Activiteiten voor speeltuin te Bruinisse STAD EN EILAND Zeer speciale aanbieding GEBR. THIEN Defensie-order van f 50 miljoen Vijfling in Afrika Nog strijd in Zuid-Vietnam Zierikzeese raad ver gadert op 24 november BRUINISSE, 16-11. De vrijdag avond in café „Het Centrum" gehou den vergadering tot oprichting van een speeltuin was zo slecht bezocht, dat het doel een definitief bestuur te vormen en ideeën uit te wisselen, niet kon worden bereikt. Ingezonden mededeling Zuiver wollen dekens 100 Vo wol Gegarandeerd mot- en keverecht Kwaliteit I180/220 f 67,95 Kwaliteit II180/220 f 54,95 Kwaliteit I150/220 f 54,95 Voorraad beperkt Zie etalage Zierikzee Telefoon 2604 DODELIJKE ONGELUKKEN BORGER. De 71-jarige heer J. C. van Oosten is bij het oversteken van de provinciale weg in Borger door een passerende personenauto gegre pen. De heer van Oosten, oud-hoofd van de openbare lagere school en scriba van de Nederlands Hervorm de Kerk, was op slag dood, WEERT. Op de Roermondseweg bij Weert is de 32-jarige A. Steen bergen uit Den Haag om het leven gekomen. Zijn auto begon plotseling te slippen, kwam dwars over de weg en schoof met grote snelheid tegen een boom. De bestuurder was op slag dood. ROTTERDAM. De stuurman van de Engelse coaster „Servic", de 26- jarige Robert S. F. Bygrave uit Fo- restgate in Engeland is verdronken. Hij was bezig proviand aan boord te brengen en is bij het dragen van een zak aardappelen vermoedelijk mis gestapt en tussen wal en schip ge vallen. VEENENDAAL. De 64-jarige H. J. Smit uit Den Haag is op de rijks weg bij Veenendaal dodelijk gewond toen zijn wagen door zijwind in de middenberm terecht kwam. De wa gen sloeg over de kop, waarbij de bestuurder uit de auto werd geslin- t gerd. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" te Zierikzee Uitslag clubtentoonstelling op 15 november. Klasse I: Oude doffers: W. v. d'. Ende 1, 6; J. A. ten Haaf 2, 9; Gebr. Krijger 3, E.V.; L. v. d. Hoek 4; J. P. Verwest 5; L. Heij'boer 7, E.V.; J. van Westen-brugge 8; L. de Bruin E.V. Klasse II: Oude 'duiven: J. P. Ver west 1, 4; J. A. ten Haaf 2, 5; Gebr. Krijger 3, Z.E.V.; Feleus-WeSten1- brugge E.V. en Z.E.V. Klasse III: Jarige doffers: J. A. ten Haaf 1, 2, 3, 5, Z.E.V.A. Krista- lijn 4; L. Noordijik 6; L. v. d. Hoek E.V. Klasse IV: Jarige duivenJ. P. Verwest 1 en Z.E.V.; Gebr. Krijger 2; A. Krist al ijn 3; C. B'ouman 4; W. v. d. Erïde 5. Klasse V: Jonge doffers: C. Bou- man 1, 6; W. v. d. Ende 2, 7; Gebr. Krijger 3, 13; J. P. Verwest 4; A. Kristalijn 5, 14; L. Noordijk 8, 11, 12; J. A. ten Haaf 9; J. M. Feleiis- C. M. v. Westenbrugge 10. Klasse VI: Jonge duiven: J. A. ten Haaf 1, 2. 3, 4; L. Noordijk 5, 9, 12; Gebr. Krijger 6; W. v. d. Ende 7; H. Merle 8; W. den Boer 10; C. Bou- man 11; A. Kristalijn Z.E.V.; C. Ber- revoets E.V. Kampioen schoonste duif W. v. d. Ende. Tentoonstellingskampioenschap J. A. ten Haaf. Het voorlopige bestuur besloot daarna om voorlopig aan te blijven. De contributie werd vastgesteld op f 5 per jaar of f 0,50 per maand, het donateurschap op minimum f 2,50 per jaar. Enkele personen stelden zich beschikbaar voor de ledenwerf- aktie die men zich voorstelt van „deur tot deur" te houden. Hoewel men veel geld nodig heeft, rekent men er toch op, dat door deze aktie zoveel contribuanten zullen worden gewonnen, dat men kan starten'. Uitvoerig werd besproken de vraag „Waarom juist een speeltuin in plan- West?", dat toch niet centraal gele gen is, ten opzichte van de kom dei- gemeente. Dit is in de eerste plaats een kwestie van mogelijkheden. In plan West wonen een aantal jonge gezinnen met jonge kinderen, maar dit gaf niet de doorslag. In plan- West kon een stuk grond worden ge kregen of gehuurd dat niet als bouw grond kan worden gebruikt. Bouw grond is in de eerste plaats erg duur, maar daarnaast loopt men het risico te moeten verhuizen omdat er gebouwd moet worden als men nau welijks op dreef is. Het wordt be slist geen speeltuin voor plan West, ieder kind zal worden toegelaten. Een andere vraag was of de speel tuin enige richting was toegedaan, maar dit is beslist niet het (geval. Het enige doel is, de kinderen veilig te stellen voor de gevaren van het steeds toenemende verkeer. In de komende weken zal de no dige aktiviteit worden ontplooid om aan geld te komen en besloten werd vol energie d'e zaak aan te paMcen en zich niiet te laten ontmoe digen door het slechte vergaderings- bezoek. BEN HAAG, 16-11. De minister van defensie heeft het voornemen om cp de thans by de D.A.F.-fabrie- ken in Eindhoven in produktie zynde eerste bestelling van het gepantser de personeelsvoertuig YP 408 aan te sluiten met een vervolgorder. Deze bestelling, die enkele honderden voertuigen omvat, zal een bedrag van ruim vyftig miljoen gulden ver gen. De eerste serie die besteld werd zal eind 1965 opgeleverd zyn. In de daarop volgende twee jaren zal de nieuwe bestelling opgeleverd wor den. De medezeggenschap van de werknemers UTRECHT, 16-11. Een gepubli- ceerd rapport van het N.K.V. over de medezeggenschap in de onderne ming bepleit onder meer dat de werknemers enige invloed dienen te krijgen op de keuze van bedrijfslei ding, ibijvooibeeld via de onderne mingsraad. Ook zal de leiding, vol gens de N.K.V.-commiss'ie die het rapport heeft opgesteld, overleg moeten plegen met de onderne mingsraad wanneer er belangrijke veranderingen in het bedrijf op til zijn die de belangen van de werkne mers direct raken. Verder zou de ondernemingsraad adviserende be- ■veelheid moeten -hebben bij het be palen van de grote 'lijnen van het promotie- en aan'stellinigsbeleid/ LOURENCO MARQUES, 16-11. Een 32-jarige negerin 'heeft zaterdag een vijfling gebaard i-n een zieken huis te Zavala, 150 km. ten nooi'den van Lourenco Marques. De vier jon gens en een meisje maken het goed. De ouders van de vijfling hadden reeds 2 kinderen. Tegen verhoging van de collegegelden DEN HAAG, 16-11. Het Chr. Historisch kamerlid dr. H. A. Schu ring kantte zich in een radio-uitzen ding tegen de voorgenomen verho ging der collegegelden van f 200 op f 400 per .jaar. Hij vond dat minister Bot een on doelmatige politiek voert, omdat de verhoging geen enkel soelaas kan bieden aan het opvangen van kos tenstijgingen bij het wetenschappe lijk onderwijs. Deze politiek brengt, aldus de heer Schuring, de midden groepen het sterkst in de verdruk king, omdat mensen met de lagere inkomens voor studietoelagen in aanmerking komen. HEERLEN. Brandkasfenkrakers zijn dit weekeinde actief geweest dn Heerlen, waar enlkele tienduizenden guldens - d'e ontvangsten van de zaterdag - zijn verdwenen uit de brandkast van een groot .kledingma gazijn (C. en A.) in de binnenstad. Op dinsdag 24 november a.s. wordt ten stadhuize een openbare vergade ring gehouden van de raad der ge meente Zierikzee. De agenda ver meldt een veertigtal punten. Zo stel len b. en w. de raad voor een be slissing te nemen over een verzoek van de pachters van de buitengron den waarop de kreeftenvissery uit geoefend wordt. Het ligt in het voornemen, mede ter uitvoering van het saneringsplan aan de Raamstraat een gymnastiek lokaal te stichten. B. en w. stellen de raad voor \ot aankoop over te gaan van een drietal percelen om in deze bouw te kunnen voorzien. Verder wordt voorgesteld over te gaan tot de aankoop van het nood- sportveld van de eigenares, mevr. D. M. Constandse-Panny. Het betreft hier een oppervlakte van 1.48.90 ha., welke naar het oordeel van het col lege voor de toekomst thans nog niet te bepalen belangrijke mogelijkhe den kan bieden. Met het oog op de restauratie van de Zuidhavenpoort wordt do raad verder voorgesteld aan te kopen het voormalige café „Rotterdam" van de eigenaar, de N.V. Heineken's Brouwerijen. Een andere aankoop betreft een perceel van de heer P. Geluk, ter verwe zenlijking van de zwaaikom aan het Sas. Verder komt aan de orde verkoop van kavels voor de bouw van Wo ningwetwoningen en garages (Ple vierstraat en de Jongestraat) en voorts aan de Boogaardstraat (N.V. F. den Hartog en Zonen) en Cau- straat en Kaersemakerstraat (N.V. Bouwfonds Ned. Gem.). Voorts wordt de raad medegedeeld dat het timmer- en aannemersbedrijf F. den Hartog en Zonen N.V. te 's-Gravcndeel op het oude industrie terrein een timmerfabriek wenst te stichten. B. en w. achten deze ves tiging op het industrieterrein een aantrekkelijk projekt en stellen de raad dan ook voor hiertoe een kavel ter grootte van 2195 m- aan genoem de firma tc verkopen. ZIERIKZEE/BRUINISSE De mosselverzending De mossel verzending is nu in het hart van het seizoen beslist goed te noemen en de wekelijkse bestellin gen variëren van 30- tot 40.000 ton nen per week. Dit betekent natuur lijk ook dat de percentages van de standaardcapaciteitscijfers, dat wil zeggen de afgeleverde hoeveelheid mosselen door de verschillende kwe kers behoorlijk omhoog gaan. Deze liggen nu van 70 tot 80 procent. OUWERKERK De Culturele Vereniging Ter opening van het seizoen bracht de Culturele Vereniging Ouwerkerk zaterdagavond jl. de bekende humo ristische film „Lopen of Liften". De voorzitter, de heer C. P. Kuijper, toonde zich tamelijk tevreden over de opkomst en hoopte voor de toe komst op voortdurende belangstel ling voor de activiteiten der vereni ging. Op 16 december a.s. zal Simon de Waard komen spreken over Honga rije; op 15 januari is er een cabaret avond. HAAMSTEDE De 100.000e kist fruit Maandagmiddag heerste er een ze kere spanning op het aanvoerter rein van de Coöp. Veiling der Zuid- Hollandse Eilanden te Haamstede. Het zou ni. kunnen gebeuren dat de 100.000ste kist deze middag zou aan gevoerd worden. Het werd dus een kwestie van aftellen. Even voor drie uur bracht 'de heer J. v. d. Zan'de nog snel een partijtje Golden Deli cious en daar zat de jubileum-kist tussen. Dit aantal werd alleen na de oor log enige malen bereikt, doch na de stormramp niet meer. BURGHSLUIS Coasters bezochten de haven Een niet alledaags gezicht deed zich maandagmiddag voor in de ha ven van Burghsluis. De halve meter verhoging, ontstaan door de storm achtige zuidwestelijke wind, deed twee kustvaarders die in de haven lagen ver met hun bovenbouw boven de dijk uitsteken, zodat van grote afstand deze schepen gezien konden worden. Het waren ditmaal de „Marjan" uit Rotterdam, die tarwe laadde en de „Crescendo" uit Groningen, die haar ruimen gevuld zag worden met schokkers. De vaartuigen werden zo als gewoonlijk geladen door de firma Gebr. Landegent, die ze bestemde voor Engeland. Het laden bracht groté activiteit teweeg op de kade en naast de aanvoer van suikerbie ten was er volop levendigheid in het anders zo stille Burghsluise haventje BRUINISSE „Nu mei Hope" organiseert bazar Door d'e muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse wordt op 19, 20 en 21 november een bazar gehou den in 'het hervormd verenigingsge bouw. „Nu met Hope" pakt dit keel de zaak energiek aan en nu er dit jaar geen winkelweek is, zorgt de muziekvereniging toch voor een blad en voor een daaraan verbonden attractie voor de jeugd. Burgemees ter van de Linde schreef er een voorwoord bij. Het bestuur ran de 65-jarige vereniging schreef een ten geleide, met als motto „Een feest zonder muziek, is als een stadion zonder publiek". De bazar zal on getwijfeld het nodige publiek trek ken en een gezellig intermezzo zijn in de dagelijkse gang van zaken op Bru. Oogstcollecten in N. H. kerk De oogsteollecte in de Ned. Herv. kerk bracht in totaal op f 4696,75, tc weten f 3241,25 voor de kerkvoogdij en f 1455.50 voor de diaconie. In de Ger. Gemeente werd gecol lecteerd een oogsteollecte van f3081 en een dankdagcollecte van f 1877. totaal f 4959. Tijdrede voor S.G.P.-afdeling Ds. Chr. Smits, chr. geref. predi kant te Sliedrecht, hield in de ker van de gereformeerde gemeente een tydrede. De bijeenkomst werd geopend door de heer W. van Gilst, voorzitter van de afdeling Bruinisse van de Staatk. Geref. Party. Hij las het teksthoofdstuk Hosea 14 voor, een hoofdstuk dat spreekt van straf op de zonde, van de eis tot bekering en van de genade die volgt, op die bekering. Ds. Smits bepaalde zijn gehoor speciaal bij het 3e vers. „Neemt deze woorden met U en bekeert U tot den Heere: zeg tot Hem Neem weg' alle ongerechtigheid en geef het goe de, zo zullen wij betalen de varren onzer lippen". Zoals in de dagen van Hosea, het volk Israël afgekeerd en weggezwor- ven was van de dienst van Jehova zo is ook Nederland aldus spreker niet meer het Nederland van vroe ger. Er is een vervlakking en een afkering van den Heere en indien het Nederlandse volk zich niet be keert, zal het vergaan als in de da gen van Hosea en daarna. De profetiën van Hosea zijn wat Jsraël betreft vervuld; ook Neder land zal eenzelfde lot treffen. Alleen bekering kan ons volk redden. De kerkdienst werd zoals gebruikelijk met dankzegging gesloten Brand in Afrikaanse mijn SASOLBURG, 17-11. Een brand, die maandag uitbrak in een steen koolmijn in Sasolburg, Oranje Vrij staat, heeft aan een aantal mijnwer kers het leven gekost. Op een diep te van '140 meter zaten drie-en-twin tig Afrikanen opgesloten. Toen men het vuur dinsdag meester was wer den vier lijken naar boven gebracht: Vijf blanken en vijf Afrikanen kon den zich maandag, toen de brand werd ontdekt, in veiligheid stellen. Sint naar Zierikzee? ZIERIKZEE Causerie over „Sicilië" voor Z.V.U. en „Nut" Voor een „full 'house" - zoals de voorzitter van .hét NutSd'epartement dr. J. C. Röhner -het uitdrukte - sprak maandagavond de 'heer A. H. D. Smaal te Baarn ever „Sicilië", de „voetbal" vlalk voor de punt van de laars van Italië. De grote toeloop van 'het publiek - we zijn dit ontwend te Zierikzee - vond stellig mede zijn oorzaak in d'e organieke samenwerking tussen de Z.V.U. en 'het Nut. Het was een ver ademing weer een's in een volle zaal te zitten, ook al was 'het er dan knap warm. De iheer Smaal vertelde bij zonderheden over Sicilië bij een- se rie 'door hem .gemaakte kleurendia's, waarbij vooral ihet accenlt viel op de resten van voorbije (beschavingen en duidëlijk spralk 'hoe belangrijk Sicilië is geweest in 'de antieke wereld. Uit voerig weiid stilgestaan 'bij de tal rijke natuurlijke 'en bouwkundige schoonheden van Sicilië, opgemerkt en vastgelegd tijdens een trip, die spr. over het (warme) eiland' maakte. Hem 'hier op de voet te volgen zou geen zin 'hebben. Wij menen n'l. dat de titel veel meer 'beloofde, dan deze toeristische kleurenaantekeningen bij een ongetwijfeld fraaie reis. Het ge heel bleek te duidelijk' twee dimen sionaal en de derde dimensie, die een Komt Sint Niklaas en zijnen knecht DU jaar weer in „de stad" terecht? Menigeen stelt zich die vraag Van jong tot oud, van hoog tot laag. We weten 't niet, maar hojien al Dat Sint ons niet vergeten zal. Hem wacht als elk ander jaar Ook hier een blijde kinderschaar! ZIERIKZEE Ouderavond openbare lagere school reportage als 'de onderhavige ver m'oët verheffen boven e!en pToj'dktie- avond in de 'huiskamer, ontbrak. Wat i's er met de economie van Si cilië aan de 'hand, hoe l'i'gt het met de voeding en de gezondheidstoe stand van d'e 'bevolking, vanwaar de trék van duizenden mannen uit dit door de natuur gezegende land naar het industriegebied van noord-Italië. Wat zijn de achtergronden van de „omerta" (zwijgplicht), die d'e Siciii- aanse onderwereld (Maf(f)ia) onder- Steunt? Afgezien van een aangenaam kruidensaus je van rake opmerkin gen, vonden wij d'eze lezing teveel liggen in d'e sfeer van 'het rëisbu- reau-optimiisme, waarin men zelden de ziel proeft van een land en een völk. En Sicilië - ook 'het huidige - 'heeft een ziel, een hartstochtelijke, die ook spreekt uit de literatuur, zij het gisteravond niet. De geprojek- teerde dia's warten van goede kwa liteit-met enkele, die nog duidelijk boven dit niveau uitkwamen. Wij hebben - 'het spijit ons het hier neer te moeten schrijven - (herinneringen aan tientallen Z.V.U.-leringen, die „dieper groeven" en mitsdien ook langer zullen beklijven. De voorzitter van d'e Z.V.U.-werkgroep drs. Mot- tier 'bood na afloop ide spreker als herinnering het fotohoek van Zie rikzee aan. Gisteren (maandag) vend in „Con cordia" alhier een redelyk goed be zochte ouderavond plaats van de cpenbare lagere school. De voorzit ter van de oudercommissie, de heer W. Smit, verwelkomde in het by- zender de wethouder van onderwijs mr. K. A. Keurting en deelde mee dat heden (dinsdag)avond in „Mon- dragon" een vergadering zal plaats vinden van de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs". Onder meer zal op deze vergadering een plan besproken worden om in de loop van volgend jaar te komen tot een grote cilandelyke manifestatie. Tij'dtens deze ouderavond kwamen verschillende huishoudelijke zaken aan de orde. Goedgekeurd werd het jaarverslag van de secretaris, de heer H. E. S. Sindk, waarin o.a. werd medegedeeld dat wegens bijzondere omstandigheden dit jaar geen af- söbeidsavondje kon worden 'gegeven voor d'e leerlingen die de school in middels hebben verlaten. De heer W! F. Sohell verstrekte als waarne mend penningmeester de rekening en verantwoording over het afgelo pen jaar tot 1 oktober jl., waaruit bleek dat over een batig saldo be schikt kan worden van f 314. De re kening werd goedgekeurd. Het periodiek aftredende lid me vrouw Plaating-Krul werd bij de bestuursverkiezing herkozen. Aftre dend' en niet herkiesbaar waren de heren M. W. Rotte en H. E. S. Sinck. In deze vacatures werden 'benoemd de heren J. W. Roékam en J. J. Hoogstrate. Nadat de onderwijzer de heer H. v. d. Wolff een aantal 'kleurendia's ha'd toegélidht van ihet gehouden schoolkamp in „De Koebel" en van d'e festiviteiten op Koninginnedag hield het hoofd der school, de heer J. G. Brugman, tot slot van deze avond een praatje over de mammoetwet. „Waarschuwingsstaking" in Belgische ziekenhuizen BRUSSEL, 17-11. In een aantal Belgische ziekenhuizen wordt een waarschuwingsstaking van 1 dag faorbereid als protest tegen de be palingen van de nieuwe Ziekte- en Invaliditeitswet. Dit heeft dr. A. Wynen, bestuurs lid van de Belgische artsenfederatie, maandagavond in Charleroi op een vergadering van geneesheren mee gedeeld. De voornaamste klacht van de Bel gische artsen is, dat de in de nieuwe wet opgenomen bepalingen over de tarieven in de ziekenhuizen een enorme exploitatie en daarmee een goede verzorging onmogelijk maken. Op 28 december zal een algemene vergadering van de federatie in Brussel worden gehouden om de zie kenhuisvraagstukken te bespreken. Een dergelijke vergadering besloot in april van dit jaar tot de artsen staking tegen de nieuwe Ziekte- en Invaliditeitswet. Het gesprokene werd met dia's toe gelicht. De heer Brugman legde in zijn praatje over deze ingewikkelde wet speciaal de nadruk op hot zg. brugjaar en 'hot toekomstige nieuwe schooltype, atheneum genaamd. SAIGON, 16-11. In Zuid-Vietnam zijn vorige week donderdag zeven mensen gedood en elf gewond toen regeringssoldaten het vuur openden op een groep dorpelingen die van de Vietcong opdracht hadden gekregen zich voor te doen als slachtoffers van de overstroming, om zo rege ringsfunctionarissen in een stad in Centraal-Vietnam aan te vallen. Dit is maandag meegedeeld door een woordvoerder van het Zuidvietna- mese ministerie van defensie. Een Amerikaanse woordvoerder zei maandag dat melding was ge maakt. van verscheidene gevallen waarin Vietcong-rebellen in Cen traal-Vietnam de dorpelingen had den beroofd van de hulpvoorraden die zij van de regering hadden ge kregen. MILITAIR EN BURGER DEN HAAG, 16-11. Bij het depar tement van defensie is men nog niet geheel gereed met de bestudering van het rapport dait de Nederlandse christelijke 'bond van overheidsper soneel heeft uifgébradht over de verhouding tussen de militairen en de burgers bij defensie. Minister de Jon'g zegt in zijn memorie van ant woord, dat wel reeds opgemerkt kan worden, dat de indruk bestaat dat een aantal van de in d'i't rapport ge wraakte situaties toch veelal meer een incidenteel karakter 'draagt en niet symptomatisch is voor de totali teit van de onderlinge verhoudingen militair-burger bij de krijgsmacht delen. Heeft „streng arrest" nog zin? DEN HAAG, 16-11. Minister de J'ong heeft opdracht verstrëkt hem te adviseren in hoeverre toepassing en tenuitvoerlegging van streng ar rest in de krijgsmacht, in de huidige tijdsomstandigheden nog past. Zijn adviseurs zullen zich ook moeten beraden welke eventuele wijzigingen zouden moeten worden ingevoerd. De bewindsman deelt dit mee in zijn memorie van antwoord. Het comité verenigde chefs van staven houdt zicih - zo wordt van idefens'iezijde vernomen - op het ogenblik met deze materie bezig. Zoals bekend heeft en'ige tijd ge leden de militaire psychiater kolonel Bakker nog al wat bedenkingen aan gevoerd tegen het militaire streng arrest. Ook van andere zij'de zijn na dien bezwaren tegen deze vorm van straf aangevoerd. MORGHANde magiër 84. „Geen tegenspreken, mijn vriend!" zei doctor Ambrosius streng, toen de bediende zenuwachtig uitbarstte in een onsamen hangende vloed van wóórden, waaruit men begrijpen kon dat het hote) op dit uur van de nacht niet meer open was voor late be zoekers. „Geen praatjes! Uw dwaze tegen werpingen zijn misschien goed voor ge wone bezoekers, maar zeker njet voor mij, de geniale doctor Ambrosius, ontdekker van het enige Unieke Medicijn ter aarde. Ziehier!" Met een gebiedend gebaar plaat ste hij de kruik, die zijn kostbare drank bevatte, op tafel. „Bewonder dit m'n vriend! Kniel eerbiedig neder voor de we tenschap en toon mij waar ik mijn vriöpd Aram kan vinden!" „Hijhij isin de kamer van GahGahmoir, de geneeskundige", stot terde de knecht sprakeloos en bekeek eer biedig de kruik. „Maarmen heeft bevel.gegeven.hem niet te storen, onder geen enkele voorwaarde". „Aan mij is het om de noodzaak ervan te beoordelen!" zei de moedige geneesheer bestraffend tegen hem en zette zich aan een tafel en schonk zich een glas wijn in. „Kom!" Hij leegde zijn glas in een trek en krijgshaftig stak hij zijn snor op. „Toon mij de kamer, stommeling! Zo langzamer hand is het tijd mijn vriend Aram te waar schuwen voor de gevaren die hem dreigen". Maar deze waarschuwing bleek overvloe dig, om het maar zacht uit te drukken. Want, toen Ambrosius de deur opende met de sleutel die de knecht hem' eerbiedig had overhandigd, kwam een verdovende damp hem tegemoet en tot zijn grote ontsteltenis zag de geleerde het slappe lichaam van Aram, dat bewegingloos in de kettingen hing. De geheimzinnige vloeistof, die Mor- ghan op de rechaud geplaatst had, kookte in het flesje en vulde het gehele vertrek men zijn vergiftigende damp. „Tovenarij! Moordenaarswerk! Kinderalchemie!" brul- de de geleerde woedend en sprong de ka mer binnenben vernietigde met één slag van zijn staf het flesje. „Snel!" beval hij de hoestende knecht, „snel, open de ramen! Die damp moet weg!" En vervolgens haastte hij zich verteerd door angst naar Aram en begon de kettingen los te maken. „Hier valt het ernstigste te vrezen!" mompelde hij., i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6