Middenstand en toerisme nachthemden pyama s STAD EN EILAND De groei van de Amerikaanse economie MORGHANde magiër Teruglopend aantal huisartsen in de wereld BURGH Showroom Gebreid eau eigen bodem UTRECHT, 21-11. Over de gehele wereld loopt het aantal huisartsen terug. W'ü hebben de indruk dat een van de belangrijkste oorzaken hier van moet worden gezocht in het on voldoende besef van een eigen taak van de huisarts. Dit zei dr. F. J. A. Huygen, voor zitter van het Nederlandse Huisart sen Genootschap zaterdagmorgen bij de opening van het congres van het genootschap, dat in Utrecht werd gehouden. Hoe dringend het is gewenst om tot een revaluatie van de huisarts in Nederland te komen, had dr. Huygen ervaren bij een studiereis die hij door de Verenigde Staten maakte. Hij had daar geconstateerd hoe de huisarts daar op zijn retour is, hetgeen leidt tot een minder goede gezondheids zorg. Afgrenzing De „general practitioner" wil er vasthouden aan het ongedifferen tieerd uitoefenen van de gehele ge neeskunde, hij heeft het huis van de patiënt als zijn centrum verlaten en tracht er in zijn „office" en in het ziekenhuis te concurreren met de specialist. Er is geen goede afgren zing tussen zijn werk en dat van de specialisten en het ontbreekt hem aan geloof in een eigen taak in de gezondheidszorg, waarnaar hij zijn ideaal kan stellen. Op een onlangs gehouden confe- (I.) Sedert hot reizen niet meer uit sluitend door reizigers-van-beroep wordt -bedreven, maar als een vorm van va'kantidbesteding wondt geno ten, 'is duidelijk geworden, 'dat het gezegde, dat het reizen ons in het bloed zit, niét overdreven is. Dank zij de gestadig toenemende welvaart en de technische ivooruitgang heeft het toerisme zich tot een massa-ver- séhijnsel kunnen ontwikkelen. In ons land zal dit jaar ongeveer de helft van 'de bevolking zijn biezen hebben gepakt om buiten de woon plaats vakantie te vieren, terwijl enige indruk van de omvang van het internationale toerisme kan worden verkregen uit het feit, dat reeds ertige jaren geleden de verschillende landen van ons werelddeel werden bezoch door meer dan zes/tig miljoen buitenlandse gasten. Vanwege d'eze massale omvang 'heeft het toerisme ook in economisch opzicht veel meer betekenis gekre gen. Mede onder invloed van tech niek en mode is een grote vraag naar toeristische goederen en acco- modatie ontstaan. Aangezien vraag en aanbod elkaar stimuleren is hét 'gevolg hiervan geweest, dat het toe risme in velerlei opzicht tot een ver hoging van 'de economische bedrij vigheid aanleiding gaf. Verwaéht mag worden, dat de economische be tekenis van 'het toerisme verhou dingsgewijs nég zal toenemen, omdat inmiddels is komen vast te staan, dat de uitgaven aan toeristische goe deren sneller stijgen, dan de alge mene consumptieve bestedingen. Daarnaast wordt deze stijgende ten dens veroorzaakt doordat de verste delijking van de bevolking meer be hoefte aan recreatie in de landelijke gebieden oproept en de toegenomen vrij e tijd en mobiliteit meer moge lijkheden inhouden om aan deze be hoefte te voldoen. Kort samengevat kan worden geconstateerd, dat het toerisme een nieuwe bron van in komsten is geworden, waarvan 'de grootte voor 1964 op anderhalf mil jard gulden wordt geschat. Dit is in het 'bijzonder van betékenis voor die streken van ons land, waar ruim telijk nog onbenutte mogelijkheden zön om grote aantallen vakantiegan gers in een mooie en rustige omge ving te ontvangen en waar het in komen van de middenstand' en d'e overige bevolking in doorsnee lager ligt dan het gemiddelde inkomen van ons gehele volk. De stimulans, die van het toerisme op 'het econo mische leven uitgaat, zal hier kun nen -bijdragen tot het verkrijgen van meer welvaart. Evenwel geldt ook met berekking tot deze aangelegen heid, dat de kost voor d'e baat uit gaat, hetgeen in dit 'geval wil zeg gen, dat er investeringen zullen moe ten worden verricht voor het maken van overnachtings- en amusements gelegenheden en voor het verzorgen van propaganda. In de praktijk 'is reeds gebleken, dat van goede toeristische voorzie ningen een grote aantrekkingskracht uitgaat, waarbij 'kan worden vermeld dat de meerderheid der vakantie gangers voorkeur blijkt te hébben voor een gezellige dnikte. Ook in 'dit opzicht is toerisme een massa-ver schijnsel, zodat mag worden gesteld, dat de meeste van deze voorzienin gen geschikt worden gemaakt voor het verwerken van grotere aantallen mensen. Ten einde een itoerisbisChe accomo- datie. die aan moderne eisen voldoet vlot te organiseren, zal het wense lijk zijn, dat een goede samenwer king bestaat tussen 'het gemeentebe stuur, de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (V.V.V.) en de mid denstand. Medewerking van de gemeente kan mer. veelal niiet missen bij het reali seren van projecten, zoals bijvoor beeld de bouw en 'de inrichting van een bungalow-, kampeer- of cara vanterrein. de verwerving van de daarvoor nodige grond, het aanleg gen van een riolering en van water en energieleidmgen. het maken van een strandje langs de oever van een plas of beek, enz., enz. Een goede V.V.V. is niet minder dan een onmisbaar instrument ter verzorging van de collectieve propa ganda en tevens tot het uitoefenen van een zeker toezicht op de logies- verstrekkende bedrijven. Zij noemde een dergelijke herzie ning broodnodig "WÖl men in de pas blijven, zowel nationaal, als inter nationaal. Er zijn al besprekingen gaande - zo kondigde zuster Hörch- ner aan - op internationale basis tussen de diverse verpleegstersorga nisaties in de Europese lan'den om ten aanzien van de 'inhoud van de basis-opleiding en ten aanzien van de vooropleidingseisen richtlijnen op te stellen zodat een everttuéle gelijk stelling van 'het diploma vorm zal kunnen krijgen. Zuster Hörchner zei dit bij de ope ning van 'de jaarvergadering van de federatie in Utredht. 87. „Verdedig u, heer!" riep Aram de ma giër toe en stortte zich op hem, het zwaard in de hand. Met een kreet van woede trok Morghan zijn wapen en pareerde de slag die voor hem bestemd was. „Ge hebt u éénmaal teveel met mijn zaken bemoeid, melkmuil"! floot hij en verdedigde zich woest. „Ditmaal zult gij sterven!" Met een handige sprong vermijdde Aram de stoot en stortte zich op zijn tegenstan der. „Geen woord, maar daden, heer!" schreeuwde hij spottend tot Morghan, ter wijl hij de magiër terugdreef met leven dige en welgerichte slagen. „Bij onze eerste ontmoeting heb ik reeds bijna de neder laag moeten lijden door een laffe schur kenstreek! Ditmaal zal ik u deze gelegen heid niet geven. Verdedig u, heer, want, bij alle geesten van de zee, ik zal u doden!" Deze laatste woorden werden vergezeld door een handige stoot met zijn zwaard. Silvia, die de strijd met geknepen hart volgde, stootte een kreet uit. Morghan's zwaard was uit zijn hand gerukt en viel nu kletterend op het plaveisel. „Ontwapend, heer!" weerklonk de stem 'van Aram triomfantelijk. „Gelooft gij nog een kans te hebben uw leven te redden?" Met een ruk keerde Morghan zich om en vluchtte de wenteltrap op. De slippen van zijn mantel fladderden om hem als de vleugels van een schimachtige vleermuis. Aram volgde hem met grote panterachtige sprongen. „Sta stil!" schreeuwde hij. „Pak uw zwaard op en verdedig u!" Toen zijn doodsvijand geen gevolg gaf aan dit ver zoek, volgde hij hem de trap op. „Bravo!" riep doctor Ambrosius, die Aram niet had kunnen bijhouden toen deze in draf het huis van Silvia trachtte te be reiken en die zojuist geheel buiten adem binnenkwam. „Bravo! Kijk dat eens! Wat een kracht! Wat een levensvreugde. En dat alleen maar omdat hij een kwartier ge leden een flinke slok genomen heeft van het Unieke Medicijn van doctor Ambro sius! Ah!Ik heb altijd geweten dat mijn schitterend middel mannen maakt van mensen zonder energie!" rentie van het Nederlands Hulsart sen Genootschap is - zo deelde dr. Huygen mee - de wens geuit om on der meer een veld-onderzoek in te stellen naar het functioneren van de huisarts. Hierbij wordt gedacht aan het onder de loupe nemen van de praktijken van een aantal huisart sen. Uit deze onderzoekingen zouden praktische adviezen ter verbetering kunnen resulteren. Ingezonden mededeling Brushed nylon f 18.90 20,90 21.90 23.75 Uw speciaalzaak: ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" Op woensdag 25 november a.s. vindt in de foyer van „Mondragon" een vergadering plaats van de afde ling Schouwen-Duiveland van de internationale vereniging „Philateli ca". De agenda voor deze avond be staat uit.de gebruikelijke punten. SEROOSKERKE Film in Dorpshuis Zaterdagavond werd in de zaal van 'het Dorpshuis voor de leden van de Dorpsgemeenschap een prachtige kleurenfilm vertoond. Vooraf wer den enige kleine filmpjes gedraaid, waaronder een mooie tekenfilm „Oom Joachims testament". Deze film, dlie gebaseerd was op Veilig Verkeer was zeer leerzaam. De heer Roseboom, voorzitter van het Ver bond' voor Veilig Verkeer afdeling Schouwen, wekte de aanwezigen op om deze winter weer déél te nemen aan 'de verkeerscursus te Seroosker- ke. Voor deze filmavond bestond grote belangstelling. Voor het kind Door de leerlingen van de open bare lagere school werd aan kinder postzegels en kinderkaarten ge plaatst en verkocht het mooie be drag van f 172,50. Amsterdammers mogen auto's wassen AMSTERDAM, 21-11. Arnster- dammers zullen binnenkort met een gerust geweten hun eigen auto's op straat kunnen wassen. B. en w. hebben de gemeenteraad voorgesteld een artikel in de Algemene Politie verordening dat 't wassen van rijtuigen of motorrijtuigen op de openbare weg verbiedt zo te wijzigen dat het verboden wordt op of aan de openbare weg bij wijze van beroep of nevenberoep tegen vergoeding als schoonmaker van motor rijtuigen op te treden. De expositieruimte van Jan Klov t's „Totem" aan de Kerkstraat te Burgh is momenteel omgetoverd in een waar lustoord van elektrische appa raten. De firma W. J. Weltevreden uit Zierikzee toont hier alles wat momenteel op elektrisch gebied ge vraagd is, zoals televisie, radio, platenspelers, strijkijzers enz. Ook muziekinstrumenten vonden een plaatsje. HAAMSTEDE Autobotsing Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur ontstond op de hoek Hogezoom- Armhoekseweg een botsing tussen de personenauto's van de heren. J. R. uit Haamstede en de bijna gloed nieuwe van de heer W. A. M. K, dierenarts te Renesse. De heer R. reed de Hcgezoom at' in de richting Haamstede, terwijl de heer K. uit de Armhoekseweg de Hogezoom in de richting Renesse wtl'de opdraaien. De botsing was vrij hevig en beide auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelulkken deden zich ■niet voor. Een onderzoek word t door de rijkspolitie ingesteld naar de schuldvraag. Snelspuitdemonsfratie Voor de derde maal in één week hebben fruitkwekers een spuitde- monstratie kunnen bijwonen. Dit maal was het de „Cebeco" die op het bedrijf van de heer L. Leeuwe demonstreerde met Bean-Speedaire automatische snelspuiten. John Bean was een Amerikaan die een der grondleggers was van de mechani sche spuittechniek en muntte uit door een machine te leveren die praktisch onverslijtbaar was. Over de gehele wereld en natuurlijk ook in ons land hebben deze spuiten een goede naam. De Bean heeft het in de snelspuiten gehouden, doch de nieuwste uitvoering voorziet nu ook in de mogelijkheid om ongeveer 300 liter per hectare te spuiten zodat dan ook van nevelen gesproken kan worden. De machines hebben enorm veel mogelijkheden, mede door de hogedrukpomp die is aangebracht. Natuurlijk ontleent de spuit haar kracht via de aftakas van de trac tor. Voor de „Cebeco" gaf de heer Philipse uit Kapelle een technische uiteenzetting. BROUWERSHAVEN Middenstand organiseert winkelweek De miiddenstandsvereniging „De „Corridor" te Brouwershaven orga niseert >in de weak van 27 november tot 5 december weer een St. Ni'.ko- laas-winkelweek. Bij aankoop van iedere gulden zal weer een lot worden verstrekt. A.s. vrijdagavond zal burgemeester Ver meulen deze week, waarvan dé ba ten bestemd zijn voor het plaatse lijke Groene Kruiis, openen. Zater dagmiddag 28 november (2 uur) zal St. Nikolaas met kneCht(en) per mo torboot „De Afdoende" dé haven binnenvaren, muzikaal verwelkomd •door de muziekvereniging „Apo'llo". Tij'dens deze week zijn er weer di verse attracties waarnaar kan wor den gera/den en waarmede mooie prijzen worden gewonnen, zoals bv. de totale lengte van een lint, idem van ide deelnemende winkeliers, het oplossen van een slagzin, rad'en naar een vermomd persoon, rad'en naar een zestal titels van grammofoon platen en filmsterren. ZONN EMAIRE Winkelweek Ook dit jaar wordt alhier ter ge legenheid van het Sint Nicolaasfeest een winkelweek gehouden, uitgaan de van de plaatselijke winkeliers. De muziekvereniging zal weer haar medewerking verlenen. De opbrengst Zwanentocht van „Minister Lely" met 87-jarige aan liet stuurrad ZIJPE, 21-11. De laatste tocht van de veerboot „Minister C. Lely", de bekende veerboot op het veer Zjjpe- Numansdorphaven, heeft nog een bij zonderheid opgeleverd, die zeker wel in de krant mag. De oud-kapitein, de heer J. C. Roth, die aan boord was bij de proef vaart van de boot en er enkele jaren als bootsman en later bijna dertig jaar als kapitein heeft gevaren, heeft ook deze laatste tocht op de brug ge staan en als vanouds de boot gedu rende de zeven kwartier lange vaar tocht het roer bediend en wel in het donker, want de laatste dienst is om deze tijd van het jaar een tocht als de zon reeds is ondergegaan. Kapitein Joost Kik dacht dat de thans 87-jarige oud-kapitein het wel op prijs zou stellen de laatste tocht mee te maken. Hij inviteerde hem en de invitatie werd vlot aanvaard. En toen de oude Roth eenmaal op de De Nederlandse vrouwen mogen zich dan volgens de jongste ge gevens het vuur uit de pennen breien, er is zo'n algemene mo dieuze behoefte aan gebreide 'kleding, dat de industrie d'ie ons van machinaal gebreide goederen voorziet, haar ideeën en prod lik ten mot een gerust hart tegenover die breiwoede kan stellen. Op bijgaande tekening staat een aantal modellen van eigen bo dem, gekozen uit de deux-pièces- sector en uit de truitjes-domei nen Bovenin links ccn zuiver wollen wevenit pakje van Tweka. Het herinnert aan de overgooier-stijl door de inzet aan de hals - in dit geal cerise-rocd. als thet ware ón der het effen blauwe pakje. De zes knoopjes houden hei op het blauw; het kraagje doet mee met het door de huiidige mode hoog geprezen cerise. De ingezette 3'4 mouw heeft een manchet met knoopje. De rék is geheel glad en heeft geen plooi. Daarnaast een pakje van Eivi, zuiver wollen wevenit jacquard in groen en zwart met een effen zwarte jersey trui, waarvan de colkraag exit ra goed uitkomt door hét ontbreken van 'kraag en kno pen aan het jasje. De sluiting be staat uit een fl'inlkc staak onder de tfidls. Het linkse truiltje is een zuiver wollen exemplaar uit de sportie ve kölleetie van Spencer-Hey. De trui zelf is vurig rood; 'de witte kraag is afneembaar. Jin Jersey is de fabrikant van het vest, rechts op de tekening. Dit zuiver wollen effen model - in kleuren als flessegroen, beige of grijs - vraagt aandacht voor 'het kleine detail; ide reverskraag is geheel afgezet met een fijn 1- redht-1 -averecht biesje. Het mo dél heeft voorts geen boorden, waardoor het jasjes-karakter nog eens wordt geaccentueerd'. Tenslotte 'in 'het midden een uiterst zach't en soepel zuiver wollen truitje van 'het merk Bon- die Bit. Het modél a's klassiek, fully fashioned «gébreid mét een warme col tegen winterse kou. Deze modellen worden in vele finten gemaa'klt. brug was, werd hem aangeboden het roer neg eens te houden. Wel meende de heer Roth dit moeilijk meer te kunnen, maar toen hij zich eenmaal had georiënteerd, voer hij met de boot even goed alsof er geen bijna dertig jaren lagen tussen zijn laatste tocht als kapitein en de dag van 18 november 1964. Feilloos bracht hij het schip de havens van Numansdorp en Zijpe binnen, al hield de verant woordelijke kapitein natuurlijk wel een oog in het zeil, als men deze beeldspraak tenminste op een stoom schip mag gebruiken. Maar het ging nog best. van de komende winkelweek wordt dit jaar bestemd voor het plaatselij ke Groene Kruis. NOORDGOUWE Gevonden voorwerpen Gevonden te Noordgouwe: een pakje inhoudende een lap stof van 1 bij 1.45 meter. Inlichtingen bij de rayoncommandant der rijkspolitie te Noordgcuwe, Pauwstraat 17. BRUINISSE Geslaagde bazar „Nu met Hope" Dliie dagen of avonden lainig 'heeft de muziekvereniging „Nu met Hope" •de Bruimissenaars lin de gelegenJheild gesteld, een 'lekkere taant te winnen, met bet schieten in de roos, 'het gooi en met 'ballen of het wei-pen met ringen een mooie prijs te winnen, te vissen, te loten en wat a'l niet meer, alles méde ten bate van die vereni gingskas. Burgemeester C. H. van de Linde iheeft de 'bazar, waar al die moge lijkheden geboden werden, met een kort woord, waarin hij de noodza kelijkheid van een muziekgezelschap voor 'een dorpssamenleving 'belichtte, geopend. Donderdag was het nog niet zo druk, vrijdag liep hét lékker en 's zaterdags was natuurlijk de top dag, want dan heeft iedereen wel een zaterdagcent, die ihij op een be paalde manier aan de man wil 'bren gen. Zo kan er na drie drukke da gen weer sprake zijn van een ge slaagde bazar, een nieuwe impuls voor „Nu met H'ope" om zich in te spannen de populariteit die het be zit >te böhouden, door het publiek tc laten genieten van 'de kunst die het als ontspanning beoefent. Oliebollen werden in menigte gebakken, koffie werd geschonken enz. De Kinderpostzegels De aktie met de kinderpostzegels had ook te Bruinisse een groot suc ces. Door de leerlingen van de open bare lagere school werd voor f 605, verkocht, door de kinderen van de christelijke school voor f 511,25. FINANCIËN EN ECONOMIE AMSTERDAM, 21-11. „De jaren 19G3-'64 vormen waarschijnlijk de inleiding tot een nieuwe groeiperio de voer de Amerikaanse economie welke mogelijk tot in de jaren '70 zal voortduren. Er zijn vele belangrijke factoren die deze stelling ondersteu nen". Bit verklaarde in het Amstel hotel de heer John Hawkinson, pre sident van de beheermaatschappij van het Television-Electronics Fund onder grote belangstelling uit de beurs- en effcctenivereld. Hij betoogde dat de Amerikaanse economie nog steeds een uitgespro ken gi-oeikarakter heeft, hetwelk ge steund wordt door de sterkst ont wikkelde technologische wetenschap ter wereld, alsook door een groot reservoir geschoolde arbeidskrach ten, enorme natuurlijke hulpbron nen en een gunstig politiek klimaat. Wat de huidige toestand betreft overtreffen de kapitaalsuitgaven al le vroegere voorspellingen en lijkt een hoge graad van investeringen in projecten op lange termijn tot in het derde kwartaal van 1965 verze kerd. Tekort op balans Niets wijst er op dat het Amea-i- kaanse bankwezen 'n punt zou heb ben bereikt waarop het nodig is de kredietgeving te beperken of lenin gen te liquideren. De Amerikaanse betalingsbalans blijft een tekort aan wijzen, maar de vooruitzichten op lange termijn geven geen aanleiding tot ernstige bezorgdheid over de po sitie van de dollar. De arbeidskosten in de Verenigde Staten zijn in feite gedaald terwijl die in Europa en Ja pan gemiddeld met 15 procent zijn gestegen. De investeringen in het be drijfsleven zullen, naar sprekers me ning, tot de eerste helft, van 1965 hoog blijven en mogelijk verdere ex pansie vertonen in de rest van het jaar. De ondernemingswinsten zul len wellicht blijven toenemen, maar in een lager tempo. De totale maat schappijwinsten na aftrek van belas tingen zullen over 1964 naar ver wachting 5,5 miljard dollar hoger zijn dan over 1963, een stijging van 20 procent. Voor 1965 wordt de stij ging geraamd op 6 procent. De heer Hawkinson meende dat de wereld in het resterende deel van deze eeuw voer grote wetenschappelijke en technologische ontwikkelingen zal komen te staan. Bejaarde vrouw liep ernstige brandwonden op UTRECHT, 21-11. De 79-jarige we- duwe A. M. W. Pel-van Gestel heeft een halve dag met haar benen nage noeg in de vlammen van een gas haard in haar woning in de Duif straat te Utrecht gelegen. Een pen siongast vond de vrouw. Zij werd met ernstige brandwonden (derde graad) in zorgwekkende toestand in het Anthoniusziekenhuis opgenomen. De vrouw was onwel geworden en viel daarna voor de gashaai'd op de grond. Stijging zeebodem ANCHORAGE, 21-11. De aard beving die in maart van dit jaar Alaska trof heeft tot ge volg gehaddat daar de groot ste bodemstijging plaatsvond die ooit werd waargenomen. De zeebodem voor de kust kwam ongeveer vijftien meter omhoog. Gehele bergen waren soms anderhalve meter ver schoven. De eilanden Monta gue en Latouche kwamen tus sen de vier-en-een-halve en negen meter dichter bij elkaar te liggen. Dit heeft een geo detisch onderzoek aangetoond. DE OPLEIDING VAN VERPLEEGSTERS UTRECHT, 21-11. De voorzitster van de federatie die de belangen van de verpleging en de verplegen- den behartigt, zuster W. S. Hörch ner heeft met klem een wettelijke herziening van de opleiding voor 'het diploma-A zieken verpleging be pleit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6