Met welluidende plechtigheid werd de muziekschool geopend Groene Kruis Haamstede-Burgh bijeen Strijd tegen het analfabetisme President De Gaulle sprak te Straatsburg H.M. de Koningin bij ploeg van Tokio De kwestie van de lonen De K.V.P. over de dienstplicht STAD EN EILAND Vreugdevol evenement voor Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 20-11. - „Het is voor Zierikzee een geweldige dag. Muziek- gebouwen doorgaande treft men over het algemeen geen grote luxe aan; ze zijn niet zo riant. Muziekscholen zijn vaak sluitposten van het scholen- beleid. En nu hebben we dan de opening van het fraaie gebouw in de Post- straat, een gebouw uitsluitend bestemd voor het muziekonderwijs. Wat een weelde dat het gelukt is". Deze hooggestemde woorden vloeiden burgemeester mr. F. Th. Dyck- meester spontaan uit de mond op het muziekfeest, dat vrijdagavond in de Concertzaal werd gehouden bü gelegenheid van de opening van de nieuwe school, die nu - nog ruikend naar verf en was - gereed is om de Schouwen- Duivelands jeugd te ontvangen. Aan het spraakwater op deze hooggestemde avond ging - hoe kan het anders - een feestconcert vooraf, dat de school - de grootste op Schouwen- Duiveland met vierhonderd leerlingen - gelegenheid gaf een welluidend visitekaartje af te geven. De leerlingen bewezen er mee, dat de (hoge) in vesteringen voor deze school hun culturele rente dubbel en dwars opbrengen. „Muzikale pijlen" Eerst dan maar iets over de mu ziek, want daar ging het vrijdag avond tenslotte om. De school heeft heel wat muzikale pijlen op zijn boog, die zelden - we doelen op uit voeringen in het verleden - fraaier zijn verschoten dan op de avond van deze blijde dag, die ook „Kunst en Eer" in het geweer riep, om aan het slot met „de Concertzaal achter zich aan", in optocht te gaan naar de nieuwe school, die met name door de genodigden kritisch en welwillend werd bekeken. Men was content over en gelukkig met deze tempel der Muze, waarin vandaag (maandag) voor het eerst de lessen zullen be- ginen. Lichtvoetig Een charmant en lichtvoetig pro gramma was de bijdrage van een deel der leerlingen aan deze ope ningsdag, die een sterretje krijgt in de muziekgeschiedenis van deze streek. Het programma werd ingezet met het optreden van de beide koor klassen, met een verfijnd program maatje, dat teer en ontroerend' uit de vokale verf kwam („Heer Jesus heeft een hofke" en „Es wird scho glei dumpa", om een paar voorbeelden te noemen). Jeugdige strijkers en strijk sters lieten maatvast horen, dat de vioolklas (leraar de heer P. E. Jensej „fijn" succes heeft op deze school. De orkestklasse De directeur, de heer Jac. M. Luy- kenaar, liet uiteraard het parade paardje van de school - de orkest klasse - opdraven en verrukkelijk zuiver en gedisciplineerd werd ge musiceerd op een wijze de nieuwe school waardig. Vermeld zijn dan nog niet de solisten: Hans Vorstheu- vel Labrand (piano), Eline van den Ende (viool), Kees Swenne (piano), Peter Dogger en Frank Slager (fluit), Ineke van Geesbergen (piano) en Wardy Keuning, die met het piano concert in G. van Mozart, begeleid door het orkest, het muzikale ge deelte afrondde». Een geboeid pu bliek hoorde het puikje van de mu ziekschool; er moeten conservato rium-leerlingen voor straks tussen zitten, dachten wij. Een geboeid publiek; daaronder be vonden zich wethouders, raadsleden en secretaris van Zierikzee en van andere gemeenten op Schouwen-Dui veland. De burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester, was het gemeentebe stuur dankbaar dat het niet met lap middelen of inwoning heeft willen werken, maar het (kloeke) besluit nam tot een eigen apart gebouw. De Stichting Zeeuwse Muziek school valt onder een gemeenschap pelijke regeling, maar het gaat met de Stichting allemaal niet zo gemak kelijk, hetgeen vooral ook zyn oor zaak vindt in de geografische geleed heid van deze provincie - aldus mr. Dijckmeester, die echter met vreugde constateerde dat alle Schouwsc ge meenten deelnemen. Het provinciaal subsidie bedraagt f 40.000,de rijkssubsidie f 10.000, „maar dat zouden we graag wat ho ger zien". De gemeente Zierikzee draagt f 1,50 per inwoner bij in het exploitatietekort. Een dankwoord kreeg het bestuur van de Raiffeisen- bank „dat wat aangeduwd heeft te gen de plannen voor de nieuwe school, omdat de bank op de grond van het oude gebouw aan het Haven plein graag en vlug een eigen pand wilde neerzetten". Nog meer dankwoorden Er vielen nog meer dankwoorden: aan de architect de heer L. H. A. de Jonge, die een prachtig plan ont wierp; aan Monumentenzorg („we hopen nog op een bijdrage in de res tauratiekosten") en aan het comité Zierikzeese muziekschool, bestaande uit de heren J. J. van den Ende, A. van Geesbergen, L. H. A. de Jonge, mr. K. A. Keuning, J. Klaassen en de heer J. M. Luykenaar, die de school „sponsoren". Gedeputeerde A. J. Ka- land werd verzocht de dank over te brengen aan het provinciaal bestuur voor de verleende geldelijke bij drage. In het burgemeesterlijk dank woord werd verder betrokken de Rijksdienst van de Domeinen, de ad ministrateur van de Stichting, de heer C. Helm, en de aannemers die de wandversiering schonken als fees telijk presentje, de heer G. H. Rreet- velt - hij hield de grote schare mu- ziekschooljeugd zoet in het Herv. verenigingsgebouw, geassisteerd door enkele dames en uiteraard de direc teur dc heer Luykenaar, door wiens destijds genomen initiatief en door zettingsvermogen de basis is gelegd voor de school van nu. „Het is gro tendeels uw werk", erkende Zierik- zees' eerste burger, die tenslotte de adjunct-inspecteur bij het Muziek onderwijs, de heer M. A. Dankmeyer, dank bracht voor zijn komst. Dc exclamatie „leve de muziek school", was typerend voor de sfeer op deze blijde avond, waarop de zingende jeugd met haar „hoy, ahoy" ook al een heel spontaan accentje had gezel. Mr. Dijckmeester sprak op deze blijde avond in tweeërlei hoedanig heid, JïL als burgemeester en als be stuurslid van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Muziek en mens Muziekbeoefening noemde de ad- junct-inspekteur voor 'hot muziekon derwijs de heer M. A. Dankmeyer te 's-Gravenihage, een bijdrage tot de harmonische ontplooiing van de mens. Met een vertegenwoordiger van de Stichting, de heer Hooy. en de directeur de heer A. de Braai was de heer Dankmeyer naar Zie rikzee gekomen om 'het bijzondere muziekfeest („kroon op het werk van velen") mee te vieren. Het ver heugde hem dat er mogelijkheden werden geschapen tot oprichting van deze school, waarvoor de finan ciële offers groot zijn geweest. Het Lid van G.S. 'de heer A. J. Kaland merkte op da't het provinciaal be stuur feitelijk maar een bescheiden rol 'heeft gespeeld 'bij 'de totstandko ming der school. De financiële moeilijkheden aanstippend hoopte hij dat het „r\jke Rijk" het subsidie van f 10.000 nog eens zal herzien. Temeer is 'hiervoor grond, gelet op de extra moeilijkheden in Zeeland door het bijzonder geografische ka rakter. „Provincie en gemeenten zien geen kans het royaler te doen", aldus gedeputeei-de Kaland, die de rij van sprekers afsloot. Geschenk leerlingen Met pianobegeleiding zong hierop een viertal leerlingen van de school op dc wijze van de „Winter is ver- gangen" een gelegenheidsvers, dat werd bekroond met eer. geschenk van de jeugd voor de school, be staande uit een enveloppe met in houd ,die een stralende heer Luyke naar werd overhandigd. In optocht ging het met „Kunst en Eer' 'voorop naar de nieuwe school, die tot in alle hoeken werd bekeken en bewonderd. Het zo fraai herstelde en uitgebreide gebouw stond in sohijmverperüdh t, evenals de stads- monumenten, die er bij stonden als of het een zomerse donderdag was. Vermelden wij tenslotte dat het werk werd uitgevoerd door de vol gende bedrijver.: Schot (timmer- en metselwerk), Steutel (sanitair en elektriciteit), Beuzen'berg (schilder werk) en Tuinman (inrichting). Besluit tot verhoging van contributie met f 1,50 HAAMSTEDE-BURGH, 23-11. In het wykgebouw te Haamstede heeft een betrekkelijk gering aantal leden in een algemene vergadering het voorstel van het bestuur om de con tributie te verhogen van f 8,50 naar f 10,aangenomen. De voorzitter, de heer G. B. Heutink zette duidelijk, aan de hand van de begroting 1965 uiteen, hoe of de vereniging er fi nancieel voorstaat. In de begroting bedraagt 't tekort voor '65 f 1.040, Met ongeveer 700 leden zou bij een verhoging van f 1,50 per lid dit te kort weggewerkt kunnen worden. Het landelijk minimum ligt op f 12, Welke verzekering zou voor 20 cent per week dit Groene Kruis-werk in de huidige vorm kunnen doen? Een zuster en veel materiaal staan eventuele zieken ter beschikking voor dit luttel bedrag. Enige leden zouden graag het bedrag op f 12, stellen, omdat dan een zekere reser ve gekweekt kan worden, doch de meeste leden vinden de sprong te groot en steunen het bestuursvoor stel. Bij de gehouden stemming werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Om in het financiële gedeelte te blijven volgen de cijfers van de be groting: baten 1965 f 17.770,en las ten eveneens f 17.770,waarin het tekort van f 1.040,verwerkt is. In 1S64 bedroegen deze bedragen ter vergelijking f 15.725,en f 15.725, met een tekort van f 205,Jammer dat een overigens onbeduidend ver schil in deze beide begrotingscijfers van 1964 van f 40,— aanleiding was van een meningsverschil tussen de heer J. Duson en de penningmeester de heer J. A. van Waveren, welk ge schil een onbeslist einde vond. De vergadering kon zich volledig achter deze begroting scharen. Het verheugde de voorzitter in zijn openingswoord dat toch nog de echte kernleden waren opgekomen. Wet houder v. d. Klooster, de medisch adviseur dr. G. A. M. Stenger en zuster J. Steutel werden bijzonder welkom geheten. De voorzitter deelde mede dat in een volgende vergadering de provin ciale voorzitter, de heer H. P. Ever wijn, een praatje zal houden over het Groene Kruis-werk van de top tot in de afdelingen. Een kort herdenkingswoord sprak de heer Heutink over het dit jaar overleden lid, de heer P. L. Vis, die geruime tijd bestuurslid was. Ook herdacht de voorzitter de overleden voorzitter van de zustervereniging uit Renesse, de heer J. de Nooijer. Bijzonder blij was spreker met het Emmabloem-experiment. Voor hei- bij een brengen van deze f 540, dankte hij allen die hierbij terzijde stonden. De opbrengst is geheel voor de afdeling. Bejaardcngymnastick Op de provinciale vergadering is onder andere de bejaardengymnas- tiek (bewegingsleer is beter) ter sprake gekomen en in zijn algemeen heid ziet het bestuur van deze afde ling er wel wat in. Het heeft zijn nut omdat de zuster het meeste werk doet bij de bejaarden en deze be wegingsleer hen zeer ten goede zal komen. Het werk gebeurt nu nog maar alleen in Walcheren en Zuid- Beveland. Mocht ons eiland er even eens mee willen beginnen dan zal dc afdeling Haamstede-Burgh meedoen. De voorzitter merkte hierbij nog op dat, daar reeds plannen sluimeren om het werk in de bejaardensocië teiten te gaan beginnen, het toch be ier zou zijn dit onder leiding te gaan doen van de afdeling Haamstede- Burgh. Eg zullen dan ook contacten met dc besturen gelogd worden om gezamenlijk hierover tc spreken cn _L een machtiging te verkrijgen om het plan uit te voeren, want er moet een leerkracht aangetrokken worden en het grootste struikelblok is nog de financiële zijde. Het kost de afdeling niets daar de pi'ovinciale vereniging de kosten op zich neemt. (Wat bete kent dat de afdeling toch de verho gingen helpt betalen). De vei-gade- ring ging akkoord met de invoering van deze bejaarden-bewegingsleer. Nadat de secretaris, de heer Th. Roest, de notulen in uitvoerige staat had vooi'gelezen, behandelde de pen- ningmeestei\ de heer J. A. van Wa veren, de begroting die we reeds vermeldden. De heer Van Waveren zeide dat elk jaar enige cijfers om hoog blijven gaan, zoals het salaris der zuster en de sociale lasten. Nu maatschappelijke zorg met 1 januari vei'dwijnt en hiervan elk jaar een flink bedrag subsidie werd ontvan gen, zal hierin voorzien moeten wor den. De vrijwillige bedragen boven de contributie bedx-oegen f 200, doch dit is niet genoeg om- hierop verder te kunnen bouwen. Naar mevrouw Fridericbs-Lande- gent mededeelde, blijft de inventaris aangevuld en op peil door regelma tige aanpassing. De kascommissie voor volgend jaar bestaat uit de heren J. Bouw man, J. Zorge en A. D. Dalebout. Dank bracht de voorzitter aan de heer J. Beije die als contributie-in- ner tevens dertig nieuwe leden aan bracht. Dc vei-eniging minderde in aantal twintig leden door vertrek en overlijden. Eveneens dankte hij de heer Joh. Braam die zoals gewoon lijk ook dit jaar de 'tuin van het wijkgebouw verzorgde. Veerboot van P.S.D. liep op havendam Kruiiiingen HANSWEERT, 21-11. Vrijdagavond omstreeks half acht is de veerpont „Dordrecht" van de Pi'ovinciale Stoombootdiensten hij dikke mist op die oosthavenldiam van de veerhaven 'in Kruiiniin'gen gevaren. De „Dord recht", een reserveporut, was op een extra reis onderweg van Walsoorden naar de veerhaven. Aan boord be vonden zioh enige tientallen auto's met hun chauffeurs en passagiers. De sleepboot „Tij'gerhaai" van firma Polderman uit Hansweert slaagde er omstreeks elf uur in de pont vlot te trékken. De „Dordrecht." 'heeft sCha- de aan de schroef opgelopen. AMSTERDAM. 21-11. Prof. dr. E. M. Bruins, oud Unesco-expert, hoofd van het methernatisch instituut van de universiteit van Bagdad, heeft in het Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam de reizende tentoonstelling „The art of tcriting" ingeleid en officieel geopend. Deze expositie geeft, door de toegepaste systematiek, een eren beknopte als somplete wereldgeschiedenis van het ontstaan, de ontwikkeling en de mo gelijkheden van het schrift. De Unesco bedoelt daarmee mede de uitvoering van een harer belangrijke taken, namelijk de strijd tegen het analfabetisme. De helft van de hui dige wereldbevolking kan lezen noch schrijven. Dat beeld toont aan dat het schrift overal ter ivereld op gelijke wijze - als plaatjes - is ontstaan doch zich onder invloed van plaatselijke om standigheden totaal verschillend heeft ontwikkeld. Voor de strategie en techniek van de strjjd kunnen daardoor uitgangs- en aanknopings punten worden gevonden en benut. Wester dam" uit motlenkallen ROTTERDAM. 20-11. Hel passa- f'trs-vrachtschip „Westerdam" van dc Heiland-Amerika Lyn, dat kort geleden vervangen is door het ms. „Prinses Margriet" (ex Oranje Lijn) cn uit de vaart werd genomen, zal toch weer in actieve dienst verschij nen. De directie van de H. A. L. be sloot namelijk met het oog op een di'eigende havenaxbeidersslaking' aan de oostkust van de Verenigde Staten tegen Kprstmis en het daaruit voortvloeiende" bijzonder grote la dingaanbod in de komende weken, de „Westerdam" een extra reis te laten maken van Rottei'dam naar Phila delphia en via New York en Ant werpen i-etour. Het schip vertrekt 24 november. DODELIJKE ONGELUKKEN OMMEN. De 43-jax'ige, .gehuwde caféhouder J. Kaft uit Dedernsvaait is bij een verkeersongeval op de weg door het Arrieiweld in Ommen om het leven 'gekomen. Op een kruising kwam hij met zijn 'auto in botsing met een personenwagen, bestuurd door de 'heer J. L. uit Ommen, die ven rechts naderde. NIEUWENDIJK. Een 30-jarige be roepsmilitair van de vliegbasis Gil ze -Rijen is in Nieuwendijik ('gem. Alm- kei'k) met zijn auto verongelukt. Hij reed mét een snelheid van ongeveer 120 km. -op een vrachtauto, die 60 km. reed. Het igevolg was, dat de personenauto onder de vrachtauto werd verpletterd. OOTMARSUM. De achttienjarige bromfietser Koehorst uit Lattrop is onder de buurtschap Oud-Ootmar- sum met zijn bromfiets uit de bocht van de weg gevlogen en om het le ven gekomen. DEN HAAG. Zondag is de 72-ja- rige heer H. F. C. Morel uit Den Haag overleden aan de gevolgen van een aanrijding die hem op 8 oktober in zijn woonplaats overkwam. VENLO. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 60-jarige mevrouw A. Tim mermans als -tweede slachtoffer van een geval van kolendampvergiftiging te Venlo ovextleden. Haar man werd woensdagmorgen door een zoon le venloos in hun noodwoning te Venlo aangetroffen. AMSTERDAM. In het Wilhelmin- naga&thuis te Amsterdam is de 65- jarige huisvrouw A. T. Brinkhuizen de Jong overleden. Zij raakte zatex-- dagmiddaig ernstig gewond, toen zij aangereden werd door een bus van het gemeentelijk veiwoexibedrijf. PURMEREND. De 22-jarige G. de Ruiter uit Beöts is om het leven ge komen toen hij op de Edammerweg nabij Warder met zijn motor slipte en in de sloot langs 'de weg beland de. UITGEEST. Twee bromfietsers zijn met elkaar in botsing gekomen op het fietspad langs de provinciale weg ite Uitgeest. De en'e 'bromfietser, de heer M. H. Sjouw, 36, uit Wormer, overleed later in 'het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam. De andere bromfietser werd vrij ernstig ge wond in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. OOTMARSUM. De 23-jai'ige brom fietser H. B. J. Koehorst uit Laltx-op is zondagavond onder de buurtschap Oud-Ootmarsum met zijn bromfiets uit de bocht van de weg gevlogen en om het leven gekomen. Ontmoeting in Eindhoven EINDHOVEN, 21-11. Koningin Ju liana heeft zich zaterdagavond dn Eindhoven in hotel „Cooa'gnc" onge veer een uur op ongedwongen wijze onderhouden met ruim 30 leden Van dc Nederlandse Olympisohc ploeg die in Tokio tin de finales een van de eerste zes plaatsen veroverden. De ontmoeting van dc landsvrouwe mot de deelnemers en deelneemsters aan de Olympische Spelen 'had min of meer ccn betfiolen karakter. Do „Club van 144" 'hal een bijeen komst belegd in hotefl „Cocagne" waarop de Nederlandse deelnemers en -neemsters in Tokio die het tot een van de eerste zes plaatsen 'had den gebracht, waren uitgenodigd. Deze „Club van 144", die drie jaar geleden werd opgericht cn onder voorzitterschap staat van generaal Pahud de Mortanges, bestaat uit prominente figuren die veel preste ren voor de sportbeoefening. Het aantal leden is 'beperkt tot 144. Ook prins Bomhard is lid van deze club. De vorstin begaf zidh meteen naar do Pieter Breughel-zaal waar zich 34 leiden van de Olympische ploeg had den vex'zameld. Zij nam plaats aan een ronde" tafel, waar telkens met tussenpauze van ongeveer tien mi nuten en groepje sportlui aan haar werd voorgesteld en vervolgens bij haar aan tafel ging zitten. Tot besluit werd de wachtende fotografen gelegenheid geboden een groepsfoto te maken mot dc konin gin midden tussen de sportmensen. Anton Geesinik bood namens dc ge hele Nederlandse ploeg een gouden herinneringsmcdaille van de Olym- plsdhe Spelen aan, waarvoor de ko- j iviirtgjin mét ven „dit is 'heel mooi" j allervriendelijkst dankte. STRAATSBURG, 22-11. President De Gaulle is per trein in Straatsburg aangekomen ter gelegenheid van het feit dat deze stad twintig jaar gele den op de Duitsers Is heroverd. II vierde zondag zyn eigen 74ste ver jaardag. In een toespi-aak zei De Gaulle, dat de Frans-Duitse samenwerking de enig mogelijke basis is voor een Westeux-opese eenheid. Daarom hechtte Frankrijk zoveel waarde aan de komende onderhandelingen, waar bij zal blijken of het al of niet mo gelijk is tot een waarlijk Europese gemeenschap te komen, waarin ook de landbouw is opgenomen. De Franse president acht het be slist noodzakelijk, dat Westeux-opa op het gebied van de defensie zelfstan dig wordt. Over de militaire verdediging van Europa zei De Gaulle; „In het tijd- perk der kernwapens kan ons oude „De Ruyter" voer kustvaarder aan DEN HAAG, 21-11. llr. Ms. kruiser „De Ruyter" is bü mistig weer voor de haven van Barcelona in aanva ring gekomen met een kleine kust vaarder. De bemanning van het vaar tuig werd door de kruiser opgepikt. De Marinevoorlichlingsdiensl deel de mee, dat de zevende opvarende nog steeds wordt vermist. Volgens de geredden lag hij benedendeks te slapen. De zoekaktie, die geleid werd door het fx-egat „Van Ewijck" is in middels gestaakt. Landbouw aan de orde op V.V.D.-congres ZUTPHEN, 21-11. „In de stroom versnelling van dc E.E.G. dienen wy by het te voeren landbouwbeleid by- zondere aandacht te besteden aan de continuïteit en stabiliteit van dc be- dryfstak landbouw". Tot deze stel ling kwam ir. J. Baas, lid van de Eerste Kamer en lid van het Euro pese Parlement, op het openbare con gres van de V.V.D. dat in Zutphcn werd gehouden. Thema voor deze bijeenkomst was: „De V.V.D. en de Europese gemeen schap", welk onderwerp voorts werd belicht door mevrouw mr. J. M. Stof- fels-van Haaften en door mr. dr. C. Berkhouwer, beiden leden van de Tweede Kamer. De heer Baas ontkende in zijn in leiding, dat het Europese Parlement de bevoegdheid heeft en voldoende toegerust zou zijn om het landbouw beleid te beoordelen in zijn conse quenties ten aanzien van de nood zakelijke modernisering van de be drijfstakken ten opzichte van de in komenspositie in vergelijking tot an dere bevolkingsgroepen. LOSSER, 22-11. Als werkgevers en wex'knemex-s het niet eens worden over de loonstijging voor 1965 ont staat er in ons land een precaire si tuatie, die tot verwarring en chaos kan leiden. Dit verklaarde zondag morgen de algemeen secretaris van het Nedex'lands Katholiek Vakver bond, drs. T. Coppes, op een jaax-- vergadering van het N.K.V. in Los- sei*. De heer Coppes legde er de na druk op dat zelfs een te lange proce dure van overleg al gevaarlijke as- pekten heeft. Metingen op oceaanbodem UTRECHT, 21-11. Va-n 24 novem ber 1964 tot 17 september 1965 zal Hr. Ms. „Snellius", één der opname- vaartuigen van de koninklijke ma rine, een oceanog/rafisch onderzoek uitvoeren op de Atlantische oceaan tussen 22 en 55 'graden nb. Aan boord zullen zioh ook enige stafleden en ouderejaarsstudenten van Ihet Vening Meinesz laboratorium van de Utrechtse universiteit bevin den voor het verrichten van warm- testx-oommetin'gen in de bodem van de oceaan. Artisten treden op in kon. paleis te Soestdijk DEN HAAG, 21-11. In een pro- gramma, dat zal worden gepxesen- teerd door de cabaretier Hex-man 't Hart zal zatex-dagavond 28 novem ber a.s. een aantal Nederlandse ar tisten in Soestdijk voor de konink- lijke familie optx-eden. Samen met het pex-soneel van het koninklijk paleis zullen H.M. de Ko ningin en de leden van haar gezin kijken en luistex-en naar o.m. Max Tailleur, Willeke Alberti, The Moun- ties en de Rubaty's. Hex-man 't Hart heeft in de afge lopen jaren al enige malen op het paleis Soestdijk opgetreden. DEN HAAG. 21-11. Dc Katholieke Folksparty wit dc duur van dc ccr- itc oefening van dienstplichtigen op ichtticn maanden gesteld zien. Zc acht het ongewenst, mede ge- kien de ontwikkelingen op dit gebied In de omringende landen, dat nog 40 brocent van de Nedci-landse dienst plichtigen momenteel langer dan 18 'maanden dient. Dc Partij wil vex'dex- dat aan de idienstplichtigen een vei-goeding toe gekend wordt welke in vei-houding staat tot het gemiddeld verdiende jeugdloon. Verder acht de Partij de tijd gekomen voor ccn regeling van de x-echtspositie van dienstplichtigen beneden de rang van tweede luite nant. vasteland slechts behouden blijven dooi-dat Europaa zichzelf hei-vindt. Dit geldt met name voor de organi satie van zijn militaire verdediging. Bovendien is het slechts zo mogelijk een waarlijk Atlantisch bondgenoot schap in stand te houden". „Holland Proineiiadé" AMSTERDAM, 21-11. Het stichten en exploitex-en van een tentoonstel ling»- en recavatiepark, waarin on der meer een volledig beeld wordt gegeven van Nederland, zoals dit leeft en werkt. Zo luidt de doelstel ling van een onlangs opgerichte ven nootschap, Joop Geesink's Holland Promenade N.V. in Amsterdam, die zich verdei- zal kunnen bezighouden met de exploitatie van tentoonstel lingsgebouwen, restaurants, attrac ties en andere inrichtingen, die tot zo'n recreatiepark behoren. Ruzie beslecht met mes ROTTERDAM, 22-11. Zondagmid dag heeft de 16-jarige leerling-schil der J. K. uit Rotterdam tijdens een ruzie de 17-jarige loswerkman L. J. van der L., ook uit Rotterdam, plot seling met een kampeermes in de buik gestoken. Het slachtoffer werd hevig bloe dend naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand is op het ogenblik bevredigend. Het i-ondstx-ooien van i-oddelpraat- jes zou de aanleiding zijn geweest tot de ruzie. De jeugdige dader is door de kinderpolitie in het hoofd bureau opgesloten. WESTHOEK Het vergaderprogramma Burgh: Woensdagavond vergadert V.V.V. Bux-gh-Haamstede in hotel Bakker. Bux-gh: Eveneens op woensdag avond houdt de afd. West-Schou wen van Volksonderwijs haar propa- ganda-feesitavond in hotel „Hél wa pen van Bui-gh". HAAMSTEDE Verkeerscursus In Haamstede heeft het Vex-bond voor Veilig Verkeer afd. Schouwen, traditie getrouw een verkeerscursus georganiseerd, waarvoor een derma te grote belangstelling bestond, dat velen moesiten worden veiwezen naar een volgend jaar. Ongeveer 50 dames en ihei'en trékken elke dins dag naar de Tuinbouwschool, waar ze onderricht verkrijgen van opper wachtmeester Poortman. Glansspreeuw gesignaleerd WESTHOEK, 21-11. Al gexuime tijd liepen er geruchten over een bij zondere vogel die zich in de buurt van de „Schouwse Boei-" ophield. Hot zou een opvallend gekleurde vogel zijn die door diverse waarne mers werd beschreven als een „blau we vogel met gele ogen" ter grootte van een merel. De blauwe 'kleur was prachtig fluweel- en inetaa'lglanzend. De vo gel hield zioh vooral op in de buurt van beSdragen'de struiken en was heel mak daar ze zich tot op korte afstand 'liet berxadei-en. Op vei-zoek van de Vogelwacht Schouwen-Dui veland werd de in de buurt wonen de heer van SchaijCk er op uit ge stuurd en deze stelde een beschrij ving op sahrift. Het resultaat hier van werd opgestuuxid naar het Zoö logisch Museum in Amsterdam en al 9poedig 'kreeg men ihietvan te horen dat het een .glansspreeuw" was. Deze vogel hooit thuis in centraal Afrika, doch in ons 'land wordt ze ook wel als ikooivogel gehouden. De Vogelwacht is dan ook van oordeel dat men hier met een ontvlucht ex emplaar te doen heeft. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 23-11. Aangevoerd totaal 1919 stuks vee, t.w.: 1250 vette koeien en ossen en 669 vax-kens. Px-ijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 3,65-4,00, f 3,20-3,50, f 2,95- 3,15; varkens (levend gewicht) f 1,98- 1,94-1,90. Vette koeien en ossen: aanvoer iets minder; handel kalm; px-ijzen ge drukt, voor mindere kwaliteiten af lopend zeer flauw, woi'stkoeien f 2,70- 2,90 per kilogi-am. Varkens: aanvoer als vorige week; handel zeer kalm; pi-ijzen iets teruglopend, prima vlees varkens van f 1,98-2,02, slaehtzeugen f 1,50-1,65 per kilogram. Sclieepvaartbericliten Esso Rotterdam, pass. 20-11 Beachy Head naar Port Said. Itoratia (t.), 20-11 van Müazzo naar Durban. Tegelberg, 20-11 tc Hongkong. World Heath, 20-11 van Abadan naar Kandia. Ampenan, 21-11 van Napels naar Genua. Korenia, 21-11 van Pulo Bukom naar Balik Papan. SPORT MOTORSPORT Oriënteringsrif M.A.C. „Sint Philipsland" De M.A.C. „Sint Philipsland" houdt op vrijdag 4 december a.s. de laatste oriëntciingsrit van dit jaar. Start en finish vinden plaats bij hotel ..Dc Druiventros". Na afloop zal dc decl- nemers een mosselmaaltijd worden aangeboden en vervolgens wordt dc avond, zoals «dat iheot In „gezellig samenzijn" doorgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2