DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAPENS OPSTANDELINGEN IN STANLEYSTAD NEER? P.v.d.A. wil gelijke beloning voor dienstplichtigen en beroepspersoneel Amerikaans toestel verongelukt in Italië Italië wijst weer Egyptenaar uit Woelig in Saigon Zuidafrikaans bezoek aan Nederland WILSON VAAG OVER EEN EIGEN BRITSE ATOOMMACHT Vijfling in Frankrijk kwam te vroeg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 november 1961 121ste jaargang No. 19690 WAARIN OPGENOMEN 1797-18ö^ REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorlichtingsavond K.W.F. te Brouwershaven LEOPOLDSTAD, 23-11. - Volgens de Kongolese radio heeft premier Tsjcmbe bekendgemaakt dat de op standelingen in Stanleystad de wa pens hebben neergelegd na de op roep die h|j -zondag had doen uit gaan. Bevestiging van het bericht van radio-Leopoldstad valt niet te krijgen wegens het ontbreken van elke verbinding met Stanleystad. BRUSSEL-. - Koning Boudevvijn en koningin Fabiola zullen volgens ra dio-Brussel hun bezoek aan Iran in korten naar aanleiding van de ge beurtenissen in Kongo. Zij keren he den (dinsdag) met een Belgisch mi litair vliegtuig uit Teheran naar Brussel terug. Het toestel vertrok maandag van de militaire basis bij Brussel naar de Iraanse hoofdstad. Het Belgische koninklijke bezoek aan Iran is de vorige week begonnen en zou tien dagen duren. In Brussel is maandagmiddag te gengesproken, dat Belgische para commando's van het eiland Ascen sion naar de plaats Bunia zouden zijn overgebracht. Dit is maandag ochtend beweerd door de leider van de Kongolese opstandelingen. Gbe- nye, in een door radio-Stanleystad omgeroepen boodschap. Over een eventueel zenden van Groot banket van Carlisten uitgesteld BARCELONA, 23-11. Het grote banket dat de carlistisChe 'beweging maandag in Barcelona aan prins Hugues van Bourbon-Parma en prin ses Irene zou aanbieden is om onbe kende reden uitgesteld. Het zou ver sohaven zijn naar donderdagavond. Belgische valschermtroepen naar Stanleystad zei Gbenye: „België moet begrijpen dat het zich niet uitslui tend om Stanleystad moet bekom meren. Als het de onhandigheid zou begaan om parachutisten te zenden, uitsluitend om deze stad zogenaamd te bevrijden, zou het Belgische le vens in gevaar brengen". Op dit punt werd de toespraak van Gbenye moeilijk verstaanbaar, doch het schijnt dat hij daarop sprak over eventuele vei'geldingsmaatregelen te gen Belgische inwoners van andere plaatsen in het nog door de Kongo lese opstandelingen beheerste gebied. in zijn gemelde beroep op België zei Gbenye ook: „Indien de heer Spaak ons streven niet wil begrijpen en wanneer hij zich steeds aan de zijde der Verenigde Staten wil scha ren, zullen wij België aantonen dat het een grote fout heeft begaan dooi de leiding van zijn diplomatie aan deze man toe te vertrouwen". Overleg mislukt WASHINGTON. - Van de zijde van het State Department is maan dag meegedeeld, dat de eerste be sprekingen in Nairobi over de vrij lating van de blanken die in Stan leystad gevangen worden gehouden, geen bevredigend verloop hebben gehad. Deze conclusie is gebaseerd op een nog onvolledig verslag van William Attwood, de Amerikaanse ambassadeur in Kenya, die in Nai robi overleg heeft gepleegd met Thomas Kanza, minister van bui tenlandse zaken van het rebellenbe- wind in Stanleystad. Men wacht in Washington nu op het volledig ver slag. Vanmorgen werd bekend gemaakt dat Belgische para's zijn neergelaten in Stanleystad om de gijzelaars te bevrijden. Voor verdere bijzonder heden over deze aktle verwijzen wij naar het „Laatste Nieuws" elders in dit nummer. ROME, 23-11. De Itallriaaiïse rege ling heelt een derde Egyptische di plomaat persona non grata ver klaard. Zij verzocht maandag de 30- jarige eerste-seci'etaris van de Egyp tische ambassade in Rome, l9mail Salme, het land te verlaten. Ismail Sal me is de echte naam van Mo hammed Salem Abdel Ghafar, een van de twee personen die werden gezocht in verband mot de ontvoe ring van de Israëliër Mordekhai Loek. alias Joseph Dahan. de „man in de koffer". Bakker 0111 het leven gekomen in deegmachine TILBURG, 23-11. In een bakkerij in Tilburg is maandagmiddag de 36- jarige bakker H. A. van Velthoven uit Moergestel tussen een deegma chine geraakt en daarbij gedood. De machine moest worden gedemon teerd om het slachtoffer te kunnen bevrijden. Er wordt door politie en arbeidsinspectie een onderzoek inge steld. Prinses Beatrix terug uit Parijs SCHIPHOL, 23-11. In een opge wekte stemming is prinses Beatrix maandagmiddag teruggekeerd van het lange weekeinde dat zij in Frankrijk heeft doorgebracht. Zij arriveerde om 16 uur uit Parijs in een lijntoestel van de K.L.M. op Schiphol, waar een hofauto gereed stond om haar naar Soestdijk te brengen. President Nasser naar de Bondsrepubliek CAIRO, 23-11. - Het Egyptische staatshoofd, Ga/mal Abdel Nasser, heeft een uitnodiging van Bonn voor een bezoek aan de Bondsrepubliek aanvaard. Na een „openhartig" ge sprek van twee uur met Nasser heeft de voorzitter van de Bondsdag, Eu- gen Gerstenmaier, in Cairo meege deeld, dat de Egyptische president waarschijnlijk in het voorjaar van 1965 maar in elk geval voor de ver kiezingen voor de Bondsdag in sep tember volgend jaar, naar West- Duitsland gaat. DEN HAAG, 24-11. De Partij van de Arbeid is van mening dat de hui dige regdiing van de beloning van dienstplichtige militairen principieel onjuist is en veel onrechtvaardige elementen bevalt. Naar do mening van de partij moet een andere regeling worden getrof fen, waarbij de beloning gelijkge steld wordt aan die van beroepsmi litairen in de overeenkomstige rang en leeftijdsklasse. Een speciale com missie van de partij heeft over de beloning van dienstplichtigen een advies uitgebracht, hetwelk is over genomen door het'hoofdbestuur. Tij dens een maandag gehouden pers conferentie werd gezegd dat de Tweede Kamer-fractie van de partij tijdens de komende behandeling van de begroting stellig van de in het advies aangesneden stof gebruik zal maken. De commissie heeft berekend dat de kosten van de regeling van het inkomen van 'dienstplichtigen op ba sis van de weddeschalen van be roepsmilitairen ongeveer 165 miljoen gulden per jaar zullen vergen. Zon er oen invoering van het minimum loon komen (oök daar pleit de com missie voor) ook voor dienstplichti gen dan zou dat nog een's f 55 mil joen vragen. De partij (zo werd ter persconferentie gezegd) realiseert zioh dat het niet mogelijk zal zijn de voorgestelde beloningen in te voeren en tegelijkertijd onder het defensieplafond te blijven. Ze wijst er echter op dat salarisverhogingen altijd a<ls een aparte post gezien wor den en dat met het opbrengen van zulke posten op de begroting nim mer rekening gehouden wordt met het defensieplafon'd. In het uitgebrachte advies wordt het redelijk .genoemd dat een dienst plichtige die evenveel gaat verdie ner. als een beroepsman 21 procent van zijn inkomen afdraagt voor voe ding en huisvesting (zoals nu gebeurt bij dienstplichtige onderofficieren en officieren die een wedde genieten). SAIGON, 23-11. Honderden leer lingen van twee scholen zijn- mnaur dag in Saigon slaags geraakt, waar bij de jongelui zich van messen, ste nen en slagwapens bedienden. De politie moeSt met traangas de school slag bestrijden. Na eer. urenlange strijd was de balans 42 gewonden, van wie zes ernstig. De inzet van het gevecht was geen politieke. Leerlingen van de ene school zouden vulpennen van hun tegenstanders 'hebben gestolen. Het was overigens 'de tweede dag dat het onrustig was in Saigon. De eerste-minister Tram Van Hoecnig heeft maandag de communistische Vietkong de schulld gegeven van de pdlitieke demonstraties van zondag. Hij zei in een radiotoespraak dat n'iet de betogers, maar de hoge na tionale raad de toekomst van de 20 dagen oude regering moet bepalen. AMSTERDAM. Bij de doorlaat post Emmerich heeft de marechaus see in de vooravond de 13-jarige Jo hannes F. H. Verachtert uit Amstel veen aangehouden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in overspan nen toestand zijn ouderlijke woning had verlaten. De Amstelveense po litie had zijn signalement met een verzoek tot aanhouding verspreid. Negentiende ongeluk «net passagiersvliegtuig in 1964 PRETORIA, 23-11. De autoriteiten in de Zuidafrilkaanse hoofdstad hechten grote waarde aan 'het twee daags bezoek, dat de Zuidafrikaanse minister van 'buitenlandse zaken, dr. H. Müller, vanaf maandag aan Ne derland brengt. Dr. Müller zal tij dens zijn bezoek besprekingen voe ren met de Nederlandse minister van 'buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Men noemt dn dit verband drie redenen waarom de 'besprekingen in Den Haag belangrijk zijin: 1. De helft van de 'blanke bevol king in Zuid-Afrrka is van Neder landse afkomst, 'de traditionele ban den zijn belangrijk en Pretoria mag daarom bijzonder begrip in Den Haag verwachten. 2. Nederland zou zidh in principe bereid vc-rklaard hebben het vraag stuk Zui'd-Afrika uit een nieuw ge zichtspunt te benaderen cn een ge sprek te beginnen door het zenden van een nliet-officiële missie naar Pretoria. 3. De kans bestaat dat Nederland binnenkort lid van de veiligheids raad der Verenigde Naties wordt, waar de Zuidafri'kaanise kwestie de komende maanden wel aan de orde za'l worden gesteld. Het zenden van een Nederlandse missie in oktober of november is uitgesteld. Het betreft hier een de licate kwestie en de voorbereidende onderhandelingen zijin in het 'geheim gevoerd. Men schijnt de juiste taak en de bevoegdheden van deze missie echter nog niet op voor a'lle partijen bevredigende wijze te hebben kun nen vaststellen. ROME, 23-11. Men vreest dat 42 mensen zijn omgekomen als gevolg van het verongelukken, maandag middag op het Romeinse vliegveld Fiumicino, van een lijnvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Trans- world Airlines. Volgens een woord voerder van deze maatschappij heeft het toestel dat bezig was te vertrek ken, een vrachtauto geraakt, waarna het in brand vloog. Dertig inzittenden hebben het on geluk overleefd. Er waren 72 perso- Hulp aan studerende Papoea's UTRECHT, 23-11. In Utrecht is maandagavond het comité aanbeve ling geïnstalleerd van de Stichting Hulp aan Studerende Papoea's. Het comité bestaat uit tien leden, onder wie de oud-gouverneur van Nieuw- Guinea, dr. J. van Baal. De stichting is begin november in het leven ge roepen op initiatief van 'het Tweede Kamer-lid J. H. SCheps. Daardoor werdén de activiteiten gebundeld van enkele particulieren die sinds april 1963 hulp verleenden aan on geveer twintig Papoea's die na de overdracht van Nieuw-Guinea hun 9tud!iebeurs kwijtraakten, maar wei gerden om terug te gaan naar hun vaderland. Voorzitter van de stich ting is ds. J. F. de Weger, vrijge maakt gereformeerd predikant te Delft, dlie dn 1963 zijn girorekening al opende voor mensen die de Pa poea's wilden helpen. Hij deed dit indertijd op verzoek van de 'heer M. W. Kaisiepo. Hondje was zoek... DELFT, 23-11. De politie van Delft werd 's avonds laat gebeld door een ongeruste mevrouw, die haar hondje miste. „Of de politie het alstublieft maar wilde opsporen". Nu heeft de politie wel iets anders te doen dan weggelopen hondjes te zoeken, maar de agent die de ongeruste Delftse aan de telefoon had, wilde haar toch niet zonder meer afschepen. Hij vroen naar het signalement van het hondje, of het beestje alleen was uit gegaan enzovoort. Toen hij vernam, dat het hondje met zijn baas was gaan wandelen, kon hij mevrouw meedelen, dat de baas in een cel op het politiebureau „een roesje lag uit te slapen". Deze mededeling kon me vrouw echter geen belang inboeze men. Zij was alleen maar ongerust over haar hondje. nen aan boord, onder wie slechts 29 betalende passagiers. Er was een dubbele bemanning van 17 koppen aan boord van het Boeing-707 straal vliegtuig, terwijl zich onder de pas sagiers nog 26 andere employés van de T.W.A. bevonden. Het toestel kwam uit Kansas City en zou via New York, Parijs, Milaan, Rome, At hene naar Cairo vliegen. De meeste inzittenden waren Amerikanen. Uit remsporen zou zijn op te ma ken dat de bestuurder, bemerkend dat hij niet voldoende snelheid kreeg heeft afgeremd om de manoeuvre opnieuw te beginnen. Hij zou daar bij een voertuig hebben geraakt. Ie mand van het vliegveldpersoneel spreekt dit tegen. Hij zegt dat het voertuig pas werd geraakt toen het toestel, na een ontploffing, van de rolbaan geraakte. Vast staat, dat de wielen niet van de grond zijn ge weest. De gezagvoerder, die tot de over levenden behoort, zegt dat hij bezig was af te remmen toen de botsing zich voordeed. Hij vermoedt dat het geraakte vrachtwagentje zich op een naburige baan bevond. Het is dit jaar het negentiende on geluk met een passagiersvliegtuig. Vorige week stortte in zuidoost-Zwe den een Zweeds toestel neer; 31 van de 43 inzittenden verloren het leven. De mecsten (85) kwamen om by het verongelukken van een Amerikaanse Constellation, op 3 maart bij het Ta- hoe-meer in Californië. Prinses Irene en prins Charles heb ben enige dagen in Barcelona en omgeving doorgebracht en verschei dene fabrieken en instellingen be zocht. Op de foto zien we het paar in een kindertehuis in Mollet. De stralende prinses strijkt een jonge tje over zijn bol. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als er geen ongeluk was zouden wij het geluk niet waarderen. Aanhoudend zacht Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met af en toe wat motregen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; aanhoudend zacht. 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.37. Maan op 23.05, onder 13.49. 26 nov. Zon op 8.18, onder 16.36. Maan op onder 14.13. Laatste kwartier: 26 nov. te 8.10. Uw gordijnspecialist HOOGWATERSTANDEN heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage! intermeubel - deurloo Kind verdronken in sloot PURMEREND, 23-11. Het twee- jarig jongetje H. M. Nijkrake uit Purmeren'd is maandagmiddag nabij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. ZIERIKZEE 25 nov. 26 nov. 7.07 v.m. 8.05 v.m. BROUWERSHAVEN 2d nov. 26 nov. 7.03 v.m. 8.05 v.m. 19.43 n.m. 20.49 n.m. 19.30 n.m. 20.38 n.m. Labour wèl gekant legen Duitse vinger op atoomwapen PARIJS. 23-11. In Asnière bij Pa rijs is maandagmiddag een vijfling géboren. Het zijn drie jongens en twee moisjes. Zij zijn iets te vroeg geboren en moeten ongeveer een maand in een couveuse blijven. De moedei" is 27 jaar. Vader is bij de posterijen. De moeder is de 27-jarige Monique Sanbor. Het gezin heeft reeds twee kinderen. De nu 'geboren vijf kinde ren wegen elk ongeveer 960 gram. Op 16 november werd in Mozam bique een vijfling geboren, een vrouw op ZuLd-Sumatra schonk op 25 september het leven aan vier jon gens en een meisje. Medische deskundigen schatten dat één van de 54 miljoen bevallingen een vijfling is. Van de zijde van de kliniek waar in de kinderen zijn opgenomen werd maandagavond meegedeeld dat do kinderen zeer weinig kans maken in leven te blij ven. Ze zijn zeer klein en zwak en twee en een halve maand tc vroeg geboren. LONDEN, 23-11. Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft maandag in het Britse Lagerhuis meegedeeld dat hy nog eens naar Washington zal reizen wanneer hij op 7 cn 8 de cember met president Johnson heeft gesproken. De tweede reis zal vol gen op onderhandelingen „in Euro pa". Door *wic en in welk land die gevoerd zullen worden zei Wilson niet. Wilson sprak geruchten tegen dat Engeland besloten zou hebben aan de multilaterale N.A.V.O.-kern macht deel tc gaan nemen. Wilson sprak langer dan een uur. Of de labour regering van een onaf hankelijke Britse atoommacht wil afzien, liet hij n'iet duidelijk uitko men. Hij zei de kaarten niet op 'tafel te willen leggen voordat hij presi dent Johnson heeft gesproken. Op nieuw zed 'hij dat de lalbour-regering gekant is tegen een Duitse vinger op het atoomwapen. In Washington wil hij bereiken dat het Atlantisch bond genootschap wordt versterkt. Dit bondgenootschap moei niet tot be paalde zones beperk blijven, zodat Brittanmaë met name in Maleisië een nuttige rol 'kan spelen. Voor lts wil hij politieke samenwerking van de leden van het bondgenootschap voor het versterken van de vreedzame rol van de Verenigde Naties. MOSKOU In Moskou, waar hij als oppositie leider in juni verbleef, had men hem laten weten dat de Sowjet-Unde werkelijk bevreesd is inzake de multilaterale Navo-kermmadht. Zijn labour-delegatie had daar moeite ge daan de Sowjet-Russisdhe leiders te doen begrijpen dat de M.L.F. niet ten doel had west-Duïtsland van kernwapens te voorzien, maar de Sowjet-Un'ie was van mening dat het Amerikaanse veto op kernwa- pengébied zou verwateren, waardoor west-Duitsland in de M.L.F. veel te zeggen zou krijgen. Met 314 tegen 289 stemmen keur de 'het. Lagerhuis de grote lijnen van labours defensiepolitiek goed. Bij deze politiek wordt, in principe re kening gehouden mot het prijsgeven van een onafhankelijke Britse kern macht. Doodtij: 28 nov. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl boven Frankrijk de luchtdruk langzaam verder is geste gen, kwam voor de kust van Noor wegen een tamelijk diepe depressie aan. Daardoor nam de wind in onze omgeving in kracht toe en stroomde zachte ludht in versneld tempo naar ons land. Het front, dat deze zachte lucht begrenst, loopt nu midden over de oceaan. Aan de andere zijde be vindt zich koudere en belangrijk drogere luoht. Het front beweegt langzaam naar het oosten, maar kan Nederland niet bereiken. Ons land blijft in de zachte en vochtige lucht, met veel bewolking, waaruit af en toe wat regen kan vallen. De wind, die vandaag aan de kust nu en dan hard was, neemt weer wat af. maar blijft nog wel matig tot krachtig. LONDEN, 24-11. De bekende Ne derlandse schrijver Jan Fabricius is maandagnacht op de leeftijd van 93 jaar te Broadstonc, in Dorset (Enge land) overleden. Hij bezat sinds 1950 de Britse nationaliteit. NEW YORK. Vorige maand zijn in de V.S. 42.773 auto's gestolen ter ge zamenlijke waarde van meer dan 39 miljoen dollar. DEN HAAG. De Haagse .gemeente raad is maandag niet zonder discus sie akkoord gegaan met de voorge stelde verhoging van de tarieven voor elektriciteit," water en de reini gingsdienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1