Coopuaetf IBM gerda's EIGEN WEG Kasperikelen bij V.N. DUET Het volk zonder zieken NYLONS DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Begrotingstekort Bruinisse f 10.000,— HOOFDPIJNPOEDERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 20 november 1064 No. 19686 BLIK DOOR IIET WERELD Ingezonden mededeling De kamende assemblee der Ver. Naties zou op grond van het regie, ment kunnen besluiten de Sowjet- Unie wegens wanbetaling hls lid te schorsen. Frankrijk komt trouwens binnenkort om dezelfde reden voor royement in aanmerking. Dit zijn nu net geen arme landen die het geld amper kunnen missen. Het is geen onvermogen om te betalen, maar on wil. Het is een complete prestige- zaak geworden en dat maakt de op lossing juist zo moeilijk. Moskou en Parijs liepen hun ach ter stand aan contributie op omdat zij geen cent wensen bij te dragen in de kosten van militaire acties van de Ver. Naties die niet door de vei ligheidsraad zijn gelast, maar waar toe de algemene vergadering besloot. Die proceduren werd gevolgd - in derdaad - om te voorkomen dat een veto de nodig geoordeelde acties (in Kongo en Israël) onmogelijk zou maken. Maar de Russen en Fransen zien dit als een manier om hun ve torecht van zijn inhoud te beroven en dat nemen ze niet. Het gevolg is geweest dat de V.N. tot zijn oren in de schuld zitten en vaak slechts door Amerikaanse bij dragen het hoofd boven water kon houden. En dat nemen de Ver. Sta ten nu weer niet: die hebben geen zin er voor op te draaien dat ande ren die best betalen kunnen dit vertikken. Hei prestige Het gevolg is dat de Amerikanen nu van hun kant weigeren bijvoor- m De 92 Amerikaanse zakenlieden d/ie op „verkennings"-bezoek zijn in Moskou, zijn donderdagmorgen in het Kremlin hartelijk onltvangen door Sow jet-premier Kosygin. Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart beeld de commissie voor internatio nale hulpverlening nieuwe bedragen toe te stoppen voor die achterstalli ge contributies in Moskou en Parijs zijn voldaan. Frankrijk heeft - als het ware om te demonstreren dat het niet om het geld maar om het spel gaat - bijvoorbeeld al wel toe gezegd zijn bijdrage voor deze com missie vrijwillig te verhogen. Zo ziet men een prestige strijd al een commissie der Ver. Naties (die zelf overigens geheel onschuldig is aan de twist) het werk moeilijk ma ken. Dat is akelig, maar nog onaan genamer is het straks voor de as semblee. Als die het royement in derdaad over de U.S.S.R. uitspreekt, dan is de volkerenorganisatie voor een goed deel ook kapot gemaakt. Immers juist als een forum tussen oost en west doen de V.N. waarde vol werk. Maar als men de Sowjet- Unie toestaat ongestraft contributie te ontduiken, dan gaan anderen zich uiteraard afvragen waarom ze dan ook maar niet eens de man met de kwitantie de deur zullen wijzen. En dan geraakt de organisatie in een nog diepere financiële misère. Oe Thant zal een bijzonder wijze inge ving moeten hebben wil hij met een oplossing kunnen komen die beide onheilen voor de V.N. vermijdt. Tsjombe's succes Tsjombes huurlingen hebben de rebellen van Gbenjes „volksrepu bliek" het vuur na aan de schenen gelegd. De val van Stanleystad - hun voornaamste bolwerk - kunnen de opstandelingen ieder ogenblik verwachten en dan is er niet veel meer over van hun droom heel Kon go te veroveren. Het ter dood ver oordelen van de Amerikaanse zende ling Carlson is daarom niet meer dan een ivanhopige poging de Ame rikanen te chanteren Tsjombe te dwingen tot het staken van zijn op mars. Dat kunnen de V.S. die voor de vliegtuigen zorgen, die Tsjombe zelf niet voldoende bezit. Het gaat uiteindelijk niet alleen om die ene zendeling: Gbenje heeft zo nog een kleine duizend gijzelaars. Het einde van Gbenje zou gemakke lijk een onverkwikkelijk bloedbad onder deze Europeanen kunnen be tekenen. Veel is daar niet voor no dig: de rebellen hebben onder de Kongolezen zelf al gruwelijke slach tingen aangericht. Ongewild heeft Gbenje met zijn executiebedreiging Tsjombe nog een dienst bewezen. De onmenselijkheid van deze vergelding heeft Kenya's president Yomo Kenyatta er toe be wogen als voorman van de Organi satie van Afrikaanse Staten een be roep op Gbenje te doen er van af te zien. Tot dusver heeft deze organisatie geweigerd met Tsjombe zelfs maar te praten en Kenyatta stak zijn ver achting voor de Kongolese president ook niet onder stoelen of banken. Zijn zijdelingse hulp van nu houdt ook een erkenning in dat - welke bezwaren men ook tegen Tsjombe mag hebben - hij in elk geval nog een betere keus is dan de andere zich als leiders opwerpende Kongo lezen. Een overtuiging die elders al een tijdje leefde Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Wat gaat Burgh doen tegen Kruisland? Zierikzce gaat op bezoek by Halsteren Drcischor niet geheel kansloos tegen Kruiningen Verovert MEVO eerste winstpuntje op Beren? VOETBAL K.N.V.B. Burgh gaat zondagmiddag in eigen omgeving, in de 4e klas G de strijd aanbinden met nummer drie van de ranglijst, Kruisland. Ook nu dus geen ge makkelijke opgaaf voor de thuisclub die in haar laatste twee wedstrijden wel enigszins teleurstelde. Hopelijk zorgt Burgh deze maal voor een prettige verrassing door beslag op de puntjes te leggen. Zierikzee gaat op bezoek bü Halsteren waar het geen prettige herinnering heeft aan de wedstrijd van het vorige seizoen, daar toen met 6-3 werd verloren. Als alle spelers zich ten volle geven moet een eervol resultaat binnen het bereik van de rood-zwarten liggen. S.C. Gastel kan zich op de 2e plaats handhaven door het bezoekende NVS geen kans te geven. Oude Mo len heeft goede papieren tegen RK- FC, al zal het er goed aan doen de Bergenaren zeker niet te onderschat ten. Vosmeer de laatste tijd niet op dreef, zal moeite genoeg hebben om De Schutters met lege handen naar huis te sturen. Nw. Borgvliet gaat proberen de rode lantaarn aan een ander over te doen, maar dan zal het in eigen omgeving eerst van DI- VO moeten winnen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas B is Drei- schor thuis niet geheel kansloos te gen Kruiningen al zullen de blauw- xvitten zich tot het uiterste moeten inspannen als zij beslag op de volle winst zullen willen leggen. De re serves van Zierikzee nemen op het sportpark Bannink tegen Kwaclen- damme, waar in de uitwedstrijd met 2-2 tegen werd gelijk gespeeld Een kansje op winst zit er voor Zierik zee dus wel in. Zonnemaire gaat met weinig hoop op succes op bezoek hij Hansweertse Boys, evenals trouwens Renesse dat Patrijzen met een be zoek gaat vereren. Luctor heeft goe de ivinstkavsen te Goes bij Robur. In de 2e klas C is Zierikzee III in eigen omgeving niet kansloos tegen SVOWK. Burgh II heeft bij Drei- schor II de beste troeven in handen, terwijl Renesse II haar ongeslagen positie wel niet in gevaar zal zien gebracht door Zonnemaire II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de Ie klas staat Bruse Boys in eigen omgeving voor een zware taak tegen Kapelle. De Bevelanders vertonen gewoonlijk bij de Boys een uitste- kend spelletje en ook produktief. Als dit ook nu weer het geval is ziet het er niet rooskleurig uit voor de thuisclub. MEVO zou thuis haar eer- ste'puntje moeien kunnen bemachti gen tegen Beren maar zo ver is het nog lang niet. Spui kan haar positie wat gaan verbeteren door thuis van Zaamslag te winnen. Nieuwdorp krijgt een klein kansje haar eerste overwinning te boeken tegen het be zoekende AZVV II. Middelburg krijgt het bijzonder zwaar bij het bezoek aan Wemeldinge, dat zeker zijn uiterste best zal doen de leiders hun eerste verlies toe te brengen. Hoek en Wolf aartsdijk zullen elkaar niet veel ontlopen, waarschijnlijk geeft het terreinvoordeel hier de doorslag. In de 2e klas A een zware taak voor SKNWK om te Nieuwer- kerk Wissenkerke van de winst af te houden. Colijnsplaatse Boys moet Veere de baas kunnen, terwijl Se- rooskerke de handen vol krijgt aan Kloetinge II. Wolfaartsdijk II is in eigen omgeving zeker niet kansloos tegen Oostkapelle. In de 3e klas A zijn er weinig problemen voor Zwa luwen in het treffen tegen de eigen reserves. Te Haamstede heeft Zee meeuwen wel een kansje op de winst tegen SKNWK II. De reserves van Bruse Boys zouden bij het bezoek aan Brouivershaven II wel eens voor grotere problemen kunnen worden gesteld, als de standenlijst zou doen vermoeden. Te Kerkwerve gaat WIK met de beste kansen het opnemen tegen MEVO II. JUNIOREN. In groep A IV Izomt het nog ongeslagen Renesse A I in de duinstreek in het veld tegen Zie rikzee A II. Veel kans dat de be zoekers de leiders hun eerste verlies zullen bezorgen zit er niet in. Bruse Boys A I gaat met gunstige perspec tieven op bezoek bij MEVO A I. In groep B IX zien wij ivinst vyor ME VO B I tegen Zierikzee B II, terwijl Bruse Boys B I le Nieuwerkerk bij SKNWK B I aan het langste eind gaat trekken. In groep B X zullen de zwakke broeders Renesse B I en Zwaluwen B I elkaar wel niet veel ontlopen. Brouwershaven B I kan de leidersplaats van WIK B I weer (hernemen, maar dan zal het thuis van Burgh B I moeten winnen. BRUINISSE, 18-11. In de begro ting 1964 openbaart zich na de 9e begrotingswijziging een tekort van f 10.000,-. Dit tekort is niet ontstaan door bijzondere eenmalige uitgaven, hetgeen zich thans openbaart moet worden toegeschreven aan het feit dat hoewel de begroting aanvanke lijk sluitend werd genoemd, zij dat wezenlijk niet was. Wij stellen U voor om door de be schikking over de algemene woning- bouwreserve tot f 10.000,- voorlopig in de dekking van het tekort te voorzien. De algemene woningbouw- reserve daalt hiermede van f 14.563,75 tot f 4563,75. Opnieuw zuilea wij er op aandringen dat Uw verzoek tot het verkrijgen van een aanvullende uitkering in de algemene uitkering uit het Gemeentefonds over 1964 in overweging wordt genomen". Aldus een schrijven van b. en w. aan de gemeenteraad. Verder stellen b. en w. voor een aanvullende subsidieverhoging voor het Groene Kruis, die over 1964 aan gevraagd wordt, af te wijzen. Ge vraagd werd door het Groene Kruis- bestuur om de subsidie te brengen op 50 procent van de geheven cö'n- tributie of een verhoging van f 570,- Het Groene Kruisbestuur heeft per 1 januari 1965 de contributie op nieuw verhoogd. Zij vraagt een sub sidie van f 3350,-. Voorgesteld wordt een subsidie van f 2700,- te verlenen, een en ander gezien de precaire toe stand van de gemeentefinanciën. De rioleringen De rioleringen hebben in Bruinisse een totale lengte van pl.m. 6500 m. De bestaande rioleringen in de Kerk straat, achter de Oudestraat, Oost Deestraat, Lange Ring, Korte Ring en Nieuwstraat dateren van voor 1940, (pl.m. 900 meter). Een lengte van 2000 m., liggende in de Boomdijk, Steinstraat, Prinses Wilhelminalaan, Prinses Beatrix- straat, Prinses Irenestraat, Koningin Julianastraat, West Deestraat, Schip- perslaan, Burg. Hagelaan en het voormalige Padje tot aan de zuive ringsinstallatie is gelegd in 1948-49. Een lengte van 2900 meter liggende in de Noordstraat. Bergstraat, Noorddijk, Schoolstraat, Weststraat, Molenstraat, Dreef, Poststraat, Dorpsweg, Padjes, Nooddorpstraait, West Nooddorp, Prinses Margriet- straat en Prinses Marijkestraat is gelegd in 1956-57. De resterende lengte van 700 meter liigt in het Plan West en is gelegd in 1961 en 1962. Vervuiling De leidingen, behalve die in Plan- West zijn zeer vervuild. Voor die vervuilingen worden verschillende ooi-zaken opgegeven. Zo worden de beginleidingen in Steinstraat, Boom- dijk en Noorddijk als te weinig door stroming hebbend, opgenoemd, peri odiek doorspuiting is hier noodzake lijk. Ook het afdekzand van nieuwe be stratingen schijnt veel kwaad te doen, terwijl straat- en trottoirkol- ken niet regelmatig worden schoon gemaakt. Dit alles schrijft de Cen trale Dienst, die verder een middel aan de hand doet om van de vervui ling af te komen, namelijk een raket onder zeer hoge druk in de leidingen te laten. Kosten globaal f 12.000,-. De Centrale Dienst adviseert om over te gaan tot de aanbevolen werkwijze. Prinses Irene légt fuhktie neer TILBURG, 19-11. In een persoon lijk schrijven heeft priinses Irene het stichtingsbestuur van het festival voor de werkende jeugd te Tilburg 'doen weten, dat het 'haar wegens verblijf in het buitenland niet lan ger mogelijk is daadwerkelijke be- langs/teLliing te tonen en da't zij der halve het besOhenmvrouwschap neer legt. In dezelfde brief spreekt zij haar vreugde uit over de bereidheid van haar zuster prinses Margriet om het b'esdhermvrouwschap 'te aanvaarden. Tweemaal, in 1962 en iin '63, bezocht prinses Irene het fesHiva'1 voor de werkende jeugd in Tilburg. Dit zal thans vain 26 t.m. 30 mei 1965 voor de viierde maai worden, gehouden. Ingezonden mededeling jékhVéfir PER ETUI VAN 6 EN 12 g Een opzienbarende ontdekking Sober voedsel - hard werken - geen luxe Geen van de duizend en één ziek ten, wélke aanval op aanval plegen op onze volksgezondheid, kennen de Hunsa's. Zij behoeven de kanker niet te vrezen en zij duchten de t.b.c. niet. Zelfs de ouderdomsziekten ont breken er. Op hoge leeftijd sterven ze in vrede. Die Hunsa's wonen ergens in het machtige Himalajagebergte. Tever geefs zoekt men in de meeste boe ken over landen en volken iets over deze mensen. Dat er thans iets over hen bekend is geworden, is te dan ken aan de Noorse taalgeleerde Da vid Lorimer en zijn vrouw, die er een tijdlang gewoond hebben. Zijn gegevens zijn door de Zwitserse schrijver Ralph Bircher met de me dedelingen van de Schotse dokter Mc Garrison tot een boek verwerkt: „Hunsa, ein Volk, das keine Krank- heit kennt". (Er is een vertaling van verschenen bij „De Driehoek" te 's-Graveland). Om in het oord van de Hunsa's te komen, volge men de rivier de In- dus, welke zich bij Gilgit in Kasj mir splitst in de Gilgit en Hunza. In het uiterste noorden van Kasjmir vindt men ze, niet ver van Toerke- stan, Tadzjistan en Afghanistan. Het bestaat uit slechts tienduizend zielen. De mensen wonen op een soort bergbalkons, gemiddeld twee duizend meter boven de zeespiegel. De zonnige hellingen zijn omgeven door massa's ijs en drie bergtoppen van meer dan zevenduizend meter hoogte rijzen er ten hemel. Een wildernis Zonder menselijke arbeid zou dit een barbaars oord zijn. Volgens de schrijver zou het dan niets meer zijn „dan een grootse, maar monsterach tige bergwildernis zonder bossen, DEN HAAG BLIJFT REGERINGSSTAD DEN HAAG, 18-11. De spreiding van rijksinstellingen zal van mini male omvang zijn en beperkt blijven tot die instellingen, die er zich voor lenen. Aan de regeringsstad Den Haag als zodanig zal niet worden ge raakt. Dit zei burgemeester Kolfschoten van Den Haag in de gemeenteraad, naar aanleiding van vragen uit de raad. Mr. Kolfschoten noemde als voor beeld van instellingen, die voor over plaatsing in het kader van de sprei ding in aanmerking komen het T.N. O. te Delft, dat naar Apeldoorn ver huist. Scheepvaartberichten Aludra, 18-11 te Rio de Janeiro. Attis, 19-11 te New Orleans. Goeree, 18-11 te Oh'icago. Seinelloyd, 18-11 van Amsterdam. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: Dokter W. Bontkes. lel: (01110)-2280. Middenschouwen Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)-480. Oosterland en Bruinisse: Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280. DIERENARTS Dokter C. J. H. Söheuerman, Zierik zee, tel. (01110)-2180. Feuilleton door: HENK VAN HEESWIJK Tijdens het eten zat Gerda naast haar tante en luisterde naar de ge sprekken, die gevoerd werden. Dat wil zeggen: de bezoekster had het grootste woord, vertelde van haar werk in Amsterdam: „Ik ben op m'n ouwe dag nog aan het collecteren geweest en laat ik nog zowat hel meeste opgehaald hebben? Maar ik ken de wijken, waar geld zit en waar het oök te halen is, zie je? I'k zeg altijd weer: Het is een goed doel, waar je voor bedelt, nlietwaar? Ge lukkig willen de mensen tegenwoor dig best wat van hun welvaart mis sen, als je bij hen komt. Ik zeg wei eens: mensen, beschouw het als een zegen, dat je zelf zo kerngezond bent en kijk dan niet op een briefje van tien, als het om je zieke of minder bedeelde medemens gaat. nietwaar?" Gerda luisterde en dacht opnieuw: Dit lieve mens kan nooit iets ge daan hebben, waarvoor ze zich moet schamen. Daarom kan ik maar steeds niet begrijpen, wat vader en moeder tegen haar hebben. Mis- sdhien komt ze nu wat vaker hier heen. Wat mij betreft, is ze altijd welkom. In de middag 'bekeek tante Gor- dien in gezelschap van haar nichtje dc hele boerderij, bewonderde het jongvee, proefde van de verse koe melk en hielp mee de kippen voe ren. „Dat was vroeger altijd mijn werk", verklaarde de 'gast. ...Je moe der zat liever bij de varkens en de kalvers. Zij is op en top een boerin; ilk zou er niet voor gedeugd hebben, zie je? Om te beginnen had i'k altijd al een hekel aan vroeg opstaan. Om zes uur melkenhoe zeggen ze dat hier oök weer? O ja, an'n rest ervan. Dan 'draai ik me nog eens lekker om, hoor". ,,'s Morgens vroeg op is toc'h wel prettig", meende Gerda. „En ge zond". „Best mogelijk, sdhatje, maar men sen, die laat opstaan, woi'dCn oök wel eens oud". 's Avon'ds 'bradht Gerda haar tan te in de auto naar het station. Na het broodeten had 'tante Gerdien aan haar zwager gevraagd, of hij een taxi wilde bellen, maar de -boer had op rustige toon, tot grote verwonde ring van zij-n dochter, geantwoord: „Gerda brengt je wel met onze wa gen naar het station". Onderweg dacht het meisje: Van vader kun je nu nooit 'hoogte krij gen. Slechts bij hoge uitzondering mag ik eens rijden en dan nog al leen als vader zelf naast me zit. want hij is o, zo zuinig op zijn nieu we wagen. En nu mag i'k ineens in m'n centje tante Gerdien naar het station brengen. Terwijl ze de oprijlaan afreed, voelde ze de ogen van haar vader op zich gericht. Dodh ze werd niet zenuwachtig en -reed perfect de gro te weg op. Intussen babbelde de an dere vrouw: „Dat was een prettig d'agje, schatje. Ik heb echt genoten. Uk was -maar wat 'blij, dat ik de oude Peppelhorst weer terugzag na zo veel jaren". „Waarom bleef u dan ook zo lang weg, tante?" De ander haaide haar schouders op. „Och, hoe gaat dat, hé? Nij'loo is niet 'bepaald -naast de deur van Am sterdam uit. En ik -ben van nature erg lui, zde je? Daarom is het maar goed, dat iik nooit boerin geworden ben, want daar zou ik niet voor deu gen. Nu kan -ik werken, als ik er zin in heb, en ais dat niet het geval is, doe ik niets". Bij het station kusten de twee vrouwen elkaar, 'terwijl Gerda vroeg: „Komt u nu wat v-aker, tante?" De ander knikte glimlachend. „Ja hoor, het zal nu geen zeven jaar meer duren, voor ik weer kom". „We hebben wat kersebomen, tan te. Volgende maand zijn de kersen rijp. Komt u dan weer eens een dag je? Waarom komt u eigenlijk eens een weekeind?" „We zullen wel eens zien. schatje. Dank je wel voor het wegbrengen. En voor de fijne dag". De twee stoptreinen kwamen bij na gelijktijdig aan. Gerda stond op het stationnetje en wuifde naar haar tante, die het raam opengedraaid had er. bleef wuiven, toen de trein vertrok. Gelijk met de uit de andere trein komende passagiers liep ze naar de controle. Terwijl ze vrien delijk knikte tegen de stationsamb tenaar - perronk-aartjes werden hier niet verkocht - hoorde ze een beken de stem, die ineens riep: „Dat is de dorde keer, juffrouw van 't Grashek. Hoe maakt u hel sinds die morgen in lij-n één?" Voorbij de controle draaide Gerda zich om. Het was Arie de Nots, de Amsterdamse conducteur, maar nu in een keurig costuum gekleed. (Wordt vervolgt) zonder gras, verwoest door modder stromen, aardstortingen, vallend ge steente en instortende rotsen". De Hunsa's hebben er met primitieve werktuigen in zekere zin de natuur aan hen ondergeschikt gemaakt, zo dat dit woeste land bewoonbaar is geworden en voedsel levert. En zo is „het land vol verrukke lijke schoonheid als het koren er op de terrassenakkers staat, met een zee van rode bloemen welke een heerlijke geur verspreiden over de berghellingen, als de vruchtbomen nog in blad staan en elke abrikozen- soort in eigen gouden, rode of ge vlamde tinten schittert, en als hier en daar de druiventrossen rijpen, terwijl boven dit alles de machtige flanken van het gebergte ten hemel rijzen en de hoogste toppen met ver blindende ijsschittering in de licht blauwe hemel torenen". Doch hieraan gaat een winter met ijzige stormvlagen vooraf, waarvoor de Hunsa-families zich wekenlang in hun ene kamer moeten bergen. En zo'n familie bestaat soms wel uit zo'n twintig personen, want de ge trouwde kinderen met de hunnen horen er ook bij. Winterkleding heb ben ze niet en een kachel evenmin. En toch is de temperatuur er wel eens vijf tot acht graden onder nul Celsius. En als de winter voorbij is, komt de hongerlente. Ieder beetje voed sel is dan goud waard. Deze mensen staan dan aan een zware beproeving bloot. Tegelijkertijd moeten ze wer ken en hard, opdat straks de oogst zo groot mogelijk zij. Neen, het luxe leven van de twintigste eeuw be hoort niet tot hun zegeningen. Dokters zyn er werkloos Doch zij bezitten een andere schat, die - laten we het zo even voor het gemak noemen - de beschaafde mens zo dikwijls missen moet: gezondheid. Temeer valt dit op als men ze ver gelijkt met hun buurvolken, die door vele ziekten geteisterd worden. Dok ter McGarrison had bij de Hunsa's dan pok maar weinig te doen. Zo nu en dan kon hij de mensen van dienst zijn als er bijvoorbeeld een zijn been gebroken had. De grote ar beidsprestatie en harmonische li chaamsbouw van de mensen vielen hem op. Slechts zelden kwamen er korte, hevige koortsen voor. Ook werd nog wel eens een oogontsteking gecon stateerd als gevolg van het weken lange verblijf in het winterkwartier. De zogenaamde ouderdomskwalen onbraken eveneens: „De ouderdom bracht evenmin verzwakking der or ganen met zich mee. Het hart ver loor niets van zijn jeugdige elastici teit. Gehoor- of oogzwakte bleven uit en de tanden beten nog glimmend en krachtig in het brood. Op zeld zaam hoge leeftijd doofde het leven vredig als een kaars die uitgebrand is". Wat voor karakter hebben zulke gezonde mensen? Lorimer geeft hier antwoord op: „Ze zijn vrolijkopen, rondborstig, intelligent, levendig en ondernemend, begaafd met zin voor humor en plezier, en zij vallen op door hun geest van verdaagzaam- heid. Het is prettig met hen te wer ken en te leven. Zij gaan goedaardig en lankmoedig met elkaar om, zijn gezellig in hun vrije tijd en geluk kig, vriendschappelijk en hulpvaar dig in hun werk. Zij houden van kinderen zonder hen te verwennen en zijn vol consideratie voor ouden en gebrekkigen". Er zou nog veel meer te vertellen zijn: over de geringe zuigelingen sterfte, het ontbreken zelfs van huid ziekten, hun godsdienst, hun feesten enzovoort, maar daar leze men het boek voor. Hier zullen we ons nog slechts even verdiepen in de vraag, waaraan de Hunsa's hun gezondheid te danken hebben. Veel rauwkost Ralph Bircher zoekt het vooral in het voedsel, dat zij gebruiken. Daar is geen import bij, zodat alles van eigen bodem komt. In dit verband moet opgemerkt worden, dat zij op mest even zuinig zijn als op voedsel. Kinderen lopen met houten vang- schaal achter de dieren aan, maar later gaan ze evengoed nog op zoek naar mest. Zo onderhouden zij, wat dr. G. T. Wrench - een leerling van McGarrison - „Het rad der gezond heid" noemt. Merkwaardig is, dat er in ons land door ir. O. Cleveringa, rijksland- bouwconsulent, opzienbarende lezin gen worden gehouden, waarin hij waarschuwt voor de eenzijdige be mesting met kunstmest, waardoor de grond „dood" zou gaan en het voed sel van deze grond aan de mens geen weerstand meer zou geven. Een ander kenmerk van het voed selpakket der Hunsa's is, dat het sterk overwegend plantaardig is. Dierlijk voedsel komt er maar wei nig voor. Het vleesgebruik beperkt zich tot niet meer bruikbare melk-, wol- en werkdieren. De schamele koeien geven overigens maar weinig melk. Varkens kent men er niet en aan visvangst doet men niet. Ze gebruiken veel rauwkost. Fruit is er het hoofdvoedsel. Het is alle maal zoveel mogelijk onvervalste natuurvoeding, waarin de voedings- tvaarde behouden is gebleven. Ge notmiddelen zijn er hoge uilzonde ringen. Keukenzout wordt er maar heel weinig gebruikt. Ook is er ge brek aan olie en vellen. Dan nog de opmerking, dat de voeding in zijn geheel matig is. Hebben ze hun gezondheid aan dit voedsel te dankenDat zullen de mannen van de wetenschap uit te maken hebben. Er spelen behalve het voedsel misschien nog factoren een rol, welke nog geheel onbekend zijn. Wat meer tol onze verbeelding spreekt, is het feit, dat er ergens een kerngezond volk leeft, dat bo vendien geen last heeft van ouder domsziekten. Algemene gezondheid is dus mogelijk! I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9