Multilaterale kernmacht hoofdschotel NAVO-conferentie Britse premier tegen Europese A-macht t De overstromingen in Zuid-Vietnam In het hart van Den Haag komt nationaal monument voor koningin Wilhelmina Rapport over reclame in de televisie De Veiligheidsraad over het Syrisch-Israëlisch grensconflict Bij inbraak brand veroorzaakt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 november 1964 121ste jaargang No. 19686 AAAKIH Ol'Cj- MfcN DE ZIERIKZEESCHE COURAN1 179/-188V REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Aantekeningen uit historisch „veldboek" Pralen te Parijs Boniaanslag in Rome PARIJS, 16-11. De strijd om de M. L.F.. de multilaterale N.A.V.O-kern- macht, is maandag in Parijs direct bij de aanvang van de jaarlijkse par lementaire NAVO-conferentie inge zet door Couve de Murville, de Fran se minister van buitenlandse zaken, en de Italiaanse secretaris-generaal van dc NAVO, Monlio Brosio. Couve de Murville die de 200 af gevaardigden uit de zestien Navo- landen namens zijn regering verwel komde, noemde het nrobleem van de kernwapens 'het centrale vraagstuk van de defensie en van de 'huidige ontwikkeling in de Navo, waarbij hij met klem betoogde dat men geen van zijn Navo-partners „iets mag opleggen". Brosio, die de deelnemers een overzicht gaf van de huidige 6tand van zaken bij de Atlantische organiT satie, schaarde zioh echter achter het standpunt van zijn voorganger, de voormalige Nederlandse secreta ris-generaal Stikker, dat een groep landen binnen het bondgenootschap het recht heeft alleen verder te gaan als da anderen niet willen. Hij voeg de er wel aan toe, dat voor elke re organisatie van de Navo-structuur LONDEN, 16-11. De Britse eerste minister, llaroid Wilson, heeft zich maandagavond in een toespraak aan het banket, dat jaarlijks door de bur gemeester van Londen wordt aange boden, tegen het denkbeeld van een afzonderlijke Europese kern macht uitgesproken. „Een voorstel hiertoe zou gevaarlijk zijn en het zou leiden tot verzwakking van de Xoordatlantische Verdragsorganisa- tic", aldus Wilson. Hij vervolgde: „Het is Engelands streven om de thans in de NAVO aan de dag getreden neiging tot af zondering tegen te gaan. Er is niets dat het moreel der leden van een bondgenootschap meer aantast dan de neiging tot het vormen van een alliantie in dit bondgenootschap. Bo vendien zou een dergelijk streven onze Amerikaanse bondgenoten tot een diepgaande herwaardering dwin gen van hun houding tegenover Europa". Wilson vees er verder op dat het vormen van een afzonderlijke Euro pese kernmacht zou leiden tot 'n ver- aangehouden Moeder - die kinderen achterliet DEN HAAG. 16-11. Dc politic heeft maandag de 34-jarige moeder M. A.-S. uit Den Haag aangehouden. Tegen haar is procesverbaal opge maakt wegens het in hulpeloze toe stand achterlaten van haar vyf kin deren. De moeder liet op 5 november haar kinderen van één tot zeven jaar in de steek. Zij dook onder in Den Haag, maar de recherche vond haar. De moeder verklaarde haar taak niet meer aan te kunnen. Haar echtge noot had het gezin enige maanden eerder verlaten. Na verhoor is ze heengezonden. De kinderen zijn nu in een tehuis, in afwachting van maatregelen, die door Kinderbescherming voorbereid worden. dere verspreiding van kernwapens in de wereld. Hij meende ook dat totstandkoming van een dergelijke macht elke hoop op een verdere ont spanning tussen Oost en West zou verijdelen. Kans up verruiming nonnen studie-uitstel DEN HAAG, 16-11. Minister Dc Jong is bereid te bekijken of de nor men, die gehanteerd woeden bij het verlenen van uitstel van eerste oefe ning om studieredenen, wat ver ruimd kunnen worden. Hij zal daar over nader overleg plegen met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De bewindsman deelt dit mee in zijn memorie van antwoord. Op het ogenblik wordt uitgegaan van het beginsel dat een dienstplichtige slechts uitstel krijgt, als zijn opkomst in militaire dienst een hogere studie zou onderbreken die hij reeds was begonnen voordat hij de dienstplich tige leeftijd bereikte. Omdat in voorgaande jaren er een tekort bestond aan dienstplichtig „potentieel" was verruiming van de normen niet mogelijk. Nu het zich laat aanzien dat er grotere jaarlichtingen gaan komen, tengevolge van de „geboortegolf' is de minister bereid een verruiming van de normen onder ogen te zien. Burgers ingeschakeld voor veiliger verkeer GRONINGEN, 16-11. Binnenkort zullen in Groningen op de voor naamste kruispunten burgers post- vaitten met draagbare radiozenders. Zij zullen verkeersoventreders mel den bij iets verderop gestationeerde geü ni f ormeer de po Litiefu nc tion ar is - sen, die verbalisex*end zullen optre den. Op deze wijze hoopt men het euvel van door rood licht rijden snel onder de knie te krijgen. Nationale loterij-actie „Gezonden voor zieken' AMSTERDAM, 16-11. De stichting uitvoeringsorgaan financiële acties is maandag begonnen met de natio nale loterijactie „Gezonden voor Zieken". De actie wordt gevoerd ten behoe ve van de Stichting Fondsenwerving Volksgezondheid, waarin de volgen de elf stichtingen en organisaties zijn vertegenwoordigd: de Astma- Lollies op doktersrecept Vroeger was - althans gedu rende de wintermaanden - het dagelijkse lepeltje levertraan voor menig kind een straf, zelfs als het daarna een pe permuntje kreeg, om de nare smaak te doen verdwijnen. Tegenwoordig hebben de moe ders het veel gemakkelijker, mant de levertraan is in aller lei smaken te verkrijgen. Kin deren zijn bovendien vaak bang voor de injectiespuit, en daarom vervaardigen de vin dingrijke Amerikaanse phar- maceutischc fabrikanten thans medicijnen, die in de vorm van een lolly in de handel worden gebracht. Soms is zo'n lolly uitsluitend op doktersrecept verkrijgbaar. Op de verpak king staat duidelijk aangege ven waartoe de lolly dient, om vergissingen te voorkomen. Deze nieuwe ontivikkeling der techniek zal veel kinderver driet besparen. bestrijding, 'het Groene Kruis, het Oranje-Groene Kruis, het Neder- landsche Roode Kruis, 'het Wit-Gele Kruis, het Koningin Wilhelmina- fonds, de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Stichting het Prinses Beatrix Fonds, de Stichting :het Nationaal Reuma fonds, de Stichting Nationaal Fonds tot Bevordering der Revalidatie en de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding van Tu berculose. In totaal zullen 1.300.000 loten worden verkocht. De opbrengst wordt naar gelang de 'behoefte, ver deeld tussen de bovengenoemde ge zondheidsorganisaties. De winnende loten zullen in twee t.v.-uitzendin gen bekend worden gemaakt. Om de actie onder de aandacht van het publiek te brengen zullen de actievoerenden een „krant" uit geven onder het motto „Doe wel, en win". Deze „krant" zat bij alle Ne derlandse gezinnen (oplage 3.300.000) worden bezorgd. Het is de derde maal dat de actie „Gezonden voor Zieken" wordt gevoerd. SsATGON 17-11. Volgens de jong ste, door de Zuidvietname.se premier verstrekte, gegevens zijn bij dc over stromingen van vorige week in drie provlnrics in centraal Zuid-Vietnam, <^nCr dan zevenduizend mensen om he1, leven gekomen. Zevenhonderd- zend mensen zijn dakloos. Tach- f g procent van het vee in het bc- rokken gebied is verdronken en tachtig procent van de gewassen ver nield. instemming van alle partners ver eist is. En hierbij tekende hij weer aan, dat tegenstanders van nieuwe concepties daarom niet mogen vol staan met „neen" te zeggen: ze zul len met tegenvoorstellen moeten komen. Cc mmissic-vergaderingen De eigenlijke parlementaire dis cussie begint vandaag (dinsdag) in commissie-vergadorirtgen, die woens dag zullen worden voortgezet, waar na aan het einde van de week in plenaire openbare debatten de af gevaardigden moeten proberen een definitieve mening te vormen en eventueel in een resolutie neer te leggen. Eventueel: want vorig jaar is de kwestie eveneens diepgaand besproken en men is er toen niet uitgekomen. De voortekenen zijn ook dit jaar niet gunstig. Zowel de politieke als de militaire commissie gaan zich met het vraagstuk bezig houden; de uitgangspunten voor hun discussies zijn een politiek verslag van de Amerikaan Lindsay, dat voor de M.L.F. pleit en een militair rap port van de Nederlandse liberale afgevaardigde Couzy, die tegen is omdat 'hij een Navo-kernmacht naast het Amerikaanse arsenaal „overbo dig en een verspilling" vindt. Uw gordijnspecialist heeft de alléénverkoop van de allerbeste fabrieken, en een nieuwe collectie mooier dan ooit te voren. Ziet etalage'. intermeubel - deurloo DEN HAAG, 16-11. Ondanks het feit, dat „in grote meerderheid" de pacificatie-commissie van mening is, dat aan het toelaten zonder meer van reclame in de televisie n'iet te on'dersohatten gevaren zijn verbon den, wordit in bet maandag versche nen interim-rapport van deze com missie de invoering van reclame in televisie bepleit. Althans: „een (aanzienlijke) meer derheid meent, da't er geen voldoen de redenen zijn om aan de aandrang uit het bedrijfsleven (to't invoering DEN HAAG, 16-11. Het nationaal monument voor Koningin Wilhelmi na kan geplaatst worden in het hart van Den Haag. Het comité, dat het initiatief tot oprichting van het mo nument nam en waarvan de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, voorzitter is, heeft zyn cog laten vallen op de Haagse Groenmarkt. Daar zal een waardige plaats voor het monument ontstaan in het kader van de plannen voor een nieuw bestuurlijk centrum an nex winkelcentrum. Wethouder mr. A. J. Dankelman van openbare werken in Den Haag deelde maandag een en ander mee, toen hij het sein gaf om met de af braak van „De Puist", een aanbouw van het oude Haagse stadhuis op de Groenmarkt, te beginnen. „De Puist" moet Verdwijnen voor het nieuwe stadscentrum, dat naar verwacht wordt over vier jaar gereed zal zijn, juist voor Den Haags burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de pen- van reclame in de televisie) weer stand te bieden". Aldus het rapport, dat aan de Tweede Kamer is aange boden. In dit rapport word't door de meer denheid van de commissie gesteld, dat de te verkrijgen -baten een dub bele bestemming moeten hebben, tc weten enerzijds in het fonds der kijkgelden en anderzijds als vergoe ding aan die groepen die als gevolg van toelating van reclame in de tele visie schade moohten lijden. Tot deze groepen worden o.m. gerekend de dagbladen, de geïllustreerde bladen en opiniebladen. Oostduitse miljoenen- order voor Groningen AMSTERDAM, 16-11. Oost-Duits- land heeft bij een groep van 14 Gro ningse scheepswerven een order ge plaatst voor de levering van kust vaarders tot een bedrag van bijna f 20 miljoen. Maandag is in Berlijn het con tract getekend tussen het Oostduitse staatsbedrijf A.H.U. Transportma- chinen D.D.R. en de firma P. E. J. A. in Arnhem voor de levering van 10 kustvaarders van 600 ton elk en 2 schepen van 1050 ton. De firma P.E.J.A. treedt op namens de com binatie noordelijke Scheepsbouwers „Conoship", waarin 14 scheepswer ven in de provincie Groningen sa menwerken. De Oostduitse bestelling is geplaatst in opdracht van de „Deutische Seereederei". De levering van de schepen zal nog geheel in 1965 geschieden. Alle vaartuigen zullen door de Oostduitse rederij nog datzelfde jaar in de vaart worden genomen. Dit is vanmiddag medegedeeld op een persconferentie van de Oostduitse Kamer van Bui tenlandse Handel te Amsterdam. sioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. Vorig jaar besloot de gemeente raad van Den Haag in principe ak koord te gaan met het plan voor een nieuw stadscentrum. De afbraak van de gemeentelijke bouwwerken, die moeten verdwijnen, gaat een kwart miljoen gulden kosten. Wethouder Dankelman begon de sloop maan dagmorgen door een schoorsteen omver te halen, die met donderend geweld neerstortte. Over ongeveer een half jaar zal de sloop zijn voltooid. De gemeente kan dan beginnen met de bouw van een nieuwe uitbreiding van het oude stadhuis, dat tevens wordt geres taureerd. SCHIPHOL. Prinses Irene en prins Hugo, die enkele dagen a'ls gasten van prinses» Armgard, de moeder van prins Bernhard, op het buiten Warmelo hebben doorge bracht, zijn per K.L.M. van Schip hol teruggekeerd naar Madrid. NEW YORK, 16-11. De Veilig heidsraad is maandagavond in New York bijeengekomen ter bespreking van de klacht, die Israël en Syrië jegens elkander hebben ingediend in verband met een conflict aan de grens tussen beide landen, dat in het afgelopen weekeinde in het ge bied ten noorden van de Zee van Galilca aan zeven Syriërs en vier Is raëliërs het leven heeft gekost. Dc twee landen gaven elkaar maan dagavond dc schuld van het ge beurde. De Syrische vertegenwoordiger Rafik Asja stelde dat Israëlische vliegtuigen napalmbommen afge worpen hadden, „die vele kilometers vanaf de grens op Syrisch gebied zijn neergekomen". „Ik moet de raad verzoeken deze grove aanval op grote schaal te ver oordelen. Het wordt voor Syrië steeds moeilijker om zijn geduld en zelfbeheersing te bewaren tegenover deze uitdagende en agressieve Israë lische daden", aldus Asja. Laatste redmiddel De Israëlische afgevaardigde Mi- chaël Comay, die hierna het woord voerde, verklaarde dat de Israëli sche militaire vliegtuigen „als laat ste redmiddel in actie zijn gekomen, nadat Syrisch geschut een hevig cn welgericht vuur had geopend op drie Israëlische dorpen in het grensge bied". ,Deze beschieting had geen en kele militaire zin. Het Syrische op treden is een der meest grove en grote aanvallen op burgers, die ooit in dit ongelukkige grensgebied heb ben plaats gevonden", aldus Comay. Hij besloot: „De Israëlische rege ring aanvaardt ten volle de verant woordelijkheid voor de verdedi gingsmaatregel, die zij heeft moeten nemen. Zij had geen andere keus bij de vervulling van haar plicht om de rijksgrenzen voor een aanval te vrij waren". GOOR, 16-11. De brand, die in de vroege zondagmorgen tweederde deel van de textielfabriek J. F. Scholten en Zoon N.V. in Goor in dc as heeft gelegd, is veroorzaakt dcor brnnd- kastenkrakers, zo heeft een politie onderzoek uitgewezen. De inbrekers zijn onvoorzichtig met een autochemisch lasapparaat omgesprongen, dat zij uit de werk plaats van de technische dienst van het bedrijf naar een kluis in het be- drijfskantoor hebben gesleept. De rijkspolitic in Goor en de dis trictsrecherche van de rijkspolitie in Almelo - die met het onderzoek zijn belast - zijn nu op zoek naar de brandkastenkrakers. Deze brand in Goor heeft naar schatting acht a negen miljoen schade aangericht. Een groot deel van de 350 werknemers zal tijdelijk in zusterbedrijven in Twenthc te werk worden gesteld. Antiek stokanker AMSTERDAM, 18-11. Woens dagochtend 18 november zal de loco-burgemeester van Haarlemmermeer, de heer A. van der Zwaard, op de speel plaats van de Koningin Wil- helminuschool in Hoofddorp een bijzonder monument ont hullen - een circa drie eeuwen oud stokanker op een speciaal geconstrueerde verhoging als een blijvend te/cen' van de ver bondenheid van het Neder landse volk met de zee. Het antieke anker is mee naar bo ven gekomen bij het binnen halen van het anker op het K.N S.M.-motorschip „Osiris" in de Jamaicaanse haven Port Royal. De directie van de K. N.S.M. heeft besloten het an ker aan de Koningin Wilhel- minaschool te schenken, om dat deze de „Osiris" heeft ge adopteerd. Deze foto geeft een overzicht van de schade die ontstond, toen een bom ontplofte in het hoofdkwartier van de Christen-Democratische Partij in Rome. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t f Altijd kijken uit het raam J f Geeft menigeen een slechte i f naam. a Zacht weer Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met nu en dan regen of motregen; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; zacht weer. 18 nov. Zon op 8.05, onder 16.45. Maan op 16.30, onder 6.03. 19 mei. Zon op 8.06. onder 16.44. Maan op 16.55. onder 7.30. Volle maan: 19 nov. te 16.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 nov. 19 nov. 1.53 V.m. 2.39 v.m. BROUWERSHAVEN 18 nov. 19 nov. 1.33 v.m. 2.17 v.m. 14.09 n.m. 14.54 n.m. 13.56 n.m. 14.38 n.m. Springtij: 21 nov. HET WEEKOVERZICHT Een groot depressiegebied hand haaft zich boven Scandinavië en het ten westen ervan gelegen zeegebied. Een randstoring die in de afgelo pen nacht over de Noordzee trok deed de wind aan de Waddenkust tijdelijk nog tot de grens van wind kracht 9 toenemen. Er stroomde daarbij koudere en drogere lucht ons land binnen. Vanmorgen echter kwam de zachte en vochtige lucht uit het zuidwesten alweer opzetten, samen met een storing, die van de Oceaan Noord Ierland bereikte. Het binnendringen van de zachtere lucht gaat weer met regen gepaard. Op de genoemde storing volgt nog een de pressie die vanmorgen op het mid den van de Oceaan was gelegen. In verband hiermee moet op een voort duren van het onbestendige weer worden gerekend. Er zal af en toe regen vallen bij een tijdelijk weer aanwakkerende zuidwestelijke wind cn de temperaturen gaan weer en kele graden omhoog. De Chinese luchtmacht heeft zon dag boven centraal zuid-China een onbemand Amerikaans vliegtuig neergeschoten, zo meldt het pers bureau China. De Nederlandse 'kolonie in Ant werpen heeft maandagochtend als blijk voin dankbaarheid voor de ge nuien gastvrijheid de Belgische ha venstad een gebrandschilderd raam aangeboden. ITet word vervaardigd door de glasschilder Joep Nicolnas en beeldt de lange vriendschap tus sen de zuidelijke cn noordelijke Ne derlanden uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1