I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Poging levens te redden van blanke gijzelaars in Stanleystad Peking wil geen besprekingen met A-mogendheden Dr. A. Vondeling terug uit de Ver. Staten C.N.V. pleit voor een nauwere band tussen werknemer en de onderneming {'«W< Russische militaire kracht niet zo groot als altijd voorgegeven Frontale botsing eist vier doden NAVO-conferentie kwam niet tot uitspraak over M.L.F. De Nederlander is geen natuurvernieler Duizenden in V.S. herdachten Kennedy War e "to ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE» Maandag 23 november 1.964 121ste jaargang No. 19689 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening muziekschool opgewekte plechtigheid DRAMA IN KONGO Sprookje in de sneeuw NAIROBI, 21-11. De aangekondig de onderhandelingen over de vrijla ting van de blanke gijzelaars in han den van de Kongolese rebellen zijn zaterdag in Kenia begonnen, bij af wezigheid van de minister van bui tenlandse zaken van de rebellen, T. Kanza. Het overleg vindt plaats in de ambtswoning van premier Kenjatta van Kenia, vijftig kilometer buiten Nairobi. Behalve Kenjatta nemen aan dit overleg deel de Amerikaanse ambassadeur William Attwood en de secretaris-generaal van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.E.), Diallo Telli. Na het eerste overleg zei Kenjatta, dat de toestand in Kongo hoe langer hoe slechter wordt. Het doel van de onderhandelingen was, alle mogelij ke manieren te vinden om mensen levens, waaronder die van buiten landers, in Stanleystad te redden. Alle akties, die de onderhandelingen afbreuk zouden kunnen doen, dien den vermeden te worden. Kenjatta heeft een beroep gedaan op alle par tijen in Kongo, de vijandelijkheden te staken. De winnaar van de Nobel-vredes- prys, dr. Albert Schweitzer, heeft een beroep gedaan op de regering van Stanleystad om de Amerikaanse zendeling-arts Paul Carlson niet te recht te stellen. Mededeling Tsjombe LEOPOLDSTAD. Premier Tsjombe van Kongo heeft zondagavond ge zegd, dat Stanleystad door troepen van het Kongolese nationale leger is omsingeld. Hij riep de bewoners van die stad op. zich bij het militaire kamp Ketele te verzamelen en de witte vlag te hijsen. Hij kondigde verder aan. dat hij binnen enkele dagen naar Stanleystad zal komen, wanneer het heroverd is. Elk verzet is nutteloos en zal wor den neergeslagen, zo zei Tsjombe in PEKING, 22-11. Communistisch China tal geen besprekingen voeren met de andere kemmogendiheden - de V.S., Engeland, Rusland en Frank rijk - over de vernietiging van de kernwapens. Het „Volksdagblad", het orgaan van de communistische partij, schreef zondag dat China een wereldom spannende actie wil en alleen maar samen met alle vredelievende lan den en volkeren van de wereld wil 9treven naar een volledig verbod en een totale vernietiging van de kern wapens. Overleg tussen d'e vijf kern- wapens bezittende landen komt in feite neer op een permanente „club van kemmogendheden in vermom ming", aldus het blad. „En daarom zullen wij niet aan het overleg deel nemer.". De Koningin bij gala concert Resiflentie-orkest DEN HAAG. 20-11. Koningin Ju- liana woonde vrijdagavond het gala concert bij van het zestigjarige Re sidentie-orkest in het Scheveningse Kurhaus. Zij werd de met bloemen' versierde zaal binnengeleid door bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag en door de voor zitter van de Vereniging van vrien den van het Residentie-orkest. zijn boodschap via radio-Leopold- stad. Beroep op V.N- landen De Verenigde Staten en België de den zondag afzonderlijk een beroep op alle landen die lid van de Ver enigde Naties zijn, aan te dringen op vrijlating van de blanke gijzelaars. In brieven aan de Veiligheidsraad noemden zij de situatie „buitenge woon gevaarlijk", zonder om een bij eenkomst van de raad te vragen. De Belgische afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Loridan, behield zich evenwel het recht voor zulks te doen „wanneer dit noodzakelijk mocht zijn om de levens van onschuldige burgers in Stanleystad te redden". Volgens de Belgische brief bevin den zich onder de gijzelaars Ne derlanders, Argentijnen, Oosten rijkers, Belgen, Canadezen, Ameri kanen, Fransen, Grieken, Haïtianen. Indiërs, Ieren, Italianen, Pakistanen, Duitsers, Britten, Zwitsers en Socda- nezen. Zij worden beschermd door de door de Kongolese regering onderte kende conventie van Genève. De op standelingen is vergeefs gevraagd deze overeenkomst te respekteren. want, aldus de Belgische brief, in Stanleystad worden burgers gearres teerd. bedreigd, mishandeld en in sommige gevallen vermoord zonder acht te slaan op de fundamentele rechten van de mens. Reeks politieke iiidrukken SCHIPHOL, 21-11. Na in Amerika, dat hem voor dal bezoek had uitge nodigd, een zeer geconcentreerd pro gramma voorgeschoteld te hebben gekregen, is dr. A. Vondeling, frac tieleider der P.v.d.A., in een DC-8 van Pan American World Airways uit New York teruggekeerd op Schiphol. „De Amerikanen besteden een on gelooflijke zorg aan de planning van hun internationale politiek", zo zei hij vol ontzag. „Op grootse schaal wordt daarbij gebruik gemaakt van allerlei deskundigen, die als advi seurs optreden. Ook percentsgewijze doet ons land daarbij vergeleken wel bijzonder weinig. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat het leidende land in de wereld in ieder geval zijn zaken zo zorgvuldig 'behartigt". Dr. Vondeling sprak -in de V.S. met vele zeer vooraanstaande regerings functionarissen, onder wie de ond er- rrtinister van buitenlandse zaken William Tyler en de oud-minister Christian Horter, die thains als spe ciale assistent de belangen behartigt van de Kennedy-ronde. De M.L.F. Vooral de M.L.F. vormde steeds een punt van bespreking. „Treffend is de ongelooflijke openhartigheid waarmee men deze 'kwestie in Ame rika tegemoet treedt", aldus dr. Von deling. „Het oude adagium, dat pu blieke zaken publiekelijk mogten worden bethandeld vindt in dit jon ge land een veel sterker geloof, dan in Nederland". De M.L.F. -is een zaak, die de Ame rikanen heel erg ter 'harte gaat. Hoe groter de integratie van gemengde bemanningen aan boord van deze Navo-vloot met kernwapens zou zijn hoe beter men dat vindt. Dr. Vonde ling stond verbaasd over de ijver waarmee men in Amerika voor dit denkbeeld vecht. Hij had er „fana tieke Europeanen" aangetroffen en citeerde een oud 'gezegde: „In Ame rika vindt men de beste Europeanen, want tenslotte stammen ze allemaal uit Europa". Wat doel Londen? De grote vraag is nu: wat zal de nieuwe labour regering iin Engeland gaan doen? Zal ihet cïe polaris duik boten, die er thans worden "gebouwd in de M.L.F. willen inbrengen of zal het de voorkeur geven zelf een on afhankelijke nucleaire mogendheid te blijven. Een ander onderwerp van gesprek was de handel vain Amerika met lan den achter ihet ijzeren gordijn ge weest en met name met Rusland en rood-China. Dr. Vondeling 'had niet de indruk, dat de V.S. 'tegen uitbrei ding van deze handel grote bezwaren hebben, wel echter vraagt men zich i-n Amerika niet zonder zorg af wel ke produkten de communistische landen voor uitvoer naar de V.S. aan Amerika zouden kunnen aanbieden, waarvoor aldaar werkelijk behoefte zou bestaan. In Bolivia weigeren de arbeiders, mijnwerkers en boeren, hun wapens in te leveren, hetgeen 'de nieuwe re gering van generaal Barrientos had gelast. UTRECHT, 21-11. Het Christelijk Nationaal Vakverbond is van me ning dat de werknemer een nauwere band met de onderneming moet heb ben dan een loutere contractsver houding. De werknemer behoort deelgenoot, lid te zijn van de onder neming. Dit is het centrale thema, waarom heen de verbondsraad van het C.N^V. haar standpunt ten aanzien vaxz de problematiek rond de struktuvr en rechtsvorm van de onderneming op gebouwd heeft. De verbondsraad heeft de afgelopen week haaf stand punt bepaald, nadat eerder /iet N.K. V. uiting gaf aan zijn meningen over deze materie. Wanneer men wil dat de werkne mer meer dan een contractsverhou ding tot de onderneming heeft en voelt, en uit de gehele koers van het bedrijfsbeeld spreekt deze wens, dan moet dit verlangen ook tot uitdruk king komen in de wettelijke struk- tuur van de onderneming, aldus het C.N V. Het verbond meent voorts dat „in aansluiting op de in Nederland groeiende praktijk" de positie van de raad van commissarissen ver sterkt behoort te worden tegenover de aandeelhouders en ook de werk nemers het recht behoren te hebben om commissarissen aan le wijzen. Opvallend artikel NEW YORK, 23-11. De bekende Amerikaanse journalist Charles Mur phy, die indertijd een pry's van de Overseas Press Club heeft ontvangen voor zyn berichten over het misluk ken van de inval die Cubaanse bal lingen in de Varkensbaai van Cuba op touw hadden gezet, schrijft in het Amerikaanse tijdschrift „Fortune": „De Amerikaanse geheime dienst be schikt over gegevens waaruit blijkt dat de militaire kracht van de Sovv- jet-Unie niet zo groot is als de Rus sische autoriteiten en met name ex- premier Chroesjtsjov het hebben doen voorkomen. Chroesjtsjov heeft gedurende de tien jaar dat hij aan het bewind was, gepoogd het Westen te overbluffen. Hij heeft met name de indruk willen vestigen dat Rusland veel meer stra tegische „Bison"-bommenwerpers be zat dan het geval was. De Sowjet- Unie bezat in feite niet meer dan negen van deze toestellen. Door deze echter telkens andere bases te geven werd de indruk gevestigd dat er veel meer van waren"', aldus Murphy in „Fortune". Het „Fortune"-artikel vervolgt: „De Sowjet-Unie heeft inderdaad, eerder dan de Verenigde Staten, reusachtige intercontinentale raket ten gebouwd. Er bleek echter, als gevolg van een rekenfout der Rus sische technici, een wanverhouding te bestaan tussen het vermogen de zer raketten en de bijbehorende kernwapens. De raketten bleken veel groter en krachtiger te zijn uitgeval len dan nodig was geweest. Zij wer den hierdoor moeilijk verplaatsbaar en verloren daarmee een groot ge deelte van hun doelmatigheid", aldus Charles Murphy. Hij vervolgt: „Een groot gedeelte van deze inlichtingen werd verkre gen door middel van de U-2-spiona- gevliegtuigen". LEERDAM, 22-11. By een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Rijksweg 15 tussen Rotterdam en Den Bosch zyn zondagavond om streeks half zeven vier personen om het leven gekomen. Vijf andere per sonen werden gewond. Het ongeval had plaats ter hoogte van het restaurant „Leuven" onder de gemeente Her wijnen. In de ene auto zaten drie mannen uit Wijchen. zij kwamen alle dx"ie om het leven. Van de inzittenden van de andex-e wagen, een familie uit Arikel, wei"d een vrouw gedood. De gewonden en de doden zijn ovex-gebi-acht naar het Groot Bommelsgasthuis in Zaltbom- mel. De toedracht van het verkeerson- geval is nog vrij ï'aadselachtig. De x'ijksweg is ter plaatse wel vx-ij smal, maar van een onoverzichtelijke si tuatie, een kruising of enig ander obstakel is geen spx-ake. De verkeers politie heeft tot nu toe alleen kun nen vaststellen dat de auto uit Wij chen, die in de x-ichting Den Bosch reed, met gi"ote snelheid op de an dere rijbaan is tex-echt gekomen. Overleg afgesloten ROTTERDAM, 21-11. - Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de A.N.W.B., heeft in Rotterdam in zijn welkomst woord aan de deelnemers van de recreatiestudiedag gezegd, dat de A.N.W.B. in 1965 „landgoedkampen" zal gaan houden. In het afge lopen jaar heeft de bond kampeerder geconfronteerd met de moei lijkheden die landgoedbezitters vaak hebben met het onderhoud van hun bezittingen. Volgend jaar nu, zullen landgoedbezitters gastvrij heid gaan verlenen aan kampeerders, die als wederdienst gaan hel pen bij het onderhoud van het landgoed. Ir. A. Stoffels, directeur van Staatsbosbeheer, deelde mede, dat dc Nederlandse toerist zich in de 80.000 hectare bos die door Staats bosbeheer worden verzorgd, voorbeeldig gedraagt. Het verhaal dat de Nederlander de natuurvernieler by uitnemendheid zou zyn, is volkomen onwaar, aldus ir. Stoffels, Hij kondigde aan, dat Staats bosbeheer in de komende jaren een studie zal gaan maken van de wensen die by de bezoekers van de staatsbossen leven. Verder be staat het plan by de grotere boswachteryen bezoekerscentra in le richten. PARIJS, 21-11. De parlementaire NAVO-conferentie is vrydag geëin digd zonder partij te kiezen in de meningsverschillen rondom de plan nen voor een M.L.F., een multilate- rale vloot, uitgerust met kernwa pens. De conferentie, waaraan cii'ca 200 afgevaai-digden uit de 15 NAVO-lan- den hebben deelgenomen, heeft een resolutie goedgekeurd, waarin vrij- blijvend gepleit wordt voor ei-nstige studie van alle vraagstukken die samenhangen met het. pi"obleem van kernwapens en van alle mogelijkhe den om tot een bevredigende oplos sing te komen. De Belgische, Deense, Nooi'se en IJslandse afgevaardigden - alsmede één Italiaanse socialist - onthielden zich van stemming. De vooraitter van de militaii*e com missie van de Assemblee, de Brit Fitzroy Maclean, legde er de nadruk op dat deze uitspraak de deur open- De derde zitting van het tweede Vaticaanse concilie is zaterdag met een plechtige openbare vergadering in dc Sint-Pietersbasiliek besloten. laat voor onderhandelingen van alle belanghebbenden. Dat was ook de lijn van een betoog van de Neder landse socialistische afgevaai'digde kolonel Wiex*da, die vóór de stem ming nog vei-klaai'de, dat men er vei-standig aan deed zich niet vast te leggen op de huidige M.L.F.-plan- nen. De komende bespx'ekingen van pi-esident Johnson met de Britse pre mier Wilson, zouden wellicht nieuwe mogelijkheden openen, zo verklaai'de hij. Deze politieke uitspraak sloot de voornaamste discussies van de con ferentie van dit jaar af. NEW YORK, 22-11. - Duizenden Amerikanen zyn zondag naar het militaire kerkhof van Arlington by Washington gestroomd, waar presi dent Kennedy ligt begraven. Minis ter Schroder van West-Duitsland, di plomatieke vertegenwoordigci-s en de zuster van premier Castro van Cuba, Juanita, legden kransen. De weduwe van de verleden jaar vei*moorde president bleef met haar twee kinderen thuis en nam aan geen enkele plechtigheid deel. Zij ontving uit alle windsti-eken blijken van me deleven. Daarbij was ook een tele gram van president De Gaulle. In een groot aantal kerken hield men herdenkingsdiensten. President Johnson woonde in Austin zulk een dienst bij. Robei"t Kennedy, diplo malen, ministers, leden van het Con gres en vele andere hoge pei'soonhjk- heden herdachten John F. Kennedy bij een requiemmis in de Mattheus- kathedi-aal in Washington, waar een jaar geleden in aanwezigheid van ko ningen, presidenten en regeringslei- dei-s de uitvaartdienst plaatsvond. Kax'dinaal Cushing, die toen deze dienst leidde, celebreerde zondag een requiemmis in Boston, de ge boortestad van Kennedy. Een „zonderling" heeft aan cle voel van de Wendelstein-top (Beieren), rond een kunstmatig meer een reeks merkwaardige monumenten opge richt, die als toeristische attractie een bijzonderheid kunnen worden genoemd. Een deel der bouwsels - thans al dik in de sneeuw - was \hema voor deze sprookjesachtige foto. Men zie ook het desbetreffend artikel elders in dit nummer. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is voor velen moeilijk om iemand, die een andere mening dan de hunne is toe gedaan, voor een verstandig mens te houden. tEQT DE BILT Dezelfde temperatuur Vei"wachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, morgen enkele verspreid voorkomende opklaringen; ovei'wegend matige westelijke wind; weinig vei"andering in temperatuur. 24 nov. Zon op 8.15, onder 16.38. Maan op 21.44, onder 13.18. Laatste kwartier: 26 nov. te 8.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 nov. 6.16 v.m. 18.44 n.m. BROUWERSHAVEN 24 nov. 6.08 v.m. 18.29 n.m. Doodtij: 28 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De aanvoer van zachte lucht naar onze omgeving hield het gehele weekeinde aan. De eei"stkomende dagen zal hierin geen wijziging ko men. zodat op het aanhouden van hel zachte weer mag worden gerekend. In de zachte en vochtige zuidwes telijke luchtstroming, die aanwezig is tussen een langgerekt hogedruk- gebied, dat zich uitstrekt van Rus land via Frankrijk naar het zuide lijk deel van de oceaan, en een lage drukgebied op het noordelijk deel van <^e oceaan, komt een frontale zóne voor. die vandaag over Enge land naar het oosten'trok. Het front kan aanvankelijk ook in ons land plaatselijk wat regen brengen, maar morgen zijn in verband met een zwakke rug van hoge luchtdruk en kele vei-spreid voorkomende opkla ringen mogelijk. AMSTERDAM. - De Amerikaanse zaakgelastigde in Nederland, dc heer Fisher Howe, hoeft op dc President Kcr.ncdylaan in Amsterdam het Ken nedy-monument onthuld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1