g ercla's EIGEN WEG Politiek portret van het Spanje van Franco SPINWIEL V0n4fe Israël heeft blauwhelmen nodig VRIJMOED -SCHIEDAM ZÏEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 november 1964 No. 19689 Het Iberisch schiereiland Ingezonden mededeling Voor het merendeel der buiten landse politici en journalisten is Spanje nog steeds onbekend en on begrepen. Het land wordt bekeken aan de hand van Noordeuropese maatstaven en van begrippen, die minstens 25 jaar verouderd zijn. Op de le april 1939, eigenlijk nog kort geleden, trok de Spaanse gene raal Francisco Franco na een ver schrikkelijke burgeroorlog waarin Duitsland, Italië en ook Rusland hun modernste wapens voor de komende wereldoorlog beproefden, de macht aan zich. Het fascisme zegevierde. De oppositie werd geleid vanuit Spanje zelf, later toen de greep van Franco vaster werd) vanuit Frank rijk. De georganiseerde oppositie tegen het huidige regiem brokkelde echter in de loop der tijden af en het bleek in werkelijkheid zo, dat grote krin gen die deel uitmaken van de bin nenlandse oppositie, zich bij de hui dige toestand hebben neergelegd. Deze gang van zaken, waarbij ge voegd de isolering van Spanje door het buitenland, duurde tot 1960. In dat jaar immers verviel het moeilijk verkrijgbare visum en werd het land open gesteld voor de buitenlandse toeristen, vloeide vreemd geld Span je binnen en ontstond het Spaanse stabiliseringsplan, dat inhield het tot zich trekken van buitenland kapi taal. Een kringloop Van dit stabiliseringsplan had de gemiddelde Spanjaard geen enkel voordeel. Slechts een kleine groep profiteerde er van, doch de kleine man, de arbeider en de boer bemerk ten er niets vanDe laatstgenoemde groeperingen ontbrak het overigens tot voor kort aan invloed om uiting te geven aan hun ontevredenheid in deze. De Spaanse staat kent immers geen onafhankelijke vakbeweging, terwijl ook het recht van staken niet is erkend. De ontevredenen konden Spanje Ingezonden mededeling 0 0 klare Flitsen uit het buitenland PRAAG. De Nederlandse gezant in Praag, O. F. Baron Bentinck van Schoonheten heeft aan de Tsjechi sche Academie van Wetenschappen een iconografische index van de vol ledige verzameling van Nederlandse kunstreprodukties aangeboden. LONDEN. Het Britse blad „Guar dian" van vrijdag bevatte een ad vertentie van een gehele pagina van de Indonesische ambassade in Lon den met de volledige tekst van een rede die president Soekarno op 6 oktober in Cairo heeft gehouden voor de conferentie van niet-verbonden landen. LONDEN. Engeland zal aan India een lening verstrekken tot een be drag van 47 miljoen gulden, bestemd voor de reorganisatie van 'n scheeps werf in Bombay en voor twee fre gatten, die op die werf zullen wor den gebouwd. GENÉVE. De Deense minister van buitenlandse zaken, Per Haekkerup, heeft verklaard dat de gesubsidieerde uitvoer van eieren naar de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.) door derde landen in de E.V.A.moeilijk heden veroorzaakt. BRUSSEL. Een auto met vijf vol wassenen en tien kinderen is bij de Belgische plaats Hoeselt tegen een boom gereden. De twee vaders en drie kinderen werden ernstig ge wond. De twee gezinnen en een ken nis werden allen in een ziekenhuis opgenomen. ATLANTA (Georgia). Ds. Martin Luther King heeft de directeur van het F.B.I., Edgar J. Hoover, een tele gram gezonden naar aanleiding van een door deze geuite beschuldiging dat ds. King „de meest notoire leu genaar van het land" zou zijn. BRUSSEL. Voor de eerste keer in haar geschiedenis heeft de Belgische nationale luchtvaartmij. „Sabena" in één jaar meer dan een miljoen pas sagiers vervoerd. De miljoenste luchtreiziger werd in de afgelopen week geboekt. Ingezonden mededeling •t helpt en»t Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL niet verlaten, niet emigreren. Bo vendien is iedere Spanjaard beducht voor bloedige onlusten, voor opstand, kortom voor een herhaling van de burgeroorlog. Toch zijn kleine bur gerij en de arbeiders - zij het hon derd jaar later dan elders - ontwaakt en tot bewustzijn gekomen. Anderen poogden tot overeenstemming te ko men met de heersende klasse, met het regiem en dat zijn hoofdzakelijk degenen die ten tijde van het uitbre ken van de burgeroorlog ook aan de zijde van Franco stonden, daar zij in een overwinning van de rechtse par tijen een oplossing meenden te zien. De stakingen in Barcelona in 1951, de studentendemonstraties in Madrid in 1956, het veroveren van politieke sleutelposities door het regiem in de arbeidersbeweging, in de studenten organisaties en in de kringen van het hoger onderwijs, 1956-1957 en de onderdrukking door Franco van elke oppositie in 1957 en 1958 droegen er niet toe bij om aan die innerlijke scheiding in het Spaanse volk een einde te maken. Geen krachtproef Een scheiding, die nog eens extra werd verdiept door het kortzichtig optreden van een groot aantal intel lectuelen in het nabije verleden en als het ware nog werd verdiept, toen overduidelijk bleek, dat tijdens de grote, algemene staking van juni 1959 waaraan toch door alle links- georiënteerden werd deelgenomen, het Spaanse volk politiek bezien nog niet rijp, nog niet volgroeid was. Men schrok terug voor het nemen van ingrijpende maatregelen, voor het ondergaan van de krachtproef. Men schrok er van terug geweld te ontketen, omdat men de nederlaag, in alle hardheid en verschrikking toegediend, geestelijk nog niet ver geten en materieel nog niet te bo ven is. De oppositie diende dus te werken aan een nieuwe binnenlandse poli tiek, gericht op de werkelijkheid. In het voorjaar van 1962 kwam het zo ver en de stakingen, in april en mei van dat jaar uitgelokt, bewezen zulks. Verandering Inmiddels zal de scherpe waarne mer hebben vastgesteld dat er in Spanje het een en ander aan het ver anderen is. Het welslagen van het stabiliseringsplan en de wassende stroom van buitenlandse toeristen naar Spanje (10 miljoen in 1963) hebben daartoe het hunne bijgedra gen, ook de levensstandaard steeg. Zevenhonderdduizend Spaanse ar beiders mochten intussen hun vader land verlaten om in den vreemde ar beid te zoeken, waardoor in bepaal de Spaanse streken een tekort aan arbeidskrachten ontstond. De onrust onder de arbeiders in 1962-1963, die vrij plotseling verebde, is daarom niet alleen het gevolg van het harde optreden der gendarmerie, doch me de een gevolg van het inwilligen van de eisen der stakers door Ma drid. De massale emigratie, het wél slagen van de economische maatre gelen die de middenstand en de kleine boeren ophieven uit de slaat van onderontwikkeling en enghar tigheid en het tekort aan arbeids krachten, vergrootte in niet geringe mate het machtsgevoel der arbeiden de klasse, hetgeen weer een betere behartiging van hun positie tot ge volg had. Achtergebleven gebied Ook nu nog is Spanje, politiek be zien, een achtergebleven gebied. De in gang zijnde ontwikkeling heeft nieuwe gezichtspunten naar voren geschoven ten opzichte van morali teit, politiek, economie en vooral ook ten opzichte van de menselijke ver houdingen. Het Spaanse volk zal zelf de moed moeten opbrengen om deze plannen in daden om te zetten. Het huidige regiem heeft blijk ge geven te beschikken over een zeker aanpassingsvermogen, dat de politi ci, schrijvers en journalisten in den vreemde missen; zij vechten als het ware tegen windmolens en doen er verstandig aan, hun theoretische op positie op te geven en aan te passen aan de veranderde en in beweging geraakte gang van zaken in het Ibe risch schiereiland. De droom der revolutie is aan het verbleken en zonder het grondprin cipe van een gezonde oppositie prijs te geven, een oppositie die haar fun dering moet hebben verankerd in een volledicie, persoonlijke en gees telijke vrijheid van het individu, zullen de bakens waarbinnen de po litieke strijd in Spanje wordt ge voerd, dienen te worden verzet. Het alternatief Voor Franco is het een eerste ver eiste. alvorens hij voor een Europese integratie en voor een gemeenschap pelijke Europese markt in aanmer king komt, en daarin kan worden betrokken, de persoonlijke vrijheid van iedere Spaanse man en vrouw volledig te erkennen, insluitend de persvrijheid, het recht van vereni ging en vergadering, de erkenning van vrije en onafhankelüke vakor ganisaties en van het stakingsrecht. Dit alles op de voet gevolgd door een volledige herziening in democra tische zin van het landbouwvraaa- stuk, het bankwezen en van het zeer verouderde belastingstelsel. De feodale machtspositie der kerk, haar overwicht daardoor op de Spaanse overheid, dient te worden genormaliseerd en gemoderniseerd, omdat ook de kerk moet verstaan, dat zii geen staat in de staat zij, doch als in andere landen in hoofdzaak haar taak heeft te zoeken in het geestelijk hoeden en bijstaan van de bij die kerk aangeslotenen, om hen de weg te wijzen naar de goddelijke waarden, naar een hoger gesteld en geestelijk doel en leven, gelijk ook het laatste concilie bevestigde. De vraag blijft vooralsnog, of Spanje, dat zich in een overgangs tijd ziet geplaatst, alle ter beschik king staande krachten werkelijk constructief zal kunnen inzetten, zo dat het land zich hoger zal kunnen ontwikkelen in een waarlijk Euro pese zin. Is zulks niet het geval, dan is er op den duur één alternatief en wel dat het ri'nt in de richting van een communistische volksrenuléiek, hetgeen voor Europa als een wel zeer ernstige zaak kan worden beschouwd en gezien dient te worden als een Europese nederlaag van de eerste orde. GILZE-RIJEN. De Zweedse tele foonmaatschappij L. M. Ericsson, met een grote vestiging in de Brabantse gemeente Gilze-Rijen, heeft van Sa- oedi-Arabië een order ontvangen, waarmee ook het Brabantse bedrijf van het concern zal zijn gemoeid. Leerkrachten nodig voor Kongo DEN HAAG. 21-11. Het hoofd van het bureau voor protestants onder wijs van de Raad van Kerken in Kongo, de Kongolees J. P. Petelo, is op het ogenblik in ons land op zoek naar Frans-sprekende leerkrachten voor het middelbaar onderwijs in Kongo. Samen met ds. A. de Haan, advi seur voor het bureau voor protes tants onderwijs, zal de heer Petelo ook andere Europese landen bezoe ken om de behoeften van het mid delbaar onderwijs in Kongo bekend te maken. Door bemiddeling van het bureau „Dienst over grenzen", uitgaande van de Nederlandse Zendingsraad en de Stichting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchtelingen, zijn de af gelopen twee jaar negen leraren naar Kongo vertrokken. kleintjes uitjffy het bif\n&vl<x(\d de superieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS c/f/c/am UTRECHT. De 22-jarige verwar mingsmonteur Arte van Rheenen, is in de Voorstraat in Utrecht met zijn bromfiets tegen een lichtmast ge botst. Hij liep ernstlilg hersenletsel op en is in de loop van 'de nacht in het Academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. Hij 'heeft vermoedelijöc met een te hoge snelheid gereden. VENLO. Zevenendertig varkens zijn omgekomen bij een boerderij- branld in de Limburgse plaats Broek huizen. De bedrijfsgebouwen van cfe landbouwer Kox gingen bij 'd'e brand gëheel verloren. De plaatselijke brandweer kon het woongedeelte be houden. SCHIPHOL. Het Hilversumse Ma- lando-orkest is van Schiphol naar Tdkio vertrokken. Het ui't 19 'leden bestaande gezelsöhap maakt voor de eerste keer een tournee door Japan. SCHEVENINGEN. Na de vele ma noeuvres de afgelopen dagen met de van zijn ankers geslagen „Veronica II" is het soh'ip eind vorige week weer op zijn oude ankerplaats komen te 'liggen. Dat wil zeggen op onge veer 5 mijl noordelijk van Scheve- rtingen. ROTTERDAM. In het Dijfczigtzie- kenhuis is aan de verwondingen bij een aanrijding op 10 oktober opge lopen, overleden de 83-jarige heer A. Noordzij Uit Rotterdam. DEN HAAG. De 48-jarige fabrieks arbeider A. Wonnink uit Den Haag is met zijn motor verongelukt. Op het Callandp'Mn in Den Haag reed de heer Wonnink tegen een met zan'd geladen vrachtwagen. MEPPEL. In hot water de Lange- wijk bij Dedemsvaart is het lijk van de 61-jarige ongehuwde bouwvakar beider Roelof Akse uit Uffelte ge vonden. De man was sedert 25 ok tober spoorloos verdwenen. Die dag was hij het laatste in een café in Dedemsvaart. ROTTERDAM. In de nacht is de 62-jarige botenbaas H. van Kleef uit Rotterdam tijdens werkzaamheden in dë haven dodelijk verongelukt. GRAMSBERGEN. In het 'gemeen tehuis te Graimsbergen is de brand kast in het kantoor van de ontvan ger opengebroken. Daaruit en uit enkele kastjes, die eveneens werden doorzocht, wordt een bedrag van ca. f 12.000 vermist. DEN HAAG. Prins Bemlhard heeft het voornemen woensdag 9 decem ber de wedstrijd Nederland-Enge- land, die ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de K.N.V.B. in het Olympisch stadion van Amsterdam wordt gespeeld, bij te wonen. DEN HAAG. Drie jonge Hagenaars zijn gearresteerd omdat zij zic!h aan inbraken en diefstallen hebben schuldig gemaakt. De politie in Den Haa'g verwacht 'dat er neg meer ar restaties zullen volgen. DEN HAAG. Ingevolge de af spraak die de Nederlandse land- maohtautortleiten met de Duitse DKW-fabrteken hebben gemaakt, verblijft er op -dit ogenblik een groep van drie Duitse monteurs in ons land. Deze drie Duitsers verlenen hulp bij de landmaohtortderdelen waar zich strubbelingen met de DKW-jecp (de Munga) voordoen. GRONINGEN. Een auto met vijf inzittenden is bij d'e Bontebrug in Groningen met grote snelheid in een flauwe bocht goslüpt en In het water van de Oosterhaven gere'den. De auto bleek in Drachten uit een ga rage ontvreemd te zijn. De wagen werd bestuurd door cle 22-jarige zuivel bewerker A. D. J. ui t Drach ten. die cle rijbevoegdheid al gerui me tijd ontzegd was. Een der inzit tenden, de 22-jariige W. Wou'de uit Drachten, is verdronken. Congres over kamperen LUNTEREN, 21-11. De Stichting Recreatie en de Nederlandse Kam- peerraad organiseren op 24 en 25 no vember in het congrescentrum „De Blije Werelt" te Lunteren een twee daagse conferentie. Ruim honderd deelnemers, waaronder vertegen woordigers van overheids- en parti culiere instellingen en het betref fende bedrijfsleven, zullen dan van gedachten wisselen over de recrea tie-behoefte van de jeugd in de va kantieperiode op en buiten de kam peerterreinen. Getracht zal worden op zo con creet mogelijke wijze aan te geven hoe in de behoefte aan recreatie kan worden voorzien, zowel in strikt ma teriële zin (accomodatievormen) als in ideële zin (samenwerkingsvormen en begeleiding). H. Roland Holstprijs voor prof. H. C. Riiinke AMSTERDAM, 20-11. Pl'of. dr. H. C. Riimlce heeft donderdagmiddag in het gebouw van de N.V, de Arbei derspers te Amsterdam de Henriëtte Roland Holst-prijs 1964 in ontvangst genomen. De 'heer Riïmke kreeg deze prijs op advies van een jury bestaande uit prof. dr. P. Mhideraa, dr. F. Sierksma en de heer Kees Fens voor zijn werk „Frederik van Eeden: „Van de koele meren des doods". Hef juryrapport kon niet tij'dens 'de plechtigheid voorgelezen worden omdat prof. dr. G. Stuiveling het in Hilversum had laten liggen. De heer Fens gaf er echter a l'im- proviste een vertolking van. De Turkse regering zal de Natio nale Vergadering verzoeken, de par lementaire onschendbaarheid op te heffen van vijftien leden van de op positionele rechtvaardigheidspartij, die ervan beschuldigd worden de strijdkrachten beledigd te hebben. Mail mishandelde neefje AMSTERDAM, 18-11. De Amster damse politie heeft tegen de maga zijnbediende W. de J. uit de hoofd stad proces verbaal opgemaakt we gens mishandeling van zijn één jarig neefje Martin N. Deze logeerde tijdelijk bij hem met nog twee andere kinderen van zijn zwager, 'in verband met de op handen zijnde bevalling van diens vrouw. De man heeft tegenover de politie toegegeven dat 'hij de baby een paar tikken beeft gegeven om dat hij zo lastig wa's. Aanvankelijk had hij tegen de vader gezegd dat het (kind .tegen een ledikant je was gevallen. In bewusteloze toestand moest de kleine in het Emma kin derziekenhuis worden opgenomen, waar het nu nog verblijft. Het letsel is edhter minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. BLIK DOOR HET WERELD Het artillerievuur en het luchtge vecht aan de Syrisch-lsraëlische grens hebben weer eens onder de aandacht - ook van de veiligheids raad - gebracht hoe wankel de ge wapende vrede in dit gebied is. Het is moeilijk na te gaan wie de schuld moet dragen voor dit incident en het is ook niet zo belangrijk. Wat er toe doet is voornamelijk dat hier als maar door een situatie blijft be staan waarin dit soort schieter^en kan voorkomen. Ook wie meent dat alle onheil in de Arabische wereld is geïnspireerd door Nasser, moet dan toch wel toe geven dat het aan de Egyptisch-Is- raëlische grens zeer rustig is. Er valt wel eens wat voor, maar in verge lijking mag dit geen naam hebben. En aan de Syrische grens was het aanzienlijk vreedzamer in de tijd dat Nasser ook de scepter over Sy rië zwaaide. Blank en blauw Maar het voornaamste verschil tussen de twee grensstroken is dat er in de Egyptische Gaza-strook een kleine macht der Ver. Naties op post is. In het noorden echter niet. Het twistgebied is daar een strook gebied die bij de Israëlische onaf- hankelijkheidsstriid door de Syriërs was bezet. Bij de wapenstilstand werd over eengekomen dat de Syriërs weer achter de oude Palestijns-Syrische grens terug zouden keren. Voorwaar de ivas echter dat het ontruimde ge bied werd gedemilitariseerd. Syrië erkende het gedemilitariseerde ge bied ook niet als Israëlisch, de Is raëli's daarentegen beschouwden het als terrein dat onder hun souverei- niteit viel. Ze werkten er ook, maar hielden wel rekening met de Syriërs door bijvoorbeeld niet hier te werken aan de waterpijpleiding naar de Negev- woestijn. Niet gebaat Maar de Israëlische regering wei gerde een internationale politie macht hier te stationeren op haar gebied, zoals Nasser er wel een op Het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft vrijdag mede gedeeld dat de noodzakelijke voor bereidingen zijn getroffen voor een trekking van een miljard dollar op de middelen van het fonds door En geland. het zijne in het zuiden toeliet. Ge zien de goede ervaringen die met de blauwhelmen daar zijn opgedaan, zou het wellicht aanbeveling verdie nen wanneer men in Tel Aviv op dat standpunt terugkwam. Tenslotte is niemand - Israël nog het minst - gebaat met de schietpartijen aan de grens. Niet zozeer omdat er wel eens een volslagen oorlog uit voort kon ko men, maar vooral omdat die scher mutselingen er toe bijdragen de wraakgedachte in de Arabische buurlanden levend te houden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Vinkeveen: J. van Sliedregt, Baarn. Geref. Kerken Aangenomen naar Schiedam (vac. J. Nawijn): J. N. Nammensma, Weesp; naar Bolsward-Schettens (2e pred.pl.): G. van Halsema, Amster dam. Geref. Gemeenten Beroej^en te Rotterdam-Zuid wijk: C. Harinck, Utrecht, die bedankte voor Capelle aan de IJssel. Naar werd gemeld is maarschalk Montgomery opgenomen in een zie kenhuis voor het ondergaan van een operatie. Feuilleton door: HENK VAN HEESWIJK „Meneer de Nots. Ook weer eens naar 't ouderlijk huis terug? Of doet de tram het tegenwoordig zonder u?" Hij liep lachend naast haar naai de straat. „Drie vrije dagen," ant woordde hij, en ze onderkende de vreugde ervan in zijn stem. „Van daag ben ik uit de vroege dienst ge komen; vrijdag begin ik laat. Van daar, dat ik de warme stad ben ont vlucht. Misschien kan ik me thuis wat verdienstelijk maken." Ze knikte. „Dat zal best. Op een boerderij is in de zomer altijd wel wat te doen." „Gek, dat ik u niet gezien heb," vervolgde hij. „Kwam u ook uit Am sterdam?" Gerda glimlachte. „Nee, hoor. Ik heb familie naar de trein gebracht." „Bent u op de fiets?" Ze wees zwijgend naar de glan zende auto voor het station. Met va- der's wagen." Hij 'bleef naast haar ötaan en knik te. „Tja, zo gaat het in het leven, he? De hoge kant rijdt in een auto, de la ge lieden doen het met de fiets, hoogstens met de plof." Ze ging er niet op in. „Hebt u de fiets hier staan?" „Die heb ik niet eens meer," ant woordde hij grinnikend, ,,'t Is, dat ik die zware koffer hier heb, anders ging ik wandelen." Gerda keek van hem 'naar zijn kof fer. „Hoe doet u het dan? Halen ze u op?" „Ze weten niet eens, dat ik thuis kom. Over een half uur gaat de bus. Hel is mooi weer, dus ik wacht wel." „Nou, het beste, meneer de Nols. En veel plezier deze dagen." Dank u wel." Gerda stapte in de auto en startte de motor, terwijl ze nog even naar de jongeman op het Stationsplein keek. Hij had inmiddels de koffer neergezet en stak een sigaret op. Een paar sekondën aarzelde ze, toen open de Gerda het portier. Op afgemeten toon zei ze: „Stap maar in, dan zal ik u naar huis brengen." Er kwam een ongelovige trek op zijn gezicht. „Bedoelt u, dat „Ja. Zegt u maar, hoe ik rijden moet." Hij pakte de koffer en gleed in de wagen, de koffer op de achterbank zettende. „Dat mag ik niet afslaan. Dat is verbazend aardig van u, juf frouw1 van 't Grashek." Ze gaf geen antwoord en reed ge lijk bet plein af. „Linlksaf", wees hij, „ide overweg over en dan voorlopig rechtdoor. Wilt u een sigaret?" Ze schudde haar hoofd. „Niet als ik rijd. Trouwens, ik rook niet veel." „Komt u nog wel eens in Amster dam?" Er kwam een glimlach op het ge zicht van het meisje. „Eén keer per jaar." ,Dat is niet te vaak." „Voor mij voldoende." Hij keek haar van terzijde aan. „Vindt u Amsterdam geen prettige stad?" „Och, daar heb ik geen oordeel over. Die enkele malen, dat ik er ge weest ben „Als u Amsterdam goed zou ken nen, ging u er ook van houden, net als ik. Daar, bij gindse lantaarn moet ik rechtsaf, maar ik wil daar wel uit stappen. Het is een zandweg, ziet u?" „Hoe ver is het dan nog?" „O, een twintig minuten lopen." „En dal met die koffer? Ik breng u wel." Opnieuw keek de jongeman het meisje aan, doch Gerda stuurde vak kundig de wagen de zandweg op. Heel kalmpjes, zoveel mogelijk de ergste gaten in de weg vermijdend, reed ze in de richting van het Moord gaf. Na een kilometer wees hij naar een verbreding. „Stopt u hier maar, juffrouw van 't Grashek, want hier kunt u nog behoorlijk keren. Verder op wordt de weg steeds smaller. Met vijf minuten 'ben ik nu thuis". „Zo u wilt," antwoordde het meis je en stopte op de aangegeven plaats. Ze drukte zijn uitgestoken hand. „Hartelijk dank voor het wegbren gen, juffrouw van 't Grashek, en tot wederdienst bereid." „Geen dank en prettige dagen." „Dank u entot ziens." Ze keerde de wagen en reed lang zaam de weg terug. In het spiegeltje zag ze, dat Arie haar nakeek. Bij de grote weg stopte ze even om een trailer te laten passeren, waarna ze de wagen in de richting Nijloo draaide. Wat bezielde me eigenlijk om hem weg te brengen? dacht ze. Wat heb ik met die conducteur te maken? En dan nog wel een uit het Moox-dgat. Enkele minuten later was ze weer in het stadje terug. Terwijl ze voor een stoplicht stond te wachten, zag ze haar vriendin uit een zijstraat ko men. Na het op groen springen, reed ze haar achterop en stopte. Tannie keek verbaasd naar het meisje. „Nou, nou, aan het toeren in va ders nieuwe wagen?" Gerda zette de motor stil. „We hadden vandaag een gast: tante Ber- dien uit Amsterdam. Ik heb haar met de wagen naar de trein ge bracht. Kom je van de week nog een keer?" „Ik wip woensdag wel even aan. Ga je vrijdagavond mee naar de to neeluitvoering?" Gerda keek bedenkelijk, ,,'k Zal 't proberen. Je weet, hoe vader over toneel denkt." Brand komt ook. Missdhien vraagt -ie je wel." „En jij dan?" Tannie lachte. „O, ik scharrel wel wat op. hoor. Enfin, zien we woens dag wel." „Tol dan." „Daag". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5