Zij deden mijn was waar ik bij stond... Muziekschool Belevenissen in en om de V/ogelsport anders dan andere Anderhalf miljoen mensen op het strand In oktober rekord woningbouw Belgische para's naar Kongo? ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 19 november 1964 No. 19687 Vrijdag wordt de nieuwe mu ziekschool te Zierikzee in gebruik genomen. Een feestelijk gebeuren, dat uiteraard in een muzikaal ka dertje zal worden gezet. De nieu we muziekschool aan de Poststraat is een fraai en degelijk gebouw geworden en uitermate geschikt voor het bestemde doel. Toegege ven, de bouw is niet gemakkelijk geweest. Er waren nog al eens vertragingen en storingen, maar des te prettiger is het daarom juist dat het gebouw toch gereed is ge komen. Nieuw en oud zijn in deze school bouwkundig harmonisch verweven. Het ziet er allemaal fraai uit en muzikaal Zierikzee - beter is te zeggen muzikaal Schou- wen-Duiveland - mag trots zijn op deze belangrijke aanwinst. De mu ziekschool is - gelijk bekend - on derafdeling van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, maar aan getekend mag wel worden dat de afdeling hier ter stede met kop en schouders uitsteekt hoven de an dere afdelingen in Zeeland. Die opmerking wordt niet ingegeven door ijdelheid, maar is slechts het constateren van een feit. De mu ziekschool marcheert goed, er is veel belangstelling voor op het eiland en - dat is tenslotte het be langrijkste vele honderden leer lingen krijgen aan deze school ge varieerd muziekonderwijs op een wijze en op een schaal, die vroe ger eenvoudig ondenkbaar waren. De school te Zierikzee staat er nu, maar men kan er niet omheen dat de oprichting veel geld gekost heeft. De subsidie in de bouwkos ten door de gemeente Zierikzee bv. is belangrijk hoger opgelopen dan aanvankelijk was begroot. Dat is niet verwonderlijk. Het „alles is duurder geworden" geldt ook in de bouwwereld en vooral de uitbreiding en modernisering van een oud gebouw kost altijd meer, dan men tevoren precies becijfe ren kan. Het is zonder meer duidelijk dat deze dure school stad en eiland verplichtingen oplegt. Ook in de toekomst moet er gang in dit voor de vorming van de jeugd zo be langrijke onderwijs, blijven zitten. Deze waarschuwing is o.i. geen misplaatste en wil zeker geen domper zetten op de feestvreugde van morgen. Het gaat immers niet alle muziekscholen in den lande voorspoedig. Breda is in dit ver band en teken aan de wand en de Stichting Zeeuwse Muziekschool zelf blijkt in de praktijk ook niet zonder moeilijkheden te zitten. Des te waardevoller is het dat al thans voor deze streek van een bloeiende afdeling kan worden ge sproken en het lijkt ons nuttig bij deze feestelijke aanleiding op te merken, dat het hier verrichte pio nierswerk - met als bekroning deze prachtige school - nimmer in ge vaar zal mogen komen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I. Het programma voor a.s. zondag 22 november luidt: 4e klasse G: Burgh-Kruisland (half 3); Halsteren-Zierikzee; S.C. Gastel-NVS; Nieuw Borgvliet-DIVO; Vosmeer-De 'Schutters; Oude Molen -RKFC. Ie klasse B; Zierikzee II-Kwaden- damme I (half drie, scheidsr. A. Ko- mejan); Dreischor I-Kruiningen I (half 3, scheidsr. J. G. v. d. Rafelaar) Hansweertse Boys I-Zonnemaire I (3 uur. scheidsr. G .Gerdes); Patrij zen I-Renesse I (half 3, scheidsr. C. C. Driessens); Robur I-Lustor I. 2e klasse C; Zierikzee III-SVO WK I (12 uur. scheidsr. E. Tax); Dreischor II-Burgh II (half 1, scheidsr. W. Bras); Renesse II-Zon- nemaire II (half 3, scheidsr. C. Odem) Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 21 november luidt: le klasse: MEVO I-Beren I (kwart voor 3, scheidsr. J. Tholenaar); Bru- se Boys I-Kapelle I (kwart voor 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Wemel- dinge I-Middelburg V; Hoek I-Wol- faartsdijk I; Spui I-Zaamslag I; Nieuwdorp I-AZW II. 2e klasse A: SKNWK I-Wissen - kerke I (kwart voor 3, scheidsr. Th. Sies); Colijnsplaatse Boys I-Veere I; Wolf aartsdijk II-Oostkapelle I; Se- rooskerke I-Kloetinge II. 3e klasse A: WIK I-MEVO II (kwart voor 3, scheidsr. J. C. de Bilde); Brouwershaven II-Bruse Boys II (kwart voor 3, scheidsr. M. Krijger); Zwaluwen '61 li-Zwaluwen '61 I (kwart voor 3), Zeemeeuwen I- SKNWK II (kwart voor 3, scheidsr. L. Verloo). J uniorencom petitie Groep AI: Goes Al-Zeeland Sport AI; Middelburg A I-Zeelandia AI. Groep AIVMEVO A I-Bruse Boys A I (half 3, scheidsr. N. Speel man); Renesse A I-Zierikzee A II (half 3). Groep B IX: MEVO B I-Zierikzee B II(half 2); SKNWK B I-Bruse Boys B I (half 2). Groep BX: Brouwershaven B I- Burgh B I (half 2. scheidsr. J. M. Thiery); Renesse B I-Zwaluwen '61 B I (half 3). Ingezonden mededeling Onlangs deed een Sunil was-tearn de was voor mevrouw M. L. Boot, Laageinde 105 te Waalwijk. Wer- kelijk, mijn was is witter geworden" zei ze. "Nu begrijp ik wat ze be doelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit". Verwachting voor topdagen in 1980: ROTTERDAM, 18-11. Globale be rekeningen doen verwachten, dat in de .periode 1980 tot 1990 op topdagen op het vasteland 1 tot V/i miljoen mensen cp het strand en de boule vards zullen verblijven. Het totaal aantal Nederlandse vakantiegangers in betaalde lcgiesacccmcdatic aan de kust wordt voor die periode na 1980 geschat op 1 Vi tot 1.6 miljoen. Hier van zullen er in de topweek 350.000 aanwezig zijn. Dit zei ir. M. P. Oosterkamp, fa- cetplanoloog voor recreatie en na tuurbescherming van het Bureau Rijksdienst voor het nationale plan op de recreatiestudiedag van de A.N.W.B. in Rotterdam. Bij die 350.000 Nederlanders komen nog eens 70.000 buitenlanders, zodat in de kuststreek een behoefte van 420.000 slaapplaatsen ontstaat. Nu zijn er 194.000 aanwezig. Dat bete kent, dat er in de komende 20 jaar rond 226.000 zullen moeten bijkomen. Geschat wordt, dat tweederde ge deelte daarvan moet komen in kamp huisjes, tenten, tenthuisjes en cara vans, dat wil zeggen 148.000 slaap plaatsen. Als we een norm aanhou den van 200 slaapplaatsen per hect are aan kampeerhuisjes- en cara vanterreinen nodig zijn, aldus ir. Oosterkamp. De badplaatsen Reeds enige jaren oud is een in deling, die de kuststrook onder scheidt in zeer grote badcentra, di'ukke badplaatsen, rustige bad plaatsen, druk badstrand en stil strand. In de komende jaren zullen in de onderlinge verhouding tussen deze categoreën belangrijke ver- DEN HAAG, 18-11. Blijkens voor lopige cijfers 'heeft :het aantal gereed gdkomen woningen in oktober voor het eerst de „magische grens" van 10.000 gepasseerd. Dit vertelde mi nister Bogaers vol itrots 'tijdens een persconferentie toen hij zijn nieuwe denkbeelden over buren en subsidies toelichtte. Over het tijdvak oktober 1963-ok- tober 1964 kwamen 94.970 woningen gereed. Daardoor bestaat de kans, dat de in 1963 opgelopen achterstand in 1964 volledig zal worden inge- haald'. Sclieep vaart berichten Aludra, pass. 17-11 Abrolhos naar Rio de Janeiro. Esso Amsterdam (t.), 17-11 van Galveston naar Aruba. Goeree, 17-11 van Detroit naar Chicago. Ingezonden mededeling schuivingen moeten optreden, aldus spreker. Grote stukken van de kust moeten nog voor druk bezoek wor den ontsloten, hoewel verschil in het karakter van de badplaatsen nodig blijft, evenals de afwisseling van de drukke, rustige en stille strandge- deelten. Een van de meest urgente zaken bij de ontwikkeling van de recreatie in de kuststrook noemde ir. Ooster kamp het bereikbaar maken van nieuwe strandgedeelten. Toch rijden onder invloed HELSINKI, 18-11. Finland staat bekend als een land waarin men be ter niet achter het stuur kan gaan zitten wanneer men zelfs maar één glaasje op heeft. De wet is er op dit punt zeer streng en zelfs sleeën val len er onder. Toch bleek er nog een klein maas je in de wet te bestaan. Een recht- 1 bank te Helsinki moest een man vrijuit laten gaan, die onder invloed met zijn particuliere vliegtuigje 50 meter over een landingsbaan had ge reden. In de wet op het luchtverkeer staat nergens, dat dit niet mag 't helpt en., 't Is lekker RED BAND- ROOSENDAAL BRUSSEL, 17-11. Geruchten over het vertrek van Bebgisdhe para-com mando's "naar Konigo ihebben geleid tot een extra-nieuwsuitzending van de Belgische radio. Volgens deze ge ruchten zouden de Belgische mili tairen naar Kongo zijn vertrokken om de ongeveer 500 Belgen, die zidh daar in Stanleystad in de handen van de opstandelingen bevinden, 4e ont zetten. DEN HAAG. Op zaterdag 5 de cember zal prins Bernhard in Petten de officiële opening verrichten van ihet 'laboratorium voor sterk-actleive objecten in 'het onderzoekcentrum van bet Reactor-centrum Nederland. Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. In de Concertzaal bracht het Hofstad Toneel het spel in drie bedrijven „Monsieur le di recteur". NOORDGOUWE. Door de commis sie voor de Weense kinderen werd ingezameld een bedrag van 257,75 en 1325 kg. aan verschillende land- b ouwprodukten. ZIERIKZEE. Bij K.B. werd er kend als stichting de Arbeiderswo ningbouwvereniging „Ons Ideaal". ZIERIKZEE. Met bijvoegsels der Staatscourant is verzonden de akte van oprichting der N.V. Vruchten, wijn en conservenfabriek alhier. SIRJANSLAND. Het vaartuig van schipper v. D., dat tijdens de jongste storm zonk in het Dijkwater, werd gelicht. ZIERIKZEE. In de Concertzaal trad op de bekende humorist Mau- pie Staal en zijn gezelschap. KERKWERVE. In een goed be zette zaal Klaasse gaf het fanfare korps van Noordgouwe een geslaag de uitvoering. DREISCHOR. De zangvereniging „Thalia" gaf voor een volle zaal een uitvoering, waaraan werd medege werkt door de pianist Ed. Flipse. ZIERIKZEE. De toneelvereniging „Sint Lieven" heeft in studie het stuk Donkere Wolken", een spel in vijf bedrijven. KERKWERVE. Deze gemeente telt momenteel 855 inwoners, t.w. 439 m. en 416 vr. ZIERIKZEE. In januari a.s. ivordt een groep kinderen uit Weenen al hier verwacht. De grauwe klauwier Dat grauwe zal betrekking hebben op de vrouwelijke vogel. Het man netje toch is een onzer mooist- en rijkstgekieurde vogels. Rug en vleu gels kastanje-roodbruin, kruin en stuit lichtgrijs, brede, diepzwarte streep door het oog, onderzijde wit, zwemend naar lichtrose, staart zwart met witte zij veren. Het wijfje^ over het geheel bruinachtig, valt* door haar kleur helemaal niet op. Het doet me aan een wijfjesmerel den ken. Toch, ondanks de opzichtige kleuren, zijn er weinig mensen, die .de - mannelijke - klauwier kennen. Ten eerste komt 'hij in ons polder land zeer schaars voor, dan is hij een zomer- dus een trekvogel en ten derde is hij voor zijn levenswijze gebonden aan een bepaalde omge ving. De biotoop De contrij waar de vogel zich in 't algemeen thuis voelt, zijn voedsel vindt, zijn nest bouwlt en zijn jon gen groot brengt, noemt men met een nieuw woord zijn biotoop. En bij da biotoop van de grauwe klauwier behoren dan zonder uitzondering meidoorn- of andere doornstruiken. Een hebbelijkheid van hem is, de in secten en ook jonge vogeltjes, die zijn voedsel uitmalken, aan scherpe doorns te spietsen, zodat het er alles van heeft, dat ihij voedselvoorraden aanlegt. Jammer, dalt deze mooie vo gel zich ook aan jonige vogeltjes ver grijpt. Maar ja, de natuur wil het, heeft hem zelfs een 'klein haakje aan de bovensnavel gegeven, wat op een roofvogelnatuur wijst. Zo'n „slacht plaats" aan 'n doornstruik zou altijd of als regel negen opgeprikte insec ten tellen, vandaar een tweede naam voor deze vogel: negertdöder. Ik was al in de veertig, toen ik de klauwier voor het eerst zag op aan wijzing van een vriend, die hem ontdekt had in de Korte Blokweg, onder Zierikzee. Dat was in 1923. We konden hem met onze kij kers nauwkeurig bestuderen, van zeer nabij, want hij bleek erg mak en vertrouwelijk te zijn, wat, naar ik later herhaaldelijk ervoer, een digenschap is van de soort. Hij had een dikke, mooi-groene rups in de snavel, die hij niet opat. Hij scheen er zo'n beetje „kat en muis" mee te spelen, totdat hij ein delijk wegvloog, een eind ver eén droge sloot over, waaibij een paar grasmussen, die daar, naar later bleek, hun nert met jongen hadden, 'hem sChelden'd en schetterend de doortocht versperden, béducht voor hun 'kroost. Hij liet zich even' intimi deren, maar zette toen door, waarna we hem even kwitt waren. Maai* dra kwam hij terug, zonder rups. Spoe dig echter had hij een nieuwe en passeerde daarna weer de grasmus sen. Zonder er naai* te zoeken von den we later in die richting het wijfje op haar nest met eieren. Klaarblijkelijk was 'het dus 's mans werk, om het broedende wijfje van voedsel te voorzien. Een teleurstelling Op volgende dagen zette ik in het open gedeelte aan de slootkant een ta'k in de grond, waarop hij zich, als we niet al te dichtbij waren, gewil lig neerzette en liet fotograferen. Om de camera maalde hij niet. Tot dat op een dag, kort daarna, bij on ze komst, ook het wijfje er rond vloog, wat ons verdacht voorkwam. We gingen naar het nestLeeg! Uitgehaald!Geen twijfel aan! Waarschijnlijk door jongens, die on ze belangstelling voor dat eindje weg opgemerkt hadden. Mijn vriend was boos, keek me aan: Een hartig woord! En dan: „Begrijp je nu, waarom ik een 'hekel aan mensen heb?" Hij generaliseerde, zeker, ver klaarbaar bij ernstige ontstemming. Ik zei er niet veel op. In mijn jon gensjaren stond ik, 'kind van mijn omgeving, midden in het jongensle ven, wist, walt er gebeurde en nóg gebeurt. Hij was opgegroeid in alle onschuld in deze, had van jongsaf een warme l'iefde voor dieren- en plantenleven. De mens bedierf, ver nielde ihem te veel. Vry uitzicht Ik respecteerde zijn gevoelens. Nóg, zo vaak i'k aan de klauwier denk! Volgende jaren zag ik de klauwier in de Korte Blokweg niet weer, was hij er niet. Want waar hij zich ophoudt, ziét men hem ook, daar 'hij, als alle klauwieren, zich gaarne neerzet op steunpunten, waar hij een ruim en vrij uitzicht heeft: een alleenstaande paal, een boven het struikgewas uitstekende dode tak e.d. Vele jaren achtereen zag dk hem langs de dijk bij Burghsluis mét zijn - toen lange rij van hoge, dichte meidoorns, dan zat hij daar op zijn verheven post, nu hier, dan diaar, in de 'gapingen tussen die hoge strui ken. Eén keer waren er zowaar twee verschillende mannetjes. Van een biotoop gesproken, waar hij niet van week, die had hij hier, evenals de klauwier aan de Leverdij'k (Ver brande man) bij Sohuddebeurs. Van deze laatste vond' ik zelfs het nest met één jong slechts. Papa liet zich heel gewillig op de rand van het nest staande fotograferen. Ik had dit nest zo maar wandelende weg ge vonden. Ik zooht nooi't naar de nes ten van deze vogels, ook al, daar het me, wat foto's betreft, immers om de kleurige mannelijke vogels zonder nest te doen was. Op zwart-wit film toch geeft deze een 'heel wat vrolij ker foto dan het sober gekleurde wijfje. En dan zit het nest van de klauwier in de regel zó in 't dichtst van de struiken verborgen, dat men een hele ravage moet aanrichten, om er wat licht voor een opname te krijgen. „Pad door struweel" Men baant zich een pad door het struweel om er bij te komen en wijst daarmee langskomende vrij buitere de weg naar het nest. En zwervende katten! Neen, neen, de nessten rustig laten zitten. Het mannetje op z'n paal of op z'n takje, daar is niet het minste risico voor het nest bij. Dan komt zeker jaar op een mor gen een mijner leerlingen op school me vertollen, dat hij bij 't Weeltje (Kakkersweel) zo'n mooie vogel ge zien 'heeft, prachtig bruinrood en lichtgrijs van kleur, met lange zwar te staart. Grootte tussen mus en spreeuw in. Hij zat al de tijd van waarneming op dezelfde paal. Na vier uur dadelijk er heen. Inderdaad zat hij weer op zijn paal en inderdaad was het de grauwe klauwier. Het bleek, dal hij daar zijn jachtterrein had: een rug van droog geworden modder uit een gedolven sloot. Aan de dijk zittend zag ik hem neerschieten en met een grote kever - naar het mij toescheen - weer op duiken, om dan de richting te ne men naai* een groep hoge meidoorns enige honderden meters ver het wei land in. Hij was doodmak, negeerde me eenvoudig, bleef met zijn eigen aangelegenheden bezig. Hij liet zioh fcile'ken op z'n paal en op elk paaltje, dat ik nu hier, dan daar. in d'e sloot- kan stak. 'k Had dn die dagen al een elektrisch weilkend sluitapparaat en een snoer van plim. 10 meter.. De contactknop din de hand wandelde ik enkele passen heen en weer, op een meter of zes af stands en kreeg foto op foto. Ik had er een week lang mijtn vertier mee. Na ramp verdwenen Dan, dn 1951, aan de dijk naar Dreischor, mijn eerste klauwier op 'kleurenfilm, gevólgd door meerdere op Schuddebeurs zelf van rondvlie gende ouden en jongen. Dan steekt de herverkaveling, hoe onvermijde lijk ook, er een stokje voor, ontneemt de soort alle biotopen, 'k Zie, sinds de ramp, geen klauwier meer. De schaapherder gewaagt van een broédgeval dn 1960 in 't Gouweveer, bij de Ruige dijk. Er zouden in augustus drie rondvliegende jonge vogels waargenomen 'zijn. We ho pen het. BALTIMORE. Een vrouw in Bal timore heeft het leven geschonken aan een vierling, drie meisjes ep een jongen. De moeder en de jong geborenen maken het uitstekend. Giften van overheid en staatsbezoeken in 1963 DEN HAAG, 18-11. Hst staatsbe- zoék van H.M. de Koningin aan Iran en Thailand, dat in 1963 'plaats vond, heeft de Nederlandse 9taat ruim 350.000 gulden gekost, zo blijkt uit een nota van de minister van finan ciën, dr. H. J. Wltlteveen aan 'de Tweede Kamer. Het bezoek aan de Mexicaanse president, Lopez Mateos, aan Neder land' kostte bijna 40.000 gulden. Bij natuurrampen in het buiten land werden in 1963 geldelijke giften gedaan van 'in totaal f 230.000. Rashonden als status-symbool AMSTERDAM, 18-11. Er is in ons land een stijgende belangstelling voor rashonden, zo zei dr. J. Oskam van de Koninklijke Nederlandse Kennelclub „CynophiEa", die zon dag a.s. in hel RAI-gebouw in Am sterdam haar 75e internationale h'ondenten'toonstellinig „Winner '64" zal houden. De grote belangstelling is volgens dr. Oskam een gevolg van de eenzaamheid van d'e mens in dé dteeds groter wordende steden. Ver der bezitter, veel men'sen een ras hond als status-symbool. 1200 honden uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Finland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië strijden zondag om de fel be geerde kampidenschapsprijzen. GEMEENTE ZIERIKZEE Ingezonden mededeling caballero Met ingang van donderdag 19 no vember aanstaande wordt de route van de huisvuilauto gewijzigd. In verband daarmede verzoeken wij de huisvuilemmer voortaan langs de weg te plaatsen op donderdag- cn maandagmiddag 2.00 uur. De directeur van gemeentewerken. constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 I v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5