als het om sparen gaat alles si kan met nsgfamm velpon gerda's EIGEN WEG De Gaulle's strijd tegen de M.L.F. Rijdt veilig met melk INGEZONDEN STUKKEN TOGAL tegen reumatiek - Snelle stiller van pijn „Hebt medelijden met liet bosdier" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1964 No. 19687 Ingezonden mededeling MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht BLIK DOOR HET WERELD Wat de E.E.G. betreft kan het ge sprek met de V.S. over de Kennedy- ronde - de wederzijdse verlaging van douaneheffingen - volgens program ma in het begin van volgend jaar worden gevoerd. Naar Brusselse ge woonte is op het laatste nippertje een nachtje stug doorvergaderd en zo kwam de lijst van uitzonderingen die de Zes wensen toch nog op tijd gereed. Een dergelijke lijst is er ook van de V.S. en die twee stukken vormen samen de basis voor de be sprekingen. Hoe belangrijk overi gens, zijn deze nu niet het interes santst. Dat was meer het feit dat de Fran sen concessies deden om de lijst fat soenlijk kort te houden, hoewel zij - en de Italianen trouwens - meer voor een heel lange hadden gevoeld. En er was dus gegronde vrees dat Parijs als gebruikelijk het been stijf zou houden en de lijst niet op tijd klaar zou komen. Wat willen de Fransen? Vanwaar nu de Franse soepelheid? Om die te verklaren moet men niet denken aan de economische aspecten van de zaak. De ronde van Kennedy is een van de onderdelen van een algemene machtsstrijd binnen de Atlantische gemeenschap, waarin de Gaulle voor zichzelf - al noemt hij het vaak Europa - een grotere rol wenst. Allerhande manoeuvres heeft de generaal daarvoor al gemaakt. Bin nen de N.A.V.O. heeft hij gestreefd naar een drieledig politiek comman do, maar de Engelsen waren daar niet erg voor en de V.S. helemaal niet. Hij heeft met alle mogelijke mid delen een soort Europese politieke unie proberen te verwezenlijken die hem meer kansen gaf als leider van Europa een groter tegenwicht tegen de V.S. te vormen. Hij heeft Enge land uit de E.E.G. geweerd omdat dil land door het akkoord van Nas sau op Bhama's, naar zijn mening tezeer in Amerikaans kielzog was gekomen. Het Frans-Duitse verdrag moest ook voorkomen dat Bonn zich al te zeer oriënteerde op Washing ton. En dit is nog maar een klein boeketje. Strüd tegen de M.L.F. De kansen van de Gaulle om zijn ideeën ook te verwezenlijken heb ben er nooit florissant uitgezien, maar ze waren ook niet bij voorbaat verkeken. Dat zouden ze wel zijn als de al vóór Kennedy gelanceerde, maar door deze verder gepropageer de idee van een multilaterale kern- vloot verwezenlijkt zou worden. Het gaat hier om een gemeenschappelij ke zeestrijdmacht door de V.S. van kernwapens voorzien, met weliswaar een Amerikaans veto op het gebruik ervan, maar toch een vrij grote Europese invloed. Een invloed die vooral de Duitsers aanlokkelijk voor komt. Immers op die manier is er inderdaad een Atlantische strijd macht die o.m. ook de verdediging van de bondsrepubliek tot taak heeft. De vrees dat de Amerikanen eens niet bereid zouden zijn Europa te verdedigen, waar Duitsland het haast logische front zou zijn, kan er door worden uitgebannen. Tot de Gaidles genoegen maakte tot nog toe de multilaterale kern- vloot M.L.F. weinig kans. Voor hem zelf was die onaanvaardbaar, want hij zou er zijn kernmachtje in- moe ten laten opgaan en dat was nu juist als nationaal wapen gedacht. Britse deelneming was eveneens vrijwel uitgesloten, omdat labour er niet voor voelde en dat was immers de Ingezonden mededeling Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veiligen nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbtireaii, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie „Rijdt veilig met melk". toekomstige regeringspartij in Groot Brittannië. En een haast puur Duits- Amerikaanse onderneming was voor niemand aantrekkelijk. Echter: nu labour inderdaad aan de macht is in Londen, blijkt Wil son er toch wat voor te voelen om mee te doen. Hij wil het wel wat anders en uitgebreider, maar daar over valt te praten. En dat gebeurt al druk. Von Has- sel, de Duitse minister van defen sie, vloog naar Washington en kreeg in Bonn zijn Britse collega op be zoek. En met de V.S., Duitsland én Engeland als deelnemers maakt de M.L.F. ineens zoel kansen. Vinger in de pap Dat betekent voor de Gaulle dat hij Bonn moet afschrijven als steun pilaar voor zijn streven een tegen hanger van Washingtong te worden. Vandaar zijn barse taal, dat het Frans-Duits verdrag in gevaar komt als Duitsland aan de M.L.F. mee doet. Vandaar ook zijn pressie op Bonji inzake de graanprijzen. En wie weet wat hij met Adenauer bespro- ken heeft, toen die in Parijs tot lid van de Académie werd geïnstalleerd De oud-kanselier schijnt in een soort paniek in Bonn teruggekeerd te zijn. Erhard heeft jiiet zo'n beste beurt gemaakt en dat heeft de door Aden auer geleide Duitse „gaullisten" wellicht enige hoop gegeven - en daardoor wellicht ook de Gaulle zelf - dat het mogelijk zou zijn de Duitse buitenlandse politiek op het nippertje nog om te buigen. Er was zelfs al sprake van dat de oude Kon rad als „politiek adviseur" zou wor den toegevoegd aan het gesprek met de Britse minister Gordon Walker. Maar een buitengewoon ferm optre den van minister Schroder heeft alle twijfel weggevaagd. Bonn zet zijn 'Atlantische koers voort en is zeker niet bereid de vriendschap met Was hington te verspelen voor de Gaulles nationalistische ideeën. Dat wil zeg gen: de Gaulles isolement is vrijwel compleet. Door met een dwarse houding in zake de Kennedy-ronde dat isole ment volledig te maken, betekent dat de Gaulle uitgespeeld zou zijn. Daarom is in Brussel wat toegege ven: doorzetten zou alle anderen in het harnas hebben gejaagd en Parijs helemaal tot boeman hebben ge maaktDe Franse generaal zou er zijn laatste bruggehoofd, om met be hulp van anderen pressie uit te oefenen op Bonn, mee hebben ver speeld. Dat heeft hij nu behouden. En hij zal er ongetwijfeld gebruik van maken. De M.L.F. mag een saai onderwerp zijn, maar men mag rekenen op vrij wat vuurwerk dat de Franse presi dent zal afsteken om te voorkomen dat ze er komt: het is zijn enige kans om nog iets te verwezenlijken van zijn grote-mogendheidideaal. - In een heuvel bij het dorp Serjen- Joera in de Noordelijke Kaukasus zijn de overblijfselen aangetroffen van een nederzetting uit Het derde millennium vóór Christus. Er zijn smalle, met keien geplaveide straat jes blootgelegd. Daaruit blijkt vol gens de leider van de opgravingen, Kroepnov, dat „zelfs in die verre oudheid al zekere elementen van openbaar werk aanwezig waren". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft een beroep gedaan op premier Kenjatta van Kenia, zijn invloed aan te wen den om een Amerikaanse zendeling arts, de 36-jarige dr. Paul Carson, van terechtstelling door de Kongo lese rebellen te redden. De Amerikaanse strijdkrachten hebben een nieuwe raket ontwikkeld met een kernkop waarvan de kracht geheim wordt gehouden. De nieuwe raket, de „Sprint", zal deel uitma ken van het strategische systeem „Nike X" voor het onderscheppen van intercontinentale raketten. Ganzenmarkt te Coevorden COEVORDEN, 16-U. Maandag herleefde in Coevorden weer de sfeer van de vorige eeuw. Ganzen hoedsters, gestoken in oud Drents costuum, dreven vanuit drie rich tingen ganzen naar de markt, waar zij werden verhandeld. Twee jaar geleden heeft Coevorden een begin gemaakt om deze zeer oude traditie in ere te herstellen. Vandaag werden in totaal ruim 300 ganzen aangevoerd. Ondanks het zeer slechte weer hadden dui zenden zich in de straten opgesteld om dit schouwspel gade te slaan. Uit 24 ganzenhoedsters, leerlingen van de R.K. huishoudschool en de vakschool voor meisjes, werd de 14- jarige Paula Swaerts uit Dalen ge kozen tot miss ganzenhoedster. Zij wist het allerbeste met de dieren om te gaan. Mijnheer de redakteur, Mag ik voor het volgende een plaatsje in Uw blad. Naar ik mij herinner heeft een dorpsgenoot zich enkele jaren gele den in Uw blad beklaagd over het feit, dat de R.T.M. met haar bussen de dorpskern van Oosterland niet wil „aandoen". Uiteraard zou dit slechts door de vele Oosterlanders. die regelmatig van de bus gebruik maken, zeer worden toegejuicht. Nog steeds moet men zo'n kilome ter lopen om de diverse bushaltes aan de Rijksweg te bereiken, zodat er in dat opzicht sinds de tijd van de tram nog niets is verbeterd. Blijk baar weegt voor de R.T.M, een paar honderd meter omrijden zwaarder dan de wetenschap, dat dagelijks tientallen mensen de lange weg naai de haltes moeten afleggen, daarbij vaak wind en regen trotserend, het geen vooral voor oudere mensen geen pretje is. Nu is men dat gewend in Ooster land, maar ik weet zeker dat velen, die de service van andere vervoers maatschappijen kennen, dit een ach terlijke toestand vinden. Overigens wordt wél door de kom van Bruinisse gereden, terwijl dat toch ook een omweg betékent van ruim twee kilometer. Onbegrijpelijk daarom, dat die paar honderd meter in Oosterland er niet af kunnen. Of vindt de R.T.M. het nauwe Ooster- landse dorpscentrum misschien te „bewerkelijk" voor haar bussen? Als dat het geval is, dan komt m.i. daar voor spoedig een oplossing. Momenteel wordt nl. de weg over het industrieterrein doorgetrokken, waardoor een rechtstreekse verbin ding wordt verkregen tussen de Mo lenweg (bij dr. Speelman) en de Bui-g. v. d. Havestraat, ter hoogte van het nog onbebouwde gedeelte. Gebruik makend van deze weg zouden de bussen in de toekomst dus de route Molenweg-Industrieter- rein-v. d. Havestraat-Oud Heilige- weg v.v. kunnen volgen. Ik geloof dat het „ongemak" voor de bussen hiermee wel tot een minimum be perkt zou zijn, terwijl de te maken „omweg" toch echt geen rol zou spe len. Bij het Koninginneplein zou dan b.v. een halte kunnen komen. Ik ben overtuigd, mijnheer de re dakteur, dat deze suggestie de moei te van het overwegen waard is. Bo vengenoemde verbetering zou bo vendien een goede compensatie zijn voor het feit, dat er (vergeleken bij andere maatschappijen) maar een klein aantal busritten per dag wordt gemaakt, waardoor bv. een uitstapje per bus in de avonduren tot de on mogelijkheden behoort. U dankend voor de plaatsruimte. M. CAPELLE, Sandströmstraat 2 b, Oosterland. kleintjes uitA het binnen De Sowjet-Unie hopen het ko mende toeristenseizoen een lijndienst te openen tussen Leningrad en Mon treal. LAND- EN TUINBOUW Peren naar Zweden DEN HAAG, 17-11. De Zweedse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de invoer van peren in dit land onbeperkt zal mogen plaats vinden met ingang van 23 november. Dat is een week eerder dan aanvankelijk was vastgesteld. Zweden is meestal een belangrijke afnemer van Nederlandse peren in de wintermaanden. Verwacht wordt, dat er ook thans weer heel wat naar dit land verladen zullen worden. De voorraden in ons land zijn nog vrij groot, al gaan er wel elke week veel weg, niet alleen naar de binnenland se markt maar ook voor export. Volgens de gegevens van het uit- voercontrolebureau bedroeg de Ne derlandse perenexport in de eerste week van november 2799 ton hand peren en 129 ton peren voor de in dustrie. Daarbij was West-Duitsland met een afname van 2345 ton hand peren de belangrijkste afnemer. Frankrijk en Engeland namen ech ter ook flinke hoeveelheden af, nl. resp. 206 en 199 ton in deze week. Kleinere hoeveelheden gingen naar Ierland, België en Afrika. Er is in ons land reeds een begin gemaakt met de verkoop van peren uit de koelhuizen. Over het algemeen is de kwaliteit goed en de prijzen die be taald worden zijn redelijk voor de telers. Hoge prijzen voor uien DEN HAAG, 17-11. Hoewel de we kelijkse export van uien in vergelij king met enkele weken geleden wal is teruggelopen, is de verhouding tussen vraag en aanbod van dit Ne derlandse tuinbouwprodukit (thans zódanig dat de prijs vorige week met ongeveer vijf cenit per 'kg. is aange trokken. De export-geschikte kwali teiten doen thans rond 28 cent per kg., wat een hoge prijs is. Naar vele landen worden de Nederlandse uien uitgevoerd. In de week van 2 tot 7 november bedroeg 'de totale export uit ons land 4228 ton, Hiervan ging 1519 ton naar west-Duitsland, 1234 ton naar Frankrijk, 595 ton naar En geland. 409 ton naar Afrika, 351 ton naar Italië en 'kleinere hoeveelheden naar België, Zweden, Zwitserland, Finland, West-Indië en enkele an dere landen. De kwaliteit van de Ne derlandse uien is dit jaar zeer goed. AMSTERDAM. Amsterdam zal in de eerstkomende jaren tien a twaalf bejaardentehuizen bouwen met een gemiddelde bezetting van 275 perso nen. Een hiervan wordt een gemeen telijk huis voor 600 bejaarden. Dit heeft de wethouder van sociale za ken in Amsterdam, de heer J. Tabak verklaard n.a.v. de opening van een nieuw gemeentelijk bejaardencen trum in de Amsterdamse tuinstad Slotermeer, waar 316 hoofdstedelij ke bejaarden een onderdak hebben gekregen. DEN HAAG. De stichting „Tros", die is opgericht om een omroepver eniging te vormen, die wellicht gaat samenwerken met de R.E.M., heeft haar honderdduizendste deelnemer ingeschreven. De actie tot het wer ven van deelnemers is nu tien dagen aan de gang. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix heeft een bezoek gebracht aan de luchtkaderschool en de lucht macht elektronisch en teohmsohe school nabij de vliegbasis Deel en. AMSTERDAM. De 60-jarige Am sterdamse grondwerker C. L. Kegels is bij een aanrijding om het leven gekomen. ZUID BEIJERLAND. In Piershil is de 48-jarige heer C. Fortuin met zijn bromfiets op onverklaarbare wijze gevallen. De man is naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht, waar hij is overleden. Hij was af komstig van Zuid Beij'erland. AMERSFOORT. Amersfoorts bur gemeester, mr, J. de Wid't, iheeft zioh als eerste Nederlander verze kerd van een serie kinderpostzegels 1964. Het thema van deze serie is het kind en zijn creativiteit en de eerste verkoop stond dan ook ge heel in het teken van dit thema. ROTTERDAM. De provincies krij gen te weinig geld voor de recreatie. Dit was de teneur van een inleiding, die ir. J. P. J. Margry, directeur van de provinciale planologische dienst van Noord-Brabant in Rotterdam hield op de recreati'estudiedag van de A.N.W.B. UTRECHT. De drie erkende ver- voersbonden verlangen een aanmer kelijke verhoging van (de spoorweg- lonen om daardoor een met het be drijfsleven en overheid vergelijk baar inkomenspeil te 'kunnen berei ken. SCHIPHOL. Met een speciale ju- 'bileunw'luoht, ditmaal uitgevoerd door een snelle DC-8, vierde de S. A.S. de tiende verjaardag van haar route over het Noordpoolgebied naar Los Angeles. AMSTERDAM. In hét Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam is de 63-ja- rige ijzerwerker W. Beren drecht uit Amsterdam overleden aan de ver wondingen die hij had opgelopen op 30 oktober tengevolge van een ver keersongeval. De heer Berendrecht viel toen met zijn bromfiets op de Distelweg. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (vak. K. v. d. Pol): R. de Bruin te Zetten-An- delst; te Honselersdijk: F. Brouwer te Hillegom; te Diepenveen: A. W. J. A. Knorth, vik. te Velp; te Gies- senburg (toez.): H. J. Smit te Stel lendam. Bedankt voor Winterswijk (vak. dr. W. Bloemendaal): Ph. J. Slout- jesdijk te Hellendoorn; voor Papen- drecht: J. den Hoed te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen-Rijsenburg (vak. J. C. Houtzagers)): F. J. v. d. Wal te Zwolle en H. R. Zijlstra te Buitenpost. Bedankt voor Poortugaal; P. Noo- men te Wormerveer. Beroepen te Bolsward (2e pred. pi. in comb, met Sehettens): G. van Halsema te Amsterdam; te Grijps- kerk: H. Hazenberg te Surhuister- veen; te Vleuten-De Meern: P. J. Westerneng te Oosterzee; te Wolf- heze (als pred. voor bijzondere dien sten): H. Windig, geest. verz. stich ting „Wolfheze", aldaar. Aangenomen naar Almelo (vak. dr. A. Wind): A. IJkema te Putten. Bedankt voor Klazienaveen (vak. Joh .Dijkstra): J. de Jongh te Nes (W.D.). Chr. Gerf. Kerken Tweetal te Enschede-Oost: D. Bies- ma te Aalsmeer en J. Keuning le Veenendaal. Beroepen te Nieuw-Vennep: J. W. de Bruin te Zaandam; te Leerdam: H. C. v. d. Ent te Middelharnis. Bedankt voor Schiedam en voor Urk: M. Baan te Zeist. Ingezonden mededeling Zorg dat U Togal in huis heeft. Veilige stiller van grote en kleine pijnen. Reumatiek, Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Door Togal. Maagveilig. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. HHHHl stllii S1 ÉIIIIM MÈM PARAMARIBO, 18-11. „Ope ration Gwamba" is een ver korte benaming van het werk van de door de Surinaamse regering in het leven geroepen stichting „Tjali Pe-De Gwam ba", in het bosneger-Sara- makkaans „Hebt medelijden met het bosdier". Het doel van deze stichting is om dieren te redden, die in gevaar gebracht wordendoor de inundatie van de Brokopondovallei boven- strooms van de Afobaka stuw dam. Op het ogenblik staat achter de Afobaka dam al ruim 30 meter water en loopt het stuwmeer dat een grootte zal bereiken van 1350 vierkan te kilometer, dat is ongeveer het oppervlak van de provin cie Utrecht, langzaam maar zeker vol. Het Brokopondo-dal is geheel bedekt met tropisch regenwoud. In deze vallei hui zen ruim vijfduizend bosne gers, die inmiddels bijna allen verhuisd zijn. Maar in dit dal leefden ook tienduizenden die ren, die niet konden verhui zen. Vele dieren zijn reeds verdronken of trokken zich terug op de door het water gevormde eilandjes, dan wel kropen angstig in de boom toppen, waar zij worden be dreigd met de honger- en de verdrinkingsdood. Gelukkig ivorden ook honderden van deze „damslachlojjers" gered. Onder auspiciën van de stich ting Gwamba is dagelijks een reddingsploeg in de weer om te redden wat maar gered kan worden. Zij bestaat uil een Surinaajnse bestuursambtenaar de Bruin, de Amerikaanse medewerker, Walsh, van de International Society for the Protection of Animals le Bos ton, en van achttien bosneger arbeiders. Deze mannen wer ken in korjalen en zijn voor zien van moderne door de l.S. P.A. geschonken vangappara- len, zoals vanghaken, vallen, geweren die pijlen afvuren die de dieren bewusteloos maken enz. Systematisch zoeken zij de vele eilanden en boomtop pen af. Sinds augustus toen met de operatie werd begon nen, zijn meer dan vijfhonderd dieren gered, ioaarovder her ten, ocelots, pecari zwijnen, paca's, aquiti's, coendou's (boomstekelvarkens). boom- miere-eters, dwergmiere-eters brui-apen, marmosets, twee- en drietenige luiaards en nog veel meer. Weliswaar kunnen vele bosdieren zwemmen, maar men moet hun zwemca- paciteit niet overschatten, vooral niet nu de dieren bijna verhongerd zijn. Ingezonden mededeling Feuilleton door: HENK VAN HEES WIJK In bed dook het beeld van Arie. de conducteur voor haar op. Een lage kanter, eentje uit het Moordgat, maar wel een knappe jongen, vooral in dat uniform. Ook toevallig, dat ze hem vanavond opnieuw zag. Dat hij kon wennen in Amsterdam. Een dagje naar tante Gerdien was wel prettig, maar om er te wonen, nee. Dan maar liever hier, vlak bij de zee, heerü.'K rustig.... De volgende morgen, tijdens het melken, vroeg haar vader: „En? Hoe was het bij tante Gerdien?" „Leuk gehad. De hartelijke groe ten en bedankt voor het cadeau. Ze komt gauw eens een dagje over". „Wie? Tante Gerdien?" „Ja". De boer maakte het touw om de poten van de koe, welke gemolken was los, en kwam overeind, waarna hij dé emmer melk door de zeef in dé bus leegde. „Zo, zo, daar 'hoor ik van op. Dat is clan 'heel wat jaren geleden". „Ik heb het haar gevraagd", zei Gerd'a. De man draaide zich naar zijn dochter. Met gefronste wenkbrau wen keek hij haar aan. „Waarom deed je dat?" Het meisje keek omhoog. „En waarom niet? Tante Gerd'ien is moe ders zuster. Ze is hier geboren en opgegroeid. Ze zei, dat ze wel eens naar „De Peppelhorst" verlangde en toen antwoordde ik: Waarom komt u dan niet eens een dagje over? Wal heb ik daarmee miszegd?" „Ik zou dat voortaan maar aan ons overlaten, hé? Aan je moeder en mij". Gerda was nu ook klaar en scha kel d'e de maöhine uit. Ze liet de koe lopen en kwam met de emmer naar de bus om die te ledigen. Onderwijl zei ze, zonder haar vader aan te kij ken: „Wat hebben jullie tegen tante Gerdien? Wat heeft ze gedaan in haar leven, dat haar naam in huis ternauwernood genoemd mag wor den? Waarom geven jullie haar ca deaus op haar verjaardag, als jullie toch een hekel aan tante Gerdien 'hebben?" De grote hoer van „De Peppel horst" stond haar enige tijd aan te kijken, maar omdat in de onmiddel lijke nabijheid een der knechts stond antwoordde hij sledhts: „We praten er thuis wel eens over". De terugtocht naar de boerderij werd zwijgend afgelegd. Tijdens het ontbijt meikte Gerda's moeder op. dat tante Gerdien van plan was een dagje te komen, waarop de boer zonder op te kijken knikte. „Gerda heeft het gezegd", antwoordde hij, maar verder werd or niet meer over gesproken. Die morgen verrichtte Gerda haar werkzaamheden in een norse stem ming, maar diep in haar gedachten groeide een veronderstelling. Er is iets met tante Gerdien, dat ik niet weet. Hot is niet alleen het feit. dal ze zogenaamd een buitenbeentje is. Ook niet, omdat ze met oom Lex •brouwde en met hem meeging naar Indië. Er is iets anders, maar wat? Wat heeft tante Gerdien uitgespookt dat ze het zwarte schaap yi de fa milie is? Waarom komt iedereen op verjaardagen hier over, behalve tante Gerdien? Waarom spreekt dan vrijwel niemand over haar? Na het eten ging ze naar boven om zich te verkleden. Ze kwam er wel eens achter. Dit 'kon toch niet altijd voor haar verborgen blijven. Maar wat ze ook gedaan had, waar door ze bij de rest van de familie niet meer in tel was, 'het kon nooit iets gemeens zijn of zoiets, dat zou tante Gerdien nooit. doen. Daarvoor was ze veel te lief. Hoofdstuk 5. Arie is wel een knappe jongen. Tante Gerdien had de reis van Amsterdam naar Nijloo gemaakt. Op een zonnige dag in het begin van juni arriveerde ze met een taxi op „De Peppelhorst", betaalde de chauf feur en kwam met een lach op haar blozende gezicht het achterhuis bin nen, waar men net aan de koffie zat. De begroeting was van 'de zijde dei- bezoekster hartelijk en spontaan. Ze kuste Gerda op beide wangen, waar na vader en moeder een beurt kre gen. Magr bezoek of geer. bezoek, »men was bezig het gras te maaien en na de 'koffie trok iedereen, behalve de boerin weer naar het land, Gerda incluis. Het meisje had vader wil len vragen om thuis te mogen blij ven, maar iets in zijn 'blik weerhield haar die vraag uit te spreken. Nu ja, het was slechts anderhalf uur voor het middageten. Maar terwijl ze op de tractor zat, waarachter de hooischudder was gekoppeld, dacht ze: Waarom was vader zo koel? Waarom zei hij nou niet zoiets als: Daar doe je goed aan. Gerdien? Ik houd van mijn va'der en van mijn moeder, maar ik houd ook van tante Gerdien. Ik houd toch ook van de zusters van mijn va'der? (Wordt vervolgt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 9