekende cineast Simon de Waai*d zal woensdagavond a.s. voor de Culturele Vereniging zijn nieuw ste kleurenfilm over Hongarije ver tonen. Door zijn boeiende causerie waant 'het publiek zidh mede reis genoot van de heer de Waard. Zoals steeds verwachten wij weer grote belangstelling voor deze avond. BROUWERSHAVEN E.H.B.O. Rode Kruis-cursus Op vrijdag 27 november a.s. start de E.H.B.O.-cursus van de Rode Kruis-afdeling Brouwershaven. De deelnemers worden venvacht. (19.30 uur) in het Groene Kru'isgebouw le Zonnemaire. De cursus staat onder leiding van dokter G. J. v. d. Waar den. Zij, d'ie n'og aan deze cursus Willen meedoen, kunnen zich op de eerste bijeenkomst alsnog opgeven. OUWERKERK De verkoop van kinderzegels door de leerlingen van de 5e en 6e klas der openbare lagere school 'heeft in totaal opgebracht f 358,75. Tijdens de dank- en oogstd iensl an de Ned. Herv. kerk werd gecollec teerd voor dc diaconie f 260,84 cn voor de 'kerkvoogdij f 207,36. De (Duivelandse) man was jarig en goed ook, want hij loopt al tegen de tachtig en dat is „zeer sterk" naar bijbelse maatstaven. Opa kon die drukke jaardag overigens nog best verdragen. Want druk was het, al werden er natuurlijk wel bloe metjes in het huis, maar niet buiten (het huis) gezet. Toch was er een geur van wijn en een feestelijk slier tje rook, dat een (ook al aan de sigaar teweeg brengt. Die gecombi neerde mélange van edel druiven nat. en brandend dekblad is al oud, maar gerenommeerd .Het feestelijk- heidje, inclusief klapzoenen van kin deren en kleinkinderen, was daar wel bij gebleven, ware het niet dat er een auto kwam voorrijden. Nau welijks de moeite van het vermelden waard, maar het was een bestelauto en daar pleegt iets uit te komen, vanwege dat „bestel". Nu, een bestel ivas het, want uit de auto werd door een bedrijvig mens een doos gela den, die vijftig bij vijftig mal. Een flinke doos dus. Het bedrijvig mens stiefelde regelrecht op het feesthuis aan en hij kreeg onmiddellijk verlof zijn vrachtje neer te zetten op de keukentafel. Toen verdween de man en kwam opa met zijn geliefden opdraven om ie zien, wat dat allemaal was met die doos en in die doos. Er iverd louw verwijderd en plakband en toen kon het deksel er af. In de doos lag een taartdie volstrekt wiskun dig overeenkwam met de maten van de doos. Een taart dus van een halve meter bij een halve meter. Filmster ren laten wel eens zo'n taart aan rukken, als zij het halfjaarlijkse be staan van hun huwelijk vieren, maar nu stoTid zo'n romig monstrum op een degelijke Duivelandse tafel. Opa heeft drie keer „El, el, el" gezegd, want zoveel zoete luxe had hij be slist nog nooit in één combinatie bij elkaar gezien. De maker van deze room-cake- en vruchtenberg had er met. zijn. apparaat in sierlijke letters „Van Jetty" opgespoten en vreemd, bü opa en oma kwamen toen ineens de waterlanders, want Jetty zit he lemaal in het verre Canada, waar de landerijen groot zijn en de farms en de bossen en de meren en blijkbaar ook de taarten. Jetty moet een liefje zijn. Het is de kleindochter van het echtpaar. Ze is al eens over komen wippen, cn ze leeft intens mee met wat er allemaal in de familie „over sea" gebeurt. Toen hel akuut. ging worden met opa's jaardag heeft zc een. degelijke Duivelandse bakker geschreven met de maten van het pronkstuk er bij een halve meter bij een halve meter. Ja, ja het heeft goed gesmaakt, maar met de komen de feestdageyi nemen ze ginds waar schijnlijk toch maar gewoon een kaal Mariakaakje. Komt de zaak van bin nen rvecr wat in evenwicht. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2