es Poging man uit Nieuwe kleedlokalen op liet sportterrein „Politieke verantwoordelijkheid der kerk" GROTE MANIFESTATIE VOLKSONDERWIJS ZIERIKZEE GRATIS HANDSCHOENEN Een handvol agrarische historie Grepen uit een veldboek van de Westerenban van Schouwen Italië te smokkelen (Slot) Bakkers Weg: Deze weg begint in de Duine op het scheid van de Graaviijkheid van Mevrouw van Haamstedes Duine regt over Krijn Witte's Wekken en eindigt in de Graavlijke Duine voorbij de hofstede van Daniel Danielsz Bakker. Platte weg: Deze weg ligt met de polder gemeen en wordt daarom Platte weg genoemd. Deze begint apparent op de Noord Oost Hoek van Mevrouw van Haamstedes Duine en eindigt aan Bakkers weg en bezui den het eind van Bakkers Bane. Scheiddijk tusschen het twintig ste en het drie en twintigste bevang: Deze begint aan Bloms weg en ein digt aan de scheidvroone tusschen het twintigste en het drie en twin tigste bevang welke vroone aan de Kievits Vate eindigt, alwaar Bakkers begane begint die wederom aan Bak kers weg eindigt. Scheid van de Vrije Gemeten van Burgh: De Limietscheiding tusschen de Vrije Gemeten te Burgh en de Westeren Ban van de Duine is aan de Westzijde van het dorp Burgh de grippe welke regt over de Kakel straat aan den Hooge Weg naar Wes- tenschouwen begint en vandaar regt uit naar de Duine loopt en dit de Oostelijke belending van nummers 36 en 37 in het zestiende bevang van de Westeren Ban van de Duine. Aan de Noordzijde van het dorp Burgh is de questieuze Hayman van welk hun wezen Folio 87 is gespro ken, wordt gedeeltelijk de Limiet scheiding tusschen de Vrije Geme ten van Burgh en de Westeren Ban van de Duine en ook gedeeltelijk het scheid tusschen de Westeren Ban van den Duine en de Vrije Gemeten van Haamstede. Hooge Weg na Westenschouwen: Deze weg begint op het Westeind van het dorp Burgh aan de Kakel straat, die regt op de hofstede van Job de Glopper aanloopt en door den zeiven met een hekken is afgesloten en strekt vandaar tót voorbij Daal- boutsweegje, de hofstede van Wil lem Hokke, de Plantagie van Molen berg, het Moolwekken, Krijn Witte's Wekken en de hofstede van Roeland Steur en voorsgaders voorbij het Verschoorde wekken de hofstede van Machiel Adriaansz Daalbout, Kom- mertjes weegje, het hoevje van Cor nells Gerritsz van Zuijen en voorbij Stoffel Mooijs wekken tot aan het Noordeinde van de Plaats Westen- schouwen daar Lieven Theunisjes weegje begint. Lieven Theunisjes weegje: Begint aan het Westeinde van den Hooge Weg na Westenschouwen en eindigt in den Duine. Stoffel Mooijs wekken: Dit wek ken begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen en eindigt in den Duine. Kommertjes weegje: Begint aan den Zuidzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen en eindigt aan den hoek van de Lage weg na Wes tenschouwen. Kort bij de hofstede van Marinus Maartensz van Burgh. Nota: Dit weegje is het scheid van de Westeren Ban van den Duine en van de Neijpagt te Westenschouwen. „Het onberijdbare wekken". Dit wekken is bijna geheel inge nomen en beplant door de Voorzaten van Machiel Adriaansz Daalbout. Hetzelve begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Westen schouwen loopt door de Haymans van Machiel Adriaansz Daalbout en eindigt in de Duine. Wisse's wekken: Dit wekken be gint aan de Zuidzijde van den Hoo gen weg na Westenschouwen en ein digt aan den Lage weg na Westen schouwen bij de hofstede van Pieter Lodewijksz Roedoe. Verschoorde wekken: Dit wekken begint aan den Hoogen weg na Wes tenschouwen en eindigt aan het be gin van den Lage weg na Westen schouwen tegen het einde van Dig- nusweg bij de hofstede van Jan Dijkgraav en van Marcelis Padmos. Krijn Witte's wekken: Dit wekken begint aan de Noordzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen be Oosten annex de hofstede van Roeland Steur en eindigt in de Duine Nota: Dit wekken heeft Roeland Steur geheel ingenomen en afgeslo ten. zie hiervoor Folio 33. Moolwekken: Dit wekken begint aan de zuidzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen op den Noord Oosthoek van de Plantagie van Molenberg. Strekt tot aan Ko ningspad lopende tusschen een ge deelte der Plantagerie van Molen berg en de hofstede van Willem Hokke door. Is te nauw beplant. Koningspad: Het Koningspad be gint aan de Plantagerie van Molen berg agter het boeren huijs en ein digt aan den hoek van de Lage weg na Westenschouwen op het eind van Kommertjes weegje. Daalbouts weegje: Begint aan de zuidzijde van den Hoogen weg na Westenschouwen steekt voorbij de hofstede van Machiel Leendertsz Daalbout cn eindigt aan de zooge naamde Kruijsse in Burgh-Ambacht daar Dignusweg, de Hogeweg achter het Clot Kraaijestein en de Burgh- sche Moolweg beginnen. Scheid van Burgh Ambacht: Be gint aan Daalboutsweegje op den Noordhoek van den Boomgaard van Machiel Leendertsz Daalbout en is dus de sloot langs de Noordzijde van gemelde Daalbouts Boomgaard agter het wagenhuijs van voornoemde Daalbout om tusschen zijne voor schreven Boomgaard en zijn Mest put door voorts den dijk van den voorgenoemden Mestput tot op den Zuid-Oost hoek der Plantagerie van Molenberg en van daar agter de Heeren en Boeren Huijzen om tot op het Koningspad dat vervolgens het scheid tusschen de Westeren Ban van den Duine en Burgh Ambacht tot aan het Verschoorde wekken, al waar het scheid tusschen Westiand en den Westeren Ban van de Duine begind 't geen tegen den hoek van den Lage weg na Westenschouwen op het einde van Kommertjes weegje eindigt en dus langs het zoogenaam de Koningspad de Bosschen door loopt. Aldus het Veldboek uit 1783. Voor velen een artikel om de gedachten nog eens te laten gaan naar gesprek ken van grootvader of overgroot vader. Mogelijk is er nog wel iets blijven hangen dat nu door deze pu- blikaties weer in de herinnering terugkomt. Ingezonden mededeling JKadcUn* DUET PETROLEUMKACHEL/. 198.- Een zeer krachtige kachel met veel mo- j gelijkheden! Wenst U véél warmte dan j staan twee krachtige branders ter be- schikking. Weinig warmte gewenst? Dan één brander op laagstand! Kookmoge- lijkheid (plaats voor 2 pannen!) VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! Overwegingen Gen. Synode Ned. Hervormde Kerk DEN HAAG, 18-11. „Aan de mo gelijkheid van samenwerking met hen die zich niet-ohristenen noemen iin 'het verband van een algemene partij, zijn onmiskenbaar grote voor delen verbonden". „Er zijn ernstige bezwaren te noe men tegen de mogelijkheid dat men zich organiseert in een christelijke politieke partij". Aldus twee constateringen in het deze week verschenen 'geschrift „De politieke verantwoordelijkheid van de kerk", waarin overwegingen van de generale synode van de Neder landse Hei-vormde Kerk zijn opge nomen. Dit igeschriftuitdrukkelijk géén herderlijk schrijven, werd dooi de synode aanvaard in 'haar verga dering van 18 februari van dit jaar. Conclusie van de synode is, dat de kerk haar leden in de keuze van de partijen en van de overwegingen daartoe dienlt vrij te laten. „Zij zijn en als christenen en als burger mon dig. De kerk zaïl haar bemoéienis met de politieke partijen niet zover Flitsen uit het buitenland m Uit een villa in de Zuidfranse stad Cannes zijn bij afwezigheid van de bewoners antieke'meubelen, ju welen, schilderijen en'tapijten gesto len voor een totale waarde van on geveer 365.000 gulden. PARIJS. Het onafhankelijk-Iinkse Franse blad „Combat" schrijft naar aanleiding van de jongste besluiten van het centrale comité der Sowjet- russische communistische partij dat de „bureaucraten", voor wie oud premier Chroesjtsjov nooit genoeg bespottingen had, zich thans wreken. KAAPSTAD. Een 22-jarige stu dent en een jonge fotograaf zijn in Kaapstad veroordeeld tot resp. tien en vijftien jaar gevangenisstraf we gens sabotage aan spoorweg- en elektriciteitsinstallaties. BONN. De Britse minister van handel, Jay, heeft op de bijeenkomst van de ministerraad van de Westeu- ropese Unie te Bonn gezegd, dat En geland alles zal doen om de kloof tussen de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Vrij handelsassociatie niet te vergroten. LONDEN. Premier Wilson van Engeland heeft meegedeeld dat zyn regering besloten heeft de uitvoer van wapens naar Zuid-Afrika te ver bieden. Het door Zuid-Afrika met de vorige regering gesloten contract tot levering van 16 buccaneervlieg- tuigen zou echter nog nader worden bezien. STOCKHOLM. Twee Zweedse of ficieren die vorige maand tot twee jaar gevangenisstraf waren* veroor deeld omdat zij wapens hadden ge smokkeld voor de Turkse Cyprioten toen ze bij de V.N.-strijdmacht op Cyprus dienden, zijn in hoger be roep tot acht maanden dwangarbeid veroordeeld. BONN. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en zijn staatssecretaris mr. L. de Block hebben te Bonn deelge nomen aan de officiële herdenkings plechtigheid in het parlementsge bouw voor de in het weekeinde over leden dr. Heinrich van Brentano, minister van buitenlandse zaken van West-Duitsland van 1955 tot 1961. WASHINGTON. De Amerikaanse legerleiding heeft meegedeeld, dat een geslaagde vlucht is gemaakt met een experimenteel vliegtuig, dat loodrecht kan opstijgen van een ter rein dat niet groter is dan een ten nisveld. MOSKOU. „Tussen West-Duits land en Frankrijk ontwikkelt zich 'n machtsstrijd om hel politieke en mi litaire oppergezag in West-Europa" zo schrijft de correspondent te Bonn van het Russische partijblad Praw- da. KAAPSTAD. En Johannesburg is een proces begonnen tegen de advo caat Abraham Fischer en 13 andere blanken. Zij worden ei-van beschul digd, de in 1950 verboden Zuidafri- kaanse communistische partij on dergronds te hebben voortgezet. SALISBURY. (Zuid-Rhodesië) De voornaamste Zuidrhodesische ne gerleider, Joshua Nkomo, is maan dag tezamen met 16 van zijn voor naamste medewerkers, uit preven tieve hechtenis ontslagen. kunnen uitstrekken, dat zij ook tracht positief voor (te schrijven, wat de inhoud van haar programma's dient te zijn. Het is een zaak van geestelijk belang dat de leden van de kerk en 'haar ambtsdragers zich er steeds meer in oefenen de ver schillende pastij-keuze van elkander te aanvaarden". Wit handgibbon baby ROTTERDAM, 18-11. In 'l af gelopen weekeinde is in cle diergaarde Blij dorp in Rotter dam een withandgibbon gebo ren. Dit is een grote zeldzaam heid omdat dit soort kleine mensapen zich slechts heel moeizaam in gevangenschap voortplanten. Grote vreugde dus in Blij dorp, temeer omdat tot nu toe alles heel goed gaal met het kleine aapje en de moeder zich een voortreffelij ke verzorgster toont. Het is de eerste keer dat in Blij dorp een withandgibbon is geboren. Voor het publiek is er overi gens niet veel van te zien. De moeder vouwt zich helemaal om het jong heen en geeft nauwelijks een kans er een glimp van op te vangen. Kincl door man mishandeld AMSTERDAM, 17-11. Een 36-ja- rige Amsterdamse elektricien heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van zijn een jaar oud zoontje. Hij had het jongetje met twee andere kinderen in verband met een op handen zijnde bevalling van zijn vrouw ondergebracht bij een gezin in de Czaar Peterstraat. Daar liep het kind ernstig letsel op in het gezicht en op het lichaam. De man, die het kind onder zijn hoede had, beweerde dat het tegen een le- dikantje gevallen was. De vader meent ernstige reden te hebben hieraan te twijfelen. Het jongetje is door hem in bewusteloze toestand overgebracht naar een ziekenhuis. De E.V.A. en de Britse invoertoeslag GENÈVE, 18-11. - Donderdag en vrijdag (19 en 20 november) komt de ministerraad van de Europese Vrij handels Associatie (E.V.A.) in Genève bijeen om ónder meer de Britse in voertoeslag van vijftien procent té bespreken. Andere agendapunten zijn de landbouwvraagstukken in de E. V.A., de stand van de Europese inte gratie en de vraagstukken van de uitbreiding der internationale han del (de Kennedyronde en de betrek kingen met de ontwikkelingslanden). Naar in Genève werd vernomen zouden alle deelnemers aan het over leg van mening zijn dat de eenzijdige invoertoeslag beschouwd moet wor den als contractbreuk zonder meer. ROME, 18-11. Een man die ge boeid en verdoofd in een kist op het vliegveld Fiumicino van Rome lag, Joseph Dahan, heeft de politie ver teld, dat hij Marokkaan van geboorte is, maar het Israëlisch staatsbur gerschap bezit. Men vermoedt, dat hü bij contraspionage betrokken is geweest. Hij is inmiddels onderzocht deer een arts. volgens wie men hem morfine .heeft toegediend. Volgens de Italiaanse pers heeft Dahan zijn bevrijding te danken aan de vertraging van twee uur, die het toestel van de United Arab Airlines had, dat hem als „diplomatieke zen ding" naar Kairo zou brengen. Da han kwam bij kennis toen hij eigen- al op weg had moeten zijn naar „het ministerie van buitenlandse zaken" in Egypte. Hij slaagde er in zich te bevrijden van de prop in zijn mond en bc-gcn om hulp te roepen in ver schillende talen. De kist stond toen al bij het vliegtuig. Terwijl een dou anebeambte de politie waarschuw de protesteerden de twee Egypti sche ambassadesecretarissen heftig gewagend van diplomatieke on schendbaarheid en protesten bij de allerhoogste instanties. Toen de douanebeambten niet van zins ble ken, de kist in het vliegtuig te laten brengen zeulden de twee diploma ten „hun" kist weer naar de bestel wagen waarmee ze uit Rome naar de luchthaven waren gekomen. Er ontstond een handgemeen, waarna de Egyptenaren in allerijl wegreden met medeneming van de kist. De po litie zette de achtervolging in en reed ae wagen vlakbij de weg van Rome naar Ostia klem, maar de kist wa.s verdwenen. Na lang aandrin gen gaven de diplomaten toe, dat ze deze enkele honderden meters terug in een bosje hadden gezet. Daar werd ac kist geopend en kwam Da han tevoorschijn. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 18-11. Zaterdagmiddag jl. ging op het sportpark „Bannink" de vlag in top ter gelegenheid van het gereedkomen van het fraaie nieuwe clubgebouw en de nieuwe kleedkamers. De officiële opening werd verricht door het lid van Ged. Staten M. J. van Poelje, die de gehele gemeenschap van Zierikzee gelukwenste met deze fraaie nieuwe voorzieningen, waarvan in het bijzonder de plaatselijke sportverenigingen en scholen zullen profi teren. (Folo's: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). helpen direct tegen brandend maagzuur WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD Proces in Spanje MADRID, 18-11. - In Madrid is woensdag een proces tegen 38 man nen en één vrouw begonnen, die in staat- van beschuldiging zijn gesteld in verband met stakingen die zich verleden jaar in de steenkoolmijnen van Asturië (noord-Spanje) hebben voorgedaan. Zes en dertig van de be klaagden zijn mijnwerkers. De 39 worden beschuldigd van lid maatschap van een ondergrondse communistische organisatie. Zij zou den voorts communistische pamflet ten hebben verspreid. n Vier Oostduitse loeristen zijn in de Straat van Messina van een Oost duits schip op rondvaart gesprongen. Zij zijn door een boot van de Ita liaanse douane naar Messina ge- bracht. n De Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de belangen der gekleurden, heeft de verkiezing van een en twintig Amerikaanse Con gresleden aangevochten op grond van de stelling dat de i;echten van neger kiezers in acht Amerikaanse zuide lijke staten, nl. in Virginia, Zuid-Ca- rolina, Georgië, Florida, Alabama, Mississippi, Louisiana en Texas, zijn geschonden. In liet komende voorjaar: Voorlopig geen enkel zicht op nieuwbouw openbare lagere school ZIERIKZEE, 18-11. Een klein co mité uit de kring van Volksonder wijs op Schouwen-Duiveland be raamt zich momenteel op plannen om in het komende voorjaar te Zie rikzee een grote manifestatie te hou den vcor het openbare onderwijs. Het speciaal hiervoor gevormde co mité onderzoekt thans de mogelijk heden die er zijn cm deze dag te maken tot een grote gebeurtenis, een manifestatie waarbij de schijnwer pers fel gericht zullen zijn op het openbare onderwijs. Bijna alle open bare lagere scholen van het eiland hebben enthousiast hun medewer king aan deze plannen toegezegd. Deze bij zonderheden werden tij dens een dinsdagavond in hotel „Concortd'ia" gehouden vergadering van de afdaling Zierikzee van Volks onderwijs medegedeeld dooi- da se cretaris, de 'heer J. van Male. Voor de laatste maal stond deze vergadering onder voorzitterschap van mr. K. A. Keuning. De heer Keuning achtte zijn functie als voor zitter van. Volksonderwijs geen ge wenste combinatie met zijn ambt als wethouder van onderwijs. Ove rigens had de 'heer Keuning het voorzitterschap bij zijm benoeming, nu ongeveer een jaar geleden, slechts tijdelijk.op zich willen nemen, melde in verband met drukke werkzaam heden. Mr. Keuning Wilde wel be stuurslid blijven. In zijn plaats werd gekozen de (heer C. J. Coumou. Het bestuur wend vender uitgebreid met mevrouw Plaating-Krul. Uit het verslag van dë penning- meesteresse, mevr. R. Kroese-Leib- brand, bleek een redelijk gunstige financiële gang van zaken, nl. een batig saldo van plm. f 160. Voor de verzorging van d'e jaar lijkse propaganda-avond zal ditmaal een beroep worden gedaan op de to neel- en cabaretgroep van de kweek school te Middelburg". De afdeling telt momenteel 215 leden, hetgeen er naar de mening van het bestuur, ze ker meer zouden kunnen zijn. Er zal dan ook worden getracht het leden tal op te voeren. De vergadering was het eens met het streven van het hoofdbestuur om te trachten een nieuwe, meer bij deze tijd passende naam voor de vereni ging te vinden. Geen kans op nieuwe school Van de rondvraag maakte het hoofd van de o.l.-school, de heer J. G. Brugman, gebruik om nog eens met nadruk le wijzen op de onhoud bare toestand waarin het huidige schoolgebouw verkeert. „Het is een hopeloze en bedroevende situatie", aldus de heer Brugman. Gezien de huidige stand van zaken zei mr. Keuning hierep helaas te moeten mededelen dat er geen enkel uitzicht is op de bouw van een nieu we school. De oude school heeft lo kalen genoeg en dat betekent dat de school niet voor uitbreiding in aan merking kemt. Zou dat wel het ge val zijn, dan zou nieuwbouw onge twijfeld eerder haalbaar zijn. In feite betekent dit dat de openbare school er zal moeten blijven staan tot het bittere einde - instorting - toe. Uiteraard vond de vergadering dit nu wel niet bepaald een gunstig vooruitzicht. Er is overigens wel een lichtpuntje want volgend jaar krijgt de school een grote opknapbeurt. Dat staat in ieder geval vast. Uit een mededeling van mr. Keu ning bleek verder, dat mocht er in de toekomst een nieuwe school wor den gebouwd, dat zeker niet het ge val zal zijn in plan Malta, maar in het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente, dus in westelijke richting. Aan het einde van deze vlotte be spreking dankte de heer M. de Regt de heer mr. Keuning voor het vele 1 werk in het afgelopen jaar voor Volksonderwijs verricht. Ingezonden mededeling bij aankoop van uw winterjas N'OVEMBER AANBIEDING Elegant' kleding WW HAVENPLEIN 1 1 - ZIERIKZEE M ORG HA N, de magiër „Hier kan slechts één ding helpen!" mompelde doctor Ambrosius bezorgd en boog zich over de levenloze figuur van Aram heen! „Niets herstelt zo de zwak heid van het hart en de afwezigheid van adem als het Unieke Medicijn van doctor Ambrosius". Dc knecht die cr als toeschou wer en geheel in de war bijstond, knikte woest met het hoofd. „Dat.dat genees middel heeft dat al vaak een heilzame uitwerking gehad?" vroeg hij vol hoop. „Nog nooit!" verklaarde de geleerde onbe kommerd, terwijl hij zijn kostbare kruik opende. De reuk die eruit opsteeg was zo hevig, dat de knecht de hand naar dc neus bracht. Maar Ambrosius lette er geheel niet op. „Door een vreemd spel van hel lot heb ik nog nooit een zieke gevonden die mijn Uniék Medicijn wilde innemen", mompelde hij en goot zorgvuldig een flinke slok van het vocht tussen de lippen van Aram. „Ik ben benieuwd naar het resultaat!" Wel, dat was boven verwachtingen ver heven! Nauwelijks was het middel ver dwenen in Aram's keel, of de avonturier opende de ogen, zuchtte en keek verbaasd om zich heen. „Eureka!" riep dc geleerde verheugd uit! „Ik wist het wel! Ik heb het altijd geweten! Het Unieke Medicijn van doctor Ambrosius is goed voor alles. Waar is nu de dwaas die dit durft tegen te spre ken? De grote Aristotcles zelf, zou me, met lauweren hebben gekroond, als hij dit ge zien had!" „Gahmoir, Morghan stotterde Aram, die zich langzaam de loop der gebeurtenis sen en hun samenhang weer begon te her inneren. Plotseling sprong hij overeind. „MorghanAmbrosius! Waar is Mor ghan?" Zijn angst zou nog groter geweest zijn als hij de magiër op dit moment had kunnen zien, die glimlachend in de deur Van Silvia's kamer verschenen was „Zijt ge klaar?', vroeg hij met zachte stem. „Het uur van onze vereniging is aan gebroken!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2