•IR DE ZIERIKZEESCHE COURANT 0E THANT HOOPT OP EINDE FINANCIËLE CRISIS zei de tomaat Nieuwe infiltratie op Malakka? Weer Indonesische landing in Malakka gemeld Moordaanslag van jongen op winkelierster Ontstemming over weggeld bij E.V.O. De Gaulle naar Jordanië? Amerikaanse toestellen neergeschoten boven Noord-Vietnam Aantal eerstejaarsstudenten 1964 is 11.200 Geen huwelijk, wel 40.000 gulden... WAT UQT Dt BILT Tsjombe's huurlingen naar Stanleystad Prinses Beatrix bezoekt Parijs Koningin en prins bij officiële opening nieuwe kaliberwalserijen Hoogovens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 november 1964 121ste jaargang No. 19G88 WAARIN OPGENOMEN 1797 -18Ö9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer Bouw winkel- en wooncentrum in Malta II Activiteiten van de V.N. in 1964 NEW YORK. In zyn hultjaarlyks rapport over de aktiviteit van dc V.N. vraagt secretaris-generaal Oe Thant zich af of thans niet het ogen blik is gekomen dat landen die nog niet in de Wereldorganisatie zyn vertegenwoordigd, de gelegenheid krygen contact met haar te onder houden en waarnemers te sturen om de beraadslagingen te volgen. Een woordvoerder van de V.N. lichtte toe dat Oe Thant opzettelijk Ingezonden mededeling 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' KOEALA LOEMPOER, 19-11. Vol gens een woordvoerder van de Ma leisische veiligheidstroepen bestaan er „sterke aanwijzingen", dat in de buurt van Kota Tinggi in zuidoost- Malakka een nieuwe groep Indone siërs is geland. Uit mededelingen van de plaatselijke bevolking maakt men op, dat zich in het dichte oer woud en de moerassen rond de stad minstens 20 gewapende Indonesi sche gueritlastrijders oohouden. Een infiltrant is al gevangen genomen. KOEALA LOEMPOER, 19-11. Dc Maleisische regering heeft donder dag een nieuwe landing van Indone sische guerillamanschappen in Zuid- Malakka bekendgemaakt. Eén Indo nesiër van de slechts kleine groep zou reeds gevangen genomen zjjn. Vijf dagen geleden werd eveneens van een Indonesische landing, op 40 km van Singapore, melding ge maakt. geen namen heeft genoemd maar wenst dat de V.N.-leden uit zijn sug gestie afleiden „wat hun goed lijkt". De landen waarom het in feite gaat zijn communistisch China, Noord- Korea en Noord-Vietnam. Volgens kringen van het V.N.-secretariaat is Oe Thant, zelf Birmaan, van mening dat de aanwezigheid van niet-verte- genwoordigde Aziatische landen de oplossing van problemen in Azië kan bevorderen. Zoals bekend zijn vooral de V.S. tegen toelating van communistisch China tot de V.N. gekant. Zwitser land, West-Duitsland, Zuid-Vietnam, Monaco, Zuid-Korea en het Vaticaan zijn thans de enige niet-leden die waarnemers bij de V.N. hebben. Oe Thant spreekt in zijn verslag de hoop uit dat het jaar 1965 het einde van de financiële crisis waarin de V.N. verkeren, tc zien zal geven, daar de financiële gezondheid van dc Wereldorganisatie een onmisbare voorwaarde voor haar optreden is. Aangaande de ontwapening stelt de secretaris-generaal opnieuw een gesprek tussen de vijf kernmachten voor, alsmede nieuwe akkoorden voor gedeeltelijke ontwapening, zo als het kernstopverdrag. Doordat China thans deel uitmaakt van de „kernwapenclub" is het gevaar van verspreiding der kernwapens toege nomen en Oe Thant vraagt daarom dat aan dit probleem grote aandacht zal worden gegeven. Kongo De moeilijkheden in Kongo wor den voornamelijk toegeschreven aan „het spectaculair-e falen van het Kon golese leger". Oe Thant onthult dat Adoela als premier indertijd een plan tot reorganisatie van het leger had goedgekeurd maar dat generaal Mo- boetoe, opperbevelhebber van de strijdkrachten, had geweigerd ermee in te stemmen. De secretaris-generaal acht de aan wezigheid van de V.N.-macht op Cy prus in hoofdzaak verantwoordelijk voor de verbetering van de levens omstandigheden op het eiland, hoe wel er nog geen belangrijke vorde ringen zijn gemaakt in de richting van een politieke oplossing op lange termijn. Hij klaagt over ontoerei kende financiering van de V.N.-ope- ratie op Cyprus. Oe Thant betreurt de besluiten van de gespecialiseerde V.N.-orga- nen die Zuid-Afrika hebben geweerd hcewel de V.N. zelf zich nog niet ever deze kwestie ontstaan door verzet tegen de apartheidspolitiek hebben uitgesproken. Hij spreekt echter tegclyk de wens uit dat Zuid- Afrika zich aan openbare mening in dc wereld zal storen en maatregelen zal treffen. Dit nummer bestaat uit '12 pagina's NIJMEGEN, 19-11. Om een bedrag vain 45 gulden, dat ihij nödig had voor een bromfiets reparatie, heeft een 17-jarige Nijmeegse fabrieksar beider donderdagmiddag gepoogd zijn 72-jarige stadgenote de weduwe E. Reekers-Kruijer te wurgen. De jongen overviel de bejaarde vrouw in ihaar manufacturenzaakje aan de Daal-se weg. Zijn slachtoffer wiist na een worsiteliing, zij het vrij ernstig aan haar hoofd gewond, te ontkomen. De dader meldde zich la ter vrijwillig bij de politie. De jongen stapte donderdagmid dag het winkeltje van de weduwe Reëkers-Kruijer binnen en beet'haar toe: „Ik moet je geld hebben". Daar na greep hij de vrouw, die ver schrikt achteruit deinsde, bij de keel. Er ontstond een worsteling, waarbij de jongen 'haar hard in het gezicht sloeg. Hij Met pas los toen zijn slachtoffer in de richting van de kassa wees. Terwijl de jongen in de kassa graaide rende de winkelierster gillend het huis uit. De jongen ging DEN HAAG. 19-11. De grote ont stemming op de jaarvergadering van de E.V.O. (Algemene Verladers en Eigen. Vervoerders Organisatie) die donderdag in Utreoht is gehouden, over het voorstel van de regering om weggeld in ite voeren, leidde tot de suggestie daarvan in een tele gram aan de ministers van financiën en van verkeer en waterstaat en hun staatssecretarissen te doen blijken. De E.V.O. zegt in 'het telegram dat een extra 'heffing op het autover- keer, in welke vorm ook, niet ge rechtvaardigd is en meent dat het jaarlijks acores van motorrijtuigen belasting en benzine accijns in de plaats van 'het weggeld kan treden. er daarop vandoor. Mevrouw Ree kers, die o.a. een gescheurde lip, twee blauwe ogen, een bloedneus en een snee dn haar wang had opgelo pen, werd naar het ziekenhuis ge bracht. Daar constateerde men ook 1 nog een hersenschudding. Zij werd na behandeling naar 'huis gebracht. De jongen, wiens naam nog niet door de politie is vrijgegeven, meld de zich later uit eigen beweging. Volgens de politie komt hij uit een goed milieu. De Europese commissie heeft be sloten een aanvullende steun toe te staan voor de uitvoer van tarwe naar het verre oosten, a'ldus werd in Brussel vernomen. PARIJS. 19-11. President de Gaulle heeft donderdag een iiitnodiging van koning Hoessein voor een bezoek aan Jordanië iin beginsel aanvaard. In een communiqué aan het einde van het driedaags bezoek van ko- hiing Hoessein aan Frankrijk wordt gezegd, 'dat zo spoedig mogelijk on derhandelingen zullen beginnen over een overeenkomst inzake technische en culturele samenwerking tussen Frankrijk en Jordanië. LEOPOLDSTAD, 19-11. Een eerste groep militairen van het Kongolese leger, bestaande uit huurtroepen en Ktangaanse gendarmes, is woensdag uit Kindoe op weg gegaan naar Stan- leystad, het bolwerk van de Kongo lese opstandelingen, waar vele blan ken als gijzelaar worden vastgehou den. Binnen een kort tijdsverloop zullerf drieduizend Kongolese solda ten voor de aanval op het bolwerk naar de omgeving van de stad wor den overgebracht. Opstandelingenleider Christophe Gbenye heeft in antwoord op een nota van de Amerikaanse ambassa deur in Leopoldstad laten wéten, dat hij met de Amerikaanse regering wil onderhandelen. De opstandelingen iboudèn 59 Amerikanen als „krijgsge vangenen" vast. De Amerikaanse re gering heeft Gbenye een waarschu wing gezonden dat zij de opstande lingenleiders verantwoordelijk stelt voor het lot van deze" Amerikanen, onder wie zendeling Carlson. Deze is door de opstandelingen ter dood ver oordeeld. Zij beschuldigen de Ame rikaanse regering ervan met vlieg tuigen en troepen de centrale rege ring in haar strijd tegen Gbenye te steunen. DEN HAAG, 19-11. - Uit cyfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd, blijkt, dat zich omstreeks 25 oktober 1964 bij de gezamenlijke universiteiten en hogescholen 11.200 eerste jaarsstudenten hadden laten inschrijven. Dat is 2.000 studenten meer dan in het jaar daarvoor of wel een stijging van 22 procent. In dc loop van het studiejaar zal. naar de cx*varing leert, nog een beperkt aantal inschrijvingen volgen. De stijging is het grootst in Rotterdam (52 procent), Wageningen (49 procent), Vrye Universiteit te Amsterdam (29 procent), Nijmegen (27 procent). Groningen (25 procent) en Gemeentelijke universiteit te Amsterdam (23 procent). In Delft is de stijging 15 procent, in Leiden 12 procent, in Utrecht 9 procent en in Tilburg 8 procent. Al leen in Eindhoven bleef het aantal eerstejaars vrijwel gelijk. Wat de studierichtingen betreft geven vooral landbouwkunde (49 procent), godgeleerdheid (47 procent), sociale wetenschappen (45 pro cent). psychologie (42 procent) en opvoedkunde (40 procent), een be langrijke stijging Ie zien. Dc toeneming bij de technische weten schappen mot 25 procent is mede een gevolg van de opening van de technische hogeschool „Twente" tc Enschedé, welke instelling met 238 eerstejaars begon. Behalve bovengenoemde aantallen studenten zijn bij dc universi teiten nog 600 eerstejaars ingeschreven, die in opleiding zyn voor een universitair M.O.-akte-examcn. PEKING, 19-11. Boven Noord- Vietnam zijn woensdag drie Ameri kaanse jachtvliegtuigen neergescho ten en twee beschadigd door Noord- Te Portland, in de Amerikaan se staat Oregon, heeft de 19-jarige mevrouw AxHin Grenwa'llt een vier ling ter wereld gebracht. Moeder en kinderen maken het wel. MELBOURNE19-11. Een recht bank i7i Melbourne heeft aan, de 50- jarige uit Nederland af komslige me vrouw Anna Scholtens een schade vergoeding van 40.000 gxdden toege wezendie moeten worden betaald door haar ex-vriend omdat deze zijn belofte met haar te trouwen niet is nagekomen. Mevrouw Scholtens was in 1957 uit Nederland naar Australië geëmi greerd, waar ze in 1960 de 48-jarige Cornelis de Waard leerde kennen. Zij trok met haar gezin bij hem in en haar dochter trouwde met de zoon van De Waard. Toen De Waard weigerde op de hiLwelijksvoorstellen van mevrouw Schollens in te gaan, keerde zij naar Nederland terug. Donderdag ver klaarde ze in Nederland verscheide ne brieven van De Waard te hebben ontvangen waarin deze haar ten hu welijk vroeg. Ze accepteerde het voorstel en keerde naar Australië te rug, waar ze ontdekte dal De Waard haar toch niet wilde trouwen. Vietnamese iuchtverdedigingseenhc- den, &o meldt het persbureau „Nieuw China". „Nieuw China", dat een bericht van het Noord-Vietnamese persbureau citeerde, meldde dat woensdag ver scheidene groepen Amerikaanse toe stellen van de typen „F-100" en „T- 28" boven het oostelijk deel van de provincie Kwarn'g Binlh 'hadden ge vlogen. Naar één van de Amei'ikaanse pi loten, die zich met zijn parachute in veiligheid had kunnen stellen, word door de plaatselijke militie en de burgerij gezocht. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging meldt nader, dat de gezochte straaljagervlieger door een hefschroefvliegtuig is gevonden. Hij is echter bij zijn overbrenging naar een militair ziekenhuis overleden. De vlieger, kapitein William Mar- tin. begeleidde met zijn jager een verkenningsvliegtuig, dat foto's nam, toen hij omlaag werd geschoten. Strijd gaat verder SAIGON. 19-11. Van Amerikaan se zijde wordt meegedeeld, dat de woensdagochtend ten zuidwesten van Saigon ingezette operaties vanuit de lucht aan 42 Vietkong-rebellen het leven hebben gekost. Twee zijn ge vangen genomen. De rebellen moeten van te voren van de aktie hebben geweten, want zij hadden kennelijk hun troepen uit het betrokken gebied verwijderd. Er zijn honderd Amerikaanse hef- schroefvliegluigen ingeschakeld. Over het algemeen zijn de Ameri kanen geen voorstander van derge- Een goede naam kan men i slechts verkrijgen door veel i goede daden, maar men kan i hem door één slechte daad i verliezen. i In Londen is een dezer dagen het „Festival van de veren hoedjes" gehou den. Na afloop poseerden deze drie m.annequins met de bekroonde modellen. Links: ,\Vogel in kooi", een ontwerp van mevrouw J. Watson, gedragen door Aila Milis-Oivens; in het midden: „Goodship Lollipop", een creatie van mevr. L. O .Steel, geshowd door Nicola Murray en rechts: „De ooievaar", waarvan het ontwerp van mevr. A. M. Loney is, en dat gedragen wordt door Jean Clark. Nevelig weer Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking, hier en daar mist en plaatselijk wat motregen; zwakke tot matige wes telijke wind; aanhoudend zacht. 21 nov. Zon op 8.10, onder 16.42. Maan op 18.13, onder 10.23. 22 nov. Zon op 8.11. onder 16.40. Maan op 19.12, onder 11.37. 23 nov. Zon op 8.13. onder 16.39. Maan op 20.24, onder 12.35. Laatste kwartier: 26 nov. te 8.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 nov. 22 nov. 23 nov. 4.05 v.m. 4.48 v.m. 5.29 v.m. BROUWERSHAVEN 21 nov. 3.44 v.m. 22 nov. 23 nov. 4.29 v.m. 5.16 v.m. 16.20 n.m. 17.04 n.m. 17.54 n.m. 16.00 n.m. 16.45 n.m. 17.36 n.m. In zijn antwoord aan de ambassa deur zei Gbenye, dat Carlson door een militaire rechtbank was veroor deeld en dat het vonnis tijdens een grote bijeenkomst was goedgekeurd. „Niettemin heeft de regering-Stan- leystad besloten de executie uit te stellen in afwachting van het resul taat van de onderhandelingen", al dus de opstandelingenleider. BERGH. De 80-jarige heer J. Hun ting uit de buurtschap Braamt, ge meente Bergh is, toen hij in zijn woonplaats plotseling" de rijweg overstak, door een auto aangereden en gedood. DEN HAAG, 19-11. Prinses Bea trix is donderdagavond in gezel schap van twee vriendinnen voor een privébezoek naar Parijs vertrok ken van de vliegbasis Soesterberg. zo heeft de R.V.D. meegedeeld. Prin ses Beatrix 'komt aanstaande maan dag in Nederland terug. lijke kostbare operaties. Kolonel Jas per Wilson, een van de Amerikaan se adviseurs, heeft op de vraag of hij veel succes van de actie verwachtte, kortweg „neen" geantwoord. Het sneuvelen van 42 rebellen is van officiële militaire zijde nog niet bevestigd. Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Westelijke winden bleven in de afgelopen nacht zachte lucht naar ons land aanvoeren, waarin plaatse- l"k mist ontstond. Nederland bevindt zich nog steeds aan de rand van een hogedrukgebiöd, dat zijn centrum boven Frankrijk heeft. Ten noorden van Schotland is een volgende oce* aanstoring aangekomen, dïe overi gens nriet veel activiteit vertoont. Deze storing zal naar Scandinavië brekken. Daarmede zal weer iets vochtiger luCht naar ons land ko men. waardoor hier en daar wat motregen kan vallen. De neerslag zal overigens van weinig betekenis zijn. Het zachte en tamelijk nevelige weer blijft aanhouden. D.W.S. en supporters raakten ingesneeuwd OSLO, 19-11. De overwinning van D.W.S., woensdagavond tegen het Noorse Lyn. is een gemakkelijker taak geweest dan de reis naar huis terug. Hevige sneeuwval heeft het don derdagmiddag onmogelijk gemaakt dat supporters, het elftal en de jour nalisten, van het vliegveld in Oslo konden vertrekken. Drie Afrikaanse mijnwerkers, die vior dagen opgesloten waren geweest in een mijn in Sasolburg - honderd km. ten zuiden van Johannesburg - zijn op eigen kracht naar boven ge komen. I.TMUIDEN, 19-11. „Met investe ringen in de ijzer- en staalindustrie zijn grote sommen gelds gemoeid. Wil men door voortdurende grote in spanning zijn concurrentiepositie trachten te behouden, dan moet de winst zodanig zijn, dat deze naast een behoorlijke beloning van de aan deelhouders, voldoende ruimte voor de noodzakeiyice reserveringen over- Dit zei ir. W .H. Kruyff, voorzit ter van de raad van commissarissen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., donderdagmiddag ter gelegenheid van de officiële opening van de nieu we kaliberwalserijen. De plechtig heid vond plaats in aanwezigheid van Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Het was voor het eerst sinds juni 1953, bij de officiële opening van de walserijen van Breedband, dat de koningin wederom een bezoek bracht aan het bedrijvencomplex'van Hoog ovens. Sedert de ingebruikneming van Breedband, aldus de heer Kruijff is er een gestadige stroom van uit breidingen geweest, die in hoofdzaak gericht waren op een volledige be zetting van de Breedband-walserijen Met de realisering van de uitbreidin gen, die in gebruik worden genomen, zijn zeer grote bedragen gemoeid ge weest. Het geheel van investeringen, waarmee de sprong werd gemaakt van 1.9 miljoen tot 2.45 miljoen ton staal per jaar, beliep ruim f 320 mil joen. De kaliberwalserijen zelf verg den hiervan een investering van f210 miljoen. Het het totstandkomen van deze walserijen heof't Hoogovens een stap gezet in een geheel nieuwe richting, t.w. het produceren van staafstaal, betonstaal, walsdraad en lichte profielen, hetgeen een verbre ding betekent van het produktie pro gramma. Spr. hoopte dat het betreden van dit nieuwe gebied er toe zal bijdra gen, het bedrijf beter bestand te ma ken tegen schommelingen in de af zet. doordat deze verdeeld wordl over een groter aantal produkten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1