PLUIM VOOR ^PINOCCHIO STAD EN EILAND Verdeling en aanbesteding bouwvolume gemeente Zierikzee u oorlogsmisdaden De Kennedy-ronde Een handvol agrarische historie De muziekschool te Zierikzee Grepen uit een veldboek van de Westerenban van Schouwen m YVESTERSCHOUWEN, 16-11. Hel b tegenwoordig niet meer nood zakelijk een kaart te raadplegen om zich over het mooie Schouwse plat teland te begeven, want voor elke weg staat een fraai bordje waarop de naam van die moderne, goed aan het verkeer aangepaste weg, staat aangegeven. Een grote hoeveelheid weggetjes, weegjes en wekkens zijn met de uitvoering van de herverka velingswerkzaamheden verdwenen. Zowel landelijk als pittoresk een verlies, doch de moderne landbouw techniek vraagt aanpassing. Een gedeelte van Schouwen werd niet in de herverkaveling opgeno men en daar komt men nog talrijke oude paadjes en weggetjes tegen met zonderlinge namen die men histo risch niet zo gemakkelijk verklaren kan. Dat in d eoudheid echter alle weg getjes en landerijen zorgvuldig wer den geregistreerd bewijst een veld boek van de Westeren Ban van Schouwen uit het jaar 1783, dat we een dezer dagen in handen kregen. Een zeldzame schat aan gegevens, in prachtige krulletters met een veren pen geschreven, legt deze polder ge heel bloot en tot in de kleinste stuk jes grond is de toenmalige eigenaar terug te vinden, waarbij een aantal namen te vinden zijn, die nu niet meer in de Schouwse Westhoek voorkomen. Eveneens zijn in dit veldboek de namen der wegen, in dien men van wegen mag spreken in die tijd, genoteerd en een groot gedeelte hiervan volgt hieronder met daarachter de ligging, waarbij som mige lezers een aanknopingspunt zullen vinden, doch ook velen zich tevergeefs zullen afvragen waar of dit geweest kan zijn. Het veldboek Het veldboek is samengesteld door Jacobus de Fouw, geadmitteerd landmeter binnen de provincie Zee land. De gegevens zijn overgezet reeds uit 1667 en door deze „behoor lijk gequalificeerde Hevenmeester van gemelden Ban in 1783, volgens aanwijzing van Gerret Braber, inge- lande van voorschreven Ban en Ge rechtsbode van de Baander Heer lijkheid en vrijdommen van Haam stede" samengesteld. De Hoogezoom. Begin einde Noord straat, bij het voormalige Klooster der Grauwe Zusters tot aan het ein de der gemeente Renesse. Lagezoom. Begin bij het voormali ge klooster der Grauwe Zusters en einde bij de hofstede van L. C. de Oude. Cornelis Kluizen-wekken (hier be ginnen de puzzels) lopend van Gai- genveld-Lagezoom tot aan Thonis Pieter Gijzen, geheel beplant. Schei ding tussen de Westeren Ban en de Heerlijkheid van Renesse en Noord- welle, later Schouwen. Paulina-wekken: Hoogezoom-La- gezoom tot aan Kampwekken. Breedste weg: Hoogezoom-Lage- weg langs de hofstede van Jacob Ger Bliek, Galgeveld-wekken, Hooge- zcom-Gravelijke binnen duinen. Breede weegje: Hoogezoom bij hof stede Pieter Jansz Braber, einde Jonge Jan Boeijes weg bij Corn Vrijdag. Bijsterveldsweegje: Vanaf Breede weegje achter Pieter Jansz Braber, eindigt J. J. Boeijerweg tussen de Ganze - en de Lely Vate. Verschillende „vaten". Ganze Vate: Deze Vate wordt thans (1783) nog prompt onderhou den en gebruikt om des zomers vee dat op de Duinen graast van goed drinkwater te voorzien. Dezelfde leid aan J. J. Boeijesweg tussen de hof stede van Adriana Centse Koyman en van Jacobus Gerritsz Bliek. Lely Vate: Deze vate is tegen woordig (1783) bijna geheel vernie tigd. De zelve leid in een hoek van J. J. Boeijesweg, nader aan de hof stede van J. G B.liek en de Ganze Vate. Jonge Jan Boeijesweg: Deze begint tussen de Vate aan de Hoek van de Haamsteedse Duinweg en tussen het westeinde van het Breede weegje bij de hofstede van Cornelis Krijnsz Dag en strekt voorbij de hofstede van Adriana Gentse Koyman en van J. G. Bliek, eindigende om de Gra- venlijke duinen, voorbij de Oude Hoeve. (Nota: deze weg werd vroe- Ingezonden mededeling Om te voorkomen dat u' de indruk krijgt dat deze rubriek geschreven wordt door een nurlcse-consument, wil ik deze keer eens beginnen met een pluim voor de fabrikanten van Pinocchio kinderschoenen. Ik moet u zeggen dat ik er geen flauw idee van heb wie de fabrikanten zijn, maar hun produkt is in de meeste schoenwinkels wel te krijgen. En, ik durf het u met zeer veel nadruk aanbevelen wanneer u kinderen hebt van het type, die één paar schoenen per twee weken verslijten. De prijs is be- slist niet aan de lage kant. maar aangezien er een paar onverslijtbare... en leuke schoenen voor geleverd worden heb ik de Indruk dat u er toeb voordeliger mee uit- bent dan met vele andere schoenen. Ik heb een aantal ervaringen gehoord van ouders, die hun kinderen deze schoenen lieten dragen, en zij waren onverdeeld enthou siast. Ik vond het leuk om u dat te vertellen, CONSUMENT VIT VRIJ NEOERl ANO VAN 30 9'óf VCrton S schoenen ger Jonge Jan Beijesweg genoemd. Een kleine verbastering maakte er „Boeijes" van. De Reeën: Is laag veld liggende op Meetjes, zijnde voorheen altijd plat effen weije en bouwland ge weest, doch thans geheel weiland- Op deze Reeën werd voormaals zeer veel en goed hooi gewonnen en zou den ook nog zeer goed zaailand zijn, indien het inbreken van het rund vee en het overvloede water tijdig ontlast konden worden. De Pclder De Polder: Is onbeplant effen veld onder benaming van Polder op ieders bezitters. Naam ten Veldboeke gespecificeerd. Deze polders komen in het Veldboek ook wel als belen ding der stukken zonder behoorlijke kenbare onderscheiding gemeen en door elkander liggen. Haamsteedse Duinweg: Deze weg begint aan het Noordeinde der Noordkant van Haamstede tussen de schuren van Adriaan Thonisz Gijse en van het gewezen klooster der Grauwe Zusters strekkende voorts voorbij de hofstede van Heimanus van Dorp tot bij de Hofstede van Cornelis Krijnsz Dag. Daar met een hoek aan welke Vate ligt, tegen J. J. Boeijesweg stoot en voorts vandaan voorbij het Agtkant en Jacob Centse Koyman's hofstede, mitsgaders voor bij de Maire op Ruiters hofstede strekt tot aan de zuidelijkste wate ring, daar Hugo de Geests Bane be- begint. Andere aanduidingen Scheid van de Vrije Gemeten Haamstede: Dit scheid begint agter de Keet van het klooster der Grau we Zusters tot aan het zijl onder de Haamsteedse Duinweg en van daar door de Plantagie van het Slot te Haamstede tot aan den dam van den Tempel en verder van daar tot op het Noordeind van den dijk tus sen de Haymans van den Plaatsen Armen te Haamstede en van Pieter Dijkgraav, alwaar de Vrije Geme ten te Burgh beginnen en ook het scheid tussen de zelve en de Vrije Gemeten te Haamstede. Oly Molenwekken: Dit wekken aan de Haamsteedse Moolvyeg, regt over de Korenmolen van Haamste de en eindigt op den Noord West hoek van den „Tempel" aan den Duinkant. Duinkant: Deze begint aan het eind van het Olymolenwekken op den Noordhoek van den Tempel en eindigt aan het stukje veld, genaamd Verlore Kost daar de Nieuwe Weg eindigt en het Duinwekken en Bloms Weg beginnen. Nieuwe Weg: Deze weg begint aan de Haamsteedse Duinweg op de hoek van de Plantagie van het Slot van Haamstede en strekt langs de zelfde Plantagie tot het Verlore Kostje- Duinwekken: Dit wekken begint aan het Vore Kostje bij het einde van de Nieuwe Weg, strekt vandaar voorbij de hofsteden van Grietje Lievense van Orizande en van Leen- dert Krijnsz Dag en eindigt bij de Vate tegen de Haamsteedsche Duin weg bij het Agtkant. Blomsweg. Deze weg begint aan het Verlore Kostje aan het einde van de Duinkant en strekt voorbij de hofstede van Cornelis Danielsz Bakker en van Machiel Blom en eindigt aan het Kloosterland. Kloosterland: Het Kloosterland heeft gelegen ten Noorden van Ma chiel Blom's Hofstede en is op de Veldboeken van de Westeren Ban van de 'Duine niet anders bekend dan voor belending zodat het zelve waarschijnlijk de Graavlijkheid van Zeeland toebehoort doch is tegen woordig geheel en q 1 overstoven en onder zand gewaaijd. Scheid van den Oosteren Ban Scheid van den Oosteren Ban: Reeds eerder is gezegd dat Cornelis Kluisenswekken de Limietscheiding is tussen den Westeren Ban van den Duine en de Heerlijkheden Renesse en Noordwelle. Zoo verre nu het ge melde Wekken tegen het Territoir van Renesse aankomt is hetzelve de Limietscheiding tussen de Ooste ren en Westeren Ban van de Duinen en is het scheid van Oosteren Ban als volgt: Tegen het derde bevang van den Westeren Ban van den Dui ne, het het Galgenveld-Wekken, ver volgens een gedeelte van de Graa- velijken Ban der Duine en voorts Duindijk. Tegen het vijfde bevang van den Westeren Ban naast den Duindijk en een klein eind Watering. Tegen het zesde bevang van den Westeren Ban geheel Watering. Hugo de Geest Bane. Deze begint aan de Haamsteedsche Duinweg aan de Zuidelijke. Watering en eindigt in de Duine. De Klooster Bane. Deze begint aan Hugo de Geests Bane en eindigt aan Bloms weg. Zierikzee is blij met en trots op de nieuwe mu ziekschool, die aan de Pos tst raat is ge-„pos teer d", een oud gebouw, maar thans fraai geres taureerd en - dat is niet minder belangrijk - aan zienlek uitgebreid, zo dat het als een ware tempel der Muze mag worden aangemerkt. - Vrijdag wordt het nieu we schoolgebouw in ge bruik genomen met een muziekfeest in de Con certzaal, waaraan de leerlingen van de school al weken hard werken. Het wordt stellig een uitvoering in majeur. De foto toont de gevel van het gebouw in zijn nieuwe staat. FotoZierikzeesohe Nieuwsbode). BRUINISSE Drs. Drinkwaard vertoonde serie fraaie kleurendia's Havenplein 33 telefoon 2488 Zierikzee De heer drs. A. C. Drinkwaard, van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek is ongetwijfeld efen kun dig ambtenaar. Belast met het on derzoek naar de mogelijkheid van de kunstmatige verwatering van mosselen, de voorzetting van de oes tercultuur onder andere omstandig heden dan de huidige en van even tueel voortzetting van de mossel- cultuur na de afsluiting van de zee gaten, heeft hjj van de verschillende mogelijkheden een studie gemaakt, die hij by zjjn handen zag afbreken, toen hij na de winter van 1962 moest vernemen, dat de oesterproeven moesten werden beëindigd en dat de mosselverwateringsproef in 't noor den gehouden zou worden, Menigmaal heeft h(j in enigszins bittere commentaren doen blijken het niet eens te zijn met de gevolgde politiek in deze zaak. Maar de liefde tot zijn werk was zo groot, dat hij kans heeft gezien, van alles wat betrekking heeft op de schelpdierencultuur, de nog le vende dode havens in Zeeland, de andere visserij die Zeeland kent, kortom alles wat Zeeland maakt of heeft gemaakt, een zo unieke collec tie dia's te maken, dat een tweede zeker moeilijk te vinden zal zijn Vrijdagavond vertoonde de heer Drinkwaard in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw te Bruinisse zijn serie onder de titel „Zeg ken jij die mosselman?" Na een inleiding over de overige visserijen in Zeeland, kwam speciaal de mosselteelt aan de beurt. De heer Drinkwaard heeft er voor gesnuffeld in oude boeken en kro nieken om na te gaan wat et in oude tijden over de mossel was geschre ven, maar hij had eveneens opge scharreld wat mevrouw Wiebrens- Beckman er in 1962 en 1963 over had gedicht. En alles had hij op zijn dia's vastgelegd. De oude mosselman uit de 16e eeuw, naast de moderne mos selkweker uit 1964. Opvallend was dat de laatste 20 jaar, een duidelijke mechanisatie in de mosselcultuur zich heeft ingezet, die nog steeds niet is beëindigd. Hoe men meer en meer moet gaan spreken van een industrie met mo derne machines. Alles over de mosselen Spr. nam zijn kijkers mee naar de mosselzaadbanken van Scharendijke zowel als die van de Zwanenbalg. Hij toonde het vissen en het ver werken van 'de mosselen. Hij -toon de de vooruitstrevendheid van Har- lingen, Frieslands poort tot Europa, zowel als het leven in de café's waai de Zeeuwen hun glaasje bier drinken na gedane arbeid. De verdere gang van de mossel, op zijn weg via de schoonderijen om visgewicht en tar ra vast te stellen, de reis per ca- mignon over de Hollandse en Belgi sche wegen, door de Borinage tot aan de Franse grens, waar de inkla ring moet plaats hebben, de typisch Franse douane en de lichtstad bij naqht. Het leven in de Parijse hal len, de drukte in de mosselconser- venindustrie, met alweer zijn mo derne machines en het leutige ver tier in het gerenomeerde mosselres taurant van Gerard Wiskerke te Phi lippine. Met alles kon worden ken nis gemaakt. Mosselzaad, zieke mos selen, de vijanden van de mossels als zeesterren en krabben, halfwas erft^ prima consumptiemosselen van een hoogwaardige kwaliteit. Dit alles ken men zien in de serie beelden, die een taal spraken, die „er niet om loog, de taal namelijk: „dit alles mag niet verdwijnen". Niet als in Zeeuws-Vlaanderen De nog levende mosselcentra moe ten niet de weg opgaan van de ha vens in Zeeuws-Vlaandereneen hal ve eeuw geleden nog de thuishavens van honderden schepen, nu stille dromende plaatsen, met verzandende toegangsgelden en opgeslibde lig plaatsen. Een gesprek met wat oudere schip pers uit Nieuw Namen, die de bloei van deze havens nog' hadden mee gemaakt en dat was opgenomen door de heer M. P .de Bruin van het Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltage bied van de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, was eveneens een on derdeel van het programma. De heer de Bruin, geassisteerd door mevrouw mr. C. Meier-Canne- gieter uit Middelburg, was eveneens overgekomen om deze documentaire te vertonen. Na de pauze, waarin door het be stuur van de Vissersvereniging aan de aanwezigen enkele consumpties 9 werden aangeboden, vertoonde de heer Drinkwaard nog een andere se rie dia's, die van de jaarlijkse mos selfeesten. ZIERIKZEE Afd. „Schouwen-Duiveland" C.8.T.B. De Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging en de Gewestelijke Afdeling „Söh'ouwen-Duiveland" van de Zeeuwse C.B.T.B. houden een al gemene ledenvergadering op dins dag 24 november in (het „Huis van Nassau". Als sprekers staan op de agenda: de heer B. Baijénse, assis tent van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Tholen, 'die het onder worp „De teelt van tuinlbouwgewas-" sen in het verleden en in de toe komst" zal behandelen. De heer J. J. van Kampen, directeur van de Veiling der „Z.H.E." zal spreken over „De al'zet van groeniten en fruit in het verleden en in de toe komst". Expositie in „De Speelman" Op een aquarel voorstellend een vrouwelijk naakt in 'het nog slechts enkele weken geleden officieel ge opende nieuwe café-restaurant „De Speelman" op de hoek van Nieuwe Boogerdstraat en Nieuwe Haven (hangt sinds zaterdag jl. een kaartje met het trotse opschrift „verkocht". Dat simpele kaartje betékent dat een expositie van werkstukken van de jonge Zïeiïkzeese kunstschilder Francois v. d. Ende, gastvrij onder- gébracht bij de iheer en mevrouw Cnossen, op succesvolle wijze van Start is gegaan. Deze première ten toonstelling toont verder aan dat met de totsbandkoming van „De Speelman" thans inderdaad te Zie rikzee een mogelijkheid is gescha-, pen voor jonge kunstenaars om op bijzonder prettige voorwaarden hun werk aan het publiek 'te tonen Francois v. d. Ende, 'thans lèerïng aan de Academie voor Schone Kun sten te Antwerpen, heeft als eerste 'op. het eiland hiervan een dankbaar gebruik gemaakt en toont een acht tiental recente werkstukken, por tretten en figuren, uitgevoerd in ver schillende technieken. Opvallend is wel dat v. d'. Ende, die reeds eerdei' te Zierikzee en ook in Haamstede en Buirgh exposities 'had, in zijn recen te werk meer een eigen gezicht toont als in vorige jaren 'het geval was. In zijn werk zijn tendensen, waar te nemen dïe momenteel sterk leven in de beweging van de zg. nieuwe rea listen. Deze eerste tentoonstelling in „De Speelman" is te zien tot omstreeks half december en is de eerste van een reeks welke 'de heer Cnossen in de komende maanden denkt te or ganiseren en waarbij m -het bijzon der de op het gebied van de beel dende kunsten werkzaam zijnde „eigen mensen" van Schouwen-Dui veland aan bod zuilen kunnen ko men. Vooral ook de jongeren uit streek en provincie zal hét ongetwij feld toespreken om dn Zierikzee hun werk te kunnen tonen. Temeer om dat dit, vooral in de zomermaanden odk zakelijke perspectieven opent. Aanrijding Toen zaterdagavond de heer A. V. uit Noordgouwe met zijn auto rij dend van Haamstede naar Burgh ter hoogte van het R.T.M.-station 'links af wilde slaan, gaf hij wel richting aan, doch hij gaf 'geen acid op het achterop komende verkeer. Dit werd de scooterrijder A. de L. uit Haam stede noodlottig, want deze botste tegen de auto. Béide voertuigen wer den beschadigd, terwijl de scooter rijder verwondingen opliep aan hoofd en knie. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. WESTERSCHOUYVEN Nog steeds oorlogstuig Bij de opruiming van de bunkers en vooral bij idiie gevaarten die tij dens de tweede wereldoorlog muni tie bevatten, worden nog steeds di verse soorten granaten gevonden. Er zijn er bij van Duitse afkomst, doch ook blindgangers, van de overkant op Wesbensc'houwense verdedigings systemen afgevuurd komen hier en daar bloot. De mijnopruimingsdienSt moet af en toe komen om deze res tanten weg te halen. Ten overvloede zij nog vermeld dat het spelen van kinderen of het zoeken van wat oudere jongelui naai' gedachtenissen uit de oorlog nog steeds gevaarlijk blijft, NOORDYVELLE „Keukenpraat" voor Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde in café Van dei* Have «te Ellemeet. De bijeenkomst, 'die onder leiding stond van de vice-presidente, mevr. J. Dale'bout-Koster, weid verzorgd door de Brui jnzeel-fabrieken te Zaandam. De heer Frima sprak namens dllt 'bedrijf over de oprichting dei' fa briek, eerst in Rotterdam, later te Zaandam, de diverse uitbreidingen aldaar en in Bergen op Zoom. Ver volgens toonde hij, door middel van een serie 'kleurendia's, een grote verscheidenheid van keukens, van zeer eenvoudige tot de meest luxe uitvoeringen. Met de in verschillen de maten verkrijgbare Ikeukenede- m'cnten kan men nu iedere 'gewenste 'keuken inrichten. Het principe van de huidige keuken vindt zijn oor sprong in Amerika. Mevr. Katherine Beecher, zuster van de bekende schrijfster van „De negerhut van ocm Tom", mevr. Harriet Beecher- Stowe, verrichtte hiervoor veel baan brekend werk. De medewerking der dames werd gevraagd aan een opinie-onderzoek door Bruijnzeel over keukens. Na een hartelijk dankwoord van de vice-presidente, vertrok de heer Prima, waarna nog enkele huishou delijke mededelingen volgden. De volgende bijeenkomst, de kerstavond zal géhoudèn worden op dinsdag 15 december a.s. Deze zal verzorgd worden door mevrouw Diet Bouw- kn'egt-Vermeulen. Schrijven van 1). en w. aan de raad ZIERIKZEE, 16-11. Het college bouwd worden aan de PievierStraat. van b. en w. heeft aoh met het na- Aan :de N v- Bouwfonds voor Ned. ,,„i Gemeeniten weiden 5 premi'ewonin- volgende schrijven tot de raad ge- ,gen toegewezen, welke gebouwd zul- richt. ien worden in een bldk van 5 aan „Nu inmiddels al hét in 1964 aan de Caustraalt tegenover dé beide deze gemeente toegewezen bouwvo- Uloscholen, lua» voor woningbouw is verdek en aanbesteed, komit het ons dien,- woniing gebouwd zaïl worden bij zijn stïg voor hiervan een overzicht te landbouwbedrijf aan de Miarewég. geven". De overige 7 premiewoningen wer den toegewezen aan hot Timmer- en Het schrijven vervolgt: „In 1964 Aannemersbedrijf F. den Hartdg en werdén voor de gemeente Zierikzee Zonen N.V. te 's-Gravendeel. Te sa- de volgende 'toewijzingen voor bouw- men met de 3 aan 'de Handelsonder- volume ontvangen: neming W. Hagen toegewezen vrije sector woningen', zal 'hiermede eën woningwetwoningen (waarvan blok van 10 woningen worden gc- 9 voor dc vervanging van krot- bouwd aan de Bogaardstraat. Deze woningen) 17 premiewoningen (waarvan 3 voor de industrie) 13 vrije seotorwoninigen waarvan lip VP?*l/ll*1fl 0" V/111 5 voor de industrie) 6 O V «li Overboeking met gebruikt bouw- O volume 1963 voor woningwet- .„„cmPDnAM m T woningen 19 AMSTERDAM, 16-11. Het pro- 1 testcomité tegen vrijlating van oor- Totaal te bouwen woningen in logsmisdadigers heeft een telegram jgg4 gg gezonden aan de voorzitter van de raad van ministers van de volgende Deze 55 wodihgen werden vier- inhoud: dceld als volgt: „Het besluit van de regering van Aan de Woningbouwvereniging de Duitse bondsrepubliek, de verja- „Beter Wonen" word bouwvolume ringstermijn op oorlogsmisdaden toe toegewezen voor de bouw van 36 te passen, heeft ons diep geschokt en woningwetwoningen. Hiervan zullen is voor ons onaanvaardbaar. 6 blokken van 6 wonlingen (hoog- De gelukkige beslissing van uw mi- bouw) met centrale verwarming ge- nister van justitie, de gratieverzoe- woningen zijn van hetzelfde type als de 29 gebouwde premiewoningen aan de Evertsenstraat en de Tee- linckstraait. Door 'deze bouw van 10 woningen wordt' thans het gehele complex afgerond. Van de overige 3 vrije sectorwo ningen is er één toegewezen aan de heer W .Hagen en één aan Super dam, die deze woningen (bungalows) respektievelijk zullen bouwen in het uitbreidingsplan KaaSkenswater en Malta II. De laatste vrije seotorwoning zal worden benut om 'eert nieuwe wo ning voor de grafdelver aan de Zille te bouwen. Omtrent d'e aanbesteding van deze woning vinden nog onder handelingen plaats mét een plaatse- lijike aannemer". ken ten behoeve van de vier Duitse oorlogsmisdadigers te Breda af te wijzen, is voor ons aanleiding te meer u met de meeste nadruk te ver zoeken al die stappen te ondernemen die zullen leiden tot herziening van genoemd besluit der Duitse bondsre gering en tevens om door de geëi gende wettelijke voorzieningen te verzekeren, dat de onder de bijzon dere rechtspleging vallende misdrij ven in Nederland niet aan een der gelijke verjaring onderhevig zullen zijn". Sclieejivaartbcrichten Kellebia (t.), 17-11 van Punta Cardon naar Ma'tias de Galvete. De grote westelijke industrie landen legden maandag aan de secretaris-generaal der algemene overeenkomst voor tarieven en ha adel (GATT), Wyndam White, hun lijsten voor met industriepro- dukten, die bij de onderhandelin gen in de „Kennedy-ronde" uitge zonderd dienen te worden van een lineaire verlaging der douane rechten met vijftig procent. Dc vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.), Japan en dc landen der Europese Vrijhandels-Associatie (E.Y.A.) met uitzondering van Portugal dienden hun lijsten in verzegelde envelop pen in. Begin november hebben de Amerikanen zich na lange aarze ling bereid verklaard niet vast te houden aan de onverwijlde opne ming van agrarische produkten in de onderhandelingen, opdat het programma van de Kennedy-ron de niet wordt verstoord. Nu men het in de E.E.G. na vier dagen hard onderhandelen in Brussel eens is geworden, kan het gordijn opgaan voor de grootste tariefaf braak in de geschiedenis van do wereldhandel. De uitzonderingslijsten zullen uit vier delen bestaan. In het eer ste deel zullen die produkten voor komen die uitgesloten dienen te worden van lineaire verlaging der tarieven met vijftig procent, in het tweede die produkten waarvoor verlagingen van minder dan vijftig procent worden voorgesteld, in het derde de produkten die „voor waardelijk" uitgesloten moeten worden, wat wil zeggen dat men er over wil praten, en in het vierde deel de redenen waarom enkele produkten in nationaal belang op de uitzonderingslijsten zijn ge plaatst. De indiening van de lijsten ge schiedde zonder grote plechtighe den, hoewel er na een vertraging van achttien maanden het start schot mee wordt gegeven voor dis cussies op basis van een plan dat president Kennedy in 1962 opstel de. In de loop van de week zullen besprekingen worden gehouden in het handelscomité der GATT, dat een datum voor het begin van de eigenlijke onderhandelingen moet vaststellen .Die datum zal waar schijnlijk in januari vallen. ZJERÏKZFF. De sportgebouwen De bij de opening van de gebou wen op het sportveld „Bannink" ge presenteerde beker werd geschonken deer de firma A. P. Kort Zn., zo werd ons verzocht nader te preci seren. VEST Het (zomer)-reisseizoen ligt alweer enkele maanden achter de rug, en de reisbureaus (en de chauffeurs) maken de balans op. Tussen dorre cijfers over afstanden en reissom- men (het jargon spreekt altijd van sommen), fladdert als een zilverpa piertje in een lichte bries, soms een verhaaltje op, dat deze keer juist in onze richting woei. Op weg naar hel zuiden hebben de toeringcars vaste „stops", bij, ertg gladgeschoren, gele genheden, waar men tegen nachtta rief iets drinken of eten mag of iets anders noodzakelijks doen. Licht huiverend en met enkele honderden kilometers in de stramme benen, klimmen de passagiers uit de bus, stappen enkele tientallen meters naar een deur in een goed verlicht gebouw, maar ieder is altijd weer bljj als er eindelijk iveer gereden wordt, want men is tenslotte op weg naar het zuiden. Een passagiere ontdekt nadat en kele minuten eerder ieder had ver zucht: „Hé hé, we rijden weer", tot haar verbijstering dat zij een fraai wollen vest in het nachthotel heeft laten liggen. Goede raad is in zo'n geval goud waard, want het slacht offer moet in een dergel-ijke situ atie - wil het al handelend optreden - twee dingen doende bus mild houden en de chauffeurs vermur wen en dat plegen - al ze eenmaal rijden - harde jongens te zijn. De dame Spoedt zich gedreven door een paniekerig gevoel naar voren en bewerkt de chauffeur met twee fraaie bruine ogen, waarop ze haar verzoek - verpakt in de vriendelijk ste vorm - overbrengt. De chauffeur loopt niet over van enthousiasme, mompelt iets over een „eerste par keerplaats", waarna de bus zich nog altijd grommend verder van het vest verivijdert. Eindelijk is het zo ver en een bemoeierige bus infor meert wat er allemaal gebeurt, want het schokje heeft de passagiers uit de dommel gehaald. De dame heeft daar echter niet op gelet, want ra zendsnel is ze de bus uitgesprongen en heeft een Olympische sprint in gezet naar het hotel, waar ze koorts achtige onderzoekingen begon en rechts en links in formaties inwon. Noch het één noch het ander hielp. Het vest was er niet en diep ont goocheld is ze bekaf weer bij de bus gekomen, waar de chauffeur - iets vriendelijker nu - informeerde of het „O.K. was". Maar het was niet O.K. „Hijden dan maar weer", zei dc man aan het stuurrad en de bedroef de reizigster hernam haar plaats. Na enkele minuien uitpuffen, vond zc de tijd rijp de teleurstelling weg te spoelen met een. slok limonade. Ze rommelde in haar tas en onderin lag het vest. De bus heeft het nooit ge weten. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2