SPEL Zierikzee kreeg moderne uitstekend ingerichte muziekschool STAD EN EILAND Aanwinst voor stad en eiland ZIERIKZEE, 19-11. Het oude be drijfspand van de P.T.T. - tijdens de bcuw van het nituwe kantoor aan de Oude Haven was het nog tijdelijk in gebruik door de Belastingdienst - is omgetoverd tot een modern ge bouw, waarin voortaan de Zierik- zeese afdeling zetelt van de Zeeuw se Muziekschool. Met modernisering echter is niet alles gezegd, want het pand onderging ook een flinke uit breiding en werd fraai op snit ge sneden cm ten volle te kunnen be antwoorden aan het doel, waarvoor het is bestemd. Morgen (vrijdag) vindt de officiële ingebruikneming van deze nieuwe muziektempel plaats. De voorgevel heeft de markante lijnen van dit historisch pand be houden en liefhebbende zorg kreeg de prachtige, zware deur, die toe gang geeft tot het gebouw, de si tuering waarvan feitelijk een bij zonder gunstige is, dicht bij het eer biedwaardige Burgerweeshuis, waar eveneens de Muze zetelt. Na bin nenkomst betreedt men een vrij ruime hal, waarop links de direc teurskamer uitmondt en rechts een royale leskamer, waarin een nieuwe schoorsteen domineert. Deze kamer is bij uitstek geschikt voor piano- en vioolstudie en het spelen met kleine ensembles. De hal wordt afgesloten met een glazen portiek, dat toegang geeft tot de privèvertrekken van de directeur, de heer Jac. M. Luijkenaar die woonruimte kreeg op de boven verdieping van dit nieuwe muziek huis. De grote zaal Rechts versmalt zich de. hal tot een gang, waarop enkele „studie cellen" uitkomen, keurige vertrek ken precies op grootte, waarin de leerlingen individueel kunnen lessen. Koepels, aangebracht in een het nieuwbouwgedeelte afsluitend zon- neplat, zorgen voor een gulle inval van daglicht. Hét vertrek in de nieuwe school evenwel is de grote zaal, een prach tige ruimte, waarin de principale muziekinstrumenten komen te staan, die zonodig neg apart in een gelijk vloerse nis, kunnen worden opgebor gen. monie „Kunst en Eer", die eerst „de zaal opnaait", na afloop van de in gebruiknemingsplechtigheid. Wij maken het publiek er tenslot te nog op attent dat er zaterdag ge legenheid zal zijn de nieuwe school te bezichtigen. Verder is in het gebouw parterre nog een ruimte gevonden voor een gardarobe en enkele toiletten. Eén van de opvallendste schoonheden in de nieuwe school vormen de eiken houten balkenplafonds, die (uiter aard alleen in het voorste gedeelte) op fraaie wijze zijn behouden en met grote akkuratesse en vakbekwaam heid behandeld. Bijzondere aandacht is besteed aan een goede accoustiek in de verschillende vertrekken. Het spreekt verder vanzelf dat de bo venverdieping ruimtelijk efficiënt is ingedeeld en opgeknapt, zodat een riant woongedeelte ontstond. De ingebruiknemingsplechtigheid Er zijn intussen heel wat mensen dankbaar voor" deze nieuwe school, maar het meest uiteraard de heer Luijkenaar, die de kroon ziet gezet op een werk, dat destijds heel be scheiden en onder moeilijke omstan digheden werd aangevat, nu al weer meer dan een kwart eeuw geleden. De dankbaarheid zal doorklinken op een bijeenkomst, die vrijdagavond in de Concertzaal zal worden ge houden. Na een kort muziekpro gramma, te brengen door enkele leer lingen, volgt het officiële gedeelte. Behalve een aantal leerlingen dat medewerking verleent aan het muzi kale gedeelte van de openingsplech tigheid, vertoeven de leerlingen - gedurende de plechtigheid - in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Zij zullen daar van ballonnetjes worden voorzien en maken een rondgang door Zierikzee achter de Kon. Har- de directeur in de hal van nieuwe school BROUWERSHAVEN Causerie voor Plattelandsvrouwen over het dove kind De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bnod van Plattelandsvrouwen hield dinsdagavond haar maande lijkse bijeenkomst onder leiding van de presidente mevr. Versteeg. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de heer A. Cok van het Rudolf Mees Instituut te Rotterdam, die deze avond een causerie hield ever „Onderwijs aan en opvoeding van het vroeg dove kind". Mevr .Versteeg deelde mede, dat door de verhoogde contributie in twee termijnen betaald kan worden, n.l. in november en mei. Voorts werd medewerking gevraagd voor de ko mende jaarvergadering, die door eigen krachten verzorgd zal worden. Daarna werd het woord gegeven aan de heer Cok, die zijn gehoor mee voerde in de wereld van het dove kind. Met behulp van dia's kreeg men een indruk hoe deze kinderen met gebruikmaking van leesplaatjes, spiegels en moderne hoorapparaten, toch tot volwaardige mensen in de maatschappij gebracht kunnen wor den. Op deze school worden dezelfde vakken geleerd als op een gewone school. Aan de zeer intelligente ZIERIKZEE Streekvergadering afdelingen N.C.V.B. De afdelingen Zierikzee, Kerk- werve, Haamstede en Bruinisse van de N.C.V.B. hielden dinsdagavond een gezamenlijke vergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee, waar de afdeling Kerk- werve de gasten ontving. Na opening op de gebruikelijke wijze heette de presidente van de af deling Kerkwerve, mevrouw W. Francke-van Nes, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw A. van Elfen-v. d. Bent, lid van het gewestelijk bestuur, en de heer en mevrouw F. A. Hinlopen- Nanninga uit Haarlem. De heer en mevrouw Hinlopen hielden vervol gens een lezing over het volk van Israël, een volk dat ondanks bal lingschap en vervolgingen, door alle tijden bleef voortbestaan. Toen in 1S48 de staat Israël zelf standig werd, vestigden vele joden uit de gehele wereld zich in het oude land. Wat zij door noeste vlijt en hechte samenwerking hebben be reikt dwingt in de gehele wereld respect af. De lezing werd toegelicht met een aantal fraaie dia's, die op duidelijke wijze door mevrouw Hin lopen werden toegelicht. Via de bandrecorder werden enige Israëli sche liederen ten gehore gebracht. Aan het slot dankte de presidente de heer en mevrouw Hinlopen voor de mooie avond. Na het zingen van Gez. Ill 1 werd de bijeenkomst door mevrouw van Elfen met dankgebed gesloten. Gemeenfe benoemde zwemonderwijzer Naar blijkt uit een mededeling van wethouder mr. K. A. Keuning is met ingang van 1 november jl. in vaste dienst bij de gemeerite aangesteld in de functie van zwemonderwijzer en -^trainer, de 'heer C. Booij. De heer Boo ij genoot zijn opleiding aan het C.I.O.S. (Centir. Instituut Opleiding Sportleraren) te O ver veen en dat be tekent dat 'betrokkene een ail-round opleiding achter de rug heeft. De heer Booij is gespecialiseerd in het geven van zwemomderricht, maar voorts bevoegd voor training judo, voetbal en atletiek. Naar wij desge vraagd van de 'heer die Booij verne men, is hij verder békend met hand bal en hockey. De komst van de heer Booij staat mede in verband met wordt zelfs voortgezet onderwijs, waaronder ook Engelse les, gegeven. Dat het onderwijzend personeel bij zonder veel liefde en geduld hiervoor op moet kunnen brengen is begrij pelijk. Spreker wees er dan ook op, dat wij meer begrip en geduld moe ten tonen tegenover onze gehandi capte medemensen, om hen beter te leren begrijpen. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan goed ge bruik werd: gemaakt. De 'heer Cok beantwoorde deze op vlotte wijze. Mei*vr. Versteeg dankte hierna de heer Cok voor zijn interessante en leerzame uiteenzetting. De Kerst avond zal gehouden worden op 22 december, waarbij de heer Boomsma zal vertellen over het oude Jeru zalem. (Je plannen van ib. en w. om te ko men tot een instrudtiebad voor zwemonldenridhit dn Zi'erikzee. Gedu rende :de wintermaanden a's 'de nieuw benoemde instructeur met adminis tratieve werkzaamheden 'belast ter secretarie, in het bijlzon'der oo'k met zalken die de sport betreffen. Gedu rende zijn militaire diensttijd was de heer Booij sport-mstructeur op Nlieuw-Güinea. In ihet bijzonder zal hij uiteraard ook worden belast met de functie van baldmeester in het bad „De Val". „Controleurs'' aan het werk Deze week vervoegden zich bij een mevrouw 'hier ter stede enkele 'heren, met de mededeling dat zij 'de in huis aanwezige Hoover-appara- tuur kwamen 'nazien en zonodi'g her stellen. De „controleurs" togen aan het werk en verwisselden zelfs en kele onderdelen. Hoewel het bezoek verder normaal zalcelijk werd afge daan, was de huisvrouw toch niet helemaal gerust over dit onverwach te bezoek. Zij stelde zich met de "des betreffende maatschappij in verbin ding, waarna .haar bleek dat de „controleurs" daar niet bekend wa ren. Zij 'handelden ikennelijk op eigen initiatief. Het verlangen van goede legitimatie bij 'dergelijke be zoeken is dus wel 'gewenst. Komst St. Nicolaas Van bevoegde zijde deelt, men ons medfe dat de intooh't van Sint Nico laas zal plaats virtden op zaterdag 28 november a.s. De Sint en zijn knechten komen op uitnodiging van dfe Zierikzeese Midd'enstandB'centrale Discussiemiddag Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvi'ouwen hield in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" alhier een dis cussie-middag o.l.v. de prov. secre taresse, mej. A. v. d. Leed en, over het onderwerp: „Nemen en genomen worden". Op vlotte wijze hield mej. v. d. Leeden een inleiding over re clame in al haar goede en mislei dende vormen. Met voorbeelden bracht zij onder de aandacht wat bijv. krantenreclame kan doen. Het staat intussen wel vast dat de huis vrouw van deze tijd behoorlijk prijs bewust moet zijn. In groepjes werd hierna gediscussieerd over een aan tal vragen als bijv.: „gaat uw voor keur naar warenhuis of midden standszaak", en over „voor of tegen reclame in radio èn t.v.". Na een zeer geslaagde discussie sloot de presidente, mevrouw Ber- man, deze middag. In de pauze wer den door de dames Heuser en van Vessem kinderkaarten verkocht. ZIERIKZEE Z.V.U. „Een avond met Wim Sonneveld" Op vrijdag 27 november a.s. brengt Wim Sonneveld - on'der auspiciën van de Z.V.U. - zijn programma: „Een avond mot W'iirn Sonneveld" in de Concertzaal. Naast Wim Sonne- vdlid treedt Marijke Merekens op, terwijl de muzikale begeleiding ver zorgd wordt door Harry Bannink (piano), Jan Blok (gitaar), Cees Ros bergen (bas) en Paul Lagaay (slag werk). Op deze bijzondere avond zal Wim SonneveTd plm. 20 «nieuwe Ne derlandse chansons ten gehore bren gen, met teksten deels door hem zelf, deels door anderen geschreven. Vermelden wij nog dat de Z.V.U. deze „Soonevelid-'avonid" organiseert in samenwerking met de Bestuur- dersbond Schouwen-Duiveland. Afd. Ned. Ver. v. Suikerzieken De algemene vergadering van de 'afdeling „Schouwen-Duiveland e.o." van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, zal worden gehouden op dinsdag 24 november a.s. in het „Huis van Nassau". Het woord zal worden gevoerd door mej. C. v. d. Brink, diëtiste, die zal spreken over 'het onderwerp: „Dieetvoorlichting". De iheer K. de Feijter zal tot slot zijn dia-serie van Schotland vertonen. WESTERSCHOUWEN NOVIB-collecte De N.O.V.I.B.-collecte heeft in deze gemeente een totaal bedrag bij eengebracht, groot f 611,2.4. In 1962 bedroeg de opbrengst f 538,62. De collecte 1964 gaf in de 5 ker nen de volgende bedragen te zien: Burgh: f 167,79; Serooskerke f 37,26; Haamstede f 191,68; Renesse f 145,31 en in Noordwelle f 69,20. Een dank woord aan de milde gevers en geef sters en niet te vergeten aan het team dat de collecte uitvoerde. HAAMSTEDE Trekker- en spuiten demonstratie Op het bedrijf van de heer L. Leeuwe ronkten woensdagmiddag de motoren en huilden de spuiten door de stille omgeving. Er werd gede monstreerd door de firma S. P. Groenleer uit Kapelle met de beken de Eicher-tractoren in fruitteelt-uit voering. Deze zware oerdegelijke trekkerserie heeft er een grotere broer bij gekregen, n.l. de 40 pk drie- cylinder, eveneens in smalle en lage uitvoering, dus weer geschikt voor de fruitteelt. Een machtige machine die zijn weg wel zal vinden. Achter de trekkers toonde de firma Groen leer de Douven snel- en nevelspuit. Opvallend bij deze spuiten is de uit voering in polyester. Geen roestaan- slag meer; dus weer een voordeel voor de kwekers. Tevens was er de K.W.H.-nevelspuit met opbouwpomp voor slangengebruik. Er was veel be langstelling, waartoe het weer bij zonder meewerkte. OOSTERLAND Gemeente-avond Ned. Hervormde Kerk Vandaag (donderdag)avond 19 nov. zal de jaarlijkse gemeente-avond der Ned. Herv. Kerk worden gehouden Behalve huishoudelijke zaken en be sprekingen zullen er ook verkiezin gen voor kerkeraadsleden worden gehouden. ANNA JACOBAPOLDER Filmavond Ned. Chr. Agrarische Bond Door de Nederlandse Christelijke Agrarische Bcdrijfsbond, afdeling Anna Jacobapolder, werd in „Ons Dorpshuis"een filmvoorstelling ge organiseerd, nadat in de middaguren een kindervoorstelling was gegeven. De voorzitter, de heer Jac. Moer land, sprak een kort openings- en welkomstwoord. De.films die getoond werden wa ren getiteld: „Nieuw Zeeland'. „Griekenland", „De goede oude tijd", een lachfilm en tot slot „Het Tover- vierkant". In zijn slotwoord zeide de voorzit ter dat de bond het niet verantwoord achtte in het vervolg door te gaan met het vertonen van films, omdat de animo hiervoor aan het tanen is. *,Dus", aldus spreker, „zal het een dubbeltje op z'n kant zijn of we vol gend jaar weer een filmavond heb ben". Aan de uitgang werd een collecte gehouden voor het fonds „Hulp in nood". ZIJPE De „Lely" nu echt uit dienst Nog trips in seizoen Voorspelden we reeds eind sep tember dat de veerboot „Minister Lely" aan het einde was van zijn vaartochten, omdat por 1 oktober de busdienst van Anna Jacobapolder naar Rotterdam zou 'beginnen, zoals sedert jaren de gewoonte was, dit bleek in 1964 anders te lopen. De vergunning kwam niet af en de boot moest blijven varen. Gisteren (woensdag) 18 november maakte het trotse en fraaie schip echter zijn laatste tocht; een extra stoot op de scheepsfluit was het wee moedig afscheid. Vandaag (donder dag) 19 november begint de bus te rijden. Het ligt echter wel in de be doeling in de zomer met de „Lely" nog toeristen trips te ma'ken. Dat was vroeger jaren ook het 'geval. Men voer dan dikwijls 's zondags van Rotterdam naar Antwerpen of naar een der plaatsen in Zeeland. SPORT BILJARTEN Kampioenschap 3e klasse libre Sch.-Duiveland DREISCHOR, 19-11. Heden (don- derdag)avcnd zullen in hotel „De drie Schapen" te Dreischor de fi nale-wedstrijden worden gespeeld om het kampioenschap 3e klasse libre van het district Schouwen-Dui veland der K.N.B.B. Gezien de resultaten in de voor wedstrijden, waarbij het krachtsver schil uiterst gering was, kan een zeer spannende finale tegemoet wor den gezien. De biljartliefhebbers zul len dan ook ongetwijfeld een aantal spannende partijen kunnen aan schouwen. De kampioen van dit toernooi zal afgevaardigd worden naar het gewestelijk kampioenschap dat van 29 tot en met 31 januari a.s. op een nog nader aan te wijzen plaats op Schouwen-Duiveland zal plaats vinden. De organisatie van de districts finale berust in handen van de bil jartverenigingen „De drie Schapen" en de „Carambole". De volgende spelers hebben zich voor de finale weten te plaatsen: K. Kort „O.K.K.", Nieuwerkerk, J. L. Prummel „B.V. Renesse", P. van Mierlo en A. H. de Waaij „Caram bole", Dreischor, J. v. Dijke en P. v. d. Velde „B.V.O.", Oosterland, J. Kik en K. J. Bakker „Witte van Haemstede". Vrouw zat 15 jaar in kooi WARSCHAU, 18-11. In een dorpje in Polen is, volgens een blad in War schau, een vrouw bevrijd die vijftien jaar lang in, een houten kooi van 140 bij 100 cm opgesloten heeft gezeten. De vrouw, die door haar broer zou zijn opgesloten omdat zij gek was, was bij haar bevrijding geheel naakt en kon slechts op blaffen gelijkende geluiden voortbrengen. DEN HAAG. Op vrijdag 20 novem ber zal H.M. 'de Koningin in hét Kunhaus ite S'cheveningen het con cert bijwonen dat het Residentie- Orkest zal (geven, ter gelegenheid van zijn 60-j'arig jubileum. 0ntziltingso\ ereenkomst tussen V.S. en Rusland MOSKOU, 18-11. Rusland en de V.S. hebben woensdag in Moskou een overeenkomst getekend over de ontzilting van zout water. Beide landen zuilen de kamende twee jaar samenwerken bij 'het onderzoek op dit gebied. Mogelijk zal 'hierbij van kernenergie gebruik worden ge maakt. De overeenkomst is speciaal van belang voor ontwikkelingslan den in de droge en onvruchtbare ge bieden. De Europese aardoliebehoefle DEN HAAG, 18-11. De behoefte aan aardolie in de Europese Ge meenschap die verleden jaar ruim 140 miljoen ton bedroeg, zal in 1970 naar schatting zijn gestegen tot 250 miljoen ton en in 1875 tot ruim 300 miljoen ton. De E.E.G.-commissie zegt dit in een toelichting op een richtlijn, die zij heeft ontworpen over de voorraden aardolieproduk- ten, die men in de zes landen van de Europese Gemeenschap zou moeten aanhouden. DIVERSE BERICHTEN Een ontploffing 'in een hikt fa briek in Brussel, die zich woensdag morgen heeft voorgedaan, heeft ten rrtinste aan zes arbeiders het leven gekost, terwijl er vijftig gewond werden. Van deze laatsten zijn er twintig in ziekenhuizen opgenomen, van wie vijftien met ernstige ver wondingen. OPHEMERT. De 42-jarige ge meente-secretaris, tevens ontvanger van Cphemert, is op last van de of ficier van justitie te Arnhem aange houden. Hij wordt verdacht van on regelmatigheden. DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft het voornemen op vrijdag 27 november een bezoek te brengen aan het Institute of Social Studies in Den Haag, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. DEN HAAG. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in de eerste megen maan den van 1964 aan woningen en an dere gebouwen (zonder normaal on derhoud en werken van minder dan f 2.000) voor een 'bedrag van f 3.4 miljard werd geproduceerd tegen f 2.3 min. in de overeenkomstige periode van 1963. De Cubaanse afvaardiging, die Moskou ter gelegenheid van de vie ring van de 47ste verjaardag van het uitbreken van de Russische revolutie heeft bezocht, heeft van 11 tot 17 dezer besprekingen gevoerd met de nieuwe Russische leiders, aldus is woensdag in Moskou van officiële zijde vernomen. Door het omslaan van een auto bus op de weg naar Jericho (Jorda nië), zijn zestien inzittenden gedood en acht en twintig gewond. De „Zierikzeese man" heeft (zeer eervol overigens) in het gister avond door de N.C.R.V. gebrachte t.v.-spel „Eén tegen allen" verlo ren van de gemeente Emmeloord. Maar daarmede is voor Zierikzee de kous niet af. Min of meer lako- niek kwam na afloop van het Noord Oost Polder-spektakel de mededeling op de beeldbuis, dat Zierikzee zelf aan de beurt zal zijn op woensdag 13 januari 1965. De kans zit er in dat een „Oorschotse man" onze stad een uur lang op zijn kop -zal zetten, maar dat urn- is niets vergeleken bij de niet te schatten bergen voorbereidend or ganisatorisch werk die moeten worden verzet, niet alleen door de organiserende omroepvereniging, maar met name ook door de Zie rikzeese autoriteiten, diensten, in stellingen, corporaties, scholen of liever nog de gehele bevolking. De vrucht van deze verbijsterende krachtsinspanning is - als alles goed verloopt - een uur kijkgenot. We gunnen alle kijkers in het land die vrucht graag, maar - nie mand kan er omheen - er staat Zierikzee heel wat te wachten en een tikje jaloezie op Bolsward en Emmeloord, die het allemaal ach ter de rug hebben, lijkt ons ver gefelijk. Het zou dwaas zijn m.b.t. een zo feestelijke aangelegenheid met zwaarwichtige bedenkingen te ko men, maar het lijkt wel hard no dig er op te wijzen dat Zierikzee de „hondewaclitkrijgt. November is reeds een zwaar aangetaste maand, december, feestmaand bij uitnemendheid, brengt voor velen een vermoeiende drukte met zich mee en nog met de oliebollenres- ten achter de kiezen, moet Zierik zee dan aantreden in een - wel geestige - maar ook enerverende strijd, die - men mag nauwelijks anders verwachten - klimatolo gisch, althans voor het „buitenge beuren", ook niet zo lekker valt. Zonder iets aan het hier bestaande enthousiasme te willen afdoen, lijkt de vraag gerechtigd of enig uitstel van executie niet gewenst ware. Overspoelen onmiddellijk na Emmeloord de golven van enthou siasme deze opmerkingen dan is het ons lief, maar wellicht kan het nut hebben ze op dit moment «neer te schrijven. Une ville avertie en vaut deux. T.V.-SPEL „EEN TEGEN ALLEN" Emmeloord won op het nippertje van de „Zierikzeese man" ZIERIKZEE, 18-11. Boeiend, span nend en wat minder rommelig dan de eerste maal, was woensdagavond het door de N.C.R.V. op de beeldbuis gebrachte spel: „Één tegen allen", waarin de „Zierikzeese man" - de heer M. C. Doeleman - in het krjjt trad tegen de „allen" van de N.O.P.- gemeente Emmeloord, die op het nippertje zegevierde in een enerve rende strijd, waarby het er om ging de vragen van de „één" te beant woorden en aan de verstrekte op drachten te voldoen. Eerst dit: de iheer Doeleman heeft Zierikzee op bijzonder waardige wijze vertegenwoordigd en toonde zfidh inventief, spiits en intelligent om hét (ditmaal dan) Emmeloord zo las tig mogelijk te maken. Hij 'heeft in gindse plaats een (heksenketel ont ketend, waarvan op 'het scherm 'heel HAAMSTEDE Simon de Waard sprak boeiend over Hongarije HAAMSTEDE, 17-11. Boeiend als steeds was ook ditmaal de reisrepor tage van Simcn de Waard over Hon garije, die h(j in een overvolle zaal van hotel Bom hield voor leden van het Nutsdepartement, de Vogelwacht en de Ver. van Ned. Huisvrouwen. Het gesproken woord werd toege licht met kleurendia's en films. Twee uur lang had het publiek geboeid ge keken en geluisterd naar hetgeen de bekwame reisjournalist liet zien en horen over het mooie Hongarije, dat sinds de oorlog een communistisch regiem heeft. Toch is het volk, naar mening van spr., niet veranderd en het is bijzon der gastvrij. Het land is driemaal zo groot als Nederland; voorheen 'ten tijde van de dubbel-monarchie Oos-, tenrijk-Hongarije was het 10 x Ne derland. In 1919 was het ook reeds enige maanden communistisch en overal vindt men nu in Hongarije standbeelden die de herinnering aan deze viermaandelijkse periode be- wax*en. In het land is men volkomen vrij met fotograferen en het volk is vooral de vreemdelingen zeer ter wille, terwijl ook de politie graag helpt. De wegen zijn uitstekend, maar smal. Achter „het gordijn" is de tijd niet stil blijven staan, doch het i'omantische kaï-aktei'istieke van het land zoals dat vroeger bestond, is er nog wel doch dan moet het ge zocht worden. De vrouwen werken er veel en het is een algemene gewoonte geworden dat zij des avonds in de hotels, die zeer goedkoop zijn, gaan eten. Trou wens de hedendaagse Hongaar zoekt zijn vertier in het bruisende avond leven in cafê's en hotels. Elke zaak heeft muziek (door de staat betaald). Gebrek aan luxe en comfort Dit heeft als oorzaak wel het ge brek aan luxe en comfort, waai'door veel particulier initiatief werd ge dood. Een woning kost aan huur f 25,- per maand bij een verdienste van f 200,- tot f 300,- per maand. Zij die in de zware industrie wei-ken vei-dienen echter veel meer en zij behoren tot de uitverkorenen. Een diner in een restaurant is spotgoedkoop, f 4,50 vast tarief over het gehele land, doch roomboter kost f 15,- per pond, koffie f 28,- per pond en vlees f 15,- per kg. De staat subsidieert de i-estaurants dan ook. Nog steeds zijn er de poesta's die zijn ontstaan door de Turkse over heersing, die alles op het platteland uitmoordden, doch het echte van vroeger is niet meer te vinden op een kleine uitzondering na in een dorpje vlak bij de Joegoslavische gi-ens, waar men nog echte „chico's" ontmoet, die hun vee. en paarden hoeden. Boedapest heeft twee mil joen inwoners en is een der mooiste steden van het land. Eger in het nooi-den is beroemd om zijn pisach tige kerken, terwijl Tokaj bekend is om de wijn. Aan het slot dankte de heer J. P. C. Boot, vooi-zitter van de Vogel wacht spi-eker voor het gebodene, waarbij hij hem vitaliteit toewenste voor zijn volgende trip. De avond werd geopend door de Nuts voorzit ter. de heer N. H. Lysen. wait te zien was, maar die natuur lijk toch nog maar een schaduw was van de werikelijkheid. Dat Emmel oord in de laatste seconden de zege ikon veili'g stellen, mag bijna een wonder (heten. Sympathiek staartje Sympathiek mag genoemd de ges te van de omroepvereniging nog een „■staartje te breien" aan de uitzen ding uit Bolsward, die destijds abrupt moest worden gekapt i.v.m. de reportages uit Tokio. De Fi-iese stad - in de persoon van de "burgemees ter - en de 'toen winnende heer M. C. Doeleman, 'kwamen bog in oog te staan in de studio en de tiilogie van pi'esentjes-uitdelei'ij gaf aan deze inleiding een warm menselijke toets. Bolswai'd had trouwens voor een enthousiaste invasie in Hilversum gezorgd en het hier en daar iets val se: ,,'k Heb mijn hart in Zierikzee verloren", dapper gespeeld door een Fries korps, heeft de „lotsverbonden heid" tussen Bolsward en Zierikzee muzikaal bezegeld. Daarna was de beurt aan Emmel oord, dat stond te trappelen van on geduld en drie kwartier kreeg toe gemeten om aan de zeer ingewik kelde opdrachten te voldoen. Ze gaven de N.O.P. een kans zich te pi-esenteren als een levenslustige, hardwerkende gemeenschap, die in een monsterrace tegen de tijd het zoet der overwinning in de laatste seconden mocht smaken. Wat strakkere regie Kennelijke verbeteringen in de re gie bood de kijkei-s gelegenheid wat meer te zién dan alleen maar een door elkaar heen wi*iemelende men senmassa, al was er op het laatst ook geen houden meer aan. Het puntig en zenuwachtig zoeken van de „ï'aad der wijzen", met de cnzichtbai-e secondanten, waar ook vei'scholen, levei-de ook bijtijds re sultaten op, zodat de „tien" op het scoi-ebord vol kwam, tot laaiend en thousiasme van de Emmeloordei's, zich zelfs ontladend in een „burge- meesterlijke zoen voor Tanje Koen" en intellect dat op de schouders ging. Kijkend Nedex-land heeft ongetwij feld genoten van dit spektakel en de heer Doeleman toonde zich een „good loser". Hij hield aan zijn op treden ditmaal een trophee, als her innering over. Slotmededeling op de buis was dat op 13 januari Zierikzee aan de beurt is voor het „ontwrichtende" spel dat: „Eén tegen allen" lieet. Een „Oor schotse man" zal dan Zierikzee vuur of water aan de schenen leggen. Het zal blijken!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6