DIT ISÜW HUIS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Werknemers willen in 1965 loonsverhoging van zeven proeent AMERIKAANSE PUZZEL-RAGE NU 00K IN NEDERLAND Verenigde Staten gaan campagne in Zuid-Vietnam intensiveren Rijdende fabriek maakt autosnelweg Schoolhoofd wegens ontucht ontslagen Enorme kettingbotsing De Parij se mode en de pers DE GREVELINGENDAM De schooltelevisie Vaste oeververbinding onder of boven de Westersclielde? Het proces in Johannesburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag; 19 september 1964 121ste jaargang No. 19687 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Emmeloord overwon Zierikzeese maiT Vreemde outvoeringszaak Genoemd maximum voor werkgevers onaanvaardbaar DEN HAAG, 18-11. In het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag was woensdagmiddag al les in afwachting van het door het bestuur van de Stichting van de Ar beid voortgezette beraad over de loonkostenstijging in 1965. Voorafgaande aan dit beraad heb ben voorzitters die in het bestuur van de Stichting zitting hebben, on derling te zamen overleg gepleegd. Bij dat overleg ontbraken de voor zitters van de middenstandsbonden en van de landbouworganisaties. Nadat de werkgevers na hun be raad de uitkomst daarvan in de Ingezonden mededeling Een Amerikaanse rage verovert ons land: de knutselpuzzel. Grappig (en ook nog leerzaam) speelgoed voor de. kinderen, die van kleurige stukjes plastic leuke figuurtjes bouwen, zo als auto's, schepen en vliegtuigen. Bij navraag is ons gebleken, dat dit nieuwste speelgoed verkrijgbaar is bij Honig soepen. Bij aankoop van een pakje soep van de Koogse fabri kant wordt nl. gratis zo'n knutsel puzzel verstrekt. Een initiatief dat, ook met het oog op Sinterklaas, ze ker door vele Nederlandse consu menten op prijs gesteld zal worden. Stichtingsvergadering hadden mede gedeeld, is het beraad afgesloten. Woensdag a.s. komt het bestuur der Stichting weer bijeen en een mo gelijk laatste vergadering is bepaald op maandag 30 november. Tussentijds hebben werkgevers ge legenheid voor beraad in eigen kring. De werknemers- voorstellen De werknemers hebben hun voor stellen geconcretiseerd: verhoging in 1965 van de c.a.o.- loncn per bedrijfstak van .cxi- maal 7 procent; een deel van dit maximum van 7 procent, b.v. 2 a 3 procent, per 1 januari 1965 als verplichte loon- rondc te geven; de overige verhoging te laten in gaan bij de herziening van de c.a.o.'s, die voor velen daarvan ook op 1 januari a.s. vervalt; vrijheid voor de besteding van een deel der gevraagde maximale loonsverhoging: bijzondere aandacht is gevraagd voor de verwerking van de huur- compensatie, afschaffing van ge meente-classificatie, verhoging vakantietoeslag met 2 tot 6 pro cent; ook is gesproken over de ver hoging van het minimum-inko men tot f 110,per week. De werknemers hebben voor 1965 afgezien van verdere voorstellen op het gebied van de arbeidstijdverkor ting. Zij hebben een grotere vrijheid over ondernemingsgewijze differen tiatie gevraagd. Zij hebben een voor- WASHINGTON, 18-11. Woensdag is te Washington van welingelichte z(jde vernomen dat Johnson's mili taire raadgevers vjjf mogelijkheden voor een Amerikaans militair optre den in Zuid-Vietnam hebben ont worpen, dit voor het geval de presi dent het nodig zou achten meer mi-" litaire nadruk te geven aan de Ame rikaanse militaire aanwezigheid in dit land. De mogelijkheden lopen van het krachtiger bestrijden der guerilla- acties van de communistische Viet- cong tot het, door Amerikaanse oor logsschepen en militaire vliegtuigen, beschieten en bombarderen van in dustriële doelen in Noor^-Vietnam. Men verheelt zich niet dat het laatste, gezien het ogenschijnlijk smaller worden van de kloof tussen het Kremlin en Peking, ernstige ge volgen zou kunnen hebben. Talrijke Amerikaanse militaire leiders achten het echter onvermijdelijk de aan- voerwegen buiten gebruik te stellen, langs welke de communistische re bellen in Zuid-Vietnam vanuit Nocrd-Vietnam worden bevoorraad. Men legt er echter in de hiervoor if UTRECHT, 18-11. Een groot aantal deskundigen op het gebied van de wegenbouw heeft zich in Utrecht uitvoerig laten voorlichten over de jong ste ontwikkelingen op hun terrein. Een groot deel van de dag werd besteed aan een gi- f gantische machine, die op het J ogenblik in Frankrijk wordt r gebruikt bij de aanleg van J autosnelviegen. Deze reusdie het voorlopig in Nederland nog met zijn uitheemse naam J Slip-vorm Paver" moet doen, J is de verpersoonlijking van f een systeem dat in de Verenig- de Staten is ontwikkeld. De f werking ervan komt neer op r ren ingenieuze toepassing van f het ook bij ons in de bouio- f nijverheid bzkende principe f van de glijdende bekisting. f An7i de voorkant van de ma- f chine - eigenlijk een rijdende f fabriek - wordt specia gestort, (lie na tal van bewerkingen aan de achterzijde als keurig afgewerkte betonplaat tevoor schijn komt en dan nog maar alleen hard behoeft te wor den. Alles gaat automatisch iHa elektronische stuursyste men. aangehaalde welingelichte Washing- tonse kringen de nadruk op dat het uitsluitend aan president Johnson is voorbehouden om de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Viet nam te bepalen. Echtpaar met scooter verongelukt HEERLEN, 18-11. De 24-jarige heer Lamers uit Nieuwenhagen (L.) en zijn 23-jarige echtgenote mevr. Lamers-Plantaz zijn in de afgelopen nacht in Waubach omgekomen bij een verkeersongeluk. De heer La mers reed met zijn scooter tegen een stilstaande auto. Kort na het onge luk is het echtpaar overleden. Zij waren in augustus getrouwd. BREDA, 18-11. Leerlingen van de jongensschool van het Brabantse dorp Kruisland, behorende tot de ge meente Steenbergen, hebben woens dag van het schoolbestuur een brief voor hun ouders mee gekregen, waar in die ouders wordt gevraagd de kin deren le vertellen dat het school hoofd, de 33-jarige heer J. V.. we gens ernstige ziekte geen les meer kan geven. In werkelijkheid is hij op staande voet ontslagen en inge sloten, verdacht van onzedelijke han delingen met minderjarige leerlin gen. V. is vader van twee kinderen. Het schoolbestuur heeft in de brief aan de ouders ook verzocht om na te gaan of het schoolhoofd ook hand tastelijk is opgetreden tegen hun kinderen. Bij het politie-onderzoek is komen vast te staan dat V. zich al jaren met deze praktijken heeft bezigge houden. behoud gemaakt ten aanzien van de prijsontwikkeling die een gevolg kan zijn van maatregelen in het verband van de E.E.G. De werknemers zou den dan een gesprek met het kabi net daarover willen hebben. De werkgevers hebben het maxi mum van 7 procent onaanvaardbaar genoemd. zy wilden wel verder gaan dan de 3 procent die ze aanvanke lijk hebben genoemd. Ingezonden mededeling Zie deze bijzondere publikcitie elders in dit blad. BREUKELEN, 18-11. Het verkeer op rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht bij Breukelen is woensdag in de late middag gestagneerd door kettingbot singen. Tussen vijf en zes uur zijn ongeveer 25 auto's min of meer ern stig beschadigd, een deel zo dat ze als een total loss moeten worden beschouwd. Dinsdag sneuvelden op dit deel van deze drukke verkeers weg 33 auto's. Twee functionarissen zijn in Rome gear rest >an de ambassade van de Ver. Arabische Republiek •rd nadat ze hadden getracht de 30-jarige Marokkaan Joseph Dalian uit Italië te ontvoeren. In een verzegelde kist boden de beide Egyptenaren een „lading muziekinstrumenten" aan bij de douane van het Romeinse vliegveld. Toen de douane geluiden uil de kist hoorde, en ruzie met de Egyptenaren kreeg, ivaarschuwde hij de politie. Een patrouille ivist de inmiddels vertrokken Egyptenaren te achterhalen, brak de kist open en bevrijdde de Marokkaan. De politie van Rome heeft het vermoeden dat de kist vaker is gebruikt voor dergelijke doeleinden. - De foto toont de kist (links). Een van de twee gearresteerde ambassade-secretarissen van de Ver enigde Arabische Republiek verlaat hier het politie-büreau in Ostia, en kele kilometers van Rome (rechts). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's PARIJS, 19-11. - De meerderheid der Parijse modekoningen heeft be sloten de pers niet meer de primeur van hun collecties te geven. In mode kringen heeft dit bcsliut groot ru moer veroorzaakt. Mijlpaal van 100.000 ton stortmateriaal bereikt Woensdagmiddag werd aan de Oost- kop een mijlpaal bereikt. Door de kabelbaan werd namelijk de 100.000 ton stortmateriaal in het sluitgat ge deponeerd. Dit geschiedde door een gondel bemand met twee Flakkee- Het noordelijk deel van de Ame rikaanse staat Arizona is getroffen door een hevige sneeuwstorm. Hon derden automobilisten zijn gestrand; minstens acht mensen worden ver mist. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 18-11. Het is niet uit gesloten, dat binnen afzienbare tijd Amerikaanse lesfilms zullen worden gebruikt voor de Nederlandse school televisie, zo heeft minister Bot (on derwijs) woensdagmiddag aan de Vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer meegedeeld. Een aantal films, die in Amerika bij het televisie-onderwijs worden gebruikt, is namelijk ter visie ge vraagd. Men zal bekijken of deze visuele hulpmiddelen voor ons land geschikt zijn en gebruikt kunnen worden. naars, de gondeliers L. J. Ilameete en W. F. van Perorstraate. De werkzaamheden aan de Greve- lingendam schieten nu goed op. Men ziet regelmatig de gondels langs de kabel rijden. Weinig gelukkig is men edhlter met het gebitumineerd zand dat in het sluitgat is gestort en dat diende om het stortsteen te vervan gen. De stortsteen is echter niet te vervangen. Het zand spoelt voor een deel weg, de stenen blijven liggen. Minister Van Aartsen is in de Tweede Kamer beslist wel te opti mistisch geweest toen hij de sluiting nog in 1964 voorspelde. Als we re kenen dat met de kex-stdagen niet wordt gewerkt, zou m endus over ongeveer vijf weken zover moeten zijn, iets wat moeilijk is aan te ne men, als men ziet wat er nog ge beuren moet. Achthonderd journalisten, die hon derd miljoen lezers vertegenwoordi gen, plegen namelijk tweemaal per jaar uit alle delen der wereld naar Parijs te komen om de nieuwtjes als eersten aan de openbaarheid te kun nen prijsgeven. Bij Balenciaga, Givenchi, Saint Laurent en Maggy Rouff wordt de maatregel reeds in de komende lente van kracht. Cardin, Heim, Lanvin en enige anderen menen begrip te moe ten hebben voor de regelingen die vele journalisten al voor de lente mode hebben getroffen. Zij zullen hun poorten pas in juli voor de herfst-wintermode sluiten, om een maand later te heropenen. Zij vinden dat de grote kopers in de gelegen heid moeten zijn in alle vrijheid een keuze te doen zonder voorafgaande beïnvloeding door de pers. Zes andere modehuizen achten de publiciteit van zodanig belang, dat zijn Dior, Balmain, Chanel, Patou. zijn Dior. Maintain, Chanel. Patou, Griffe en Courreges. NEW YORK. Nederland heeft be sloten een vrijwillige bijdrage van 118.000 dollar te leveren ter bestrij ding van de kosten tot het handha ven van het V.N.-politielcger op Cyprus, aldus is door de V.N. woens dag bekendgemaakt. JOHANNESBURG, 18-11. Een ge tuige a charge heeft woensdag in Jo- honnesburg in het proces tegen der tien personen, die ervan worden be schuldigd lid te zijn van de (verbo den) communistische party, verklaard dat alle leden van het centrale co mité van de Znidafrikaanse commu nistische party en alle leden van de regionale comité's zich in arrest be vinden. De getuige, Petrus Beyleveld, die heeft gezegd zelf tot het centrale partijcomité te behoren, had dinsdag reeds drie der beschuldigden, onder wie de advocaat Braam Fisher, aan gewezen als leden van het centrale comité. Ook had hij gezegd dat de partij gesteund werd met fondsen uit een ondersteuningscomité dat in Lon den zetelt. De verdedigers van de dertien be schuldigden vroegen Beyleveld of hij het met zijn geweten overeen kon komen een „verrader van zijn partij" te zijn. Beyleveld antwoordde zijn gehele leven tegen de apartheid te hebben gestreden en een toegewijd en loyaal lid van de communistische partij te zijn geweest. „Ik ben het slachtoffer van de omstandigheden. Mijn besluit was niet gemakkelijk te nemen. Ik wil me nu terugtrekken uit de politiek", zo zei hij. Het proces werd na deze verkla ring verdaagd tot maandag 23 no vember. DEN HAAG, 18-11. Minister Van Aartsen voelt wat voor dubbeldek schepen op de Westersclielde in het veer Kruiningen-Perkpolder. „Aan het Provinciaal bestuur van Zeeland is gevraagd een plan daartoe te ma ken. Dit werk zal de verbetering van de veerhavens niet in de weg staan. De eerste fase is aanbesteed. De wer ken zullen in 1968 klaar zijn, waarbij rekening is gehouden met dubbel dekkers. Tegenover een „negentig meter schip" als reserve voor alle Wester- scheldeveren stond de minister voor alsnog gereserveerd. Voor reserves ziet hij wellicht nog mogelijkheden in te verbouwen veerboten van de Oosterschelde. De heer Van der Peijl (C.H.U.) drong zeer sterk aan op de bouw voor 1968 van een reserveschip. De minister was ervan overtuigd, dat er in de toekomst vast en zeker een vaste oeververbinding onder of boven de Westersclielde (tunnel óf brug) zal komen. De zeer moeilijke studie op dat ge bied is thans aan do gang. De be windsman kon in de Vaste commis sie van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer geen termijn voor deze studie noemen. Ingezonden mededeling Uw gastheer is IIOTEI.-CAFÉ-RESTAURANT „DE SCHELPH0EK" Gezellig zitje Prima consumpties Specialiteit: kip van 'l spit Ook om mede te nemen of op bestelling b\j U thuis te bezorgen. Telefoon (01117) 2 12 Zaal beschikbaar voor vergaderingen, brui loften en partyen Er is maar één geheim dat een vrouw kan bewaren, nl. dat van haar leeftijd. V/AT UQT PE BIL 7" Aanhoudend zacht Verwachting tot vrijdagavond: Veel béwolking met af en toe wat motregen en hier en daar mist, maar morgen voornamelijk in de noorde lijke helft van het land ook enkele opklaringen; matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west; zacht weer. 20 nov. Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 17.28, onder 8.58. Volle maan: 19 nov. ie 16.43, HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 nov. 3.22 v.m. 15.38 n.m. BROUWERSHAVEN 20 nov. 2.59 v.m. 15.20 n.m. Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 19-11. Het K.N.M.I deelt mede: Nadat in de afgelopen nacht een rug van hogedruk de Noordzee en ons land was gepasseerd, bereikte vanmorgen het frentensysteem van een diepe depressie waarvan de kern bij IJsland ligt. de Noordzee. Nederland bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied dat Frank rijk en Duitsland bedekt, waardoor de fronten in onze omgeving betrek kelijk zwak zijn. Het warmtefront dat vanmorgen ons land binnen kwam, veroorzaakte wat lichte re gen en motregen en werd ook ver gezeld door een zone met mist. De temperatuur steeg in het zuidwesten van het land vanmorgen reeds tot 11 graden. Ook het zwakke koufront zal met wat lichte regen ons land pas seren. waarna mogelijk enkele op klaringen zullen volgen, voorname lijk in het noordwesten van het land. Het blijft bij dit alles zacht weer. Kenned v-herdenking op televisie HILVERSUM. Zondag 22 novem ber - precies een jaar nadat de Ame rikaanse president John Fitzgerald Kennedy in Dallas werd vermoord - zendt de N-T-S. van 15.45 tot 16.45 uur op Nederland I een documen taire te zijner nagedachtenis uit. Waarnemers in Moskou verwach ten een groot aantal mutaties in het kader van de Russische communisti sche partij. Nikolai I'odgorny, één van de elf leden van het partybe st uur, zou zyn belast niet dc reor ganisatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1