Ratiobouw Gemeente Duiveland gaat het zoeken in ratiobouw woningen STAD EN EILAND Elfjarige jongen slaat vriendje dood KIND(EREN) Feestelijke afsluiting van Centrale Fokveedag te Zierikzee Begroting 1965 aangeboden De haven van Hurghsluls bood deze week ligplaats aan enige flinke kust vaarders. Eén van deze coasters was de „Crescendo", die naar Schouwen kwam voor een lading graan. (Foto: Ziorikzeesohe Nieuwsbode). OOSTERLAND, 19-11. - De raad van Duiveland vergaderde in het ge meentehuis te Oosterland op woens dag 18 november onder voorzitter schap van burgemeester A. A. van Eeten. Afwezig was de heer A. L. Bakker (Arb.). De voorzitter opende de vergadering met het ambtsgebed, waarna aan de crde kwamen de in gezonden stukken, behelzende een aantal goedkeuringen door Gedepu teerde Staten betreffende in vorige vergaderingen genomen raadsbeslui ten. Goedgekeurd werd de rekening van de gemeentelijke dienst voor so ciale zorg over het dienstjaar 1903, met als Inkomsten en uitgaven een bedrag van t 88.255,87 en in de ka- pitaaldienst een bedrag van f 160,51 als uitgaaf en Inkomst. Verder werd besloten in te trek ken het raadsbesluit van 31 juli j.l. betreffende grondruil met de erven Anth. Capelle te Bruinisse. De fami lie wil liever het perceel, liggende te Sirjansland, aan de gemeente ver kopen, het is groot 816 ca. voor een bedrag groot f 1.632,Dit wordt goedgekeurd door de raad. Besloten werd in de gemeente over te gaan tot de zogenaamde ratio bouw van woningen, eerst te Ooster land een twintigtal en later te Nieu- werkerk. Omdat Oosterland meer woningzoekenden heeft dan Nieu- werkerk zal eerst in 1965 Oosterland aan bod komen, met een twintigtal „lopende-band"-woningen. De heer Overbeeke informeerde naar de huurkosten van deze wo ningen, die ongeveer 280 m:{ inhoud zullen hebben, zal bedragen en of dit bij vele woningzoekenden geen bezwaar zal zijn. De voorzitter meende dat dit wel zal meevallen. De heer Van Klinken (S.G.P.) vroeg of de bouw van de bejaardenwonin gen door deze bouw niet in het ge drang zal komen. De voorzitter be vestigde dit, doch is de mening toe gedaan dat er van deze bouw de eerste jaren toch nog wel niet veel kan komen. Op een vraag van deze spreker of zij, evenals de woning wetwoningen op den duur ook te koop zullen zijn kon de voorzitter nog geen definitief antwoord geven. Omdat er cp de Nederlandse her vormde kerk te Oosterland nodig een nieuwe kap zal moeten worden geplaatst, welke restauratie begroot wordt op rond f 120.000,verzoekt Scheepvaartberichten Abida, 19-11 dwars Reunion naar Polu Buikom. Esso Rotterdam, 19-11 dwars Den Helder naar Port Said SPORT VOETBAL Burgh-Kruisland Zondag ontmoet Burgh op het sportpark „Van Zuijen" Kruisland. Na de nederlaag tegen Zierikzee, waarin Burgh de slechtste wedstrijd tot nu toe speelde, verwachten we toch een verbetering, wantt Wil Burgh bij 'de bovenste 6 blijven, d'an zullen er puntjes vergaard moeten worden en die zijn alleen bij elkaar te krij gen door te winnen. Scheidsrechter is de heer P. H. Janssens. Zaalvoetbalcoinpetitie Prof. Zeemanlyceum Uitslagen poule A: 1 A - 1 B 2-1 Na een blanco ruststand wisten voor 1 A K. de Raad en T. Dogger te scoren. Voor 1 B deed dit J. Krips. 1 B - 2 B 2-2 Een sterker 2 B wist zijn meer derheid niet in doelpunten uit te drukken. Door een fout in de ver dediging sdhoot W. Wijsman, speler van 2 B in eigen doel. 2B-1A 3-1 Met iets meer geluk hadden de jongens van 1 A zeker een beter re sultaat kunnen bereiken. H. van Vloten bracht met een hard schot de stand op één-nul. Enkele minuten lalter was het dezelfde speler die de 9tand op itwee-niui bracht. Na drie nul door W. Wijsman, was het W. v. d. Zande die de achterstand ver kleinde tot 3-1. Heden (vrijdag) spe len in de finale IA en 2 B tegen elkaar. Poule B: Uitslagen kwartfinales: IV - A 4 2-5 3 B - B 4-2 4-2 B 4 was vrijgeloot. Hierna speelden 3B, A4 en B4 een halve competitie. De uitslagen hier van zijn als volgt: B 4 - A 4 1-2 De wedstrijd begon direct met een afgekeurd doelpunt van P. v. d. Hulle, speler van B4 .Hierdoor niet u;it het vel'd geslagen wist dezelfde speler nogmaals te scoren. Met har de schoten van K. van Diere en K. Heij'boer wist A4 deze wedstrijd in haar voordeel te beslissen. B 4 - 3 B 3-2 Na een 0-2 achterstand (doelpun ten Dogger en Her.drikse) wisten de spelers van B4 toch nog te winnen. Met wat meer geluk ihad de score zolfs nog wél hoger kunnen zijn. A 5 - 3 B 5-3 Een veel sterker A5 haalde in deze strijd beide punten binnen. Nadat 3B weer mot 0-2 'ha'd voorgestaan liep A5 geleidelijk in en wist een gemakkelijke overwinning te be halen. Heden (vrijdag) wordt de finale gespeeld tussen A4 en B4, tevens zal worden begonnen met de baskettbal- competitie voor méisjes. de kerkvocgdy cm een subsidie aan de gemeente, waarvan het bedrag neg niet kan werden vastgesteld om dat het nog wel enige jaren duren kan eer deze restauratie wordt ge realiseerd, en men dan allicht met hogere prijzen voer den dag zal ko men. Besloten werd de subsidie t.z.t. toe te wijzen. De heer Bolle (S.G.P.) zou het mooier vinden wanneer de ker kelijke gemeente deze herstelling uit eigen kas zou kunnen financieren, doch wethouder Stoutjesdijk betoog de dat de kerkvoogdij alles in het werk stelt er ook zo veel mogelijk zelf aan bij te dragen. E.T.I.-subsidie Het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland (E.T.I.), vroeg een verhoging van vijf cent per in woner om de tekorten te dekken, die voor 1964 worden begroot op f 43.575,en voor 1965 op f 55.700, De meerderheid van b. en w. is ech ter van oordeel hierop niet te moe ten ingaan. Verschillende raadsleden dachten hierover echter anders en in stemming gebracht werd het voor stel om de subsidie niet te verlenen verworpen met zes tegen vier stem men, zodat de contributie in het ver volg voor het E.T.I. bedraagt tien cent per inwoner. Goedgevonden werd verder garant te staan voor een geldlening aan de heer J. Stouten Jz. te Oosterland voor de bouw van een woonhuis op verzoek van de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Besloten werd aan de heer Th. van Dijk te Rotter dam te verkopen een perceel grond te Ouwerkerk gioot 301 ca. voor de prijs van f 2,50 per ca. of in totaal f 752,50. Het perceeltje te Ouwerkerk is gelegen achter een Noorse woning, laatst aangekocht door genoemde heer Van Dijk. Ons wordt verzocht mede te wil len delen dat in verband met ziekte de filmvoorstellingen van het Rode Krus, die gegeven zouden worden op maandag 23 november a.s. te Kerkwerve tot nader datum moet worden uitgesteld. De voorstellingen te Zierikzee op dinsdag 24 november a.s. gaan wèl door. ZIERIKZEE De vuilnisophaaldienst In verband met het ten onrechte opnemen van een „advertentie" in het donderdagnummer, maken wy de burgery er op attent, dat men met betrekking tot het ophalen van huis vuil uitsluitend dient af te gaan op de huis-aan-huis verspreide getypte mededelingen van de Dienst Publieke Werken. Verenigingsorgaan K.V. „Unitas" Pittig en keurig uitgevoerd ver scheen deze week het derde nummer van „Middenvak", het verenigings orgaan van de korfbalvereniging „Unitas" te Zierikzee. In het zeer lezenswaardige num mer brengt de redaktie een uitge breid verslag van de gehouden alge mene vergadering, korte berichten en mededelingen. Bijzonder aardig is een „korte portretten-galerij", waar in een levensschets gegeven wordt van twee bekende verenigingsleden. Voorts wordt een grote actie aange kondigd om de financiële positie van „Unitas" te verstevigen. Ver. van Vrijz. Hervormden Het bestuur van de Vereniging van Vrijz. Hervormden belegt op woensdagavond 25 november a.s. een bijeenkomst welke zal worden verzorgd door de bekende sch'ilder- tekenaar-illustrator Otlto Di'cke. De beer Dicke zal deze avond vertellen over zijn reis naar Japan en licht beelden tonen van 'dit bijzondere land. KERKWERVE Rode Kruis filmavonden Op bet te ^-Gravenhage ge houden examen «ter verkrijging van het 'diploma Gemeente-rinanciën A, slaagde de heer J. Landman, werk zaam ter secretarie van Midden- schouwen. SEROOSKERKE NOVIB-collecfe De Novib-colleote heeft alhier op gebracht het bedrag van f 37,56. Oogstcollecte De oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk alhier heeft on gebracht het be drag van f 562,72. Ledenvergadering Korfbalvereniging „Velocitas" Op donderdag 26 november a.s. zal in de zaal van het Dorpshuis de algemene ledenvergadering van de korfbalvereniging „Velocitas" plaats vinden. Op het programma staan om. bestuursverkiezing, deelname aan de m!icro-korfbal en een bespre king over de samenvoeging van de korfbalverenigingen in de gemeente Westerschouwen. Demonstratie-avond P.Z.E.M. Woensdagavond werd in de zaal van het Dorpsihuis, door de Provin ciale Zeeuwsdhe Electiriciteits Maat schappij een demonStratie-avond ge geven in het elektrisdh koker., bak ken en braden. Door de demonstra- trices werd ter plaatse niet alleen een middagmaal, maar ook allerlei lekkere hapjes en gebak bereid. Ook werden enkele filmpjes vertoond op elektrisch gebied. Aan d'e bezoekers werd een gratis receptenboekje uit gereikt, terwijl tevens een gratis ver loting plaats vond. Deze a vond werd goed bezocht. Verder kwam ter sprake een wij ziging in de algemene politieveror dening voor de gemeente Duiveland behelzende het tegengaan van straat en wegverontreiniging, omdat meer en meer het wegwerpen van allerlei verpakkingsmateriaal toeneemt. De ze verordening treedt in werking op de achtste dag na haar afkondiging. Uitbreidingsplan in hoofdzaak Goedgekeurd werd verder een be sluit dat de vaststelling van een uit breidingsplan in hoofdzaak voor het grondgebied der gehele gemeente wordt voorbereid. Verder vond plaats de aanbieding van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1965. Hieruit bleek o.m. dat de in komsten gewone dienst begroot wa ren inclusief de verrekenposten op f 1.816.892,56 en de uitgaven op f 1.812.041,18, alzo een saldo van f 4.851,38. Voor controle op deze re kening werden aangewezen de he ren M. Boogert (S.G.P.), J. van Dienst (Arb.), J. op 't Hof (A.R.P.), A. R. I. van den Hoek (C.H.U.) en de heer J. A. van Nieuwenhuijzen (V.V.D.). Bij de rondvraag informeerde de heer Van Dienst naar een woning te Nieuwerkerk welke z.i. te lang leeg staat. De voorzitter deelde mede dat deze woning oorspronkelijk was be doeld voor een politieman, doch hier voor niet geschikt was bevonden. De heer Overbeeke (A.R.P.) en de heer Van den Hoek (C.H.U.) hadden beide klachten over de straatverlichting. De eerste vond de Muijeweg te Nieu werkerk te donker en zou er een lichtpunt willen zien aangebracht, terwijl de heer Van den Hoek wees op een straatlantaarn op de Oude Nieuwlandseweg (Nieuwerkerk), die helemaal in de beplanting staat zo dat ei weinig licht uitstraalt. De heer Bcogert wees op enkele putten in de bestrating te Oosterland. BURGH Propaganda-feestavond „Volksonderwijs" Na het verdwijnen van de Rede rijkerskamer in Burgh d'oet het toch wel zeer aan dat een toneelclubje, dat vorig jaar haar première voor het voetlicht bradht, verder gaat op deze weg. Natuurlijk zijn er no<? wat losse combinaties in de Westhoek die 'hun medewerking verlenen aan di verse uitvoeringen, doch ook deze groepen hebben ihet eïk jaar moei lijk om weer een voltallige bezetting te krijgen. Het toneelclubje dat volgende week in hotel „Het wapen van Burgh" een heerlijk blijspel van Frits Wempner, getiteld „Wij komen niet ui't met ons pensioen" gaat op voeren, stamt hoofdzakelijk uit on derwij sikringen. In 1963 besloot de groep om voor Volksonderwijs afd. West. Schouwen ter opluistering van een propaganda - feestavond een stukje in te 9tuderen. „Tot weder dienst bereid" was de naam en het heeft vele volle zalen op ons eiland volop laten lachen. Hét op te voeren stuk op woens dag 25 november is iets in dezelfde geest, zodat 9ucces van te voren vast staat. De toegang is gratis doch wel za lvia een verloting getracht wor den de kosten wat 'te dekken. Prijs jes hiervoor zijn uitermate welkom, zal via een verloting getracht wor den gehoudèn dat kinderen tot 18 jaar geen toegang verleend zal wor den. HAAMSTEDE/BURGH Algemene vergadering V.V.V. Geen zomergast of iets van dien aard is er momenteel in de West hoek te bekennen, maar toch worden de belangen van de vreemdelingen die hier in 1965 komen, nu al ter harte genomen in een te beleggen vergadering van V.V.V. Burgh - Haamstede op woen'sdag 25 novem ber, des avonds in hotel Bakker ite Burgh. Hoogtepunten uiilt deze ver gadering zullen ongetwijfeld de con- tributievaststelling 1965 en de be groting over datzelfde jaar zijn. De contributie wordt verhoogd en het bestuur heeft een uitgebreid voorstel aan de leden toegezonden. Daaruit blijkt dat de hasisconltrïbut'ie f 10 gehandhaafd blijft, doch de vastge- ZIERIKZEE, 19-11. De deze zomer te Zierikzee gehouden Centrale Fok- veedag vond donderdagavond een feestelijke afsluiting in de grote bo venzaal van het „Huis van Nassau", waar aan de eigenaars van de be kroonde dieren de behaalde prijzen werden uitgereikt. De druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. der Weduwen te Kerkwerve, die in zyn openingswoord een speciaal wel kom richtte tot ir. W. L. Harmsen, rijksveeteelt- en zuivelconsulent voor Zeeland, de aanwezige leden van de nieuwe Fok- en controlevereniging, de heer J. van der Weele, assistent bij de Rykslandbouwvoorlichtings- dienst uit Goes en de heer C. J. H. Scheucrman en voorts nog de aan wezige bestuursleden van de kalver- opfokclub. De heer Der Weduwen herinnerde er verder aan dat de fokveedag dit jaar uitstekend geslaagd mag heten, vooral dank zij het mooie weer en de grote medewerking van verschil lende zijden. In dit verband richtte hij woorden van dank tot het ge meentebestuur en het gemeenteper- soneel van Zierikzee en de deelheb bers in het garantiefonds. Hierna was het woord aan ir. Harm sett, die - zoals hij het uit drukte - een terugblik wilde werpen op de fokveedag 1964 en een blik in de toekomst met het oog op de in 1965 te houden fokveedag. stelde bedragen n.a.v. grootte en aantal gasten der hotels, pensions en kampec-j bedjjjvcn wordt verhoogd van f 1 tct f 2,50. Ook het bedrag dat een middenstandsbedrijf ver schuldigd is gaat omhoog. De begro ting laa't een tekort zien van f 10.475. Het bestuur heeft zioh wederom tct de gemeente gewend om subsidie. Vorig jaar besloot de gemeente deze subsidie in te trdkken. De evene menten gaan f 4.000 'kosten, waar van een terugontvangst geraamd wordt van f 2.000. Verhuurlijsten drukken kost f 3.000. Een kantoor- hulp kost f 3.000 en het honorarium van de administrateur f 2.000. Dit zijn wel de igrootste uitgaven die in totaal f 19.825 bedragen. De inkom sten komen op f 9.350, zodat het te kort f 10.475 bedraagt. In beide be grotingen zijn memorie-posten, zodat het tekort alleen het jaar 1965 be helst. In ieder geval een zeer be langrijke vergadering waarvoor goede belangsteHmg zal bestaan. HAAMSTEDE Demomtratiemiddag voor de fruitkwekers De Wesühodkse fruitkwekers, en met hen waren ook geïnteresseerden ui't Duiveland aanwezig, hebben zioh donderdagmiddag nog meer kunnen overtuigen hoe ver het nu al met de spuitapparatuur gesteld is. De firma de Jager uit Kapelile demonstreerde met Kinkelder nevel- en snelspui- ten. Een deskundige uit Ze-venaar, waar 'de fabrieken gevestigd zijn, 'de heer W. Vermeulen, gaf een techni sche uiteenzetting over de hier ge demonstreerde machines. Voor hen diie dit prefereren was een opbouw- 9puit aanweziig die dus gewoon op die 'herinrichting van dte trekker ge monteerd wordt. 300 liter spuitstof neemt dit apparaat mee. De grotere bedrijven zijn misschien meer gebaat met de aanwezige srretspuit, die 1000 liter meeneemt. Voor het normale bedrijf werd 'gedemonstreerd met de gewone nevclspuit, .dii'e echter ook weer als snélspuit gebruikt kan wor- d!en 'tot aan 2800 l./ha. toe. Nieuw is de ihydropomp op deze spuit, waarbij door de aftakas op een andere aan sluiting te zetten een pomp in be weging wordt 'gebracht die een spurt kanon van Vloeistof voorziet. Een uitvoering dlie tegenwoordig zeer gewild is omdat het wel eens nod'ig is om nog eens met de slang, te wer ken. De demonstratie werd gehou den op het bedrijf van de heer W. Cape'lle te Haamstede. BROUWERSHAVEN Geslaagde filmavond Verbond Veilig Verkeer Voor de dinsdagavond in hotel R'ingeilberg te Brouwershaven ge houden filmavond van het Verbond voor Veilig Verkeer 'bestond' zowel van de zijde der ouderen als van de jeugd een grote belangstelling. De voorzitter d'er plaatselijke af deling, de heer Th. SChiettekatte, nioemde deze opkomst zeer verheu gend, wat als een feit geconcludeerd mag worden dalt de activiteiten der vereniging in een goede belangstel ling staan. Daar «het verkeer intens De fokveedag 1964 noemde hij een groot succes, zowel wat het aantal inzendingen als de kwaliteit der die ren betreft. Het oordeel van de ver schillende jury's t.a.v. de veeverbe tering in het algemeen luidde dan ook gunstig, waarmede spreker de inzenders geluk wenste. Uitvoerig besprak hij vervolgens de diverse inzendingen en in verband hiermede verschillende (K.I.)-stieren en hun afstammelingen. Tot zyn genoegen kon hy hierby mededelen dat de nu een jaar be staande Fok- en Controlevercniging officieel erkend is door het Neder landse Rundvee Stamboek. Naast die op Tholen en Walcheren is dit nu de derde erkende vereni ging in Zeeland. Ir. Harmsen ging hierbij nog wat dieper in op de betekenis en het be lang van dergelijke verenigingen, ook voor de handel en besprak ook de afgifte middels de verenigingen van zgn. afstammingsbewijzen, zo ook de bemiddeling die gegeven kan worden bij de aan- en verkoop van fokvee, waarbij het van belang is dat het verwisselen van eigenaar aan de stamboekhouder wordt opgegeven. Aanvrage tot keuring voor het stam boek moet van de eigenaar zelf uit gaan en de geboorte van een kalf moet binnen 24 uur aan de stam boekhouder of een bestuurslid wor den opgegeven. toeneemt en in 1970 wordt geschat dal dit zich heeft verdubbeld, vroeg de voorzitter met klem aan de aan wezigen om zich op te geven voor de verkeerseursus welke na nieuwjaar een aanvang neemt oJ.v. de heer v. d. Vlu'gt. Een 23-tal aanwezigen gaf zich hiervoor in de pauze op. Vertoond werd een aantal films op het verkeersgebied, waarvan veel viel te leren. Vooral het mobiele ver- keersslation, dat de lagere scholen bezoekt, om de leerlingen op een uitgezet parcours met echte ver keersborden, overwegen, verkeers lichten enz. te laten rijden met fiet sen en trapauto's was een zeer leer zame fikn, vooral voor de jeugd. Naast deze films werden ook diverse komische-, sport- en natuurfilms in kleuren vertoond. N$ afloop sprak de 'heer Schiet te- katte een dankwoord voor het gebo- dene en tot de aanwezigen voor hun goede belangstelling. HARDERWIJK, 20-11. Een 11-ja- rige jopgen in Harderwijk heeft tij dens een ruzie zijn 8-jarig vriendje met een tak zo hard in de maag ge slagen, dat deze op slag dood was. De beide jongens hadden ruzie over een bal. Een sectie heeft uitgewezen dat de slag met de tak de adem van het jongetje heeft afgesneden. Dit heeft te veel van het hart gevergd. Weinig succesvolle actie tegen Vietcongrebellen SAIGON, 19-11. De woensdag ten noordwesten van Saigon ingezette „grootste helikopter-operatie van de strijd in Zuid-Vietnam" heeft nog niet veel resultaat opgeleverd. De mot 115 hefsöhroefvliegtuigen naar dit gebied gevlogen 7000 Zuid- Vlietnamese militairen zijn er nage noeg geen communist tegengekomen. De Amerikaanse adviseur bij het d'erde 'legercorps van Zuüd-Vietnam, kolonel Wilson, achtte het niet waar schijnlijk dat het tot gevechten op grote schaal komt, aangezien de Vietcongrebellen blijkbaar bijtijds uit het operatiegebied zijn wegge trokken. Slechts twee verdwaalde opstandelingen liepen in de armen van de Zuid-Vietnamese troepen macht. b De Sowjet-Russische eerste mi nister Kosygin beeft tegenover de 92 Amerikaanse zakenlieden, die donderdagochtend .door hem in het Kremling zijn ontvangen, verklaard d!at 'het beginsel van vreedzame in ternationale samenleving een plecht anker der Russische buitenlandse politiek blijft. Tenslotte deelde ir. Harmsen nog mede dat de Zeeuwse K.I.-stieren- stapel wordt uitgebreid met 'n diep- vrieskist. De voorzitter dankte ir. Harmsen voor zijn duidelijke en nuttige uit eenzetting', waarna werd gepauzeerd. Prijsuitreiking Na de pauze volgde vertoning van een serie mooie kleurendia's van de laatst gehouden fokveedag, waarbij ir. Harmsen een uitvoerige toelich ting gaf en van een Deense film over diepvriezen, die voor de (enkele) da mes interessanter was dan voor de heren. Hierna volgde de prijsuitreiking, die voor de Ver. tot bevordering van het Geitenras geschiedde door de voorzitter, de heer A. J. Verboom en voor de andere categoriën door de heren J. der Weduwen en H. A. van der Werf. Nadat allen hun prijs - schaal, beker, lauwertak, zuil, pla quette, glaasje, lepeltje of papieren prijstoekenning - in ontvangst had den genomen, vertoonde de heer J. B. Kloosterman uit Noordwelle nog een fraaie kleurenfilm over zijn be drijf, waarin beelden van de fokvee dag waren verwerkt, waarvoor ook hij de dank van de voorzitter in ont vangst mocht, nemen. Met een dank woord tot de aanwezigen voor hun komst en een „tot volgend jaar", sloot deze vervolgens de welge slaagde bijeenkomst. Op de jongste raadsvergadering van Duiveland werd besloten over te gaan tot ratio- bouw, hetgeen voor de kern Oosterland in eerste instantie een twintigtal woningen opleveren kan, waarna Nieuwer kerk in 1965 aan de beurt komen zal. Ratiobouw is voor Schouwen- Duiveland - want de voornemens beperken zich niet tot Duiveland - een methode tot coördinatie in de bouwerij, een figuur die men el ders reeds vond en vindt en die - gezien de vele moeilijkheden waar mede de bouw ook op Schouwen - Duiveland gepaard gaat - men nu ook in deze streek wil toepassen. De organieke opzet van deze ra tiobouw is natuurlijk vrij gemak kelijk te realiseren en ten dele blijkt dit reeds geschied, maar het tere punt zal uiteraard blijven de verdeling van het beschikbare contingent woningen over de ver schillende kernen. Bouwtechnisch wordt in het ka der van ratiobouw gestreefd naar efficiency, waarbij men noodzake lijkerwijs dient uit te gaan van de uniformiteit der huizen, een zaak, waarover men nu niet bij voorbaat enthousiast behoeft te zijn. De woningbouw ten onzent beziende voelt men wel dat tot nu toe lang niet aan alle verlangens is voldaan, maar toch is er nog een vrij rede lijke differentiatie in de nieuw bouw, hier en ginds en elders op het eiland. Bij ratiobouw zal daar niet veel van overblijven, want men zoekt het nu in een soort spe cialisering in de verschillende bouwfasen en dat maakt de marge tot een wat origineler en lichtvoe tiger bouw wel bijzonder klein. Als krentjes in de rijstebrijberg zullen we het dus voortaan moe ten hebben van een „Bogaersje" hier en daar en enkele huizen in de partikuliere sector, maar in Den Haag heeft zich een stuwmeer van aanvragen opgehoopt en in de praktijk komt het slechts neer op een licht doorsijpelen van bouw- water door de kiertjes van de af remmende officiële dam. De op merking houdt natuurlijk niet in dat men dus tegen ratiobouw zou moeten zijn, want alles moet opzij voor de woningnood, wil er van een voortgaande ontwikkeling van deze streek - speciaal na dam en brug - sprake kunnen zijn. Het ligt aan het bouwfront echter al lemaal wel bijzonder moeilijk. a Vandaag (vrijdag) 'hoopt men de zes vermiste slachtoffers te kunnen bergen, die zich vermoedelijk onider het puin 'bevinden van de woensdag door een ontploffing ingestorte fa briek van drukinkt in Ukkel bij Brussel. De ontploffing eiste al drie doden. Van ide tachti'g «gewonde ar beiders verkeren er nog drie in le vensgevaar. Laten we als de E.E.G., de E.V.A. en de multilaterale kernmacht-peri kelen ons te zwaar op de maag lig gen, naar de kinderen snellen, vrien den, om ons aan hun argeloosheid te bedrinken. Ze hebben immers nog altijd de verrassingen in petto, die van alle tijden heten, met name dan in het stadium als zo zo halverwege de kreupelpraat z:*n. Veel later ko men er nóg wel verrassingen, maar die verbijsteren soms meer, dan dat ze ontroeren. Enfin, Kareltje heeft dan wel voor tegenwicht gezorgd, in deze lood zware tijden met het eindeloos schij nende lonen- en prijzen-sprookje en nog veel meer dat we liever snel zouden vergeten, om daarna onste- gen aan de materie te riisten in het witte zand van een palmeneiland, ons voedend met vis en kokosnoten. Maar Kareltje dan. Voor zijn eten moet hij netjes bidden, maar dit eer biedig ritueel is voor deze excellente woelioater niet gemakkelijk, zodat hij zijn gebedje heeft gesaneerd tot de ontroerende woorden: „hemel, amen". Weinighet is waar, maar „ergens" steekt het nog belangrijk dieper, dan Kareltje zich mi kan re aliseren. Maar zijn ouders vinden het toch wat al te summier en pogen een wat completer bidzin uit hun jongste te krijgen. Commentaar de ze iveek nan hem: „Kareltje kan niet meer bidden, zijn handjes zijn te klein". Er leeft in onze stad ook nog een al heel wat verder ontwikkeld knaapje, die de spanning tussen studie en tglevijie dagelijks bijna lijfelijk ondergaat. Zijn ma verwijst hem gretig naar de boeken, maar het glazen oog is voor dit manneke een bijna tastbare verleiding. (Ook) deze week was het weer heel erg met hem. Hij moest en zou naar de t.v. kijken, hoewel hij nog leren moest over Siberië (sic): Omsk Tomsk, Novosibirsk en er ook nog een listig uitgekiend rijtje Franse woorden moest ingepompt, ivant niet talen begint men al vroeg immers. Er ktvam trammelant van, 'totdat zijn ma de paedagogische struikeling maakte „met vroeger te komen aan dragen". „In mijn tijd. was er amper radio en t.v. bestond niet". Commentaar van zoonlief: „O, maar dan is er niets veranderd in de wereld. Vroe ger was er geen t.v. en kon je niet kijken; nu is er t.v. en je mag.niet kijken". Hij is na deze briljante en geestige ontlading naar boven ver trokken naar Siberië en het moei lijkeFrans. EILANDMAN. Officiële erkenning Fok- en Controlevereniging

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2